A dohányzás végleges betiltásáról

Ez a téma valamennyire aktuálpolitika, de csak mert egy politikus nevéhez kötődő javaslat csomagról lesz benne szó, a dohányzás betiltásának, korlátozásának témájában. Bízom benne, hogy konstruktív, politizálás mentes beszélgetést tudunk folytatni a témában.

Nemrégiben egy rendezvényen beszélt Lázár János a készülő dohányzásellenes javaslatcsomagjáról, amivel többek közt a 2020 után születettek számára tiltaná meg a dohánytermékek vásárlását Magyarországon, akár az alaptörvény módosításával ha szükséges. Ő jelenleg a dohányzásellenes miniszterelnöki biztos. A javaslatcsomagnak egyéb elemei is vannak ezeket összegyűjtöttem itt:

A témában megjelent első hír szerint [link] ezekre tenne javaslatot:
-2020 után született személy ne vehessen dohányterméket 18 éves korát elérve sem
-3 helyett 4000 emberre jutna csak egy dohánybolt a jövőben. A meglévő boltokat nem zárnák be, de a visszaadott koncessziókat már nem osztanák ki új tulajdonosnak, vagyis ahol leadják a koncessziót ott megszűnne a bolt.
-autóban dohányzás teljes tilalma
-társasházak közgyűlései is korlátozhatnák a dohányosokat (gangokon, erkélyeken)

[Linux] Grub2 rendszerbetöltő helyreállítása Windows telepítése után

Mikor egy Linux kerül telepítésre Windows mellé, akkor az telepít egy Grub2 rendszerbetöltőt, amiből mindkét (vagy több) rendszer indítható lesz. Amikor Windows kerül telepítésre egy gépre, az feltelepíti a saját rendszerbetöltőjét, ahonnan aztán csak a Microsoft operációs rendszereit lehet elindítani. Ezért szoktuk javasolni, hogy dualboot rendszernél először a Windows kerüljön telepítésre, úgy nem szívunk annyit...

A probléma akkor jön elő, ha valamiért újra kell telepíteni a Windowst és így megszűnik a dualboot lehetőség... Ilyenkor helyre lehet állítani a korábbi Grub2 rendszerbetöltőt, de ehhez készíteni kell egy bootolható Linuxos telepítőt, amivel el tudjuk indítani a gépünket, majd pedig chroot-tal be kell lépni az amúgy elérhetetlen telepítésre. Ennek a mikéntje itt olvasható: https://logout.hu/bejegyzes/cpt_pirk/chroot_hasznalata_hibaelharitashoz_linuxon_kezdo_l.html

[Linux] hang bitmélység, mintavételezési frekvencia és mintavételező beállítása

Van nekem egy elég faja külső hangkártyám és egy nem rossz belső. A külsőt nem tudtam maximális beállítások mellett használni Windows10 alatt, mert csak a Youtube hangja szólalt meg vele, a videólejátszók viszont nem tudtak videót lejátszani. Viszont feltűnt, hogy Linux alatt nincs ilyen gond és kíváncsi lettem, hogy milyen beállításokban működnek a hangkártyák.

Rá kellett jönnöm, hogy ahogy Windows alatt sem, úgy Linux alatt sem maximális minőségre állítva működnek a hangkártyák alapesetben.

Hangeszközök lekérdezése:
$ pacmd list-sinks | grep alsa.card
driver: <module-alsa-card.c>
card: 0 <alsa_card.pci-0000_07_04.0>
alsa.card = "0"
alsa.card_name = "Xonar DX"
driver: <module-alsa-card.c>
card: 1 <alsa_card.pci-0000_08_00.1>
alsa.card = "1"
alsa.card_name = "HDA ATI HDMI"
driver: <module-alsa-card.c>
card: 2 <alsa_card.pci-0000_0a_00.3>
alsa.card = "2"
alsa.card_name = "HD-Audio Generic"
driver: <module-alsa-card.c>
card: 4 <alsa_card.usb-C-MEDIA_Inc._USB2.0_High-Speed_True_HD_Audio-00>
alsa.card = "3"
alsa.card_name = "USB2.0 High-Speed True HD Audio"

Chroot használata hibaelhárításhoz Linuxon (kezdő Linuxos topic számára)

Ha már be sem tudsz lépni, de nem szeretnéd újratelepíteni...

Előfordulhat, hogy valamilyen okból nem bootol a rendszer, nem megy a grafikus felület, de te szeretnél azért bejelentkezni a gépre és ilyen vagy olyan feladatokat, javításokat elvégezni. Van rá mód, de legyen hozzá kéznél egy pendrive, amin bootolható Linux disztribúció van, célszerűen az, amivel telepítetted is a gépet. Ha bebootolsz ezzel a live rendszerrel, akkor be fogsz tudni lépni a gépen lévő telepített disztródra, ezt hívják changeroot-nak, vagyis root fájlrendszer váltásnak.

A lényege annyi, hogy fel kell csatolni a live rendszer alá azt a partíciót, ahová telepítetted a disztródat, majd át kell rá váltani. Ehhez nyiss egy terminált a live rendszeren, majd válts root-ra, vagy használd a sudo parancsot. Általában az ezekhez kellő jelszó egy live rendszeren a "root", nem meglepő módon.

Gyakori Linuxos terminál parancsok hibakereséshez (kezdő Linuxos topic számára)

A terminálban hibakereséshez kiadható parancsok,
amik segítenek nekünk, hogy megoldjuk a problémádat:

lsb_release -a - a disztribúcióval kapcsolatos információk
uname -a - a kernellel kapcsolatos információk

df -h - tárhely ellenőrzése
fdisk -l - partíciók listázása (sudo-val, vagy rootként)

dmesg - a kernel üzeneteit tudod megnézni vele, például hardverek csatlakoztatásakor, vagy a boot folyamat során tapasztalt hibáknál lehet hasznos. Keresni benne adott szavakat tartalmazó sorokat pl. így lehet: dmesg | grep error, ahol az error helyére kell írni a kívánt szót.

lsusb - kilistázza a csatlakoztatott USB-s eszközöket

journalctl -b - az utolsó bootolás kezdetétől rögzített systemd naplót mutatja meg. Ilyen formában lehet leszűrni, hogy csak a hibákat tartalmazó sorokat mutassa: journalctl -b -p 3

AMD FX8320@4.3GHz -> Ryzen 2600@4.0GHz - A nagy ugrás

Sosem volt csúcs gépem, de mindig megpróbáltam jó ár / érték arányú gépeket összerakni magamnak, ezért is voltam a Barton (s462) korszak óta AMD párti. Volt AthlonXP procis gépem, volt PhenomII procis gépem és volt olyan brutális villanyóra tekerő procis is, mint a húzott FX. ;]

Egy kis előzménytörténet...

Szóval adott volt egy gép, Gigabyte GA78LMT-S2P alaplappal, benne 3.6GHz-re húzott PhenomII procival, RX460 4GB videokártyával és 16GB AMD Only kínai eredetű rammal. (Az AMD only azt jelenti, hogy az átlagoshoz képest 1-el több címvezetéket használtak benne, így azonos GB méretet feleannyi chippel legyártható, ami olcsóbb. AMD az AM2 óta támogatja ezt a megoldást, Inteleknél állítólag a legújabb DDR3-as chipsetek is kezelték már)

Aztán jött a Mass Effect Andromeda, és hát voltak gondok... (mondjuk nem csak a géppel, hanem a játékkal is főleg a kiadása idején, de az egy másik történet) Épp akkor jött meg az RX460 a korábbi R7 260 helyére ami sokat segített ugyan stabil FPS elérése téren, de az nem volt túl jó, hogy a PhenomII proci mind a 4 magja konstans 80% terhelés felett volt játék közben. Eljött az idő proci fejlesztésre...

Megint megszivatott a Win10 aktuális frissítése (gyors rendszerindítás vs Linux)

Már nem először szívom meg, de mivel fél..egy év telik el két esemény között, a dolog elfelejtődik és újult erővel támad... Szóval a Win10 egy remek tulajdonsága, hogy kérdés nélkül visszaállít egy csomó dolgot alapértelmezettre mikor kiadás frissítés települ. Oké, elhiszem, hogy az 1 bites userek tömege miatt erre szükség van, de engem ne vegyen egy kalap alá velük. Szóljon, vagy kérdezzen, vagy valami... Én sem cserélgetem le B. Gates gépén a háttérképet cicásra...

Ez a gyors rendszerindítás azt eredményezi, hogy az egyébként Linux alá gond nélkül felcsatolt ntfs partíció olyan "dirty" állapotban marad, amiben nem tudja csatolni a rendszer és te meg csak lesel, hogy miért nem tudsz bootolni Linux alá.

Aztán jön a felismerés, hogy ó bameg, tegnap volt Win10 verzió frissítés és ez a galád nem csak az Edge ikonját csempészte ki az asztalra...

Így kell kikapcsolni a gyors rendszerindítást: Vezérlőpultban kattints ebben a sorrendben: Rendszer és biztonság > Energiagazdálkodási lehetőségek > A főkapcsoló funkciójának megadása > A jelenleg el nem érhető beállítások módosítása > Gyors rendszerindítás bekapcsolása > vedd ki a jelölést > Módosítások mentése

[Linux] Firefox GPU kompozittállásának bekapcsolása

A disztribúciók többségében Firefox az alapértelmezett böngésző. Viszont Linux alatt (ezen sorok írásakor még biztosan) nem aktív a GPU használata a grafikus rendereléshez, ami szaggató görgetést és magas CPU használatot eredményezhet pl. Youtube videók nézése közben.

Jelenleg kétféle GPU-s használatot lehet bekapcsolni Firefox alatt, a régebbi az OpenGL alapú
(Gecko motor), az újabb pedig a WebRenderer (servo motor)

A gyorsítás aktuális állapotát a böngésző címsorába írt about:support oldalt betöltve ellenőrizhetjük.

Ha a "Grafika" résznél nem ezt látod:
Kompozitálás OpenGL vagy Kompozitálás WebRender

akkor érdemes kézzel bekapcsolni. Nézzük meg először az OpenGL alapút, az egy régebbi, valószínűleg szélesebb körben működő megoldás:

OpenGL kompozittálás:
Lépj be az about:config oldalra a címsorban, azon belül pedig keresd meg ezt a kulcsot:

Koncert hangosítási kultúra - potitologató vájt fülek hiánya

Voltam idén is több koncerten jellemzően Pécsett, de koncertről koncertre ugyanazokat hülyeségeket lehet tapasztalni, különösen kisebb klubokban. Elkezdődik a műsor, hangerő az egekben, az éneket meg egyszerűen nem lehet érteni a torzítástól. Eközben áll a gyerek a hangosító pultban és kb. semmit nem tesz, mintha nem is ezt a koncertet hallgatná.
Aztán kijössz a koncertről szétcseszett fülekkel, a fülzúgás meg eltart 2 napig míg elmúlik.

Különösen fájó pont volt a tavaly karácsonyi Piramis koncert, ahová az ember Révész hangja és éneke miatt ment ki. Lehet nem volt idejük próbálni vagy nem tudom, de a koncert első harmadában egyszerűen nehezen lehetett érteni az éneket. :Y Végül a koncert végére lett olyan a hangzás amire már azt lehetett mondani, hogy "na igen, ezért fizettem b+".

A korábbi években rendszeresen kilátogattam a Rockmaratonra amíg itt tartották Pécsett. Na ott tapasztaltam olyat, hogy egyszerűen már nem volt kellemes ott állni a tömegben a nagyszínpad előtt az iszonyatos hangnyomás miatt.
Barátom akkoriban a fősátorral szemben lévő kis sátorban csinálta a hangosítást, de semmit sem tudtak kezdeni azzal, hogy a dob a nagyszínpadról elnyomott mindent az ő sátrukban... Szerencsére az utolsó maratonon ilyesmivel már nem találkoztam.
Persze mikor egy sátorban megy a hangosítás, azt valahogy nem lehet megcsinálni normálisra, csak hangosra...