Pár napja felmerült egy kérdés azzal kapcsolatban, hogy hogyan érdemes szabályozni az aktív hangfalak illetve úgy általában a digitális lejátszórendszerek (PC, laptop, telefon) hangerejét. Erre akkor a fórumban azt a választ adtam, hogy érdemes digitálisan a maximum hangerőt beállítani és analóg módon szabályozni a hangerőt a DAC-on, erősítőn, mivel a digitális hangerőszabályzás csökkenti a bitmélységet. Ezt akkor pontosabban nem tudtam megmagyarázni, de ígértem, hogy utánanézek. Most utánanéztem és alapvetően érdekes dolgok derültek ki számomra, a végkimenetelt illetően. De kezdjük az elejéről.
Hogyan működik a digitális hangerőszabályozás?
Bármilyen formátumú (mp3,flac,ogg,wav) zenét is játszunk le, bármilyen lejátszószoftverrel, a hangkártyánk (vagy külső hangkártya, DAC) PCM adatfolyamot fog elvárni (most a DSD-vel nagyvonalúan nem foglalkozom).
A PCM (Pulse Code Modulation) adatfolyam legismertebb konténere a WAV formátum, amit sokan tömörítetlen audioként ismernek, ami így is van. Tehát a lejátszószoftverünk egy PCM adatfolyamot fog kiküldeni az oprendszernek, ami továbbítja a hangkártyánk felé. A PCM-ről azt kell tudni, hogy a legelterjedtebb a 16 bites 44,1Khz mintavételezésű adatfolyam, ezt a CD standard. A 44,1 Khz azt jelenti, hogy minden másodpercben 44100 diszkrét ponton van mintavételezve az analóg jel, itt kap egy értéket, és ezekből az értékekből a DAC fogja visszaállítani az eredeti analóg hullámformát. Minden egyes minta amit az analóg jelből veszünk az egy 16 bites "signed integer" ami egy számot jelent −32,768 és +32,767 között. Gyakorlatilag egy ilyen digitálisan tárolt zeneszám minden egyes másodperce 44100 darab −32,768 és +32,767 közötti értékből áll, ezeket nevezzünk mintának (sample).