Hirdetés

Roccat Kone Pure Owl-Eye (2017) - mindent lát

Az alapfogalmak, rövidítések magyarázatai megtalálhatóak az egeres topik összefoglalójában.

A Roccat néhány éve igencsak magasra állította a mércét a Kone Pure Military elkészítésével. Szinte minden tekintetben hibátlan egeret adtak ki az előddel, így azt nehéz felülmúlni. Hogy sikerült-e? A cikkben kiderül.

Csomagolás

A már megszokott Roccat-féle csomagolást kapjuk, amit viszonylag óvatosan és türelmesen kell kinyitni, ha nem akarjuk elszakítani. Ha sikerült a művelet, akkor elénk tárul a doboz tartalma. Ez áll a leírásból, néhány matricából, némi további csomagolásból, és magából az egérből.

Külső

Az Owl-Eye külső vonásai szinte teljes egészében megegyeznek az előző Kone Pure variánsokéival. Ami szembe-, pontosabban kézbetűnő változás, az a felületkezelés. A Military gumi hatású borításával ellentétben itt szimpla matt UV réteg van, ami némileg jobban gyűjti az ujjlenyomatokat, és kicsit csúszósabb is izzadós tenyér esetén. A váltás azért történt, mert többen panaszkodtak az előző verziók felületének elhasználódására.

Méretét tekintve közepesnek mondanám, de inkább a kicsi felé tolódik. Fogásilag közepes kézméret (kb. 18x9 cm), és afölött palm grip-re véleményem szerint nem alkalmas, inkább fingertip / claw. A kisebb kezűeknek akár tenyeres fogásra is jó lehet - de ez teljességgel intuitív.

A súly, és annak eloszlása is kiváló, a rágcsáló 88 grammot nyom hivatalosan - én 87-et mértem a konyhai mérlegen, szóval a gyári adat valósnak mondható. Középre van egyensúlyozva, se nem orr, se nem farnehéz.

Hirdetés

Az összeszerelési minőség szinte beleköthetetlen. Nyikorgás, recsegés egyáltalán nincs, sem a kábel, sem pedig a talpak nem karcolják az egérpadot, nincsenek egyenetlenségek, sem eldolgozatlan felületek.

Sajnos a formavilág az ergonomikus kialakításának köszönhetően erősen megosztóra sikeredett, de akinek tetszettek az előző modellek, annak ez is be fog jönni. Én sajnos nem ezt a tábort erősítem.

Természetesen világítás terén is el vagyunk látva, az egér hátulsó részén elhelyezkedő Roccat logót mindenféle színjátékra tudjuk bírni az RGB színskála nagyon széles tartományában (bár elvileg a 0-255-ig terjedő skálán csak a nyolcas értéktől kezd el világítani - ez valószínűleg a szoftver hibája). Szerencsére gondoltak azokra is, akik nem szeretik a világítást, így ki is kapcsolhatjuk azt.


Kép: Sn0w

Gombok

A főgombok alatt Omron D2FC-F-K kapcsolók vannak, kicsit konkrétabban a kék pöckös, 50 millió kattintásos élettartamúak (ez persze nem garancia, általában hamarabb bemondják az unalmast).
A nyomáspont gyári egérhez képest kellemes, bármiféle Zowie-nál könnyebb, de egy Logitech G303 vagy G403-hoz képest enyhén keményebb. Holtjátékot nem tapasztaltam.

A középső gombot nem túl nehéz, és nem is túl könnyű lenyomni, kényelmes a használata.
A görgőnek van egy minimális oldalirányú mozgása, de csak ha direkt oldalra akarjuk nyomogatni. Sem görgetésnél, sem a középső gomb lenyomásakor, sem az egeret megrázva nem mozdul el oldalra. A görgetésért a már jól bevált Alps görgő-encoder felel, a görgetési érzet pedig fenomenális. A fokozatok jól elkülönülnek, de simán veszi őket, mondhatni egyfajta arany középút.

Az oldalgombok használata számomra viszonylag kényelmetlen volt, a hátulsót nehezen értem el a hüvelykujjammal. Működésüket tekintve hibátlanok, holtjáték nincs, vagy csak minimális.

A click latency elhanyagolható, kb. 1 milliszekundummal magasabb egy Logitech G303-nál, de majdnem 3 milliszekundummal jobb bármelyik újabb generációs Zowie-nál.

Kábel

A kábelen szövetréteg van, de szerencsére nem túl nehéz, se nem túl merev. Én a harisnya nélküli megoldást preferálom a jobb hajlékonyság miatt, de ez szintén egyéni dolog.

Talpak

Tipikus gyári Roccat papucsok. Nem a legjobbak, de láttam már sokkal rosszabbakat is. Tömör teflonra (pl. Jaffa-talp, Hyperglide, Corepad skatez) cserélve természetesen sokkal jobban csúszik az egér.

Szoftver

A gyári driver nem más, mint a Roccat all-in szoftvere, a Swarm. Jól átlátható, a beállítási lehetőségek adják magukat. Az egér megjegyzi a beállítottakat, és eltárolja azokat a beépített memóriába, amiből 512 kB áll rendelkezésünkre.


Kép: Ino (OCN)

Szenzor

Owl-Eye, azaz bagolyszem. Sokatmondó, nemde? A PMW3361 már talán kicsit többet mond azoknak, akik valamilyen szinten beleásták magukat a szenzorok világába. Ez nem más, mint a PixArt PMW3360-nak egy valamilyen szinten módosított variánsa. Hogy jó-e? Igen, a legjobbak között van. Nyers adatokat, és a tilt-slam tesztet nézve jobb, mint az elődben alkalmazott PMW3310. PCS tekintetében verhetetlen, valahol 7 m/s felett van, amit normál használat keretein belül még nevetségesen alacsony érzékenységnél is lehetetlen elérni. SRAV tesztvideó itt.

A LOD gyárilag igencsak alacsony (már 1 CD-ről sem érzékel), de a szoftverben tudjuk variálni.

Százas lépcsőkkel tudunk DPI-értéket választani, 100-tól egészen 12 000-ig (de minden esetben javasolt 400 és ~2000 között maradni). A gyárilag beállítható DPI-értékek majdnem teljesen megegyeznek a valósággal, maximum 2-3%-os eltérés tapasztalható felfele, de ez szinte minden egérnél így van (azaz ha 400 DPI-t választunk, az valójában kb. 408).

Az input lag 2000 DPI alatt zérus, felette konstans 3 ms.

125, 250, 500 és 1000 Hz-es polling rate beállítására van lehetőségünk, a tesztekben pedig látszódni fog, hogy ezek mindegyikét gond nélkül stabilan tartja.

MouseTester grafikonok, Paint-teszt

A teszteket egy KODIAK XXL egérpadon végeztem.
Jól látszik, hogy jitter még a magasabb értékeknél sem volt észlelhető. Nincs angle snapping, sem smoothing. A PCS-t egyik tesztelt DPI-fokozaton sem sikerült elérni.
A beállított polling értékeket stabilan tartja, de néha egykét mérési hiba becsúszott (ezek nagyobb kiugrásként látszódnak a frequency grafikonokon).

Összegzés

Megütötte végül a mércét, sikerült jobbat csinálni az elődnél? Ha szenzorilag nézzük igen, de ha a nyers szenzorteljesítménytől eltekintünk, akkor inkább azt mondanám, hogy körülbelül egy szinten vannak. A kapcsolók papíron többet bírnak, valakik számára azonban visszalépésként fog hatni a felületkezelésen való módosítás.

A szoftverről annyit, hogy én a szokásos feltelepít - beállít - letöröl metódust alkalmaztam, és ezt jó szívvel javasolnám mindenkinek. Viszonylag könnyen kezelhető, átlátható, egyszerű kezelni, de így, hogy van beépített memória szerintem teljesen felesleges a gép erőforrásait pazarolni a háttérbeli futására.

Kinek ajánlanám? Kis/közepes kezű, fingertip vagy claw fogásmódú, kevésbé izzadós tenyerű jobbkezes felhasználóknak, akik egy baromi jól összerakott, szinte hibátlan egeret keresnek, elsősorban játékra.

Az árát meg kell fizetni, ugyanis a magyar pénztárcának nem éppen olcsó - ugyanakkor a piacon kapható vetélytársak sem azok.

Értékelés

Pro
+ szenzor
+ összeszerelés
+ gombok, görgő
+ talpak

Kontra
- megosztó forma

Én egyszerűen különösen ajánlottként jellemezném így a végére.

Specifikációk

Méret: 118 x 70 x 39 mm
Súly: 88 g (mért adat: 87 g)
Kábel hossza: 1.8 m, harisnyázott
Felbontás: 100 - 12 000 DPI
Polling rate: 125 - 1000 Hz
Világítás: RGB
Csatlakozás: USB 2.0
Beépített memória: van, 512 kB
Gombok száma: 6

Ezúton is köszönet jár a Roccat számára, hogy biztosítottak egy példányt a teszthez, valamint Sn0w-nak a lehetőségért, és dobragab-nak az input lag kiméréséért!

Tovább a fórumba.