Mi a napirend? Az a szokás, az a rutin, ahogy napokat, a tennivalókat szervezzük.
A napirend segít abban, hogy dolgainkat intézni, szervezni tudjuk, hogy például...időben elkezdjük a munkát. Sokszor az ember a napirendet és napirend fontosságát észre sem veszi, csak akkor ,amikor felborul és késés van, rohanás, nem úgy jöttek össze a dolgok és amikor a napirendünk felborul,akkor jövünk rá, hogy milyen fontos is ez.
A gyerekeknél sincs ez másképp! Ők még nem ismerik a világ dolgait, történéseit (szerencsére), nekik az ölelés, a szeretet és a N A P I R E N D ad biztonságot, kapaszkodót.
De ezen kívül a napirend ad pihenést is!
- ???
Ha gyermekünknek nincs napirendje, és ha összevissza alakul a lefektetés időpontja, akkor a szervezet nem tud beállni a szükséges hormon termelésére, nincs meg a pihentető, az idegrendszer fejlődését szolgáló alvás. Ennek következménye a beszédfejlődésben és így egyéb fejlődésben is lemaradás. Aztán több tízezer, százezer forintért vizsgálják a gyermeket , fejlesztésre jár, pedig először egy dolgot kell megvizsgálni és rendbe tenni: a napirendet.
Sok kisgyermekes családot látok 2-3-4 éveseikkel éjjel 11-kor, de akár kettőkor is a körúton, a gyorsétteremben szerencsére a szüleikkel, de mit keres egy kisgyermek ott az éjszaka közepén?
Igen , tudom, a szülőknek is "joga van" kimozdulni, koncertre menni és ha nincs nagyi akinél le lehet fektetni a kicsit, akkor kénytelen magukkal vinni.
Tényleg kénytelenek?
Vagy azt a pár évet ,amíg felcseperedik, ki lehet bírni éjszakai program nélkül?
Sajnos mi is tudjuk, hogy van olyan élethelyzet amikor menni kell, esetleg kórházba éjjel egyik vagy a másik gyermekkel.
De az nem mondható -szerintem - normálisnak, amikor össze-vissza van az alvásidő ( ami valójában nincs, hiszen a gyermek nem tudja éppen mikor mi történik, elaludni nem vagy nehezen fog) és minden héten van "családi" éjszakai program.
Most ráadásul van egy dilemmám is:alattunk a 3 évessel fél 11 kor még játszanak: rohangálnak, fociznak a lakásban, amitől mi fölöttük aludni nem tudunk.
És azt se tudom, hogy nektek gyermekként mikor el kellett aludni menni, de nekem kisgyermekként 8 kor, később iskolásként 9 .kor.
Alattunk általában ez a időpont este 11 körül alakul...
És ehhez jön az, hogy ez a kicsi kezelésre szorul , 2 hetente kórházban van több napot is, és így sokkal többet megengednek neki.
Ami véleményem szerint nem jó, mert ezzel aki kivételezéssel (ő beteg, neki lehet) pont a betegségtudatot erősíti a gyermekben. Aki egy tünemény és igazán észre sem veszi , hogy mi történik, viszont mi felnőttek hajlamosak vagyunk belevinni abba az általunk kreált pszichés utcába, amit a gyerek amúgy észre sem vesz. De persze nem tudom, pszichológus nem vagyok.
Azt viszont tudom, hogy az alvás minősége és az immunrendszer válasza betegségekre szoros összefüggésben áll, így ennek a kisgyermeknek nem a 11 órás rohangászás lenne a legnagyobb segítség, hanem az alvás a gyógyulásért.
A napirend persze nem azt jelenti, hogy perce pontosan kell 7.30 kor reggelizni, majd indulni az óvodába, de legyen támpontunk, hogy a napirend betöltse a szerepét:
segítséget, kapaszkodót, biztonságot adjon, mert ez alapvető egy kisgyermek számára az egészséges fejlődéshez.