Hirdetés

A Vagyonvédelmi Rendszerszerelő élete nem csak játék, és mese #2

Az előző részek tartalmából:
A Vagyonvédelmi Rendszerszerelő élete nem csak játék, és mese #1

"Indul a második menet, tuti igazi balhé" - avagy üdv a Való világ 2-ben... Akarom mondani a Vagyonvédelmi Világ 2-ben.

Hogyan, és miért, meg milyen feltételekkel lesz az emberből VVRSZ.

Hogyan:

A VVRSZ, mint szakma ráépülő képesítés (leegyszerűsítve azt jelenti, hogy kell valamilyen alap bemeneti végzettség). Az ember egyből gondolná, hogy az bizony a villanyszerelő, de vannak más elfogadott szakmák is.

Még egy dolgot tisztába tennék, amolyan általános jelleggel (ami több szakmára is igaz), hogy nem attól leszel szakember, hogy megvan a papírod. A papír nem ér semmit, csak annyit, hogy végigülted az oktatást, megjegyezted az elhangzottakat, és meg tudtad a vizsgát csinálni (akár kettessel) úgy, hogy nem követtél el hibát (És mindezt modom úgy, hogy VVRSZ oktató is vagyok). Kell a rutin, pláne ebbe a szakmába. Te onnantól leszel szakember, hogy kimész egy hibára, és rutinból nem 2-3 nap alatt oldod meg 20 órányi telefonhívással a tapasztalt kollégádtól, hanem önmagadtól, akár 3 perc alatt is.

Ebben a szakmában ezt a rutint csak úgy tudod megszerezni, hogy - nem tudok szebben fogalmazni - hajnal 2-kor a sírógörcsöt kerülgetve térdelve a központ mellett a padláson nulla fényben 20 centi üveggyapot szigetelésen 3 órája taknyosra sz#pod magad, és nem tudsz segítséget kérni a profi kollégádtól, mert épp alszik. Látszólag minden szép, minden jó, mégis hozza a hibát. Saját tapasztalat, megtörtént eseményeken alapul. Én is voltam kezdő, nem úgy születtem, hogy minden ment csípőből, a legnagyobb oktatást az élet adta, amikor bizony kőkeményen térdeltem, élesben.

Jogszabályi hátterek: itt is őszinte leszek. Akkor tanultam meg a "teljes" jogszabályi hátteret, rendeleteket, amikor oktató lettem, és oktatnom kellett ezeket. Sokkal többet tanultam az oktatási anyag összeszedéskor, mint előtte 5 év alatt. Főleg kamera, GDPR. Első oktatói tanfolyamomnál a tananyagban beletettem kb. 200 órát. Most fog indulni a második, szerintem legalább plusz 500-nál járok. Folyamatosan kell tanulni ebben a szakmában, mert nagyon gyorsan fejlődik ez a szakma, és könnyen lehet, hogy lemaradsz.

Szóval megvan a bemeneti feltétel, jelentkezel ráépülő képzésre, hogy márpedig Te VVRSZ leszel. Kezedben a bizonyítvány, és eltökéled, hogy EV-ként fogod ezt csinálni. A lépések:

- Beszaladsz a rendőrségre, igényelsz egy VVRSZ kártyát (pénzt kell adni érte)
- Ezidő alatt megnyitod az EV-t ügyfélkapun.
- Megjön a kártyád, örülsz.
- 2025-öt írunk, kötelezően csinálnod kell kivitelezői felelősségbiztosítást.
- Megkapod a kötvényt, berongyolsz a rendőrségre, hogy akkor ezt a tevékenységet szeretnéd végezni, itt a felelősségbiztosítás.
- Elzavarnak, mert szakmai felelősségbiztosítás kell (nem csak a rendszer telepítésére kell felelősséget vállalnod, hanem az üzemeltetésére!).
- Kötsz egy szakmai felelősségbiztosítást. Még egyszer annyi (legalább).
- Rendőrség, megkapod az engedélyt, de évente felülvizsgálat (itt csendben megjegyezném, hogy a tanfolyamhoz nem kell erkölcsi, de rendőrségi regisztrációnál ellenőrzik, hogy büntetlen előéletű vagy-e!).

Mindez pénzedben, és idődben mérik - tehát nem leszel olcsó.

Miért, milyen feltételekkel:

Ha mindent összegzünk, és tényleg odateszi magát az ember, akkor ez bizony egy szép szakma. Nincs két egyforma rendszer, nincs két egyforma telepítés, nem repetitív. Kimész egy céghez telepíteni, az ott dolgozókból legalább 2-3 plusz ügyfeled lesz, mert látják, hogy hogyan dolgozol, látják, hogy hogyan állsz hozzá, és ez tetszik nekik.10-ből 9 emberből értékelik, hogy bizony vasárnap este 9-kor felveszed a telefont, mert "csipog ez a sz#r", és mgszünteted másnapig, akkor boldogok.

Rendőrséggel jó kapcsolatot próbálok ápolni. Ügyfeleknél nálam bevett szokás, hogy ha a Rendőrség kéri a kamerás felvételt, díjmentesen kimentem, odaadom a rendőrségnek, személyesen. Több, mint 100 pendrive-om van a rendőrségnél pályafutásom alatt, egy másodpercig nem bánom. Külön posztban ki fogok térni a rendőrségre, mert bizony nem "csak traffizni tudnak, nyomozni nem". És nyugodt szívvel állítom, hogy megérdemelnek egyet. És bizony lesz a részemről olyan, hogy három napig nem aludtam az épülettulajdonos hanyagsága miatt, mikor kérték a felvételt, és nem tudtam odaadni, mert nem volt mit...

Balázs

  • [K2]

    tag

    Az alapnak elfogadott szakmák közül az órás, ami szerintem minimum vicces. :)

    A villanyszerelést azért érdemes kiemelni, mert mert a VVRSZ elkészítheti a komplett riasztórendszert, de nem jogosult annak a 230V-os hálózatra csatlakoztatására, mert utóbbihoz nem nyúlhat :C Az erősáram is olyan, mint a gyenge áram, csak más a fogása.
    Ha villanyszerelő előkészít számára egy aljzatot, oda már csatlakoztathatja a rendszer tápját.

    Ami miatt pedig tényleg hasznos a villanyszerelő végzettség, hogy egy új vagy épp felújított ingatlan esetén pont ugyanakkor és ugyanúgy kell vezetékelni (csatorna/cső/stb).
    Két szakit egy időben ugyanoda rendelni pedig minimum nehézkes.
    Ha az ember egy villanyszerelőt kér meg, hogy készítse elő számára a terepet, akkor nem biztos, hogy tényleg oda kerül 1-1 vezeték, ahova kellene, úgy, ahogy kellene és olyan, mint amilyen épp kellene... :)

    >nem csak a rendszer telepítésére kell felelősséget vállalnod, hanem az üzemeltetésére!
    ...és ez egy hatalmas bukta lehet: kókány bt fel***ott egy rendszer valahova, majd felszívódott/becsődölt/bármi. Ha eleinte működik is a végtermék, előbb-utóbb az akku azért lehal benne. Mivel kókányék eltűntek, megtalál az ügyfél téged és megkér egy egyszerű akkucserére. Na, a probléma ott van, hogy attól a pillanattól kezdve te üzemelteted a végterméket és te felelsz érte. S bármi probléma lesz vele, te leszel elővéve a mindenért is. Ha a lakástüzet nem jelezte (mert esetleg lett volna érzékelője), azért is, ha maga a végtermék okozta a tüzet, azért is. Vastagon.

    Eddigi legszebb történetem nagyjából ez: megkerestek egy akkucserével. Hátjó. Sétálok be a házhoz: jé, ott szabadon lóg valami vezeték a kültéri sziréna mellett. Áh, az biztos nem lehet a szirénáé, menjünk tovább. Van távfelügyelet, jelentse be az ügyfél, hogy szerelünk. Központ szerviz módba, nyitom a dobozát és nincs benne tamper kapcsoló (szabotázs érzékelő), csak egy átkötés a sorkapcson. Ejha! Haladjunk tovább. Akku itt, táp sehol. Wtf?! Keresgélés a házban, sehol máshol doboz. Fura. Nézzünk be a kültéren található villanyórához: jé, itt a tápegység.
    Elsorolok pár problémát a tulajnak, hogy ez és ez nagyon nem jó, nem biztonságos, biztosító se fizet semmit, ha ezt meglátja, stbstb.
    Reakció: - Hádeműködik!
    - Értem. Akkor ennyi a kiszállási díj, ha kér jegyzőkönyvet a feltárt problémákról, akkor az plusz ennyi, ha szeretne egy új és biztonságos riasztórendszert, akkor adok ajánlatot.
    - Hátdenemiscsináltsemmit!
    - Dehogynem: idejöttem, megvizsgáltam a rendszert és nem vállalhatom az akkucserét, mert onnantól én leszek az üzemeltető és minden felelősség engem terhel.

    További buktatók: ha kókányék karban is tartják esetleg a végterméküket, a kültéri szirénában nemigen cserélnek akkut. Ez lehet egyébként a tulajdonos hibája is, mert ha pl. körbeszigetelik időközben a házat, az borítékolható, hogy a kutya nem fogja még kókányékat se keresni emiatt, jó lesz az a sziréna ott süllyesztve is... :DDD

Tovább a fórumba.