Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv

Hozzászólások

(#601) zolikaDB válasza Sipi16 (#599) üzenetére


zolikaDB
veterán

Nem, még nem vagyok, Németországig "jutottam", csak felajánlottak egy lehetőséget, h mehetünk Svédországba ki, szétnézni, megpróbálni, élni.

(#602) Sipi16 válasza proci985 (#600) üzenetére


Sipi16
senior tag

Myndighétnél dolgozót nem kérdeztem. Igazából nem érdekelt, ha sietek ígyis-úgyis nyomom neki. Mondjuk már pár napja fagy úgyhogy be kell állni a nyugodt vezetésre. :U

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#604) proci985 válasza Sipi16 (#602) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

jaja... tavaly a helyi főúton négy hónapig szinte folyamatosan égett a megcsúszást visszajelző lámpa. ha nagyon siet az ember, akkor meg nem biztos, hogy oda is ér a célba.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#605) Avicularia


Avicularia
veterán

Na ma kaptam levelet a migrationsverket-től, 2x1 év után megkaptam a permanent uppehållstillstånd-ot.
Be kell majd mennem ujjlenyomatot adni,mert már nem matricát tesznek az útlevélbe,hanem kártya formában adják a tartózkodási engedélyt.

(#606) proci985 válasza Avicularia (#605) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

grat!

egyébként hh nem uppehållsrättet ansökaltál? milyen kártyát fogsz kapni?

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#607) Avicularia válasza proci985 (#606) üzenetére


Avicularia
veterán

Nem tudom mi különbség a kettő között.
Azt viszont tudom,hogy múltkor beszéltem egy illetővel,aki már a 80-as évek végétől itt van,de többször hazaköltözött,meg volt hogy ki is utasították még az unióba lépés előtt.
Ő mondta,hogy neki csak uppehållsrätt-je van és nem akarta elhinni,hogy nekem bent van az útlevelemben az uppehållstillstånd,meg kellett neki mutatnom.

Azt hiszem ilyet fognak adni [link]

(#608) proci985 válasza Avicularia (#607) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

uppehållsrätt -> EU/EES orszából ilyet kap az ember. ösztöndíjat kapni vele picit macerásabb, arbetsförmedlingen se fognak többet segíteni (hiszen EU/EESs országból jöttél, megoldod), meg talán picit egyszerűbb megkapni.

uppehållstillstand -> nem EU/EES. valószínűleg ezért nézett nagyot, mivel Magyarország EUs:).

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#609) Avicularia válasza proci985 (#608) üzenetére


Avicularia
veterán

ok,köszi
lehet hogy szomál vagyok :D

(#610) proci985 válasza Avicularia (#609) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

:DDD ezen hangosan felröhögtem

bár az megmagyarázná, hogy hogyan kaptál uppehållstillstandot, amikor Magyarország EU tag.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#611) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Ezt le tudnátok fordítani nekem?

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#612) proci985 válasza CYBERIA (#611) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ez nem svédül van.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#613) Avicularia válasza CYBERIA (#611) üzenetére


Avicularia
veterán

barátnőmmel megnézettem,ez messziről svédnek tűnő ungabunga nyelv szerinte

(#614) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Azért filológiailag lenne mit elemezni rajta. :)

Amúgy innen van, nyilván ti nem nagyon láthattátok: [link]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#615) proci985 válasza CYBERIA (#614) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

a német ugyanúgy krixkrax. kb annyi értelme, mint a Sesamese street swedish chef karakterének.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#616) CYBERIA válasza proci985 (#615) üzenetére


CYBERIA
őstag

Az hogy fernseh auskauf programfenster? Magyarul láttam már olyat hogy televíziós vásárlási műsorablak, szerintem ez arra utal.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#617) proci985 válasza CYBERIA (#616) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

nyeltanilag helytelen. televízió felvásárlás műsorablak szó szerint. viszont mindhárom szó ragozatlan, auskauf meg így helytelen (ige, az angol buy up szinonimája, tehát amikor a vásárló /pl börzei értelemben/ bevásárol valamiből), ausverkauf a végkiárusítás. tetejébe a tv itt magát az eszközt jelenti, nem pedig műsorszolgáltatást. tetejében a die Programmfenster németben csak a számítógépes programablakokat jelöli, de a tvadásra nem használják.

ugyanúgy hülyeség, mint a svéd.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#618) CYBERIA válasza proci985 (#617) üzenetére


CYBERIA
őstag

Ilyen módszerrel Matiz nagypapa beszédét sem lehetne értelmezni. :DDD
Jelen esetben az értelmetlennek tűnő szövegből kihozni valamit, az lenne a lényeges, nem annyira a korrektúra.

Persze azért nem mondom hogy nem köszönöm a magyarázatot, mert egy magamfajta nyelvtanulónak jól jön minden.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#619) proci985 válasza CYBERIA (#618) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ja, tartalmilag értelmetlen:)

ha fura svéd humort akarsz, akkor pedig vannak jobb lehetőségek is. pl Kopps, Sällskapsresa sorozat (ill az előzmény Repmånad), vagy újak közül a Sound of Noise.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#620) Sipi16


Sipi16
senior tag

[Onkel Kånkel - Runkbögen Ferdinand]

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#621) proci985 válasza Sipi16 (#620) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

a könsrock durva. egyébként jag sjunger som jag vill;)

valahogy svéd punk nekem annyira nem jön be. lehet megöregedtem:D (bár punk nekem inkább érdekesség volt, elektronikus vonalon mozogtam inkáb)

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#622) Sipi16 válasza proci985 (#621) üzenetére


Sipi16
senior tag

A Dia Psalmának elég jó számia vannak, az már egy másik dolog, hogy nem valami vidámak.

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#623) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

tud valaki programot, amivel meg lehet tanulni svédül 10 ujjal gépelni? angolom van, de spec karakterekre nem az igazi.

de ha tudtok könyvet, az is jó.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#624) CYBERIA válasza proci985 (#623) üzenetére


CYBERIA
őstag

Valami egyéb billentyűkiosztáson tudsz gépelni?

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#625) proci985 válasza CYBERIA (#624) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

vakon tudok gépelni, tíz ujjal nem. jelenleg a typing of the dead tanuló részét használom, de az csak angol kiosztást tud, ami a special keyekkel nem az igazi.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#626) CYBERIA válasza proci985 (#625) üzenetére


CYBERIA
őstag

Én tanultam gépelni, de a merev ujjaimmal nem lehet elérni minden betűt, ha meg igazítok a kezemen, akkor meg már oda kell nézni. Persze a svéd azért kicsit egyszerűbb kiosztás, egy sorral meg egy oszloppal kevesebbet kell nyújtózkodni.
Szerintem a lényeg angol kiosztású oktatóprogrammal is lejön, de azért megnézem, hátha találok valamit.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#627) proci985 válasza CYBERIA (#626) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

bill ergonomikus, tehát elég könnyen átérem.

igazából könyv is jó, elvagyok én egy txt fájllal is.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#628) Dylen


Dylen
aktív tag

3 potatisar
3 hardkokta agg
1 burk matjessill
3 farska rodbetor
2 dl graddfil

Hacka och blanda alla ingredienser och ror sist ner graddfilen. Spad med lite sillspad.

Ez mit jelent? Az ékezetek sajnos lemaradtak.
Az összetevőket nagyjából tudom, mert van fölötte kép :)

[ Szerkesztve ]

bagoly vagyok! ...de azért királylány is!! ;-)

(#629) Avicularia válasza Dylen (#628) üzenetére


Avicularia
veterán

3 krumpli
3 keménytojás
1 rohadt büdös valami halkonzerv vagy mi :D
3 friss cékla
2 dl tejföl

Gubbröra,nemzeti kaja
Gratulálok annak ,aki ezt megeszi :hányós smiley

Az összes hozzávalót vágd apróra és kever össze tejföllel.Öntsél bele a halból egy kis levet

(#630) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Jól hangzik.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#631) proci985 válasza Avicularia (#629) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

melyik részen eszik? még nem találkoztam vele.

sil szerintem nem rossz, senapssilt imádom.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#632) Avicularia válasza proci985 (#631) üzenetére


Avicularia
veterán

Skånei kaja azt mondja az asszony,csak elkezdtem olvasni neki a receptet és egyből rávágta,hogy mi ez. Nagy szakácsnő egyébként,mind magyar mind svéd kajákban és főleg süteményekben ,hmmm....
Én minden halat utálok,a belem fordul ki tőle :U

[ Szerkesztve ]

(#633) CYBERIA válasza Avicularia (#632) üzenetére


CYBERIA
őstag

Akkor jól jártál vele.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#634) Dylen válasza Avicularia (#629) üzenetére


Dylen
aktív tag

A cékla helyett az nem retek? A reggelizőn, amin ez a szöveg van, retek van.
Egyébként kösz a fordítást. Szerintem nem lehet olyan rossz ez a kaja :)

bagoly vagyok! ...de azért királylány is!! ;-)

(#635) Avicularia válasza Dylen (#634) üzenetére


Avicularia
veterán

nekem ez eléggé céklának tűnik,de nem tudok svédül valami jól :) [link]

[ Szerkesztve ]

(#636) Dylen válasza Avicularia (#635) üzenetére


Dylen
aktív tag

Valóban :)
Meg akarok tanulni svédül :D

bagoly vagyok! ...de azért királylány is!! ;-)

(#637) Avicularia válasza Dylen (#636) üzenetére


Avicularia
veterán

szerintem meg felejtsd el :)

(#638) Dylen válasza Avicularia (#637) üzenetére


Dylen
aktív tag

miért?

bagoly vagyok! ...de azért királylány is!! ;-)

(#639) proci985 válasza Avicularia (#632) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ja, délen vannak vicces kaják, smörgåstortát se tudtam elsőre hova rakni:) nameg göteborgi csoporttárs rákos hawaii pizzáját sem. de mindkettő finom.

a tud főzni pedig jó dolog.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#640) Avicularia válasza proci985 (#639) üzenetére


Avicularia
veterán

smörgåstorta jó,szeretem
egy nőnek minimum főznie kell tudni,különben szóba sem állok vele :)

(#641) Avicularia válasza Dylen (#638) üzenetére


Avicularia
veterán

mert semmi értelme,kivéve ha itt akarsz élni

(#642) proci985 válasza Avicularia (#640) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

persze jó, csak elsőre néztem, hogy torta, smörgåsból, ez így hogy:)

igaz egyébként:). referenciapont nagyanyám lenne, de azért nálam mindenképpen legyen jobb.

hal egyébként érdekes dolog, hal ízű halakat mások se nagyon szeretik a családban. másik oldalról viszont kb összes ideköltöző ismerősnek megvolt a "lazac fázis", avagy amikor rájöttek, hogy (Magyarországhoz képest) olcsó és finom. az ocean tradenek meg vannak cipóba sütött halai, na azokat imádom, kár, hogy mostanában egyik boltban se találok a városban a négyből.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#643) Avicularia válasza proci985 (#642) üzenetére


Avicularia
veterán

Nekem mindegy milyen állat,ha vízben élt,akkor ahogy megérzem a szagát már dobnám is ki a taccsot.

(#644) Dylen válasza Avicularia (#641) üzenetére


Dylen
aktív tag

Szerintem pont a nyelv nem az, ami helyhez kötött. Egy ismerősöm svédországba készülő orvosokat készít fel svédből, egy másik pedig mongolul tud, szinte alig dolgozik, néha fordít meg tolmácsol és hülyére keresi magát.

Szerintem annál értékesebb egy ember, minél több nyelven tudja megértetni magát, és a világ is kinyílik az előtt, aki nem csak a saját nyelvét beszéli.

bagoly vagyok! ...de azért királylány is!! ;-)

(#645) Avicularia válasza Dylen (#644) üzenetére


Avicularia
veterán

oké,te tudod,a te időd,azt csinálsz amit akarsz :U

(#646) proci985 válasza Dylen (#644) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

Svédországba készülő orvos van, de nagyon limitált a "piac" (és egyre csökken), illetve egy részük először kimegy, aztán jár tanfolyamra. pár helyen utóbbi években létszámstopp is volt. tanároknak pedig általában olyanokat használnak, akik éltek is itt. szóval hosszú távra ezt figyelembe venném.

namost, a világ kinyílik igaz. a megértetés igaz, csak a (valaha folyékony, jóval felső fölötti) németemet tippelhetesz, hogy mennyit használom. kb annyit, mint a nonfunkcionális spanyolomat és a hasonlóan remek franciámat, röhögni ismerősökkel jók ritkán, de gyakorlati haszon jelenleg nulla körül.

Avicularianak igaza van: akkor van értelme megtanulnod, ha ide akarsz költözni, mert nagyon sok idő és nagyon sok energia. Magyarországon a középfok már "használható nyelvtudásnak" számít, ez angolnál kikötésekkel igaz, svédnél nagyon nem. felsőfok még mindig nagyon kevés bizonyos helyzetekben, és ott már többezer befektetett óráról beszélünk. nagyon hosszú távra tervezve ez megéri, de egyébként nem vagyok benne biztos.

angol kell, jelenleg kommunikációs csatornaként, lingua francaként működik (svédeknél meg nekem pl napi szinten kell). minden más Európában csak akkor, ha az ember ott akar élni.

persze ha komolyan gondolod, akkor kérdezz nyugodtan, általában tudunk segíteni. kevesen vagyunk aktívak a topikban, de tapasztalatunk azért valamennyi van:).

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#647) CYBERIA válasza proci985 (#646) üzenetére


CYBERIA
őstag

Megkérdezlek már téged is, van-e erre valami ötleted? [link]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#648) Dylen válasza proci985 (#646) üzenetére


Dylen
aktív tag

Biztos igazatok van, valahol. De ne aggódjatok, majd csak akkor kezdem a svédet, ha befejeztem a kínait :)

bagoly vagyok! ...de azért királylány is!! ;-)

(#649) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

melodifestivalent nézi valaki más is?

mai adag még a legutóbbinál is durvább, pedig a legutóbbit záró hippi is meguralt.

svt adja szokásosan élőben.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#650) Avicularia válasza proci985 (#649) üzenetére


Avicularia
veterán

Múlt héten láttam belőle valamennyit,de engem teljesen hidegen hagy,bullshit az egész.
Ugye a rokon országok,meg a máshol élő bevándorlók szavazgatnak egymásra és Magyarországnak nincs rokon országa,ezért nem is kellene ezt erőltetni,mivel szavazatot alig kapunk.

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.