Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv

Hozzászólások

(#451) proci985 válasza CYBERIA (#450) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ja nincs fordítás, kapásból svédül/angolul írok. márcsak az kéne, hogy kétszer kelljen megcsinálni:DDD

mondjuk egyébként is ha svéd az előadás, svéd jegyzetem lesz (néha ha kell kiegészítve angol/német/magyar terminológiával, ha nem egyértelmű), ha angol, akkor angol (hasonlóan kommentelve). műfordítgatni meg még egy ideig nem tervezem:). szegény csoporttársakra viszont sikerült a frászt hozni, amikor az egyiket beállítottam helyesírásellenőrizni, miközben kiszórtam magamból 2500 szót:DDD más kérdés, hogy a feladat jórészéért is én voltam felelős, szóval valamit valamiért.

ja, a jelenlegiek közül az S40/V40 egy időben a Mitsubishi Carismával és egy franciával épült egy padlóra (98 körüliek biztosan), szóval evidens, hogy elsőkerekesek voltak. Carismánk is volt, szerettünk, bár a váltón érződött, hogy azt a franciák csinálták (pontatlan volt és nehéz volt kapcsolni, a 6-7 évvel idősebb Galant váltója ahhoz képest kés volt a vajban). mondjuk örülök, hogy a V40esünk elöl hajt, így is sikerült már csúsztatnom a fenekét, pedig van téligumink és ésszel vezetek.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#452) CYBERIA válasza proci985 (#451) üzenetére


CYBERIA
őstag

Nem is arra gondoltam hogy még külön magyarra lefordítani, hanem arra hogy magyarul sem egyszerű megfogalmazni ilyen jellegű szöveget.

Egyébként a Mitsubishitől átjött egy közvetlen befecskendezéses benzinmotor is az S40/V40-be, de ritkaságszámba megy, alig lehet ilyet találni.
A franciákhoz annyi köze van, hogy a dízelmotorokat a Renault szállította, egy időben jó kapcsolat volt a két cég között. A Volvo - mint vállalat - eladásakor fel is merült a Renault neve mint potenciális vevő, de sajnos a kínaiak kezére került.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#453) Sipi16 válasza CYBERIA (#452) üzenetére


Sipi16
senior tag

Az 1.6-os és az 1.8 benzines az nem Mitsubishi motor? (V/S40)

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#454) CYBERIA válasza Sipi16 (#453) üzenetére


CYBERIA
őstag

Csak a B4184SJ és B4184SM.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#455) CYBERIA


CYBERIA
őstag

God Jul och gott nytt år!

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#456) proci985 válasza CYBERIA (#455) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

detsamma, detsamma:)

alltså, god fortsättning;)

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#457) BlacktigerrE


BlacktigerrE
csendes tag

Sziasztok,

Nem tudná valaki a rivstartot és a farm i focust feltenni pdf-ben?
Nagyon megköszönném,eddig sehol nem sikerült megtalálnom.
Itthon sajnos sehol nem tudom beszerezni:(

(#458) edgeboy


edgeboy
csendes tag

Helló!

Valaki tudna segíteni, hogy ha svédországba szeretnék dolgozni milyen papírokat kell elintéznem, hogy tudjak kint dolgozni? Tudom ez általába abból is füg, hogy mit akkarok dolgozni de úgy általánoságban. (pl taj kártya vagy személyi nem tudom)

köszi előre is!

(#459) Sipi16


Sipi16
senior tag

[link] Két napja ezt nézem, szerintem nagyon ott van. :D

Du vet vad jag snackar om va?? wakka wakka wakkka wakka. xD

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#460) proci985 válasza Sipi16 (#459) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

porr porr porr!:DDD

súlyos. mondjuk azon meglepődtem, hogy lefordították a musicalt.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#461) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Én csak annyit mondok, hogy Nordöstersjökustartilleriflygspanings-simulatoranläggningsmaterielunderhållsuppföljningssystemdiskussions-inläggsförberedelsearbeten.

[ Szerkesztve ]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#462) proci985 válasza CYBERIA (#461) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

allt väl?:D

más: 77%os bukási ráta, 6 hármas, 7 négyes, 0 ötös (nem felelt meg/3/4/5 rendszerben) egyik vizsgán. ötös tavaly se volt. szóval tudnak itt is szórni, bár kemény tanulással még mindig meglett.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#463) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

vége a félévnek.

31,5/31,5. ha azt vesszük, hogy két éve kb annyit tudtam svédül, hogy hej, meg tack, egy éve pedig még útban voltam a felső felé... minden kurzus svédül volt, bár a hálók beadandót már angolul toltam. meg szerintem a többinél is átállok angolra, svéd nehezen debuggolható hibátlan szintre felsőoktatásban is megfelelő szintre (volt olyan is, az is meglett, csak aránytalanul sok energiámba került).

meg lehet csinálni. asszem épp öröm van. márcsak ilyen ütemben kell folytatni, és jó lesz ez:)

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#464) Exike válasza proci985 (#463) üzenetére


Exike
csendes tag

Gratulálok, nemcsak az eredményhez, hanem a bele fektetett sok energiához, időhöz is!
Biztosan nem volt egyszerű, de legalább példát mutatsz :R , hogy meg lehet csinálni....

"Mindig kell valami EXTRA..."

(#465) proci985 válasza Exike (#464) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

köszi:)

más, hamár svéd nyelvtanulás:
regular ordinary swedish meal time -- köttbullar. ezek nem normálisak.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#466) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Na most egy kérdés:
Bizonyos esetekben az e „ée”-ként hallatszik kiejtve, például nyheter: „níhéetör”; arbeta: „arbéeta”; ben: „béen”-ként hangzik körülbelül.

Erről nem emlékszem hogy olvastam volna valamit ezzel kapcsolatosan bárhol is, tudtok-e a jelenségről valamit?

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#467) proci985 válasza CYBERIA (#466) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

bizonyos dialektusokban jellemző a magánhangzóduplázás, nem valami skånei/smålandi dialektusú műsorba botlottál bele?

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#468) CYBERIA válasza proci985 (#467) üzenetére


CYBERIA
őstag

Őszintén szólva nem tudom, de szerintem nem, látszólag teljesen vegyes források alapján lettem figyelmes erre.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#469) proci985 válasza CYBERIA (#468) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

tudsz mutatni forrást?

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#470) CYBERIA válasza proci985 (#469) üzenetére


CYBERIA
őstag

Lényegében mindegy, akár a lexin szótárat használva is hallható, vagy SR P1-en is akármelyik műsorban, csak hogy valami életszerűbbet említsek.

Ha lesz több időm vágok majd ki részleteket, csak hogy konkrétabban tudjunk valamiről beszélni.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#471) proci985 válasza CYBERIA (#470) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

hm, stockholminál/rikssvensknél tényleg van ilyen, szóval simán lehet.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#472) CYBERIA válasza proci985 (#471) üzenetére


CYBERIA
őstag

Ha jól emlékszem felétek ugye nem azt beszélik?

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#473) proci985 válasza CYBERIA (#472) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

nem, itt västskötska megy.

bár csoporttársak között volt egy rikssvänsket és egy göteborgit beszélő is.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#474) CYBERIA válasza proci985 (#473) üzenetére


CYBERIA
őstag

Nekem úgy tűnik hogy ott jóval kisebb a standard nyelvváltozat (ha nevezhetem így a stockholmit/rikssvenskát) jelentősége, mint nálunk. Itt ha valaki nem aszerint beszél, akkor automatikusan bunkónak tekintik - ha érted mire gondolok.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#475) proci985 válasza CYBERIA (#474) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ez magyar sajátosság: pici és nagyon jól egybefüggő az ország (nincsenek hatalmas távolságok és/vagy nehezen átjárható/lakható területek, pl hegységek és alacsony népsűrűségű tajga/tundra): mondjuk egy szombathelyi és egy debreceni/szegedi között lesz kiejtésbeli különbség, de nem nagy. illetve vannak szomszédos országok hasonló nyelvvel, és pár rész nem igazán akart svéd lenni egy időben (annál inkább dán).

Svédországban van mindkettő (hegyek pl Dalarnában -älvdalamål-, távolságokra meg elég ránézni a térképre), valamint a városoknak/Stockholmnak nincs akkora jelentősége, illetve nem történt olyan hatalmi centralizáció, mint anno Magyarországon a második világháború után. illetve nincs akkora társadalmi nyomás, hogy ha az ember dialektust beszél, akkor már biztos pahaszt.

hasonló a helyzet egyébként, mint Angliában/UKban (vö Londont mondjuk Manchesterrel, vagy Walessel), Németországban ("münsen"i, hamburgi és berlini, vagy a keletosztrák, esetleg a "szviszerdüccs").

egyébként a magyarban is vannak eltérések, pl totalcaron érdemes egy "ommm"os (vagy csak két mmel írja?) cikket megnézni, ő pl a felvidéki dialektust beszéli.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#476) CYBERIA válasza proci985 (#475) üzenetére


CYBERIA
őstag

Szerintem a magyar nyelv tekintetében inkább a teljes Kárpát-medencét érdemes figyelembe venni, sőt ha a csángókat nézzük (akiknek a nyelvjárásuk talán a legérdekesebb ebből a szempontból), akkor még nagyobb területet.

A többivel egyébként egyetértek, én is úgy látom hogy felszabadulás után változott meg a helyzet, mert ugye proletár és proletár között nem szabadott nagy különbségeknek lenni, nyelvi-kulturális szempontból is erős volt az uniformizálás.

Nekem Nagy-Britanniában a skótok tűnnek a legérdekesebbnek (pl. Glasgow), őket nem is mindig értem. Azt hogy erős akcentussal beszélnek-e vagy scotsul, meg sem tudom állapítani.
Érdekes helyzet még a norvég is, nem is tudom elképzelni hogy vajon milyen lehet az nekik.
Az alnémet nyelvűek helyzetét már nem is említem. De talán itt már túl is léptem a nyelvjárás témakör határát.

Nekem ommm írásából kevésbé feltűnő (nyelvészeti szempontból), de szóban azért hallható hogy van egy kis eltérés, de nagyon minimális eltérésekről van szó. Na most nem tudom mennyire vagy képben az itteni dolgokkal, a Magyar Televíziónál van egy Reisz András nevű meteorológus, ő is felvidéki. Még néhány éve ahogy odakerült még egész jól érzékelhető volt az eltérő hangzás, de most már csak alig-alig észrevehető. Úgy látszik még mindig érvényesülnek a régi rossz szokások, pedig tudtommal sokaknak tetszett az hogy úgy beszél, ahogy.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#477) proci985 válasza CYBERIA (#476) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

tény, csángók különösen érdekesek, valamint éneklés tekintetében nagyon ügyesek.

ja a skótok. meg a dél-walesiek:) és akkor a régi koronagyarmatokról nem is beszéltünk.

norvégnál ott volt a hovatartozás, illetve a két ország között van egy hegyvonulat/víz. älvdalska is részben valszeg amiatt alakult ki, mert egy elszigetelt területen volt a többihez képest. dánok felé meg ott volt a víz.

ommmnál írásban tényleg nincs különbség, szóban azért szerintem mai napig kihallani:).

nem annyira a szokások, itt svédeknél is megfigyelhető a kiejtés alakulása. egyszerűen arról van szó, hogy ha az ember egy adott csoporttal érintkezik, akkor az aktív szókincs fog valamennyit változni. én is nagyon sokat vettem át a budapestiből, amíg ott laktam (pl az általános esett helyett használt E/2, mint különbség a győrihez képest). illetve jelenleg pár svéd szerkezet már megjelent a beszélt magyaromban is.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#478) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

azt hiszem lassan itt a tavasz. hajnali öt és már lassan pirkad:) hó is szép lassan olvad.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#479) CYBERIA válasza proci985 (#478) üzenetére


CYBERIA
őstag

Az jó, itt meg reggel havas eső esett.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#480) Sipi16 válasza proci985 (#478) üzenetére


Sipi16
senior tag

Majd április közepe fele beszélhetünk tavaszról. Amikor már értelmetlen a motormelegítöt bedugni. :D

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#481) CYBERIA válasza Sipi16 (#480) üzenetére


CYBERIA
őstag

A motormelegítőt? Hát mi van ott, -30°C?

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#482) Sipi16 válasza CYBERIA (#481) üzenetére


Sipi16
senior tag

Én +10C-ig használom. Így a fogyasztásom egész emberi a vezetési stílusommal szemben. Jó most hogy csúszósak az utak nem megyek olyan gyorsan. Jó azért a +25C-os kocsiba beülni, amikor nem hideg az ülés kormány etc.

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#483) CYBERIA válasza Sipi16 (#482) üzenetére


CYBERIA
őstag

Hát hallod, én simán beülök a -10°C-os kocsiba, esetleg az ülésfűtést bekapcsolom ha van rá igény. Vagy én vagyok túl puritán (kb. mint Ferenc József), vagy simán csak jobban beleillek abba a környezetbe. :P

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#484) proci985 válasza Sipi16 (#482) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ja, nálunk 2-3 literrel több a téli fogyasztás, pedig garázsban tartott a kocsi. viszont általában eléggé rövid utakra használjuk. ülésfűtésnek kell 3 perc, az alatt meg már általában eléjük a célt.

viszont utánna elég jó a fűtés, legerősebb fokra eddig egyszer volt szükség, tavaly a -30ban Stockholm felé.

vezetési stílus meg... nos szerintem ez egy kombi volvoval eléggé egyértelmű:D.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#485) CYBERIA válasza proci985 (#484) üzenetére


CYBERIA
őstag

Lehet hogy ott olcsóbb az energia, itt a fogyasztás csökkentése céljából fűteni a motort/garázst nem annyira kifizetődő, főleg ha tényleg csak rövid távokra használja az ember. Viszont 3 percet -20°C-ban is akárki ki kéne hogy bírjon, esetleg Dr. Albanék kivételével. :)

Egyébként megmondom őszintén, korábban én is gondolkoztam Webasto állófűtésen, de rájöttem hogy nem nagyon tudnám kihasználni.

A vezetési stílussal meg sejtem mire célzol:

V70 #1
V70 #2

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#486) proci985 válasza CYBERIA (#485) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

garázs nincs fűtve, viszont a domboldalba van építve. szóval -2 -5 foknál még nem nagyon volt bent hidegebb. fűtés meg eszméletlenül drága.

szóval kocsiban max 0- -5fok van az meg nem vészes egyáltalán: téli szerelések -20 - -30 fokokra vannak általában méretezve, -20 alatt svédek egyrésze thermos sígatyában jár:D. mondjuk idén én is vettem egy síkabátot utolsó leárazásban (harmadáron már egész jó vételek:) ), kicsit színes, cserébe viszont a Puma nagykabátomnál is jobb (kötött pulcsival -35öt még bírta), bár utóbbi jobban védte a combom a hossza miatt.

:) utcában lakik egy méregzöld V70 T5R kombi, körbespojlerezve. padkára alig tud felállni, rendesen ültetvem perese, avagy a gyári sportcsomag. kb maga a léte a típusnak görbíti a teret, viszont ha egyszer tényleg sok pénzem lesz, akarok egyet, minnt a valaha gyártott legabszurdabb autót.

egyébként vezetésre durva a második: a 9.5ös is eléggé nagy, 2.3Tt vezettem, az kb egy tank volt, és 80-120at őrült módjára ugrotta meg ahogy feltöltött a turbo. 400nm nyomaték, és az még nem is az aero. V70ből nem tudom milyet vezettem (városban csak, szal mindegy is), viszont az meg még a V40hez képest is böszme: ahol lazán áthajtottam a v40el, a v70el erősen nézegetnem kellett. tényleg hatalmas családi autó, amibe befér a németjuhász kennelestül és a heti nagybevásárlás egyszerre. namost ez megültetve turboval, spoilerekkel... és még a japánokra mondják, hogy betegek:D

viszont nyugodtan vezetek, itt nincs őrült kapkodás. szépen lassan, úgyis csúszik az út alapon:)

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#487) CYBERIA válasza proci985 (#486) üzenetére


CYBERIA
őstag

2002-ben, vagy akörül volt egy jó kis -20°C alatti időszak, akkoriban egy műszálas kabátom volt, na az ahogy megfagyott ebben a hidegben, úgy recsegett mint egy nejlonzacskó amikor mozogtam.:D

2005 januárjában is hasonló jó idő volt, akkor kint kellett dolgoznom szabadban, a víz nagyon hamar megfagyott, de a kesztyű nélkül a kezem sem bírta sokáig.

Érdekes hogy télen sosem szoktam megfázni, viszont tavasszal és ősszel előfordul, olyankor amikor bőven + fokok vannak.

Na most a legdurvábbnak ezek számítanak, kb. úgy kell értelmezni mint a SAAB szempontjából a Hirsch-et:

325 hk, 460 N·m, szóval azért a családot meg lehet vele túráztatni. ;]

Egyébként mai viszonylatban a V40 szerintem nagyjából átlagos méretű (legalábbis külső méretek alapján), egy H Astra Caravanhoz tudnám hasonlítani, vagy egy Octaviához.

Valaki említette egyszer hogy ott drágák használtan a Volvók, mindenesetre nekem jobban megéri Svédországból alkatrészt hozatnom, mint az itteni márkaszerviztől rendelni.

Alapvetően én is nyugodtan szoktam menni, de azért néha kihasználom azt a turbófeltöltőt, ha már pénzt kértek érte. :K

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#488) proci985 válasza CYBERIA (#487) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

hm, melyik részről vagy országnak?

tavasz és ősz nálam is rendszeresen, általában az első már nem kell kabát napon:)

na ja, erősek, szó se róla;> dolog inkább arra vonatkozott, hogy ezek azért szélesek is. V40 4.5 méter, szóval tényleg közepes, de ez városban nem akkora baj.

árra meg... rendben vannak tartva, van szervízkönyv és nincsenek lelakva általában.

:DDD alap, kell is azt. viszont svédeknél alapból nyugisabban vezetnek emberek, nincs az az őrült rohanás, mint Magyarországon.

más: ma megvettem életem első svéd billjét:) Microsoft Natural Ergonomic 4000, kicsit fura az ergonomikus kialakitás, viszont kezdem megszeretni, kényelmes:) remélhetőleg bírni fogja rendesen a kódolást:) előző a java házi alatt adta meg magát (billek ragadnak).

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#489) Sipi16 válasza CYBERIA (#483) üzenetére


Sipi16
senior tag

Én is beülök a hideg kocsiba, nem arról van szó. Csak számold ki azt, hogy itt november óta hó van (ergo mínuszok) és csak most kezdett elolvadni. Szerintem Mo-n nem volt ilyen hosszú tél és hónapokon át fagyoskodni amikor egy mozdulattal meleg a kocsi. Csak hülyeség...

#488: A V40 egy teljesen közepes méret. A héten vittem egy Master-t. Na ott kellett figyelni a honda után... :U

[ Szerkesztve ]

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#490) CYBERIA válasza Sipi16 (#489) üzenetére


CYBERIA
őstag

@proci985: Viharsaroknak hívják ezt a vidéket.
Itt volt a Magyarországon mért legerősebb széllökés is, bár nem ezért Viharsarok a neve.
Azért itt sincs minden évben ilyen időjárás, volt olyan hogy karácsonykor pulloverben elvoltunk.

Szélesnek szélesek, de én mondjuk ehhez vagyok hozzászokva, ezért nem zavar.

Az biztos hogy itt nagyon meg kell nézni hogy mit vesz az ember, valahogy a karbantartásnak nem alakult még ki igazi kultúrája. Szerencsére azért van kivétel, de nagyon keresni kell.

Itt is azzal van leginkább baj hogy nem ért ide az autópálya. Mondjuk az M0 nem túl nyugis, de például az M7-esen a Balatontól Nyugatra valami hihetetlen hogy milyen nyugalomban mehet az ember 130 körül. Az valahogy még ilyen tempóban sem tűnik rohanásnak, itt viszont a túlterhelt, forgalmi irányonként egysávos országúton sehogy sem az igazi.
Mondjuk azt tudom hogy Svédországban a biztonság elég fontos szempont a közlekedés tervezésében is, itt ez még nem annyira jellemző.

Akkor ez az új billentyűzet már ütésálló? :D

@sipi16: Értem én a problémát, igazából azt tudnám értékelni, hogy nincs ráfagyva a hó, nem jegesek az ablakok, mert azt nem nagyon szeretem takarítgatni, bár már elég nagy gyakorlatom van benne. A svéd tél nyilván keményebb, nem is vitatom.

A Master az Renault-t jelent? Mert az tényleg más méret, személyautó után kész kihívás. :)

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#491) Sipi16 válasza CYBERIA (#490) üzenetére


Sipi16
senior tag

Jaja, Renault. Nem tudom engem valahogy vonzanak az ilyen haszongépjármüvek. Tele pakolórekeszekkel, van hova tenni a kabátot és még le sem eszi a gatyámat.

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#492) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Valakinek megvan-e a svéd himnusz olyan változata, amit nem egy szál hangszeren játszanak, és kórus énekli? Mert én nem nagyon találkoztam olyannal, máshogy meg nem szeretem.

Eddig ez a legjobb amit találtam: [link]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#493) proci985 válasza CYBERIA (#492) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

nem vagyok biztos benne, hogy nagyon lesz, mivel de facto a himnuszuk.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#494) CYBERIA válasza proci985 (#493) üzenetére


CYBERIA
őstag

Ezt most nem értem.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#495) proci985 válasza CYBERIA (#494) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

eredetileg egy népdalról van szó (emiatt is éneklik így szvsz), ami politikai szempontból sose lett hivatalossá emelve. tehát hivatalosan svédeknek nincs himnuszuk, csak ezt a dalt éneklik minden hivatalos alkalommal:)

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#496) CYBERIA válasza proci985 (#495) üzenetére


CYBERIA
őstag

Ezt értem, de egy himnusz akkor is himnusz, a szlovákok is megoldották a problémát, a lengyel himnusz is egy népdalból keletkezett. Az sem kifogás hogy nem hivatalos, a magyar himnusz is csak 1989-ben került be az alkotmányba.

Nehogy hamarabb legyen az iszlám államvallás, minthogy hivatalos himnuszuk legyen. :N

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#497) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Na mi a helyzet, elolvadt már a hó? :D

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#498) Sipi16 válasza CYBERIA (#497) üzenetére


Sipi16
senior tag

El! Mondjuk ma kaptunk egy kis jégessöt, meg úton Göteborgban volt egy kis hószálingózás. :D

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#499) CYBERIA válasza Sipi16 (#498) üzenetére


CYBERIA
őstag

Ok, akkor majd júniusban visszatérünk a témára. :)

Hozzáteszem, volt már hogy július közepén hógolyóztam: :D

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#500) proci985 válasza CYBERIA (#499) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

:DDD

tegnapelőtt itt hózápor volt. tegnap reggel emiatt még pár részen volt hó. májusban. pár csoporttárs találóan meg is jegyezte, hogy itt van a "svéd nyár".

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.