Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv

Hozzászólások

(#551) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

kieg: folkets lexikon zseniális, szinonimaszótárnak is. svéd csoporttársak is használják angolra/ról fordítani, szóval az már használható. ellentétben a svéd/magyar ill magyar/svéd szótárakkal. spec esetekben wikipedia nyelvek közötti ugrálása oldalaknál szintén segíthet. na ezért fontos a jó angoltudás.

nyelvkönyv: alapszintre van egy kötegnyi, pl Välkommen hit, Mål 1, Rivstart a1+a2, kb egyforma mennyiségű anyagot adnak át (nagy különbség nincs). Nyelvtanra kezdeni a första övningsboken i svenska grammatik för sfi, illetve a Form i Fokus A. Form i Fokus szerintem messze a legjobb gyakorlókönyv, cserébe kegyetlenül száraz. mondjuk utóbbi tulajdonsága szerintem nem hátrány, sőt:D. van B és C része is, de azok felsőfokra kellenek.

intenzíven -tehát rendesen odafigyelve- tanulva 500-600 óra alatt egy alapfoknak megfelelő szint megvan.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#552) Brian_RL válasza CYBERIA (#550) üzenetére


Brian_RL
aktív tag

Köszi a szótárakat, és proci985-nek a nyelvkönyveket! :)
Megnéztem, és szerintem is rendben lesznek.

Most a nyelvtanra kellene ráfeküdnöm. Eddig csak nyelvkönyveket találtam, munkafüzetem és gyakorlókönyvem sincs. Majd valahonnan kerítek :)

Ti mióta tanuljátok?

(#553) CYBERIA válasza Brian_RL (#552) üzenetére


CYBERIA
őstag

Úgy másfél-két éve kezdtem el, akkoriban elég töményen nyomtam. Tavaly óta, ahogy vége lett az ősznek, kevesebbet foglalkozok vele, mostanában a némettel erősítem magam.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#554) proci985 válasza Brian_RL (#552) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

két és fél éve, bár a gyakorlatban első évben tanultam, mostanában már csak ragad/használom.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#555) Brian_RL


Brian_RL
aktív tag

Talált nekem haverom egy magyar-svéd tankönyvet. Kreatív svéd a címe, van hozzá hanganyag is. Azt néztem, hogy elég sok kifejezés és mondat is van benne, és sokat gyakoroltat. Egy hibája van, hogy a pali elég gyorsan hadarja a szavakat. :D

(#556) toti_tomi


toti_tomi
csendes tag

Szevasztok!

Eddig még nem hangzott el ha jól láttam, de egy kihagyhatatlan szótár a svédek ajánlásával.
(Angol nyelvtudás szükséges)

[Tyda.se]

Egyszerű és nagyszerű. Kiírja a névelőt, főnév,ige ragozást, és nem fordít félre.

[ Szerkesztve ]

(#557) Avicularia


Avicularia
veterán

Újabb szánalmas dologba botlottam minap.Be akartam tenni pénzt egy számlára és a bankfiókba betérve szembesültem,hogy ez már egy készpénzmentes bankfiók (mi van?),ahol sem betenni ,sem kivenni nem lehet pénzt :U :(
Mintha bemennék egy kávézóba és közölné a pincér,hogy itt sajnos nem szolgálnak fel kávét!

(#558) CYBERIA válasza Avicularia (#557) üzenetére


CYBERIA
őstag

Modern.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#559) Sipi16 válasza Avicularia (#557) üzenetére


Sipi16
senior tag

Naja, múltkor voltam péntek este a systembe és nem müködött a bankkártyám, pedig volt rajta pénz. Szerencsére volt nálam egy százas, de mi van ha nagybevárlást akartam volna csinálni? :F

Ez a kézpénznélküliség nem mindig jó.

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#560) Avicularia válasza Sipi16 (#559) üzenetére


Avicularia
veterán

Múlt péntek este volt? Ha igen,akkor gondolom te is a swedbanknál vagy.
Péntek este nagy leállás volt,nem ment egyik bankautomata sem,pont akkor akartunk kivenni pénzt és jó pár automatát körbejártunk Malmöben,de egyik sem ment.
Benzinkúton mondták,hogy valami komoly gond van.

[ Szerkesztve ]

(#561) Sipi16 válasza Avicularia (#560) üzenetére


Sipi16
senior tag

Nem, én a Handelsbankennél vagyok. Ez az eset több mint egy hónapja történt. Nekem nagyon ciki volt, a pénztáros azt hitte, hogy nincs elég pénz a kártyámon. :(((

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#562) Sipi16 válasza Avicularia (#560) üzenetére


Sipi16
senior tag

Nem, én a Handelsbankennél vagyok. Ez az eset több mint egy hónapja történt. Nekem nagyon ciki volt, a pénztáros azt hitte, hogy nincs elég pénz a kártyámon. :(((

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#563) kipkup


kipkup
újonc

Sziasztok! Le tudta valaki tölteni a Nya mal 1 tankönyvet innen ?http://www.ladysign.com/temp/sved/
Nekem sajnos nem sikerült, pedig nagy szükségem lenne rá. A hanganyag és a 2. tankönyvi anyag is letölthető, de az 1.-t nem engedi. Kérlek, segítsetek! Köszi

(#564) Avicularia válasza kipkup (#563) üzenetére


Avicularia
veterán

Küldjél privit,pontosan melyik is kellene

(#565) zsolesz010


zsolesz010
senior tag

Kis érdekesség [link]

- - - - - - - - - So, wake up, Mr. Freeman. Wake up and smell the ashes. - - - - - - - Eladó ezmegaz -> https://goo.gl/YLYYAv - "Veszi a rák újonnan, hardverapróról van. :)" by lezso6 Ennyi :)

(#566) Avicularia válasza zsolesz010 (#565) üzenetére


Avicularia
veterán

Ha most itt arra gondoltál,hogy úúú milyen sokat lehet keresni (mindenkitől ezt szoktam otthon hallani) akkor hozzáteszem,hogy most egy 1+2 félszobás lakásban lakunk Malmöben és 7400 sek a havi bérleti díja ami forintban 250K

(#567) zsolesz010 válasza Avicularia (#566) üzenetére


zsolesz010
senior tag

Egyáltalán nem erre gondoltam, de még csak nem is konkrétan az összegek miatt linkeltem. Amúgy meg, ha az ember nem arra tervez, hogy gyűjtöget és majd egy napon hazaköltözik szülőhazájába, akkor eleve hülyeség más ország pénzébe átszámolgatni a kint megkapott, elköltött, félretett fizetéseket.

De ha már "úúú milyen sokat..." rosszkedved enyhe letámadásának egy talán többek által érdekesnek található infókat tartalmazó cikk linkeléséért én vagyok a célpontja, akkor tegyük hozzá az általad felvetett témához, hogy 1 + 2 félszobás lakást nem igazán bérel egy egyedül kereső, tehát legalább 2 kinti fizetéshez illik hasonlítani a kinti bérleti díjat, valamint, hogy még egy egyedül kint élő is okosan körbenézve tud találni 3.5k-s korrekt szobát Malmöben. De talán az sem mellékes, hogy iskola mellett végzett részidős takarítói munkával is tud akár egy egyedülálló 40+ éves nő is keresni annyit, hogy helyi árak mellett normális lakásban normális szobát béreljen, tisztességesen fizetve igénybe vegye a helyi tömegközlekedést, rendesen egyen, és amellett, hogy a francos cigarettájáról sem mond le, még szép kis megtakarítást is elér.
Nem, nem arról van szó, hogy úúú, milyen sokat lehet keresni, mert nem sok, ha kint él és költ az ember. Ezt meg is értik azok, akiknek a fizetések mellett az árakról is jut a fülébe infó. Ellenben, ha nem tötymörög az ember, hanem dolgozik, legyen az akár az egyik legkevésbé megfizetett munka, akkor is ésszel beosztva elég a fizetés még takarékoskodásra is úgy, hogy közben teljesen korrekt életkörülmények között él. Nem úgy, mint pl. Mo-n.

- - - - - - - - - So, wake up, Mr. Freeman. Wake up and smell the ashes. - - - - - - - Eladó ezmegaz -> https://goo.gl/YLYYAv - "Veszi a rák újonnan, hardverapróról van. :)" by lezso6 Ennyi :)

(#568) Avicularia válasza zsolesz010 (#567) üzenetére


Avicularia
veterán

Bocsi ha offenziv szándékot olvastál ki a hsz-omból,visszaolvasva tényleg van benne valami,de nem volt szándékos.
Csak mindig ezt hallom,ezzel a fizetéssel jövést.
Igazad van,ha normálisan dolgozol ,akkor sokkal jobban meg lehet élni itt.

(#569) proci985 válasza zsolesz010 (#565) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

azért aki írta, annak is vannak érdekes elképzelései. eléggé csúsztat és nincs igazán képben. kommentek lejjebb is hasonló színvonalon.

"másrészt azért a Magyarországról érkező orvosok nem a legjobb állásokat kapják; gyakran a nagyobb városoktól távol kell szolgálatot teljesíteniük."
ez nem függ össze. ismerősi körben van olyan, aki a stockholmi beroendeavdelningről jött le ide a 20ks kisvárosba, mert annyival jobbak voltak a nagyvárosban az álláslehetőségek. nem Magyarországból kell kiindulni, itt vidéken is van élet, napi szinten 40kmt ingázni meg gyorsabb, mint Budapesten azonos kerületbe. aki meg tényleg jó állást akar, az meg elmegy vikarietnek Norvégiába. képzéssel kapcsolatban is van bőven tévedés, két éve még csak beszéltek a limit növeléséről, szóval még pár évig garantáltan nem fogják tudni feltölteni svédekkel a helyeket. szakvizsgákat 6 éve fogadják el, az alatt persze páran kijöttek. a kommentelő érdekes eset, ha nem kap munkát orvosként 20+év kintlét után, akkor az nagyon gyanús. mindenesetre háziorvost/pszichiátert/anesztest/belgyógyászt keresenek.

a klímával kapcsolatban... tavaly november végén leesett a hó, március végén pedig elolvadt. közben végig mínuszok voltak, dec/jan körül -10 -20 is megszokott volt. tavalyelőtt volt -28 is. mindez Göteborgtól északra kb 100kmre, Stockholmban hidegebb van. Göteborg melegebb, közel a tenger, de nyáron 20+fok fölött már ott is garantáltan mindenki örülni fog a remek időnek. 25 fog fölött bejön a kánikula. másképp annyira jó idő van, hogy már három hete télikabátban járok:).

Avicularia kommentje pedig annyiban jogos, hogy akárhányszor Magyarországon jár az ember, garantáltan valaki előjön hasonlóan megalapozott, szakmai cikkekből táplálkozó véleménnyel.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#570) zsolesz010 válasza proci985 (#569) üzenetére


zsolesz010
senior tag

"másrészt azért a Magyarországról érkező orvosok nem a legjobb állásokat kapják; gyakran a nagyobb városoktól távol kell szolgálatot teljesíteniük."
Itt én sem értettem, miért lenne rosszabb akár egy kisvárosban dolgozni. Feltételeztem (lehet, hogy tévesen), hogy talán a kint dolgozó orvosoknak tetszik kevésbé valami miatt a "vidéki" munka a nagyvárosi helyett. Nem térnek ki erre sem részletesen.

"képzéssel kapcsolatban is van bőven tévedés, két éve még csak beszéltek a limit növeléséről, szóval még pár évig garantáltan nem fogják tudni feltölteni svédekkel a helyeket. szakvizsgákat 6 éve fogadják el, az alatt persze páran kijöttek."
Öm, én csak ezt találtam a képzéssel kapcsolatban: "a svédek növelik az orvosképzésben résztvevők számát" Igazából nem látom a "van bőven tévedés"-t, lévén a bejegyzésben lévő mondatrész egyértelműen azt jelenti, hogy jelen pillanatban (is) zajlik a létszámnövelés, hogy a jövőben majd helyi munkaerővel legyen megoldható a betegellátás.

Időjárással kapcsolatban annyit ír, hogy a délebbi nagyvárosokban nem rosszabb, mint Budapesten. Nyáron az extrém kánikulák hiánya miatt még jobb is (akik nincsenek hozzánőve a 38 fokhoz, hőségriadóhoz, medencébe, nyílt vízre meneküléshez, azok úgysem élik meg negatívumként a 23 fokot), télen meg az átlaghőmérsékletek közel azonosak a magyar fővároséval. Nyilván azért gyakrabban botlani bele -20 alatti csúcsokba, de az átlaghőmérsékleteket tekintve nem sok eltérés van az azonos téli hónapokban.

A bejegyzésre rászánhattak volna 1-2 órával többet, mert így, részletesebb kidolgozás nélkül az, aki kint él, bármelyik pontjába beleköthet, az meg, akinek még ismerőse sincs kint, (hibásan) mindent szó szerint vehet.

Avicularia kommentje az én hsz-emre nézve annyiban jogos, hogy (#567)
A kommentje egyébként konkrétan csak a keresetek "nagyságának" téves megítélésére vonatkozott. Egyrészt a fentebb írt módon ilyenre még csak hivatkozni sem akartam, másrészt a bejegyzésben írt ilyen jellegű adatokba nem igazán lehet belekötni. Más kérdés, hogy egy rövid bekezdést ide is tehettek volna pluszban, hogy mennyiből is lehet megélni.

- - - - - - - - - So, wake up, Mr. Freeman. Wake up and smell the ashes. - - - - - - - Eladó ezmegaz -> https://goo.gl/YLYYAv - "Veszi a rák újonnan, hardverapróról van. :)" by lezso6 Ennyi :)

(#571) proci985 válasza zsolesz010 (#570) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

igen, picit többet tényleg rászánhattak volna. amiatt is mondtam, hogy igazából mond is valamit, meg nem is, meg félre is érthető.

a fizetési táblákat nézve meg nem arra szoktak az emberek először gondolni, hogy ok, de mennyi a minimális pénz a megélhetéshez:).

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#572) zsolesz010 válasza proci985 (#571) üzenetére


zsolesz010
senior tag

Azért abban is biztos vagyok, hogy ha elmondjátok az olyan ismerősöknek, akik először csak ámulnak a fizetések összege hallatán, hogy milyen kiadások társulnak emellé, ezután nem azt kezdik el suttogni mindenkinek a hátatok mögött, hogy "xy-nak bezzeg jól megy, svédben z ft-nak megfelelő koronát keres". Egy kerek, gyors tájékoztatás után azért már a nem teljesen degenerált egyedek is felfogják, hogy "sok" pénz, "sok" kiadás, nincs aranyból a wc ülőke. :)

- - - - - - - - - So, wake up, Mr. Freeman. Wake up and smell the ashes. - - - - - - - Eladó ezmegaz -> https://goo.gl/YLYYAv - "Veszi a rák újonnan, hardverapróról van. :)" by lezso6 Ennyi :)

(#573) proci985 válasza zsolesz010 (#572) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

az a baj, hogy nem kell beszélni a fizetésről, alapból jön a feltételezés. ami persze mivel feltételezés, nem csak "arany wcülőkét" jelent, de arany fürdőszobacsempét, meg néha kacsalábon forgó házat is.

viszont, ha van valami nyelvi jellegű kérdésed, azzal kapcsolatban jobban is tudunk segíteni, abban jobbak vagyunk:) (kivéve ha könyveket kell a netről tölteni, abban nincs tapasztalatom, én könyvtáraztam meg néha vásároltam)

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#574) zsolesz010 válasza proci985 (#573) üzenetére


zsolesz010
senior tag

Inkább bele sem gondolok, milyenek azok az ismerősök, akik így, null infó nélkül luxuskörülményeket építenek fel a fejükben csak azért, mert más országban dolgozik az ember.
Kérdésem egyelőre nincs, figyelem a topikot, a nyelvkönyveket beszereztük korábban még egy régi hsz-ből, és ahogy mostanában hallom szkájpon, jóanyámnak már nem kell túl sok segítség, ért és megértik, ahol kell. :)
Nyelvtudással kapcsolatban ugyanazt mondta, mint a fent likelt bejegyzésben is van, és ami itt is elhangzott többször. Hosszútávon kell a svéd, anélkül nem igazán lehet.

- - - - - - - - - So, wake up, Mr. Freeman. Wake up and smell the ashes. - - - - - - - Eladó ezmegaz -> https://goo.gl/YLYYAv - "Veszi a rák újonnan, hardverapróról van. :)" by lezso6 Ennyi :)

(#575) proci985 válasza zsolesz010 (#574) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

szerintem csak idő kérdése, és jóanyád is fog velük találkozni:).

ja, svéd kell. IT vonalon is. kávészünetben senki nem fog angolul beszélni, hiába örülnek, ha egyébként angolul beadandózik az ember. jól beszélt svéd pedig szintén ajánlott, de az idő. és akkor még az IT vonalról van szó, ahol eddig az ajánlott irodalomból egy szem volt, ami nem volt elérhető angolul.

ért és megértik nagyon jó :K.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#576) Avicularia


Avicularia
veterán

Na,találtam egy munkát,amihez nem kell svéd tudás :D
Ma voltam 90 perces thai masszázson.Már a telefonos bejelentkezéskor is csak angolul lehetett kommunikálni a hölggyel,egy szót sem értett svédül.
Mikor ott voltam azt tapasztaltam,hogy a masszőrnő és a recepciós sem beszél svédül,a betérő kliensekkel és a telefonálókkal is angolul beszéltek.
Recepciós hölgy még a kvitto szót sem értette,szóval nem lehet túl jó a nyelvtudása :D

(#577) zsolesz010 válasza proci985 (#575) üzenetére


zsolesz010
senior tag

Lassan 3 éve van kint, de most rákérdeztem, és eddig senkitől nem hallotta vissza. Mondjuk ez nem sokat jelent, mert kevés emberrel tartja a kapcsolatot itthonról. A többit meg a fene tudja.

- - - - - - - - - So, wake up, Mr. Freeman. Wake up and smell the ashes. - - - - - - - Eladó ezmegaz -> https://goo.gl/YLYYAv - "Veszi a rák újonnan, hardverapróról van. :)" by lezso6 Ennyi :)

(#578) proci985 válasza Avicularia (#576) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

:D lehet így próbálták még autentikusabbá tenni az élményt.

zsolesz010: direkte inkább akkor szokott visszajönni a dolog, amikor az ember Magyarországon jár.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#579) Avicularia válasza proci985 (#578) üzenetére


Avicularia
veterán

Akkor thai-ul kellett volna vartyogniuk :D

(#580) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Üdv mindenkinek!
Véletlen találtam ezt a topicot!
Érdekelne, hogy vajon fémipari melósnak Svédországban milyen lehetőségei vannak? CNC marós, beszélek középfokon németül, kint is dolgozok, angol nagyon alap szinten megy.
Ugyanis van egy házaspár ismerős, akik felajánlották, ha gondoljuk, kinézhetünk hozzájuk Stockholmba, kipróbálhatjuk, milyen az élet odakint.

(#581) Sipi16 válasza Avicularia (#576) üzenetére


Sipi16
senior tag

Volt a massage végen happy ending? :D

[link] Ezet tegnap mutatta a handledarem, azóta röhögök rajta.

Ja ha jól dolgozik az ember akkor könyebben megél, csak találjon munkát. Ha nem olyan szakmád van ami itt keresett akkor nem olyan egyszerü. Akik meg Magyarországon vannak mindig jobban tudják, hogy milyen az élet itt...

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#582) proci985 válasza zolikaDB (#580) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

CNCseket keresnek, legalábbis munkahirdetéseket láttam témakörben párszor. németül nem beszélnek, de tanulni segít, angolul általában mindenki. de szerintem ismerősnél kérdezz rá, h nézzen már annonsokat, mik a lehetőségek Stockholm körül.

más: jogsi honosítás Nektek mennyi ideig tartott? csinált valaki más is ilyet?

Sipi16: nem találok szavakat:D

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#583) Avicularia válasza proci985 (#582) üzenetére


Avicularia
veterán

Transportstyrelsen-t nemrég hívtuk fel ezzel kapcsolatban.Küldtek egy papírt amit ki kell tölteni és visszaküldeni,mellékeltek egy 600 koronás csekket hozzá is.
Mondjuk nekem hivatásos jogsim van ,nem tudom van-e valami különbség az úrvezetőihez képest.
Kell a skatteverket-től is personbevis külön körkort-hoz is.
Most itt tartok,még nem küldtem vissza.Igazából nekem csak a svensk legitimation miatt kell,mert még mindig nincs olyanom.Amúgy jó nekem a magyar jogsi is.

(#584) Avicularia válasza Sipi16 (#581) üzenetére


Avicularia
veterán

Nem volt happy ending,a néni elég csúnyácska volt :D
Majd thailandon,eredeti környezetben :D
Viszont nagyon jól nyomta a masszázst,jó erős keze volt

(#585) proci985 válasza Avicularia (#583) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

köszi!

lejár a magyar egészségügyi részem márciusban, aztán úgy vagyok vele, hogy egyszerűbb kiváltani egy svéd jogsit, mint megint hosszabbítani 10 évre (helyett 9 egész valamennyire). egyébként nekem is jó lenne, de ez a lejárós része szívás, amitől ha lehet, megkímélném magam.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#586) Avicularia válasza proci985 (#585) üzenetére


Avicularia
veterán

Hivatásos csak 5 év,45 felett meg 3 évre adják csak azt hiszem.
Nekem 2014 januárjában jár le az 5 év,remélem még megkapom akkor 5 évre,mivel 2014 decemberében leszek (ha megérem :D ) 45 éves.

(#587) proci985 válasza Avicularia (#586) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

jó, de azért a hivatásos az picit más:). személyautónál az a vicc, hogy elvileg idős korban is csak betegség miatt vehetik el.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#588) zolikaDB válasza proci985 (#587) üzenetére


zolikaDB
veterán

Szóval azt mondod, h a német jó alap a svédhez? Nagyon szeretnénk egy normális légkörű országban letelepedni, ahol megbízható, stabil környezet vár. Sajnos Németország nem azt nyújtotta, amit vártam, igaz nagy szerepe volt ebben a magyar vendégmunkás kollegáknak, megfogadtam, ha nem muszáj, soha többet velük...
Magyar rendszámos kocsinak van-e akadálya 1-2 évig odakint?

(#589) proci985 válasza zolikaDB (#588) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

két nyelv eléggé hasonlít, de magában a német sokat nem ér... viszont tanulásnál eszméletlenül sokat tud segíteni.

rendszámra passz.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#590) Avicularia válasza zolikaDB (#588) üzenetére


Avicularia
veterán

Én közel 3 éve magyar rendszámos kocsival tolom itt,semmi probléma nem volt eddig.

(#591) zolikaDB válasza Avicularia (#590) üzenetére


zolikaDB
veterán

Köszönöm!
Tulajdonképpen ti mivel foglalkoztok odakint? És hogy kerültetek ki?
Árak hogy néznek ki?
Összehasonlításképp: Németország ->
1, egy 2 szobás lakás mindennel cakkompakk, vidéki városkában 450-500€-nál megáll, kaució a rezsi nélküli díj 3x-osa
2, autóbiztosítás piszok drága, nekem sima Astra 1.6 olyan 1000€/év (havi fizetéssel több) + adó 200-400€/év LENNE, igaz, nincs autópályadíj, de tervezik. Papíron max 3 hónapot tartózkodhat kint egy magyar kocsi. Ezt éppen a kutya sem nézi.
3, kaja forma-forma, mint a magyar, de vidéken akár 25 cent egy zsömle. Cukor, liszt legendásan olcsó (1kg kristály 60 cent, liter tej 52 cent), de nem ezzel akarunk jóllakni! Kenyeret, szeletelve, fél kilósan 1€-ért vesztegetik, 10-15dkg szalámi 1€, sajt is, kilós sültkrumplinakvaló is. Minden visszaváltható, 1 ásványvíz 29 cent, üveg 25.
4, fizetés is érdekes, hisz van 6 adónem, ha nem vagy állampolgár, és elvileg nincs felséged/gyereked, akkor a legrosszabb, 1/3-ada elmegy a fizunak. Olyan 14-15 bruttó órabérek mennek. Mondjuk, itt a sváboknál, egy kollega, állampolgár, 2 gyerek, feleség, és minden nap 2 túlórával olyan 1800€ nettó körül kapar össze. Persze otthon szintén az megy, h aki kimegy, az milliomos lesz egyhamar...
Az orosz kolléga bruttó 12 euróban van...

Nálatok ezek hogy festenek?

(#592) Avicularia válasza zolikaDB (#591) üzenetére


Avicularia
veterán

Árak sokkal magasabbak mint németben(fele-harmad áron vásároltunk egy német nettoban,mikor szeptemberben jöttünk Magyarországról hazafelé kocsival(lidl-netto itt is van,bár itt inkább bruttónak kéne hívni ))
2 szobás lakás itt malmöben 4K-7.5K korona
Vidéken olcsóbbak
Én nem jönnék ide a helyedben,de ez az én véleményem,más teljesen mást gondolhat.

(#593) zolikaDB válasza Avicularia (#592) üzenetére


zolikaDB
veterán

És megkérdezhetem, h miért? Illetve akkor miért nem nézel egy másik nyugati országot? Csupán érdekel, h akkor miért vagy Svédországban évek óta? Valahogy én mindig is Németországba készültem, kicsi korom óta nyüstöltem a nyelvet, stb, és azóta változtak a dolgok. Valahogy ez a sváb vidék nem tetszik, nem érzem jól magam. A németek szakmailag a béka fenek alatt vannak, féltékenyek, és ezt meg is érzem, nap, mint nap. Baden-Württemberg meg egy nagy tanyavilág. Szóval, én ezt tapasztalom itt, ez a véleményem.

(#594) Avicularia válasza zolikaDB (#593) üzenetére


Avicularia
veterán

Inkább nem írnám le ezeket a dolgokat ha nem haragszol.
De én azon kevés emberek közé tartozom,aki sokkal jobban élt Magyarországon mint itt.
Persze ez változni fog idővel (remélem),de ezek a dolgok nem publikusak.

(#595) zolikaDB válasza Avicularia (#594) üzenetére


zolikaDB
veterán

Természetesen, és köszönöm az eddigieket is!
Remélem, sikerül neked is, mint mindenkinek, aki normális, jószándékkal megy nyugatra, és nemcsak azért, h rögtön milliomos legyen, hanem csupán jobban éljen!

(#596) Sipi16 válasza proci985 (#582) üzenetére


Sipi16
senior tag

Azzal azért számolj, hogy ha kicserélteted két évig próbajogsi és a magyart amúgy meg nem vehetik el. ;)

Nekem 2.5 hónapig tartott, nevelöapumnak akinek hivatásosa van fél évig. Nem egyszer kellett velük telefonon beszélgetnem, hogy csináljanak is valamit...

zolikaDB: Egy új élet kezdete nem könnyü. Nagyon nem.

[ Szerkesztve ]

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#597) proci985 válasza Sipi16 (#596) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

anyám másfél hónapja kapta meg, és nem próbajogsi. szóval remélhetőleg nekem se lesz az.

2.5 hónap, az még ok, nekem kb 4 hónapom van rá.

kezdet meg nehéz, jah...:).

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#598) zolikaDB válasza Sipi16 (#596) üzenetére


zolikaDB
veterán

Tudom, benne vagyok, és munkálkodok rajta, és néha csodálkozok, h vannak dolgok, amik otthon simábban mentek jóval... (majdnem megütöttem a kezem, de igaz...)

(#599) Sipi16 válasza proci985 (#597) üzenetére


Sipi16
senior tag

Amitöl nincs ráírva attól lehet, hogy még az. (Eddig minden svéd mondta, hogy 2 évig próba.) Holnap jár le a két év. :P

zolikaDB: Itt vagy már?

[ Szerkesztve ]

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#600) proci985 válasza Sipi16 (#599) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

myndighetnél dolgozó is?

új jogsira tényleg két év.

na, akkor kapsz születésnapi ajándékot is;) (grat!)

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.