Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv

Hozzászólások

(#301) Gabor151010 válasza Avicularia (#300) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

csak furcsa volt..

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#302) CYBERIA válasza Gabor151010 (#301) üzenetére


CYBERIA
őstag

Felénk is szokás így mondani.
Viszont azt meg én nem értem, hogy mi az a „sä”. :F :)

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#303) Gabor151010 válasza CYBERIA (#302) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

nincs olyan a betüm amin kör van.. :D

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#304) Gabor151010 válasza Gabor151010 (#303) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

már van å betum :D

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#305) CYBERIA válasza Gabor151010 (#304) üzenetére


CYBERIA
őstag

Ja, értem. Akkor már csak az „ű” hiányzik :DDD
Bár a svédben az u-t általában úgy is ű-nek ejtik, akkor viszont neked van igazad.
Csak akkor meg a hangsúlyozás nem fog stimmelni. :N

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#306) CYBERIA válasza CYBERIA (#305) üzenetére


CYBERIA
őstag

Azt azért megjegyezném hogy valójában az a valóság leegyszerűsítése, hogy én ű-nek hívom, ha precízek akarunk lenni, akkor sluten central rundad vokal-t és mellansluten central rundad vokal-t említünk. Persze azt fejből én sem tudtam hogy svédül hogy hívják.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#307) Gabor151010 válasza CYBERIA (#306) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

Értem köszi,azért nem volt Ű betüm mert most a nyelvi eszköztárba magyar meg svéd van szóval csak egy alt+shift és már váltom is :)
Azért köszi szépen az infót :)

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#308) CYBERIA válasza Gabor151010 (#307) üzenetére


CYBERIA
őstag

Slit den med hälsan! ;)

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#309) Gabor151010 válasza CYBERIA (#308) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

Förlat,Jag inte förstar :(

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#310) Sipi16 válasza Gabor151010 (#309) üzenetére


Sipi16
senior tag

Det var ett uttryck som betyder "Használd egészséggel! Jag har aldrig hört detta... Det är alltid svårt att översätta uttrycken.

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#311) Gabor151010 válasza Sipi16 (#310) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

ahha!Tack så mycket bra;)

[ Szerkesztve ]

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#312) CYBERIA válasza Sipi16 (#310) üzenetére


CYBERIA
őstag

Det är aldrig försent att lära sig något nytt.

Nekem pedig lenne egy olyan kérdésem, hogy az igék többesszámú präteritum alakjával mi a helyzet? Gyakorlatilag annyit tudok róla hogy létezik, de a használatáról sehol semmi nem található, és a szótárakban sem szerepel. A Svenska Akademiens Ordlista tartalmazza, de máshol nem találkoztam vele.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#313) Gabor151010 válasza CYBERIA (#312) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

Ja,Jag är kan,och tack för hjälp :) (remélem jól irtam..)

[ Szerkesztve ]

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#314) Sipi16 válasza Gabor151010 (#313) üzenetére


Sipi16
senior tag

Mit is akartál írni? A "Jag är kan" értelmetlen (én vagyok és tudok). Ha och-ot írsz akkor nem kell vesszö. Tack för hjälpen. Hjälpen mivel bestämd form (határozott) ha lefordítod akkor köszönöm a segítséget.

Cyberia: Ha írsz magyarul egy mondatot akkor megpróbálom lefordítani...

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#315) Gabor151010 válasza Sipi16 (#314) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

:(( :B

[ Szerkesztve ]

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#316) CYBERIA válasza Sipi16 (#314) üzenetére


CYBERIA
őstag

Och de gingo alltid rakt fram; vart anden ville gå, dit gingo de, och när de gingo, behövde de icke vända sig.

Itt konkrétan a gingo a gå múltidejű imperfekt többesszámú alakja, de én nem emlékszem hogy találkoztam volna olyan szabállyal, ami szerint a számban egyeztetni kéne az igének ezt az alakját.
Arra tippelek hogy ez valami olyan szabály lehet, ami vagy kikopott a nyelvből, vagy eleve csak stilisztikai jelentősége van, de kíváncsi lennék a vélemenyetekre.

Gábor szerintem erre gondolt: Ja, jag vet det...

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#317) CYBERIA válasza Sipi16 (#314) üzenetére


CYBERIA
őstag

„Tack för hjälpen. Hjälpen mivel bestämd form (határozott) ha lefordítod akkor köszönöm a segítséget.”

Esetleg(?): Tack för att hjälp!

„...ami szerint a számban egyeztetni kéne az igének ezt az alakját.”
Mármint nem a számban (szájamban) kéne, hanem számban (numerus).

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#318) Sipi16 válasza CYBERIA (#316) üzenetére


Sipi16
senior tag

Az irodalomban használják asszem, soha nem hallottam még ilyet...

A tack för hjälpen-nel mi a baj?

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#319) CYBERIA válasza Sipi16 (#318) üzenetére


CYBERIA
őstag

Akkor ezzel gondolom nem érdemes foglalkozni?

„A tack för hjälpen-nel mi a baj?”
Semmi. Csak azért írtam mert így is ki lehet fejezni.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#320) Sipi16 válasza CYBERIA (#319) üzenetére


Sipi16
senior tag

Teljesen felesleges rá idöt szakítani. Amit te írtál az lehet, hogy nyelvtanilag helyes de ha elsütöd nagy pislogásokat és visszakérdezéseket fogsz tapasztalni...

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#321) CYBERIA válasza Sipi16 (#320) üzenetére


CYBERIA
őstag

Igen, most már gondolom. Biztos nem véletlenül nincs említés a könyvekben erről.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#322) proci985 válasza CYBERIA (#321) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

hú, belefutottál a régi perfectbe:)

egyébként konkrétan a svéd magyar szótár (nem az, ami tavaly vagy idén jött ki, hanem a pár ével ezelőtti) az még írt ilyen többes számokat, amik olyan 50 éve nincsenek használatban (valami ősrégi francia/svéd szótárról volt fordítva). svédtanárom ki is akadt rajta rendesen. mondjuk az volt az a szótár, ahol a "val -en -er" (=bálna) egyik lehetséges fordítása a "80 darab hal" volt. nem véletlenül tértem át szinte azonnal a lexin+sztaki illetve offline esetben az egynyelvű szótárra.

gyakorlatban: Lagerlöf lazán érthető nélküle, írott nyelvben már találkoztam vele (Ur Hästen emlékeim szerint tartalmazott ilyen szerkezeteket is), de beszélt nyelvben garantált lesz a csodálkozás (kb mintha valaki a menénk vala szerkezetet dobná be egy magyar társalgásba). szóval nem véletlenül nem említik.

más: "Tack för att hjälp!" ez szerintem így helytelen. vagy a tack för hjälpen, vagy a tack för att du hjälpte működik. tack för att után főnévre bestämmt form áll főnevek esetén (legalábbis szerintem, mivel mindkét fél tudja, hogy mi is lesz megköszönve).

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#323) CYBERIA válasza proci985 (#322) üzenetére


CYBERIA
őstag

Ja, belefutottam. Kutakodtam egy kicsit a témában, végül is ide jutottam:

Katt a képre:

:F

Tehát ezek alapján a gyakorlatban használni biztos nem fogjuk, de azért jó az ha tud az ember ilyenekről is.

"Tack för att hjälp!" ez szerintem így helytelen.
Mostmár szerintem is.
Esetleg még elsütném a „Tack för er hjälp!” vagy a „Tack för all hjälp!” szerkezeteket, ezek talán még használhatóak.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#324) proci985 válasza CYBERIA (#323) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

én inkább úgy fogalmaznék, hogy ártani nem árt, ha tudsz ilyenekről, de az esetek nagyrészében nincs rá szükség. svenska Bm bele lehet futni ilyen szövegekbe, de pár annyira távol áll a mai svédtől, hogy kb egy modern dán szöveg könnyebben érthető.

kép a deskriptiv svenskt grammatikból van?:) az egy jó könyv, de az első időkben kissé "avancerat" lehet, a Lindholm féle Svensk grammatik talán jobb (viszont az meg néha pongyola). ideálisak talán a Form i Fokus A, B, C könyvek (illetve kvázi munkafüzetek), ami azokban nincs gyakoroltatva egyszerűbb nyelvtani szerkezet, avval gyakorlatilag nem éri meg foglalkozni:). (pontosabban: Svenska A lazán és jó jeggyel abszolválható nélkülük, svB gyakorlatilag irodalom, svCt meg még én sem tudom, hogy miről szól pontosan).

"Tack för er hjälp!" működik, ha többes másodikra használod. ha a "Tack för Er hjálp"re gondoltál, tehát önöznél... az helyes, ha a királlyal kell beszélni, _minden_ más esetben nagyon durva stilisztikai hiba, és kerülendő. zárójelben: természetesen van kivétel, de ahhoz nagyon jó nyelvtudás kell, hogy az ember kívánt hatást érjen el vele. elavultság tekintetében ez a gingoval kb egy szinten van.

Tack för all hjälp! hm, ezt még nem hallottam, de lehet működik. Tack för allt biztosan jó, bár az nem teljesen szinonima, de eléggé hasonló felhasználás tekintetében.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#325) CYBERIA válasza proci985 (#324) üzenetére


CYBERIA
őstag

Én is valahogy úgy fogalmaztam :)

Az az svB valami nyelvvizsgát takar?

„kép a deskriptiv svenskt grammatikból van?”
Onnan bizony :K

„a Lindholm féle Svensk grammatik talán jobb (viszont az meg néha pongyola). ideálisak talán a Form i Fokus A, B, C könyvek”
Ezeket nem ismertem, de most megnéztem a Form i fokust, nem tűnik haszontalannak.

„"Tack för er hjälp!" működik, ha többes másodikra használod. ha a "Tack för Er hjálp"re gondoltál, tehát önöznél...”
Hát nem tudom, nekem valahogy egyes szám második személyben du helyett inkább a ni kényelmesebb, ha van lehetőség az udvariasabb forma használatára, akkor inkább azt használom. Egy 70-80 éves bácsinak vagy néninek nem tudnék du-t mondani, ez elvi kérdés...
Amúgy teljesen igazad van, interneten belefér a din is, többnyire egyenrangúnak tekintik egymást a fórumozók/tagok/satöbbik.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#326) Sipi16 válasza CYBERIA (#325) üzenetére


Sipi16
senior tag

A du itt nem elvi kérdés, mert részben "kikopott" az önözés a nyelvben. 100-ból 99 nem használja és itt nem a bevándorlókról beszélek. A királlyal önözve kell beszélni, de szerintem nem sok az esélyünk, hogy beszélhessünk vele. :U

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#327) proci985 válasza CYBERIA (#325) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

svB a gimnáziumi B szint (pontosabban leginkább az irodalomra fókuszál, de van nyelvtan és stílus is). kb a Tisussal egyszintű, gyakorlatban felsőfok.

deskriptiv jó lesz:) form i fokus meg talán a létező legjobb svéd könyv ha az ember jó nyelvtant akar. alapoktól a bonyolultabb szerkezetekig minden, "grammar freak"eknek kötelező. én gyakorlatilag azokkal alapoztam, meg mellé a Lindholm féle nyelvtan, a Deskriptiv és a Handbok i svenska spraoket. normál esetben nyelvkurzusokon nem erőtetik (sok idő és tényleg rájuk kell fekedni, hogy legyen eredmény), de nagyon ajánlottak.

önözés kerülendő. tényleg, nem használják. első hetekben bunkónak fogja magát érezni az ember (én németből indultam ki, tehát főleg), de pár hét után az ember hozzászokik, hogy mindenkit letegez. egyébként nem bunkóságból csinálják, az ideológia mögötte az, hogy egy szinten vannak (meg közvetlenebbek is). alapvetően ez olyan szempontból még jó is, hogy nem kell egy csomó szerkezetet megtanulni és helyzeteket felismerni (Magyarországon sem mindig egyértelmű az etikett). ha a du zavar, akkor még mindig lehet általános esetet használni (tack för hjälpen emiatt jó). viszont bogarat raktál fülembe, azt hiszem rákérdezek idősebbeknél, hogy pontosan hogyan meg meddig volt. a lényeg: már nincs, tényleg ne használd, max megkevered a beszélgetőpartnereid.

mondjuk amikor egy hete haza kellett utaznom bajban is voltam, hogy akkor most kit tegezek és kit magázok. svédeknél családon belül nincs magázás kortól függetlenül (legalábbis amelyik családokat én láttam, inkl dédszülők), emiatt otthon voltak problémák távolabbi rokonok köszöntésével. ennél márcsak a reptér volt jobb, svéd részen tegezéssel, magyar oldalon viszont teljesen formális magázással.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#328) CYBERIA válasza Sipi16 (#326) üzenetére


CYBERIA
őstag

Mondjuk abban nincs semmi meglepő, hogy a bevándorlók nem alkalmazzák, általában az egyszerűség felé törekszik mindenki, különösképpen ha valakinek idegen nyelvet kell használnia.

[ Szerkesztve ]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#329) proci985 válasza CYBERIA (#328) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

meg fogsz lepődni, eddig két embertől hallottam önözést beszélt nyelvben, és mindkettő bevándorló volt. egyikük egy izlandi szakos bölcsész (valszeg nála az izlandi hatása volt), másikuk egy magyar pszichiáter. svédtől nem.

nem véletlenül mondjuk, hogy ne használd, mert paradox módon nem azt fogják gondolni, h milyen jól beszél svédül, hanem azt, hogy milyen furán.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#330) CYBERIA válasza proci985 (#327) üzenetére


CYBERIA
őstag

"grammar freak"eknek kötelező
Grammar nazi. :)

A Lindholm-féle könyv és a Handbok i svenska språket nincs meg, de szerintem itthon nem is beszerezhető. Svédországból valószínűleg lehetne hozatni, de azt is úgy lenne célszerű, hogy akkor nem csak azt az egyet, hanem még amik fontosak lehetnek, és akkor mondjuk 1000 kr értékben.

„egyébként nem bunkóságból csinálják, az ideológia mögötte az, hogy egy szinten vannak (meg közvetlenebbek is)”
Ez biztos így van, de ezzel is csökken a nyelv kifejezőereje. Nem feltétlenül olyan szempontból, hogy nehezebben érteti magát valaki, hanem inkább arról van szó hogy egyre íztelenebbé válik a beszéd. Van akinek nem mindegy.

„viszont bogarat raktál fülembe, azt hiszem rákérdezek idősebbeknél, hogy pontosan hogyan meg meddig volt”
Jó, erre én is kíváncsi leszek...

„mondjuk amikor egy hete haza kellett utaznom bajban is voltam, hogy akkor most kit tegezek és kit magázok”

Az biztos hogy angolnál nem sokat kell gondolkodni a személyes névmáson, ugyanis régen a you volt a formális alak, most pedig ez az általános, szóval elég nehéz udvariatlannak lenni.
Én mondjuk abba nem zavarodok bele hogy magyarban tegeződés/magázódás, angolban pedig csak egyféle, viszont azt veszem észre hogy amióta nyelv(ek)et tanulok, magyarul egyre rosszabb kiejtéssel beszélek, az r-t már szinte teljen úgy ejtem mint az angolban. Apróság, lehet hogy más észre sem veszi, de engem nem hagy nyugodni. Gyakorlással vissza lehetne fejleszteni, de kinek van arra ideje?

[ Szerkesztve ]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#331) proci985 válasza CYBERIA (#330) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

Lindholm félét hagyjad akkor, Handbok is csak későbbi szinten lesz érdekes (középfokig felesleges elővenni), de jó tanárok mellett akár ki is hagyható (bár pár jó dolgot, pl levélírás megtanít). szóval annak a beszerzése várhat még.

egyébként mi célod a nyelvtanulással és milyen szintre szeretnél eljutni? (csak érdeklődök)

én nem mondanám, hogy íztelenebbé válik a beszéd, inkább változik.

ja igen, nyelvtanulásnál megesik. német felsőfok előtt napi 1-3 órákat fordítottam minden nap nehéz szövegeket, utánna meg a magyartanárom egyre jobban elkezdett piszkálni, hogy:
- magyarban van passzív, de nincs használatban, tehát ne írjak oldalakon keresztül abban, mert magyartalan
- a goethei körmondatok szintén kerülendőek, bármennyire is imádom őket (ez a mai napig megfigyelhető)

ja, amire vigyázz: használd aktívan az angolt, mert intenzív nyelvtanulásnál megkophat az összes többi. a mai napig nem tudok rendesen németül beszélni, pedig egy évig német nyelven tanultam az egyetemen.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#332) CYBERIA válasza proci985 (#331) üzenetére


CYBERIA
őstag

Azért teljesen nem hagyom, minden könyvben van valami extra a többihez képest, ezért szeretem ha minél többől tudok művelődni.

„egyébként mi célod a nyelvtanulással és milyen szintre szeretnél eljutni? (csak érdeklődök)”
Semmi konkrét célom nincs vele, de mivel ez is a germán kultúra - azon belül a kedvencem a skandináv - része, ezért fontosnak tartom a megismerését. Igazából az izlandi jobban érdekelne, de az nehezebb, kevesebb az anyag és kevésbé is praktikus lenne azt tanulni (bár ez utóbbi nem annyira fontos szempont). Konkrét tervem nincs azzal kapcsolatban hogy milyen szintre jussak, tanulom amíg van rá lehetőség.

„utánna meg a magyartanárom egyre jobban elkezdett piszkálni, hogy:
- magyarban van passzív, de nincs használatban, tehát ne írjak oldalakon keresztül abban, mert magyartalan
- a goethei körmondatok szintén kerülendőek, bármennyire is imádom őket (ez a mai napig megfigyelhető)”

Én ezzel úgy vagyok hogy a stílusosabb megfogalmazást fontosabbnak tartom a általánosabbnál.
Ezért is kedvelem jobban a nyelvjárásokat a sztenderd nyelvváltozatnál, bár tudom hogy sokan nem tolerálják. Bajorországban mondjuk már nem célszerű Plattdüütsch nyelven kezdeményezni, de megvan ennek a megfelelő helye.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#333) Sipi16 válasza CYBERIA (#328) üzenetére


Sipi16
senior tag

Ki beszélt a bevándorlókról? :F

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#334) CYBERIA válasza Sipi16 (#333) üzenetére


CYBERIA
őstag

Én voltam. Legközelebb nem teszem, megígérem.

[ Szerkesztve ]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#335) proci985 válasza CYBERIA (#332) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

izlandi brutálisabb. sokkal. gyakorlatilag nincs jövevényszó, tetejében ragasztónyelv és megvan az összes archaikus szabály a skandináv nyelvcsaládból, ami a félszigeten már évszázadok óta kipusztult. kutatóknak zseniális, mert ellenállt a modernizációs törekvéseknek, mindenki másnak viszont szívás. mondjuk ha valami nagyon elborultat akarsz, akkor ott vannak Egil Skalagrimsson történetei, én onnan tanultam az "yxa i huvudet" szerkezetet. amiatt is olyan "open minded", így folytak a gondolatai jól.

stílus meg passzoljon.

Bajorországban szerintem teljesen mindegy, hogy hogy kezdeményez az ember:). egyébként svédnél is vannak ilyen különbségek, a skånska meg a norrlänska között hatalmas a különbség, bár a finnlandssvensk is erős. skånei dialektust első két hónapban nem is értettem.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#336) CYBERIA válasza proci985 (#335) üzenetére


CYBERIA
őstag

Ez az, épp az érintetlenség és az összetettség tetszik benne, ilyen tekintetben szinte egyedülálló.
Azzal azért vitatkoznék, hogy mindenki másnak szívás lenne, mert szerintem egy izlandinak kb. akkora szívás, mint nekünk a magyar nyelv, azaz semennyire. Akinek szívás lehet, az annak szerintem nem sok beleszólása van a témába, nem kötelező foglalkozni vele. :)

„Bajorországban szerintem teljesen mindegy, hogy hogy kezdeményez az ember”
Annyira teljesen mindegy, hogy ha megkérdezem tőled, hogy Wonääm kümmst du vun af?, akkor a kérdést érted-e? Éppen ki lehet találni, de egy összetettebb szöveggel már közel sem ilyen egyszerű a helyzet.
Svéd nyelvjárásokban nem vagyok járatos, az biztos hogy a Svenska dialektmysterier nekem kifejezetten tetszett.

[ Szerkesztve ]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#337) hidewatch válasza proci985 (#327) üzenetére


hidewatch
csendes tag

Sziasztok!

Még új vagyok itt, nemrég kezdtem svédül tanulni, és végig olvastam a fórumot. Azt szeretném kérdezni, hogy ebben a Form I Fokus című könyvben benne vannak a megoldások is? Tehát lehet vele biztonságosan otthon tanulni, vagy inkább ez ilyen csoportos/tanáros tanulásra való? Mivel svéd, egy viszonylag kezdőnek könnyen érthető (fordítható), hogy mit kell csinálni egy-egy feladatnál?
A másik kérdésem az lenne, hogy nézegetem ezt a könyvet svéd online könyvesboltokban, és ott a Form I Fokus A, B, és C mellett vol olyan is, hogy pl. Form I Fokus A facit. Mit jelent ez?

Előre is köszönöm a választ!

Egyébknt ez a legeslegjobb fórum, ami létezik, hihetetlenül hasznosak a pdf könyvek, köszi a fetöltőnek!

"So long, and thanks for all the fish!"

(#338) Sipi16 válasza hidewatch (#337) üzenetére


Sipi16
senior tag

A facit az a megoldás az adott köny kérdéseire.

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#339) proci985 válasza CYBERIA (#336) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ez esetben elhiszem, hogy tetszik. az izlandinak lehet nem szívás (sőt biztos), de idegen nyelvként nekem nagyon annak tűnt.

hidd el eléggé jól tudok németül:). bajor tapasztalatok alapján egy magyarnak kb hótmindegy, hogy münchen környékén a helyi dialektusban vagy plattyskkül fog a német megszólalni, kb ugyanannyira érthető a kettő. az első pár napban leginkább semennyire:DDD

dialektmysterierről csak hallottam, de itt is megfigyelhető az ami a németeknél, hogy nem mindenki (anyanyelvűekre gondolok) érti meg azonnal az összes nyelvjárást.

hidewatch: Form I Fokus otthoni egyedüli tanulásra ideális, bár tanárral kiegészíthető. én egyedül dolgoztam fel otthon mindhárom könyvet. az A könyv nagyon intuitv, elsőre látható, hogy mit kell csinálni, szóval remek könyv nulláról induláshoz. a másik kettőnél se a feladatok szövegezése bonyolultabb, hanem a nyelvtani szerkezetek. az A könyv elég kb középfokig, a B és C felsőfokú/folyékony szinthez ajánlott.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#340) CYBERIA válasza proci985 (#339) üzenetére


CYBERIA
őstag

Még mindig jobb így, mintha egy primitív, könnyen tanulható nyelv lenne.

„hidd el eléggé jól tudok németül”
Tudom, épp ezért hoztam fel példát abból a nyelvből.

„egy magyarnak kb hótmindegy, hogy münchen környékén a helyi dialektusban vagy plattyskkül fog a német megszólalni”
Egy magyarnak igen, de én nem arra gondoltam.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#341) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Létezik valami olyasmi svéd oldal, mint az ingatlanok.hu?

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#342) Avicularia válasza CYBERIA (#341) üzenetére


Avicularia
veterán

blocketoldalon vannak ingatlanok

(#343) CYBERIA válasza Avicularia (#342) üzenetére


CYBERIA
őstag

Lehet hogy elnéztem valamit, de nagyobb horrorra számítottam árak tekintetében.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#344) Sipi16 válasza CYBERIA (#341) üzenetére


Sipi16
senior tag

[Hemnet] Venni lakást nem igazán éri meg szerintem, mert egy eléggé magas hyrát is kapsz mellé.

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#345) CYBERIA válasza Sipi16 (#344) üzenetére


CYBERIA
őstag

Az alatt mit értesz?

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#346) Avicularia válasza CYBERIA (#345) üzenetére


Avicularia
veterán

Azt érti alatta,hogy nem úgy van mint otthon,hogyha tiéd a lakás akkor csak közös költséget kell fizetned(na persze meg a számlákat,de az ugye fogyasztás függő)hanem itt megkínálnak akkor is bérleti díjjal (hyra) ,ha a tulajdonod a lakás,és ez nem olyan kevés.
Asszem ez alól csak a családi házak a kivételek.
Ezért nem nagyon éri meg lakást venni.

(#347) CYBERIA válasza Avicularia (#346) üzenetére


CYBERIA
őstag

Mondjuk én alapból is kertes házra gondoltam (már ha te is ezt érted családi ház alatt), de most már legalább tudom mi van.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#348) Avicularia válasza CYBERIA (#347) üzenetére


Avicularia
veterán

Jaja,kertes házra értettem a családi házat.

(#349) Sipi16 válasza Avicularia (#346) üzenetére


Sipi16
senior tag

Ez meg azért van, mert az insatsos bostadsrätt lakásoknál nem a tulajdonjogot hanem a bérleti jogot veszed meg...

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#350) hidewatch


hidewatch
csendes tag

Sziasztok!

Nekem egy kérdésem lenne hátha valaki meg tudja mondani:

Mikor kell ska-s, és mikor kell kommer att-os jövőidőt használni? Van erre valami szabály?

Köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

"So long, and thanks for all the fish!"

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.