Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv

Hozzászólások

(#251) Avicularia válasza turpiurfi (#250) üzenetére


Avicularia
veterán

Szerintem Svéd iszlám köztársaság lesz a neve,ha így folytatódik :(( :U

(#252) proci985 válasza Avicularia (#248) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

hm, gondolatolvasó vagy?:)

egyébként én nem látom ennyire vészesen a helyzetet. kivándorlás is nőtt utóbbi években (jugoszláv államokból jövők pl).

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#253) Avicularia válasza proci985 (#252) üzenetére


Avicularia
veterán

Nem vagyok gondolatolvasó,de ha arabokról van szó,akkor szerintem itt mindenkinek rosengård jut az eszébe :)

Mondjuk aki nem jár Malmöbe ,az nem látja ilyen sötéten a helyzetet.Mi is 25 km-re lakunk onnan és nagyon ritkán látok k***keb@**ót itt,de szvsz Malmöben kritikus a helyzet.

[ Szerkesztve ]

(#254) proci985 válasza Avicularia (#253) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

egyébként anno a helyi dialektust nézegettem rövid ideig (fördjupningsarbete miatt kellett foglalkoznom vele), a török, a horvát/szerb, a szomáliai és némi francia (marokkó miatt talán) is került bele, nomeg angol.

egyébként igazad van, Malmöben még sose jártam. azzal viszont tényleg vigyázni kell, hogy az ember miből von le következtetéseket.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#255) nagykucu


nagykucu
csendes tag

hat igen, malmöbe lakik az összes hulye svartskalle :R
föleg azok a magyarok... :D

[ Szerkesztve ]

(#256) Avicularia válasza proci985 (#254) üzenetére


Avicularia
veterán

Valamelyik nap voltunk vásárolni a city gross-ban,ami ugye malmöben rosengård-on van.
Volt rea, 5 kr volt a paradicsom,meg ha hajlandó voltál 1 órát sorbaállni akkor kaptál egy tál tacost ingyen.Hát ami ott volt :Y
Én így képzelek el egy közel keleti piacot.Gondolkodtam rajta,hogy telefonnal csinálok videót,hogy mutogassam azoknak akik azt hiszik itt milyen fasza minden.

(#257) turpiurfi válasza Avicularia (#256) üzenetére


turpiurfi
csendes tag

Én amúgy úgy vagyok vele hogy inkább az arabok mint a feketék azoknak van legalább kultúrájuk mégha nem is hasonlít az európaira dehát szerintem ezt nem lehet elvárni,vagy lehet hogy igen.De viszont a Schwarzkopf-ok:-D azok állandóan lázadoznak nem kell olyan messzire menni ott van Franciaország vagy Olaszország.Szerintem azokkal lesz illetve van a nagyobb gond persze Én illetve mink hogy ítélkezhetnénk Ő felettük hisz alapjába véve nem sokan írnak itt fent akik itt születtek.De viszont az európai gondolkodásmód teszem azt Magyarországtól lefele már picit másmilyen mint amit normálisnak mondunk.Szerintem.

Aki vadállatot csinál magából,megszabadul az emberi lét fájdalmától.Illetve Ízi Rájder Öcsém!!!

(#258) Avicularia válasza turpiurfi (#257) üzenetére


Avicularia
veterán

Szerintem ez kultúra ill. vallás kérdése.Egy usa-beli néger szerintem simán lehet olyan mint egy normál európai ember.
Viszont (nem arabokat írok,mert nem csak azokkal van baj) a muzulmánokkal csak a baj van,legyen az arab ,szomáliai vagy albán.És ezt testközelből mondom,van tapasztalatom muzulmánokkal.Négert is többet láttam dolgozni malmöben mint arabot.Azok max a saját boltjukban dolgoznak,de idehozzák az egész pereputtyukat és az államon élősködnek életük végéig.
Aki svéddel jobb viszonyban vagyok,és tudják hogy nem sütöm rájuk a rasszista bélyeget,azok közül mind bevallotta,hogy keményen rasszista,utálja a bevándorlókat.Persze csak azokat,akik nem dolgoznak.

(#259) turpiurfi válasza Avicularia (#258) üzenetére


turpiurfi
csendes tag

A munkáról szerintem csak annyit hogy Én beszélek 3 nyelven és 2 nyelven pedig megértenek és megértetem magam és EU-ból jövök és abszolút itt GBG-ba sehol sem kaptam munkát most is csak azért dolgozok július közepéig mert a menyasszonyom aojának van restije és a nyár alatt kellek neki aztán utána meglátjuk hogy mi lessz.De szerintem itt GBG-ba többnyire az arabok melóznak.Mondjuk rá a szomikat Én se nagyon csipázom dehát azokat senki sem szereti mert többnyire azok járnak csadorban és hát nem azért a 2 fillérért de mégis csak EU-ba jöttek és hogy öltözködhetnek így.Amerikába sem öltöznek így szerintem pedig azt mondják az a legszabadabb ország persze tudom hogy alapjaiban sem így van.De ott még több fekete él és azok sem öltözködnek így.

Aki vadállatot csinál magából,megszabadul az emberi lét fájdalmától.Illetve Ízi Rájder Öcsém!!!

(#260) Exike


Exike
csendes tag

Nem értem, hogy az ország miért enged be "mindenkit" ... tudjuk, hogy más országokban... földrészeken nem így van ez.
Nem értem ezt a politikát, mi az értelme, hogy Svédországot felduzzasztják mindenféle - -sokszor link - emberekkel?
Úgy gondolom ezt az állapotot nem lehet a végtelenségig fenntartani, mert az előbb-utóbb rengeteg negatív dolgot fog eredményezni.
Kell ez az országnak?

[ Szerkesztve ]

"Mindig kell valami EXTRA..."

(#261) Avicularia válasza Exike (#260) üzenetére


Avicularia
veterán

Valamiféle törvény van,hogy háborús övezetből befogadnak embereket.Múltkor a másik faluba akartak elszállásolni szomál meg afgán fiatalokat.Tüntetés volt Vellingeben,hogy nem kérnek ezekből.[link]
Sok svéd kiköltözött a környező falukba,innen járnak be dolgozni.
Ahova beteszik a lábukat,ott elértéktelenednek az ingatlanok és menekül mindenki.
Barátnőm mesélte,mikor kijöttek 86-ban,utána rosengård-on volt házuk,de akkor még szó se volt arról,hogy arab gettó lett volna a hely.

[ Szerkesztve ]

(#262) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

azért a bevándorlásiakat se kell félteni. egyre keményebb letelepedésit kapni, én ezt saját bőrömön tapasztaltam. és egyre nehezebbek a szabályok. befogadási kvóta van, de az meg korántsem egy nagy szám.

másrészt meg vannak vicces dolgok is a bevándorlás miatt: avagy amikor a magyart a litván oktatja angolra Svédországban, az remekül kifejezi a multikultúrát:DDD és megjegyzem, tökéletes angol kiejtése volt (látatlanban meg nem mondtam volna, hogy nem született amerikait hallok, az s és r hang is teljesen tökéletes volt, pedig az szláv nyelvcsaládba tartozó anyanyelvűeknél nagyon gyorsan el szokta árulni a beszélőt).

ami miatt jó a bevándorlás: gyorsan lehet vele egyensúlyozni a struktúrális hibákból adódó munkanélküliséget (kéne altatóorvos, belgyógyász meg pszichiáter, de nincs kit felvenni, kiképzni meg idő), friss vért lehet pumpálni az elöregedő társadalomba, meg egy felnőttet gyorsabb adott munkára és nyelvre tanítani, mint egy csecsemőt.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#263) Avicularia válasza proci985 (#262) üzenetére


Avicularia
veterán

A bevándorlás lesz európa veszte.Ez pontosan látszik itt is,németben is meg jópár ny-eu országban.
Németeknél is mi van? 3 millió török és egyre hangosabban követelnek maguknak jogokat.
Tegyenek a német naptárba muzulmán ünnepet munkaszüneti nappal,múltkor azt akarták,de aztán belengették nekik a lompost.De ha többen lesznek keresztülverik azt is.
A muzulmán fiatalok egyre radikálisabbak,eszük ágában nincs integrálódni.A magyarok ilyen szempontból ideálisak. A gyerekek többsége már nem beszéli a szülők nyelvét.
Nőm gyerekei egy szót sem tudnak magyarul.Az öccse fia dettó,az sem beszél egy szót sem.

Szvsz EU országból minden gond nélkül megadják a tartózkodásit,nem is tehetnek mást.
Personnummer 3-4 nap alatt megvolt nekem,miután leadtuk a kérelmet.
Oké ,tartózkodási sokára került az útlevelembe,de nincs jelentősége,bármit csinálhatsz a nélkül is.

(#264) turpiurfi válasza Avicularia (#263) üzenetére


turpiurfi
csendes tag

fuu akkor Te jól jártál Én 6 hetet vártam a személyi számomra.De mondjuk rá az integrálódással kapcsolatban,ha nekünk a közeljövőben lesz majd gyermekünk az hótzíher hogy fog tudni magyarul 1.ahány nyelv annyi ember. 2.azt olvastam ha beszéled a magyart teljesen megváltozik a gondolkodásmódod (lehet hogy mi ezt nem tudjuk ,mert bele születtünk a nyelvbe).Szóval Én arra fogom majd nevelni a gyerekemet hogy legyen büszke a nemzetére mert mindkettő egy dicső nép(főleg a magyar :-) ).Plussz tudja azt hogy honnan ered tudjon esetleg visszamenni ha gondolja majd.Tudjon elérni majd dolgokat nem úgy mint Én hogy 18 évesen ha akartam volna se lehetett volna tovább tanulni mert anyumnak kellett besegíteni anyagilag akkor mentek végbe a nagy privatizálások meg minden.Úgyhogy remélem nem egy hímringyó lessz belőle is mint amilyen fiatalokat??pff magam korabeli srácokat (azaz 23 éveseket) látok kint az utcán flangálni olyan koszosan hogy talán a hajléktalanok különbek hozzájuk képest.

Aki vadállatot csinál magából,megszabadul az emberi lét fájdalmától.Illetve Ízi Rájder Öcsém!!!

(#265) Avicularia


Avicularia
veterán

Zavargások a svéd fővárosban
Kellenek azok a bevándorlók :U
Rendőröknek végig kellene verni őket viperával.A tűzoltók helyében meg ha esetleg riasztást kapnának mert ég valamelyik házuk,akkor feltartott középső ujjal végignézném,hogy leég.Utána lehet megtanulnák becsülni őket a szarháziak.

(#266) SQX_Barto


SQX_Barto
addikt

Sziasztok, szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek.
Valaki csinálta a jogsiját svédben? Mert lehet úgy fognak alakulni a dolgaim, hogy ott leszek kénytelen letenni a B kategóriát. Gyakorlati résznél tudom a jégpálya és a rénszarvas tesztet, biztos nagy szopás lesz... De az elméleti részre lennék kíváncsi, hogy az csak sima számítógépes tesztkérdés, vagy megspékelik-e videóteszttel is, mint az angolok? És hogy van-e lehetőség angolul letenni vagy angol szinkronnal vagy ilyesmi? Köszönöm előre is.

If I were God, just for a day I would be guilty of letting the whole world slip away | Battlenet: bARTO#2309 | Steam: sqxbarto https://www.pathofexile.com/account/view-profile/bAR7O/characters

(#267) proci985 válasza SQX_Barto (#266) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

hugom itt tette le:

rénszarvascsaládot kell kerülni, amiket bólyák reprezentálnak:DDD jégpálya van, de igazából ha figyelsz és csinálod amit mondanak akkor az megvan hugom szerint.

elmélet meg számítógépes. angolra rá kell kérdezni.

ja, övningkör: ha annak akinek Veled akar vezetni nem svéd a jogsija az gáz lehet. a magyar jogsit hamisitják és nehezen fogadják el emiatt ( csak mondani nem merik hogy ez a baj). ezt érdemes észben tartani, pár hónap szívást meg lehet spórolni.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#268) Avicularia válasza proci985 (#267) üzenetére


Avicularia
veterán

mivel a svéd meg a magyar tökugyanolyan és tökugyanúgy kinéző EU jogsi,nehezen képzelem el,hogy pont a miénket hamisítanák

kb 1 perc schengeni rendszerben megnézni

[ Szerkesztve ]

(#269) SQX_Barto válasza proci985 (#267) üzenetére


SQX_Barto
addikt

Koszi szepen a valaszt :)
Jogsi becsereles itt is mukodik mint Angliaban?

[ Szerkesztve ]

If I were God, just for a day I would be guilty of letting the whole world slip away | Battlenet: bARTO#2309 | Steam: sqxbarto https://www.pathofexile.com/account/view-profile/bAR7O/characters

(#270) nagykucu válasza SQX_Barto (#269) üzenetére


nagykucu
csendes tag

Muködik itt is. Es a jogsit akarmilyen tolmacsolassal le tudod tenni (szinte) szal angol tuti van. En mar jo reg tettem itt le, nem tudom hogy mostanaban hogy van, de akkoriban nem volt semmi film.

(#271) proci985 válasza Avicularia (#268) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

akkor lehet anyámnak régije van, de volt vele szívás rendesen, fél évig leveleztek a myndighettel.

más: készvagyok mindennel (SvB, HiA, SamA, EnB). szal héten komplettálok, aztán remélem tudok kezdeni ősszel.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#272) Avicularia válasza proci985 (#271) üzenetére


Avicularia
veterán

Én 2009 januárjában kaptam, és full EU-s,ugyanolyan mint a svéd teljesen csak a felségjelben különbözik.

Ja én meg még mindig hányok a nyelvtől,sose fogom megtanulni :U

[ Szerkesztve ]

(#273) sissine


sissine
újonc

Sziasztok!

Véletlenül keveredtem erre a fórumra, és olvastam hogy többeteket érdekelne svéd nyelvoktatás.
Én az ELTÉ-n vagyok végzős svédszakos hallgató, és már több éve foglalkozom nyelvoktatással. Tanítványaim többségének célja a svédországi munkavállalás, így a nyelvi célok is ehhez igazodnak, azaz viszonylag rövid idő alatt, stabil, használható kommunikatív nyelvtudás elérése.

Ha valaki érdeklődne nyelvtanulás iránt, akkor írjon privátban!

(#274) turpiurfi


turpiurfi
csendes tag

[link]
Meghallgatása kötelező!!! :D :D :D :D :D

Aki vadállatot csinál magából,megszabadul az emberi lét fájdalmától.Illetve Ízi Rájder Öcsém!!!

(#275) Sipi16 válasza SQX_Barto (#269) üzenetére


Sipi16
senior tag

Igen müködik, nekem 3 hónapba telt apumnak meg fél évbe, mert most költözött az jogsi a vägverkettöl a transportstyrelsenhez. kb 750kr az összes költség. ;)

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#276) CYBERIA


CYBERIA
őstag

[link]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#277) Sipi16 válasza CYBERIA (#276) üzenetére


Sipi16
senior tag

Az a baj, hogy mind a két oldalnak igaza van... :U

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#278) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

mindenkinek remek midsommaraftont;>

(avagy amikor az egyik szomszéd már délután 1kor a smågrudorna dance remixet bömböltette:DDD)

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#279) CYBERIA válasza Sipi16 (#277) üzenetére


CYBERIA
őstag

Az a baj, hogy elárasztják Európát. Persze látszólag csak szépen lassan csordogálnak befelé, de előbb-utóbb belefulladunk.

Nem tudom kitől származik az a gusztustalan kifejezés hogy „azé az ország, aki teleszüli”, de tulajdonképpen igaza van. Svédországban pedig biztos nem a svédek a legszaporábbak, azért ez előrevetít valamit.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#280) Sipi16 válasza CYBERIA (#279) üzenetére


Sipi16
senior tag

Nem a svédek a legszaporábbak, de öket sem kell félteni. Amúgy is szüksége volt a népnek a vérfrissítésre... :U

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#281) CYBERIA válasza Sipi16 (#280) üzenetére


CYBERIA
őstag

Vérfrissítésre? Ezt nem tudom milyen értelemben mondod, de ha lenne olyan nép a földön ami úgy tökéletes ahogy van, akkor az pont svéd lenne, szóval éppen őket kell félteni. Nincs szükség arra hogy ázsiai, afrikai és balkáni népekkel keveredjen. :(

Persze azt tudom hogy a svéd nőket toszná mind, tudjuk mi az eredménye az ilyennek, lásd Tiger Woods és Elin Nordgren valamint „Seal” és Heidi Klum esetét, csak hogy az ismertebbeket megemlítsem.

___

[ Szerkesztve ]

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#282) Sipi16 válasza CYBERIA (#281) üzenetére


Sipi16
senior tag

Ezt komolyan írtad? :U

Gyere el és nézd meg, hogy mennyi mozgássérült és értelmi fogyatékos születik. Nagyon sokáig el voltak zárva és belterjesek lettek. Senki sem szereti a hideget. Meg ha 20-40 évet visszanézel minden volt csak megfelelö mennyiségü munkaerö nem. Márpedig a nyugdíjasokat az aktív dolgozók tartják el. ;)

Aki használt autó vásárlásra adja a fejét, az kigletteli a karéj kenyerét szarral... - Xboxlive: GeriSWE - Vasárnap ne lopj, ne csalj, ne verj meg senkit, mert hat nap mindenre elegendő...

(#283) proci985 válasza CYBERIA (#281) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

mintha a svédek kinézetre olyan nagyon egységesek lennének.

"Vérfrissítésre? Ezt nem tudom milyen értelemben mondod, de ha lenne olyan nép a földön ami úgy tökéletes ahogy van" ez eléggé félreérthető, és még az SDtől is nagyon erős lenne, ugye tudod.

Heidi Klum pedig német, szal nem tudom hogy jön ide. vagy lehet a német nőket is, amikor nem annyira jó a jónő:rossznő arányuk (pedig nekem még be is jön az a fajta alkat sőt még német barátnőm is volt).

egyébként azt ugye vágod, hogy ha svédeknél élsz, akkor Te is bevándorló vagy ám;> ha meg nem, akkor szerintem itt és most abbahagyhatod a rettegést, mert teljesen felesleges. és egyesek szerint Magyarország is ám balkán.

szal szerintem nyugodjál meg, és ne beszélj sületlenségeket.

jaéshogy ne csak levegőbe beszéljek:
munkaerőbevándorlás
legalsó tábla, komplett be és kivándorlás

egyébként a bevándorlásnak megvannak az előnyei is, mint előttem írták.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#284) CYBERIA válasza Sipi16 (#282) üzenetére


CYBERIA
őstag

„Ezt komolyan írtad?”
Nem szokásom.

„Gyere el és nézd meg, hogy mennyi mozgássérült és értelmi fogyatékos születik. Nagyon sokáig el voltak zárva és belterjesek lettek.”
Azóta a populáció mérete növekedett, az elszigeteltsége pedig csökkent.
Mellesleg kevésbé belterjes nemzeteknél sem feltétlenül jobb a helyzet:
[link]

„Meg ha 20-40 évet visszanézel minden volt csak megfelelö mennyiségü munkaerö nem.”
Most már majdnem van, a multik legnagyobb örömére.

Márpedig a nyugdíjasokat az aktív dolgozók tartják el.
A svéd nyugdíjrendszernek mi a lényege?

„mintha a svédek kinézetre olyan nagyon egységesek lennének.”
Azt nem állítottam, de nem tudom te mit neveznél egységesnek.

„Heidi Klum pedig német, szal nem tudom hogy jön ide.”
Úgy hogy a férje neki is negró. Egész véletlen a gyereke is az lett.

„egyébként azt ugye vágod, hogy ha svédeknél élsz, akkor Te is bevándorló vagy ám;>
Én nem vagyok az.
„ha meg nem, akkor szerintem itt és most abbahagyhatod a rettegést, mert teljesen felesleges.”
Nem fogom, mert én még mindig ugyanúgy látom a helyzetet mint eddig.
„és egyesek szerint Magyarország is ám balkán.”
Talán nem is tévednek olyan nagyot, mert felülről súrolja.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#285) CYBERIA


CYBERIA
őstag

Baby boom as Swedes go forth and procreate

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#286) edgeboy


edgeboy
csendes tag

Helló!

Valaki tudna segíteni?
sj.se oldalon akartam volna jegyet rendelni Stockholmból Oslóba. tegnap egész este ezzel szenvedtem. Augusztus 4-re este találtam egy hálókocsis megoldást 95 korona 21:59 kor indul és másnap 9:30-ra van ott, meg néztem egy másik megoldást is ugyan ilyen esti járat volt 1 osztályra 285 korona vagy itt körül már nem emlékszem pontosan. De valami miatt nem sikerült lefoglalni Valami regisztráció kell hozzá? vagy mi lehet a baj?
Előző héten sikerült foglalnom azzal a módszerrel ahogy most próbáltam Malmötől-Linköpinig meg Stockholba utána. És tegnap este buszt is tudtam foglalni ugy hogy biztos hogy nem a kártyámmal van gond. Vagy egyszerre nem lehet sokat foglalni?

előre is köszi

Andris

(#287) proci985 válasza CYBERIA (#285) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

a 25 alattiak harmada munkanélküli jelenleg. a trend talán lassan megfordul, de ez nem történik gyorsan.

sokan emiatt a svédek közül is gyereket vállalnak, mert munka nincs, anyagilag meg még jobban is jönnek ki. hosszú távon ez a megoldás kérdéses (gyerek mellett több mindenre kell figyelni később), de a népesség kevésbé fiatalodik. viszont, ha jól időzítettek, akkor mire vége a papaledig/mamaledig időszaknak, addigra megint lesz munkájuk.

mondjuk ugyanilyen okok miatt többen tanultak tovább idén, mint mondjuk tavaly előtt vagy tavaly.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#288) CYBERIA válasza proci985 (#287) üzenetére


CYBERIA
őstag

A munkanélküliség amúgy most minek az eredménye ott meglátásod szerint? A válság átmeneti következménye, vagy belpolitikai szinten lett valami elbaltázva?

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#289) proci985 válasza CYBERIA (#288) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

röviden: válság, egyértelműen.

picit bővebben:
Trollhättan körzetében lakok, ahol hónapokig állt a Saabnál a gyártás... ami a beszállítókat is súlyosan érintette. tehát a környékbeli ipart, röviden és tömören.

kicsit pontosabban és általánosabban három grafikon, ami érdekes:
munkanélküliség alakulása
foglalkoztatottság
utanförskapet, avagy munkanélküliek, álláskereső diákok, az arbetsförmedling által továbbképzettek, látens munkakeresők, hosszú ideje betegek, korai nyugdíjasok, sorkatonák és "háziasszonyok"

amit még tudni kell, hogy 2007 óta van a kék csoport hatalmon (papíron liberális, gyakorlatban erőteljesen szocdem politika némi liberális fűszerezéssel), előtte a piros-zöld szövetség kormányzott (szocdem program, de nem magyar értelemben, az állami szektor olyan 27% környékén mozog).

ha megnézed, akkor az utanförskap konkrétan még alacsonyabb is (sajnos nem látszanak előtte évek, viszont a szocdemek is elkezdték már az adócsökkentést, szóval tényleg eléggé közel állnak egymáshoz a gyakorlatban, bármit is mondanak), viszont a táblázatokon egyértelműen látszik, hogy hol ütött be a válság.

namármost, a válság a svédeknek azért gáz, mert 2007ig konkrétan Németország volt a legnagyobb exportpiacuk, a GDP kb hatoda oda ment ki (azóta már nem ők a fő exportpiac). hirtelen kisebb lett a piac. egyébként ettől eltekintve szufficites volt a gazdaság, valamennyi pénzt vissza is fizettek az adófizetőknek év végén.

az állami reakció erre az volt, hogy levitték az alapkamatokat 0.25/0.75% (!)ra, tehát rekordalacsonyak a kamatok, ami növeli a piacon lévő pénzt (itt kicsit szembementek a trendekkel, de szerintem maga az ötlet zseniális). mellesleg adócsökkentés is volt, bár ez az egyik kampányígéretük volt (betartották).

namost, visszatérve a kérdésre: az export kapott egy csapást (leginkább feltűnő a Volvo és a Saab küzdelme volt), csökkent a terhelés, amire kezdődtek az elbocsájtások, ami miatt kevésbé költöttek az emberek, aminek meg a szolgáltatóipar (is) itta meg a levét, ott is voltak elbocsájtások. az állami szektorban munkaerőstopp van sok helyen.

namost, ami miatt a 25 alattiak olyan kirívóan magasak a munkanélküliségi rátán: az idősebb munkaerőt tartották meg, a fiatalabbaknak jó eséllyel még nem volt családjuk, ill adott esetben hazaköltözhettek/elmehettek továbbtanulni (utóbbi miatt akár hosszú távon pozitív következményei is lehetnek a válságnak). ugye nekik ez kevésbé szívás (persze attól még bőven az), mint azoknak, akiknél már ott az egész eltartandó család.

szóval szerintem belpolitikailag remekül kezelték a helyzetet, viszont a kereskedelmi kapcsolatok miatt ők sem maradhattak ki a "buliból".

legalábbis én így látom.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#290) CYBERIA válasza proci985 (#289) üzenetére


CYBERIA
őstag

Hát igen, a SAAB-nál voltak problémák, de ott a gazdasági világválság csak hab volt a tortán (majdnem ugyanaz a probléma a Volvonál is, enyhébb változatban).
Gondolom a környékbeliek elég jelentős része érintett a gyár működésében.

Azért az nem semmi hogy 2009 előtt 6 százalék körül tudott maradni a munkanélküliség, a népességnövekedés ellenére. Ott benyeli a gazdaság. Ez az ami a vasfüggönytől Keletre talán soha nem fog megvalósulni, itt még a népességfogyás ellenére sem alacsony a munkanélküliség.
(Mondjuk jobb lenne ha ott sem ilyen demográfiai folyamatok következtében történne mindez, de ezt már amúgy kitárgyaltuk.)

Az biztos, hogy az ottani gazdaság nem a külföldi tőkére alapoz, ami azért nem kis előny az ilyen nyitott gazdaságú országokhoz képest.

APU: AMD, MB: AMG :) A peresztrojka nálunk olyan gyors, hogy már ma jobban élünk, mint holnap! | Tudja Mohnke, a nyugati demokráciák dekadensek. Előbb-utóbb alulmaradnak a szigorúan fogott keleti népekkel szemben. | Volvo och SAAB beundrare. | A vér nem válik vízzé.

(#291) proci985 válasza CYBERIA (#290) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

jah, bár a Volvonak frissebb és sokkal erőteljesebb a palettája. és élen járnak a keletre nyitásban. bár ma hivatalosan is a Spyker tulajdonába került a Saab :C .

munkanélküliség megint csökkenni fog/csökken. egyébként nem mindent nyel be, de vannak hiányszakmák (pszichiáter, altatóorvos, belgyógyász).

a külföldi tőkére egyébként alapoz az exporton keresztül. más kérdés, hogy a belső fogyasztás is markáns, vásárlóerő van rendesen (mondjuk a szolgáltatások emiatt drágák). alapvetően a nyitott gazdaság nem baj, viszont nem mindegy, hogy egy ország mennyire függ a külföldi tőkétől (a német fogyasztás visszaesését a svédek is megérezték).

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#292) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

hösttermintől kezdek Skövdében, tudom folytatni itt az IT vonalat. jupí:)

nagy az öröm.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#293) Gabor151010 válasza proci985 (#292) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

Sziasztok
Én is most kezdtem el tanulni a nyelvet erre meghal a topic..Inte sä bra...Inte.. :D

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#294) Exike válasza Gabor151010 (#293) üzenetére


Exike
csendes tag

Hello,
és mik a tapasztalataid így kezdőként? Én is nemrég kezdtem....

"Mindig kell valami EXTRA..."

(#295) Gabor151010 válasza Exike (#294) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

Nagyon tetszik a nyelv azért kezdtem is el tanulni :) Mondjuk németül és angolul perfektül beszélek így nem olyan nehéz..még egyenlőre :D
Amugy azért kezdtem el mert vannak svéd barátaim és ahogy beszélgettek megtetszett :D

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#296) Avicularia válasza Gabor151010 (#295) üzenetére


Avicularia
veterán

Nem tudom megérteni,mi tetszhet ebben a nyelvben?
Költői kérdés volt,nem kell rá válaszolni.
Nekem nem gyere be egyáltalán.

(#297) Gabor151010 válasza Avicularia (#296) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

Nem gyere be egyáltalán?... :U :F

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#298) Gabor151010 válasza Avicularia (#296) üzenetére


Gabor151010
csendes tag

-

[ Szerkesztve ]

[img]http://icon.alanedwardes.com/xfire/1forint[/img]

(#299) Exike válasza Gabor151010 (#295) üzenetére


Exike
csendes tag

Nekem kicsit nehezebb a helyzet, mert sajnos németül nem beszélek... :(
De remélem minél többet foglalkozom vele annál inkább lesz sikerélményem is _ De sajnos svéd barátaim nincsenek akikkel tudnék beszélgetni

"Mindig kell valami EXTRA..."

(#300) Avicularia válasza Gabor151010 (#297) üzenetére


Avicularia
veterán

?
Ezt mire írtad? Nem tudod mit jelent?

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Svéd nyelv
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.