Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Bundyta


Bundyta
tag

A Windows 2000 egyszer sem fagyott le, vagy lepett meg valamilyen váratlan hibaüzenettel. Egyszerűen működött, ahogy azt egy munkagéptől elvárható.

Talán ezért volt olyan drága. A megbízhatóságot kellett megfizetni.

A teszt kitűnő, szokás szerint.

A pénz nem boldogít. Pláne, ha nincs.

(#2) intelMMX


intelMMX
senior tag

Honnan szereztél ilyen gépet? Nagy ritkán elvétve találok csak 423as félgépeket. Na nem mintha kellene :DDD Egy GTAIII mérés is jó lett volna bele azért, de így is érdekes lett.
Pentium 4-ből inkább a Northwood magos szériát szerettem

(#3) hallador válasza Bundyta (#1) üzenetére


hallador
addikt

A teszt nagyszerű volt, köszönöm.

Az a helyzet, hogy ekkor én pont rengeteget adtam, el foglalkoztam az akkor technológiával, és ugye sajnos a RAMBUS és a QDR eléggé megnyomták a ceruzát.
Ahol igazán jó volt a P4, ott pont nem használták a Userek, akkor mindenki el volt telve az Athlon csodálatával, amiben mindaddig volt is valami, ameddig csak az mmx utasításkészlet kellett, ahova az SSE, vagy netalántán SSE2 (igaz ebből nagyon kevés volt) ott az AMD max 100 %-on forgott, de annyira nem sokat ért. de akkoriban a játékok mentek igazán, ekkor éltül a játékok virágkorát, és bizony, a P4 akkor csöppent be a világba, amikor még nem igazán volt szükség semmilyen SSE2-re a usereknek, de a PIII-ban található SSE sem sok mindenkinek hiányzott.

Ahol viszont ki használták, (videó vágás, rendering, cad, stb.) ott nagyon elverte még a 423-as P4 is a mezőnyt rendesen.

Emlékszem nekem volt 1,7-es Cerkám, szintén willamate, de simán vitte az akkor nagy számban menő 720*576-ot TV tuner kártyával, ahol azért a PIII már sikított, az AMD is. A 2,4-es Northwood-om pedig már real time is tudta a mókát.

De szép idők is voltak.

1800+-os Palominot lehetett vásárolni. Az Athlon XP teljesítményben fej-fej mellett haladt a P4-el, miközben az ár/érték aránya sokkal jobb volt.

A tesztelt játékokban igen, de aki videózott, cadezett ott az AMD nagyon elvérzett.

De abban egyetértek, hogy a P4 nem érte meg az árát csak annak, aki olyan munkára használta, aminél tényleg előjött az SSE2.

Az is igaz ugyan, hogy a PIII még GTL+ bus-al rendelkezett, ami bizony nagyon lelassította a kommunikációt, ez még a 440-es őskövület öröksége volt (256 MB/s), az akkori nagy ellenfél VIA 694/694T egyrészt kétszer annyi ramot kezelt mint a 815 másrészt, 2 GB/S volt, ezen is javított a P4 akkoriban.

Szóval technológiailag a P4 hatalmas ugrás volt. De sebességben csak annak érte meg aki dolgozott vele.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#4) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Hogy is van a mondás? a történelem ismétli önmagát?
Mintha ezek az eredmények, azaz hogy a legelső generációs Pentium 4 kb nem volt előrelépés, mintha most is aktuális lennének, az ivy bridge-haswell-skylake kombónál :DDD

(#5) hallador válasza bacsis (#4) üzenetére


hallador
addikt

Azért ez egy teljesen más helyzet, mert itt az intel direkt húzza vissza a teljesítményt, mert az ivy-s cuccokkal az a helyzet, hogy nagyin erősek lettek de sokat is fogyasztottak, a haswell-nél pedig már-már a mindennapi felhasználásra feleslegesek lettek a 35-37 wattos processzorok. Szóval mivel az intelnek semmilyen szinten nincs miért erősebb hardvert előállítania, arról nem is beszélve, hogy sokkal fontosabb, mint a teljesítménynél az akkuidő.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#6) Inhuman01


Inhuman01
tag

Hm szupi teszt.
2001 őszén egyik ismerősöm egy 1.5 ghz-s p4-t vett. Természetesen Willamette magos.
A sok 800-900-s cerka után egy felüdülés volt a teljesítménye, persze ennek meg is volt az ára :-)
Egyébként valóban , egy megtuningolt Tualatin cerka simán megszorította.
Szép idők voltak : Max Payne, Counter-strike 1.3, Warcraft 3 , Diablo 2 , Quake 3 :B

"felhasználónak 17 pozitív és 0 negativ értékelése van" WOT nick: Inhuman82

(#7) joghurt


joghurt
addikt

A P4 igazi versenytársa a G4 volt. Még abból az időből, amikor az Apple egy minőségi, ámde tucat x86-os helyett még igazi technológiai cég volt.

A P4-ről már akkor lehetett tudni, hogy villanykályha, és a túl hosszú utasítás pipeline az elágazásoknál brutálisan visszafogta a teljesítményt.
Nem véletlen, hogy az AMD is ebben a korszakban tudott feljönni az Athlonokkal.

A tej élet, erő, egészség.

(#8) Sanchez638


Sanchez638
addikt

Nekem összerakásra vár az s423-de már 2x512MB rambus-al. És egy Asus P4T-vel

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#9) domos


domos
senior tag

Szuper teszt, köszi. Szép emlékeket idéz :D Anno általánosban nagyon csorgattuk rá a nyálukat, de csak Celeronra futotta.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#10) Armagedown


Armagedown
őstag

"Az igazság az, hogy már az 1.1 GHz-es Celeron is bőven elég az Office 97-hez"
Én valamilyen 200 mhz-es processzorral rendelkező gépen használtam régen a suliban, 16 mb ram társaságában és normálisan futott azzal is

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#11) domos válasza Armagedown (#10) üzenetére


domos
senior tag

Ja, kb. egy magasabb órajelű Pentium 1-en elketyeg.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#12) LLKobe


LLKobe
veterán

Hű, emlékszem mikor a haverék megkapták a sulinetes NEC gépet, a jó 423-as P4-gyel :D
Full irígy voltam mikor láttam a MOHAA-t full grafon menni, én meg az 566-os celeron 2-vel szerencsétlenkedtem. Aztán jóval később derült ki hogy a kis cerka simán teker 950 Mhz-en :D

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#13) joysefke válasza Inhuman01 (#6) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Héjj, lenyúltad a nicknevemet ;]

Ezzel én "álneveztem" a Sixwatcher nevű Brood War szerveren!

üdv
J.

(#14) kovsol válasza hallador (#5) üzenetére


kovsol
titán

Ivy meg a sokat fogyaszt aha. :U

May the Force be with you!

(#15) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Köszönjük, az érdekes hiánypótló írást!
Én BX+Pentium2 -ről S462 (SDRAM) + 700-as Duron-ra váltottam nem P3-ra. (merész húzás volt)
A P4-nek meg csillagászati ára volt először, de eleinte a DDR-es S462 -es gépekkel is sok stabilitási gond volt.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#16) frescho válasza intelMMX (#2) üzenetére


frescho
addikt

Nem tudom, meg amikor lehetett ajanlgatni dobta be valaki a k6 topicba.

hallador: A lame kihasznalja az SSE2-ot, meg is taltosodott a P4-el. De akkoriban keves ilyen program volt, amit otthon is hasznaltak volna az emberek. Az Athlonnal valo osszevetesben ha a PR alapjan tortenik, akkor a P4 nyer. Abban a pillanatban, hogy az arakat nezzuk az Athlon kerul elore, mert kb. a P4 Celeronok araban volt a processzor es platform szinten meg annal is olcsobb volt. De ez mar egy masik cikk temaja, amihez mar minden megvan :) , csak az ido hianyzik :( .

zoltanz: Az Athlon XP mar jo volt. Az elso ceruzas satirozos korszakban voltak erdekes dolgok Win 98-al pl. volt amikor elfelejtette, hogy volt telepitve VGA driver.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#17) Sanchez638 válasza frescho (#16) üzenetére


Sanchez638
addikt

Szerintem én nekem sikerült, amíg lehetett úgy.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#18) zoltanz válasza frescho (#16) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Azt mindegyik Windows szereti elfelejteni, még ma is. :DDD

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#19) hallador válasza kovsol (#14) üzenetére


hallador
addikt

Őőőőőő Szerintem, a legtöbb notebookot 35 wattos Ivy-vel forgalmazták, ami Broadwell korszakra ki is halt, ha jobban megnézed nem létezik a kategória szerinted a ma 80 %-ban forgalmazott 15 wattos processzorokhoz a 35 watt sok vagy kevés? Szerinted?

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#20) Chaser válasza hallador (#19) üzenetére


Chaser
titán

az csak egy tdp osztály
utódok kevesebbet esznek az tény, skylake talán 20-25%-kal is
egyébként nagyon könnyű úgy kis fogyasztású cpu-kat gyártani, hogy hangyaPh@sznyi az órajelük:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#21) hallador válasza frescho (#16) üzenetére


hallador
addikt

Pedig szívesen elolvasnék egy ilyen cikket. Én több ezer P4-et, és Athlon-t adtam el, nekem tettszett az athlon, de a kialakítás, valamint a Mendochino-tól átvett elavult kerámia tokozás, egy kályhává tette a processzort, lassan melegedett fel, de legalább tosszul lehetett hűteni, mert a hűt megtartotta, és az akkori kor sztár hűtői Cooling 111/111+, 122/122+ nem egyszer 8000-et forogtak, nem beszélve a tápról, amiket az athlon ATX 2.0-ás tápegységét be is kellett tartani, mert az akkor virágkorát élő Mercury, Codegen tápokat simán leégette mint a sicc. Nem beszélve a legtöbb PIII-et szutyerák L & C és származékait (Acorp, JNC, Vargáné) simán égették le.
Hővédelem teljes hiánya miatt simán leégtek. Szóval abban egyetértünk. hogy aki csak játékra vette, annak volt egy időszak, amikor megérte az AMD. 2001 - 2003 között.
Azonban amikor az Intel megjelent a Northwood-al, ennek az ellenfele a Thoroughbred volt, gyakorlatilag itt elveszítette a versenyt az AMD,3 évig semmit nem fejleszetett ugyanaz az MMX volt benne mint az 1999-ben bejelentett Athlon Slot A-ban. Persze ez már megkapta a Coppermine tokozását, Szóval nekem is volt 850 MHz-es Athlonom, de ezt gyorsan cseréltem PIII Tualatinra.

(#20) Chaser

Nem tudom nekem most egy 4310u van a gépemben ami alaphelyzetben 2 turbo boost, al 3 GHz, van egy Sandy Brodge 2520M is ami 2,5 GHz, és Turbo Boost.al 3,2 GHz, szóval milyen hangya...... Frekvencióról van szó?

Az egyik TDP osztálya 15, a másik 35 watt, na most nem érzem a különbséget mindennapi felhasználásban, a haswell gyorsabb.

Szóval nem tudom szerintem máshogy gondoljuk.

Ehhez képest a 3317u, vagy a 2467M valóban ilyen volt amit írsz, de az Intel a Haswellre megemelte az U-s procik órajelét is ha nem is sokkal. Nem beszélve a későbbi verziókról.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#22) Chaser válasza hallador (#21) üzenetére


Chaser
titán

máshogy gondoljuk jah, kettőnk közül én helyesen :K pontosabban tudom, szimpla matek
te most gyakorlatilag összehasonlítottál egy sandy és egy haswell platformot, laza két generáció különbség
előd alapórajele 2,5g, az utódé 2g
platform szinten intelnél 5-9% cpu sebesség növekedés van pár éve az egyes platformok közt c2c
fogyasztásban pedig 8-12% lehet c2c
gyakorlatilag a két cpu sebessége kvázi ugyanakkora, de az utód ezt kevesebb fogyasztással prezentálja, lehet valamivel gyorsabb is akár
turbotól nyugodtan el lehet tekinteni, a max turbo egy magra vonatkozik, és a turbo pont addig tart ameddig a cpu-ba épített vezérlő azt mondja oké a tdp osztály és hőmérséklet, de azzal sincs számottevő különbség köztük
minél alacsonyabb órajel, annál kisebb a cpu-nak szükséges fesz. és nyilván kevesebbet is eszik
az alacsony órajelen kis fogyasztás erre vonatkozott, nem nagy művészet bármelyik platformnál
most is van asztali skylake i3 3,2ghz-es talán 35w tdp-vel 6100t, a 6100 3,7g - 500mhz különbség, %-osan kb 15% - az már 51w tdp-s
nem mintha nem lehetne 3,2g-re beállítani akár a win alól a normál 6100-ast 3,2-re és ő is kevesebbet enne:) plána ha a lap engedi alulfeszelni
az viszont egyértelmű, hogy fogyasztásban szépen lépkedett az intel c2c felfelé, teljesítményben lefelé*, de ezekért nem éri meg platformot váltani, csak aki új gépet vesz annak business, sandyről vagy ivyről skylake nem sokat ad
összességében viszont régebben sem volt nagyobb a fejlődés, anno p4 c2d váltásnál volt durva, de p4 előtte évekig ment, ahogy utána a c2d is, most meg szépen lassan, tik-tak....:)

szerk: *fordítva:)

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#23) hallador válasza Chaser (#22) üzenetére


hallador
addikt

Hát ha te helyesen gondolod, és ezt tudod is, akkor mit mondhatnék erre? :)

Azért azt elmondhatnád, hogy a Skylake 6300u hogy lehet ugyanolyan TDP osztályban 2,4 GHz (Ez már a 35 wattos procik felségterülete) alap órajellel a broadwell 2,3 GHz-el (5300u), valamint az én haswell-em 2 GHz.-el...

Mert ahogy mondtam az intel 3 év alatt majdnem 800 MHz-et emelt az U-is processzorok órajelén (Sandy 2467m 1,6 GHz), de nézz utána.

Aztán nem egészen 1 mag az a TurboBoost. Ez valóban így volt a Sandy Bridge-ig (ott egy szálat húzott maxra, ameddig az egy core másik szálát alaphelyzetben hagyta), de a Haswell-re ez már elavult felfogás, mert pl ha csak az én procimat nézem meg, akkor:

Egy komplett core-t húz fel, ami egy szálat 3 GHz-re, másodikat 2,8 GHz-re, szóval az operációs rendszer 2 magot lát majdnem 3 GHz-en.

Amúgy azért ha megnézed hogy egy Broadwell procis Intel VGA-s géphez hogy lehet, hogy 45 Wattos táp elég, ugyanakkor A Sandy-s HP-mhez kell a 65 watt?

Mert ha úgy lenne ahogyan állítod, akkor bizony nem menne 45 Wattal... Szerintem

Mivel én sokszor 10 VM-et is futtatok, ezért ott a processzort rendesen megtekergeti a VMware Workstation 16 GB rammal, és biza a Haswell, simán hozza a Sandy sebességét, és bizony fele annyira melegszik a notebook, ahol a Sandy, vagy az Ivy keményen hajtja a hűtőt, addig a haswell U viszonylag csendben van, szóval szerintem nem így van ahogyan írod.

Igaz ez ha csak netezel, néha néha meghajtod a procit, de ha tényleg elkezded használni, akkor bizony előjön, hogy számít az a TDP osztály. Hatékonyságban nem véletlenül haltak ki a 35 wattos processzorok mobile fronton.

Az asztali vonalnál a fogyasztás nem sokat számít mert ott van hol meghűteni a processzort.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#24) Chaser válasza hallador (#23) üzenetére


Chaser
titán

röviden-tömören
tdp osztály nem = a tényleges fogyasztással
turboban igazad van, nemrég szembesültem vele haswelltől már korrektebben működik, de a tényeken nem változtat, fentebbiek helyesek
ivy vs skylake terén egyértelmű skylake nyer mindenben, de nem fele annyi fogyaszt közel sem
6300hq pl real 4 magos mobil i5 ht nélkül - az első ilyen jellegű cpu - 45w-os tdp-vel, alapórajele 2,3g, turbo 3,2g, ez 45w-os és nincs mellette ht sem, nyilván nem eszik 45w-ot

Amúgy azért ha megnézed hogy egy Broadwell procis Intel VGA-s géphez hogy lehet, hogy 45 Wattos táp elég, ugyanakkor A Sandy-s HP-mhez kell a 65 watt? - gondolom rájöttek hogy spórolhatnak ezen is, sok géphez anno is 90-es tápot adtak, vígan elment legtöbbje 65-össel is
nemrég akadt kezembe ilyen kis 45w-os hp cuki táp, két fajta is, meg is szívatott rendesen ment nem akartak menni semmivel:) és nem azért nem ment mondjuk 2560p-vel mert nem tudná, hanem mert nem engedi
szoktam mérni konnektorból komplett gépek fogyasztását, egy 65w-os notebook táp legtöbbször fél gőzön sincs kihasználva terhelve sandytől felfelé igp-vel és még abból lejön amit a hatásfok miatt bukik - igaz az nem sok, elég jó hatásfokon dolgoznak, 90% és felette /

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#25) haxiboy válasza intelMMX (#2) üzenetére


haxiboy
veterán

Gta 3, de rég is volt :-)

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#26) asvald


asvald
senior tag

köszi, jó volt egy picit olvasni ilyenekről is!

A rossz szándékkal mondott igazság, többet árt, mint bármely hazugság!

(#27) hallador válasza Chaser (#24) üzenetére


hallador
addikt

Ebben meg is egyezhetünk.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#28) domos válasza kovsol (#14) üzenetére


domos
senior tag

Kivancsi vagyok hogy akkor a Phenom II-re meg az FX8-9xxx-ekre mit lehet mondani :C

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#29) frescho válasza hallador (#21) üzenetére


frescho
addikt

A keramia tokozast mar a Palominonal levaltottak, ezzel a ceruzas athidalasnak lottek is. A tokozasa ket dologban volt rosszabb, mint a P4:

- A CPU mag serulhetett, ha valaki erosebb leszoritoval megaldott hutot rakott fel es rutintalan volt.
- A thermal diodat ugyan beepitettek a kesobbi szeriakba, de az alaplap gyartok nem implementaltak vedelmet, ezert egy leallo ventitol szepen megsulhetett a processzor.

A tokozas nem tartja meg a hot. Vagy legalabbis nem ertem mire gondolsz. A tapoknal nem volt kulonbseg, a P4 meg tobbet kajalt, mint az Athlon, szoval azoknak is kellett egy legalabb 300-nak hazudott Codegen. A P4 gyari huto jobb volt, de siman lehetett jo hutot venni XP-re. Persze volt nekem is turbo hutom, ami egy MIG21 hajtomuprobaval vetekedett, de nem ez volt az atlagos. A masik veglet amikor valaki egy kicsi P3 hutovel probalta tuningolni es csodalkozott, hogy fagyogat.

A Northwod megjelenesekor meg nem veszitette el a versenyt. Pontosabban Intelbol ossze lehetett rakni 10-20%-al erosebb gepet, de olyan sokba kerult (+50% ar), ami nagyon keves embernek erte meg. Ugyanaz a Northwood egy 845-os lapban 266-os DDR-el mar nem volt igazan gyorsabb a hasonlo PR-es Athlon XP-nel. De az Athlon sokkal olcsobb volt, ezert vele azonos penzert a kozep mezonyben gyorsabb gepet lehetett osszerakni az esetek 80%-ban.

Kb. mintha ma a Celeronok arszintjen menne a legdragabb FM2+ es a legerosebb Bulldozer arban az i3-mal versenyezne es meg lenne egy csalad, ami feler a 4 magos i7-el i5 aron. Ez jo lenne mindenkinek. Lenne vegre arverseny, az AMD-nek lennenek eladasai. Kozben a HEDT platformmal meg minidg az Intel vezetne, de Average Joe-nak az mar nem szamitana.

https://frescho.hu

(#30) hallador válasza frescho (#29) üzenetére


hallador
addikt

A keramia tokozast mar a Palominonal levaltottak, ezzel a ceruzas athidalasnak lottek is. A tokozasa ket dologban volt rosszabb, mint a P4:

- A CPU mag serulhetett, ha valaki erosebb leszoritoval megaldott hutot rakott fel es rutintalan volt.
- A thermal diodat ugyan beepitettek a kesobbi szeriakba, de az alaplap gyartok nem implementaltak vedelmet, ezert egy leallo ventitol szepen megsulhetett a processzor.

Ebben teljesen igazad van, a palominoban is, itt arra gondolok, hogy maga a hő vezető réteg az első Socket A-nál sokkal rosszabb volt, mint egy thoroughbred-nél.
A sérülések a mi megfigyeléseink szerint akkoriban nem a nagyon erős hűtő rögzítésnek volt köszönhető, hanem annak, hogy a processzort lesarkazták, és itt inkább a rutintalanság, amit írtál, játszott legfőképpen szerepet.

A tokozas nem tartja meg a hot. Vagy legalabbis nem ertem mire gondolsz. A tapoknal nem volt kulonbseg, a P4 meg tobbet kajalt, mint az Athlon, szoval azoknak is kellett egy legalabb 300-nak hazudott Codegen.

Elég sok volt a különbség, pontosan azért mert a P4 már használt egy 12 voltos ágat is, és bizony annak a szabványa ATX 2.1 volt, ameddig az AMD, a jól megszokott stikkerezett L & C leszármazottakkal szívott, akárhogyan is hívták éppen, Acorp, JNC, vagy Vargáné és Társa, persze az más kérdés, hogy a legtöbb gép leégést a valóságban 150 wattos, és 235 wattnak hazudott, vagy 180 wattos, és 300 wattnak hazudott stikkerezett tápok okozták, de ez akkor a magyar informatikai mentalitás része volt.

Ugyanakkor a P4 abban különbözött, hogy ugyan a Codegennel, és Mercury-val legalább le kellett gyártani az új tápokat nem lehettett eladni régi szarokat, mint az athlon származékokhoz. Ugye azért itt is volt stikkererés, de itt inkább 300 wattos panelt szereltek be 400 wattos tápokba (Codegen).

A Northwod megjelenesekor meg nem veszitette el a versenyt. Pontosabban Intelbol ossze lehetett rakni 10-20%-al erosebb gepet, de olyan sokba kerult (+50% ar), ami nagyon keves embernek erte meg.

Aki videózott otthon is akár, vagy esetleg tervezett, akár egy TV tunerrel, annak már megérte a P4 NorthWood, nem csak a kezdetleges komoly VIA kompatibilitási problémák, miatt a SIS meg aztán a rémálom volt a maga korában, hanem azért is mert a Videós cuccok az SSE-t biztos, az SSE2-őt itt ott kihasználták, az meg az AMD-ben nem volt. Ugyanakkor abban egyetértünk, hogy a legtöbb embernek tökéletes volt. Otthonra meg pláne.
Northwood szinten is igazából a B Steppinges 2,4 GHz és felette érte meg igazán, ami alatta volt valóban nem nagyon.

Ugyanaz a Northwood egy 845-os lapban 266-os DDR-el mar nem volt igazan gyorsabb a hasonlo PR-es Athlon XP-nel.

Adott alkalmazásokban de akár 30 %-al is gyorsabb volt, az sőt 2002-ben jelent meg a Granit Bay 7205-ös intel NB ami már tudta a Dual Channel ddr-t kezelni, azok azzal azért más gyorsabb volt mint az AMD, a 2004-ben megjelent Prescott C stepping, ami azért fogyasztott is rendesen, a HT-vel pedig az AMD nem tudott versenyezni.

De az Athlon sokkal olcsobb volt, ezert vele azonos penzert a kozep mezonyben gyorsabb gepet lehetett osszerakni az esetek 80%-ban.

Ez pontosan így van.

Kb. mintha ma a Celeronok arszintjen menne a legdragabb FM2+ es a legerosebb Bulldozer arban az i3-mal versenyezne es meg lenne egy csalad, ami feler a 4 magos i7-el i5 aron. Ez jo lenne mindenkinek. Lenne vegre arverseny, az AMD-nek lennenek eladasai. Kozben a HEDT platformmal meg minidg az Intel vezetne, de Average Joe-nak az mar nem szamitana.

Ez is jogos, de az Intel elég .... módon tartotta meg a piacot a Pentium D korában, ilyen olyan nem legális módszerekkel, amit tudunk, pedig a Pentium D igazan hogy is mondjam szépen.... Nagy hulladék volt. Szóval az AMD sajnos háttérbe szorult, nem csak a saját hibájából.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#31) MongolZ válasza hallador (#21) üzenetére


MongolZ
addikt

Hát, nekem igen csak kétségeim vannak azzal kapcsolatban, hogy 2001-2003 között érte csak meg az AMD. Én nyugodtan kiterjeszteném ezt az időszakot a legelső K7 Athlontól a legutolsó 64 X2-ig. Míg a K7 dominált a Pentiumokkal szemben, a K8 vége a Core2Duo megjelenésével már csak normális alternatívaként szolgált, de még bőven megérte őket vásárolni.

Nem, az Athlon XP-k nem csak MMX-et tudtak, bizony ismerték az SSE-t is (SSE2-t nem, de alig volt valami, ami kihasználta).

Vargáné kisasszony tápjának leégését meg ne hozzuk már össze az AMD-vel. A P4 is ugyanolyan forrófejű volt és ugyanannyit fogyasztott. A P4 még a Northwood mellett is hatalmas csalódás volt, kár szépíteni a dolgokat.

"Aki videózott otthon is akár, vagy esetleg tervezett, akár egy TV tunerrel, annak már megérte a P4 NorthWood, nem csak a kezdetleges komoly VIA kompatibilitási problémák, miatt a SIS meg aztán a rémálom volt a maga korában, hanem azért is mert a Videós cuccok az SSE-t biztos, az SSE2-őt itt ott kihasználták, az meg az AMD-ben nem volt."

Hogy jön ide a SIS? Nekem a Duron 1100 mellett is nagyon jól működött a TV tuner. Ezen kívül abban az időszakban a felhasználók hány százaléka tervezett, vágott videót és használt TV tunert? Messze nem voltak elterjedve a videókészítő, vagy tervező programok, nem hogy a TV tuner kártyák... Még egyszer: az Atlhonok ismerték az SSE-t.

[ Szerkesztve ]

(#32) davidsone válasza LLKobe (#12) üzenetére


davidsone
addikt

akkoriban én is minimum alatt toltam...
...régi szép idők :DDD

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#33) hallador válasza MongolZ (#31) üzenetére


hallador
addikt

Nem, az Athlon XP-k nem csak MMX-et tudtak, bizony ismerték az SSE-t is (SSE2-t nem, de alig volt valami, ami kihasználta).

Igen tudta csak éppen, amikor egy Athlon XP Barton 2400 +-t egy NorthWood 2,4 GHz-essel összeresztettünk, akkor az Intel mondjuk 20-ból 19-szer azért jobb volt.

Vargáné kisasszony tápjának leégését meg ne hozzuk már össze az AMD-vel. A P4 is ugyanolyan forrófejű volt és ugyanannyit fogyasztott. A P4 még a Northwood mellett is hatalmas csalódás volt, kár szépíteni a dolgokat.

Figyu már ki mondott olyat, hogy az AMD hibája, vagy legyél szíves akkor idézd már, mert azért az tény, hogy Te nem nagyon vagy otthon abban a korban, tudod a legtöbben úgy cseréltek gépet, mert pénz akkor sem volt, hogy a levedlett PII, meg első generációs PIII-akat cserélték AMD-re, tápot vagy cserélt vagy nem a legtöbb nem, illetve de, de akkor volt mikor processzort is kellett cserélni. Te olvastál olyat, hogy ez az AMD hibája.

Hogy jön ide a SIS?

Ha lenne valamilyen fogalmad arról milyen chipsetek voltak az AMD-hez akkoriban akkor nem kérdeznél ökörségeket.

Nekem a Duron 1100 mellett is nagyon jól működött a TV tuner.

Nekem meg Pentium II Celeron A 433-ra húzva és azzal is, itt nem az a lényeg hogy működött, hanem az , hogy melyik volt képes real time MPEG2-be felvenni 720*576-ban, majd melyik kódolta le egy tetszőleges konverterrel real time-ba divx-é azt az MPEG2-őt.

Ezen kívül abban az időszakban a felhasználók hány százaléka tervezett, vágott videót és használt TV tunert?

Ne viccelj már a TV tunerek 2000 - 2005 között élték a virág korukat, és bizony azután csak azért nem mert elterjedtek a széles sávú internettel sokkal egyszerűbben gyorsabban lehetett filmekhez jutni, mint TV tunerrel felvenni, és utána még ide oda konvergálgatni. És abból is az akkoriban sztárnak számító Pinnacle PCTV Pro connexant 878-as chip settjével ami natívan tudta a 720*576-os felbontást. Ezekből egy évben több százat adtam el akkor.

Messze nem voltak elterjedve a videókészítő, vagy tervező programok, nem hogy a TV tuner kártyák...

Hát a 90'-es években valóban nem 2000 után tonna számra vitték.

Még egyszer: az Atlhonok ismerték az SSE-t.

Még egyszer NEM! csak Athlon Palomino után! És valahogy azt sem tudták olyan jól, mint az Intel, ez főleg szoftver optimalizáció miatt volt így, de így volt.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#34) sh4d0w válasza hallador (#30) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Azert a Prescott sehol nem volt, meg a szarmazek Pentium D-k sem, mert azoknak mar az A64 volt ellenfelnek, amikkel egyszeruen nem egy palyan jatszottak.

Azt meg sokan elfelejtik, hogy az Intel ekkoriban ejtette meg, hogy kedvezmenyesen arulta a platformjait, ha a partner nem forgalmaz konkurrens platformokat. Ezt nyogi maig az AMD.

https://www.coreinfinity.tech

(#35) hallador válasza sh4d0w (#34) üzenetére


hallador
addikt

Azert a Prescott sehol nem volt,

Azért De! Főleg mert amiben szar volt a Prescott a fogyasztás, abban valóban szar volt, teljesítményben a K8-al felvette a versenyt, a 64 bitnek itt jelentősége 0 volt (2004-ben), az AMD az IBM SOI miatt nagyot ugrott az intelhez képest ugyanakkor maga a Prescott 2004-et uralta, az AMD 2005-ben tudott a K8-al nagyot ütni, akkor viszont nagyot ütött ez tény.

meg a szarmazek Pentium D-k sem, mert azoknak mar az A64 volt ellenfelnek, amikkel egyszeruen nem egy palyan jatszottak.

Azt meg sokan elfelejtik, hogy az Intel ekkoriban ejtette meg, hogy kedvezmenyesen arulta a platformjait, ha a partner nem forgalmaz konkurrens platformokat. Ezt nyogi maig az AMD.

Utolsó bekezdés:

[link]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#36) MongolZ válasza hallador (#33) üzenetére


MongolZ
addikt

"Még egyszer NEM! csak Athlon Palomino után!"

Ezt írtam én is: Athlon XP már tudta!!! Egyedül a T-Bird nem ismerte. (Igen, a P3 tudta) - na nem mintha az akkoriban hatalmas hátrány lett volna.

"Hát a 90'-es években valóban nem 2000 után tonna számra vitték."

Mit? Továbbra is eszméletlen kicsi részéről beszélünk az egész szegmensnek.

"Ha lenne valamilyen fogalmad arról milyen chipsetek voltak az AMD-hez akkoriban akkor nem kérdeznél ökörségeket."

Nem értetted a kérdést. Hogy jön ide a chipset gyártója? Ha valaki sz*rt akart venni, akkor sz*rt vett. Akkor is lehetett választani a minőségi lap és a sz*r lap között. Akkor is voltak Abit KR7A szintű lapok, ami után az ember megnyalta a 10 ujját. Nehogy az AMD vagy az Intel hibája legyen, hogy ha valaki a lapon spórol.

"Nekem meg Pentium II Celeron A 433-ra húzva és azzal is, itt nem az a lényeg hogy működött, hanem az , hogy melyik volt képes real time MPEG2-be felvenni 720*576-ban, majd melyik kódolta le egy tetszőleges konverterrel real time-ba divx-é azt az MPEG2-őt."

Hja értem. Erre konkrétan nem emlékszem, felvettem néhány kézimeccset és azóta porosodik a polcon a tuner. Én másképp emlékszem a TV tunerekre, én egyáltalán nem mondanám, hogy nagyon el lettek volna terjedve. De ebben biztos, hogy neked van több infód.

(#37) MongolZ válasza sh4d0w (#34) üzenetére


MongolZ
addikt

Mai napig emlékszem, amikor megkértek, hogy csináljak közbeszerzést, és ott volt a lista az anyagban, ahol egy dolog, hogy nem volt egyetlen AMD-s konfig sem (pontosan az Athlon XP időkben), de az Intel konfigokat is 3-4x-es áron lehetett csak megvenni. Abban a percben mondtam, hogy engem ilyenekkel ne is idegesítsenek és otthagytam őket. P4 1,6 + GeF 4 MX 420 + 256 MB RAM 450e Ft-ért mindenki vérnyomását felpumpálta volna.

[ Szerkesztve ]

(#38) hallador válasza MongolZ (#36) üzenetére


hallador
addikt

Ezt írtam én is: Athlon XP már tudta!!! Egyedül a T-Bird nem ismerte. (Igen, a P3 tudta) - na nem mintha az akkoriban hatalmas hátrány lett volna.

Kérlek olvass vissza, ugyenez a véleményem nekem is.

Nem értetted a kérdést. Hogy jön ide a chipset gyártója? Ha valaki sz*rt akart venni, akkor sz*rt vett. Akkor is lehetett választani a minőségi lap és a sz*r lap között. Akkor is voltak Abit KR7A szintű lapok, ami után az ember megnyalta a 10 ujját. Nehogy az AMD vagy az Intel hibája legyen, hogy ha valaki a lapon spórol.

Mint ahogy ma is lehet 20 milláért venni workstation-t kérdés akar-e valaki költeni erre, akinek nem volt pénze, az SiS chipsetet vett, ami bizony komoly kompatibilitási problémával küzdöttek. Azért akkor sem úgy volt, mint ma sem, hogy mindenki mindent meg tudott venni, ma már nincs ilyen probléma, mert nagyjából konszolidált a Chipset piac, főleg mert a CPU tartalmazza az NB-t. Én sem az AMD hibájának tartom. A Processzor nem jelenti, hogy minden rendben egy számítógép minden alkatrészének jól kell működni, hogy minden rendben legyen, ezt Te is tudod, de ez kihatott az AMD-re mert kihatott.

Sajnos az a helyzet, hogy az Intel piszkos kis játszmái miatt az AMD sokszor háttérbe szorult, véleményem szerint, ha az intel nem fizeti le a fél piacot a K8 sokkal nagyobbat ütött volna.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#39) Chaser válasza MongolZ (#37) üzenetére


Chaser
titán

egyik boltban ahol dolgoztam konkrétan félrehívtak, hogy amd-t mertem ajánlani :))
"mert annak vízhűtés kell"
"nem úgy működik"
"elromlik"
"intel a cég profilja" :F
felvilágosítottam őket 1-2 dologról:D
de nagyot oboáztak amikor egyszer úgy döntöttem többet nem megyek be dolgozni ;]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#40) davidsone válasza Chaser (#39) üzenetére


davidsone
addikt

igazuk volt... ;] ;]

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#41) hallador válasza Chaser (#39) üzenetére


hallador
addikt

Úhhh azért a sötétség akkor is jelen volt :DDD

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#42) haxiboy válasza Chaser (#39) üzenetére


haxiboy
veterán

Sajnos nagy a tudatlanság, pláne falun. Valaki olvassa az AMD vs Intel viccet, a végén meg jön az AMD csak AMD videó kártyával megy, az Intel meg csak nvidiával. Az amdn nem megy a Windows meg ilyenek :-D azt sem tudják miről beszélnek.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#43) davidsone válasza haxiboy (#42) üzenetére


davidsone
addikt

sajnos itt is több topikban nV alá intelt ajánlanak sőt leoltják azt aki AMD mellé akar nVét... :U

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#44) sh4d0w válasza hallador (#35) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A Prescott jo volt a K7 elleneben, de a K8 az integralt memoriavezerlojevel, meg a HT busszal nagyon csunyan kenterbe verte az Intel minden akkor letezo megoldasat a konzumer piacon. A SOI a fogyasztas csokkenteset tette lehetove az AMD szamara - legalabbis ha emlekeim nem csalnak.

https://www.coreinfinity.tech

(#45) Chaser válasza davidsone (#40) üzenetére


Chaser
titán

bezony :K valszeg azért esett felére a bolt meg küldték el a fele embert miután elmentem onnan ;]
tulajok jó fejek voltak, egyik különösen, de amikor eljött a pont hogy tovább nem akkor nem, a jobb fej tulaj is kiszállt pár hónappal utánam
még mindig eszembe jut a kedves kolleganő kérdése az ügyfélhez:
"jáccásra' kell a gép?"
:D

saját ügyfelek:

valami minőségi tápot szeretnék!
van raktáron, 350w-os fsp, kb minden géphez elég
de én minőségire gondoltam, codegen kell

vettem itt egy hdd-t két hete, nem jó
mi a baj vele?
nem jó, húsz éve ezzel foglalkozom, ez nem jó! - 35 éves lehetett, 2005 körül járhattunk -
megkérdezhetném mi a gond vele?
nem jó!!!!!!!!!
zoli gyere már ki...
/semmi nem volt vele, visszakapta a pénzét nehogy szívrohamban haljon meg a boltban/

azt a gépet szeretném ott! - rámutat a polcon egy házra -
az csak egy ház és tápegység, abba rakjuk az alkatrészeket
de én azt szeretném, az igazgató azt mondta az jó gép
az csak egy ház és tápegység...
az igazgató azt mondta az jó gép!!!!
zoli gyere már ki...

ue. más szituban:
számítógépet szeretnénk
50k-tól felfelé indulnak, attól függ mire kell
- pár, látom sugdolózik az asszony, átlagnál bőven jobb a hallásom - ezek át akarnak verni, ott van a polcon több is 10000 ft-ért
az nem számítógép, csak a háza és tápegység, abba rakjuk az alkatrészeket
de van ott egy 20000-ért a másik polcon, az jó?
az egy használt számítógép, 4 éves, internetezni jó
- asszony megint suttog, ezek át akarnak b@szni -
:D

hallador ahogy mindenhol, ahogy most is:)

haxiboy nagy multinál dolgoztam, 500+ ember, de annyi sutát istenem:)

beszélget kettő, vga vásárlás
nv-t veszek mert az jó gyártó annak biztos jó a hűtése!
másik meg bólogat ;]

laptop kéne milyet vegyek?
acer a legjobb! még világít is
:F :)

most vettem új tápot, 500w-os - 100w-t max loadon evő géphez -
mért is?
mert kell annyi, bátyám villanyszerelő ő is mondta

milyen tápot vegyek?
fsp-t, rendelj a boltban ahol dolgoztam, 350w-osat kérj - én rendeltem nekik először értelmes tápot, nem is hallottak róla -
azt mondták nem jó, vettem egy 450-es codegent, legalább annyi kell a gépnek
1 év múlva...valami füst jött ki a gépből, nem tudod mi lehet a baj? be se kapcsol - kellett annyi a gépnek:) természetesen nem gariztak semmit -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#46) hallador válasza sh4d0w (#44) üzenetére


hallador
addikt

A Prescott jo volt a K7 elleneben,

Kár hogy a K8 2004 év végén 2005-ben kezdett megfizethető árba kerülni. Tehát igazából tök mindegy milyen jó volt a K8.

e a K8 az integralt memoriavezerlojevel, meg a HT busszal nagyon csunyan kenterbe verte az Intel minden akkor letezo megoldasat a konzumer piacon.

Kár hogy még mindig nem lehet kapni, amikor a Prescott már nagyban vásárolható volt.

SOI a fogyasztas csokkenteset tette lehetove az AMD szamara - legalabbis ha emlekeim nem csalnak.

[link]

az AMD az IBM SOI miatt nagyot ugrott az intelhez képest ugyanakkor maga a Prescott 2004-et uralta, az AMD 2005-ben tudott a K8-al nagyot ütni, akkor viszont nagyot ütött ez tény.

Hozzáteszem az AMD-k TDP osztálya 89 Watt volt szóval annyira mégsem. Ha nem használtad/terhelted, akkor igen kevesebbet fogyasztott, amúgy maga a technológia annyit tesz, hogy a processzor szilikon rétegeit elválasztják egy fajta speciális szigetelő réteggel, ezzel nagy frekvencián a kóbor áram szivárgásokat csökkentik így a processzor magas frekvencián, ahol ez a jelenség jelentkezik, kevesebb hőt fog termelni, ettől függetlenül az áramfelvétel marad, csak kevésbé kell a hűtést megtekergetni. Szóval fogalmazzunk, úgy, hogy a hő termelést csökkentette, a fogyasztáshoz nem sok köze van a dolognak.

A memória vezérléssel meg az a helyzet, hogy az AMD magával a HyperTransport-al ami nem az AMD találmánya, csak felhasználta annak 3.1-es szabványát. Annyit az AMD számlájára lehet írni, hogy magát az X86-as világban NUMA-nak nevezett technológiát (Így nevezte el az AMD a hypertransportot) az AMD szolgáltatta először azonban ez 2003/4-ben pont semmit nem jelentett a Desktop piacon. Szervereknél annál többet, az, hogy ma már minden NUMA node-nak tekinthető, egy notebook processzora, és köré épülő alapgép is, az AMD-nek hatalmas szerepe volt abban, hogy megvetette a lábát az x86-os világban. Ez tény.

Mondjuk sajnos hiába volt NUMA jelentőssége ennek nem sok volt a Desktop környezetben akkor, hiszen pontosan azért kellett a SOI is, mivel az AMD nem tudta az NB integrációját megoldani tisztességesen.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#47) hallador válasza Chaser (#45) üzenetére


hallador
addikt

Igen én is ilyen helyen dolgoztam 4 évig a legendás váci úti üzletben mindenki ismeri itt szerintem aki informatikával foglalkozik, na ott is ilyenek voltak... :D

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#48) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Valamint az Intel i850 chipset es lapokra már 2.0 USB aljzatokat szerelek. AMD platformon ezek csak nForce-os lapok idején jelentek meg, addig maradt a PCI kiegészítő kártya.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#49) frescho válasza hallador (#30) üzenetére


frescho
addikt

Ezt meg mindig nem ertem:

" itt arra gondolok, hogy maga a hő vezető réteg az első Socket A-nál sokkal rosszabb volt, mint egy thoroughbred-nél."

Nem volt ott semmilyen reteg, a huto kozvetlenul fekudt fel a proci magjara. OK, volt egy lakk reteg, de azon tul semmi. Pont ezert sarkaztak le a "hozzaerto" Veer Estevanok es hordtak vissza, hogy nem megy.

A P4-nel ugyanez volt a gond, ha csak egy 4 pines atalakitot raktak ra az egyik molex-ra. De ez egyik esetben sem a CPU hibaja volt.

SSE: Az elso szeriaban nem volt, de a P4-el harcolo XP-ben mar igen.

Az alaplapok kerdese erdekes. Az olcso lapok P4 ala is hulladekok voltak. Athlonoknal nekem a VIA driverekkel gyult meg a bajom tobbszor is. Aztan valahogy letisztult A Thorugbred kornyeken a Socket A lapok mezonye.

Ahogy en emlekszem azokra az idokre: Amit irsz, hogy a P4 gyorsabb volt igaz, de a kulonbseg arban nagyobb volt, mint teljesitmenyben es ez az emberek toredekenek erte meg. Mondom ezt ugy, hogy en is tucatjaval hasznaltam HT-s Northwoodot munkara, mert ott megerte a kulonbseg. (kesobb jo lett volna valami 940-es Athlon 64, de egen-foldon nem volt vele gep.) 2001-3 korul a felhasznalok kis reszenek (10% alatt) jott jol az SSE2. Tunert kevesen hasznaltak, ha video kodolas volt, akkor valami kolcsonzott DVD rippeles ment inkabb. A nagy tomeg viszont nem akart kiadni tobbet egy gepre, mint a minimum es meg abbol is alkudtak. Nem veletlenul lett nagy slager a sulinet, ahol az emberek a sajat zsebukon sporolhattak. Maradt a nagy dilemma: Celeron vs. Athlon XP. De itt jott a marketing, lefizetes, butasag stb. es rogton Celeronbol adtak el sokkal tobbet. Jellemzo, hogy mindenkinek P4 volt otthon, mikozben ezen gepekben 90%-ban Celeron volt. Maskent megfogalmazva sulinetben az Athlon XP volt a feher hollo. Pedig a Northwood Celeronokat lenyomta az XP azonos ar mellett. Szimplan az Intel brutalisan kiherelte az L2 cache-t. A legjobb, hogy 3GHz-re huzva a Northwood Celeron (alap: 2GHz) mar tudta tartani nehol a lepest (szamitas igenyes programok), de jatekokban elverzett egy 2GHz-es XP Thoroughbred-del szemben, ameddig egy 1800+ siman tuningolhato volt. Szerintem akkor az AMD abban a szegmensben, ami a felhasznalok 90%-at jelentette nagyon is versenykepes volt, csak nem tudott ervenyesulni.

https://frescho.hu

(#50) hallador válasza frescho (#49) üzenetére


hallador
addikt

Nem volt ott semmilyen reteg, a huto kozvetlenul fekudt fel a proci magjara. OK, volt egy lakk reteg, de azon tul semmi. Pont ezert sarkaztak le a "hozzaerto" Veer Estevanok es hordtak vissza, hogy nem megy.

Dehogy, a sarkazás egyszerűen azért volt, mert a hűtőt mozgatta ide oda a procin, ezzel tönkre is tudta tenni. Holott egy határozott mozdulattal stabilan egy helyen tartva a hűtőt simán fel lehetett tenni a hűtőt. Az a helyzet, hogy mivel én magam kb 200 ilyen gépet helyeztem garancián kívül tudom mivel járt ez.

SSE: Az elso szeriaban nem volt, de a P4-el harcolo XP-ben mar igen.

Ha visszaolvasol akkor konkrétan a palominótól volt, valamint ha visszaolvasol, akkor konkrétan a az első kettőben nem volt a SLOT A-ban, és a Thunderbird-ben.

A P4-nel ugyanez volt a gond, ha csak egy 4 pines atalakitot raktak ra az egyik molex-ra. De ez egyik esetben sem a CPU hibaja volt.

Csak éppen, a molexre rakott 4 pines csatlakozó, csak jobb tápoknál működött, valamint nem volt szabványos, mert az L & C származékokat ugyan nem égette le mint az AMD, cserébe újraindulgatott, mivel a táp nem is felet meg a P4 szabványnak, de olvass vissza. Ellentétben az AMD-vel.

Az alaplapok kerdese erdekes. Az olcso lapok P4 ala is hulladekok voltak. Athlonoknal nekem a VIA driverekkel gyult meg a bajom tobbszor is. Aztan valahogy letisztult A Thorugbred kornyeken a Socket A lapok mezonye.

Az első generációs P4-ekhez annyira nem tudtál venni semmilyen rosszabb alaplapot, mert nem volt csak intel chipsetes rambus ramos pénztemető. Utána amikor már megjelentek először az SD ramos, majd a DDR1 ramos variánsok, akkor már valóban volt választék, de a P4M Via széra kategóriákkal jobb volt a KT szériánál, ami az AMD-hez járt. A SiS egyiknél sem.

[Ahogy en emlekszem azokra az idokre: Amit irsz, hogy a P4 gyorsabb volt igaz, de a kulonbseg arban nagyobb volt, mint teljesitmenyben es ez az emberek toredekenek erte meg. Mondom ezt ugy, hogy en is tucatjaval hasznaltam HT-s Northwoodot munkara, mert ott megerte a kulonbseg.

Nem írnám le megint olvass vissza kérlek. Ugyanezt írtam le x kommenttel előbb, szóval....

2001-3 korul a felhasznalok kis reszenek (10% alatt) jott jol az SSE2

Olvass vissza.

Tunert kevesen hasznaltak, ha video kodolas volt, akkor valami kolcsonzott DVD rippeles ment inkabb. A nagy tomeg viszont nem akart kiadni tobbet egy gepre, mint a minimum es meg abbol is alkudtak.

Figyelj én adtam el egy évben több száz tunert (~ 250), akkor kevesen használtak? És rajtam kívül volt még 13 kollégám, akkor számold össze, és ez csak egy üzlet volt a 21-ből.
Szerintem ezt az tudja, aki ezzel foglalkozott is, aki csak ilyen Király utcai kisboltban dolgozott ott nyilván valóban kb 0 TV tunert adtak el, aki a Mistralban ott már nem egészen ez volt az arány.

akkor valami kolcsonzott DVD rippeles ment inkabb.

Akkoriban ezt egy P4 2,4 GHz-es B steppinges Northwood is tudta minek kellett ehhez külső koder?

Nem veletlenul lett nagy slager a sulinet, ahol az emberek a sajat zsebukon sporolhattak. Maradt a nagy dilemma: Celeron vs. Athlon XP. De itt jott a marketing, lefizetes, butasag stb.

Olvass vissza.

A Sulinet tönkretette a piacot semmi más nem történt.

Pedig a Northwood Celeronokat lenyomta az XP azonos ar mellett.

Kivéve ha nem kellett az SSE2. Mert ha igen, akkor bizony az Athlon XP Palomino nem nyert.

Szimplan az Intel brutalisan kiherelte az L2 cache-t. A legjobb, hogy 3GHz-re huzva a Northwood Celeron (alap: 2GHz) mar tudta tartani nehol a lepest (szamitas igenyes programok), de jatekokban elverzett egy 2GHz-es XP Thoroughbred-del szemben,

Igen akinek otthonra kellett a gép valóban AMD jobban megérte, de ha kellett az SSE2 (videókódolás, cad stb) akkor az Athlon, nem annyira volt versenyképes. Az athlon nem volt azonos árban a celeronnal, drágább volt.

Szerintem akkor az AMD abban a szegmensben, ami a felhasznalok 90%-at jelentette nagyon is versenykepes volt, csak nem tudott ervenyesulni.

Azért ebben az AMD is hibás volt, a nagyon hangos hűtők, a leégett processzorok, az AMD 751/61 referencia chipsetek inkompatibilitási problémái, az ezek alapján kifejlesztett VIA KT-k sem voltak sokkal jobbak. Ezt viszont annyira nem lehetett az Intelre kenni.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#51) zoltanz válasza hallador (#50) üzenetére


zoltanz
nagyúr

" AMD 751/61 referencia chipsetek inkompatibilitási problémái, az ezek alapján kifejlesztett VIA KT-k sem voltak sokkal jobbak. Ezt viszont annyira nem lehetett az Intelre kenni."

Az SDRam-os érában VIA (KT133A) lapokba hiába raktál pl Athlon XP-t soha nem készítették el a SSE-t is támogató Bios-t.
A VIA DDR-snél már ment a SSE (KT266A). Amúgy nekem más gondom nem volt ezekkel a VIA lapokkal.
Azokkal a DDR-es lapokkal nem volt gond amik AMD-s északi, déli hidat alkalmaztak, csak ez nagyon ritka volt. Az ilyen felemás DDR-es deszkáknál pl Via-AMD stb stabilitási nehézségek is előfordultak.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#52) Chaser válasza hallador (#50) üzenetére


Chaser
titán

volt lesarkazás védő szilikon gumi pár száz ft-ért, de nem sokan ismerték
anno a kméti mistralban 2003 körül a vezető szervizes gyerek előttem sarkazott le egyet, el is öntötte a homlokát a víz:D
pesti történeteket nem ismerek, arra nem mozogtam

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#53) Sanchez638 válasza Chaser (#52) üzenetére


Sanchez638
addikt

Nem gumi, hanem alu/réz rajta egy fólia réteggel, legalábbis én ilyet láttam csak.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#54) Chaser válasza Sanchez638 (#53) üzenetére


Chaser
titán

én gumit, lehet van is még vmelyik doboz alján
hogy pontosan mi volt az anyaga passz, nem olvadt meg, sztem szilikon, azok sütőben is jól elvannak:)
én nem használtam, nem sikerült lesarkaznom egyet sem
mistralról jut eszembe, néha nagy bestbuy cuccaik voltak, sA hűtő 1k-ért talán, de réz betétes nagy bordával és még ledes is volt :))

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#55) frescho válasza hallador (#50) üzenetére


frescho
addikt

Nem ertem amit irsz.

"Hozzáteszem az AMD-k TDP osztálya 89 Watt volt szóval annyira mégsem. Ha nem használtad/terhelted, akkor igen kevesebbet fogyasztott, amúgy maga a technológia annyit tesz, hogy a processzor szilikon rétegeit elválasztják egy fajta speciális szigetelő réteggel, ezzel nagy frekvencián a kóbor áram szivárgásokat csökkentik így a processzor magas frekvencián, ahol ez a jelenség jelentkezik, kevesebb hőt fog termelni, ettől függetlenül az áramfelvétel marad, csak kevésbé kell a hűtést megtekergetni. Szóval fogalmazzunk, úgy, hogy a hő termelést csökkentette, a fogyasztáshoz nem sok köze van a dolognak."

P=U*I Ha a felvett aram csokken, akkor aranyosan csokken a fogyasztas. A felvett elektromos teljesitmeny gyakorlatilag 100%-a hove alakul, ezert egyenes aranyossag van az aram, a teljesitmeny es a hotermeles kozott.

"Dehogy, a sarkazás egyszerűen azért volt, mert a hűtőt mozgatta ide oda a procin, ezzel tönkre is tudta tenni."

Az P4-en akarhogy mozgathattad, mert a tokozas megvedte a magot. Ha nem kozvetlenul a magra ment volna a huto, akkor keptelen lesarkazni a user maximum egy vesovel.

"Ha visszaolvasol akkor konkrétan a palominótól volt, valamint ha visszaolvasol, akkor konkrétan a az első kettőben nem volt a SLOT A-ban, és a Thunderbird-ben."

Azok nem Athlon XP-k. Az elso Athlon XP a Palomino volt, ugyanazt allitjuk. Az XP volt a P4 ellenfele, nem a sima szeria. A Northwoodokkal mar nem is a Palomino, hanem inkabb a Thoroughbred harcolt. Mondjuk az Thoroughbred A szeria kehes volt, de a B mar jobban sikerult, raadasul az arat levittek a Celeron szintjere.

"Figyelj én adtam el egy évben több száz tunert (~ 250), akkor kevesen használtak?"

Akkor mennyi gepet adtal el eves szinten? Hany ezret?

---

"ugyan nem égette le mint az AMD, cserébe újraindulgatott"

Ahogy irtam: "De ez egyik esetben sem a CPU hibaja volt." Ebben azt hiszem teljesen egyetertunk.

"Az első generációs P4-ekhez annyira nem tudtál venni semmilyen rosszabb alaplapot"

Mert nem volt semmi mas, de ami volt, az horror draga volt. De az elobb mar a Northwood, Celeron XP idoszakrol volt szo, amikor volt mind a ket oldalon jo sok szemet az also kategoriaban. A VIA-val nekem mindig a szoftveres doglokkal volt gondom. Az Intel chipsetre volt olyan Asrock alaplapom, ami rosszabb volt, mint a k7s5a, pedig azt sem szerettem eppen. AMD-re az Nforce 2 volt jo, de a KT333-ra is voltak mar jo lapok.

"akkor valami kolcsonzott DVD rippeles ment inkabb.

Akkoriban ezt egy P4 2,4 GHz-es B steppinges Northwood is tudta minek kellett ehhez külső koder?"

DVD riphez minek kulso koder? Csak egy DVD olvaso kellett. Szimplan kivettek kolcsonzobol a filmet es ripeltek. Midezt azert, mert a felvett filmek minosege koszono viszonyban sem volt egy DVD rip minosegevel.

"A Sulinet tönkretette a piacot semmi más nem történt."

A Sulinet eltorzitotta a piacot, mint mindig, amikor allam bacsi belenyul a piacba es valakiket helyzetbe hoz. De sok embernek megadta a lokest, hogy gepet vegyen. Emelekszem az ev vegi rohamra es arra, hogy hanyan vettek gepet, hogy nehogy "az allam zsebeben hagyjak" az a 60 ezer forintot. Volt benne raadasul sok hulladek ordas aron. Szoval nagyon felemas meg most is, talan legjobban ugy fogalmaznek, hogy lehetett volna esszel, normalisan is csinalni, de akkor kevesebbet tudnak kivenni belole.

"Pedig a Northwood Celeronokat lenyomta az XP azonos ar mellett."

"Kivéve ha nem kellett az SSE2. Mert ha igen, akkor bizony az Athlon XP Palomino nem nyert."

Ami a programok talan 10%-at sem jelentette. Olvass vissza mit irtam. En is hasznaltam tunert, de valahogy sosem volt az igazi.

"Az athlon nem volt azonos árban a celeronnal, drágább volt."

2003-as arlistat talaltam: [link] Egy 2000+ rohogve verte a 2.4-es Celeron-t. Van benne K8 is, de elborult aron.

Az olcsobb (Barton alatti) XP-k:

AMD ATHLON-XP 1600+ 1.4GHZ CPU 12,430.- Ft 15,538.- Ft
AMD ATHLON-XP 1700+ 1.47GHZ CPU 11,473.- Ft 14,341.- Ft
AMD ATHLON-XP 1800+ 1.53GHZ CPU 12,166.- Ft 15,208.- Ft
AMD ATHLON-XP 1900+ 1.6GHZ CPU 13,244.- Ft 16,555.- Ft
AMD ATHLON-XP 2000+ 1.67GHZ CPU 13,321.- Ft 16,651.- Ft
AMD ATHLON-XP 2000+ 1.67GHZ CPU BOX 19,756.- Ft 24,695.- Ft
AMD ATHLON-XP 2100+ 1.733GHZ CPU 16,280.- Ft 20,350.- Ft

Northwood Celeronok:

INTEL PENTIUM-4 CELERON
INTEL PENTIUM-4 CELERON 1.7GHZ CPU SOCKET-478 10,912.- Ft 13,640.- Ft
INTEL PENTIUM-4 CELERON 1.8GHZ CPU SOCKET-478 12,782.- Ft 15,978.- Ft
INTEL PENTIUM-4 CELERON 2.0GHZ CPU SOCKET-478 15,950.- Ft 19,938.- Ft
INTEL PENTIUM-4 CELERON 2.1GHZ CPU SOCKET-478 16,940.- Ft 21,175.- Ft
INTEL PENTIUM-4 CELERON 2.2GHZ CPU SOCKET-478 18,590.- Ft 23,238.- Ft
INTEL PENTIUM-4 CELERON 2.3 GHZ CPU SOCKET-478 20,790.- Ft 25,988.- Ft
INTEL PENTIUM-4 CELERON 2.4 GHZ CPU SOCKET-478 18,447.- Ft 23,059.- Ft

https://frescho.hu

(#56) fpeter84 válasza zoltanz (#51) üzenetére


fpeter84
senior tag

Nekem azokban az időkben egy Morgan Duron 1200-as procim volt Abit KT7A-ban (KT133A), és simán tudta az SSE-t is benne a proci ahogyan kell neki. Ezeknek a lapoknak a BIOS-a valamint a VR áramköre általában inkább az AthlonXP procikkal jött zavarba egy bizonyos szint felett. A fent említett lapból volt többféle revízió is, a korábbi csak az első Palomino AhtlonXP-ket ette meg, a későbbi revízió már a közepes Thoroughbred-eket is! Ráadásul bár szintetikus tesztekben volt különbség, a gyakorlatban alig voltak benne lassabbak (alig pár %) ezek a procik az SDR SDRAM-al, mint a dualchannel-es DDR-es társaikban. ISA kártyával 145-ös FSB-ig mehetett, ha csak PCI-os volt benne akkor 155-160MHz-ig stabil volt, amit az első pár generációnyi DDR-es társak se tudtak überelni. Ár-érték arányban nagyon ott voltak, főleg használtan, mert mindenki DDR-re hajtott, ezeket meg olcsón utánad dobták, és amíg el nem kezdett felfelé ívelni az SDR modulok ára, addig nagyon jó gépeket lehetett belőlük fillérekért összekukázni... A régi "szép" iskolás csóróderbis évek :))

(#57) hallador válasza frescho (#55) üzenetére


hallador
addikt

P=U*I Ha a felvett aram csokken, akkor aranyosan csokken a fogyasztas.

A SOI pont nem ezt csinálta. A többi amit ebben a bekezdésben írtál pedig nem is releváns.

Az P4-en akarhogy mozgathattad, mert a tokozas megvedte a magot. Ha nem kozvetlenul a magra ment volna a huto, akkor keptelen lesarkazni a user maximum egy vesovel.

AMD processzorokról beszélgettünk, Mivel az első generácis 478-as Willemate hűtője igen vacak klipses megoldása sokszor tört plusz a hűtést sem segítette elő, de legalább a körülötte lévő keret, meg a processzor mag feletti fém sisak megvédte a processzort, de az AMD-nek nem volt ilyenje.

Azok nem Athlon XP-k. Az elso Athlon XP a Palomino volt, ugyanazt allitjuk. Az XP volt a P4 ellenfele, nem a sima szeria. A Northwoodokkal mar nem is a Palomino, hanem inkabb a Thoroughbred harcolt. Mondjuk az Thoroughbred A szeria kehes volt, de a B mar jobban sikerult, raadasul az arat levittek a Celeron szintjere.

Ez így van csak ha visszaolvasol, akkor a kollégák mint Athlont emlegetik, ami nem Athlon XP!

Akkor mennyi gepet adtal el eves szinten? Hany ezret?

KB 800 - 1000 Gépet, de azért nálun nagyon sokat vettek csak alkatrészt is, nem csak komplett gépet, nem szanad elfelejteni az egy 5 milliárdos kisker volt, akkor, és nem úgy, hogy Lethaerban szerszámtól mosógépen ár autós alkatrészt is árult mint a mostani cégek, csak PC alkatrész.

k7s5a

Az ECS k7s5a a nagy túlélő :D Ebbe aztán tettek mindent majdnem minden generációt túlélt ami Socket 462 volt :D

Nálam a KT400 volt amivel nem voltak bajok, a KT133.asommal nem voltak bajok igaz nem ette meg a Tuner-t, de sokszor még a Mobile Rack .el is baj volt, mondjuk ez a déli híd problémája volt.

DVD riphez minek kulso koder? Csak egy DVD olvaso kellett. Szimplan kivettek kolcsonzobol a filmet es ripeltek. Midezt azert, mert a felvett filmek minősege koszono viszonyban sem volt egy DVD rip minosegevel.

Kivéve ha volt egy PCTV Pro-ad ami akkor nem nagy árban volt igaz azt is csak max 650 sorra tudtad használni mert annyit tudott a 4*3-as TV. De igen, ha megjelent már DVD-n, akkor jöhetett a VirtualDUB mennyit használtam én is, de az igazán profik már akkor is Canopus Procoderrel tolták

A Sulinet eltorzitotta a piacot, mint mindig, amikor allam bacsi belenyul a piacba es valakiket helyzetbe hoz. De sok embernek megadta a lokest, hogy gepet vegyen. Emelekszem az ev vegi rohamra es arra, hogy hanyan vettek gepet, hogy nehogy "az allam zsebeben hagyjak" az a 60 ezer forintot. Volt benne raadasul sok hulladek ordas aron. Szoval nagyon felemas meg most is, talan legjobban ugy fogalmaznek, hogy lehetett volna esszel, normalisan is csinalni, de akkor kevesebbet tudnak kivenni belole.

Ebben is egyetértünk.

Árak,

Ha így nézzük, akkor igen, de ha úgy nézzük, hogy az első XP-k, azok a Willemate-.ek ellenfelei voltak, és ezek már erősen torzított árak voltak. Az az kifutó széria, amit mesterségesen tartottak alacsonyan 2003-ban már csak olyan első generációs palominók voltak, amik raktárkészlet kisöprés miatt voltak ott. Így nézve igen úgy nézve, hogy 2 éve rohadt a nagykerben, már nem annyira edd meg.

Inkább a T-bread-el versenyzik a Northwood Celeron, annak meg nézd meg az árát.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#58) davidsone válasza Chaser (#45) üzenetére


davidsone
addikt

nagy az isten állatkertje és alacsony a kerítés...

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#59) frescho válasza hallador (#57) üzenetére


frescho
addikt

P=U*I Ha a felvett aram csokken, akkor aranyosan csokken a fogyasztas.

A SOI pont nem ezt csinálta. A többi amit ebben a bekezdésben írtál pedig nem is releváns.

Komolyan gondolod, vagy csak viccelsz? Ez szimpla fizika. Ha SOI, kissebb csikszelesseg vagy barmi csokkenti a felvett aramot, akkor csokken a fogyasztas, ami = a hodisszipacioval.

AMD processzorokról beszélgettünk, Mivel az első generácis 478-as Willemate hűtője igen vacak klipses megoldása sokszor tört plusz a hűtést sem segítette elő, de legalább a körülötte lévő keret, meg a processzor mag feletti fém sisak megvédte a processzort, de az AMD-nek nem volt ilyenje.

A P4 mint osszehasonlitas jott ide. A keret toresnek nincs koze a lesarkazashoz. nnak van koze, hogy az Athlon-on a magra ment ra a huto, nem vedte semmi. Pont most irtad le: "a processzor mag feletti fém sisak megvédte a processzort, de az AMD-nek nem volt ilyenje."

Ez így van csak ha visszaolvasol, akkor a kollégák mint Athlont emlegetik, ami nem Athlon XP!

Ha visszaolvasol lathatod, hogy en nem tettem.

KB 800 - 1000 Gépet, de azért nálun nagyon sokat vettek csak alkatrészt is, nem csak komplett gépet, nem szanad elfelejteni az egy 5 milliárdos kisker volt

Errol beszelek. Mondjuk eladtal 250 tunert, ami mellett 1000 gepet, meg legalabb 1500-at darabokban. Most tippeltem, de nem hiszem, hogy nagyon melle menne. Talan meg inkabb alul is tippelem az eladast. Maris megvan a 10%, amit irtam, hogy nekik megerhette a P4. A tobbsegnek nem.

Kivéve ha volt egy PCTV Pro

Ami nem tudott versenyezni a DVD minosegevel. En egy Miro csodat hasznaltam, ami nem az alja volt ezeknek a kartyaknak, de valahogy sose lett tokeletes a kep. Videomagno helyett tokeletes volt.

Ha így nézzük, akkor igen, de ha úgy nézzük, hogy az első XP-k, azok a Willemate-.ek ellenfelei voltak, és ezek már erősen torzított árak voltak.

A Palominok dragan indultak, de a Willamette platform szinten meg dragabb volt hala az RDRAM-ak. Az AMD brutalisan vagdosta az arakat, szinte 1-2 havonta. Nem a Palomino, inkabb a Thoroughbred tette ezt lehetove, mert olcsobb volt gyartani, mint a Palominot.

[link]
[link]
http://prohardver.hu/hir/tamadas_minden_fronton.html

Itt mar le volt tolva, jol lathato tablazatosan az osszehasonlitas.

[link]

Abban az idoszakban volt verseny, ment az adok kapok. 1.6A Northwood a szuper tuningolhatosagaval, kesobb veletlenul szorzozar free XP-k stb... Ez kene ma is, hogy letoljak az arakat. A VGA-k is kovettek egymast, szep ugrasokkal. Igaz volt akkor GPU atnevezes rendesen, pl. a 9600-as ATI. Jellemzo hir:

[link]

https://frescho.hu

(#60) haxiboy válasza Chaser (#45) üzenetére


haxiboy
veterán

Nagyon tipikus.
Még tanult körökben is gyakran bedőlnek a marketing BS-nek. El lehet adni egy 10 éves gépet is egy új menő világítós gépházban mert az tuti GAMMER. Ugyanez igaz bármire ami világít, vagy modern formák vannak rajt.
Illetve ha egy alkatrészt valamiért drágának tartanak, akkor az jobb is. Egér? Lehet kapni 1000 forintért a tescoban, akkor a 15000 forintos biztosan jobb, az hogy milyen szenzorral szerelik nem lényeg csak az ára.
Aztán amikor mondom neki hogy öreg egy drága szart vettél akkor még én nem értek hozzá hisz rajta van a dobozán hogy For Ultimate Giga Mega 2/7 Ultra Gamers. Jah...

Néha ismerősöknek szoktam összerakni gépet, a tápegységes dolog tipikus. Gyakran a 300W-ot sem fogyasztó géphez inkább megveszik az 1000W-os tápot mert ők úgy tudják akkor jobban fognak futni a játékok, és nem tudod meggyőzni hogy nincs igaza mert az úgy van. A 100W-os égő is világosabb mint a 60W-os... (csak ők sötétek)
Azt nem értik hogy nekem is csak azért van 700W-os mert bármikor jöhet a második GPU, na meg minőségi és drágább mint amennyit ők az egész gépre szánnának.

[ Szerkesztve ]

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#61) hallador válasza frescho (#59) üzenetére


hallador
addikt

Komolyan gondolod, vagy csak viccelsz? Ez szimpla fizika. Ha SOI, kissebb csikszelesseg vagy barmi csokkenti a felvett aramot, akkor csokken a fogyasztas, ami = a hodisszipacioval.

Igen csak éppen a SOI annyit tett, hogy nem a fogyasztást csökkentette, hanem a kóbor áramok mennyiségét csökkentette le, az az a hőtermelés szempontjából volt ez fontos a felvett áram nem változott. Az az nem egészen úgy van ahogyan írtad. Igen egyszerű fizikai.

A P4 mint osszehasonlitas jott ide.

Igen szerintem is.

A keret toresnek nincs koze a lesarkazashoz.

Mint ahogy a P4 lesarkazását sem én hoztam fel, én AMD-ről beszéltem Te meg P4 -ről.

hogy az Athlon-on a magra ment ra a huto, nem vedte semmi.

Én is ezt írtam...

Ha visszaolvasol lathatod, hogy en nem tettem.

Akkor renden ebben ki is egyezhetünk.

Errol beszelek. Mondjuk eladtal 250 tunert, ami mellett 1000 gepet, meg legalabb 1500-at darabokban. Most tippeltem, de nem hiszem, hogy nagyon melle menne. Talan meg inkabb alul is tippelem az eladast. Maris megvan a 10%, amit irtam, hogy nekik megerhette a P4. A tobbsegnek nem.

Ez pontosan így van, de sokan nem tudták.

Kivéve ha volt egy PCTV Pro

Ami nem tudott versenyezni a DVD minosegevel. En egy Miro csodat hasznaltam, ami nem az alja volt ezeknek a kartyaknak, de valahogy sose lett tokeletes a kep. Videomagno helyett tokeletes volt.

Pontosan amit írtam 650 soros TV-ből akkoriban kijött, abból nem lehetett kiszedni DVD minőséget, de sokszor még s-video minőség jött ki belőle. Ráadásul a VirtualDUB volt erre a legjobb, ami ingyen volt. Szerettem, akkoriban nem voltak még mindenféle cicomás konverter mint ma.

A Palominok dragan indultak, de a Willamette platform szinten meg dragabb volt hala az RDRAM-ak. Az AMD brutalisan vagdosta az arakat, szinte 1-2 havonta. Nem a Palomino, inkabb a Thoroughbred tette ezt lehetove, mert olcsobb volt gyartani, mint a Palominot.

Pontosan így volt.

Abban az idoszakban volt verseny, ment az adok kapok.

Pontosan, akkor volt a magyar PC korszak virágkora, éppen a Vargáné féle korcs világ, az Acorp-os világ, vége volt, az ABIT, ASUS, a legendás ECS K7S5a korszak volt a nyitány, és magánvéleményem szerint 2000 - 2005 volt a virágkor, a sulinet program végével a PC piac Magyarországon nagyon lement.

1.6A Northwood a szuper tuningolhatosagaval, kesobb veletlenul szorzozar free XP-k stb...

Én nem nagyon szerettem az 1,8 - 2,0 GHz-es Northwood A-ket, a B steppinges Northwood-oka azért sokkal jobban voltak már főleg a 2,26 GHz fölöttiek

Ez kene ma is, hogy letoljak az arakat. A VGA-k is kovettek egymast, szep ugrasokkal. Igaz volt akkor GPU atnevezes rendesen, pl. a 9600-as ATI. Jellemzo hir:

Az a helyzet, hogy azért ehhez az is hozzájárult, hogy nem voltak konzolok, és nem voltak egyéb dolgok sem, hanem natív PC-ken játszottak, aminek a következtében kellett is a fejlődés.

Soha nem jön vissza az a korszak már sajnos.

(#60) haxiboy

Aztán amikor mondom neki hogy öreg egy drága szart vettél akkor még én nem értek hozzá hisz rajta van a dobozán hogy For Ultimate Giga Mega 2/7 Ultra Gamers. Jah...

Na ilyenekkel összefutok ma is a haver mindig jobban ért hozzá, mint a magadfajta szakember, aztán, amikor hozzá kell nyúlni, akkor a haverok eltűnnek, a fenébe... De hirtelen mindenki hibás lesz, csak Ő nem. Ilyenek mindig is lesznek.

Néha ismerősöknek szoktam összerakni gépet, a tápegységes dolog tipikus. Gyakran a 300W-ot sem fogyasztó géphez inkább megveszik az 1000W-os tápot mert ők úgy tudják akkor jobban fognak futni a játékok, és nem tudod meggyőzni hogy nincs igaza mert az úgy van. A 100W-os égő is világosabb mint a 60W-os... (csak ők sötétek)
Azt nem értik hogy nekem is csak azért van 700W-os mert bármikor jöhet a második GPU, na meg minőségi és drágább mint amennyit ők az egész gépre szánnának.

PLusz 1

(#62) domos

Komolyan 15 évvel ezelőtti procikon vitatkoztok? :U :C

Egyáltalán nem vitatkozunk, beszélgetünk, ráadásul igen kulturált formában.

De figyelj még tanulhatsz is egy kis történelmet. ;]

Ez nem vitatkozás, az máshol kezdődik. Jó néha ezt feleleveníteni, másik, hogy aki tényleg ért/értett a gépekhez, lasszóval kell megfogni, mert szak barkács benőből annyi van itt is mint a szemét, aki tényleg ért hozzá, ismeri a működését, tudja mi miért van alig. szvsz.

Szerintem ezt a kolléga is így gondolja.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#62) domos


domos
senior tag

Komolyan 15 évvel ezelőtti procikon vitatkoztok? :U :C

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#63) max79


max79
csendes tag

Gart a cikkhez!
Esetleg ha valaki szeretne csinálni egy komolyabb öszahasonlító cikket szívesen kölcsönadom ezt:

Utolsó RAMBUS: [link]

[ Szerkesztve ]

(#64) hallador válasza max79 (#63) üzenetére


hallador
addikt

Azta mindenit, ez akkor egy vagyon volt :D De szép gratulálok, a PC történelem nagyon szép darabja az biztos.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#65) zoltanz válasza max79 (#63) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Szép darab, jól mutat így egyben. Gratulálok.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#66) domos válasza max79 (#63) üzenetére


domos
senior tag

Nem semmi cucc :Y :R

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#67) FoxiestFox válasza domos (#62) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Milyen meglepő egy retro topikban, hujuj. :P

(#68) frescho válasza hallador (#61) üzenetére


frescho
addikt

Igen csak éppen a SOI annyit tett, hogy nem a fogyasztást csökkentette, hanem a kóbor áramok mennyiségét csökkentette le, az az a hőtermelés szempontjából volt ez fontos a felvett áram nem változott. Az az nem egészen úgy van ahogyan írtad. Igen egyszerű fizikai.

??? Gondolom a szivargasi aramra gondolsz, illetve a parazita kapacitasok miatti atkapcsolasi veszteseg csokkenesere. De ha ezek az aramok csokkentek, akkor hogy erted, hogy nem csokkent a felvett aram?

Mikozben a tobbit megirtam gondolkoztam es probalom kitalalni hogy ertetted. Arra gondolsz, hogy az uj generacio TDP-je nem csokkent? Mert ha igen, akkor ez igaz, de az csak azert volt, mert a felszabadulo TDP keretbol tobb tranzisztort etettek. Ugyanaz a processzor SOI-val legyartva sokkal jobban fogyasztott volna, mert kevesebb aram, = alacsonyabb fogyasztas. De a gyarto ezt nem sporolasra, hanem a CPU int/fp teljesitmenyenek novelesere "koltotte" el.

"Mint ahogy a P4 lesarkazását sem én hoztam fel, én AMD-ről beszéltem Te meg P4 -ről."

Ezt irtad mielott felhoztam a P4-et:
Dehogy, a sarkazás egyszerűen azért volt, mert a hűtőt mozgatta ide oda a procin, ezzel tönkre is tudta tenni.

Amire en azt, hogy nem a mozgatas miatt, hanem amiatt lehetett lesarkazni, mert magara a magra ment ra a huto. A P4-et, mint peldat hoztam fel, hogy ott aztan nem lehetett lesarkazni az Istennek sem.

Ráadásul a VirtualDUB volt erre a legjobb, ami ingyen volt.

En akkor ffmpeg-et hasznaltam. Kis scripttel amig nem voltam otthon siman atkonvertalta a felveteleket.

Pontosan, akkor volt a magyar PC korszak virágkora...

Amit most az okostelefonok burjanzasa valtott. Aztan majd jon valami uj, csak gyozzuk kivarni.

Én nem nagyon szerettem az 1,8 - 2,0 GHz-es Northwood A-ket...

Az aruk siralmas volt. A B szerianak is. Amin csodalkozni szoktam amikor ezekre is rasutik a kazan jelzot, mikozben az igazan a Prescottra volt igaz es ragadt meg az emberekben, hogy P4=zabagep. Az 1.6A a jo tuningolhatosag miatt emeltem ki, meg amiatt, hogy akkor volt "jovilag" es verseny. Valahogy akkor volt egy nagy lendulet, ami kitartott kb. a Sandy bridge erkezeseig. Szinte 1-2 havonta jottek a +100-200MHz-ek. Ez nem tunik soknak, de fel ev alatt mar tobbet jelentett, mint ma egy komplett foglalat valtas. A verseny talan nem csak a konzolok hianya miatt, vagy talan nem eppen amiatt volt, mert mar XBOX is van 2001 ota (P3-mas procival). De ez mara kifulladt, nincs igazi verseny es 10% fejlesztes mar nagy ugrasnak szamit.

Ez nem vitatkozás, az máshol kezdődik.

Ha ilyen lenne egy vita, akkor nem lennenek moderatorok. Nem ugyanugy emlekezunk, velemenyezzuk ugyanazokat a dolgokat, de minden szubjektiv.

En pl. sokaig nem szerettem a K7-et. Aztan valahol a Thoroughbrednel elerte az, hogy belevagtam es nem bantam meg. A Slot A, elso szerias 462-vel valo szivast szerencsere nem a sajat gepemen kellett megtapasztalnom. De az XP-re vegre elegge kiforrott lett es erdemes valt valtani a szenne huzott Tualatinrol.

max79: Ha ugy lenne idom, ahogy nincs, akkor elnek a lehetoseggel. De mar a tesztsoron egy dual Socket A, par ex sulinetes gep, meg egy 20 MHz-es 386SX es raadasnak egy 486SLC2 is, amire jo kevesen emlekezhetnek.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#69) sh4d0w válasza frescho (#68) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Naaaaa... Arra az SLC-re kivancsi leszek... :)

https://www.coreinfinity.tech

(#70) joysefke válasza frescho (#68) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

En pl. sokaig nem szerettem a K7-et. Aztan valahol a Thoroughbrednel elerte az, hogy belevagtam es nem bantam meg. A Slot A, elso szerias 462-vel valo szivast szerencsere nem a sajat gepemen kellett megtapasztalnom. De az XP-re vegre elegge kiforrott lett es erdemes valt valtani a szenne huzott Tualatinrol.

Nekem Socket A-s 750MHz-es Duron volt az első saját gépem. Jellemző volt, hogy alaplap (Asus VIA KT133) kétszer annyiba került (33E vs 17E ha jól emlékszem) mint a proci. Soha nem volt vele problémám, és teljesítményre egyértelműen jobb volt mint a korabeli Coppermine Celeronok. Bár drasztikus sebességkülönbség nem volt. Az akkori Athlonok is fej fej mellett, de inkább előrébb voltak mint a velük versenybe állított PIII-ak.
Jól emlékszem a GHz versenyre. Az intel nyerte a versenyt egy gyári tunningos (gyári feszemelt) PIII modellel, amit ha jól emlékszem nem sokkal később instabilitás miatt visszahívtak. ;]

Nagyszerű idők voltak. A költséghatékony procik sem maradtak el sokkal a csúcsmodelltől. Ha az 1GHz es PIII/ Athlon volt az alig megfizethető csúcs, akkor a teljesítményben csapástávolságra lévő 700-800Mhz környéki Duron/Celeron már bőven a megfizethető kategória volt, mely egyébként bőven lefutotta az egy évvel korábbi csúcsmodelleket.

[ Szerkesztve ]

(#71) FoxiestFox válasza sh4d0w (#69) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Remélem, az jön először. :D

(#72) RexMaximus


RexMaximus
aktív tag

Az intel reszerol willamette mag a 423-as platformmal egyutt mar akkor sem tudtam hova tenni. Eleg gyorsan valtottak 478-ra, picit a P60-66 utani valtasra emlekeztetett.

Ellenben a Northwood magos P4-ek eleg jol sikerultek utana. Rengeteg 1.6A procikbol meg Abit lapokbol epitettunk konfigokat, 2.4-en alatt egyik se teljesitett. A jobbakat megtartottuk vagy barati korbe kerultek :).

Eleg sokaig ki lehetett huzni veluk. Valoban ekkoriban robbant be a hazi digitalizalas, leginkabb tuner kartyakkal. Sokan vasaroltak ilyen kartyakat. Rengetegen kameraztak, foleg ezeket a felveteleket digitalizaltak veluk. Bar az a vicc, hogy kazettakon meg ott a felvetel, ellenben a kiirt dvd-k egy reszen meg mar nincs :)

Egy Leadtek Winfast Tv 2000 XP variansat vettem en is ilyen celra, teljesen jo volt, foleg 20k korul akkoriban. Vennek egy ilyen full dobozos termeket, lehet korulnezek neten szerettem :)

[ Szerkesztve ]

(#73) max79 válasza hallador (#64) üzenetére


max79
csendes tag

Hááát igen...

Nem is fájna a fejem ha nálam lenne most az akkori ára, pedig az már több mint tíz éve volt.
A két Corsair matricás 512 MB-os ram valahol 50k magasságában volt akkoriban.

(#74) hallador válasza frescho (#68) üzenetére


hallador
addikt

??? Gondolom a szivargasi aramra gondolsz, illetve a parazita kapacitasok miatti atkapcsolasi veszteseg csokkenesere. De ha ezek az aramok csokkentek, akkor hogy erted, hogy nem csokkent a felvett aram?

Alapvetően igen:

[link]

Hozzáteszem az AMD-k TDP osztálya 89 Watt volt szóval annyira mégsem. Ha nem használtad/terhelted, akkor igen kevesebbet fogyasztott, amúgy maga a technológia annyit tesz, hogy a processzor szilikon rétegeit elválasztják egy fajta speciális szigetelő réteggel, ezzel nagy frekvencián a kóbor áram szivárgásokat csökkentik így a processzor magas frekvencián, ahol ez a jelenség jelentkezik, kevesebb hőt fog termelni, ettől függetlenül az áramfelvétel marad, csak kevésbé kell a hűtést megtekergetni. Szóval fogalmazzunk, úgy, hogy a hő termelést csökkentette, a fogyasztáshoz nem sok köze van a dolognak.

Mikozben a tobbit megirtam gondolkoztam es probalom kitalalni hogy ertetted. Arra gondolsz, hogy az uj generacio TDP-je nem csokkent? Mert ha igen, akkor ez igaz, de az csak azert volt, mert a felszabadulo TDP keretbol tobb tranzisztort etettek. Ugyanaz a processzor SOI-val legyartva sokkal jobban fogyasztott volna, mert kevesebb aram, = alacsonyabb fogyasztas. De a gyarto ezt nem sporolasra, hanem a CPU int/fp teljesitmenyenek novelesere "koltotte" el.

Ezt én is így gondolom.

Ezt irtad mielott felhoztam a P4-et:
Dehogy, a sarkazás egyszerűen azért volt, mert a hűtőt mozgatta ide oda a procin, ezzel tönkre is tudta tenni.

Amire en azt, hogy nem a mozgatas miatt, hanem amiatt lehetett lesarkazni, mert magara a magra ment ra a huto. A P4-et, mint peldat hoztam fel, hogy ott aztan nem lehetett lesarkazni az Istennek sem.

Igen ezt én is leírtam előtted.

Ráadásul a VirtualDUB volt erre a legjobb, ami ingyen volt.
En akkor ffmpeg-et hasznaltam. Kis scripttel amig nem voltam otthon siman atkonvertalta a felveteleket.

Igen az ffmpeg a konverterek svájci bicskája ma is. Mondjuk ma már ha konvertálni kell, akkor Carbon Coder.

Az aruk siralmas volt. A B szerianak is. Amin csodalkozni szoktam amikor ezekre is rasutik a kazan jelzot, mikozben az igazan a Prescottra volt igaz es ragadt meg az emberekben, hogy P4=zabagep.

A B steppinges Nortwood ugyan valóban akkoriban 40 000 Ft körül indult, de azért az már elég jó volt teljesítményben.

Szinte 1-2 havonta jottek a +100-200MHz-ek. Ez nem tunik soknak, de fel ev alatt mar tobbet jelentett, mint ma egy komplett foglalat valtas. A verseny talan nem csak a konzolok hianya miatt, vagy talan nem eppen amiatt volt, mert mar XBOX is van 2001 ota (P3-mas procival). De ez mara kifulladt, nincs igazi verseny es 10% fejlesztes mar nagy ugrasnak szamit.

Ebben van valami, de már a piac átalakult, és ez a verseny hiánya miatt, ahogyan írtad is feleslegessé vált a frekvencia harc, de a processzorsebesség is feleslegessé vált ezt a harcot felváltotta az akkumulátor idő hajhászás. Ma már fontosabb, hogy a user egy napot végig tudjon dolgozni, az sem segít a fejlődésben, hogy az Intelnek nincs ellenfele a piacon, nem feltétlenül tisztességes üzleti viselkedés miatt, ugyanakkor notebook processzor szinten az AMD történelme során sem volt sikeres soha.
Ugyan XBOX, vagy PS volt, csak éppen 2005 előtt a PC sokkal jobban konfigurálható volt, és sok esetben olcsóbb is mint egy konzol, a nem éppen szép, de sokat lehetett vele spórolni tört játékok piaca sokkal jobban volt elérhető PC-re mint konzolra, azért ez az árérzékeny magyar piacon sokkal többet nyomott a latba, mint a játékélmény.

En pl. sokaig nem szerettem a K7-et. Aztan valahol a Thoroughbrednel elerte az, hogy belevagtam es nem bantam meg. A Slot A, elso szerias 462-vel valo szivast szerencsere nem a sajat gepemen kellett megtapasztalnom. De az XP-re vegre elegge kiforrott lett es erdemes valt valtani a szenne huzott Tualatinrol.

Nekem egy 850 MHz-es athlonom volt, utána egy 1200 Tualatin, amit nagyon szerettem, a korabeli intel megoldásonál sokkal jogg via 694T chipsetes ASUS TUV4X-el, azt a gépet nagyon szerettem, majd a következő egy 2,4-es northwood volt, ugyanakkor szervizesként nagyon sok gépet teszteltem, és pl a T-Bread nem volt rossz, csak mivel én inkább akkor is videóztam, így az Intel nekem sokkal logikusabb választás volt.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#75) frescho válasza hallador (#74) üzenetére


frescho
addikt

Ez a kis resz nem lehet igaz a fizika miatt, mert az ram egyenesen aranyos a hotermelessel.

"kevesebb hőt fog termelni, ettől függetlenül az áramfelvétel marad"

Ez teljesen igaz:

így a processzor magas frekvencián, ahol ez a jelenség jelentkezik, kevesebb hőt fog termelni

Tehat a SOI-val gyartott azonos proci azonos frekvencian fogyaszt ugyanannyit, vagy ugyanakkor fogyasztast magasabb frekvencian er el. Vagy mint a K8-nal tovabbi dolgokat lehet beepiteni a processzorba. Azt hiszem ebben egyetertunk, csak a fizikat ne hazudtoljuk meg.

A B steppinges Nortwood ugyan valóban akkoriban 40 000 Ft körül indult, de azért az már elég jó volt teljesítményben.

Nem a teljesitmenyevel volt gond, hanem az ar/teljesitmeny mutatojaval. Mint ahogy a mai i7-nek is. Aranytalanul draga...

ezt a harcot felváltotta az akkumulátor idő hajhászás

Ami nem lenne baj, ha szandekosan nem akadalyoznak a tuningot. Az alacsonyabb fogyasztasu processzort jobban lehetne elvileg tuningolni, de a kupak alatti hutopaszta miatt ezt delid nelkul nem lehet. Kozepes meretu leghutovel 10-15%-ot sikerult tartosan elernem egy 6700k-val. Nevetseges :(

AMD lehetett volna sikeres, de nem tudott eleget termelni, Intel belenyult a piacba... Amikor igergettek az AM1-es olcso notebookokat, windows-os tableteket, akkor tobben vartak. Aztan 1-2 darab kivetelevel nem jott semmi es az ujabb Atomok kozben befutottak.

A magyar piac e fejlodesi iranyt nem befolyasolta, tul kicsik vagyunk, ezert nem lehet a consolokat elhanyagolni. De az akkori viszonyok pont ezert erdekesek. Tegnap elkezdtem irogatni a 2003-2004 koruli "fiktiv" sulinetes gepeket. Azert fiktiv, mert mar fele nincs meg, de az Inteles lapot, procit ilyenbol termeltem ki. Ilyenkor vissza szoktam keresni akkori cikkeket, arlistakat. Erdekes dolgok vannak, pl. a 20-25%-al drgabb sulinetes termekek es az, hogy a Karacsonyi rohamban hogy oltek ezekert az emberek egymast.

Abban az idoszakban nem is tudom pontosan osszeszedni milyen gepem volt, mert gyorsan cserelgettem. Amire emlekszem: k7s5a, birt 2 honapot aztan elpasszoltam. Jott egy Asus VIA-s lap, de meg csak 333-at tudott. Ebben cserelodott par (fel tucat) proci. Aztan egy Giga Nforce 2 maradt a nyero paros jo sokaig egy Thorthon 2000+-al csurig huzva. Valamiert a Bartonra cserelesnel mindig inkabb GPU upgrade lett a vegeredmeny, ezert az kimaradt. Mire a Barton jott volna inkabb egy teljes csere NF4, 939-es 3000+, 6600GT jott, ami egy processzor cserevel (kifuto X2 3800+) es tobb VGA cserevel (1950Pro, 3850, 4850, GTS450) egeszen a Phenomokig szolgalt.De ez utolso mar masik sztori :)

max79: Mindig "jokor szalltam ki" a vasakbol, de az akkor elvert love ha a kezemben lenne kamatostul, akkor elutazhatnek ket hetre Kubaba nyaralni. Maskent nezve amit ott akkor "2-3 allaskent" megtanultam visszafizetodott tobbszorosen az uj fizetesekben.

dying_star, sh4d0w: Kell melle valami amihez merhetem, de jon.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#76) Matthu


Matthu
aktív tag

Köszi a tesztet, jó volt olvasni! Nem lehet, hogy azért került ennyibe, mert a mai napig is működik hibátlanul? :) A brand gépek amúgy is horror áron mennek a mai napig. 15 éve is rendesen tetten érhető volt a parasztvakítás. Ma is ez megy, kihoznak egy "új" hardvert, új néven, aztán alig gyorsabb mint az aktuális generáció.

(#77) fpeter84


fpeter84
senior tag

K7S5A-m nekem is volt, Pro is, meg az utód L7S7A2 (SiS746) is - a megjelenésükkor jó ár-érték arányú lapok voltak - egy ilyen ECS került ~15e-be, egy jobbfajta nem SiS-es lap meg 30e+ - de bizony olcsó húsnak... A K7S5A-val cirka zéró volt a tuninglehetőség... Magfeszt csak hardveres mókolással lehetett emelni, és FSB értékekből is alig csak párat ismert szinkron PCI-al, szóval nagyon szűkös volt a mozgástér.

Az L7S7A2 úgy rémlik már sokkal rugalmasabbra sikerült, annyira hogy bár hivatalosan csak 266-os FSB-t tudott, a 333 pedig már OC, a gyakorlatban nekem úgy rémlik hogy valahol 450 körül is stabil volt, csak azért nem járattam a felső határon mert az akkori 333-as RAM-om nem tudott bő 400-nál többet, ezért jobbnak láttam szinkronban hajtani 400-néhányon, mint async magas FSB de 400 alatti RAM órajellel...

Azt hittem hogy az 1800+@2.2GHz TBred-B procim milyen jól kifutja magát benne, mígnem valami mistralos gariztatás/levásárlás kapcsán hozzám nem keveredett egy ABIT NF7... Órajelben ugyan nem tudott többet ebben sem a proci, viszont sebességben elképesztően megtáltosodott minden! 50% körüli átlagos gyorsulás rémlik, és ugye csak az alaplap lett kicserélve, a proci, VGA, stb mind maradt... Szóval elkönyveltem hogy kis pénzért látványos számok de gyenge teljesítmény jár, ennyit tud a SiS...

(#78) frescho válasza Matthu (#76) üzenetére


frescho
addikt

Vannak sokkal regebbi gepeim is. Koztuk lerakatnyi nem markas es nagy tobbseguk mukodokepes meg mindig. Ami miatt meg szoktak halni az erinti a brand gepeket is: pupos kondenzatorok, aksi elhalalozas/sav valadekozas.

A P4 elorelepes volt, nem szabad elfelejteni, hogy az 1.3 volt a kinalat alja. 423-as Willamettebol volt 2GHz-es is. A gond az araval volt.

https://frescho.hu

(#79) FoxiestFox válasza frescho (#78) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Érdekes ez amúgy.
Volt egy ilyen gép itthon, és lassabb volt, mint ez.
Kipróbáltam egy csomó mindent, meghajtócserék, VGA-cserék,memóriavariálás, memóriaidőzítés-variálás, de igazán sosem győzött meg ez a P4. Linux alatt már nem volt annyira gáz, mint XP-vel, de még ott is lassabb volt érzetre... tuti amúgy, hogy user error, de hogy azon belül mi... :))

(#80) frescho válasza FoxiestFox (#79) üzenetére


frescho
addikt

A P4-nek a hosszu pipeline volt a rakfeneje. Ha az elagazas becsles tevedett, akkor lehetett z egszet ujra tolteni, amikor ugye "nem dolgozott" Ha lassu volt a memoria (marpedig a Netvista-hoz SDRAM-ot irtal) akkor ez meg jobban ervenyesult. Az Intelnek igaza volt, hogy az akkor szupergyors RDRAM-ot eroltette, csak az arazassal voltak eros gondok. A DDR memoria vegul jo lett, fokent dual channelben hajtva.

Ami hasonloan bosszanto tudott lenni, az a Willamette/Northwood Celeron. Ratukmaltak emberre, hogy ez csak kicsit megvagott P4, aztan a user csak pislogott, hogy miert olyan lassu. Csak a fel kezet es labat vagtak le a 128k-ra csapott cache-el. SDRAM-mal dusitva mintha viziloval akart volna valaki indulni az epsomi derby-n

https://frescho.hu

(#81) angyalpc2 válasza bacsis (#4) üzenetére


angyalpc2
aktív tag

Szerintem nem...a P4 egy tévút volt

Már a P3 is kezdett kigyengülni az Athlonnal K7 szemben, aminek óriási előnye lett abból, hogy elhagyta az északi hidat.
Kellett egy új arhitektúra az intelnek...nem volt elég már a 96-97-es technika (valójában P2-es)
Sok jó dolog volt a P4-ben , de nem volt meg az órajel, sem az órajelhez szükséges technológia
180nm vicc aztán 130nm ...de még az is egy vicc volt...tucatnyi módosítás és verzió
Az is csoda volt hogy csak 80W körül fogyasztott

Ezt később se sikerült igazán javítani lásd 130W-os procik, nagy nehezen csak az utolsó szériás P4-re Prescott 2M és Cedar Mill hozta meg a változást a 90 majd a 65nm-rel
Valamint a Pentium D.
Akkorra ért el a technika az órajelet és a elfogadható fogyasztást.
Olyannyira hogy volt még tervben további proci..de már nem adták ki mert ugye visszaváltottak a P3-as módosított technikájára a core majd a core 2 képében

A P4 egy tévút volt, de nagyon sokat tanultak belőle, kellett ahhoz hogy a core2-est meg tudják csinálni.
Vicces hogy végül a P3-as mobil proci üzletág mentette meg a seggét az intenek.

A P3 hatékony architectúrát az csíkszélességgel kombinálva kiderült, hogy egész életképes lásd Pentium M 130nm majd 90nm-en
már csak a P4 memória sávszéle és modern dolgai kellettek.

Szóval az intel lépéshátrányba került...de nem a P4-gyel 2000-ben, hanem a P3 korában 98-99-ben.
Túl erős volt az AMD hirtelenjében. az Intelnek meg nem volt ötlete.

A jelen állás viszont az van , hogy az AMD a kanyarba sincs és 2 évre nem látszik semmi előre.
Persze lehet mentegetni, de a K8 óta nem tudott kitalálni semmi egetrengetőt.
Azzal hogy az Intel a core i7-esnél eltörölte a Core2 északi hídját...kiderült, hogy valójában csak ez fogta vissza az intel procikat.

Egyszerűen nincs hova fejlesztenie az Intelnek...vagy is csinálja, de a gázpedálról elvette a lábát.
Még így is túl gyors az AMD -hez képest
Valszeg ez az útiterv módosítás oka is inkább..

2012-es proci teljesítményt tud a 2016-os, de fele annyi felvett Wattal.
Pedig már az se volt rossz.

Ehhez tegyük hozzá azt hogy egy 0-3 éves mezei i5 bármire elég iroda, játék, bármire win7 Win 8 Win10 gyors. ha csak nem a hard core játékosokat vesszük. teljesen szükségtelen erősebb proci
+ A PC piac durván szűkül. egyszerűen nincs hova fejleszteni...
a kis fogyasztású vékony eszközöknél van némi fény...de kb ennyi.

Szóval teljesen más szerintem a 2000-es helyzet a 2016-os hoz képest.

(#82) FoxiestFox válasza frescho (#80) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Valószínűleg ez volt a helyzet, a DDR-es P4-ek már jelentősen jobban mentek, én is úgy emlékszem.

(#83) zoltanz válasza angyalpc2 (#81) üzenetére


zoltanz
nagyúr

P3 nem volt számottevően lemaradva.(Tualatin) Szerintem drága volt, míg a régi Athlon-t (T-bird 266 FSB) SDR-es lapból átrakva DDR-sbe megtálosodott (még a 200 MHz es FSB-s Duron-ok is)

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#84) frescho válasza angyalpc2 (#81) üzenetére


frescho
addikt

A P4 nem volt tevut. Az elotte levo evekben a Pentium Pro-val elkezdett architectura orajelet otszoroztek. Ezt vetitettek ki a jovobe es az ezt tamogato felepitest terveztek. Aztan ez nem jott ossze, mert a tervezett 5-8GHz helyett mar a 4GHz-et sem ertek el. Bacsisnak igaza van, hogy a tortenelem ismetli magat, mert a Bulldozer is igy jart. Raadasul a Northwood-al ugy nezett ki, hogy menni fog a dolog, aztan a Prescott nagyon forro feju lett.

Már a P3 is kezdett kigyengülni az Athlonnal K7 szemben, aminek óriási előnye lett abból, hogy elhagyta az északi hidat.

Ez nem klappol. A K7 versenyzett a P3-al, de csak a K8-ba kerult be az eszaki hid.

A jelen állás viszont az van , hogy az AMD a kanyarba sincs és 2 évre nem látszik semmi előre.

Szerintem nem, pont most latszik, hogy vegre belathato idon belul jon az AM4. Maskent fogalmazva most er a kanyarba, csak azt nem latni, hogy beveszi, vagy sem.

A PC piac durván szűkül. egyszerűen nincs hova fejleszteni...

Van hova fejlodni, csak az irany mas. Az dektopok mennyisege kevesebb, de a teljes eladott mennyiseg nem igazan szukul. PC helyett laptopot vesznek az emberek, laptop helyett tabletet. Atalakul a piac es ezt koveti az Intel. A cel az, hogy egy napig hasznalhatoak maradjanak ezek az egyre kisebb eszkozok. Ezert a teljesitmenyt bealdozzak a fogyasztas oltaran, ahol van hova fejlodni. Ez is fejlodes, csak ahogy irtam mas iranyban.

Erdekes megnezni, hogy a prohardver csaladon milyen tesztek jelennek meg. A mobilarena siman elhuzott mennyisegben es a fejlodes sebessegeben. PC-re alig jonnek uj tesztek, azoknal sincs nagy elore lepes.

https://frescho.hu

(#85) flexxx2


flexxx2
őstag

Nekem is volt ilyen P4em, céges gépnek ezt kértem. Meg is bántam. Kevés lett a RAM idővel, horror áron lehetett volna bővíteni. Lett belőle köv. generációs Pentium, teljes platformváltással se volt sokkal drágább a RAM ára miatt.

(#86) cheatergs válasza hallador (#21) üzenetére


cheatergs
senior tag

"Azonban amikor az Intel megjelent a Northwood-al, ennek az ellenfele a Thoroughbred volt, gyakorlatilag itt elveszítette a versenyt az AMD..."
Ha vesztett volna vmit az AMD, akk már ott megdöglött volna a cég. Az SSE és a 2 az irodai alkalmazásokon és a tömörítőkön túl marketingre volt csak jó, a játékokat továbbra sem hatotta meg, akkoriban pdg minden a pc-gamingről szólt, élesen különválasztva a munkaszegmenstől.
A Nw éppúgy egy csiszolt Willamette volt, ah a T-bred is egy Palomino, nem volt ott dimenzióváltás egy új utasításkészlettől és növelt cache-től. A Nw csak hozta azt a szintet, amit az elődjének kellett volna, ám továbbra sem érte meg az árát otthoni használatra.
Aki ésszerűen akart eljárni, Athlont vett.

"...3 évig semmit nem fejleszetett ugyanaz az MMX volt benne mint az 1999-ben bejelentett Athlon Slot A-ban. Persze ez már megkapta a Coppermine tokozását,"
A 3DNow továbbfejlesztései nem is léteztek, mint az SSE és SSE2 előfutárai? Az, h az Intel erőből nyomta le a piacon az SSE-t; az AMD meg eufemizmussal élve akk sem éppen marketingzseniket alkalmazott; azt a többnyire tökkelütött brandgyártók sikeresen megfejelték a konzervativizmusukkal, kihozva a mai állapotára a PC-piacot.
Az Athlon-magok gyorsabbak voltak ctc a Cu-knál, és csak a Tualatin hozta be ezt a lemaradást, csakh annak meg már az XP-vel kellett meccselnie, ami ellen semmi esélye sem volt.

"Szóval nekem is volt 850 MHz-es Athlonom, de ezt gyorsan cseréltem PIII Tualatinra."
Ha kihasználtad az SSE-t, akk logikusan döntöttél, ha meg nem, akk illogikusan.
A Pentiumok akk is és később is túlárazottak voltak az Athlonokhoz képest, tehát a pénzzel nem kitömött halandók uolyan teljesítményt 2/3 pénzért megkaptak.

Mindig minden mindegy

(#87) jokeph válasza FoxiestFox (#82) üzenetére


jokeph
nagyúr

:C :R

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.