Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47101) Ijk válasza 66zio (#47100) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nem tudom ki mire gondolt én a hús árban kapható 50%-os vackokra, azok kerülnek 400-ba (25dkg)

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47102) mgoogyi válasza Shade45 (#47097) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Kinek mi elég.
Mi is hasonló kategóriát veszünk, mint ti.
~5 éve a teljes havi átlagkiadásunk olyan 200e volt. 2 felnőtt + 2 gyerek panelban.
4 éve lakunk házban, a rezsi is magasabb meg a kaja is drágult, de nem hinném, hogy havi 300e felett lenne a havi megélhetésünk, bár nem írom a kiadásokat, így csak saccolás.
Szinte minden ebédet feleségem csinál és az igényeink is alig változtak kollégista korunk óta.
Illetve hiába keresek relatíve jól, így is jellemzően ár-érték arányban gondolkozunk.

Nem fogunk egyetemes választ kapni egyébként, mindenkinek más igényei/prioritásai vannak. Ahogy élünk, ahhoz nagyon nem kell 1M nettó (Szegeden legalábbis), hogy maradjon 200k havonta. Olyan ~600k körül 2+2 főre már bőven jól meg lehet élni.
Lehet ezt aszkétának tekinteni, én így nevelkedtem.

[ Szerkesztve ]

(#47103) Ijk válasza mgoogyi (#47102) üzenetére


Ijk
nagyúr

Igen, de te számoltál 150-200k hiteltörlesztőt vagy bérleti díjat lakhatásra? Mert oké hogy szerinted 300-ból kijön a megélhetés, de lakhatás sincs ingyen, kocsi nem kötelező de az sincs és megélhetésen felül vannak alkalmi kiadások, háztartási gép csere, nyaralás, felújítás, orvosi kiadás, eszközök, ruhák, gyereknek zsebpénz, stb. És ezen felül ugye még félreteszed a 200-at, most tekintsünk el attól hogy a havi min. 60-100 nyugdíjat abba számoljuk vagy még azt is külön.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47104) dugynok


dugynok
senior tag

RC-n (mobilbroker), hogy kell usa részvényt venni, ha van szabad pénzem, de euro? Ha ràmegyek a vételre, nem engedi, mert nincs usd-m, magàtól meg nem vàltja àt.

(#47105) aujjobba válasza dugynok (#47104) üzenetére


aujjobba
addikt

Dupla valtassal sajnos, eloszor EUR-HUF, majd HUF-USD.

(#47106) Ixion77


Ixion77
őstag

Mai fellépők a cirkuszban: Zoom és Docu

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#47107) dugynok válasza aujjobba (#47105) üzenetére


dugynok
senior tag

Köszönöm. App-ban nem talàltam a vàltàsra lehetőséget :( netes felületet nem néztem még, de meg köszönöm, ha leìrod miként kell :)

(#47108) mgoogyi válasza Ijk (#47103) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

"Igen, de te számoltál 150-200k hiteltörlesztőt vagy bérleti díjat lakhatásra?"
10k a törlesztő mostanra. Sem a lakásnál sem a háznál nem volt 100 felett a törlesztőm sosem. A házat mostmár adottnak veszem. Nyilván így tök pontatlan, ebben igazad van. Egyetem végén 4M-ról (2008) eljutottunk egy kifzetett házig két gyerekkel, ahol már csak kb havi 300 kiadásunk van. Nyilván ennek előfeltétele volt sok spórolás, 4 fundanmenta, stb.
Miután házba költöztünk 4 éve, 3 háztartási gépet vettünk, egy főzőlap 90e, egy mosógép 180e, egy fagyasztó ~110e. Fűtéskorszerűsítés 800e. Nyaralás olyan 600-700e/év. Fűtés 170e/év.
Valóban végig kéne menni mindenen évekre visszamenőleg, így már lehet, hogy.a havi 300 már messze lesz a hosszútávú igazságtól, ha minden meglévő dolgunkat alapnak tekintjük.

A nyaralás is olyan, hogy nem létszükséglet és olcsóbban is meg elhet oldani. Házban lakni sem létszükséglet. Kocsiból is lehet 10 éves alacsonyabb kategóriásat használni. Mindezeket figyelembe véve állítom, hogy havi 600-ból gond és nagy lemondás nélkül ki lehet hozni egy 2+2-es családot. Szigorúan a saját életmódunkat nézve, ami a te szemeddel lehet igénytelen lenne pl. kaja szempontból.

(#47109) Ijk válasza mgoogyi (#47108) üzenetére


Ijk
nagyúr

600+200-ból vagy 400+200-ból?
Szerintem ma 150k/hó nélkül gyerekkel nem lehet megúszni a lakhatást, tehát eleve 450-ről indulunk a te életmódoddal. Gépesítést, felújítást x évre lebontva most nem számolom ki pontosan. 600k nyaralás lebontva havi 50 ezer. Mondjuk szerintem ez sok, mondjuk minden szórakozást vegyünk be a 600-ba (bár kétlem hogy befér). Mondjuk legyen a felújítás, gépamortizáció, egyéb kiadás, ajándékok havi 50. 550+200k gyűjtögetés az 750. És szerintem ez nagyon ki van centizve. Szerintem még van pár dolog amit ki is felejtettem.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47110) aujjobba válasza dugynok (#47107) üzenetére


aujjobba
addikt

Az appot nem tudom, kb. 1 napot volt fent a telefonon annyira gaz iOS-en.
Az iX-zel evekkel ezelott bejott uj kijelzoaranyra nem sikerult nekik eddig felkeszulni, alul-felul 2-2cm fekete sav van plusz a billentyuzet akkora meretben jon fel, hogy kitakarja a fel kepernyot.

(#47111) julius666 válasza Ijk (#47109) üzenetére


julius666
addikt

Pl. a kocsit (nem tiszta az mgoogyi féle havi 300k-ban benne van-e), egészségügyi költéseket?

[ Szerkesztve ]

(#47112) mgoogyi válasza Ijk (#47109) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Full 600-ból nem nézve a nyugdíjra takarékoskodást.
Én azóta teszek félre nyugdíjra, mióta a ház, mint pénzügyi cél teljesült.
Lakhatásnál is kérdés, hogy kell albit fizetned vagy nem. Kell még hitelt fizetned vagy sem.
Ha már tehermentes saját ingatlanod van, akkor az már neked dolgozik.
Ha egyszerre kéne a nyugdíjra félrerakni 200-at meg fizetni egy 200-as havi törlesztős hitelt és közben még 2 gyerek + nyaralás, az hardcore.

Így nézve pontatlanul fogalmaztam, a pontosabb az lenne, hogy szerintem 400+200-ból megél úgy egy 2+2-es család okésan, hogy a 200 az aktuális pénzügyi célra megy.

(#47113) mgoogyi válasza julius666 (#47111) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Hát ha lennének saját kimutatásaim, így csak a hasamra ütöttem. Erős hibahatárral beletippelem.
A kaját érzem úgy, hogy sokat drágult az utsó 5-10 évben, egyéb kiadásaimat nem érzem másnak, mint régebben.

(#47114) dugynok válasza aujjobba (#47110) üzenetére


dugynok
senior tag

Weboldalukon, hogy kell?

(#47115) Oppenheimer válasza Ixion77 (#47106) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Jóféle, repüljenek csak.

Tesla: van még itt valakinek? Emvy, teljesen kiszálltál?

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47116) aujjobba válasza dugynok (#47114) üzenetére


aujjobba
addikt

A „Kereskedés” menüpontra navigálva a „Vétel normál” vagy „Eladás normál” almenüpontok segítségével kezdeményezhet konverziót. A „Tőzsde” kiválasztásánál a „DEVIZA KONV” kijelölése szükséges, az „Értékpapír” mezőbe pedig az „EURHUF” vagy „USDHUF” instrumentumokat válasszuk, attól függően, hogy mit szeretnénk váltani. Az „Árfolyam” gombra kattintva tájékozódhat az aktuális árfolyamokról. Amennyiben forintját USD-re vagy EUR-ra szeretné váltani, úgy vételi megbízás megadása szükséges, míg ellenkező irányú konvertálásnál eladási megbízást kell bevinnie.

(#47117) emvy válasza Oppenheimer (#47115) üzenetére


emvy
nagyúr

Sajnos igen, kb. 1200-nal. Azota en ugy erzem, hogy a Bitcoin-iranyba mentunk el; de nem azt ertem ez alatt, hogy lufi/kipukkad/csak az idiotak veszik; hanem inkabb azt, hogy eros vilagnezeti motivaciok vannak a tartasa mogott (ezek persze csak tippek), es az nekem tul kockazatos, masszoval nem nagyon van velemenyem arrol, hogy mennyit erhet ennek tukreben. 1300 korul barmikor vennek ujra, de annyi szvsz nem lesz. Nezhetem onnan, hogy buktam egy Teslat azzal, hogy koran kiszalltam :DDD, de nem gondolom, hogy az informaciok birtokaban nagyon idiota dontest hoztam volna. Ami sokkal jobban zavar, hogy elruletteztem valamennyi penzt (szerencsere nem Teslanyi) penzt olyan eszkozokkel, amikrol igazabol nem volt velemenyem.

Ahogy irtam, en elsosorban azert jatszom a tozsden, hogy a velemenyem/vilagnezetem moge rakjak egy kis 'tetet', szoval ne csak a szam jarjon (mint itt par shortosnak :) ). Most is van 1-2 ilyen fogadasom: Zillow, Volkswagen, Crispr, Slack.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#47118) dugynok válasza aujjobba (#47116) üzenetére


dugynok
senior tag

Köszönöm szépen segìtséged :)

(#47119) szabi__memo válasza julius666 (#47088) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Tehát akkor mégis lehet 200at 1m-ből. Ezt mondom én is

(#47120) FireKeeper válasza szabi__memo (#47119) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

nagyon sok faktoros kérdés ez. pl. jelenlegi helyzetemben, jelenlegi életminőségemnél 400-ból is simán félreteszek 200-at, de úgy nincs se kocsi, se asszony, se gyerek, olcsó az albi, nincs semmi hitel, stb. elég lenne ezek közül 1-2 faktornak megváltozni, és máris lecsökkenne ez akár nullára is, úgy, hogy magamra kb ugyanannyit költenék mint most.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#47121) Stanlee válasza szabi__memo (#47119) üzenetére


Stanlee
őstag

Nem lehetetlen, mi baratnommel haztartas szinten 1 misi felett keresunk (atszamolva), nagyjabol 45%-os a havi megtakaritasai rata. Es nem szaraz kenyeren meg vizen elunk :)

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#47122) julius666 válasza szabi__memo (#47119) üzenetére


julius666
addikt

Bocs, de te kivel vitatkozol? :F
Senki nem írta, hogy nem lehet 1m-ból 200-at félrerakni. Arról volt szó, hogy (érezhetően) 1m alatt igencsak nehéz több gyerekkel.

Ezt a "nem átlagos életmód" témát is te erőltetted, azt sem teljesen értem miért. A magyar "átlagos életmód" szerintem nem egy jó viszonyítási alap és ezt nem nagyképűségből mondom. Egyszerűen csak elég ránézni a hazai egészségügyi statisztikákra, mentális higiéniára, kész katasztrófa ahová vezet.

(#47123) Ijk válasza mgoogyi (#47112) üzenetére


Ijk
nagyúr

Az a gond hogy 45-50 éves korodig elviszi a hitel törlesztő azt a 200-at (vagy folyamatosan az albi), 50-60 éves korod között a gyerekek egyetemi oktatása, útra engedése, 60-65 között meg még toldozgatod a nyugdíjad hogy az is legyen valami értelmes összeg. Nyilván hitel törlesztő valamelyest inflálódik, de akkor meg kezded csepegtetni a nyugdíjba. Az meg hogy lesz valami nyugdíj kiegészítés nem nevezném 100 millás vagyonfelhalmozásnak.
Persze lehet cifrázni hogy 30 évesen 600 a bevételetek, 40 évesen meg ha feljebb jutsz lesz 1 millió, csak ugye akkor már bukott a matek.

Ja és hozzáteszem a következő években várhatóan tovább drágulnak az ingatlanok (új energetikai előírások, drágább alapanyag, kevesebb munkaerő). Hacsak nem találnak ki valami moduláris tömeggyártást, hamarosan az ingatlan nem 20 év teljes eladósodást, hanem 30-at fog jelenteni.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47124) buherton


buherton
őstag

Elképzelni sem tudom, hogyan jöttök ki ilyen kevésből. Nálunk 300k a havi keret, ami mindig elfogy. Ebben benne van a rezsi, kaja, benzin, biztosítások, tisztálkodás, ajándékok, stb. Nincsenek benne az éttermezések (nagyon ritkán megyünk) és egyéb ritkán jövő nagy költések, mint pl védőoltások, orvosi kiadások, ellopott katalizátor pótlása, nyaralás, óvoda, ruha, stb.

2 felnőtt és egy 3 éves.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#47125) válasza Shade45 (#47097) üzenetére



addikt

Ezekkel a virslikkel meg felvágottakkal az a fő baj, hogy nagyon feldolgozott élelmiszerek. Alapvetően az lenne a szerencsés, ha minél természetesebb formában venné meg az ember. Szerintem kerülendők az ilyen felvágottak, amik úgy készülnek, hogy egy gépbe bedobálnak egy rakás valamit, összedarálja, aztán kinyomja egy formába (virsli, párizsi, sonkák nagy része). Hiába a 90% feletti hústartalom, sajnos elég tág határok között mozog, hogy mit nevezhetnek annak. Ha feldolgozás előtti formában ki lenne pakolva az asztalra, amiből készül, nem biztos, hogy lenne kedved hozzá. (keress rá youtubeon...)

Nem vagyok álszent, néhány havonta én is szoktam ilyet enni, pont a lidl-set is, amit linkeltél, de alapvetően nem része a heti bevásárló kosaramnak. Szerintem sokkal jobb a piacon / kistermelőtől venni egy füstölt sonkát/tarját/karajt és magadnak szeletelgetni. Kiló áron amúgy kb ugyanott van, mint a márkás felvágottak. Vagy ha mindenképp boltból kell venni előrecsomagoltat, akkor inkább ilyen feketeerdő sonka vagy hasonló, ami még őrzi eredeti hús formáját és nem egy darálóból nyomták ki formába. :)

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#47126) aujjobba válasza buherton (#47124) üzenetére


aujjobba
addikt

Amikor épp nincs nagyobb extra kiadás (ami mostanában a ház körül és az iskola kezdetével előfordul) nem fogy el több 300-400ezer forintnál.
Három gyerek (7-4-1) plusz két felnőtt, lakáshitel van csak 56ezer Ft havonta.

(#47127) mgoogyi válasza Ijk (#47123) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

35 vagyok, 1M a teljes tőketartozásom.
A gyerekek egyetemi oktatása olyan 45-52 éves koromig lesz esedékes.
Perpill van ~30 évem nyugdíjig, havi 200-zal kijön a dolog (nyilván ha tudom tartani végig).

Legkevésbé sem állítom, hogy ez az átlag életpálya Mo-n.


(#47128) Shade45 válasza (#47125) üzenetére


Shade45
senior tag

Tisztában vagyok ezen termékek készítési módjával - nincsenek illúzióim ezzel kapcsolatban -, amiket írtál alapvetően jó ötletek, bár jelenlegi lakhelyemen (Tatabánya) nem tudok ilyen lehetőségről, hogy kistermelőtől vásárolni húsárút.
Ez persze nem jelenti azt, hogy nincs, egy kis utánajárással lehet, hogy találnék is.
Feltételezem budapesti vagy, ott azért több módja és nagyobb "divatja" van ilyen élelmiszerek beszerzésére.

(#47129) Ijk válasza mgoogyi (#47127) üzenetére


Ijk
nagyúr

Mostani fiatalokra számoltam háttér nélkül. 20 évre fel kell venni min 150 törlesztőre hitelt megfelelő önerő mellett valami értelmes ingatlanra. Ilyet már nem is számolok hogy új építésű 80nm2-es házikó, minimális tartlommal, pici kerttel, mert az 50 millió.
Az a bajom a nagyon kicentizett pénzügyi minimalizmussal, hogy elméletben jól hangzik, gyakorlatban előbb-utóbb kiég az ember, vagy a kisebb hányad beteges megtakarítóvá válik. Kiégés alatt azt értem hogy minél tovább, minél nagyobb mértékben szorítod a derékszíjat, annál nagyobb lesz a kiégés, van aki egyszerűen elkölti pár hónap alatt 20 év kemény megtakarítását, hiába volt fegyelmezett két évtizedik, egyszer eldurran az agya és kész. A reálisabb hogy vagy nő a bevétel vagy csökken a megtakarítás idővel.
De elég néhány váratlan, elkalkulált kiadás, élethelyzet változás és megy a klotyóba a kimért terv.
Nem tartom kizártnak a sikert, de nem véletlen nincs túl sok átlag, vagy éppen kicsivel átlag feletti kereső komoly felhalmozott vagyonnal.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47130) Ixion77 válasza buherton (#47124) üzenetére


Ixion77
őstag

Életmód kérdése. Nálunk 2 felnőtt+2 gyerek van és nem költünk el havi 300-at sem. Az általad említettek közül: rezsi összesen kb. 60 havonta, kaja kb. 100 (Lidl + főzünk), benzin 0, biztosítás 0, tisztálkodás+takarítás <5e, ajándékok 0. Továbbiak: közlekedés 20e, ruházat kb. 15e, nyaralás kb. 0 (kirándulunk, otthon alszunk), albérlet 0 (saját lakás), alkohol+cigi 0, szórakozás <5e, étterem 0. Vannak még a tartós fogyasztási cikkek, de összességében sincs 300e/hó az átlagkiadásunk. Felújításokat magam csinálom, amit lehet magam készítek és javítok. Gyerekeinkben sem alakult ki a "nekem ez kell, és az is kell" hozzáállás. Kétségtelen hogy nem igazán vagyunk a ma népszerű fogyasztói társadalom mintapéldányai. Gazdagnak érezzük magunkat, mivel nincs igényünk többre, mint amennyink van.

Van olyan amerikai ismerősöm, akik viszont havi másfél millióból sem jönnek ki, de szórják is a pénzt úgy, ahogy én nem lennék képes bűntudat nélkül. Ennek ellenére szegénynek érzik magukat, mert milyen dolog hogy "idén csak három hetet voltak Dominikán, ez így nem élet".

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#47131) Thom! válasza Ixion77 (#47130) üzenetére


Thom!
veterán

Úgy hívják vegetálás :D

(#47132) Ixion77 válasza Thom! (#47131) üzenetére


Ixion77
őstag

Nekem erről mindig a Zen szerzetesek jutnak eszembe, akik a tudományos vizsgálatok szerint a világ legboldogabb emberei, miközben konkrétan semmijük sincs.
Saját tapasztalatom is az, hogy amikor különleges és drága dolgaim voltak, azokkal mindig sokkal több gond volt. Foglalkozni kellett velük, időigényes megfontolt döntéseket igényeltek, macerás volt beszerezni és eladni őket, vigyázni kellett rájuk és aggasztott az elvesztésük lehetősége mert azonosultam velük.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#47133) mgoogyi válasza Ijk (#47129) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Az ingatlan vásárlása most űberszopó, az biztos. A házat mi pont azelőtt vettük, hogy elkezdtek volna elszállni az árak.
"beteges megtakarítóvá válik" hát ez nem kizárt, valszeg mindig is az voltam valamilyen mértékben.
Én úgy működtem eddig életem során, hogy konkrét céljaim voltak és mindig ezek irányába haladtam. Párt találni, karriert elindítani, lakást venni, házat venni, stb.
A háznál meg mikor meglett a nagy zöld pipa, akkor nem volt meg a következő lépés.
A kezdő lökést az adta, hogy felhívott az NN-től egy értékesítő, hogy lenne fasza nyudíjbiztosításuk, menjek már beszélgetni. Bementem, aztán utánanéztem az alternatíváknak, megtanultam az alapokat és rájöttem, hogy egyrészt fontos dolog nyugdíj célra félrerakni, másrészt jó nagy átverés az összes UL. Aztán már itt is voltam a topikban.

Ha a kérdés az, hogy az átlag fogyasztó 2+2-es családnál 600e-ból el tud-e rakni 200e-t, az egyáltalán nem biztos. Nekem nem okoz gondot.

(#47134) Kobe válasza Ixion77 (#47132) üzenetére


Kobe
veterán

Ezzel nincs gond, csak ezt a fajta hozzaallast nem igazan illik kiskoru gyerekekre raeroltetni, ha mondjuk nem felnottkoruak (nem tudom ok mennyire elik meg boldognak es biztonsagosnak, hogy utazas / nyaralas nuku, ajandekozas barmilyen alkalomra nuku, cserebe egy biztositatlan kecoban elnek)

(#47135) Ixion77 válasza Kobe (#47134) üzenetére


Ixion77
őstag

A gyerekeknek a biztonságot és ajándékot az jelenti hogy anya és apa valóban jelen van és foglakozik velük, odafigyel rájuk és közös programokban vesz részt velük, érzik a szeretet. Nyaralás havonta többször is van, csak nem a világvégére ami apa szerint menő, hanem olyan helyre amit a gyerekek élveznek (játszótér, erdő, békás tó, stb.) Ajándékot tudják hogy karácsonyra és szülinapra van, hiszen mindig így volt. Persze a rokonságtól rendszeresen kapnak minden szemetet, amivel valójában semmit sem lehet csinálni és hamarosan megy a kukába. A jó játék nem pénz kérdése: pl. egy kártyapakli többet ér mint a játékboltban kapható dolgok 90+ százaléka. Persze hogy érjen valamit, apuci kénytelen kártyázni a gyerekkel, feláldozva a drága szabadidejét. Ahelyett hogy venne jó drága dolgokat és odadobná a gyereknek hogy nesze foglald el magad.
De ez már nagyon off, ezért itt le is zárom. Úgy éreztem hogy illik kicsit megvédenem az életmódunkat, elmagyarázni hogy miért boldogabbak a gyerekeim mint a kortársaik többsége, és miért nem érzek bűntudatot.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#47136) Kobe válasza Ixion77 (#47135) üzenetére


Kobe
veterán

Csak hat ugye nem eppen ezt irtad elsore :)
Utazas / nyaralas egy darabig OK, amig nem kezd el mondjuk suliba jarni es/vagy tajekozodni a vilagrol, onnantol kezdve, hogy a tenger / hegyseg stb ismert fogalmakka valnak, macerasabb lesz az alfoldi sztyeppet meg a bekas tavat eladni, pusztan kivancsisagbol fogja jobban erdekelni. Ettol meg nem feltetlen meno vagy nemmeno alapon kell megitelni egy tevekenyseget / lokaciot, plane nem egy gyerek eseteben. (ot ugye amig jol erzi magat, vajmi kevesbe az izgatja hogy a tobbiek a 'kicsimmel gorogbe' c kacsacsoru szelfik miatt vannak e ott vagy sem)

Biztositassal mizu? Vagy akkor ez csak pl kgfb-t es cascot jelent mert nincs tutu? Eletbizti, balesetbiztositas, lakasbiztositas? Az kb nemcsaladoskent is alap, ha tobbgyerekeskent valaki ebben rizikot fut, az sajna propagalhstja barmennyire az eletstilust, nem helyesen csinalja

(#47137) Bestspiler7


Bestspiler7
tag

Ha revoluton váltok devizát és azt utána rögtön tovább küldöm a TBSZemre, akkor kellene adóznom az árfolyam nyereségen késöbb ha lejár a TBSZ?
Vagy inkább a TBSZen váltsak?

(#47138) Ixion77 válasza Kobe (#47136) üzenetére


Ixion77
őstag

Ezt írtam, csak nem részleteztem ezt az aspektust ki :) Még IRL is kevesen értik hogy miért nem ugyanazokban a dolgokban/módszerekben hiszek mint a többség (kacsacsőrű szelfi :), lógás a munkahelyen, panaszkodás naphosszat), fórumon átadni meg különösen nehéz.

Biztosításban ugyanannyira hiszek mint a lottóban (semennyire). Számomra a biztosítást az jelenti, amit én félretettem és ami felett én rendelkezek.
Fiatalkoromban hittem benne, egész addig amíg egyszer szükségem lett volna rá hogy valamit nyújtsanak is a befizetett összegek fejében (foggyökér-gyulladás külföldön), és ki nem derült hogy csak pénzbeszedés van, teljesítés nincs. A biztosító nem jótékonysági intézmény.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#47139) vnorbi válasza Bestspiler7 (#47137) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Ha lejár a TBSZ, akkor nem kell adózni, de ha a lejárat előtt felbontod, akkor előfordulhat. A lekötési hozamot forintban kell megállapítani, így ha a befizetések összege az befizetéskori árfolyam szerint alacsonyabb, mint a felbontáskori árfolyamon forintra átszámolt pénz/értékpapír értéke, akkor lesz adókötelezettség.

Szerintem nem jár előnnyel, ha forintot utalsz, és a TBSZ-en váltod át.

(#47140) Ijk válasza mgoogyi (#47133) üzenetére


Ijk
nagyúr

Értem, neked a hobbid a megtakarítások. Ami egyébként jó hobbi, csak nehogy egyszer atcsapjon kabrioba vagy hifizesbe. ;]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47141) Dare2Live válasza Ixion77 (#47130) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Azért ez tényleg az überminimum nem is ismerek talán mást ahol szülinap/névnap/húsvét/karácsonyra ne lenne ajándék vagy vmi minimál nyaralás és persze a 4főre 100k kaja is vasszigort és "szóját" feltételez és 0 biztosítás (legalább egy élet ha te meghalsz), és ....
Persze szó se róla így is lehet überboldogan élni. Szentiment kérdése. Mondjuk gyerekkel nehéz mert ömlik rá az ovoda/iskolaban vagy tvben a lego/kisautó/markoló...

De ha ezt a minimumot is vesszük átlagnak rájön a 100-200k albi díj/hiteltörlesztő.

Nekünk pl szeptemberben mindkét gyereknek meglesz a bexserol oltás az van hogy muszáj 2*38K=76.000Ft. A teljes sor 4dbból ál 2gyerekre az 8oltás 8*38 = 304.000Ft. :Y

Aztán lesz szülinap. Új bicikli lesz mert használtan amit néztem katasztrófa volt + 2gyerek fogja használni. Semmi flanc alap decathlonos narancs robotos 35.000Ft. Meg bukósisak, tortára gyertya, hátsó villogó ez simán lesz +15K. Tortát otthon csinálom anyagköltség 1500Ft.
Kaja nekünk kb 250K. Ebben persze van efood rendelés is ketten eszünk egy leves+másodikat. 150K alá tudom le lehetne szorítani, ha semmi efood, soha semmi gyorskaja, pick szalámi és gold amsterdam és paradicsomból is leginkább a nagy fürtös.

Most jöttünk balcsiról 2hét nem piaci alapú ingatlan bérléssel megállt ~180Kból. Ez szerintem überjó mert dodzsem és egy étterem is volt benne. Étteremről kép. [link]
Na és persze van autónk is. De egy pár hónapossal+4évessel baromi nehéz lenne nagyszülőkhöz vagy épp balatonra lemenni.

Persze mindezt ki lehetne hagyni. De erről nekem is a vegetálás jut eszembe. MEghogy az élet elmegy, meghalunk és minek/miért is élünk. Amiről beugrik India és, hogy az utcán élve néha 40+Cben mocskosan/mocsokban, bokorba szarva boldogan éltek emberek tömegei. Szentiment.

Persze a dolog másik része, hogy mi még a fenti szentimentel is hozunk egy havi 30%+os megtakarítási rátát. Ami gyerekek elött mondjuk volt 60%+... :)

szerk: hszemnek nem tudom volt e bármi értelme. :)

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#47142) Csabroncka válasza Ijk (#47129) üzenetére


Csabroncka
addikt

Bev: 650e

Megnéztem, 90 a kaja:

Röviden így néz ki az otthoni felosztás:

Megtakarítási rész (25%):
3x20e (lakástakarék)
40e (ÖNYP)
15e (EP)
50e (mozgó Tartalékba)

Rendszeres kiadások (53%):
Biztosítások 30e (2 kockázati, lakás, autó, hitel)
hitelek 110e (lakás és autó)
Rezsi 55e (szokásos+HBO GO, Netflix, Telefon)

Kaja 90e
Tankolás 40e
Pelus 20e

Szabadon "elkölthető" (22%)
~140e

Minden nagyobb tételű vásárlást, váratlan kiadást (autó jav, műszaki cikk...) a mozgó tartalékból finanszírozunk 1-2m között.

Minden nyaralást év végi bónusz+ alkalmankénti hétvégi meló -ból finanszírozok,
évi 2 alkalom.

Adójóváírás egy az egyben hitel előtörlesztésre megy.

Ruha, óvoda, bölcsőde (ezek nem fix összegek, olyan 10 körül megy a kaja az oviban, a bölcsi kb 3-5 ezer ellátási díj, a kaja ingyenes) + egyéb szórakozás a 140ből megy.

Kaja kb 2 nagy rendeléssel (2x30-40e között) megy + hét közben.

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#47143) Kobe válasza Ixion77 (#47138) üzenetére


Kobe
veterán

Azert egy kockazati eletbiztositasban vagy lakasbiztiben elsore nekem nem egyertelmu mi a lotto :)
Nagyon extrem eset: apuka haztartasi balesetben benneg egy lakastuzben / haztuzben...... A szulo is oda, haz is oda.
Nem tudom ilyen helyzetben a hozzatartozoknak milyen megnyugvast adna, hogy apa ugy velte ez voltakepp lotto.

(#47144) mgoogyi válasza Ijk (#47140) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ja, ez jó megfogalmazás, valóban a hobbim lett.

(#47145) djgeg válasza Oppenheimer (#47115) üzenetére


djgeg
őstag

Én még 600 körül vásároltam be igazán belőle (split előtti ár, de volt még korábbról 1 db még 2017 ből talán) és igazából a split után is vettem párat 440 körül. Battery day-ig szerintem még megy majd felfelé és attól függően mit vált ki a bejelentés majd még megondolom az eladását. ( azért már be van állítva pár alert az árfolyamra :DDD )
Eddig btw őrület, hogy mit "termelt" :U, de már én is belátom, hogy kb csak a hype hajtja.

[ Szerkesztve ]

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#47146) Golyobis válasza mgoogyi (#47144) üzenetére


Golyobis
aktív tag

Az hogy van saját házatok, és ezért nem kell albérletet fizetni, nem jelenti azt hogy ne lenne lakhatási költségetek.

Ilyenkor arról van szó, hogy van egy vagyonotok ingatlan formájában, ami jövedelmet termel számotokra, csak ez a jövedelem nem olyan kézzelfogható, mintha albérletet adnál ki, mert nem kp-ban jelenik meg nálad, hanem a kiadás oldalon okoz csökkenést. De attól még ez is egyfajta tőkejövedelem.

(#47147) mgoogyi válasza Golyobis (#47146) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Igen, csak ezt a lakhatási költséget kitermelő ingatlant már megspóroltuk.
Havi 600-ból elérhetőek a nagyobb pénzügyi célok egymás után.
Ha azonnal akar valaki 0-ról házat + nyugdíjra félrerakni 200-at + két gyereket, ahhoz durva fizu kell.
Nekünk az első lakás nagyjából tehermentes lett, mire született az első gyerek. ~5 évre rá 2016-ban tudtunk házat venni hitelből, ami szintén közel van mostmár a tehermenteshez.
A házra spórolási idők elején is olyan 130-150-t tudtam már félrerakni.
A ház értéke meg azóta felment vagy 50%-ot, számoljak úgy, hogy emiatt megnőttek a lakhatási költségeim? (mert nem)

Ha most kéne ingatlant venni 0-ról, akkor pár évvel hosszabb lenne az út.

Az állításom lényegében annyi, hogy egy 2+2-es család havi 600 bevélteből 400-ból kényelmesen megél (kaja, rezsi, nyaralás, ruha, stb.), miközben a maradék 200 mehet a következő nagy pénzügyi célra, legyen az lakáshitel vagy megtakarítás, ha már megvan a lakás.

(#47148) aujjobba válasza Dare2Live (#47141) üzenetére


aujjobba
addikt

TL;DR ;]

(#47149) Kobe


Kobe
veterán

valaki homályosítson fel kicsit

RC-nél idei TBSZ-t megnyitottam. Revoluton van egy nagyobb összegű euro állományom, azt direktbe utalhatom a TBSZ számlaszámra, vagy csak forint? vagy sima RC-s forintszámlára kell utalni és onnan átvezetni ?

(#47150) Oppenheimer válasza Kobe (#47149) üzenetére


Oppenheimer
veterán

TBSZ szamla? RC? Eddig azon az allasponton voltal, hogy nem erdekel, ha adoznod kell, mert megsporolod a kereskedesi koltsegeken Revoluton.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.