Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47751) HussarF válasza j0k3r! (#47750) üzenetére


HussarF
addikt

Én a MOL-ba már beszálltam 1615-ön, az Exxon-on vagy a Chevron-on gondolkozom még.

[ Szerkesztve ]

(#47752) Mercutio_ válasza HussarF (#47751) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ha már olajos cégek: a total-ról mi a vélemény?

j0k3r: mi a 2 legjobb választás szerinted és miért?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#47753) Oppenheimer válasza PredatorZoli (#47748) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Egyáltalán nem értek veled egyet, nem beszéltél le vele. :D Írtam már, hogy hidegen hagy a sustainable investing, teljesen felesleges ide keverni.

Sustainable investing: kihagysz dolgokat a portfóliódból mert valami sérti lelked.

Amit én csinálok: veszek egy szektort mert bővülés előtt áll.

Hogy moshatod ezeket össze? Csak azért nem kell összekeverni két dolgot hogy egy Ben Felix videót bedobhass és nagyot mondj. :D

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47754) BÁ Nutrition válasza Zoty4 (#47749) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

en arra szamitok h a nem uzemanyag iranyu felhasznalas meg boven novekedhet, es mar most is az adja a nagyobb sulyt

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#47755) Oppenheimer válasza Zoty4 (#47749) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Megoldás: ne egy cégbe fektess.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47757) PredatorZoli válasza aujjobba (#47756) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Pont ezt jegyeztem meg pár napja. Én most növeltem is a value kitettségemet reggel. Szerintem hosszú távon rendben lesz, és szerintem nem is kell sokat várni a dolgok kedvező alakulására. Ez véleményem szerint a legrosszabb időpont kiszálni/elhagyni a value-t. Az én portfoliomnak mostmár 40%-a value és small cap value.

[ Szerkesztve ]

(#47758) aAron_ válasza Oppenheimer (#47741) üzenetére


aAron_
őstag

Azta, mi történt ezzel az ETF-fel 2008-ban?

What is your ikigai?

(#47759) aujjobba válasza aAron_ (#47758) üzenetére


aujjobba
addikt

Volt akkoriban valamifele vilagvalsag.

[ Szerkesztve ]

(#47760) Kobe válasza aujjobba (#47756) üzenetére


Kobe
veterán

ezt már néázegettem én is
ha jól láttam ennek ETF-ekben kb ez lehet az alternatívája?
ISIN IE00BP3QZB59, WKN A12ATG
iShares Edge MSCI World Value Factor UCITS ETF

(#47761) aujjobba válasza Kobe (#47760) üzenetére


aujjobba
addikt

Igen, bar en az xtrackers-t veszem, az valamivel olcsobb, de kisebb is.
Xtrackers MSCI World Value Factor UCITS ETF 1C

(#47762) aAron_ válasza aujjobba (#47759) üzenetére


aAron_
őstag

Kevés olyan index van, aminek ekkora volt a DD-ja, és a mai napig ennyire közelében sincs a korábbi csúcsnak.

(#47760) Kobe Valamint Vanguard Global Value Factor UCITS ETF IE00BYYR0B57, de ezt sajnos RC-nál nem tudták felvenni.

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#47763) Oppenheimer válasza aAron_ (#47758) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem tudom.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47764) aujjobba válasza aAron_ (#47762) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem ismerem az akkori osszetevoit, de valoszinuleg feltorekvo zold cegek voltak, amiket siman csodbe kuldott a valsag.
Tovabba a kereslet is erosen megcsappanhatott a termekeikre.

Mindez csak az en feltetelezesem.

(#47765) HussarF


HussarF
addikt

Közben az EURHUF meg az USDHUF zuhanórepülésben. Persze van honnan, főleg az eurónak. Csak ért valamit a fű alatti kamatemelés.

(#47766) szabi__memo válasza HussarF (#47765) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Van egy olyan érzésem hogy nem tart sokáig

(#47767) Oppenheimer válasza HussarF (#47765) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem a fű alatti kamatemelés az oka hanem a mai kommentárja Virág Barnabásnak. "Megtesznek mindent hogy az inflációt a célsávon belül tartsák". A kamatemelés 1 hetes sztori.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47768) concret_hp válasza HussarF (#47765) üzenetére


concret_hp
addikt

tenyleg, mar beneztunk 360 ala, erzme, hogy gazdagszom, a nyugat meg haldoklik :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#47769) HussarF válasza concret_hp (#47768) üzenetére


HussarF
addikt

Én meg szegényedek el a fenébe. Mennek fel a részvenyeim árfolyamai, közben meg a HUF-ra váltott értékük csökken folyamatosan. :Y ;]

(#47770) Oppenheimer válasza HussarF (#47769) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Cseheknek legit szar, nem nagyon gyengül a devizájuk, ott milyen rossz USD kitettségben lenni. Tényleg nem tudod hogy 10 év múlva erősebb lesz-e a czk. Szerencsére itt nincs ilyen kérdés.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47771) HussarF válasza Oppenheimer (#47770) üzenetére


HussarF
addikt

Na látod, kiszámítható jövő, közben meg mindenki hápog, hogy miylen rossz itt :R ;]

(#47772) Mercutio_ válasza concret_hp (#47768) üzenetére


Mercutio_
félisten

Régi szép idők, amikor még 345-ön váltotta revolut az €-t :DDD

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#47773) Veron


Veron
őstag

Sokféle irányt hallottam már, ezért nem tudunk kiigazodni.

Ha összegyűlt nagyobb összeg, amit nem szükséges 8-10 évig felhasználni, merre érdemes befektetni? Gondoljuk ETF és állampapír, de hol, merre kell elkezdeni?

Haver Erste befektetési számlával és Államkincstári számlával rendelkezik egyelőre ezeken bef.jegyekkel és PMÁPpal.

Szakmai ismeretei is csak az alapokat súrolják, nem reális, hogy ra közeljövőben kiműveli magát.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#47774) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Kíváncsi leszek mi lesz a hatása a forintra annak ha kimaradunk a helyreállítási alap 16 milliárdjából hogy roboghassunk tovább az önkényuralom útján :C

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47775) #30786816 válasza Oppenheimer (#47774) üzenetére


#30786816
törölt tag

Koltsegvetesnel nincs veto?

(#47776) Ijk válasza Oppenheimer (#47774) üzenetére


Ijk
nagyúr

380?

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47777) atee_13 válasza Oppenheimer (#47774) üzenetére


atee_13
őstag

Ez egyszerű : SOROS esetleg a történetben meghúzódó Gyurcsány szál ;]

(#47778) PredatorZoli válasza Veron (#47773) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Haverodnak mindössze annyit kellene csinálnia, hogy a befektetési jegyeit eladja, és xetra tözsdén vesz helyette ETF-eket, pl Vanguard ftse all world(acc)-ot, a többi jó, ezzel viszont jelentős kötlségeket lehet megspórolni hosszú távon.

(#47779) Veron válasza PredatorZoli (#47778) üzenetére


Veron
őstag

Minden bef.jegyet passzoljon el?
XETRAhoz hogyan fér hozzá. ERstebroker hozzáféréssel bír, ott vannak a bef.jegyek is, azon keresztül tudna ETFeket vásárolni? Vagy brókercéghez kellene mennie?

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#47780) PredatorZoli válasza Veron (#47779) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Én azt javaslom hogy hosszabb távon igen, jobban jár etf-ekkel. Az Erste befektetési Zrt is egy bróker ,így nem szükséges sehova sem mennie. A bal oldali menüben a legfelsőt, a tőzsdei kereskedést kell kiválasztani, majd felül a xetra tőzsdét, majd az ETF-elé kell a pipát tenni. Ebben a listában megtalálod a már felvett etf-eket, így pl azt is amit javasoltam az előző kommentben. Ha kiválasztotta azt, ami megfelelő, akkor már csak egy limitáras tőzsdei megbízást kel adni tőzsdei nyitvatartási időben, ahol megadod azt az árat amin venni szeretnél (célszerüen pár centel az aktuális piaci ár fölöttit érdemes beírni, hogy teljesüljön a vétel), és a darabszámot. Alul lehetőség van devizaváltásra is a vételkor, ha nincs még euro, az etf-eket ugyanis euroban lehet vásárolni (ezzel gyakorlatilag forinttal is lehet fizetni).

[ Szerkesztve ]

(#47781) Veron válasza PredatorZoli (#47780) üzenetére


Veron
őstag

köszönöm!

érdemes EUR számlát nyitni előbb a vételhez? a befektetni kívánt összeg HUF-ban van, ezért nem látom értelmét.

minden megtakarítás mehet az említett ETF-be egy laikus hosszú távú befektetéséhez vagy diverzifikálni kellene? egy élet megtakarításáról van szó, tízmilliós nagyságrendről, de nem tud/akar vele napi vagy heti szinten foglalkozni.

az esszerűség mit diktál, milyen arányban kellene megosztani a vagyont állampapír és ETF-ek közt?

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#47782) PredatorZoli válasza Veron (#47781) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Eur számla nem szükséges.
Hogy milyen arányban célszerű tartani a részvény etf-eket és az állampapírt az több dologtól függ. Mikor lesz szükséges a pénzre, milyen idős, egyáltalán mire fog kelleni ez a pénz. Minél nagyobb az ETF aránya, a portfolio annál volatilisebben, ingadozóbban fog viselkedni, viszont hosszú távot nézve a várható hozama magasabb lesz.A 100% etf aránytól a 40-60 arányig kb bármi szóba jöhet egyéni kockázattűréstől, időtávtól, céloktól függően. Ha már eddig is befjegyei+állampapírjai voltak, akkor megteheti, hogy a jelenlegi arányt megtartja. Az említett Vaguartd all world etf egymagában is kellő diverzifikácfiót biztosít, aki nem szeretne nagyon mélyen belemenni annak egy egymagában is megfelelő. Szóba jöhet még egy ilyen portfolio is, ezt már többször kiveséztük, hogy nem rossz:
50% Vanguard FTSE all world
10% Xtrackers msci world value
10% SPDR MSCI USA small cap value weighted
10% Ishares Edge MSCI world momentum factor
10% Xtrackers MSCI world quality factor
10% Xtrackers Msci world minimum volatility vagy Ishares MSCI IMI  
Ez 50% az emlytettből, 50%-ban faktoros etf-ekből áll. De van aki aranyat is tesz bele, sok féle megoldás létezik.
Ha ilyen nagy összegról van szó, lehet, hogy célszerű kicsit az alapokrl tanulni, mert nem az igazi úgy befektetni valamibe, hogy azt sem tudja az ember, hogy az micsoda. Persze valoszinűleg befjegyekről sem tudja akkor hogy azok hogy mennek, csak ahoz a bankfiókban kap tanácsokat.

(#47783) Oppenheimer válasza PredatorZoli (#47782) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Muszáj mindenkire a factor etf-eket erőltetni? :DDD

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47784) PredatorZoli válasza Oppenheimer (#47783) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

És még jutalékom sincs rajta :DDD
Azért is írtam hogy lehet aranyat is veni meg minde félét, ez csak egy példa volt hogy mik vannak :DD

(#47785) Stanlee válasza PredatorZoli (#47782) üzenetére


Stanlee
őstag

3 ETF-be takaritok meg havonta, de nekem mar az is soknak tunik.

Amikor meglattam a "lehetseges" portofoliot megijedtem tole.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#47786) Oppenheimer válasza Stanlee (#47785) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Aki betéved és nem tudja mi az etf, annak elég lenne ftse all worldöt ajánlani és kész. Fölösleges fárasztani és elijeszteni faktorokkal.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47787) PredatorZoli válasza Oppenheimer (#47786) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ebben igazad van, azért írtam lehetőségeket, mert mondta hogy nagy összegről van szó, ahol egy átkötéskor lehet értelme több félébe tenni. Tény és való, hogy havi rendszerességű megtakarításhoz ez túlontúl sokféle. Továbbá tény és való hogy ha keveset tud a témából, akkor fő az egyszerűség.

(#47788) Stanlee válasza Oppenheimer (#47786) üzenetére


Stanlee
őstag

En egy egyszeru 40-60%-os felosztasban betennem allampapir / FTSE vagy MSCI all world ETF-be es kesz. Nem cizellalnam tul. Vermerseklettol fuggoen 60/40 is lehet a felosztas.

A masik meg ami mindig kerdes, hogy mi az a nagyobb osszeg, mert van akinek 1 millio is nagyobb osszeg.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#47789) PredatorZoli válasza Stanlee (#47788) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Tíz milliós nagyságrend, egy élet megtakarítása, ezt írta a kérdező.

[ Szerkesztve ]

(#47790) Veron válasza PredatorZoli (#47789) üzenetére


Veron
őstag

Igen, ezt írtam.
Középkorú diplomás ember, akinek most jött össze egy nagyobb összeg és szeretné befektetni, azaz nem havi megtakarításról van szó.
Az összeg nem kell neki 8-10 évig, jelenleg a fele van PMÁP és MÁP+ papírokban.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#47791) Shade45 válasza Veron (#47790) üzenetére


Shade45
senior tag

TBSZ - > valamelyik world ETF és csókolom, nem kell túl komplikálni!

(#47792) Zoty4 válasza j0k3r! (#47750) üzenetére


Zoty4
őstag

egyetértünk ;-)

Openheimer: van már energyből kb 8-10 cégem, de köszi a tippet :)
CVX, PSX, XOM, EPD nagy túlsúlyban

Stanlee: már te is ETF-ezel?

[ Szerkesztve ]

(#47793) Stanlee válasza Zoty4 (#47792) üzenetére


Stanlee
őstag

Talan 2014-ben vettem az elso ishares MSCI World-ot, a kevesbe turbulens idokben ETF-be ment a megtakaritasaim nagyobbik resze, az egyedi reszvenyvasarlasba igazan csak iden fogtam bele.

Ami meg amugy nem igazan mukodik jol, mert az igazsaghoz hozzatartozik, hogy a vasarlasaim tobbsege ma minuszban van. Van persze olyan ami duplazott, meg 40% pluszban van, de van a portfolioban olyan papir, ami harmadat se eri a betett osszegnek.

A legstabilabb az az MSCI All World ETF.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#47794) Zoty4 válasza Stanlee (#47793) üzenetére


Zoty4
őstag

értem. Én maradok az egyedi osztalékos részvényeknél. Már 50k usd a portfolio mérete
Eladni nem is szeretném sose, max ha túlértékeltté válik valamelyik komponens. A lebegő minusszal ne foglalkozz, amíg rendesen fizetik az osztalékot addig és nem hitelből addig nincs para

[ Szerkesztve ]

(#47795) Dinter


Dinter
addikt

Megérheti az ingyen diákhitelt felvenni és állampapírba rakni? Még arra is gondoltam, hogy beiratkozok erre az állami infóképzésre, arra is fel lehetne venni 1.2 millát, aztán lenne 1.7 együtt (pontosan még nem néztem utána, hogy tényleg működik-e így.) Megérné szerintetek?

(#47796) julius666 válasza Dinter (#47795) üzenetére


julius666
addikt

Mennyit nyernél ezen a hatalmas ügyleten, jól értem, hogy 500e-et max? Ez mennyivel lendítené előbbre az életed?

Ha egyébként is akarsz valahol tanulni, akkor hajrá, aprónak nem rossz, de én a helyedben ilyen nevetséges összegekért nem szarakodnék azzal, hogy "poénból" felvetessem magam valami képzésre, amit aztán szándékosan elbukok. Ki tudja lesz-e valami központi nyilvántartás a jövőben ezekre és jövőbeli potenciális munkaadó ha rákeres, azt látja, még az állami gyógyképzéshez is hülye/lusta voltál.

(#47797) necas


necas
csendes tag

Kotvenypiacrol (elsosorban government bonds) - kinek mi a velemenye igy 2020-ban, a nulla es negativ kamatok vilagaban?

A portfoliomban eddig a kotvenyeket kizarolag magyar allamkotvenyekkel oldottam meg, de 2 ok miatt kezdtem el nezelodni a kulfodiek fele:
- diverzifikacio, nem szeretnek mar a jelenleginel sokkal tobb penzt MAP/PEMAP/PMAP-ba tolni
- PMAP/MAP nem egy jo "menekulo" valsag idejen - egy US treasury (es hasonlo fejlett orszagbeli goverment bond) ellentesen mozog mint a reszvenypiac, azaz tudnek vasarolni reszvenyt amikor zuhan a stock - hogy egyensulyban maradjon a portfolio

Persze meg lehet venni egy USD Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF-et, de a 0.5%-os yield kb semmit nem hoz. Persze valoszinuleg tovabb csokkenek a kamatok (akar minuszba mint a nemet) es lesz rajta nemi arfolyamnyereseg is, de nekem ez mar picit spekulacio. Hordoz egy komoly risk-et, amennyiben a kicsit elindulnak felfele a kamatok (erre nagy valoszinuseggel most jopar evig nem sok esely van), de ettol fuggetlenul eleg rossz a hozam/kockazat arany, hiszen innen mar szignifikansan nem tud csokkeni a kamat, de noni igen.

Ha mindenkeppen el szeretnek erni valami szemmel lathato kotveny hozamot, akkor egy mondjuk egy JP Morgan USD Emerging Markets Bond ETF johetne szoba, Indiaban, Mexikoban, stb .. most 6% korul vannak a 7-10 eves allamkotvenyek es termeszetesen ott is csokkeno trendben a kamatok, szoval jo esellyel erre meg rajonne egy arfolyam nyereseg. De ugye itt is van egy massziv kockazat, valsag eseten ezen orszagok kotvenyei kb ugy mozognak mint a reszvenyek, ez nem az a kotvenyoldal amit a "nagykonyv" ir.

All in all, arra jutottam nem perpill nem igazan erdemes semmilyen kotvenyt venni. Kivancsi ti hogyan latjatok, esetleg valamit rosszul gondolok.

(#47798) Oppenheimer válasza necas (#47797) üzenetére


Oppenheimer
veterán

mgoogyi másodreg vagy? ;] viccet félretéve ő majd tud segíteni. Ugyan ezeken dilemmázott nemrég, lehet megszülte hogy érdemes e még venni fejlett országok államkötvényeit vagy sem.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#47799) PredatorZoli válasza necas (#47797) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Dave Ramsey, amerikai pénzügyi guru aki segít az embereknek kezelni mindennapi pénzügyeiket és kijutni az embereknek az adósságból, mindezt úgy teszi, hogy mindenkinek rendkívül konzervatív megközelítést javasol, minimális kockázatvállalással. (Pl fizesd ki a 3%-os lakáshiteled is mielőtt komolyabban elkezdesz befektetni.)
A konzervatív megközelítése ellenére azt javasolja, hogy onnastól kezdve hogy elkezdesz befektetni, ne vegyél kötvényt, a kötvények rosszak gyakorlatilag pont azokból az okokból, amiket te is leírtál. A magas kamatú junk bondok meg gyakorlatilag nem töltik be azt a szerepet amire egy kötvény a portfolioban való lenne, a hozam/kozcázat arányuk nem is valami jó.

(#47800) PredatorZoli válasza Dinter (#47795) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A fél milla és az 1,2 milla közül csak az egyiket veheted fel, a kettőt egyszerre nem.
Ahogy a kolléga is írta, hogy ezért nem éri meg valahova beíratkozni, hacsak nem mennél amúgy is, nem érdemes vele vacakolni.
Ugyanakkor ha épp jársz valamire, megéri felvenni. Én még egyetemi éveim utolsó félévét taposom, és én felvettem a fél milliós kamatmentes diákhitel pluszt is, illetve a 2%-os kamatú diákhitel 1-ből is a most októberben esedékes 750k-s folyósítással már a diákhitel egyenlegem is 1,450M lesz, reáadásul még beíratkozok egy plusz félévre is ingyen koli miatt, és így még kapok majd 750k-t. Tekintve hogy egyszerű az ügyintézése (fotelból megy minden ingyen és gyosan), csak hozzácsapom a többi befektetésem és azzal kezelem, így azért megéri, hosszú távon van rajta egy komojabb marzs.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.