Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#46401) Greentea válasza Kobe (#46396) üzenetére


Greentea
senior tag

Aki ilyet képes mondani, az egy igazi f@szkalap. Rohadjon meg. Orrba vágtam volna én is fix.

Az a baj az egész blogjával és főleg az ottani kommentszekcióval, hogy gyakorlatilag az arcot és a szövegeit szent írásnak tekintik. Mintha valami messiás-térítő lenne. Közben meg...

(#46402) Greentea válasza Greentea (#46401) üzenetére


Greentea
senior tag

Fuu de felidegesítettem magam most ezen.

(#46397) julius666
Természetesen nem kötelező olvasni vagy akár részt venni az előadásian, de az a bajom ezzel, hogy ha tényleg úgy van ahogy te írod :"Kiszámoló azoknak való, akik analfabéták a pénzügyekhez" akkor pont a legkiszolgáltatottabb embereket akarja terelni ide-oda. Ami ugye oda vezet, ahogy fentebb is írtam, hogy gyakorlatilag tévedhetetlennek fogják gondolni. (khm khm térítő vallások) És ahogy te is írtad, hopp tesla részvény, hopp ingatlanbumm stb.
Zárásként: "Aki tudja, csinálja, aki nem, az tanítja."

(#46403) htomi85 válasza Greentea (#46402) üzenetére


htomi85
tag

Felnőtt emberek tanításával sem nagyon érdemes foglalkozni. Mind azt hiszi, hogy körülötte forog a világ és hogy ő majd jobbantudja.
Hiába tanultad ezt, hiába ez a munkád, hiába magas poziban vagy, hiába vagy vagyonos, ő jobban tudja.
Gyerekekkel érdemes csak foglalkozni.

(#46404) mgoogyi válasza julius666 (#46397) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

+1
Kiszámoló a lvl1 pénzügyi szaki, alapozásnak az emberek döntő többségének jó. Én a youtube kiszámoló akadémiával tanultam meg, hogy egyáltalán mi van a bankbetéten túl.
Viszont mikor ezen a gyűjtsd pmápban a pénzed, aztán vegyél etf-et körön túljutottam, akkor nála már nem voltak válaszok a részletekre.

(#46405) Zoty4


Zoty4
őstag

Holnap meglesz tesztelve az S&P csúcs ?

(#46406) Lex Icon válasza Zoty4 (#46405) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem.

(#46407) Lex Icon válasza Zoty4 (#46405) üzenetére


Lex Icon
senior tag

(#46408) Zoty4


Zoty4
őstag

mai shorttipp
[link]

(#46409) emvy válasza Zoty4 (#46408) üzenetére


emvy
nagyúr

Kb. meg tudod saccolni, hogy ez mekkora problemat jelent ebben az iparagban? Ha fogalmad sincs, akkor szerintem nem erdemes shortolni.

while (!sleep) sheep++;

(#46410) HussarF válasza emvy (#46409) üzenetére


HussarF
addikt

Én ezen a piacon nagyon óvatosan shortolnék. Tegnap amúgy is zuhant egy nagyot az Intel. Meg most egy erősebb technikai támasznál van. De kíváncsi vagyok. Van INTC-m, lehet veszek még hozzá, ha érdemben esik.

(#46411) julius666


julius666
addikt

A nemesfém rally margójára:
https://alapblog.hu/siker-penz-csillogas/

[ Szerkesztve ]

(#46412) emvy válasza HussarF (#46410) üzenetére


emvy
nagyúr

Az Intel abszolut kiszamithatatlan jatek szamomra. Ha nem cserelnek menedzsmentet + strategiat, akkor ez egy halott ceg 10-15 eves tavon.

while (!sleep) sheep++;

(#46413) HussarF válasza emvy (#46412) üzenetére


HussarF
addikt

Nem áll jól most fundamentálisan, de amióta az eszemet tudom, ciklikusan kerekedtek egymás fölé és alá az AMD-vel. Most épp AMD ciklus van. Persze a múlt semmire sem garancia, de azért nem érzem olyan nagy veszélynek, hogy az Intel teljesen bedobja a törülközőt.
Hátra kell lépni 2-t és úgy szemlélni a dolgokat. Amikor túl sokat olvasod a napi szintű híreket, akkor elfedik a nagy képet. Jópár éve már, hogy napi szinten követtem a dolgokat, akkor épp Intel ciklus volt. Az AMD folyamatosan elrontott mindent, ment mindig a rizsa, hogy így meg úgy fejlesztenek, csak aztán a végeredmény lett mindig sz@r. Akkor nekem is úgy tűnt, hogy már a végét járja, el fog szépen sorvadni. Most kezdtem el újra felvenni a fonalat, hogy mi volt az utóbbi években és hogy áll most a helyzet. Aztán tessék, meglepődve láttam, hogy most megint ők állnak jobban.
Én beszállónak látom az Intelnél ezt a tegnapi zuhanást hosszú távra. Aztán persze tévedhetek is, de egy kis játékpénzzel megtettem azért a dolgot. Ha innen mégis esik egy nagyobbat, akkor még lehet, hogy dobok is rá.

(#46414) emvy válasza HussarF (#46413) üzenetére


emvy
nagyúr

> Most épp AMD ciklus van.

Nem, most nem AMD ciklus van, epp ez az Intel baja. Ha az lenne, akkor nem lenne oriasi felnivaloja az Intelnek.

while (!sleep) sheep++;

(#46415) HussarF válasza emvy (#46414) üzenetére


HussarF
addikt

Miért, nem az AMD csinál most sikeresebb termékeket és nem ő az, akinek inkább a terv szerint alakulna a dolgai?

(#46416) Dare2Live válasza Zoty4 (#46408) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

És ez milyen problémákat üzleti veszteséget okoz intelnek? Lesz aki emiatt nem vásárol tőlük? Kétlem.

Intel baja az amd. Meg, hogy a fő szempont 10+ évig mindig a köv Q eredménye volt.
A chiplet dizájn egy nagyon nagy előny. Sokkal olcsobban/könnyebben lehet implementálni/gyártani mint az intel féle monolitikus darabokat. És ez hatványozottan igaz a 7/5nmes csíkszélre.
Mikorra jön a Foveros/EMIB...? 2023? Addigra az AMD már "nagy" lett, szerver vonalon is 20-30% fölé fog menni. És ha intelnek sikerül 2023ra ami egyaltalán nem biztos mitől lenne jobb? Amiért elkérheti a durva prémiumot? Mert ez volt a kulcsa az intel elmúlt 10+évében az áráazásának.

Lehet intelt shortolni, bár a szentiment nagyon long, de nem ezért, hanem mert tényleg bajban van. 10évig irányította egy idióta akinek a fő az "egy" szempont az volt, hogy a köv Qban minnél jobb legyen az eredmény. 10évig. Első dolga volt a pro mérnököket kirúgni és sales/marketingesekkel feltölteni a felső vezetést. Le vannak maradva mindezt úgy, hogy AMDnek finoman se sikerült jól ryzenig semmi.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#46417) emvy válasza HussarF (#46415) üzenetére


emvy
nagyúr

Az Intel problemaja, h az iparban elindult a vertikalis integracio, a konzumer piacon is (pl. Apple, Samsung) es a cloudban is (pl. AWS). Azok a cegek, akikbol az Intel penzt keresett, nekialltak fejleszteni a sajat architekturat, ami nem x86. Az Intelnek fab elonye volt, de a TMSC beelozott, tehat meg bergyartani se lesz egyszeru. ML-ben sincsenek sehol. Szoval siman lehet, hogy egyszeruen eltunik a piac jo resze aloluk par ev mulva.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#46418) HussarF válasza emvy (#46417) üzenetére


HussarF
addikt

Ahogy mondtam is, egyszer fent, másszor lent 🤷‍♂️

(#46419) emvy válasza HussarF (#46418) üzenetére


emvy
nagyúr

Szvsz az egyszer fent, masszor lent sosem volt igaz az AMD es az Intel tortenelmeben. Az Intel 5x-15x nagyobb volt _mindig_. Most az AMD-nek nagyon jol megy, de eladasokban meg mindig torpe az Intelhez kepest. De nem is ez a lenyeg, hanem hogy az Intelnek mar nem az AMD-t kell lenyomnia.

while (!sleep) sheep++;

(#46420) Dare2Live válasza HussarF (#46418) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Én se látom ezt az egyszer fent egyszer lentet. AMDnek max voltak jobb szakaszai de fent sose volt. Ez változhat/változik meg most.

Amit emvy ír az meg egy nagy pont. Pár év és Intel, AMDnál nem a másik miatt fog esni a margin hanem mert Graviton 2/3... de ha ismertebb dolgot akarok mondani akkor ott az Apple. Ott is elindult az X86 elhagyása. Magának csinálja olcsobban/jobbat.

szerk: Aki esetleg nem tudná mi a graviton. [link]

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#46421) emvy válasza Dare2Live (#46420) üzenetére


emvy
nagyúr

Ide kell egy hiperjo CEO, igazabol, mint Satya az MS-nel, aki egy ekkora ceget is meg tud forditani.

while (!sleep) sheep++;

(#46422) HussarF válasza emvy (#46419) üzenetére


HussarF
addikt

Nem vitatkozok ezzel. Én sem olyan bizonyossággal tettem meg a dolgot, hogy a házat is rátenném, de annyira azért hiszek bennük, hogy egy kicsit tettem rájuk.

(#46423) Sub-S válasza emvy (#46409) üzenetére


Sub-S
senior tag

Lebeszélsz itt másokat a busás haszonról. ;]

(#46424) PredatorZoli válasza Sub-S (#46423) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Vagy a nagy bukfencről ;]
Csak utólag fog kiderülni melyik.

(#46425) Sub-S válasza PredatorZoli (#46424) üzenetére


Sub-S
senior tag

Napi shortról volt szó, nem? Azon már megvolt ~1,5%. Ebben a topicban ahol SPX index a császár és nem lehet megverni amúgy sem, nem éri meg lehajolni egy szűk 3 órás sima shortos 1,5%-ért? ;]
Mondjuk az igaz, hogy aki daytrade-re feküdt ma az intelnél vonzóbb lehetőséget szemelt ki magának valószínűleg. :)

[ Szerkesztve ]

(#46426) RM1 válasza Sub-S (#46425) üzenetére


RM1
aktív tag

A shortnak nem tudom mennyi köze van ehhez, általában a dividend record date utáni napokban szokott esni, és az Intel-nél ez pont most volt.

(#46427) Sub-S válasza RM1 (#46426) üzenetére


Sub-S
senior tag

Jajj. A shortnak annyi köze van ehhez, hogy ha ma shortoltad akkor jól jártál. Amit nem ajánlott mindenki mára ugye. ;]

(#46428) #30786816 válasza PredatorZoli (#46376) üzenetére


#30786816
törölt tag

Az ilyen céges részvényprogramok mindig fizetéshez kötött limittel rendelkeznek, ha akarná se tudná belerakni a megtakarítását. Feleslegesen pörögsz ezen ennyit.

(#46429) #30786816 válasza HussarF (#46413) üzenetére


#30786816
törölt tag

Intel-AMD cicaharc lehet már nem sokáig fog számítani. Apple már bejelentette a cserét, MS is próbálkozik egy ideje saját Arm procikkal, ami most lendületet kaphat, AWS szép csendben szintén saját Arm procira kezdett állni, az Nvidia meg egyenesen az Arm felvásárlására készül.

Fogalmam sincs most hogy fog kinézni a számítástechnika akár csak 5 év múlva, ami biztos, hogy az Apple Silicon startjáig biztos nem tennék egyikbe se pénzt.

(#46430) HussarF


HussarF
addikt

@Sub-S

Újabb tuti tipp a kedvenc területedről ;]
A kínai Xpeng Motors elektromosautó-gyártó a New York-i tőzsdére lépne

[ Szerkesztve ]

(#46431) HussarF


HussarF
addikt

ETF-eknél a TER-t hogy kell értelmezni? Minél nagyobb a NAV, ugye várhatóan annál kisebb a TER, mert az alap méretével nem nő arányosan a kezelési költsége? Tehát akkor kvázi többfelé oszlik a kezelési költség és így olcsóbb egy egységnyi? És ezt a kezelési költséget mikor kell fizetni? Van ilyen hogy havonta vagy félévente vagy nem tudom, ha tartod, akkor levonnak? Pl. egy iShares MSCI World UCITS ETF-nél

[ Szerkesztve ]

(#46432) kovisoft válasza HussarF (#46431) üzenetére


kovisoft
őstag

Beleépül az árfolyamba, nem vonják külön.

(#46433) mgoogyi válasza HussarF (#46431) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

"Minél nagyobb a NAV, ugye várhatóan annál kisebb a TER, mert az alap méretével nem nő arányosan a kezelési költsége?"
A Vanguardnál ez igaz tudtommal. Az iShares meg csak akkor csökkent TER-t, ha kedve van hozzá. A többit nem tudom, valszeg nem a Vanguard modell a jellemző.

"És ezt a kezelési költséget mikor kell fizetni? Van ilyen hogy havonta vagy félévente vagy nem tudom, ha tartod, akkor levonnak?"
Napi szinten vonják, de ahogy kovisoft is írja, te ezt nem látod, csak az árból eltűnik egy pici darabka.

(#46434) HussarF válasza mgoogyi (#46433) üzenetére


HussarF
addikt

Akkor ez az árfolyamcsökkenés felhalmozódik és minél távolabb kerülünk az alap bevezetésétől időben, lesz egy egyre növekvő gap az index értéke és az indexet követő ETF árfolyama között?

(#46435) mgoogyi válasza HussarF (#46434) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Igen, ez a tracking error.
Néha ez lehet pozitív is több okból:
- értékpapírkölcsönzésből pénzt csinál az ETF (justetf.com-on Securities lending néven találod)
- nem veszik meg az összes részvényt az indexből (optimized sampling) / nem pont abban az arányban

https://www.justetf.com/servlet/download?isin=IE00B4L5Y983&documentType=MR&country=GB&lang=en



A zöld az iShares MSCI World etf teljesítménye, a kék a benchmark index valódi teljesítménye, a kettő közötti difi a tracking error.

(#46436) HussarF válasza mgoogyi (#46435) üzenetére


HussarF
addikt

Jó, de akkor aszerint, amit én feltételeztem, a zöldnek az idő előrehaladtával egyre távolodnia kéne lefelé az indextől. Akkor nem ez van.

Egyébként ott szeptember 10 előtt mi az a nagy difi és miért zuhan be az index hirtelen az alap szintjére?

(#46437) mgoogyi válasza HussarF (#46436) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Kéne és nagyon picit alatta is van, de úgy tűnik, hogy sokat hoz a konyhára az értékpapírkölcsönzés a 0.20%-os TER-hez képest. A táblázatban látszik, hogy elég alacsony a tracking error évente.

Nézd meg a 0.60%-os ACWI-t, itt látszik, hogy lassan nyílik az olló és a fund vs benchmark táblázat is rosszabb:
https://www.justetf.com/servlet/download?isin=IE00B6R52259&documentType=MR&country=GB&lang=en

"Egyébként ott szeptember 10 előtt mi az a nagy difi és miért zuhan be az index hirtelen az alap szintjére?"
Nem tudom. Lehet ott szintetikusan működött az ETF és valami kontraktus akkor zárult, mikor visszaesett a kék görbe a zöldre.

(#46438) aujjobba válasza HussarF (#46436) üzenetére


aujjobba
addikt

Esetleg nézd meg ezt, ha nem gond a jelenleg még kis méret és a nem-msci-World index (hanem Solactive GBS).
Itt csak 0.05% a TER, full replication, és van kölcsönzés is.

(#46439) HussarF válasza aujjobba (#46438) üzenetére


HussarF
addikt

Engem nem zavar, teljesen áttekinthetetlen számomra, hogy van vagy 40 kibocsájtó és mindnél van UCITS equity ETF egészben vagy részben átfedő portfoliókkal. Ennek olyan brutális munka lenne az összehasonlítása, amire nincs kapacitásom. Nem tudom hogy fogok majd dönteni, valószínűleg csukott szemmel rábökök majd egyre.

[ Szerkesztve ]

(#46440) mgoogyi válasza HussarF (#46439) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

- egy nagy alap általában likvidebb és kevésbé valószínű, hogy megszűnik idővel.
- minél kisebb TER
- accumulating (osztalékvisszaforgató) vagy distributingat szeretnél
- minél kisebb tracking error

MSCI World etf-et szeretnél? (Fejlett világ nagy és közepes cégei.)

Ha még ez sem tisztázott, akkor érdemes megnézni, hogy az MSCI vagy az FTSE hogyan osztja fel a világot:




https://www.justetf.com/uk/news/etf/msci-index-classification-and-how-they-divide-up-the-world.html
https://www.justetf.com/uk/news/etf/msci-vs-ftse-which-etf-provider-is-the-best-index-provider.html

Melyik piacba szeretnél fektetni?
Vannak konkrét országokat vagy földrészt követő etf-ek, pl. MSCI USA vagy MSCI North America.
Illetve az adott piacon lévő cégek közül a kicsi, közepes vagy nagy cégekbe.
Esetleg az alulértékelt cégekbe, pl. MSCI World value.

(#46441) Oppenheimer válasza HussarF (#46439) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Kicsit túlstresszeled a dolgot :DDD

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#46442) aujjobba válasza HussarF (#46439) üzenetére


aujjobba
addikt

Az index követés szépsége épp az átláthatóság.
Amelyik ETF például az msci World indexet követi, annak mindnek ugyanaz az összetétele, és az összetevők aránya, mivel ezeket maga az index köti meg.
Kisebb eltérések abból lehetnek, ha az egyik full replication, a másik meg optimized sampling, mivel az előbbi az indexnek minden egyes összetevőjét megveszi, az utóbbi a legkisebbeket kihagyja.
Fontosabb tényezők ezen kívül:
- accumulating vagy distributing (előbbi visszaforgatja az osztalékokat, utóbbi kifizeti neked)
- TER
- méret
- van kölcsönzés vagy sem, ebből plusz bevételre tehet szert az alap
- hol van bejegyezve, de ez lehet csak akkor fontos ha kifizeti az osztalékot az alap (adó vonzat, de ezt más jobban tudja)

[ Szerkesztve ]

(#46443) Sub-S válasza HussarF (#46430) üzenetére


Sub-S
senior tag

Most MCRB a tuti. 500% fölött már csak shortolni kell. ;]

Ixion77 lassan fellélegezhet. ;]

[ Szerkesztve ]

(#46444) Brave_86


Brave_86
aktív tag

Gépkocsinyeremény betét -et bankfiókban nyitva (OTP-s számla nélkül) csak kp-ban lehetséges vásárolni 2020-ban, ez igaz? Ennyi kp-t nem vennék ki a számláról.
Egy átmeneti időre (hamarosan kell majd a pénz) egy nagyobb összegért terveztem volna venni betétet. (hátha alapon)
Ezek alapján akkor felejtős ez az ötlet?

(#46445) Shade45 válasza Brave_86 (#46444) üzenetére


Shade45
senior tag

Folyószámla nélkül csak kp, Takarékbanknak van még nyeremény betétje, de az is csak kp, ha jól rémlik azt a postán is értékesítik, de ebben nem vagyok 100%-ig biztos.

Ha néhány hónap múlva kell a pénz, akkor Máp+ nem játszik? Államkincstárnál ingyen van az értékpapír számla, pénz bejuttatás bankkártyával szintén ingyenes, pénz kiutalás is ingyenes, a kötvény eladásnak lesz egy 0.25%-os büntető kamata, de ezt már egy hónap alatt kitermeli a pénzed.

(#46446) Brave_86 válasza Shade45 (#46445) üzenetére


Brave_86
aktív tag

Igen a Posta/Takarékot is néztem. Csak ott kevesebb nyereményt sorsolnak havonta.

Köszi. Kincstárnál van számlám, ezek ismertek számomra és vannak is.

(#46447) Zoty4 válasza Brave_86 (#46444) üzenetére


Zoty4
őstag

miért akarsz 0% kamatért ilyen autónyereményt?

Nekem is volt, amíg 1%nál nem volt nagyobb kamat a piacon, de most ....

(#46448) Brave_86 válasza Zoty4 (#46447) üzenetére


Brave_86
aktív tag

Tegyük fel 2M-ra Máp+ -ban is kb 30k-t kapnék fél év alatt. Mondjuk pontosan még nem tudom mikor kellene ez a pénz.
Te mit ajánlanál?

(#46449) aujjobba válasza Brave_86 (#46448) üzenetére


aujjobba
addikt

A nyerési esélyed nagyjából nulla, a pénzed közben az inflációnak köszönhetően veszít az értékéből.
Szuper jó biznisz - a banknak amelyik ezt futtatja.
Ettől már csak a lottó rosszabb.

(#46450) Zoty4 válasza Brave_86 (#46448) üzenetére


Zoty4
őstag

ha rövid távra kell és nem tudod mikor fog kelleni, akkor máp+
amíg nem kell a pénz addig is hoz valamit

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.