Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#51801) Graphics válasza Henker2 (#51799) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Alapvetően nem rossz cucc, csak az ADATA szeret variálni..

De ez inkább a Milyen SSD-t vegyek topic témája.

-

(#51802) tween


tween
őstag

Sziasztok!
Tettem a gépbe (pcie) egy Axagon adapterben egy Samsung 980 pro m2 ssd-t, de sehol sem találom partíciók között.
Mit kell tennem egész pontosan, hogy lássam?
Köszönöm!

(#51803) Graphics válasza tween (#51802) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Pontosabban milyen adapteR? :)

-

(#51804) tween válasza Graphics (#51803) üzenetére


tween
őstag

Axagon PCEM2-N

(#51805) Brekkk válasza tween (#51804) üzenetére


Brekkk
senior tag

Lemezkezelőben inicializáltad a meghajtót?
Készült rá partíció?
Amíg ezeket nem csinálod meg csak egy nyers meghajtód van.
1-2 program látja így is nyers állapotban. Klónozó szofver, windows eszközkezelő.

[ Szerkesztve ]

(#51806) tween válasza Brekkk (#51805) üzenetére


tween
őstag

Nem látom a partíciók között, ez a problémám.

(#51807) Graphics válasza tween (#51806) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Minitool Partition Wizard, avagy egyáltalán milyen gép, milyen meghajtók vannak benne?

Kicsit több infó kéne.

-

(#51808) Brekkk válasza tween (#51806) üzenetére


Brekkk
senior tag

Eszközkezelőben látod a meghajtót?
Fizikailag felismeri a gép?

(#51809) apszi


apszi
őstag

Sziasztok!
Gyors láma kérdés. Ha ráaggatnék egy routerre (AC56U) usb-n ext3 fájlrendszerrel egy Samu 860evo ssd-t ami (nem ipari mennyiségű) torrentek kezelésére lenne ezáltal használva, gyorsan elhalálozna?
Előre is köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#51810) tween


tween
őstag

Nem látom sehol.

(#51811) Brekkk válasza tween (#51810) üzenetére


Brekkk
senior tag

Na ez már baj. Ha eszközkezelőben sincs bent semmilyen formában akkor fel sem ismerte a gép.
Milyen gépben van a kártya?
Lehet inkompatibilitás is és akkor nem is fog menni.

Ugyan ilyen kártyám van és 2 gépben is pöccre indult.
Az egyik ebből egy 9+ éves Q87-es chipsetes gép. PCI-e 2.0 4x módban fut.

(#51812) tween válasza Brekkk (#51811) üzenetére


tween
őstag

Asrock b85m alaplap
I5 4690
GTX 1650 4GB
16GB DDR3

(#51813) Brekkk válasza tween (#51812) üzenetére


Brekkk
senior tag

Elvileg mennie kéne PCI-e 2.0 4x módban, abban a slotban.

Próbáld meg felcserélni a VGA-t és az NVME vezérlőt egy teszt erejéig, hogy az első slotban indul-e.

(#51814) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!

Ide kuldtek a Milyen SSD-t topicbol, mert mar meglevo SSD-vel kapcsolatosak a kerdeseim.

Szoval van egy gen 8 intel procis HP laptopom. Linux van rajta, netezesre, meg kis hobbi programozasra (arduino, python) hasznalom. Ha jol tudom, ez gen3 nvme-t tamogat. Mivel a 250GB tarhely nekem nem volt eleg, elso felindulasbol vettem bele egy WD Black SN770 2TB meghajtot. (Ez volt epp aranylag olcson.)
Kesobb viszont megkerdeztem a Milyen SSD-t topicban, hogy jo valasztas volt-e ez, es ott irtak, lehet, hogy melegedni fog nagyon. Szoval elso korben azt szeretnem megkerdezni, hogy Linux alatt hogyan tudom tesztelni, melegszik-e.
Masodsorban meg azt szeretnem megtudni, hogy a gyermekem asztali gepeben van egy WD blue, ez is nvme. Raadasul az asztali gepben van hutoborda a meghajton, plusz akkora proci huto, mint a laptop, szoval ott a drive tutira nem melegszik. Arra gondoltam, megcserelem a ket meghajtot, a laptopba menne a Blue, az asztali gepbe meg a Black. O gondolom tobb hasznat venne az extra sebessegnek is. (Az asztali gep i5-11400, ez mar 4. gen nvme, ha jol tudom.) Nekem meg jobb lenne a laptopba a kevesbe melegedos Blue. Ez igy jo gondolat?

Szerk: Az asztalni 200GB-ot masoltam a Blue-ra, es a max. homerseklet 52 fok C lett.
A WD Blue pontos tipusa: WDC WDS200T2B0C-00PXH0. Kb. 1 eves, es tokeletes allapotban van.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#51815) ricsip válasza csibe1 (#51800) üzenetére


ricsip
addikt

Bónusz pont, hogy a hülye windows még a 10-esben is faszul kezelte ezt a helyzetet, 20 évvel az első NT-s oprendszer a windows2000 után is, ami először tudta nativan kezelni a fat32-t.

1) engedi elindítani a másolást, holott egyértelmű h. a másolás nem lesz sikeres, és ezt ránézésre el tudná dönteni már a másolás egyáltalán elkezdése előtt is
2) hülye félreérthető hibaüzenetet ad, amit csak kristálygömbbel lehet megfejteni. Vagy ha tudod a hiba okát attól függetlenül is, hogy milyen faszsagot ír a hibaüzenet.

Eddig azt csinálta a windows10, hogy elkezdte a másolást fat32 cél-ra minden további ellenőrzés nélkül ha volt a cél-on elég szabad hely. Azonban tökmindegy mennyi volt a szabad hely ott, amint a másolás során eljutott abba az állapotba, hogy a már átmásolt adatmennyiség túllépte a 4,1GB-ot, akkor ott abban a pillanatban dobott egy hibaüzenetet, hogy nincs elég szabad hely a cél-on.
Annyival lett jobb az értelem talán a 1909 óta, hogy a hibaüzenet mostantól már azt mondja: a fájl túl nagy ehhez a cél fájlrendszerhez. És talán már el sem kezdi megpróbálni átmásolni.

Tehát sokkal jobb a helyzet így már. Persze lehetne még jobban szájbarágós is a windows 10. Mert az előbbi hibaüzenetből még mindig nem derül ki feketén-fehéren hogy akkor mégis mekkora az a fájlméret, ami még nem túl nagy ahhoz a cél fájlrendszerhez. Holott ezt nyilván a másoló program pontosan tudná, csak el nem mondja.

[ Szerkesztve ]

-

(#51816) Graphics válasza tvamos (#51814) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ilyen felhasználás miatt ne aggódj melegedés miatt.

De amúgy a Linux topicban fognak tudni javasolni programot hőfokra.

-

(#51817) ubyegon2 válasza tvamos (#51814) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

A cserét amúgy is meg akartad ejteni, hogy a gyerek desktopjában legyen nagyobb SSD, nyilván desktopban jobbak a körülmények egy melegedősebb NVMe-hez.

Az eszköz hőfokához Linux alatt az Összefoglalóban is benne lévő blogban* találsz pár cli-s megoldást, nyilván ha a sensors ki tudja olvasni az értéket, akár állandó monitorozást is csinálhatsz psensor-ral, de szerintem is teljesen felesleges, közelében sem lesz a WD Blue a gyári max optimum hőnek.

* Linux SSD-n - de hogyan? - Tippek nagyon kezdőknek is - Frissítve! - ebben mindjárt az első linkelt sor kell neked

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51818) ubyegon2 válasza apszi (#51809) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

860 EVO bőven bírja a torrentezést is, ha nem ipari mennyiségben, akkor akár évekig...de miért az EXT3 filesystem? Ha nem akarsz naplózó fs-t, akkor EXT2, de amúgy semmi gond nem lesz az EXT4-gyel sem, igaz ezt csak rendszer alá használom. Különben torrentnél is r/w feladat van, mint egyébként, miért halálozna el hamar? ;)

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51819) tvamos válasza ubyegon2 (#51817) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mindketto 2TB, es macera a csere, szoval nem "minden keppen".

Nagyon szepen koszonom a segitseget!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#51820) ubyegon2 válasza tvamos (#51819) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :)

Akkor lemaradtam a gyerek gépének a SSD bővítéséről!

Én ez esetben hagynám így, egyrészt az a felhasználási profil, amit írtál, nem okoz komoly terhelést a WD Black-nek, így a melegedéssel sem lehet gond, másrészt a desktopban lévő WD Blue ugyanazt nyújtja a gyerek gépében, akár játéknál is, max komolyabb videóvágás és hasonló feladatokatnál jönne ki a Black előnye.

Használd, méregess párat, úgyis látni fogod, hogy minden OK!

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51821) apszi válasza ubyegon2 (#51818) üzenetére


apszi
őstag

Szia!

Köszi a választ. Alapvetően EXT4-et szerettem volna (korábban volt is), de valamiért úgy nem csatolja fel az SSD/HDD-t, de nem tudom miért (leginkább mert mélyebben láma vagyok a témában :D ). Szóval maradt az EXT3. EXT2-ben nem gondolkodtam, mert a régi leírás is EXT3-al csinálta az egész AC56U/Merlin firmware-os procedúrát és kb. a copy/paste módszerrel dolgoztam, nem vagyok egy linux zseni. :N
Viszont mivel még SSD-t sosem használtam a routeren lógatva, gondoltam jobb, ha megkérdezem, hátha van valami ami jobban öli ebben a felállásban, mint egy hagyományos asztali oprendszer. :) :R

Ez a naplózásosdi (amire valószínűleg semmi szükségem :D ) EXT3 esetében egyébként felelős lehet azért, hogy ha törölni szeretnék valamit akkor viszonylag sokáig molyol egy nagyobb fájlal?

(#51822) ubyegon2 válasza apszi (#51821) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fene tudja, lehet a router ill az OS rajta az oka, hogy EXT3-at enged csak, egy ideje ki akartam póbálni USB-t routerre dugva én is, de fényt kapott mindkét USB-s SSD-m... ;]

A naplózás a törlést nem lassítja, annak más szerepe volna, de ha nem rendszer fut rajta, semmi szerepe nincs. De a lényeg, hogy nem öli jobban a torrentezés az SSD-t, mint az OS...sőt! Szerintem egy Windows napi használat több R/W-t generál az eszközre, ha nem 100 gigákat töltesz le naponta! Igaz nem ma foglalkoztam vele, de anno mértem és egy Win 30-50GB, egy Linux 5-7GB napi írást generált, szerintem ma már magasabbak ezek az értékek. :K

Egyszóval használd nyugodtan, igazából bármely EXT filesystem jobb, mint az NTFS...

Jobban belegondolva talán nem is véletlen a router OS EXT3-hoz ragaszkodása, ebben tényleg nem vagyok otthon, de van sok olyan tudása az EXT4-nek, ami routeren futtatva épp szükségtelen, például amiket OS futtatás alatt csinál automatikusan....de tévedés joga fenntartva! :K

ha jobban érdekelne valakit:

Understanding Linux filesystems: ext4 and beyond

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51823) PROTRON


PROTRON
addikt

Látom frissült kicsit a totyik név és a rögzített totyik leírás is, szóval a Milyen SSD-t vegyek totyikból már másik névre kell majd átirányítani az embereket.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

(#51825) apszi válasza ubyegon2 (#51822) üzenetére


apszi
őstag

Nem feltétlenül engedi csak EXT3-ra, mert előtte használtam EXT4-et, csak egyéb apróság miatt ki akartam próbálni, hogy mi a helyzet a 3-al. EXT4-en a fájl törlés ripsz-ropsz megvolt (HDD), ezért szerettem volna megint azt kipróbálni. Bele kéne ásnom magam újra, mert nagyon rég csináltam már, de győzött a lustaság, és maradt a 3. :D Viszont SSD-n (tegnap élesítettem) a fájl törlés is pik-pak megvan, meg úgy az egész, ha minimálisan is, de reszponzívabb lett, azonban időnként kénytelen leszek HDD-t is rádugni majd, szóval ezért is a nagy "kísérletezgetés". NTFS-el egyébként sokkal döcögősebb volt az egész (azzal kezdtem X éve, soha többet), ezért is álltam át EXT rendszerre. Ég és föld. :K

De mindent összevetve akkor megnyugodtam, mert valóban nincs ipari forgalmazás, sőt az általad mért Windows R/W-nek "töredéke" lesz írogatva, szóval....
Köszönöm!!! :R :R :R

(#51826) ubyegon2 válasza apszi (#51825) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is köszönöm egyébként, hogy felvetetted a témát, mert mióta nem vagyok Tg egy Linuxos topikban sem, teljesen home user üzemmódban vagyok, most legalább kicsit felelevenítem a Linuxos fájlrendszerekről meg a kapcsolódó scheduler-ekről az ismereteimet. Például most hirtelen nem tudom, megnéztem és default 5% helyet lefoglal* a fs a meghajtóból, ez amiatt fontos, hogy az OS-t ne tudd megölni azzal, hogy csontra írod a lemezt! De tárolásnál, NAS/torrent használatnál meg azért jó, mert az overprovisioning minimál használaton kívüli helye megmarad, igaz ez 7%, de sok SSD-n alapból is le van foglalva x GB, de azért így is jobb, ha nem írod totál tele nyilván. De tudod, hogy 5% mindig marad szabadon...

*How to change the reserved blocks on EXT3 or EXT4 filesystem in Linux

(#51824) Pyttawrx

Jó a frissítés, egyértelműbb lett a helyzet! :K

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51827) apszi válasza ubyegon2 (#51826) üzenetére


apszi
őstag

Igazán nincs mit. :)

De akkor, hogy jól értem, ha csinálok az SSD-n egy EXT3-as partíciót GParted-el, akkor automatice 5%-ot elkülönít használaton kívüli helynek, függetlenül attól, hogy ezt most asztali Linux oprendszernek használom, vagy a router saját oprendszerével (ami tulajdonképp szintén linux). Azaz, amit én a jelen esetben szóban forgó 500GB-os SSD-nek szabadon hagytam 50GB-ot nyersen, formázatlanul (overprovisioning), azt akár a későbbiekben, ha megszorulnék helyileg, csökkenthetem is valamelyest, nem tudom totál lenullázni. Mi az az egészséges mérték amit még minimálisan kell ebben a felállásban a SSD-nek szabadon hagyni üres helyet? Boccs, ha picit kacifántos lett a megfogalmazás. :D

(#51828) Pyttawrx válasza ubyegon2 (#51826) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Köszi. :)

(#51829) King Unique válasza ricsip (#51815) üzenetére


King Unique
titán

Ezt a "20 évvel az első NT-s oprendszer a windows2000 után is, ami először tudta nativan kezelni a fat32-t" nem világos hogyan kell érteni, amikor nyilván voltak ott közben más Windows rendszerek is, amik szintén natívan olvasták és írták a FAT32 fájlrendszert.
Nem rémlik, hogy valaha is lett volna olyan, hogy 1909-es verzió előtt lehetett 4 GB-nál nagyobb méretű fájlt FAT32 fájlrendszerű partícióra másolni egy darabig, amikor pont az a lényeg, hogy azt ilyenkor eleve nem lehet és már az elején leáll hibaüzenettel.
Ez a "lehetne még jobban szájbarágós" szintén nem világos, amikor pl. Linux és macOS rendszereknél sem ír litániát a fájlkezelő ilyenkor, hanem csak röviden azt, hogy túl nagy méretű a fájl a cél fájlrendszerhez (példa).
Nem világos itt mért a Windows 10 van kiemelve, akkor ugyanúgy működik ez a FAT32 fájlméret limit és annak kezelése a másolásnál pl. 7, 8/8.1, 11 esetében is.

[ Szerkesztve ]

(#51830) ubyegon2 válasza apszi (#51827) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De akkor, hogy jól értem, ha csinálok az SSD-n egy EXT3-as partíciót GParted-el, akkor automatice 5%-ot elkülönít használaton kívüli helynek, függetlenül attól, hogy ezt most asztali Linux oprendszernek használom

Hát ugye a particionáló nem használ Látóasszony topikot, így fogalma sincs a művelet végrehajtásakor, hogy majd mire fogod használni! :D Szóval reserved 5% végrehajtásra kerül bizony...mostanában egyértelműnek írják az 5%-ot, régebben a nagyobb tárhelynél volt, amikor nálam 2%-ot foglalt, de most lecsekkoltam és 43GB partícióra kerekítve 2GB foglalást mutat.

ubyegon@mint21:~$ sudo tune2fs -l /dev/sda2 | grep 'Reserved block count:'
Reserved block count: 524288

524288 * 4096 / 1024**3 = 2 GiB nyilván gigában kerekített

forrás

byte-ba átszámolva kijön a pontos érték: nagyon nem vagyok matekzseni, sorry...de megvan az 5%

Mi az az egészséges mérték amit még minimálisan kell ebben a felállásban a SSD-nek szabadon hagyni üres helyet? Boccs, ha picit kacifántos lett a megfogalmazás.

Teljesen érthető, amiket kérdezel amúgy, legalábbis számomra! Legyen 10% az össz lefoglalt hely az SSD-n, mivel sokan kevesellik a 7% gyártói minimumot. Ha kiszámolod, hogy alapból gyári overprovisioning levett 12GB-ot, mivel maga az SSD 512GB-os lehet. Erre még rájön az 5% EXT3 reserved, már bőven megvan a 10% fele, szóval ha az általad lefoglalt helyből még szabadítasz fel, még nem lesz gond.

Remélem nem lett kacifántosabb a válasz, mint a kérdés! ;) Ha valami nem tiszta, inkább most intézzük el!

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51831) apszi válasza ubyegon2 (#51830) üzenetére


apszi
őstag

Na ez az amit sosem tudtam, hogy mennyi van gyárilag lehúzva ilyen célra SSD-nél. Szóval, akkor a 12GB az ~2,5% + az 5% EXT3 az már 7,5%. Akkor ha nagyon spúrolni akarok, ha én is leveszek max 3%-ot, azaz15GB-ot (az 50GB helyett, amit én 10%-nak számoltam), akkor már túl is teljesítettem a biztonságos működéshez szükséges szabad kapacitás fenntartását, még a táltosok szerint is? :)

(#51832) ubyegon2 válasza apszi (#51831) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na ez az amit sosem tudtam, hogy mennyi van gyárilag lehúzva ilyen célra SSD-nél.

Tudtad azt, csak nem sejtetted*, ugyanis a NAND méretek standardizáltak, így aztán ..., 128, 256, 512, 1024...a méretük GB-ban, ilyen lapkákat raknak az SSD nyák lapjára, ebből aztán adja magát, mekkora a gyárilag lefoglalt overprovisioning. ;) Consumer termékekről beszélünk most csak.

[link]

Understanding SSD Over-provisioning (OP)

15-20GB-tal már teljesen jó vagy. :K

*ezeket a bűvös számokat mindenki tudja

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51833) apszi válasza ubyegon2 (#51832) üzenetére


apszi
őstag

Akkor azt hiszem így hirtelen nincs is több kérdésem, mindent IS tudok már :D . Nagyon nagyon köszönöm a sok-sok értékes infót. Ma is sokat tanultam. :R :R :R

(#51834) ubyegon2 válasza apszi (#51833) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :N Mindketten jól jártunk, mert én meg újra elmerültem pár leírásban, kicsit frissültek dolgok a fejemben! :) Sose árt!

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51835) Gallac


Gallac
senior tag

Sziasztok!

Érdemes váltani Intel Core i5 11 genes procira, hogy az NMVE SSD kihasználja a PCIe 4.0 szabványt?
Most 10400F CPU van a gépben ez ugyebár PCIe 3.0 szabványt tud.
Ad annyi pluszt az újabb szabvány nyújtotta plusz sebesség?
Rendszer indulás? Rendszer működése gyorsabb lesz? Win10 és Win11 rendszerekkel?

''..Mobiltelefon vonóhoroggal eladó...''

(#51836) Pyttawrx válasza Gallac (#51835) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia.
Mi az alaplapod?
Amúgy nem.

[ Szerkesztve ]

(#51837) Gallac válasza Pyttawrx (#51836) üzenetére


Gallac
senior tag

Helo!

Alaplap: Asus TUF Gaming B560M-Plus,
SSD: Samsung 980 PRO 256 GB NVMe SSD,
Proci: Intel Core i5 10400F

:R

Köszi!

''..Mobiltelefon vonóhoroggal eladó...''

(#51838) Pyttawrx válasza Gallac (#51837) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

A lap tudja. Nem néztem utána, de miből gondolod, hogy nem tudja?

(#51839) Gallac válasza Pyttawrx (#51838) üzenetére


Gallac
senior tag

Azt tudom, meg az SSD is.
Kérdés proci cserével lesz érdemi gyorsulás? :) :C
11 generációs procival tudja meghajtani PCIe 4 szabvány szerint, így csak PCIe 3
előbbinél az SSD tudja olvasásban a kb 6000 Mbyte/sec olvasási sebességet, utóbbinál csak 3500 Mega/sec.

[ Szerkesztve ]

''..Mobiltelefon vonóhoroggal eladó...''

(#51840) apszi válasza Gallac (#51835) üzenetére


apszi
őstag

"Rendszer indulás? Rendszer működése gyorsabb lesz? Win10 és Win11 rendszerekkel?"

Win10: Tapasztalataim alapján nem. :N

(#51841) Gallac válasza apszi (#51840) üzenetére


Gallac
senior tag

Köszi :R
Akkor még gondolkozom a CPU váltáson. :))

''..Mobiltelefon vonóhoroggal eladó...''

(#51842) Tukolp


Tukolp
aktív tag

Sziasztok,
Vettem egy 1TB Samsung 970 EVO Plus M.2 SSD-t, mire formázzam ?
MBT-re vagy GPT-re ?
azt írták hogy mbr csak régi rendszerek miatt kell, de írtak valamit hogy gpt meg 2 tera fölött jobb.

Akkor most mire formázzam ? MBR-re vagy GPT-re?
(most GPT-n van)

Köszönet ;)

"When past and present collide, the fate of all worlds hangs in the balance."

(#51843) King Unique válasza Tukolp (#51842) üzenetére


King Unique
titán

Ez most rendszermeghajtó lesz és Windows lesz rá telepítve, vagy csak adattárolási célra lesz használva másodlagos meghajtóként? :F
Ha az előbbi, akkor eleve nem kell előre inicializálni + particionálni és formázni, hanem majd a telepítésnél a Windows telepítője megteszi azt. Ha adattár meghajtóként lesz használva, akkor kell a lemezkezelőben inicializálni + particionálni és formázni.

Inicializálás lesz az és 2 TB-ig lehet MBR és GPT séma szerint is, ahol ha nem kell csak MBR-t támogató legacy operációs rendszerrel használni az SSD-t, akkor nyilván eleve GPT séma szerint érdemes inicializálni, aminek amúgy is több előnye van az MBR sémával szemben (összehasonlítás).

[ Szerkesztve ]

(#51844) Tukolp válasza King Unique (#51843) üzenetére


Tukolp
aktív tag

Hali,
rendszer nem ezen lesz, meg win 10-em van, szóval nagyon visszafelé se kell kompatibilisnek lennie, Játék lesz rajta meg talán 1-2 gameplay felvétel,
de rendszer a másik ssd-n van, ami egy 850 evo,

a samsung magician akart a samsung 850 evo-n firmawaret upgradelni de nem engedtem neki mert azon van a windows, aztán nehogy legyen valami,

Meg is kérdezem hogy olyan ssd-n (850 evo ) lehet-e firmwaret upgradelni amin épp futó aktív windows van ? :D

"When past and present collide, the fate of all worlds hangs in the balance."

(#51845) King Unique válasza Tukolp (#51844) üzenetére


King Unique
titán

Igen, nyilván lehet, nemrég egy windowsos rendszermeghajtóként funkcionáló Crucial SSD-n frissítettem firmware-t gond nélkül és még újraindítás / ki-be kapcsolás sem kellett utána, bár azért az utóbbit megcsináltam biztos ami biztos alapon. + Maga a firmware frissítése nem volt destruktív és megmaradt minden adat, utána is gond nélkül bootolt a Windows, stb.
A Samsung esetében is elvileg megoldható az előbbi módon, de biztos ami biztos alapon előtte opcionálisan lehet / javasolt az SSD-n lévő Windowsról és / vagy az adatokról mentést készíteni, stb.

[ Szerkesztve ]

(#51846) ricsip válasza Tukolp (#51844) üzenetére


ricsip
addikt

a samsung firmware update download oldalán keresd ki a 850 evo-hoz tartozó bootolható ISO-t, és azt írd ki pendrive-ra, úgy offline tudod updatelni.

https://semiconductor.samsung.com/consumer-storage/support/tools/

Én online futtattam le a 850 pro-ra magician-ből, kellett neki egy gép restart, aztán ennyi, eseménytelen volt. Azért a biztonság kedvéért arra a fél percre imádkozz h. ne legyen közben áramszünet ;)

[ Szerkesztve ]

-

(#51847) apszi válasza Gallac (#51841) üzenetére


apszi
őstag

Csak ez miatt nincs értelme. :N

(#51848) modflow


modflow
veterán

Vásároltam egy Silicon Power UD85 2TB M.2-es SSD-t és ezt látom:

Kicsit durva nem?
Mi a jó eget csináljak vele?
A mellette lévő Samsung 980Pro 44 fokos csak.
Holott együtt vannak!!!

Itt üdülnek:
2-ben: 980 Pro
3-ban Silicon

[ Szerkesztve ]

(#51849) Pyttawrx válasza modflow (#51848) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Borda van rajta?

(#51850) modflow válasza Pyttawrx (#51849) üzenetére


modflow
veterán

Öööö, az az egész alaplapot átívelő vasdarab az mind a gyári borda. Rajta/alatta gyári paszta.

Annyi, hogy 4,5 órája másolok rá, de csak egy HDD-ről kb. 100 M/mp-el, ami SSD-n 5%-os kihasználás csak.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.