Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#51851) Pyttawrx válasza modflow (#51850) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Paszta? Nem thermal lapka? Szerintem vmi nem kerek ott

(#51852) modflow válasza Pyttawrx (#51851) üzenetére


modflow
veterán

De, thermal lapka.
És levettem a thermal lapkáról a fóliát. :D

Mit tegyek?

[ Szerkesztve ]

(#51853) Brekkk válasza modflow (#51852) üzenetére


Brekkk
senior tag

Hozzá is ér a drivhoz a lapka?
Másolás közben ennyi vagy alapjáraton?
Saját monitorozó szoftvere nincs a silicon powernek?
HWinfó-ban is ennyi a hőmérséklet? Lehet több szenzor is van benne.

[ Szerkesztve ]

(#51854) modflow válasza Brekkk (#51853) üzenetére


modflow
veterán

Nem tudom, hozzáér e, sajnos nem tudom, nem látok rá. :(
Most ért véget a másolás, 4,5 óra után.
Most lement 52 fokra.
Hwinfoban is ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#51855) Brekkk válasza modflow (#51854) üzenetére


Brekkk
senior tag

NVME-ről NVME-re másoltál ennyi ideig?
Látom HDD-ről NVME-re, akkor magas lehet a hőfok, bár 70 fpok még nem a világ vége.
A borda meleg felette, ha kézzel megfogod?

[ Szerkesztve ]

(#51856) Graphics válasza modflow (#51854) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Folyamatos másolásnál nem meglepő , hogy felmegy a hőfok.
Nincs semmi baja.

Használd.

Felesleg para kört futottál, másolás közben minden melegszik...

[ Szerkesztve ]

-

(#51857) arcitec válasza modflow (#51848) üzenetére


arcitec
addikt

[link] A linkeltből kiemelve: Operating Temperature: 0°C - 70°C
Be lehet állítani az egyedi hőmérséklet küszöböt a HDD Sentinelnél az adott meghajtóhoz.
Ráadásul ezt itt nem is írtad : "Most ért véget a másolás, 4,5 óra után."
Nos akkor pláne nem kell csodálkozni,

[ Szerkesztve ]

(#51858) modflow


modflow
veterán

A borda olyan langyos így kézre.
Most már normál üzemben megy, torrent megy az SSD-n.
Így most ilyen képet mutat:
Az új, 2Tb SP az 52 fok, 41 az 512-es SP, 38 a 980 Pro.
Mondjuk most meg 58 fok...

Akkor a lényeg, ha nem megy 70 felé, akkor jó?
Bár mi lenne vele borda nélkül....

[ Szerkesztve ]

(#51859) Pyttawrx válasza modflow (#51852) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Jah fólia.. ok. Majd így nézd meg. Szerintem 60-65 közt kell lennie terhelés alatt. De ez nem terhelés am

[ Szerkesztve ]

(#51860) Graphics válasza modflow (#51858) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Na milyet? :DDD

Használd, semmi baja.

[ Szerkesztve ]

-

(#51861) modflow válasza Pyttawrx (#51859) üzenetére


modflow
veterán

Ezt nem értem.
Nem vagyok béna, szereléskor levettem a fóliát a termál padról.

(#51862) Graphics válasza modflow (#51861) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Utoljára, HASZNÁLD!

-

(#51863) modflow válasza Graphics (#51862) üzenetére


modflow
veterán

:R

(#51864) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

Remélem jól tippeltem, hogy ide tartozik: A Samsung sima EVO 840-es SATA SSD-nél(256GB) a betett sebesség érték rendben van?

Nekem kevésnek tűnik, valami driver frissítés, vagy ütközés miatti lassulás ok miatt gyanús ez az érték.

:R

(#51865) King Unique válasza 5leteseN (#51864) üzenetére


King Unique
titán

Ez első ránézésre olyan, mintha SATA3 (6 Gb/s) helyett csak SATA2 (3 Gb/s) csatlakozás lenne.
De lehet éppenséggel amiatt is, hogy eleve kevés a szabad terület az SSD-n, 93%-ig le van terhelve, úgy nem meglepő, ha nem hozza a gyári maximumokat.

(#51866) Pyttawrx válasza modflow (#51863) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Fólia nélkül milyen?

(#51867) 5leteseN válasza King Unique (#51865) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Már felment 93%-ra, de hiába volt kisebb foglaltsága az SSD-nek, sosem volt ennél jelentősengyorsabb! :O

Egy HP ML350P G8-ban futkározik, ott úgy emlékszem, hogy többet kellene tudnia! Jól tudom?

[ Szerkesztve ]

(#51868) Graphics válasza Pyttawrx (#51866) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem volt rajta fólia. Írta is.

Én úgy értelmezem, hogy levette felszerelés előtt már.

De ahogy az a fólia, úgy a papírlapka az SSD-n sem fogja markáns módon akadályozni a hűtést

[link]

[ Szerkesztve ]

-

(#51869) Pyttawrx válasza modflow (#51858) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

60 alatt jó vagy. A küszöb értékeket tudod állítani. Terhelés alatt 65 tökéletes. Még a 70 körüli értékek is jók terhekésnél. Szerintem most nem kapott annyi terhelést a HDD miatt, ezért írtam, hogy van valami gabesz. De lehet tévedek.

(#51870) PROTRON válasza modflow (#51850) üzenetére


PROTRON
addikt

Ahogy azt írtuk korábban is, a másik fajta Silicon Power SSD-vel példálózni nem mérvadó, itt a válaszod, erre értettem a másik totyikban, hogy gen 3-as sebességű SSD-t gen 4 vezérlővel ellátni aztán gen 4x4 reklámozni marketing bullshit és tiszteletlenség. Mert a gen4 vezérlők melegebbek a gen3-nál, de az olcsóbb típus esetén a gen 4 mögött álló pozitívumokat sem kapod meg.

Az alaplapi lap, az nem lesz automatikusan "borda" csak azért mert a gyártó annak hívja, mert a gyártók dizájnra mennek.
Ezért írtuk hogy ha komolyabb másolást végzel jobb szeretjük 65 fok alatt tartani, mert nyáron még jobban felmelegedhet, vagy bármikor jöhet valami egyéb ami miatt az a pár extra fok már problémásabb lehet.

Szóval az alaplapi hőelterítő lapka szerintem kevés ehhez a trípushoz, mivel az SSD vezérlők terén mind1 hogy 100-al vagy 7000-el írsz rá, akkor is felfog melegedni mert számolgat.
A gen 3 is felmelegszik, csak alacsonyabb hőfokra mint a gen4-esek. Valódi írási sebességtől függetlenül.

Egy lapot akkor hívunk bordának, ha azon hosszanti, vagy keresztirányú rendes 2-5mm magasságú és vékony "bordázás" található(nem vagyok irodalom tanár, sem szinoníma szótár, nem tudom ennél jobban kifejezni).
Attól még mert az alaplap gyártója bordának hívja, ha nem teljesíti a feltételeket, az csak hőelvezető-hőelterítő lap, nem borda.
És itt a gond, mert közepes gen 3 példányok esetén a házhűtőventi légáramával együtt még éppen hogy elegendőek lehetnek, de melegedő gen 4-es vezérlések esetén nem mindig.
Mivel a bordának a működése hogy a vékonyabb bordázott részeken a levegő rendesen körbejárja és le tudja adni a hőt.
Egy hőelvezető lap esetében nem tudja rendesen körbejárni a levegő, jóval kisebb a levegőnek átadott hőmennyiség, mert a lap egyfajta hőpajzsként működik.
A hő egy része állandó jelleggel bennreked, elraktározódik amit átvett az SSD-től.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51871) Rowon


Rowon
veterán

Bocs az offért. :R Tetszik a topik új neve, szerintem megérte megváltoztatni.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#51872) Arm_64


Arm_64
csendes újonc

Sziasztok!

Erről az ssd-ről valami vélemény? Csak mert nagyon sehol nem találok róla semmit.
https://www.seagate.com/gb/en/products/hard-drives/barracuda-pcie-ssd/

(#51873) PROTRON válasza Arm_64 (#51872) üzenetére


PROTRON
addikt

Én nem olvasok róla sok infót és nem kívánok kísérleti nyúl lenni.
Ellenben örömmel olvasnám mások tapasztalatait.
Értem a 2TB változattal lehet spórolni 5-7k-t egy bevált típushoz képest, de nem tartom korrektnek hogy gen 4 vezérlőt kapott (és ki is hangsúlyozzák hogy gen4x4) miközben az írási sebessége egyértelműen gen 3 bevált példányoknál gyengébb...

DE szívesen várjuk tegnapra az 1 éves folyamatos használati tapasztalatokat. :)
Köztük a melegedéssel kapcsolatosakat is.

szerk.: most nézem csak hogy szeptemberbern még 30k körül is lehetett kapni most meg 40-45be is belekóstol, ez már azért durva, ennyire nem jók a paraméterei.

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51874) arcitec


arcitec
addikt

Apropó a melegedésre. Nem értem az alaplap tervezőket, hogy miért a proc. és a PCI csatlakozás közé szorosan tervezik az ssd csatlakozást. A videókártya hője ömlik rá, játék közben nem csoda, hogy melegszik. Amikor így most netezve a 970 evo m2 35 fok, a rendszer 870 evo ssd 27 fok. Az SSD-re megy venti előlről meg is látszik. Az m2 a videokártya mellett jóval melegebb így, hogy nincs is használva. Miért nem fordítva vannak legalább tervezve és mehetne alulra, ideálisan mindkettő m2 alulra. Másabb lenne a hőelvezetés. Szerintem..

[ Szerkesztve ]

(#51875) ANOka


ANOka
őstag

Üdv!

Van vkinek tapasztalata a 4TB-os Crucial MX500-al?
Otthonra virtuális gép(ek) rendszer kötetéről biztonsági mentés/snapshot készítéséhez keresgélek ~4TB-s SATA 2.5"-ös SSD-t.
Szerverbe szánt széria nem kell, azért annyira egyik sem kritikus rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#51876) PROTRON válasza arcitec (#51874) üzenetére


PROTRON
addikt

Túlzottan leegyszerűsíted, ez nem gordiuszi csomó, ellenben nem látod a fától az erdőt.
Az én 4 pcie slotos gépemben egyébként valóban legalulra került a fő M.2 SSD slot.
De minden mm távolsággal veszítesz az átviteli sebességből.
Ellenben ahol most van az meg a 3 slot alatti terület, ahova a második VGA-t kellene beraknom amint megérkezik, de nem fogom tudni ha rajta hagyom a megfelelő minőségű bordát.
Nálad ahol most van ott legalább borda jobban elfér, amit egy topflow cpu venti rendesen meg is mozgat.

Aztán az M.2 SSD-k másképp működnek mint a saták, ne hasonlítsunk össze csipkebogyót almával.
Az M.2-nek alapjáraton szüksége is van a vezérlőnek a magasabb idle hűmérsékletre, tehát a 35 fokoddal még lehet hogy túl is hűtöd a vezérlőt.

És még egy rakás adalék info van, amikbe ne menjünk bele, inkább olvass utána neten, mert nem kéne szétfloodolni a totyikot.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#51877) arcitec válasza PROTRON (#51876) üzenetére


arcitec
addikt

Már ne haragudj de akkor a tiéd mi volt? Nem gondolnám, hogy releváns az amit ide körmöltél, ennek sem sok értelme volt -(és én nem sértegettem senkit, de hát az embör olyan amilyen ez van :DDD ) szóval utána fogok nézni, magamtól is rájöttem és értem én a fizikát nem kel arcoskodnod. Peace embör peace, nyugodj le. ;) Azon túl mi van a külső házba rakott m2-vel mert hát azok is működnek. De majd utánajárok, ha ittennek ez a kérdés teher egyeseknek, de akkor minek válaszol? :U

[ Szerkesztve ]

(#51878) Graphics válasza PROTRON (#51876) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

És a külső házban lévő SSD-k? ( az mennyire esik távol az ideálistól)??

Miért kell letorkolni a másikat?
Ez még milyen új dolog, hogy a vezérlőnek szüksége van magasabb hőmérsékletre?

Komolyan ennyire lemaradtam volna valamiről?

Erre dobj már egy szakmai linket, mert erős kétkedés támadt bennem..

De, menjünk bele, mert ilyen állítások mellé nagyon szívesen fogadom én is a releváns szakmai linkeket.

Bocsi, de ez nem válasz, hogy burkoltan lehülyézed a másikat, majd a végén azt mondod ne is menjünk bele.

Kíváncsiva tettél, így X év után hátha tanulhatok újat, mert állításaid alapján vannak érdekességek.

Ez a topic viszont erről szól, jöhetnek akkor ezek a szakmai linkek.

Illetve az adatátviteli sebesség vesztés kapcsán is jöhetnek pontosítasok.

[ Szerkesztve ]

-

(#51879) Pyttawrx válasza arcitec (#51874) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia.
A 35 fok elég jó érték, bárhol is legyen. Ezek az SSD, ha van terhelés, akkor melegszenek. Viszont egy bordával, és egy jól hűtött házzal szépen kordában leht tartani. Aggódni tartós 65°C-nál kellhet, a ha nincs agyon terhelve. Terhelésnél még az sem gáz.

(#51880) 5leteseN válasza PROTRON (#51876) üzenetére


5leteseN
aktív tag

"...Aztán az M.2 SSD-k másképp működnek mint a saták, ne hasonlítsunk össze csipkebogyót almával.
Az M.2-nek alapjáraton szüksége is van a vezérlőnek a magasabb idle hűmérsékletre, tehát a 35 fokoddal még lehet hogy túl is hűtöd a vezérlőt. ..."

Én emlékszem ilyen problémára:
Voyager 1
Voyager 2
:DD

Bevallom némi humorral tompítottam meglepetésem az idézett :F :F :F véleménnyel kapcsolatban! ;]
A két példánál ugye a Mély-Űr/Deep-Space "abszolút 0"(-300(+)) körüli környezetéről van szó, nem a kereskedelmi termékeknek szokásos Föld-i, 0-50 Celsius körüli környezethez tervezett körülményeiről!

[ Szerkesztve ]

(#51881) ubyegon2 válasza PROTRON (#51876) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az M.2-nek alapjáraton szüksége is van a vezérlőnek a magasabb idle hűmérsékletre

Ez elég meglepő infó, senki nem hallott még erről, pont arra jó ez a topik, hogy az ezzel kapcsolatos linkeket megoszd velünk!

Olyan elemzést már olvastam, amiben írják, hogy folyamatos adatközpontban használt HDD-k operatív hőfokánál több eszköz romlott, ami hűvösebb volt, de ez, hogy SSD controllernek alapon magasabb idle hőmérséklet kellene....

Rég vártam ennyire kíváncsian SSD témájú leírásokat, mint ebben a spéci esetben. Előre is köszönjük! :R

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51882) Rowon


Rowon
veterán

Valami hasonló "okosság" egyszer megjelent ezen a kétes hírnevű YT csatornán: [link] Az, hogy ez mennyire igaz, fogalmam sincs, viszont szerintem ez sem a vezérlő hőfokára vonatkozik.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#51883) modflow


modflow
veterán

De most komolyan, ehelyett:
Ez az apróság:

Jobban fog hűteni????

Eredmény:
Bakker ez mi???
60 fok, hogy csak 1-4 MiB/s al tölt fel torrent???
A Samsung 980Pro meg hűtés nélkül 37 fok???

[ Szerkesztve ]

(#51884) modflow válasza modflow (#51883) üzenetére


modflow
veterán

Talán tényleg elállok a vásárlástól a Silicon Power UD85-öt illetően.
Ha veszek helyette Ssmsung 980Pro-t, csak 2 Tb-osat, akkor mennyire bízhatok abban, hogy ugyan annyi lesz a hőmérséklete, mint a meglévő 1Tb-os 980Pro-m??

(#51885) modflow válasza modflow (#51884) üzenetére


modflow
veterán

Bár torrentnél 1200 TB érték nem kevés?

(#51886) modflow válasza modflow (#51885) üzenetére


modflow
veterán

Már teljesen tanácstalan vagyok.
Nekem ugye torrentre kell, nem kell 7000-es olvasás, írás.
A lényeg hogy hosszú élettartamú legyen és a hőmérsékletével ne legyen gond, valamint ne legyen lassabb, mint egy HDD.

[ Szerkesztve ]

(#51887) Graphics válasza modflow (#51884) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ugyanazt tudom mondani... Annyira feleslegesen izgulsz...

Leírtuk, hasznald, én többször nem fogom leírni. Semmit nem ér, amit írunk.

Minek torrentre 980 Pro??N

Nem hűt jobban, az a nagy hőfok neked sok másolasnal jött össze.

Felesleges köröket futsz. A két SSD egymást fogja melegíteni amúgy is.
Használni kéne. Én sajnos ebben többet nem látok.

[ Szerkesztve ]

-

(#51888) tasiadam


tasiadam
veterán

Gondoltam itt is megosztom. Azota rohogok

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#51889) tasiadam válasza modflow (#51885) üzenetére


tasiadam
veterán

Ha napi 1tb adatot toltesz le, az is kb 4 ev, mire elered a limitet.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#51890) Pyttawrx válasza tasiadam (#51888) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Kár volt..

(#51891) ubyegon2 válasza tasiadam (#51888) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem rossz megoldás ez, talán a user így próbálja biztosítani a vezérlőnek a magasabb idle hőmérsékletet! :D Lehet itt olvasta PROTON szakmegállapításait...

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#51893) gulyidosz


gulyidosz
csendes tag

Sziasztok! Pár kérdesemre megválaszolására kérlek titeket.
Lenovo laptop optikai meghajtó helyére (optikai meghajto boxban)tennék be 1tb m.2 ssd-t. Ha nem csak oprendszer telepítésére használom (pl filmek, sorozatok tárolasa) akkor mennyi lehet az írási élettartalma? Vagy hol tudom ezt követni?
Köszönöm ha segítetek.

(#51894) Pyttawrx válasza gulyidosz (#51893) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. nincs miért aggódj, használd.

(#51895) csibe1 válasza tasiadam (#51888) üzenetére


csibe1
addikt

:Y szép munka! :K
Védd az SSD-ket! :D :C

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#51896) Rowon válasza gulyidosz (#51893) üzenetére


Rowon
veterán

Sok... van egy jó videó, szerintem érdemes megnézni: [link]

De, ha tartasz az adatvesztéstől, akkor érdemes több helyen tárolni a fontos dolgokat, pl. offline külső HDD, vagy online felhő szolgáltatás.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#51897) yanna válasza csibe1 (#51895) üzenetére


yanna
őstag

Nincs ezzel baj, külső, hordozható. :)

(#51898) Aprósólyom


Aprósólyom
addikt

Micron 3400 512GB OEM-ről osztanék meg egy kis infót, hátha érdekel valakit.

PC Setup (ami érdekes lehet):
ASrock Z490 (PCIe 3.0), i5-10400F, DDR4 3273 CL14. 20°C szoba hőm., Nyitott gépház, kevés venti alacsony ~600RPM fordulaton.

Ahogy beszereltem, az messze van az ideális hűtéstől :B (De nálam nem fog izzadni, úgyhogy letojom... :B )

Fast Copy: 81GB Tekken 7 (531 fájl) másolás merevlemezről (~77.9MB/s) majd ellenőrzés. Ellenőrzés alatt felment 65°C-ig.
Érintés alapján ez csak a kontroller hőmérséklete. A NAND és a DDR RAM chipek hűvösek voltak.

CrystalDiskMark 8.0.4 (65°C csúcs)
AS SSD Bnchmark 2.0.7316.34247

Steam verify
(Tekken 7, 81GB, 531 fájl, átlag 437MB/s)
Na jó, tudom ez messze nem komoly izzasztás volt, ellenben átlag terhelés, ami számomra elégséges. Desktopon visszaáll 45°C és 48°C közé a fentebb említett körülmények között.

Jevons paradox

(#51899) Graphics válasza Aprósólyom (#51898) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Jó cucc, és olcsó :R

-

(#51900) Aprósólyom válasza Graphics (#51899) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Én szimplán korrekt árnak mondanám, mert nálam ártényező a jótállás/garancia, de hát valamit-valamiért. Micron/Crucial legalább egy erős bizalmi faktor megbízhatóság aspektusból.

UI.: A Goodram meg megrohadhat. ;]
Írtam nekik e-mailt pár infóért. Nulla válasz. Az online űrlapjuk meg nem működik. + Goodram SSD forgalmazás/elérhetőség itthon nem túl bizalomgerjesztő. Úgyhogy patrióta szándék ide vagy oda, az ügyfélközpontúságra kb**zottul háklis vagyok, úgyhogy nem vettem most Goodram-ot végül. Ha valami visszataszítónak tartok ügyfélkezelés aspektusból, az nálam NO-GO.

1-1 PH! kereskedő messze lepipál bármilyen átlag kereskedést. Aki árulja, tapasztalatom alapján jó szívvel ajánlom.

Ui.: Látom megváltozott az összefoglaló. Örülök, hogy a vitás és félreértelmezhető szituációk után újrafogalmazta #51824 Pyttawrx kolléga. Hatalmas piros, hogy ha vita is van, az all-in-all fejleszt minket végül, nem pedig leépít. :R

[ Szerkesztve ]

Jevons paradox

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.