Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#451) avl


avl
aktív tag

(#452) szabi__memo válasza Domináns Hím (#444) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nem azért mondom, jóember de felhozol dolgokat, amire visszakérdezünk, majd válaszok helyett jössz azzal, hogy offtopik. Lehet nem véletlenül vagytok kitiltva?

(#453) julius666 válasza emvy (#446) üzenetére


julius666
addikt

Minden téren +1. Kínai technológiai fejlődést én is ijesztőnek tartottam, most, hogy szépen elkezdte levágni őket a nyugat a technológiáról, tudásról fog elválni a tüdő a májtól. Nem véletlen, hogy el is indult a szarakodás a világ chipgyártó központja (Tajvan) körül.

USA-ban egyébként volt rettegés az arab olajsejkektől, meg Japántól is (inkább gazdasági értelemben). A nyugati néplélek része, hogy mindig kell egy mumus, ami fenyegeti a jólétünket.

[ Szerkesztve ]

(#454) julius666 válasza KMT (#435) üzenetére


julius666
addikt

Szerintem új tőzsdéhez kapcsolódni egy fokkal bonyibb mint felvenni egy már meglévő kapcsolaton keresztül elérhető papírt. :P Utóbbi valszeg csak egy DB update Ersténél.

Megkérdezni tőlük persze ingyen van, nem is nagy effort. Még az is lehet megsúgják ha lesz náluk gettex (nagyon jó lenne...).

(#455) Hi!King válasza emvy (#449) üzenetére


Hi!King
őstag

Befektetési szempontból viszont túl tudnak fújódni a nagy ugrásokkor, majd alulértékelődni két ugrás között.

Egy ismerősöm a korábbi biotech láz idején fektetett be biotech cégekbe, aztán a 2010-es évek közepére lelohadt a lelkesedés a piacokon, aminek az volt a fő oka, hogy baromi drága egy-egy makromolekulás készítményt fejleszteni és engedélyeztetni, és ezek erősen specializáltak, tehát pl. egy-egy viszonylag ritka genetikai betegség gyógyításában segítenének, vagy egy-egy rák fajtán, amikből rengeteg van. Az újabb felfutási lehetőséget a Covid adta, az mRNS vakcináknál ugyanez a probléma nem állt fenn, mivel ugyanaz kellett sok millió embernek, ettől még a probléma továbbra is fennáll, de idővel valószínűleg át fogják hidalni, amiben nyilván a hype miatti több pénz is segíthet.

Nyilván az AI is hasonló történet, sokszor voltak már túlzó remények, amik aztán rövid- és középtávon nem teljesültek, aztán jóval később meg teljesültek, illetve teljesülni fognak. Most nem is fektetnék célzottan bele a nagy hype miatt, bár én amúgy is óvatos vagyok, de amúgy is ha valaki világkövető ETF-et tart, akkor abban még most is felül vannak súlyozva a nagy tech cégek, amelyek élen fognak járni az AI-ban, akár maguk, akár felvásárlással.

[ Szerkesztve ]

(#456) BlackV válasza avl (#451) üzenetére


BlackV
senior tag

Most már minden harmadik gazdasági cikk arról szól, hogy recseg ropog a pénzügyi rendszer.

"
él a gyanú, hogy a nagy jegybankok valójában esetleg nem óhajtják tartósan letörni az inflációt, éppen azért, mert évtizedek óta a világgazdaságban lévő adósságállomány felfújása volt a gyógyszer minden bajra. Ennek a hatóanyagnak a felhalmozódása pedig életveszélyes allergiás reakciót válthat ki egy másik monetáris politikai gyógyszer, a kamatemelés huzamos adagolása esetén. Valójában nem lehet megengedni, hogy a világban lévő adósságállomány átárazódjon, az infláció letöréséhez szükséges kamatszintek által vezérelve. Ez pillanatok alatt matematikailag garantáltan fenntarthatatlan pályákra tudná lökni a magán- és az államadósságok jelentős részét."

[ Szerkesztve ]

(#457) Tapsi válasza julius666 (#453) üzenetére


Tapsi
addikt

Sosem értettem ezt a Kína-mániát. Már anno az egyetemen is az volt a mondás, hogy Kína orrba-szájba csal a statjaival. Első kézből tudjuk, hogy mennyire is működőképes és szavahihető egy komcsi diktatúra.

(#458) archie17 válasza Domináns Hím (#444) üzenetére


archie17
tag

Ez a Fukuyama passzus több sebből is vérzik, és az a baj, hogy felsőbbrendűséggel írsz szakbarbár dolgokat.
- Fukuyama írt egy állóvizet felkavaró művet hangzatos címmel, ami egy látlelet a 90-es évek elejének eufóriájáról, semmi több. Már 20 éve magyar (!) egyetemeken is kritikai szemszögből volt maximum tananyag. NEM határozza meg a nyugati gondolkodást.
- A múltban sem volt szükség liberális demokráciára birodalommá váláshoz és növekedéshez -> ezt nem is tudom hova tenni, nemhogy politikaelméleti művek, de akár Asterix és Obelix, vagy Mátyás király meséi alapján is tudja egy kisiskolás.
- Birodalommá válás + liberális demokrácia mint gazdasági növekedés alapja = nyugati fősodor: itt ütközöl a legnagyobb ellentmondásba, ugyanis a főbb hegemóniaelméletek a politikai realizmus vagy a marxizmus oldaláról származnak (pl. Gramsci), amik tipikusan a "keleti" országok eszköztára. Nyugaton már évtizedek óta egy nagyon széles palettából merít úgy a szakma, mint a döntéshozás, institucionalizmustól posztmodernen át számos módon próbálják megérteni a világ működését. Valószínűleg nem veszed észre, de amit beskatulyázásnak gondolsz, azzal igazából te skatulyázod be a "nyugatot", ami Wilson elnök óta (száz éve) keres alternatívákat.

Látszik, hogy szeretsz pár dolognak utánaolvasni, de az is, hogy nagyon a felszínt kapargatod. Amivel nem lenne semmi gond, szerintem elfér bárhol az ilyen vélemény, csak ne add elő fellengzősen, mert azzal megölöd az értelmes vitát (pont azt, aminek a hiányát siratod a "libsik" miatt).

(#459) Shadowbull válasza archie17 (#458) üzenetére


Shadowbull
addikt

Én azért sem értem ezt az állandó Fukuyamára való hivatkozást a szélsőjobbtól, mert Huntington nem sokkal később megírta A civilizációk összecsapását.... kvázi kritikaként Fukuyamára.

Ezeket azért együtt szokás emlegetni.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#460) Hi!King válasza Tapsi (#457) üzenetére


Hi!King
őstag

Én úgy látom Kínát, hogy persze csaltak is, de ténylegesen is rengeteget fejlődtek az elmúlt évtizedekben, ugyanakkor ezt nem gondolom csodának, márpedig azért nem, mert a történelem során Távol-Kelet sokáig volt a világgazdaság legnagyobb vagy egyik súlypontja, azon belül Kínának kiemelt fontossága volt, aztán az ipari forradalmakkal a nyugati országok lehagyták, a császárság a végére versenyképtelen maradt, aztán a brit félgyarmati helyzet, az ott már 30-as években dúló második világháború, a polgárháború, majd a Mao diktatúra tovább rontotta a helyzetet.

Nos, ehhez képest ami a Teng féle gazdasági nyitás óta történt nem csoda, hanem a padlóról való felállás, nem lett Kína gazdag, hanem egy mélyen szegény országból lett egy átlagos fejlettségű, de nyilván a lélekszáma miatt nagy gazdasági súlyú ország.

Egy általános jelenség a világgazdaságban, hogy ha egy ország valamilyen okból, pl. háború, elzárkózás, őrült társadalmi kísérlet (kommunizmus), központi hatalom hiánya (lásd egyes afrikai országok) miatt durván lemarad, akkor az újranyitást követő időszakban gyorsan növekszik, mert van honnan növekednie. De egy dolog relatív megközelítenie a leggazdagabb országokat, másik dolog le is hagyni.

Megjegyzem, az elbaszott tervgazdaság ellenére még a Szovjetunió is relatív egy ideig gyorsabban fejlődött mint a nyugati országok, mert ott is volt honnan, mégis borítékolható volt, hogy belebuknak, mert elbaszott, megújulásra képtelen gazdasági struktúrát építettek. Kína nyilván nem ugyanez a helyzet, mert ott a magántőke építi elsősorban a gazdaságot, de a kínai növekedésnek is vannak korlátai.

Egyébként amit @Domináns Hím ír, mely szerint tévhit, hogy csak liberális demokrácia építhet birodalmat, az egy szalmabáb, mert senki nem mond ilyet, hiszen rengeteg történelmi példa van rá, sőt igazából klasszikus értelemben a birodalmak többé-kevésbé diktatórikusak, a modern demokrata nagyhatalmak meg nem is birodalmak. A birodalom definíciójának szvsz része a perifériák elnyomása. Viszont itt nem erről van szó, hanem a kínai "csoda" a kérdéses, hogy mennyire csoda az, szerintem semennyire. Ahogy egyelőre India sem, ami mellesleg demokratikus rendszerben zárkózik fel, de szintén kérdéses meddig, ott más jellegűek a problémák.

(#461) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

Mai adatok: francia, német és Eurozóna Manufacturing PMI-ok rosszabbak lettek a vártnál, viszont a Services PMI-ok meg erősebbek lettek.

some men just wanna watch the world burn...

(#462) julius666 válasza Ixion77 (#442) üzenetére


julius666
addikt

A balance sheet növekedése nagyon durva. Ha így folytatódik hamar visszaduzzad új ATH-ra. Vicces, hogy már a legelső felmerülő problémára gyakorlatilag azonnal ez lett a válasz.

Persze tudom-tudom, ez nem QE, de a nap végén mégis ugyan arról van szó, pénznyomdából megtámasztani a gazdaságot (most épp a bankrendszert).

(#463) Ringman


Ringman
nagyúr

remélem a gazd.pol még elfér, szerintem ez még nem kizárólagosan poltopik témája:

Egymásnak feszül a kormány és az MNB, ennek nagy ára lesz

+ magyar kv számai elég rosszul néznek ki:

Valami baj van, két hónap után már 1525 milliárdos rekordhiánnyal küzd a magyar költségvetés

(#464) Domináns Hím válasza emvy (#446) üzenetére


Domináns Hím
kezdő

Szerintem az AI-verseny soha nem fog véget érni és kb. most tartunk a nulladik lépésnél, ezért nagyon korai lenne még győztest hirdetni. A Human Genom Projectnél is megdönthetetlennek tűnt a nyugati fölény, aztán kiderült, hogy mégsem. A kevesebb törvényi és etikai korlát nem a liberális demokráciák jellemzője, különösen nem a tömeges alkalmazás tekintetében. Felidézhetjük magunkban az AI villámgyors terjedését a kínai közoktatásban - hol is van ehhez képest az amerikai közoktatás? Egy-két évtized múlva könnyen lehet, hogy teljesen más szereplők is meghatározóak lesznek (pl. India).

"Majd kiderul, de igy 2023 elejen cseppet sem tunik ugy nekem, hogy az USA dominanciaja valodi veszelyben van."

Én sem gondolom, hogy máról holnapra elenyészik, de ettől még folyamatban van egy másik, eleve óriásiként indult világhatalmi pólus megerősödése. A dollárt sorra cserélik le a világ legnépesebb országai és legnagyobb nyersanyagexportőrei az egymás közti kereskedelemben, ezt a szankciók csak katalizálják. Ennek erős hatása lesz Nyugaton is, méghozzá nem kellemes. Több ország egyértelműen arrafelé gravitál, nem véletlenül. Afrikai államok egész sorában például nem az AI hiánya nyomasztó, hanem a gabonaféléké és a kínai tőke sokszor olyan területeken landol, ahol ezelőtt semmi nem volt. Ezek a befektetések hosszú távú, potenciálisan akár több évszázados gazdasági-hatalmi berendezkedésnek ágyaznak meg bányászati és infrastrukturális projektek formájában. A történelem folyamán láttunk már hasonlót, csak a szereplők változtak. De vajon hány hasonlóan jövőbe mutató projektet indított az Európai Unió, hogy a jövőben ne legyenek ellátási problémái?

"ezalatt azt erted, hogy dragabb lett a trappista egy brutalis haboru kozepen? hat, azert ez nem akkora para"

Amikor látványosan zuhan az európai gazdaság versenyképessége, a megélhetési nehézségekről szóló híradásokkal van tele az európai sajtó, az amerikai tőzsde 52 éve nem zárt olyan rossz első félévet, mint tavaly, 40-50 éves inflációs rekordok dőlnek meg, akkor azért már többről van szó, mint a trappista megdrágulása. De ezt mindketten tudjuk.

Hi!King

"Mondom ezt úgy, hogy szívesebben látnám Európát az élen"

Naná, én is. De Európa sajnos átaludta az elmúlt évtizedeket, egy rakás fontos fejlesztés maradt el kulcsfontosságú ágazatokban, mások versenyképességét pedig a policymaker körben meghozott balfasz döntések ásták alá, ezért nézzük most hátulról az élmezőnyt.

szabi__memo

Szívesen kitárgyalnám itt a szankciós témát hidd el, de akkor tényleg letiltanak.

archie17

Nyilván lehet vitatni Fukuyama hatásának erősségét, bár napi szinten köszönnek vissza a gondolatai a politikusok beszédeiben, a mainstream médiában, vagy akár ezen a fórumon is, ahányszor csak az autokrata berendezkedésről és/vagy Kínáról értekezik valaki. Szerinted kinek a hatása erősebb a témában? A shadowbull által felvetett Huntingtoné? Fontos, de messze nem befolyásolta ennyire a liberális fősodor felfogását (szerintem amúgy sokkal reálisabb). Legutóbb amúgy A kapitalizmus újratervezését olvastam kicsit hasonló témában, egész jó gyűjtemény érdekes felvetésekkel.

[ Szerkesztve ]

Egy szimpátiát szülő nicket akartam. :)

(#465) ngaba válasza Ringman (#463) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ha péntek, akkor bankpánik. :(

Igazából a zéró kamat politikája elég nagy problémát okozott (ahogy mindenki látta előre). Ebből vagy masszív infláció lesz, vagy bedől a bankrendszer.

Utólag mindig okos az ember, de inkább hagyni kellett volna bedőlni covid alatt néhány termelő céget. Az ultralaza -> ultrahéja átállást a bankrendszer nem nagyon bírja, és az nagyobb rizikó...

Magyarország eközben lapít a fűben, ahol még nagyobb a kamatugrás, és a bankok agyon vannak adóztatva. (A másik fele meg nem piaci alapon működik.)

[ Szerkesztve ]

(#466) julius666 válasza Ringman (#463) üzenetére


julius666
addikt

Az a rekordhiány nagyon durva. Főleg az a rész, hogy a bevételi oldal gyakorlatilag nem nőtt még csak nominálisan se. Úgy, hogy közben a hivatalos infla is 20% felett van és ha nem is érik el, de a bérek is próbálnak felkapaszkodni hozzá (jelentősen nőnie kellett volna az áfa meg szja bevételeknek).

Folyamatosan forog át a magyar adósságállomány ezen a bolond kamatszinten, ami egyrészt tovább rontja (+konzerválja!) a kiadási oldalt, másrészt tovább rontja a magyar adósság kockázati felárát, feedback loop.

Pont mint az átkos emútnyócévben, az igazi szikra ott is egy masszív választási költekezés + emelkedő nemzetközi hozamkörnyezet volt a szar magyar gazdpolitika lőporos hordói alatt, hogy aztán a válság meg jól meg is szórja napalmmal 2008-ban. Simán lehet megint ez lesz a forgatókönyv végül.

Forint árfolyam elengedésén kívül van bármi említésre méltó "szelep" a rendszerben? Jelenleg a kíváló áron kapott gáz miatt gondolom még annyira nem lenne buli, de az év hátralévő részében a csúsztatott gázár leköveti a piaci mozgásokat és be fog esni. Lehet kiderül végül miről is szólt "a keménykedő MNB" című színdarab... :U

(#467) Ixion77 válasza julius666 (#466) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

A probléma rendszerszintű, és valóban nagyon durva. Kb. ~15 éve mondom, hogy ezt így nem lehet csinálni. Most lassan vége a bulinak, csak a részegség maradt. Sajnos hamarosan el kell kezdeni az évtizedes tivornya pusztítását helyre tenni, és ez legalább ugyanannyi idő lesz.

Forint árfolyam elengedésén kívül van bármi említésre méltó "szelep" a rendszerben?

Költségcsökkentés. A holdudvart továbbra is fizetni kell, így a közszolgáltatások további lepusztítása jöhet csak szóba. Rendvédelmi szervek kellenek a hatalom fenntartásához, tehát marad az egészségügy, oktatás, kultúra lenullázása.

A feszültség alapja éppen az, hogy a kormánynak osztania kell az adópénzt a holdudvarnak. Kell. A hatalmuk múlik rajta. A gazdaság maradék része pedig nyilvánvalóan összeomlik. Ha az USA-ban már 5%-nál csődhullámtól tartanak, nálunk mire lehetne számítani 13%-nál?... A gazdaság innovatív, befektetésigényes ágazataiban szinte senki nem marad talpon.

"Amennyiben az lesz a megítélés, hogy a jegybank politikai nyomásra lép, ezért mélyebben vág kamatot, mint amekkorát a piac „megenged”, akkor nagyon sokan ki fognak szállni a forintból."

Pontosan ez fog történni. Vegyetek eurót és dollárt, amíg 400 alatt vannak. Meg aranyat.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#468) Stanlee válasza julius666 (#466) üzenetére


Stanlee
őstag

Akkoriban nem volt ertelmezheto lakossagi allampapir portfolio, aqz intezmenyi befektetok meg nem hagyjak magukat annyira egyszeruen lerazni, mint a lakossag.

Ettol fuggetlenul gaz van, varom mikor lesz mar megint 400 felett az euro...

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#469) PredatorZoli válasza ngaba (#465) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

A covid idején, 2020-ban alapvetően nem tartom elhibázottnak, hogy adtak egy gázfröccsöt. Igazából 2021 volt az az év, amikor teljesen szükségtelen volt és az igazi károk szerintem ott keletkeztek, amit 2022-ben kapkodva voltak kénytelenek (megpróbálni) megoldani, ennek eredménye/ára lett a dülöngélő bankrendszer, mint mellékhatás.

(#470) Hi!King válasza PredatorZoli (#469) üzenetére


Hi!King
őstag

Szerintem korábban lett elrontva, már 2012-13-ban el kellett volna kezdeni egy kamatemelési ciklust, utána pedig közepes szinten tartani az alapkamatot, nem pedig 0 kamattal pörgetni. Akkor a 2020-as covid miatti kamatvágás sem okozott volna akkor problémát.

(#471) PredatorZoli válasza Ixion77 (#467) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Én is úgy gondolom, hogy a jelenlegi szinten a forintot adni érdemes.

(#472) Stanlee válasza PredatorZoli (#471) üzenetére


Stanlee
őstag

A mult heti 410-es vasarlasom nem jott meg ossze, pedig nagyon remenykedtem benne, hogy betojik a forint.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#473) julius666 válasza Stanlee (#468) üzenetére


julius666
addikt

Akkoriban nem volt ertelmezheto lakossagi allampapir portfolio, aqz intezmenyi befektetok meg nem hagyjak magukat annyira egyszeruen lerazni, mint a lakossag.

Szerinted mire ment ki az egész "legyen magyar kézben az államadósság" meg a "mi nem akarjuk bevezetni az eurót" játék? :)

Pont erre, hogy vész esetén legyen még egy szelep (forintrontás + infla), a magyar kisemberek betéteinek meg államkötvényeinek elfüstölésével még esetleg át lehessen vészelni viharos időszakokat anélkül, hogy IMF-hez meg hasonlókhoz kellene szaladgálni megalázva. Ha az állam által nem leértékelhető devizában lenne nagyobb részt az államadósság (ez lenne akkor is, ha bevezettük volna az eurót!), nyilván ez a szelep nem működne.

Ez persze nem újdonság, tavaly február óta ezt a műsorszámot látjuk, annyi csavarral, hogy az EU-s pénzek nem jönnek, miközben az energiaimport költsége megugrott és ezért elszállt a külker hiány, részben elrontva a játékot.

Illetve - visszatérve az eredeti hírhez - az állam bevételei se növekednek ezek szerint az inflációval együtt, ami számomra felettébb meglepő. Főleg annak a fényében extrém durva ez a hiány, hogy egyébként elég komoly kiigazítást is csinált tavaly a kormány. Kiadási oldal is meg lett vágva (csomó állami projekt lefújva pl), rahedli különadó, KATA eltörlése, stb.

(#474) PredatorZoli válasza julius666 (#473) üzenetére


PredatorZoli
senior tag

Nem meglepő, hogy nem nőnek a bevételeik az inflációval, ugyanis az embereknek nem nő a fizetésük az inflációval, vagyis a járulékbevételek/jövedelemadók se nőnek annyival. Azon túl ha a lakosságnak nem nő a jövedelme az inflációval, akkor a költéseiket is kénytelenek visszafogni, így pedig az áfabevételek sem nőnek inflációval. Ez történik most.

[ Szerkesztve ]

(#475) Ringman válasza PredatorZoli (#474) üzenetére


Ringman
nagyúr

arról van friss adat, hogy az elmúlt 1 évben mennyi megtakarítást égetett el a magyar lakosság?
(és még hátra vannak az éves gáz/villany leolvasások, ami vsz. pár háztartásban gondot fog okozni)

[ Szerkesztve ]

(#476) julius666 válasza PredatorZoli (#474) üzenetére


julius666
addikt

Na jó, de akkor is nőnie kéne a bevételeknek, max az inflációtól némileg lemaradva. Ha a tavaly év közben bevezetett különadókat levonod, akkor meg gyakorlatilag csökkent a bevétel.

#475 Ringman
MNB-s statisztikákat nem találom hirtelen, csak ez a cikk jött szembe: [link]
Ez alapján tavaly végig folyamatosan apadt a forint betéti állomány és csak részben vándorolt devizába (a pozitív tüske nyilván az SZJA visszatérítés)

[ Szerkesztve ]

(#477) Stanlee válasza julius666 (#476) üzenetére


Stanlee
őstag

Nem kell, hogy nojjon, mivel a fizetesek nem novekednek az inflacio mertekevel, tehat aki mar korabban is ki volt centizve, az ugyanzat vagy kevesebb penzt kolt el 27%.os afas termekekre, mint korabban, csak kevesebb termeket kap. A befizetett afa ugyanannyi marad.

Szerintem az jobb mutato, hogy mekkora az afa bevetel, hasonlo idoszakokkal osszehasonlitva.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#478) aAron_ válasza Ringman (#475) üzenetére


aAron_
őstag

Ez alapján bankbetétek esetében: "2023 januárjában a 7 343 milliárd forintos állomány már 8,5 százalékkal maradt el a 2022 januárjában a számlákon őrzött 8 022 milliárd forinttól."

What is your ikigai?

(#479) Ringman válasza aAron_ (#478) üzenetére


Ringman
nagyúr

köszi.

úgy látom, hogy emellett a lakossági állampapír-állomány is csökkent, tehát vsz. nem a bankbetétek vándoroltak át állampapírba: [link]

vsz. egyszerűen muszáj volt elkölteni a pénzt (mellé a hitelfelvétel is csökkent + az új építőipari kivitelezési szerződések volumene is)

(#480) Ixion77 válasza Ixion77 (#442) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

A Charles Schwab is csatlakozik a díszes társasághoz.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#481) Stanlee válasza Ringman (#463) üzenetére


Stanlee
őstag

Portfoliohoz hu cim: Kiderült: brutálisan drága a rezsicsökkentés fenntartása Magyarországon

Ebbol is latszik, hogy a rezsidemon eleg draga kis demon...

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#482) szabi__memo válasza Stanlee (#481) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Pedig nem volt hideg a tél

(#483) concret_hp válasza Ringman (#479) üzenetére


concret_hp
addikt

ez cashflow szinten kb. 0 közeli számot jelenthet évi 10+% kamatoknál ~2%növekedés 1/6 év alatt

vagy fullba vagy sehogy :D

(#484) attiati válasza Ringman (#475) üzenetére


attiati
veterán

semennyit, sőt ....

Éppen nemrég jött ki.

Háztartások és nonprofit szervezetek értékpapír állománya
2022. január - 16432 mrd
2023. január - 18478 mrd

[link]
[link]

Persze lehet, hogy a közpénz jellegét elvesztett vagyonokat látjuk a háztartás soron.

Valószínűbb inkább, hogy az intézményieknek szánt papírokba vándorolt át a lakosság a MÁP+ után és ez nem látszik a betéti és lakossági állampapír statisztikákon.

[ Szerkesztve ]

(#485) Vesa válasza attiati (#484) üzenetére


Vesa
veterán

"Valószínűbb inkább, hogy az intézményieknek szánt papírokba vándorolt át a lakosság"

Hogyan?

A tudomány a valóság költészete!

(#486) attiati válasza Vesa (#485) üzenetére


attiati
veterán

diszkont kincstárjegy

(#487) Vesa válasza attiati (#486) üzenetére


Vesa
veterán

Az egy intézményinek szánt papír? Mindig is vehető volt lakossági oldalról is. Azt hittem valami trükk lehet a dologban amiről még nem hallottam. :D

A tudomány a valóság költészete!

(#488) attiati válasza Vesa (#487) üzenetére


attiati
veterán

félreérthető volt sorry
a lényeg a fenti ábrákon van

(#489) Soulfly842


Soulfly842
addikt

Na, lehet kötni a fogadásokat, hogy mi lesz a Deutsche Bankkal :D

Nekiestek a legnagyobb német banknak: újabb nagyhallal folytatódik a bankválság?

Lehet, hogy nem lenne kár értük alapban, de ha ők is bedőlnek a jelenlegi helyzetben akkor Európában megállíthathatatlannak tűnik a lavina. Túl nagy hal.

Nekiestek a legnagyobb német banknak: újabb nagyhallal folytatódik a bankválság?

[ Szerkesztve ]

(#490) Ringman


Ringman
nagyúr

megvan az svb bank vevője:

First Citizens agrees to buy Silicon Valley Bank

---
#484 attiati
köszi, érdekes - nem erre számítottam.

(#491) Stanlee válasza Ringman (#490) üzenetére


Stanlee
őstag

Akkor ezt most kevesebb, mint a negyedeert vettek at. nem rosz deal.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#492) forceberg válasza Ringman (#490) üzenetére


forceberg
veterán

Ha jól látom, ezekben nincsenek benne a nem befektetett megtakarítások(szla & kp), szerintem meg azok égnek el elsőnek.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#493) julius666


julius666
addikt

CNBC just deleted 5 pages showing CD5 data for banks including JPM and BAC: [link]

Most már szó szerint nincs itt semmi látnivaló. A publikumnak legalábbis. ;)

(#495) Ringman válasza attiati (#488) üzenetére


Ringman
nagyúr

ezt ma találtam, ~1 hetes rövidhír: [link]

Közel 400 milliárd forinttal bővült a magyar privátbanki piac tavaly – ma már 7397 milliárd forintot kezelnek ilyen konstrukcióban a Blochamps Capital pénzügyi tanácsadó cég adatai szerint. A privátbanki ügyfelek száma meghaladta a 48 ezret.

Magyarországon jelenleg 400 ezer háztartás birtokolja a teljes vagyon 48,5 százalékát, és a magyarországi háztartások több mint 80 százaléka nem rendelkezik olyan tartalékkal, amely három hónapon túl megélhetést biztosítana számára.

A tanácsadó cég arra számít, hogy 2024 végére eléri az 5 ezret azon magyarok száma, akik legalább egymilliárd forint felett rendelkeznek. A 400 millió forintot birtoklók száma 25 ezer fölé emelkedik, a magyar dollármilliárdosok száma pedig minimum hétre nő.

(#496) attiati válasza Ringman (#495) üzenetére


attiati
veterán

Nincsen gond a vagyonosodással.
Csak aránytalan az eloszlása.

A kritikus infrastruktúra jelentős része egy tulajdonosi (ner) csoportnál összpontosul, úgyhogy ez a vagyonkoncentráció még tovább romlik majd (minden egyes vízcsapnyitással, telefonálással, repüléssel). Pláne, ha a kiskirályokat bezárják országon belülre a szemétdombunkra. A vicc az egészben, hogy a szavazatok azoktól az emberektől érkeznek, akik a legrosszabbul járnak anyagilag.

(#497) concret_hp válasza Ringman (#495) üzenetére


concret_hp
addikt

és ezzel most mit csináljunk? :)

ha már milliárdosok, pont számolgattam, hogy ha így folytatjuk, előbb leszek milliárdos, mint nyugdíjas ;]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#498) aAron_


aAron_
őstag

Bocs, ha túl sok ide, de elvégre még témába is vág: Kossuth rádió az SVB csődről, ESG-ről. Szvsz fontos az ilyeneket is meghallgatni, csak flame war ne legyen belőle. :)

What is your ikigai?

(#499) Drizzt


Drizzt
nagyúr

[Drámai hírek érkeztek a magyarok fizetéséről: hanyatlik az emberek életszínvonala]

A lenyeg a lenyeg:
"A rekordmagas infláció miatt azonban a reálbérek 7,6%-kal zuhantak egy év alatt, ezért nem meglepő, hogy zuhan a fogyasztás. Utoljára a 2008-2009-es világgazdasági válság időszakában láthattunk ekkora visszaesést."

I am having fun staying poor.

(#500) Ringman válasza concret_hp (#497) üzenetére


Ringman
nagyúr

semmit, csak érdekelt a lakosság megtakarításállománya :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.