Hirdetés

2024. május 24., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) FEDman válasza MLaca (#48) üzenetére


FEDman
addikt

Nem egészen értelek?
A Pana 7-14 semmivel se rosszabb torzításban, mint az Oly 14-42-se.
Ha meg a perspektíva torzítására gondoltál, annak az összevetésnek semmi értelme.

(#52) MLaca válasza FEDman (#51) üzenetére


MLaca
őstag

nem a p. torzításra gondoltam. egy 14est szerintem (bár nem vagyok optikus) sokkal nehezebb lehet korrigálni, mint egy 28ast. a canon L-esei is iszonyat hordóznak (24/1.4 L pl.). volt sigma 12-24 optikám, az attól eltekintve, hogy 0 felbontóképességű volt (F11 sem hozott ki belőle sokkal többet, mint nyitva), de annak 12 mm-en sem volt hordótorzítása.

http://mlzphoto.hu/

(#53) FEDman válasza FEDman (#51) üzenetére


FEDman
addikt

SLR Gear-en össze tudod hasonítani a két obi torzítását.

(#54) FEDman válasza MLaca (#52) üzenetére


FEDman
addikt

Ezen már nem kell elmélkedni, a Pana 7-14 már bizonyított!
Sasold meg az SLR-Gear tesztjét! ;)
Képminőségben még a Nikon 14-24-hez képest sincs szégyenkezni valója.

(#55) FEDman válasza MLaca (#52) üzenetére


FEDman
addikt

Itt a Pana 7-14 torzítása 7mm-en:

[link]

Azt gondolom azért ez nem olyan rossz eredmény! :U

[ Szerkesztve ]

(#56) MLaca válasza FEDman (#55) üzenetére


MLaca
őstag

jónak tűnik. ami igazából zavar, hogy a korrigáló vázakban nincs arra opció, hogy én akarom-e a korrekciót, vagy sem, azaz nincs egy kapcsoló, amivel le tudom tiltani a szoftveres manipulálást.

http://mlzphoto.hu/

(#57) FEDman válasza MLaca (#56) üzenetére


FEDman
addikt

Van erre is mód, én már rájöttem! :))
Óvatosan el kell kezdeni letekerni az obit, amíg meg nem szakad a kontakt az obi és a váz között, utána beugrik a torzított kép a keresőbe és lehet fotózni.

(#58) FEDman válasza FEDman (#57) üzenetére


FEDman
addikt

Próbáld ki a kit obidat 14mm-en, az is torzítani fog így rendesen. :)

(#59) madgie válasza FEDman (#57) üzenetére


madgie
titán

Vagy a rawot nem adobe progival kell kibontani :)
rawtherapee például nem korrigál, úgy hallottam.

(#60) Ijk


Ijk
nagyúr

Először a túlzsúfolt érzékelők zaját kezdték szűrni, most már a lencsék torzítását is utólag javítják. Már kész számítógépek ezek a fényképezők. Kíváncsi vagyok mi lesz a következő.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#61) madgie válasza Ijk (#60) üzenetére


madgie
titán

Majd fotóznak is helyettünk, csillió betáplált algoritmus alapján :D

Szerk: azért a G1/GH1 EVF-je megint használhatóvá teszi a kézi élességállítást, pedig az AF elterjedésével szépen háttérbe szorult ez a fajta támogatottság (kevésbé fényes és nagy keresők, visszajelzések/fénymérés hiánya itt-ott, stb)

[ Szerkesztve ]

(#62) Degeczi válasza madgie (#61) üzenetére


Degeczi
nagyúr

ide tartozik a már létező "mosolydetektor" :C

(#63) madgie válasza Degeczi (#62) üzenetére


madgie
titán

Meglepően jól működik, egy Canon S5 IS-en próbáltam anno párszor :))

Szerk: benéztem, az "csak" az arcfelismerés... a mosolydetektorhoz képest buta fícsör :DDD

[ Szerkesztve ]

(#64) Ijk


Ijk
nagyúr

A samsung mikor hozza ki a saját rendszerét? Azért arra is kíváncsi leszek. Egyenlőre úgy tűnik a Nikon és a Canon nem próbálkozik ezen a téren. Azért elég veszélyes víz ez, még nem tudják ők sem felmérni milyen piaca lenne. Másodgépnek fognak főként menni, jelenleg első/egyedüli gépnek nem tudom mennyire nyerő.
Egy hozzá nem értő, de fényképezőt szeretne már az ára láttán sikítva menekül, hátha még megtudja hogy mekkora átfogásúak a kisebb objektívek. Aztán meg nem érti, hogy lehet ilyen hatalmas, amikor az ugyanekkora fz-50-nek 12x "zúmja" van. Ráadásul még megapixelben sem jobbak mint a csúcskompaktok.
Panának eddig baromi erős marketing gépezete volt, kíváncsi vagyok, hogyan próbálják majd a nagy érzékelő előnyeit reklámozni. Mert, amíg nem lesz tudatosítva, addig nem is lesz tömegcikk.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#65) Parci válasza Ijk (#64) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

szerintem elég feltűnő különbség a kompaktokhoz képest, hogy cserélhető az objektív... :)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#66) madgie válasza Ijk (#64) üzenetére


madgie
titán

A Pana dSLR téren nagyon gyéren teljesített eddig (L1-L10 vonal), főleg marketingügyileg. No meg az árazás... szóval kicsit talán másként kéne ezt csinálni, remélhetőleg a mFT-vonalnál már okosabban oldják ezt meg :)
(mondjuk mint az FZ sorozatnál)

(#67) KTTech válasza FEDman (#43) üzenetére


KTTech
veterán

Az E-P1 szenzora megegyezik a GH1-ével :) (mivel Pana fejlesztés...) A feldolgozás már más kérdés-

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#68) KTTech válasza Ijk (#60) üzenetére


KTTech
veterán

Nem csak ennél a rendszernél, hanem lassan mindegyiknél korrigálják az objektíveket... mert a felhasználót a végeredmény érdekli, nem az, hogy hogyan jutott oda.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#69) MLaca válasza KTTech (#68) üzenetére


MLaca
őstag

ezzel nincs gond, csak tudod, nem mindegy, hogy akkor 500 ezret kérnek egy obiért, vagy "csak" 100-t. mert ha szoftveresen javított mind, akkor nem kéne érte fél millát elkérni pofátlanul. ugye.

http://mlzphoto.hu/

(#70) Parci válasza KTTech (#67) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

(a G1-ével, a GH1-ben már újabb van)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#71) Ijk válasza KTTech (#68) üzenetére


Ijk
nagyúr

Az addig oké, hogy úgyis a végeredmény lényeges. De pl. ott a 17 f2.8 pancake, 90k és ezután még utólag kell szoftveresen javítgatni? Pl. a nikon 35 1.8 agyonveri optikailag 2/3-ad áron, persze tudom, nem ilyen kicsi, de tényleg ilyen költséges egy nagy torzítású f2.8-as alapobi legyártása?
Adják harmad áron és majd elviselem, hogy utólag kell korrigálni a torzítását. Nem mellesleg kb. f1.4-esnek kellene lennie, hogy ugyanazt az eredményt produkálja mélységélességben és közvetetten zajban, mint egy apsc-s obi.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#72) madgie válasza Ijk (#71) üzenetére


madgie
titán

Nagyrészt egyetértek, mert tényleg adná magát a fényerős fix a micro 4/3-hoz. Zaj ügyben viszont pont nincs szignifikáns hátránya az E-P1-nek az átlag APS-C-s dSLR-ekhez képest...

(#73) Ijk válasza madgie (#72) üzenetére


Ijk
nagyúr

Hát ha szőrszálhasogató akarok lenni, azért van ott zaj még alacsonyabb iso értékeken is, igazából kb. annyival rosszabb, mint amennyivel kisebb az érzékelő. Átlag felhasználást tekintve nincs sok jelentősége, de ha számszerűsíteni próbálnám jól jöhet a gyorsabb obi, hogy egyel lejjebb tekerjük az érzékenységet.:)

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#74) madgie válasza Ijk (#73) üzenetére


madgie
titán

Biztos, hogy egyről beszélünk? :)



[ Szerkesztve ]

(#75) FEDman válasza KTTech (#67) üzenetére


FEDman
addikt

Sőt, szerintem az összes jelenlegi mFT váznál azonos a szenzor, mégis végeredményt tekintve elég határozott különbségek vannak. És itt most a RAW-okra gondolok!

G1: ő rendelkezik a legmagasabb zajszinttel

GH1: itt kicsit csiszolhattak a RAW előtti szűrésen, mert a magas isos RAW-ja tisztábbak, kevésbé zajosak, viszont iso1600-tól elég csúnyán bandizik :(

E-P1: a kettő ötvözete, a GH1-hez hasonló alacsony zajszint bandi nélkül

Na ezért mondom, hogy szenzor + feldolgozás terén most az E-P1 a nyerő.

(#76) Ijk válasza madgie (#74) üzenetére


Ijk
nagyúr

Szerintem a zöld vonal lentebb van, főleg feketénél:)

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#77) Parci válasza Ijk (#76) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

de ha lenne egy "részletek" grafikon, akkor ott is lejjebb lenne. egyszerűen többet szűr a d5000, de ezt az oly-nál is meg lehetne csinálni.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#78) Ijk válasza Parci (#77) üzenetére


Ijk
nagyúr

Ezek a grafikonok raw alapján készültek. Tehát a szűrés nem játszik.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#79) madgie válasza FEDman (#75) üzenetére


madgie
titán

Ami még érdekes: a GH1 "jó" Pana szokáshoz híven nem rendelkezik jelentős "csúszkaráncigálási" lehetősséggel, tehát eleve pontosan kell vele lőni, ami nem könnyű, mert a gyári színek/tónusok csak jpg-ben léteznek, rawhoz nincs olyan progi, ami ugyanazt hozná, amit a gép mutat. Az E-P1 már jobbnak tűnik ebben a tekintetben.

#78: hogy a túróba ne játszana a rawnál a zajszűrés? CMOS-ról beszélünk...

[ Szerkesztve ]

(#80) Ijk válasza madgie (#79) üzenetére


Ijk
nagyúr

Én még le vagyok ragadva ott, hogy rawban nincs szűrés...

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#81) Degeczi válasza Ijk (#80) üzenetére


Degeczi
nagyúr

a dxomark cikke a témában

(#82) madgie válasza Ijk (#80) üzenetére


madgie
titán

"A CMOS érzékelő a kiolvasás rugalmasságának előnye mellett kezdetben számos hátránnyal rendelkezett a CCD-vel szemben. A pixelek mellett elhelyezett erősítők paramétereinek (pl. ofszet-feszültség) apró eltérései zajt adnak a képhez (pix-pattern noise). Erre a problémára az egyik gyártó (Canon) gyakorlatilag tökéletes hardveres (on-chip) megoldást talált."

Forrás: nagykrisztian.com, közelebbről a pixinfo egy cikke, de azt nem linkelném inkább be :DDD

Tehát a kialakításából adódóan muszáj zajt szűrni, és ez már a rawban is benne van, megmásíthatatlanul. Firmware frissítésekkel javítható a "kőbaltás", részletzabáló módszer, ami a túlzott zajszűrés képi eredménye, de sokszor nem szoktak vele foglalkozni, mert épp a túlzó zajszűrés miatt (látszólag) jobb lesz a dinamikateszteken és zajteszteken a gép.

(#83) Ijk válasza madgie (#82) üzenetére


Ijk
nagyúr

Micsoda világot élünk, zajszűrés rawban:DDD Én eddig naívan azt gondoltam, hogy csak hosszú expónál machinál.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#84) MLaca válasza Ijk (#83) üzenetére


MLaca
őstag

baffa meg, a kenyérnek se 2.50 már kilója? :DDD

http://mlzphoto.hu/

(#85) Degeczi válasza madgie (#82) üzenetére


Degeczi
nagyúr

az viszont lényeges különbség, h a CMOS fix zajának helyi, pixelenkénti eltávolítása nem jár elmosással!
(hiszen ott nem veszi figyelembe a környező pixelek adatait, nem átlagol)

viszont valóban úgy tűnik, h az utóbbi időben egyre több kamera már ilyen módon is szűr zajt RAW-ban

(#86) madgie válasza Degeczi (#85) üzenetére


madgie
titán

:R

(#87) FEDman válasza madgie (#79) üzenetére


FEDman
addikt

Oly felszívja magát AF ügyileg, plusz beszerez egy jó EVF-et és már neg is van az álomgépem! :K

[ Szerkesztve ]

(#88) ROBOTER válasza madgie (#82) üzenetére


ROBOTER
addikt

Azt azért tegyük hozzá (ahogyan Degeczi is mondta) hogy maga a fix pattern noise megszüntetése alapvetően a dark-frame kivonáshoz hasonlít. Az a fajta valódi zajszűrés, ami a Sony CMOS szenzorokkal vált látványossá (főleg D5000, egy picit az A700/D90) eddig nem volt látványos, a Canon másfajta megoldást használhat.

Nagyon sok mindent nem tudunk a valódi megoldásokról, és nem is fogjuk megtudni pontosan. Viszonylag jól dokumentált az adatlapokban, hogy CMOS és CCD esetében is vannak eltakart pixelek (ezért van sokszor 4 számadat megadva a pixelek mennyiségére), amivel a sötéthez tartozó szintet megállapítják, zajmintát vesznek belőle stb. Sőt, amióta LiveView és Video is van, egyéb problémák is előjönnek (pl. ezért van mechanikus zár még mindig)

(#89) FEDman


FEDman
addikt

Egy dolognak nem örülök. Reméltem, hogy az mFT obik között nem lesz Leica feliratú.
Nem mintha bármi bajom lenne a Leica-val, csak félek, hogy emiatt árazásnál jobban fog majd az a bizonyos ceruza.

(#90) Duree


Duree
veterán

Hát nagyo nem tudom hova tenni ezt a kis gépet

duree54

(#91) Parci válasza FEDman (#89) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

miért lenne attól az olympus obija drágább, hogy van egy leica mft obi?

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#92) FEDman


FEDman
addikt

Mindenki az LX3-hoz hasonló felpattanó kisvakut képzel el a képek alapján.
Én nem is tudom, nézem felülről a gépet és a felugró rész igen tekintélyes méretű. Sokkal szélesebb, mint az LX3-on.
Lehet hogy valójában Pana L1 féle hajtogatós megoldása lesz???
Még életemben nem használtam beépített vakut, de egy ilyen megoldást csipáznék! :)

(#93) FEDman válasza Parci (#91) üzenetére


FEDman
addikt

Nem az Oly lesz drágább, hanem az az adott obi, amire ráírják: Leica. :)

Ott van példának a normál 4/3-ban a Leica 25/1,4 ami remek darab, de iszonyat drága.

Most pedig úgy fest a már rég beharangozott 45/2,8 mFT obi lesz Leica.

(#94) FEDman válasza Parci (#91) üzenetére


FEDman
addikt

Legnagyobb bajom a 4/3-os Leica obikkal, hogy eddig kérdéses volt számomra, ezek a lencsék tényleg Leicák, vagy csak jól sikerült Pana obik átcímkézve, amik így még drágábban adhatók.

Viszont ha ez a macro obi tényleg kijön Leica néven, akkor ez többé nem kérdés, hanem tény. Tény, ugyanis ha visszakeresel, mikor bemutatták ennek a 45-ös macro obinak a makettjét azon még Lumix G felirat szerepelt.
Most meg már ott virít rajta, hogy Leica MACRO-ELMARIT !

Ez így nekem nem oké :(

(#95) madgie válasza FEDman (#92) üzenetére


madgie
titán

Az LC-1 / L1- féle kisvaku egy irtó jó találmány, imádtam annak idején, egy kisebb belmagasságú területen bőven elég volt ISO 400/800-as érzékenységnél :)

(#96) madgie válasza ROBOTER (#88) üzenetére


madgie
titán

Jaja. De az A700 nagyon nem picit szűrt az első firmware-jével, olyat azóta se nagyon láttam, max kompaktoknál. Hálisten a negyedik FW-vel ki tudták javítani ezt a "hibát" :)

(#97) FEDman válasza madgie (#95) üzenetére


FEDman
addikt

Bizony elég lehet.
Plusz magas iso mellé felpuszilod a vázra a 20/1,7-est!
Na, az már tényleg gyilkos lesz :))

(#98) ROBOTER válasza madgie (#96) üzenetére


ROBOTER
addikt

Az A700 első firmware-jében a jpg-hez olyan demosaic volt, hogy pályázatot kellene kiírni a nevére. Legyen mondjuk "maximum moire optimized farthest neighbor"

Köszi az igazítást. Fiam mondta, megszenvedtél vele. Hiába, Uri sem tudná így elgörbíteni. :)

(#99) madgie válasza ROBOTER (#98) üzenetére


madgie
titán

Kiccsávó úgy megnőtt, hogy alig ismertem rá :)

(#100) leeate


leeate
senior tag

Tudjátok, mit nem értek?
Ezek a gépek miért nem lesznek full frame-esek? Meg az összes többi.. Tudom, hogy a sok DSLR-fannak jó az APS-C is, de hogyha már ennyi pixelt rá tudnak zúzni az érzékelőre, nagyon megerőltetnék magukat a gyárak, ha kicsit nagyobb méretű érzékelőkkel szerelnék a gépeiket? Asszem ennek csak piaci okai vannak, hogy nem valósult meg : ( Pedig jó lenne a több részlet meg a nagyobb bokeh..

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#101) Szten Márs válasza leeate (#100) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Drága, nagyon drága annak a legyártása, megvalósítása, még mindig. Pár év múlva majd. Szépen, fokozatosan egyre jobban el fog terjedni a fullframe.

(#102) nord_ válasza leeate (#100) üzenetére


nord_
veterán

Nézd meg a Canon 135mm F2 és a Canon 85mm F1.8 (APS-C-n: ekv. 136mm) méreteit.

Nem akar mindenki több kilós és marha nagy eszközökkel rohangálni.

(#103) leeate válasza Szten Márs (#101) üzenetére


leeate
senior tag

Hogyha annyira drága a gyártása, összezsúfolni 12 megapixelt egy kompakt szenzorán hogyhogy olcsóbb? Most nem azért kérdeztem, azóta már megbarátkoztam az aps-c mérettel is, csak nekem furcsa, hogy ilyen gyors fejlődés mellett ez nem kapott nagyobb figyelmet.

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#104) leeate válasza nord_ (#102) üzenetére


leeate
senior tag

De nem akar mindenki fényerősen telézni sem ^^

Én azért tájképfotózáshoz bírnám ezeket, főleg a nagyobb dinamikatartomány miatt.

[ Szerkesztve ]

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#105) Szten Márs válasza leeate (#103) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem tudom, hogy miért olcsóbb, de tény, hogy olcsóbb, sokkal olcsóbb egy kis szenzorra még több és még több pixelt zsúfolni, mint a szenzorméretet akár csak kicsit is megnövelni.

Amit nord mond, abban is van valami. Ahhoz, hogy fullframes gépen ugyanazt a kicsi, tele tartományhoz tartozó látószöget elérjük, jóval nagyobb méretű és tömegű objektívek kellenek, ez pedig nem feltétlen előny. Emellett persze rengeteg területen meg előny a fullframe, nem vitás.

(#106) leeate válasza Szten Márs (#105) üzenetére


leeate
senior tag

Hát, én a CCD érzékelőt mindig a RAM-mal kötöm össze magamban, amit már mi, fogyasztók is szinte aprópénzért kapunk, ha ügyesek vagyunk. Pedig 10 éve a memóriák is nagyon nagyon el voltak maradva a mostaniaktól. Meg az is furcsának tűnik, hogy a kisfilm, amire én kezdtem kattintgattni a 90-es évek végén, 35 mm volt, digiék meg sokkal kisebbek. Na de mindegy, nem kell technokratának lenni, jobb ma egy aps-c szenzor, mint holnap (vagyis tegnap) egy fényt kapott negatív.

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#107) Degeczi válasza Szten Márs (#105) üzenetére


Degeczi
nagyúr

mert a félvezetőgyártásban a lapkaméret a fő-fő költségmeghatározó

(#108) Szten Márs válasza Degeczi (#107) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Persze, ez nyílvánvaló, ennek a mélyebb miértjeit nem ismerem, de nem is én vagyok rá kiváncsi :)

(#109) Degeczi válasza leeate (#106) üzenetére


Degeczi
nagyúr

más, mert az integráltság növelésével nőtt a memóriachipek kapacitása, nem pedig a fizikai mérettel

(#110) Ijk válasza leeate (#103) üzenetére


Ijk
nagyúr

Az érzékelők gyártási költségénél a fizikai méretük a mérvadó. Másfelől azért jobb nekik inkább 12MP-t egy kis érzékelőre zsúfolni, mert sokkal nagyobb a kompaktok piaca. Mennyi 50k-s kompakt és mennyi félmillás FF dslr fogy évente?:)
Ezek az agyonzsúfolt érzékelők a marketing eredményei. 1/1,6"-osnál kisebbet szvsz nem szabadna gyártani, és ezekre se kellene 4-5MP-nél több. Habár egy ekkora érzékelőhöz is már húzósabb lenne egy 16x-os superzoom, már méretet tekintve.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#111) leeate válasza Ijk (#110) üzenetére


leeate
senior tag

Értem.. Vagyis nem, elektronikában buta vagyok, de érdekel ez a téma. Mindenesetre szerintem azok a fél millás DSLR-ek meg a még nagyobb középformátumú gépek egy cseppet mégis túl vannak árazva.

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#112) Ijk válasza leeate (#111) üzenetére


Ijk
nagyúr

Minél feljebb mész annál inkább túl vannak árazva a termékek. Pl. a D3X, na az túl van árazva.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#113) Degeczi válasza leeate (#111) üzenetére


Degeczi
nagyúr

túl vannak, hiszen egyelőre szűk az érintett vásárlóréteg

ezzel együtt egy FF DSLR-ben csak az érzékelő drágább, mint egy jobbfajta cropos váz kompletten

(#114) nord_ válasza leeate (#104) üzenetére


nord_
veterán

Nem érted... itt nem a fényerő a lényeg...
Mondhattam volna a croppos 17-85mm F3.5-5.6 IS vs fullframe 28-135mm F3.5-5.6 IS-t is...

(#115) FEDman


FEDman
addikt

RED, 5D MkII, GH1

[link]

...

(#116) fairi válasza leeate (#100) üzenetére


fairi
addikt

Egyszerű az ok!
4/3-os obik nem tudnák kirajzolni a full frame képkört!
ha ezt meglépik akkor dobhatnák ki az olysok összes obit!!!!
Többi gyártónál piaci okok,ára is több mint egy APS-C-nek..
Olcsó DSLR-nél egyideig marad a kisebb szenzor!

(#117) Ijk válasza fairi (#116) üzenetére


Ijk
nagyúr

Szvsz az APS-C sohasem fog kihalni. Egyrészt már marha sok apsc-s obit kiadtak, és adnak is ki folyamatosan, amit azért jópár évtizeden belül nem fognak kikukázni. Másfelől a méret is sokat számít, nem mindenki akar FF-es ágyúcsövekkel megrokkanni. Olyan technológiát pedig a büdös életben nem találnak, hogy ici-pici üvegekkel rajzoljanak ki egy FF képet.
Most még sok DSLR tulaj odáig van a FF miatt, mert még nincs nekik olyan. Majd ha lesz és tudatosul bennük, hogy az obik másfélszer annyiba kerülnek, másfélszer nehezebbek, viszont nem kapnak szignifikánsan jobb képminőséget, majd szépen visszatolatnak a kisebb érzékelőkhöz. A 4:3, apsc, FF mind egy külön rendszer, és mindre nagyon jól lehet építeni.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#118) KTTech válasza leeate (#111) üzenetére


KTTech
veterán

Ha picit számolsz, rájössz, hogy azoknak a gépeknek az árát jórészt a szenzor teszi ki, valamint a mechanika sem olcsó... (illetve kompaktoknál az objektív is jelentős árcímkét képvisel, az okok egyébként hasonlóak a nagyobb képkört vetítőeknél, mint a szenzoroknál, az ár összefüggést figyelve). Vegyünk egy egyszerű példát:

Adott egy 300mm-es wafer, amiből ki kell vágnod a szenzorokat. Értelemszerűen egy 36x24mm-es méretű szenzorból sokkal kevesebb fér rá, mint egy 1/2.5"-osból, vagy éppen 4/3 méretűből. A wafer az nagyon drága (már az előállítása is, mert gyakorlatilag tökéletesnek kell lennie: 99.9999%-os szilíciumkristály szerkezet).

A memóriáknál (ha azt vesszük példának) az integrálás lehetővé tette, hogy azonos méreten sokkal több memóriacella férjen el, csak a gyártástechnológiát kellett csiszolgatni: kisebb csíkszélesség (memóriáknál nem ritka a 34-32nm sem), új szigetelők stb. Egy szenzoron ha csökkented a pixelek méreteit, akkor ugye a felbontás nő (azonos méretű hordozón), de cserébe csökken az érzékenység, a dinamika stb. De ekkor nem nyúltál a mérethez, hanem azonos méretnél tartunk még mindig.
Az, hogy mennyi tranzisztort raknak egy adott felületre, a kihozatali arányt befolyásolja, mert ha sokat, akkor valószínűbb a hiba is, ráadásul egy szenzornál nincsenek redundáns területek, mint az egyéb termékekben (amivel kiválthatóak a hibás részek, így több chip használható fel, pl. processzorok, memóriák esetén is járható út ez, és sokszor így sem tudnak 40%-os kihozatal fölé menni...). Így is sok hibás pixellel készülnek el a szenzorok, amiket később kizárnak a képalkotásból...

Tehát: a nagy méretet a következő tényezők drágítják: wafer alapköltsége (a felületre számolva) és az alacsony kihozatali arány.

Ezért kerülnek sokba a nagy méretű érzékelők: egy darab 300mm-es waferen elfér 59db 24x36mm-es érzékelő, illetve 4/3-ból: 141 db, 1/2,5" kompakt érzékelőből 2726 db. Persze ebből lejönnek a hibás példányok, ha 40%-os kihozatalt nézünk, akkor az 59 db FF érzékelőből csak 23db lesz jó, amit el lehet adni, ellenben kompaktból 1090 db. Alhangon 50x-es különbözet.

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#119) leeate válasza KTTech (#118) üzenetére


leeate
senior tag

Köszi a részletes felvilágosítást :R
Én meg eddig abban voltam, hogy csak velünk, végfelhasználókkal akarnak kicseszni a gyártók.

Ez nem az a topik, de írtál egy érdekes dolgot:
"Egy szenzoron ha csökkented a pixelek méreteit, akkor ugye a felbontás nő (azonos méretű hordozón), de cserébe csökken az érzékenység, a dinamika stb. De ekkor nem nyúltál a mérethez, hanem azonos méretnél tartunk még mindig."

Ez azt jelentené, hogy pl. az effektíve 3 megapixeles Tesco márkájú gépem több árnyalatot tudna egy képen megkülönböztetni, mint a tavaly előtt vásárolt 8 megás Panám?? Kár, hogy előbbi elromlott.

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#120) Degeczi válasza leeate (#119) üzenetére


Degeczi
nagyúr

nem
ha a noname gépbe is a Panasonic gyártana mostanában az érzékelőt + a kiszolgáló elektronikát (erősítés, A/D átalakítás legalább annyira fontos, mint maga a CCD) + a szoftveres feldolgozó motort is, akkor jó eséllyel igen

egyébként egy régi, gyatra megoldáshoz képest egy neves cég korszerűbb terméke szinte biztosan jobb eredményt ad, a kisebb pixelek ellenére is

fejlődés azért van, azonos gyártón belül is - csak erős korlátokkal (amit a kompaktok már régen elértek)

(#121) leeate válasza Degeczi (#120) üzenetére


leeate
senior tag

A digitális fotózás kiismerhetetlen..

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#122) Szten Márs válasza leeate (#121) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ugyan, dehogy :N Persze, van mit tanulni róla, de ez a legtöbb dologról ugyanígy elmondható. ;)

(#123) fairi válasza Ijk (#117) üzenetére


fairi
addikt

Ezt sztem a piac dönti el,előbb-útóbb a FF szenzorok ára esni fog,eléri belépőkategóriát is,persze ez nem hnap lesz..
Kiderül az emberek h reagálnak erre,tetszeni fog nekik a 24-26 MP,vagy inkább a picit olcsóbb legbelépőbb ami csak poton 15 MP

és hogy ne offoljak:
[link]

talán több ez a hír[ Jön a Panasonic DMC-GF1?] mint egy ügyes ps-ező munkája!
Szeptember 1-jén vmi lesz!

[ Szerkesztve ]

(#124) Ijk válasza fairi (#123) üzenetére


Ijk
nagyúr

Én is azt írtam, hogy a piac dönti el. Mellesleg azt azért ne felejtsd el, ha a FF szenzorok ára csökken, akkor az összes többié is. Az amatőrök, hobbifotósok akkor is vesznek egy olcsóbb vázat és inkább üvegre költenek.

/人◕ ‿‿ ◕人\

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.