Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Esmein


Esmein
nagyúr

És utólag szeretnék elnézést kérni a hosszú ö és ü betükért, svéd billentükiosztással még az áéó is kihívás minden alkalommal.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#2) Wolverine


Wolverine
félisten

A moziban a filmek kb. 50%-a feliratos; és ami meg nem az, jelentős részénél azt kívánom, bár az lenne :U

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#3) 7


7
addikt

Höhö, egy Esmy :D

Részemről máig is köszönettel gondolok vissza arra, hogy viszonylag hamar találkoztam az angol nyelvvel és sikerült megszeretnem, máig is egy fontos dolog az életemben, és talán nem elhanyagolható, hogy még mindig van benne némi szinkrontolmács-ambíció. Viszont el kell ismernem, hogy tényleg igen kevesen vagyunk, akik rendesen beszélünk akár egy idegennyelvet is.
Ezt sajnos az oktatás színvonalán kívül másra nemigen tudnám fogni, hiszen egy mai kamasz már nap mint nap találkozik angol szövegekkel, mégsincs annyi a tanárokban, hogy erre a "tapasztalatra" alapozva kihozza belőlük a legtöbbet. Vagy mert nem tudják, vagy mert nem akarják, vagy mert bizonyos korlátozások nem is teszik nekik lehetővé, hogy rendesen átadják a tudásukat. Nekem szerencsém volt, a sors 2 nagyon jó angoltanárral hozott össze középiskolai tanulmányaim folyamán (főiskolán még többel, de az külön történet volna).

Azt is észrevettem viszont, hogy a környezetemben azért egyre javul azon emberek aránya, akik lepakolják a középfokú nyelvvizsgát, vagy legalábbis úgy tudnak megírni egy üzleti ajánlat esetében épkézláb levelet, hogy nem kell hozzá segítséget kérniük.

Nem tudom, országosan vajon mi felé tendálunk, mindenesetre a környezetemben azért javul a helyzet.

(#4) concret_hp


concret_hp
addikt

a volt jugoszláviában egyáltalán nincs szinkronizált cucc a tv-ben 1-2 rajzfilm kivételével. minden eredeti nyelven, felirattal.
meg kell mondjam, sokkal nagyobb arányban találtam olyat, aki bezsél angolul legalább 1 kcisit, mint amilyen szerintem az itthoni helyzet lehet. és nem csak a fiatalabb korosztályban, a 40-50 éves korosztály nagyrésze is beszél legalább 1 de inkább 2 nyelven 1 kicsit.

azért elég jelentős előny, hogy mondjuk kb. bármikor gyakorolhatsz idegen nyelv értést. igaz az internet terjedésével ez ma könnyen elérhető, de régebben nem volt ez így.

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5) Mr X válasza concret_hp (#4) üzenetére


Mr X
veterán

Azért azt vegyük hozzá, hogy filmekből nem fog senki megtanulni idegen nyelveket. Hiába van ott magyarul aláírva, nem fogja tudni összekötni a kettőt. Kiejtést megtanul, értelmezést nem. Igenis a minél korábbi oktatást kellene erőltetni szerintem.

(#6) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Tartok tőle, hogy hiába lenne eredeti a hang, és feliratos a film. Környezetemben elég lassan olvasnak az ifjak. Tehát vagy olvasnák a feliratot, és nem látnák a filmet, vagy megnéznék a filmet, és nem értenének belőle semmit.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#7) lapa válasza Mr X (#5) üzenetére


lapa
veterán

ezzel nem értek egyet. oké, hogy nem mindent tudsz így értelmezni, de egy csomó kifejezés megmarad benned. ha az ember kicsit is figyel sokat fejlődhet.

egyébként a "miért nincsenek külföldi adók" problémakörre megtalálták a megoldást, az a neve a dolognak, hogy parabolaantenna. az astra-n rettentő sok angol felnőtt adó mondjuk nincsen, de szerintem gyerekeknek lehet találni többet. németből viszont van rengeteg, legalább olyan hasznos az is. persze fúj német, de gondolom kisakkkozható mennyit fog érni 10-15 év múlva, ha csak egy nyelvet beszél az ember... és a németen fel is lehet nőni, meg felnőttként is el lehet nézegetni.

a baj nálunk az volt, hogy túl egyszerű volt a magyart nézni, így sose kapcsoltunk át másra. amióta kikötöttem a tetőantennát nuku magyar, csak hóhdajcs van. ilyen egyszerű. persze pár napig szikrákat hányt kedvesem szeme, de belefért. kollégám elmondása szerint ugyanilyen nehéz lehet a bizonyos (magyar kábeltévén) megjelenő mesehősökre specializált gyerekek átnevelése tányéros-tévés, nem-magyarusos szuperherokra.

(#8) Szabtom


Szabtom
senior tag

Lengyelországban gyakorlatilag nem létezik szinkronizálás, nagyon-nagyon ritka. A tévében minden film alámondásos. :DDD Ez sem sokat segít. :DDD

Én szerencsére kiskoromban az új Sky és Super channel rajzfilmeken nőttem fel (He-man, GI Joe, Brave Starr, stb), talán ez volt az egyik lökés az angol felé.

(#9) dabadab válasza Mr X (#5) üzenetére


dabadab
titán

Az asszony occse gyakorlatilag a TV-bol tanult meg angolul es nemetul, ill. ujabban az animekbol szedett ossze nemi japant.

"Igenis a minél korábbi oktatást kellene erőltetni szerintem."

A tul korai sem szerencses. Mostanaban eleg sok ovodaban tanitanak nyelvet, de akit ismeresek es adok a szavara a kerdesben, azok mind hulyesegnek tartjak ezt (tobbek kozott olyan nyelvtanarok is, akik ovodaban is tanitanak :) ).

DRM is theft

(#10) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Ha feliratos valami azt tényleg nem nézi meg senki. Inkább nem nézi meg mint olvasson...
Ez a hozzáállás rendkívül magas szellemi színvonalra utal :-/

Persze köszönjük a kedves 21. századi médiának. Fogyassz, ne gondolkodj :-D :-D :-D :-(

Mutogatni való hater díszpinty

(#12) dabadab válasza hcl (#10) üzenetére


dabadab
titán

Azert mondjuk az is bosszanto, hogy a feliratozas is gyakran rettentoen gagyi tud lenni a moziban: sima feher (es nem tul szep) betuk, amik olvashatatlanul beleolvadnak a vilagos reszekbe. Brrr.

DRM is theft

(#13) Raymond válasza Mr X (#5) üzenetére


Raymond
félisten

Megtanulni nem fogsz, ahoz nem art valami tanfolyam. De igy szokod meg a sok kulonbozo akcentust, megtanulod megkulonboztetni a szavakat, megtanulod azokat a szofordulatokat amiket a tankonyvben nem talalsz meg. Egyszeruen szokod a nyelvet. Ezt maskepp nem tudnad megcsinalni csak ha kiutazol egy az adott neylevt hasznalo orszagba. Es azert a film ennel sokkal egyszerubb :)

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#14) ReJim


ReJim
őstag

minek tanuljon meg az egész ország 1 vagy 2 idegennyelvet beszélni? elköltözünk? megváltozik az anyanyelvünk? jaaa, vagy úgy, szóval külföldre megyünk. értem. mindenkinek annyi pénze van, hogy külföldre megy nyaralni, kirándulni. sőőt! dolgozni meg tanulni is.
szerintem ország 10%-ának van szüksége a nyelvtudásra. vagy mondjuk az alföldön élőknek, földműveléssel vagy fizikai munkával fogalalkozóknak, szakácsoknak, pékeknek, kőműveseknek, és mondjuk a 40 év felettieknek mire kell az idegen nyelv?
persze, lehet "nem tudhatod előre", lehet hogy jó páran külföldre mennek dolgozni. és ezért tanuljon meg egy egész nem nemzet külföldiül... legyenek eredeti hanggal a filmek a moziban, tv-ben. dögöljön meg aki nem tud németül, angolol, spanyolul, franciául, latinul. stb,stb...

vagy azért kellene megtanulnunk, hogy ha (..ha..) jön az országunkba valamilyen külföldi emberke a külföldi átlagfizetését elherdálni (óccsón) és eltéved egy ilyen kis országban... akkor én beszéljek más nyelvet?!? nekem legyen kényelmetlen?!?! jah. persze... szerencsére az emberek tudnak pár nyelven káromkodni. el lehet az ilyet zavarni. miért? mert. ha elmennék egy másik országba, akkor minimum egy útiszótár, vagy valami kis előrejárás, hogy az a pár mondat, ami mondjuk útbaigazításkor szükséges. legyen már meg egy kis papíron. még ha kiejteni sem tudom, legalább legyen leírva.
és ez fordítva is igaz. ha már lúzerke az országomba utazik és ide sz*rik, kiabál a haverjaival, fennhordja az orrát, foglalja a parkoló helyet, legalább vegyen egy kis fáradságot, egy 15percet (internettel 5 perc) és készüljön az utazásra.

miért tanuljon meg a jó anyám angolul? csak, hogy megértse a csütörtök esti filmet a retek klubbon? az országunkban nincs hatalmas nyelvtanítás. a nyelviskolákba is többnyire 14-25 éves korosztály jár.

csináljunk belőle egy olyan országot, ahol kötelező az idegennyelv? ahol beszélned kell, akaratod ellenére egy másik ország anyanyelvén, pedig tudod, hogy sosem jutsz el odáig?
ez már lejárt lemez... ilyen már volt. úgy hívták kommunizmus.

a választási lehetőség szerintem jó:
aki akar az tanul. aki külföldre indul az meg álltalában akar. (bár ismerek olyat aki nyelvtudás nélkül ment külföldre dolgozni.)

van az általános iskolai nyelvtanítás, az alapoz. aztán a középiskolai, gimnáziumi, az megtanít egy picit. aztán ha van nyelvizsgát akkor mi van? akkor elvileg már tudsz külföldiül? :) a fősikolára/egyetemre járóknak meg többnyire szüksége van 1-2 idegen nyelvre, függetlenül attól, hogy mennek-e a "határon" túl, vagy sem.

ezért kell megtanulnia minden embernek ebben az országban mondjuk angolul?

nulla nyelvismerettel hogyan értesz megy egy filmet? jah, hogy ott a felirat. ilyenkor az ember olvas. és nézi a szöveg feletti képet. baszott kényelmetlen egy feliratos film. (ha ingyen akkor meg nem illik reklamálni) de hogy valaki feliratos filmből - ami a TVből zúdul a pofánkba - tanuljunk. az elég szürrealista elképzelés. merthát, egy-egy fákk szó hallása még megjegyezhető, de egy amerikai szlenges rövidített alakokat használó mondtatot ha valaki párosít azzal a magyar felirattal, hogy "Hé tesó' aggá' má' egy cigit!", akkor az biztos nem először látta filmet.
filmből csak úgy lehet tanulni, ha van hozzá angol és magyar felirat. let udod állítani, vissza tudod tekerni, és van hozzá egy szótárad. de hogy ez folyamatos vetítés mellet tegye valaki, kevés vagy nulla nyelvismerettel. hát... szerintem...

jah, és hogy a gyerekek nem olvasnak... igen sajnos. nem igénylik a novellákat. sőt én sem igényeltem akkoriban. csak párat. (merthát: az 1800as években mennyi, de mennyi ember olvasott könyveket... most meg 2008ban allig olvasnak. miért? mert akkor még nem volt internet, tv. nem volt nagy szabadság, szórakozó helyek, stb.)

"Vajon egy átlagos 6-14 éves gyerek mennyi angol nyelvü anyaggal találkozik viszonyítva az anyanyelvéhez?" sajnos sokkal. nem, nem útálom az angol nyelvet. de sajnos ha ilyen fiatalon találkozik a gyerek egy angol szóval, megjegyzi. és ilyen fiatalon még azért nincs kialakul itélőkessége (személyisége, stb. nem tudom hogy fogalmazzam), és használni kezdi a mindennapi életében is, levelézésében (iskolai papírfecni, sms, e-mail, msn stb.), beszédében, stb. miért nem jó? mert mondjuk milyen az, ha A személy elé oda áll B személy és azt mondja neki, hogy I love you... sőt, már komplikál, mert ő csak úgy ismeri: I love U. van helyette szép magyar szó. magyar-magyarral magyarul. csak ha ilyen ifjan kerül sok idegen nyelvi forráshoz, és nem kényszerítve, akkor akarva-akaratlanul is átvesz sok szót. (én is 20éves fejjel, van aminek gondolkodnom kell a magyar nevén. mert ritkán használom, többször olvasom az angol megfelelőjét)

az, hogy egy 12éves gyerek meg tud érteni egy angol szöveget(még ha nem teljesen) az valahogy szerintem nem rossz.
(húgom, 12éves, és angol nyelvű PS tutorialt olvasgat-értelmez-tanul. de ez csak egy példa. akár mondhatnám a 14-15éves lányok dalszöveg letöltő-értelmező viselkedésüket is...)

akkor kinek kell megtanulni? aki külföldre megy...

</end.?>

(#15) ReJim válasza hcl (#10) üzenetére


ReJim
őstag

ha fizetek egy ezrest a mozira, akkor nehogy már a vászon alját keljen bámulnom. megfájdul tőle a nyakam. akkor inkább egy prosti, igaz drágább, de élvezhetőbb mint a feliratos film, és még olvasnom sem kell... ;)

</end.?>

(#16) erdey_a


erdey_a
őstag

Én most szlovákul szeretnék megtanulni.
De egyszerűen sehol sem találok tanárt a szűkebb régióban. Pedig 20 perc ide Szlovákia. :O

Vérboci

(#17) csapos2 válasza ReJim (#14) üzenetére


csapos2
addikt

Na, valahogy így. :K

Boci: Ruha?

[ Szerkesztve ]

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#18) erdey_a válasza csapos2 (#17) üzenetére


erdey_a
őstag

Láttunk sok szépet, 2 hét múlva megyünk lefoglalózni.

Vérboci

(#19) dabadab válasza ReJim (#14) üzenetére


dabadab
titán

"minek tanuljon meg az egész ország 1 vagy 2 idegennyelvet beszélni?"

Azert, mert a modern vilagban, az EU reszekent gyakorlatilag elkerulhetetlen, hogy az embernek kulfoldiekkel legyen dolga, hogy idegen nyelven - leginkabb angolul - irt szovegeket irjon/olvasson (ugye, az internet) vagy mondjuk kulfoldre utazzon. Persze, ha valaki azt tervezi, hogy az eletet egy alfoldi tanyan tolti a letminimum alatt vegetalva, akkor erre nincs szuksege, de szerintem a tobbsegnek ennel azert ambiciozusabb tervei vannak.

"nulla nyelvismerettel hogyan értesz megy egy filmet?"

Az elsot nem nagyon, aztan belejossz. Gyerekkoromban nalunk mindenki az ORF-et (osztrak TV) nezte, mert azt lehetett fogni es joval izgalmasabb musora volt, mint a magyar TV-nek (ahol ekkoriban hetfonkent meg adasszunet volt) es a korombeliekre ugy ragadt a nemet, mint a kosz :)

DRM is theft

(#20) ollie válasza ReJim (#14) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Te nem Magyarországon élsz? Lassan már az utcaseprőnek is 3 nyelven kell beszélnie...

***

(#21) ollie válasza ReJim (#15) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Nem kell a vászon alját bámulnod, tanulj meg angolul.

***

(#22) bolondember


bolondember
MODERÁTOR

@Esmein: nagyon sok feliratos film van a mozikban - SZERENCSÉRE... Mikor voltál utoljára moziban?!

@ReJim: mekkora demagóg fasságokat tudsz te idehányni, nem gyenge...
Miért is kell nekünk idegen nyelv? Hmm. Mert igen sok külföldi munkáltató van itthon? Tényleeeg!
Mondd meg nekem, őszintén, komolyan: hogyan esene Neked, ha kimennél mondjuk (hozzunk fel közeli példát) Szlovákiába, útbaigazítást kérsz, és az illető egyre hangosaban üvöltözne a SAJÁT anyanyelvén, hajtogatva, h "arra, hát nem érted?!" :F

Milyen furcsa, h mondjuk a hollandoknál nem gond, h 3 nyelvet kell megtanulniuk (Belgium egy részén akár négyet is, anyanyelvvel együtt)... :U Csak nálunk gond megtanulni egy idegennyelvet, mi?

mire kell egy 40 éves embernek idegen nyelv? mondjuk Édesanyám 53, osztrák tulajdonú cégnél dolgozik, napi szinten használja a németet, hallja az osztrákot. Nem, Balatonnál nem nagyon van más éves állás (így is napi 2,5 órát buszozik, h meglegyen a napi betevő falatja!)

Némettudóknak egy kis nyalánkság, h azért a nyelvpótlékot tudó kllegina milyen jó "ír" németül:

"Hallo Susanna!

Köntet Ihr für Uns Klebeband Dosiergeräht schieken. Wir haben nur 4St. die
brauchbaar sind. Die Gerähte sind zu alt und verbraucht und bei Uns arbeiten
mehrere Leute gleich Zeitig mit diesem geräht, man braucht es für Egston und Buehler Magna auch.
Danke,"

aki az összes hibát megtalálja, vendégem egy sörre.

ui.: én inkább németnyelv párti vagyok, nekem az az erősebb "nyelvem", de az angolnak is sok hasznát lehet venni
ui2.: ha már szinkronról beszélünk: az utóbbi 5-10 év szinkronjai BORZALMASAK javarészt... És még egy érv a felirat mellett: Transformers mozi: amikor Optimus megszólalt Peter Cullem hangján, beleborsódzott a hátam... :DDD
Ha nem tetszik a felirat, vedd meg dévédén és nézd pocsék szinkronnal.

Olyan nők ideálja vagyok, akiknek mindegy...

(#23) csapos2 válasza bolondember (#22) üzenetére


csapos2
addikt

Lehet, hogy én értelemztem rosszul, de nekem éppen az ellenkezője jött le a külföldre utazással kapcsolatban ReJim írásából. Azt írja, aki kiutazik vegye a fáradtságot, hogy alap fokon makokni megtalul az érintett nyelven, de ugye, ezt mi is elvárhatjuk az ide látogatóktól. Ne nekünk kelljen alkalmazkodni akkor is, ha megyünk, meg akkor is, ha ide jönnek. Valami ilyesmi.

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#24) dabadab válasza csapos2 (#23) üzenetére


dabadab
titán

Igazabol Europaban, ahol kismillio nyelvet beszelnek, a legegyszerubb az, ha mindenki megtanul angolul (es leginkabb ezt is teszik). Nem hiszem, hogy egy kanari-szigeteki nyaralas miatt meg kellene tanulni spanyolul, vagy egy sihetvege miatt szlovakul.

Egyebkent, amikor multinal dolgoztam, eleg sokat kellett kommunikalnom osztrakokkal, nemetekkel, gorogokkel, szerbekkel, romanokkal, brazilokkal meg mindenfele egyeb nacio fiaival, es hatarozottan sokat segitett, hogy nem kellett mindegyiknek megtanulni az anyanyelvet, eleg volt az angol.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#25) csapos2 válasza dabadab (#24) üzenetére


csapos2
addikt

Itt most nem arról beszélek, hogy nem lenne jó, ha mindenki beszélne egy elfogadott világnyelven, legalább. Ezt elfogadom. (Igaz mai napig nem értem, miért éppen az angol lett a világ nyelve) Viszont Bolond példája arról szólt, hogy a megkérdezett benszülött, anyanyelvén hajtott a véresbe, mert nem értem mit beszél, de ő hogyan értette meg azt, amit én kérdeztem tőle? Szóval csak annyit mondok, hogy aki elindul valahova a nagyvilágba, legyen felkészülve arra, hogy az ott beszélt nyelven kívül, nem beszél mindenki, még vagy 3-4 nyelvet.

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#26) Viszlát


Viszlát
addikt

Kicsit off, de igazából mint szinte minden területen, itt is kezdünk átesni a paci másik oldalára. Nem kérdés, hogy ma már egy-két alapvető dolgot illik tudni még az idősebbeknek is. Azon viszont felforr az agyvizem, amikor egy műszaki termék leírásában látom az angol mellett a cseh, a szlovák, a román, a lengyel meg még ki tudja milyen nyelven a manualt, magyarul viszont nem...

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#27) bbazsy


bbazsy
őstag

oktatáshoz:
szerintem tévedés, h nincs általános ill. középiskolában normális nyelvoktatás. nagyobb városok normálisabb iskoláiban igenis megkövetelik 1, de inkább 2 idegen nyelv elsajátítását.. ott, fiatalon van a legjobb esély megtanulni pl. angolt, németet(ritkább nyelveket inkább utána..). onnan kikerülve az egyetemre, esetleg munkahelyre más ez az esély a töredékére csökken, vagy csúnyán bele kell nyúlni a zsebbe..

a baj, h egy középiskolás fiatalnál általában az akarat hiányzik. nem látja még, h esetleg ezzel kerülhet be egyetemre, esetleg ezért vennék fel, stb.. ezen kéne változtatni vhogy..

más: normális áron spanyol / japán nyelviskolát nem tud vki véletlen?

..

(#28) twollah válasza Vakegérke (#6) üzenetére


twollah
nagyúr

Arrol nem tehet a film forgalmazo, hogy lassan olvasnak az emberek.
Tessek gyakorolni.

(#29) RexpecT


RexpecT
addikt

Lehet én vagyok a hülye de amennyi filmet/sorozatot nézek felirattal ahoz képest nem sok ragadt rám angolból :( .
Bár nekem sosem volt valami jó nyelvérzékem.

(#30) tildy válasza bbazsy (#27) üzenetére


tildy
nagyúr

Amikor én kezdtem nyelvet tanulni , még oroszt volt kötelező. rüheltem.

Akartam németet vagy angolt, de nem lehetett , anyagilag meg nem volt rá keretünk, hogy magántanűárhoz járjak .Parabola? ÁÁÁ, arra nem futotta.

Így kb 14 évesen kezdtem el nyelvet tanulni, gimi végére majdnem középfokú szinten voltam németből, de azóta sem használtam.

Így bár az angolt tudom olvasni, meg nehezen tudok beszélni is , németül is értek egy kicsit, igazándiból egyik nyelvet sem beszélem. :(

Me gis lepődöm, mikor néhányan azt gondolják, hogy nekem uygan nem okozna gondot idegen nyelvterületen dolgozni , mert anyelvtudásommal nem lenne baj :Y (Honnét veszik???)

Köntet Ihr für Uns Klebeband Dosiergeräht schieken. Wir haben nur 4St. die
brauchbaar sind. Die Gerähte sind zu alt und verbraucht und bei Uns arbeiten
mehrere Leute gleich Zeitig mit diesem geräht, man braucht es für Egston und Buehler Magna auch.
Danke,"

Geräte, senden, gleichzeitig ,mit diesem Geräte, hirtelen ennyi biztosan...

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#31) twollah válasza bolondember (#22) üzenetére


twollah
nagyúr

Eleg regen jartam nemetre, kicsit megkopott a tudasom de azert latok benne par hibat.
Kis, nagy betuk, gleichzeitig egybe kellene, schicken.
Kb. ennyi igy elso lovesre.

(#32) twollah válasza tildy (#30) üzenetére


twollah
nagyúr

A nemet az egesz jol megy majd 11 evi tanulas utan es az utan is, hogy evek ota szinte alig szolaltam meg nemetul.
Az angol meg... ...kb.ra fel tudom fogni, hogy valahova mi van leirva, mindezt ugy, hogy angolt direkt sosem tanultam, ami ramtapadt az ramtapadt.

(#33) tope


tope
addikt

Rengeteg ember azért nem beszél nyelvet, mert nem volt (van) rákényszerítve (középiskolában, életben), azaz nem kell használnia. Én spec általános iskolában többet tudtam angolul, mint utána bármikor, mert "nem kellett" használni. A tudásom is olyan, hogy eltudom olvasni az angolt, de ha valamit magamtól kellene mondani angolul, hát... :B

bLaCkDoGoNe: Pontosan így volt nálam is, általános iskolában egy fajta könyv (sorozat), középben egy másik, és csak a nyelvtan volt erőltetve főként (általánosban valószínűleg nagyobb volt a szókincsem, mint középben)

[ Szerkesztve ]

(#34) bLaCkDoGoNe


bLaCkDoGoNe
veterán

Az is fontos, hogy (ma már nem tudom, hogy megy, de amikor még én jártam suliba, akkor) a nyelvoktatás nagyrészt a nyelvtan idióta sulykolásában merült ki, beszélni, kommunikálni szinte alig kellett.

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#35) dabadab válasza bolondember (#22) üzenetére


dabadab
titán

A levelen teljesen jol latszik, hogy az illeto nem nagyon reszesult formalis nemetoktatasban, ezert a helyesirasa csapnivalo (mondjuk a helyesiras-ellenorzest bekapcsolhatna), viszont nemetul meg megis csak tud.

DRM is theft

(#36) bbazsy válasza bLaCkDoGoNe (#34) üzenetére


bbazsy
őstag

ez mindenhol így van, és valamennyire így is kell lennie.
egy nyelvtant nem tudsz megtanulni hallásból, míg egy erős nyelvtanra alapozni a szókincset, beszédet lehet.

..

(#37) dabadab válasza bbazsy (#36) üzenetére


dabadab
titán

"nyelvtant nem tudsz megtanulni hallásból"

Ezt azert erosen vitatnam. A nyelvtanbol az alapok mindenkeppen szuksegesek (nemetnel pl igeragozas, meg ilyenek), de igazabol a szokincs szamit. Ha a szavakat erted, akkor ossze tudod rakni, hogy mirol van szo, meg el is tudod mondani, amit akarsz, max tomondatokban beszelsz. A szokincs hasznalhato. A nyelvtan viszont nem az (persze, jo nyelvtannal az ember siman felbontja a mondatot, elemzi a szerkezetet, megtalalja az alanyt meg az allitmanyt - csak eppen arrol nem lesz fogalma se, hogy mit is jelent), raadasul az keszsegszinten csak ugy fog megragadni, hogy az ember hasznalja a nyelvet, annak meg alapfeltetele a szokincs.

DRM is theft

(#38) Vamp


Vamp
senior tag

Igenis van itthon jó nyelvtanítás. Nyelvvizsgát persze ne általános iskolától várjon az ember, arra ott van a gimnázium. Én elmondhatom magamról, az ország egyik legjobb iskolájába jártam 8 évig, ott ragadt rám annyi, hogy 3 nyelvvizsgával jöjjek ki onnan (2 német, BME, és ZMP, na meg angol). Egyáltalán nem esett nehezemre egyik sem. Köszönet érte nagyon jó tanárnőmnek!

Ez hogy "ne tanuljunk nyelveket, mert minek" félelmetes baromság. Kismillió információ kering a világban, amit speciel magyarul soha életbe nem fogunk megtalálni, ez hatványozottan jellemző az internetre. Hol találtok például magyarul a megjelenés másnapján teszteket erről meg arról a hardverről?
Van még az a mondás is: Ahány nyelvet beszélsz, annyi különböző ember vagy. Igenis elvárható lenne mindenkitől a fiatalabbak közül, hogy legalább alapszinten kommunikáljon egy idegen nyelven. Igen, ha másért nem, hát azért, hogy az ide látogatót el tudja igazítani. Tipikus magyar sz*rság ez, tehát alkalmazkodjon mindenki hozzánk, nehogy mán megeröltessük magunkat! Gondolom az mindegy, az idegenforgalom mekkorát szakít a jól beszélő szakemberek segítségével...

(#39) adalbert1 válasza bLaCkDoGoNe (#34) üzenetére


adalbert1
veterán

Igen, ez nálunk is felmerült még anno középiskolában. Persze azért tudni kell a nyelvtant is valamennyire, de én pl. hiába tanultam meg mind a 12 igeidőt mikor kellett, ha több mint a felét nem is használom soha.
Mondjuk annyiból szerencsésebb helyzetben voltam, hogy minden évben volt lektorunk is, velük meg szinte végig csak dumálás ment (na jó, Jasonnel még néha Unreal Tournament is. :) )
Amúgy meg a rengeteg film és zene is nagyon sokat segíthet nyelvtanulás közben, ezt is be lehetne valahogy vinni az oktatásba is.

(#40) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Sajnos én eléggé szenvedek a nyelvtanulással, még ezzel az egy szál nyelvvel is, nincs túl jó nyelvérzékem, de én is amondó vagyok, hogy minimum az angol sosem árt, azt mindenhol tanulják. Ha valaki életében nem megy külföldre, sőt, a munkáltatója sem külföldi, hát akkor azért, hogy a külföldiek, ha idelátogatnak, gond nélkül kommunikálhassanak. Beletartozik az országimázsba...

Plusz indok, hogy egy csomó filmet gagyin szinkronizálnak, hiába jó úgy általában a magyar szinkronhang. :DDD Egy Gyűrűk ura pl überjó szinkront kapott, de a Gladiátort vagy a 300-at nagy szerencsém, hogy angolul néztem először.

Viszont egy csomó amerikai filmben - még nagy színészek is - néha elég artikulátlanul beszélnek, én nem is tudom, azt anyanyelviek is hogy értik meg, mintha magyar filmben valaki hadarva-raccsolva-pöszén mondana ki szavakat. Jó, hát nyilván rendesen is úgy bezsélnek, azért... Huh, nem ártana néhány évre kiutaznom Angliába és USA-ba, mert különben gondjaim lesznek, nem minden angol anyanyelvű beszél Blizzard-narrátori szinten. ;)

[ Szerkesztve ]

(#41) bbazsy válasza dabadab (#37) üzenetére


bbazsy
őstag

hát sztem egy nyelvtudás nem abból áll, h tőmondatokban beszélek és nagyjából összerakom h mit akar.. ne keverjük már a tudást és a gagyogok vmit...

arra próbáltam reagálni, h egy iskolában ne a szókincsemet nyomják fel magasra, hanem tanítsák meg a nyelvtan, szókincset meg itthon is tudok fejleszteni célirányosan könyvvel, filmmel, akármivel.
ahhoz h átlássak egy nyelvtan, meg tudjak írni egy normális levelet, stb. a nyelvtan fontosabb..

..

(#42) Crystalheart válasza bbazsy (#41) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nálam a tanár pont erre ment rá, és most ott vagyok, hogy hiába érettségiztem le belőle, állhatok neki szóhegyeket tanulni. Mert nem volt követelmény...

(#43) bbazsy válasza Crystalheart (#42) üzenetére


bbazsy
őstag

és jobb lenne ha nyelvtant kéne tanulnod?

..

(#44) tildy válasza bbazsy (#43) üzenetére


tildy
nagyúr

Jobb. Szerintem.

Nekem is gondjaim vannak a nyelvvel. A zókincs meg uyge lexikális tudás, ha nem használja az ember, kipotyog. (bár nekem már az ifeidők is kiestek, használok kb 2-3t azt pazony. )

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#45) bLaCkDoGoNe válasza bbazsy (#36) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Szerintem pedig: beszélni, beszélni, beszélni. Inkább beszéljen az ember néhol helytelenül, itt-ott hibákkal, de többé-kevésbé folyamatosan, mint hogy tudja pl. mind a 12 igeidőt remekül, de ne bírjon megszólalni.
Idegen nyelven beszélni amúgy is sok embernek gondot okoz, gátlásosak, nem mernek megszólalni; ez az, amit a nyelvoktatás során le kellene építeni, és mindenkit rábírni arra, hogy beszéljen, beszéljen, beszéljen, ha nem jó, majd kijavítják.

Ebben a felfogásban pedig hibás a magyar nyelvvizsgáztatás is, ami szintén nyelvtan központú (a szóbeli is!), sőt, mondhatni túlsúlyos. (Volt? Ismét csak tizeniksz évvel ezelőtti tapasztalataimra támaszkodhatok.)

A nyelvtan szerintem olyan, amit egyedül is el tud sajátítani az ember (többnyire, persze ha tanítják neki, egyszerűbb). Viszont a kommunikációra nincsen jobb hely az iskolánál/nyelviskolánál, ahol élő emberekkel beszélgethetsz, ezt otthon jóval nehezebben tudnád csak megoldani.

[ Szerkesztve ]

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#46) Pacák válasza Esmein (#1) üzenetére


Pacák
senior tag

Max balja, Max potta.. :)

Fyrverkerimakarens Dotter - ez csak asszem... :DDD

Volt egy csomó svéd (norvég, dán, fríz) mesekönyv a kezem alatt...

Nuclear launch detected

(#47) Esmein válasza bolondember (#22) üzenetére


Esmein
nagyúr

Nálunk vidéken mindig van egy pár hetes hatásszünet, szerintem a feliratost sokszor le se hozzák.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#48) bbazsy válasza bLaCkDoGoNe (#45) üzenetére


bbazsy
őstag

ahogy tildy írta, a szókincs az fejleszthető, folyamatosan szinten kell tartani, szükséges hozzá a nyelv gyakorlása.. ebbe bele lehet jönni, HA használod a nyelvet.
viszont a nyelvtan nem ilyen. egyszer beléd verik, akkor az maradandó, nem fogod eltéveszteni. ez kell iskolákban.

a beszéddel viszont egyet kell, h értsek. angol-német középfokúm van, mégis németül gátlásos vagyok, nem igazán szeretem használni. az sajnos tényleg kevés volt suliban és azóta sem kerültem olyan közegbe, ahol le tudtam volna vetkőzni ezeket gátlásaim.

mod: de továbbra is: ha egy nyelvtudásról beszélünk, akkor sztem a nyelvtani résznek lényegesen erősebbnek és határozottabbnak kell lennie, többi könnyen hozzá tehető.

[ Szerkesztve ]

..

(#49) tkazmer válasza Mr X (#5) üzenetére


tkazmer
addikt

a kiejtés megtanulására is szükség van, legutóbbi nyelvvizsgámon alig értettem a vizsgáztató akcentusát a vizsga elején. (angol nyelvterületen szereztem az angol tudásom jó részét, a papír volt fontos).
Ezen kívül a szinten tartáshoz is nagyon jók a filmek, könyvek.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#50) Esmein válasza ReJim (#14) üzenetére


Esmein
nagyúr

Igazad van abban, hogy aki nagy valószínüséggel soha nem fog megszólalni egy külföldi társaságában, annak ez a tudásanyag felesleges, ám vedd figyelembe, hogy ma az oktatásban kötelezöen 18 éves korig kell tartózkodni és én lendületböl tudnék felsorolni legalább 3-4 olyan tárgyat, aminek sokkal kevesebb haszna van(vagy potenciálisan lehet), mint egy idegen nyelvnek.

Azt viszont határozottan ellenzem, hogy attól lesz valaki kevesebb, ha választékosabban fejezi ki magát a saját és szabatosabban a világ nyelvén. Akár szeretnéd, akár nem, az internet korát éljük, és az információ azé, aki megérti, az információ meg mint tudjuk hatalom.

Amíg döglött a PH, eszembe jutott, miért jó, ha a szülök is beszélnek, olvasnak nyelvet. Az ö feladatuk, hogy moderálják, mit kap a gyerek a kezébe, amikor még nincsen mérlegelési képessége és ha jól dolgoznak, az sokat lendít a "nyelvérzéken".

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.