Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) kovy79


kovy79
őstag

Na végre egy írás a hőn szeretett Máltáról! :)
Mi már kétszer voltunk 2 hetet, de szerintem még fogunk párszor. Igazából én minden évben el tudnám ott képzelni a nyaralást. Amilyen pici ország, annyira bővelkedik látnivalóban, érdekességben, programban, még ha jópárat nem is igazán reklámoznak.
Pár apróság: az olasz nyelvet is mindenki beszéli, mégpedig azon oknál fogva, hogy régen csak olasz tv adókat lehetett fogni (szerintem ez ma már nincs így). Az angol pedig a gyarmati időkből maradt, tehát nem túl régről.
Vásárlásnál meglepő lehet, hogy a tejtermékek nagyon drágák, mégpedig azon egyszerű oknál fogva, hogy a szigeteken nagyon kevés a szarvasmarha.
Az autókra nincs műszaki vizsga. Néha Kubában éreztem magam, olyan igazi tákolt csodákat láttam. Rengeteg a veteránkorú autó.
Buszoknak mi nem integettünk, simán megálltak nekünk a kijelölt megállóban. Sajna, ahogy olvastam, az igazi, Málta védjegyé vált régi buszokat kezdik lecserélni, tehát aki még látni akarja őket, siessen! A buszokhoz hozzátartozik még, hogy délben, kora délután vigyázni kell velük, mert a vezetők simán megállnak sziesztázni 1-2 órára ott, ahol éppen kedvük szottyan hozzá. :)
Azt a vezetési szokásokhoz hozzá kell még tenni, hogy a gyalogosokkal nagyon figyelmesek. Párszor csak botorkáltunk zebra környékén (nem tudtuk, hogy merre menjünk) és "satufékkel" álltak meg az autók.
Az emberek nagyon kedvesek és figyelmesek. Mi busszal csatangoltunk mindenfelé. Mikor a semmi közepén botorkáltunk, sokszor álltak meg mellettünk helyiek, hogy segíthetnek e. Egyszer az Aviation Múzeum igazgatója, amikor épp hozzájuk tartottunk. El is vitt a kocsiján és személyesen vezetett körbe. A Spitfire-be be is ülhettem. :)
Egyébként rengeteg a múzeum és nagyon szépek, rendezettek.
Itt van pár: [link] [link] [link]
Aki kifejezetten érdeklődik a 2. világháború után, annak Málta maga a kánaán. A tengerben a mai napig rengeteg a roncs, amiket simán fel lehet fedezni, csak nem árt előtte utánanézni, hogy merre próbálkozzon az ember.
Sokat tudnék még írni, egyrészt, mert van miről, másrészt meg nagyon megszerettem ezt a kis országot. :)

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#2) legiaap


legiaap
nagyúr

A párom és én is most augusztusban voltunk ott. Mi Sliemában szálltunk meg a The Place***** hotelben.
Egy-két infót amit kimaradt én is megemlítenék:
A nyár a lehető legrosszabb idő nyaralásra Máltán, főleg augusztus. Bazi meleg van. 50 faktoros naptej nem véd meg a leégés ellen! Az ottani emberekkel beszélve tudtuk meg, hogy a legjobb idő szeptember és még talán október. Akkor nincs nagyon meleg, de még sem hűl le annyira az idő, hogy ne lehessen napozni, úszkálni a strandon. A meleg miatt elég sok kisebb árus csinálja, hogy reggel kinyit, majd dél környékén bezár majd este újra nyit.
Meglepődtünk de nagyon sok a magyar. A mi szállodánkban is volt egy tucatnyi alkalmazott.
Magyar turistákkal is találkoztunk, de azok kisebb számban voltak jelen. A luggage porter is magyar volt. Ő skóciában élt előtte és költözött ide. Elég sok infót tudtunk meg tőle. Pl. hogy a vizet a tengerből nyerik ki. Nálunk a szállodában fel volt tüntetve, hogy nemigazán jó ivásra, de szerintem semmi baja nem volt. Szóval az ilyen figyelmeztetéstől nem kell megijedni.
Sok utazási iroda hírdet úgy is, hogy jegyet/belépőket is ad ne hogy lemaradjál valamiről. Nem szabad előre venni semmit sem, mert helyben olcsóbb. Rengeteg jegyárus van a parton és minden méteren leszólítanak (ami az első pár nap még vicces volt) kezedbe nyomják a prospektust és kezdik a rizsát, hogy itt a kis füzetben ennyit ír, de most csak neked, csak most olcsóbban adom.
:)
De még abból is lehet alkudni kicsit.
A strandnál vigyázni kell, mert nagyon csúszik. Ilyen mészkő jellegű, amire rátapadtak a tengeri növények és mezitláb mászkálva rajta rosszabb, ming a jég. Ahol meg nem csúszós ott éles, vágós élűek. Kiváncsi lennék, hány ember törte össze már magát itt. Érdemes beszerezni cipőt ha valaki a starndon akar úszkálni. Ja és a sziklás talaj baromi meleg, égeti az ember talpát rendesen. Plusz még arra is figyelni kell, hogy az esti tengerparti sütögetés, ivászat után van azért bőven szemét, törött üveg!
A busztúrát érdemes kipróbálni. Nem drága és sok helyre elvisz. Tuti a cikk írója is azzal ment a blue grottóhoz, mint mi.
:)
Itt megjegyezném, hogy a buszon van magyar nyelvű tájékoztató is. Azt hiszem csak a busz nyitott tetején. Adnak ingyen fülest (nem kell visszaadni) de olyan is. A jack csati az ülések hátulján van. 14-es csatorna a magyar. Amúgy semmi értelme nincs, mert hiába volt max. hangerőn semmit nem hallottam a menetszél miatt és a füles sem a legjobb fajta. A buszon fent ülve addig izgalmas amíg a városban van az ember. Jól esik a melegben a szél, viszont a városon kívül nem ajánlott a nagy szél miatt. Napszemüveg nélkül halál. Én sajna nem vittem és a huzat kivitte a szemem rendesen. A sofőr meg úgy tolta, mintha az élete múlna rajta.
Érdemes kipróbálni a Captain Morgen hajózást. Az út kb 2 órás és körbevisz a kikötőben és bevisz az összes öbölbe. Idegen nyelvű mesélés van a hajón. Angol, német és olasz nyelveken. Érdemes 10-12 közt menni, mikor durrogtatnak. Mi pont akkor mentünk és elmentünk amellett, ahol akcióztak. Egy élmény volt.
:)

Nagyjából ennyi jutott eszembe.

[ Szerkesztve ]

How are U today? Just kidding...I don't care!

(#3) legiaap válasza legiaap (#2) üzenetére


legiaap
nagyúr

Ja az kimaradt, hogy Valettában ettem életem legjob fagyiját. A főutcán van a meki mellett. A nevét már elfelejtettem. Nem gombócot adnak hanem ki kell választani mekkora fagyit akarsz és utána olyan és annyi ízt választhatsz amennyit akarsz. Kis lapáttal teszik rá a tölcsérre vagy papírpohárba és virág alakot formálnak vele. Isteni volt.

How are U today? Just kidding...I don't care!

(#4) Valdez


Valdez
őstag

Mi tavaly voltunk haverokkal, nagyon tetszett. Limitáló tényező volt a büdzsé és hogy csak 3-4 napot voltunk ott. Simán elkolbászoltam volna 2 hetet is :) Mindenkinek ajánlom!

(#5) kovy79 válasza legiaap (#2) üzenetére


kovy79
őstag

Igen, a víz tökéletes ivásra, csak kicsit sós íze van. Nem csodálom, szegényeket nem árasztotta el az ég édesvízzel.
Nekem is van 4 ismerősöm, akik kint dolgoznak. Mikor mi voltunk (2004, 2008) még nem dolgozott kint annyi hazánkfia.
Ja, a kövek tényleg élesek, ezt apósom (ki más) is megtapasztalta. 2 hetes nyaralás első napján nyomott egy tripla lutzbergert egy kb 3 méteres, meredek, pengeéles szikla oldalán. Legalább megtapasztaltuk az ottani egészségügyi ellátást. Na, azon is meglepődtem. Olyan a kórház, mint egy 5 csillagos szálloda. Ott is gyorsak, kedvesek, mindenki tudja a dolgát és itt találkoztunk egy erdélyi magyar orvossal, aki előtte Londonban dolgozott.

Ja, még Máltáról jutott eszembe, hogy októbertől márciusig rengeteg a német nyugdíjas, mivel nekik olcsóbb ott élni, mint otthon fizetni a téli rezsit... :)

Újra olvasgatva, keresgetve rengeteg dolog jut még eszembe. Pl Fort Rinella. A korai történelmük is nagyon színes és érdekes.

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#6) ben11


ben11
őstag

Pont a nyár elején voltunk nászúton Gozon. Isteni 8 nap volt. Persze átugrottunk Máltára is, de nekünk Gozo a szívünk csücske lett. 0 forgalom, nyugi mindenhol 20 perc alatt ott voltunk bárhol..:)

Kocsit béreltünk, ami első nap fura volt. Nem is a másik oldal, hanem hogy bal kézzel kellett váltani.
Xlendiben béreltünk motorcsónakot (életemben nem vezettem korábban), azzal süvítettünk át Cominora a Kék Lagúnához. Állítólag jövőre jogsi kell már. Ide egy másik nap is átjöttünk az első túrista járattal. Megéri korán kelni. Milyénk volt az egész strand. Gyönyörű háborítatlan volt a víz, ami 10-11-re már zsúfolásig megtellik fürdőzőkkel.

Rengeteg felfedezni való kis strand, öböl található. Vannak homokosak, kavicsosak, szóval változatos.
Kedvencünk wied-il-ghasri- volt.
Érdemes beszerezni egy búvárszemüveget és pipát. A kristálytiszta vízben sok időt el lehet tölteni a halak és tengeri élővilág felfedezésével.

[ Szerkesztve ]

(#7) legiaap válasza ben11 (#6) üzenetére


legiaap
nagyúr

Amúgy nem próbáltam de szemüveg nélkül is lehet látni valamit? Vagy a szem nem bírná a sós vizet?

How are U today? Just kidding...I don't care!

(#8) ben11 válasza legiaap (#7) üzenetére


ben11
őstag

Belementem úgy is, nagyon nem csípte, de látni nem nagyon lehet. Nincs az az élmény meg, mint szemüveggel.

Más. Ti is felfedeztétek Máltán Popeye Village-t? Mi épp viszzafelé autóztunk a komphoz, amikor egy fura kis falut szúrtunk ki a domboldalban. Mint kiderült itt forgatták Robin Williems-féle Popeyet. Nagyon jópofa. :)

(#9) asvald


asvald
senior tag

legszebb és a legjobb hely a világon , olyan életszínvonallal amiről mi magyarok álmodozhatunk még vagy 100 évig egy :) :W

[ Szerkesztve ]

A rossz szándékkal mondott igazság, többet árt, mint bármely hazugság!

(#10) kutyuska válasza asvald (#9) üzenetére


kutyuska
aktív tag

Ami hiányzik a leírásból:
Gozo - Azúr ablak

és egy pontosítás:
Qawra-ból menetrend szerinti buszok vannak Golden Bay-be. kb. 20-25 perc az út.
Délelőtt érdemesebb menni, sokkal tisztább a víz.

Legközelebb én is októberben megyek, augusztus helyett. :)

" Babra munka, de megéri! "

(#11) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

Szerintem nem kell a kézfertőtlenítő mielőtt megsimogatod a cicákat, a helyiket se hiszem, hogy csak úgy veszik fel őket :D

(#12) legiaap válasza Krugszvele (#11) üzenetére


legiaap
nagyúr

Jobb a biztonság!

How are U today? Just kidding...I don't care!

(#13) darthsith


darthsith
tag

Még hogy nem emlegetett?!?!?!

:P :C :Y :R :W

http://sandinaploja.blogspot.com/

(#14) legiaap válasza darthsith (#13) üzenetére


legiaap
nagyúr

Hatalmas!
:C

How are U today? Just kidding...I don't care!

(#15) kovy79 válasza darthsith (#13) üzenetére


kovy79
őstag

"Jött az asszony. Dupla költség, fele élvezet..." :DDD
:R

legiaap: Akadtak, akadtak... :)

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#16) legiaap válasza kovy79 (#15) üzenetére


legiaap
nagyúr

Hát amennyi jó nőt láttam máltán, inkább mentem volna egyedül.
:D
A nyakam rendesen megfájdult a nyaralás végére.

How are U today? Just kidding...I don't care!

(#17) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Lehet, hogy csak elkerülte a figyelmemet de nem láttam megemlítve az írásban Málta híres megalitikus templomait.
Ggantija engem gyerekfejjel teljesen elvarázsolt és talán onnan indult érdeklődésem a letűnt civilizációk iránt.
Emlékeim már fakók mert nem tegnap jártam Máltán hanem 1988-ban a három évente engedélyezett nyugati utaink egyikén. Juhász Árpád volt az idegenvezetőnk így profi geológiai áttekintést kaptunk a szigetekről.
Mai napig emlékszem a kék barlangban elejtett viccére miközben a színes moszatokat mutogatta.
Két moszat beszélget:
-Maga moszat?
-Nem. Én moszógéppel moszok.

[ Szerkesztve ]

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#18) Duree


Duree
veterán

Ez nagyon tetszett,színvonalas írás,komolyan mondom kedvet csináltál egy Máltai kiránduláshoz.

duree54

(#19) #Morcosmedve


#Morcosmedve
veterán

Ejj, de jó kis cikk, visszajönnek az emlékeim erről a kis szép szigetről. Szívesen elmennék újra. :)

© asszongya'hogy

(#20) Dilikutya


Dilikutya
félisten

10€ egy hamburger, az szép.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#21) f_you


f_you
tag

Ma láttam ezt a videót egy máltai buszsofőrről, egyből ez az írás jutott eszembe :D

(#22) Valdez válasza f_you (#21) üzenetére


Valdez
őstag

Mondjuk a közlekedés ott tényleg óriási, lámpák nem nagyon vannak, mindenki szarik a KRESZ-re, annak van elsőbbsége aki előbb odaér, mindenki megy össze-vissza mint az őrültek és mégis működik, nincs baleset :D
Mondjuk a buszozás elég halál, pár km-es távot fél óra alatt tesz meg. És akkor még le is inti boldog-boldogtalan a buszt csak úgy, mintha taxi lenne.
Ahh, de jó lenne most ott :D nagyon fasza hely!

(#23) Phülöp válasza Dilikutya (#20) üzenetére


Phülöp
addikt

A Mama Mia-ban (Tax Biex) 8 euro korul akkora hamburgert adnak, hogy ember kell hozza. :)
Kicsit bentebb Gziraban talaltunk egy olasz sracot, o kesziti A PIZZAT. Szerencsere csak 5 percet kell setalnunk erte.

A cikkhez par gondolat:
Lidl nem egy nagy durranas, eleg volt egyszer.
A helyi kis boltok amugy is olcsobbak, meg kulonben is, alkudni kotelezo. Csak egy pelda: egesz napos hajokirandulas, 2*2 ora csobbanassal, Gozo erintesevel 50€. Nekunk 38. :)
A tomegkozlekedes nem csak heti jeggyel eri meg, 1.5€ a napijegy, az ejszakai buszok kivetelevel minden jaratra ervenyes egesz napra.

Augusztust magam sem ajanlom nyaralasra, durvan meleg, ill. a reggeli paratartalom elegge lecsapja az embert, ha nincs hozzaszokva. Amugy a mult heten mar esett parszor az eso, de meg nem veszelyes. Oktober a leginkabb esos honap az evben, Msida-ban mar allt a viz 2 napja.

Mdina-t ajanlom magam is kirandulni, par szaz evvel ezelottig az volt a fovaros, szep hely.
Popeye Village megeri az utazasra szant idot, viszont a belepest fizetosse tettek. Mivel egy obol jobb partjan fekszik, ezert a part fentebb eso reszeirol gyonyoruen lehet latni az egeszet. A legkozelebbi buszmegallotol egyebkent kb. 20-25perc seta.

Zoldet ne nagyon keressen az ember, sziklak mindenhol, meg kaktuszok (a kaktuszfuge az egyik legnagyobb talalmany a vilagon). A Vallettaban talalhato ket Barakka kert udito szinfolt.

A napi agyuzas neha tud idegesito lenni, mert a beepitettseg okan visszhangzik a hazak kozott a dorrenes. Ezen kivul imadjak a tuzijatekot, van, hogy mar reggel 8-kor pukkognak. Este durvan beindulnak, 3-4 tuzijatek is fut egyszerre alkalomadtan. Ejfelkor elkussolnak szerencsere.

Hirtelen ennyi jutott eszembe, majd leszek meg.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#24) Phülöp


Phülöp
addikt

18fok, poloban ulok a tetoteraszon. :C

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#25) Phülöp


Phülöp
addikt

A máltai közlekedésről:

[link]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#26) Phülöp


Phülöp
addikt

Málta ma reggel:

[link]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#27) Phülöp


Phülöp
addikt

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#28) Phülöp


Phülöp
addikt

Volt ma egy kis köd Gozón:

[link]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#29) Phülöp


Phülöp
addikt

Ma meg egy kis szél:

[link]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#30) Phülöp


Phülöp
addikt

Málta, augusztus, kaktuszfüge.

[link]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#31) Phülöp


Phülöp
addikt

Egy kis történelem:

[link]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#32) Phülöp


Phülöp
addikt

Kávészünet, lazulás:

[link]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#33) Phülöp


Phülöp
addikt

Január van - de kit érdekel?

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#34) Phülöp


Phülöp
addikt

egy kis történelem:

Valletta

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#35) Phülöp


Phülöp
addikt

Leomlott az Azure Window. :(

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#36) Flashback


Flashback
addikt

Juhé! :) Megyünk 10.-én! :)

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#37) Phülöp válasza Flashback (#36) üzenetére


Phülöp
addikt

Ha kell programajánló, nyugodtan keress meg.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#38) Phülöp


Phülöp
addikt

Kis móka

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.