Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) twollah


twollah
nagyúr

Pont a napokban doglott meg a passziv PFCs Coolink tapom.
Ugy leverte a kapcsoloszekrenyben a fokapcsolot vagy mi a toszt, mint vak a poharat.
De hala az egnek a gepnek semmi baja nem lett.

A tapot szetszedve par kondenzator fel volt puposodva.

Elt 3 evet R.I.P.

(#2) REDeath


REDeath
őstag

vannak számomra nemteljesen tiszta részek, de a lényegét sikerült megértenem köszi az infót! :R

mostmár azt is tudom, hogy működnek a sokkolók :)

Kodály mondta volt: "Legyen a zene mindenkié". en inkabb neki hiszek, mint az ASVAnak

(#3) Balage_82


Balage_82
csendes tag

Köszönöm az írást! Hiánypótló volt. :)

(#4) toth_janika


toth_janika
őstag

Én is köszönöm az írást! :R Kicsit nagyon gyenge vagyok eletronikából, úgyhogy mindenképpen hasznos!
De mi van az irodaházzal? :U Ugyanis OK, hogy 1000 gép, meg hogy mennyit fogyaszt, de mik ezek a kicsapongások a villanyszámla illetve büntetés körül? :R

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#5) biker


biker
nagyúr

szerintem félreszámoltál.
2x27 fok van töltésre, mivel ha alapul vesszük az elképzelésed, hogy 290V-tól tölt a kondi (ezt nem akarom számolással ellenőrízni, fogadjuk el) akkor 290 től 290V-ig tölt, nem 290 től 315V-ig
ugyanis a sinus/csúcs lefelé tartó ága is ugyanúgy pozitív, tehát tölteni fog 290>315>290 ív teljes szakaszán.
ez alatt a csökkenő ív alatt a töltőáram azonos, a kondi így nem töltődik 315V fölé, de a leadott áramot pótolja az egyenirányító, így nem esik a kondin a feszültség, mivel a kondenzátoron akkor esik a feszültség, ha
- a leadott áram nagyobb a betáplált áramnál
- megszűnik a tápellátás.
tehát 27fokot tölt, 27fokot nem tölt, de nem is esik, majd utána fog esni a fesz.

ezután jön az, hogy a szekunder oldalakon is meg van pufferelve, így ott sem esik oly gyorsan a fesz, csak ott félhullámonként 54 fokon keresztül lesz 10khz-es tüskesor a töltőáram.

a többi szerintem teljesen korrekt.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6) pschio válasza twollah (#1) üzenetére


pschio
őstag

hehe. az meg jo. az enyemek 2db 500-as 1 ev 3 honap illetve 4 honap utan adtak meg magukat. javitattni is probaltam de az csak 1 hettel hosszabbitotta meg az eletuket :(

''Én nem süllyedek a hülyék szintjére, mert ott legyőznének a rutinjukkal''

(#7) n0se


n0se
tag

remek hianypotlo iras valoban, koszonjuk :R

n0se

(#8) #27483136 válasza biker (#5) üzenetére


#27483136
törölt tag

Kijavítottam az 1-es ábrát, mert egy kicsit zavaró volt. Az ábrán a kondifesz kicsit metszette a szinuszt. Lehet e' miatt gondoltad így.
Tehát: ideális alkatrészeket feltételezve: amikor a szinusz csúcsán a hálózati fesz eléri a 325V-ot, a kondi feszültsége is 325V, mert közvetlenül a hálózatra van kötve (a dióda ideális, mintha csak egy drót lenne ilyenkor). Ezt követően már a szinusz esik: ahol a kék görbe a kondi fesz alatt van, ott már nincs áram a hálózat felől a kondi felé, mert a kevésbé pozitívból nem folyik az áram a pozitívabb hely felé. Főleg, hogy dióda is van, ami rögtön lezár.
Ott van igazad, hogy a csúcs után van egy rövid kis idő, mikor táp a kondiból venne ki, de a hálózat ezt még tudja pótolni. De ez csak néhány fok. Ezért is számoltam úgy, hogy 2*27=60. Nagyítóval megnézve a kondi feszültsége ekkor rásimul a szinuszra. (csak nem ezen az egyszerűsített ábrán :))
Hogy mennyi ez az átlapolódás, az a kondi kapacitásától függ, és a terhelésétől.

A szekunder oldalon más a helyzet: ott folyamatosan ketyeg a nagyfrekis tranzisztor, ami az így kisimított egyenfeszből táplálkozik. IC-je méri a kimeneti 5V szintjét, és korrigálja a tranzisztor vezérlését, így stabilizálja az 5V-t. Ezzel megszünteti a 290-325V feszültség ingadozásának, és a terhelés változásának hatását az 5-12...stb Voltos ágakban

(#9) Mz/ts250@300


Mz/ts250@300
tag

Jó kis cikk
Eggyik ismerösömnél nagyritkán valami leveri a biztositékott,a tápra gyanakszik ugyanis az lett nemrég cserélve,de lehetséges ez az első zárlatnál nem kellene valami biztositék vagy valami megmekkeni a tápban,hogy ne induljon el legközelebb?

A világ egy játszótér, és ezt tudod, amikor gyerek vagy, de valahogy idővel mindenki elfelejti.

(#10) Rive válasza #27483136 (#8) üzenetére


Rive
veterán

A primer/szekunder használatával vigyázz, kérlek. A nagyfrekis tranyó is a primeren van. Csak a vezérlés van a szekunderen.

Értem, hogy mit akartál kifejezni - a tranyó az egyenirányító másik oldalán van, azaz mondhatni 'szekunderén' -, de életvédelmileg nagyon nem mindegy.

Szóval a tápban a trafókig minden primer oldalon van, és úgy kezelendő, mintha folyamatosan hálózati feszültségen lenne.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#11) #27483136 válasza Rive (#10) üzenetére


#27483136
törölt tag

Igazad van, tehát a szekunder fesz előállításának módjáról írtam, ezért lett zavaros.

(#12) Bici válasza #27483136 (#11) üzenetére


Bici
félisten

Hali!

Tetszett az írás. Megjegyzem, hogy véleményem szerint kissé furán oldottad meg a szöveg közérthetővé tételét, de valszeg én sem tudnám jobban. :) Néha törtem a fejem, hogy pontosan mire is gondolsz, mert az elektronikai ismereteimmel nehezen tudtam azonosítani, de a végére rájöttem.

Amúgy nálam a PFC-s táp határozottan javította az áramkimaradás tűrést. A régi tápom estén mindig újraindult a gép amikor egy nagyobb fúrót, vagy köszörűt, netán heggesztőt bekapcsoltunk. Most ez szinte soha nem fordul elő.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#13) #27483136 válasza toth_janika (#4) üzenetére


#27483136
törölt tag

"De mi van az irodaházzal? :U Ugyanis OK, hogy 1000 gép, meg hogy mennyit fogyaszt, de mik ezek a kicsapongások a villanyszámla illetve büntetés körül?"

Az áramszolgáltató szigorúan előírja, hogy milyen feltételekkel ad áramot, és ha azt nem tartod be, jönnek a felárak, büntetések. Persze nem a kisfogyasztóval foglalkoznak, hanem a vállalkozásokkal. Megszab egy fogyasztási keretet, amin belül kell lenned, megszabja mennyi lehet a cosFi legrosszabb esetben, tiltja, hogy a cosFi kapacitív legyen (az egész rendszere induktív, ezért a kapacitív terhelés meg tudná borítani), a szomszédos épületnek is "tiszta" áramot kell szolgáltatnia, és ha te azt szennyezed.....szal, mindenről szerződés szól...
A kapcsoló üzemű tápok pedig a legdurvább fogyasztóknak minősülnek (az ívkemencék mellett). Tehát ezért lett kiatalálva az egész PFC. Nem az otthoni gépünk miatt. Ezért csapongtam ki az irodaház felé.

(#14) biker válasza #27483136 (#13) üzenetére


biker
nagyúr

régi melóhelyemen a konzervgyárban (szegedi) 4db 1MW trafóállomás volt a betáp, hurkolt hálóban, folyamatos wattőrrel a túlfogyi ellen, és folyamatos cosFI figyelés trafóházanként 1-1 25kVAr konditeleppel :) az tudott szépen ketyegni.

csak egy a hiba. a trafóház és a belső irodaház közt akkor is rossz volt az áramellátás minősége, mert nem helyben javították, hanem csak egy ponton.
félúton ettől még lehetett 0.6 a cos FI :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#15) #27483136 válasza biker (#14) üzenetére


#27483136
törölt tag

Az én régi cégemnél is hasonló az áramellátás.
1-2 hónapja a National Instruments rendezvényén a miskolci egyetemről egy hölgy tartott előadást erről a témáról. Vagyis -az ÉMÁSZ-szal együtműködve- milyen furcsaságokat lehet mérni a hálózatokban, milyen jelenségek fordulnak elő ipari környezetben, miket okoznak a felharmónikusok, amiket az iparban azért leginkább az inverterek (az aszinkron motorok frekiváltói) okoznak. És milyen drága műszerekkel lehet kimutatni, amikoris eszméletlen nagy mennyiségű adat keletkezik, mivel akár 100kHz-cel mintavételeznek hetekig, hogy megtaláljanak egy anomáliát, amitől mondjuk leáll egy folyamatirányító szg.
Meg fázisjavítás, meg mért is ideges a szolgáltató, és mit fizet ezért az ügyfél.

(#16) biker válasza #27483136 (#15) üzenetére


biker
nagyúr

egyszer fél évig jártam szegedről pécsre a zsolnay porcelánhoz gépet javítani, mert rendre leállt a csomagoló gép. (persze full PLC vezérelt)
többször ott voltam, jó volt.
egyszer végre produkálta a leállást, semmi hiba, csak leáll. nosza vezérlés csere.
ujra rossz pár hét múlva. újabb panel, újabb hiba.

ekkor kezdtem gyanakodni a szomszéd helységben lévő nagyfesz teremre, mivel ott tesztelték 200-400-700kVon a szigetelőket, mert ott az készült.
de miután kiderült, teljes faraday kalitkában van, nem lehet az a hiba. és akkor is leáll a cucc, mikor nem is üzemel a szoba.

na, egyszer végre úgy sikerült odaérjek, hogy egy órája megy hiba nélkül a gép, egyszer csak leáll. start, fél ciklus, stop. ezt játszotta sorra. de legalább stabilan. ez volt péntek 14óra. hál. fesz: 165V. hmmmmmm.

megoldás: valahol a másik épületben a betápon nulla sín beégett, és amíg ment az égető kemence 100kW körüli telj-en, addig áthúzott, és volt 230V. ahogy leállt a kemence, vagy a szabályzó levette a teljesítményt, abban a pillanatban elment az ív, leállt a kötés, és leesett a fesz 160V körülre, mert a földelés fele akkora áramot bírt csak :)

ne tudd meg mit izzadtam mire megtaláltuk infrahőmérővel a kötést....

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#17) korcsi válasza biker (#5) üzenetére


korcsi
veterán

kiszerkesztve

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#18) dokar


dokar
addikt

ez még egy villamosmérnöknek is nagyon hasznos volt :R

extra - SEXRay

(#19) #27483136 válasza dokar (#18) üzenetére


#27483136
törölt tag

Örülök :)
Főleg, hogy nem kötekedsz 1-2 egyszerűsítés miatt. :))
( a görbéknél...stb....végülis ezért tettem be az első linket, de aki tudja az tudja, aki meg nem, az úgy sem akar elmélyedni benne.)

(#20) prak


prak
csendes tag

Majd írhatnál még az UPSek és a PFC-s PC tápok kalandjairól is... :)) Grat a cikkhez.

[ Szerkesztve ]

Üdv, prak

(#21) tirszin válasza biker (#5) üzenetére


tirszin
senior tag

Szia, szerintem 315V-tól 290ig már nem tölt, mert akkor még a kondi feszültsége csak tized voltokat esik, így a rohamosan csökkenő színusz feszültség már kisebb lesz mint a kondin lévő, így lezárnak a töltő diódák (különben visszafelé folyna az áram) és nulla lesz a töltés.
Ezt egyébként jól szemlélteti egy ábra a cikkben, amikor a színusz tetejére fel van rajzolva a kvázi egyenfesz.

Rendezvényfotózás, kerékpárversenyek: https://nutrixxion.hu/tirszinfoto Fb.: https://www.facebook.com/tirszin.foto

(#22) #27483136


#27483136
törölt tag

Kicsit egyszerűsítettem is rajta, és ki is bővítettem.

(#23) didyman válasza biker (#5) üzenetére


didyman
őstag

Egyrészt meg kéne mondanod az egyenirányító diódáknak, hogy vezessenek már akkoris, ha az UAK nemhogy lecsökken 0,6V alá, de még el is elfordul záróriányba, valamint a kondinak is el kéne magyarázni, hogy ha a kapocsfeszültségénél alacsonyabb potenciálra kerül, akkoris ne kifelé toljon töltést a potenciálkülönbség kiegyenlítése végett, hanem befelé fogadjon :DDD
A csúcs után a kondiban valóban nem növekszik a tárolt töltés, de a hálózati feszültség esése-hacsak nincsenek szarrászáradva/alulméretelve a kondik, sokkal nagyobb meredekséggel zajlik, mint a kondi kisülése. Emiatt Kirchoff csomóponti potenciálok törvénye fényében az egyenirányító felől nem fog áram folyni (ha a dióda nem lenne ott, akkor sem), a kondiban tárolt töltés fogja a hálózati feszültség esését végig fejelve a terhelést ellátni.

[ Szerkesztve ]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#24) didyman válasza Rive (#10) üzenetére


didyman
őstag

Nem, itt a vezérlés is primer! A CM6800, amit ezek az FSP-k használnak, mind primer eszközök. A különálló PFC-k is mind primeroldali kütyük, a szekunder vezérlés PWM-eknél is a TL494/SG6105-tel végetért. A tápellátás olykor egy zener-dióda, vagy a készenléti kör trafójának primer csatolása.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#25) pardee


pardee
csendes tag

Remek írás! :C

(#26) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

Ne temesd a passzív PFC-t. Kevesebb alkatrész, kevesebb hibalehetőség. Bizonyos szünetmentesek négyyszögjelét is úgy kisimítja, hogy ihaj. :D A Chieftec tápok meg halnak bele. Én épp emiatt a robosztusabb mivolta miatt szeretem nagyon a passzív PFC-t.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#27) #27483136 válasza 04ahgy (#26) üzenetére


#27483136
törölt tag

Nem temetem, de, ha belegondolsz: fél kiló réz árán 100 szilícium chipet kapni. Miniatűr, olcsóbb....ez dönt a gyártásban. Szerintem tényleg precízebben oldja meg a problémát, mint egy sima fojtó. Csak ez sem univerzális: valamit valamiért.

(#28) 04ahgy válasza #27483136 (#27) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Fél kiló réz! :Y

Csak ezt azok, akik a vasúti kábelt is lopják, meg ne hallják / lássák, mert veszélybe kerül a tápegységem épsége. A PPFC veszélyei mily sokrétűek. :DDD

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#29) Blaze71 válasza biker (#5) üzenetére


Blaze71
őstag

Nem kötözködés, de csak az emelkedő ág tölt, mivel miután elérte a maximumot, addigra már a kondi is a maximum feszt tárolja. A lefelé menő hullám tehát alacsonyabb feszültségen van, mint a kondi, ergo a dióda zárva van.... :)

DualBios, DualCore, DualChannel, mindenem Dual, csak az Everestem Trial. :D

(#30) csicsy70


csicsy70
csendes tag

Azért azt az UCC38050 CRM PFC vezérlőt felejteném. Egyszerű, occsó cucc, nem nagy teljesítményekhez.
Külön bemeneti kondi is kell a Graetz-híd után még a PFC előtt, Texas valahogy kifelejtette az ábráiból.

(#31) #27483136 válasza csicsy70 (#30) üzenetére


#27483136
törölt tag

Ez csak mintának van linkelve.

(#32) Findzs válasza #27483136 (#31) üzenetére


Findzs
addikt

a 20# hozzászólás engem is érdekelne

arról írhatnál egy árfogó írást hogy hogy is van ez a passzív meg az aktív pfc-kkel és az olcsó nem szinuszos szünetmentesekkel több táppal kipróbálva

:))

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#33) #27483136 válasza Findzs (#32) üzenetére


#27483136
törölt tag

Úgy hiszem, hamarosan lesz egy rövid elmélkedés róla.

(#34) #27483136


#27483136
törölt tag

Írtam egy próbálkozást PFC vs. UPS témában, de töröltem. Négyszög kimenetű UPS-ekről van szó.
Azért, mert laikusoknak túl szakmai, szakmainak meg nem elég egzakt.
Az a probléma, hogy bizonyos kombinációkban együttműködik a PFC-s táp az UPS-sel, de bizonyos kombinációkban nem. (Valószínűleg ez utóbbi lehet többségben.) Mivel többféle vezérlő-IC van, és az UPS-ekből is számtalan van, nem lenne korrekt azt írni, hogy "igen, minden esetben ez okozza a problémát".
A témaindító írást kiegészítettem egy ábrával, hogy hogyan követi le a PFC-vezérlő a hálózati szinuszt, és hogyan lesz ebből szinuszos áram.
Ehhez képest a különféle UPS-ek ilyen kimenőfeszeket produkálhatnak:

Látható, hogy négyszög-négyszög között is van bőven különbség.
Az egyértelműnek tűnik, hogy a bajt a hullámforma okozza. Valószínűsítem, hogy a nagy meredekséggel emelkedő feszültséget a vezérlő-IC analóg áramköre nem tudja úgy lekövetni, mint a szinuszosét. Ezért elképzelhető, hogy egy másik IC, vagy ugyanez, de más beállításokkal egy "torzabb, gagyibb" négyszög-kimenettel rendelkező UPS-ét esetleg igen.
Ez magyarázatot ad a jelenségre.
De ezen kijelentések bizonyítására mindenképpen oszcilloszkópos mérések kellenek.

Ha valaki átnézi az IC-k analóg részeinek javasolt beállításait, kompenzációt, stb, a gyártók mindenhol 50-60Hzes hálózattal számolnak. A négyszögjel alakhű átviteléhez pedig ennek a sokszorosára lenne szükség. Az így eltorzult feszültség-alak pedig torzult áramgörbét eredményez....nah, ennyire már nem is akartam belemenni.

Maradjunk abban, hogy ez egy valószínűsíthető oka...stb

[ Szerkesztve ]

(#35) #27483136


#27483136
törölt tag

Már lejárt az időlimit, ide is beteszem a görbéket, hogy egyből látszódjon:

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.