Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) emvy válasza mzso (#100) üzenetére


emvy
nagyúr

Kb. annyira tunik ertelmesnek, mint anno azzal foglalkozni, hogy fenysebesseg kozeleben hogy valtoznak a fizikai jellemzok.

while (!sleep) sheep++;

(#102) #65675776 válasza mzso (#100) üzenetére


#65675776
törölt tag

Legutolsó információim szerint a Föld egyelőre az univerzum része. Szóval kissé erős kijelentés, hogy az univerzum (összetétele) nincs semmire ráhatással ezen a bolygón.

ALLAT001: Egy állítást nem csak bizonyítani nem lehet ha nem vizsgálod, hanem cáfolni sem.

(#103) Stauffenberg


Stauffenberg
nagyúr

Van egy nem elhanyagolható méretű tárgyi tévedés a hírben.

Nem 32000 megapixel lesz, hanem 3200 mpx, azaz 3,2 gigapixel.

LSST.org

(#104) Lolka Bolka válasza Stauffenberg (#103) üzenetére


Lolka Bolka
aktív tag

Fájó hiba egy ilyen cikknél...bár csak ici-pici 10x szorzó. ;) Ez csak 1 nagyságrend...index-en vagy origón lévő, nevezzük cikknek, szóval abban 3 nagyságrendet tévedett a kedves író. 1320km/s vs 1320m/s.

[ Szerkesztve ]

(#105) Tengo válasza Lolka Bolka (#104) üzenetére


Tengo
aktív tag

Há' nem mindegy azé hogy azaaaa km avagya míter, egyikbe se tudná meginni egy kólát ha beleűnééé, paraszt Jóskának tök nyóc....

(#106) ALLAT001 válasza #65675776 (#102) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Mindenesetre aki kitalálta a sötét anyagot, ellátta kenyérrel rendesen a tudós haverjait :DDD

Ez már az a szint, amikor a tudomány kezd átmenni vallásba. :)

(#107) Stauffenberg válasza ALLAT001 (#106) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"Ez már az a szint, amikor a tudomány kezd átmenni vallásba"

Ezt a támadhatatlan, megalapozott tézist önmagadtól sikerült kitalálnod? A tudomány pont ellenkezőleg működik. Az elméletek már bizonyított törvényekből jönnek és bizonyításig azok is maradnak. Ez nem hitről szól, hanem puszta racionalitásról.

(#108) ALLAT001 válasza Stauffenberg (#107) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Ezt úgy mondod, mintha most le tudnád matematikailag vezeteni a sötét anyag létezését. :)
Ha meg nem, akkor miről beszélünk :F

(#109) Stauffenberg válasza ALLAT001 (#108) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"Ha meg nem, akkor miről beszélünk"

Esetedben egy masszív érvelési hibáról. Inkább ne folytassuk.

(#110) Dany007 válasza ALLAT001 (#108) üzenetére


Dany007
veterán

Na nehogymár összemosd a tudományt a vallással... :U Ráadásul így.
Itt a épp az a lényeg, hogy amúgy tudományosan bizonyított tézisek, törvényszerűségek alapján feltételeznek valamit, amit jelenleg is kutatnak. Egyelőre ezért hívják elméletnek. Aztán ha sikerül bizonyítani vagy cáfolni akkor eldől hogy lesz-e belőle gyakorlat vagy sem.

Ellenben a vallás nem más kb, mint hókuszpókusz, mese. Kb nulla érdemi hiteles bizonyítékkal a háta mögött.
Akik valaha is kutatták a "vallást", azok nem magát a különböző vallások alapjainak bizonyítékait kutatták, hanem magát annak a történetét, kialakulását. De nem magában azt, hogy az adott vallásban leírtak igazak-e, valódiak-e... De ha volt is pár ilyen elvetemült - márpedig azért volt - azok se találtak semmi döntő bizonyítékot.

A tudomány épp arról szól, hogy a maga módszertanával kutatja a világot és megpróbálja felfedezni / leírni annak törvényszerűségeit, mikéntjét.
De sokaknak kb fingjuk sincs a módszertan lényegéről. És manapság olyan trendi ezt így összemosni, hogy tudomány - vallás... Pedig épp a legalapvetőbb dolgokban különböznek. Egyiknek a bizonyítékokon és megismételhetőségen alapuló tények számítanak a másiknál meg a hit.

[ Szerkesztve ]

(#111) ALLAT001 válasza Dany007 (#110) üzenetére


ALLAT001
senior tag

A kozmológiát se mossuk össze az egzakt tudományokkal, itt rengeteg az elméleti fizika, a feltételezés és a feltételezésekre épült újabb feltételezések - amikről gyakran ki is derül, hogy nem is lehetnek igazak, mert egy másik bizonyítottabb feltételezést azt cáfolja.

Szóval aki az ilyen jellegű tudományos eredményeket egzakt tényekként kezeli, annak a felfogása igenis hasonlatos a vallásos hithez.

(#112) Dany007 válasza ALLAT001 (#111) üzenetére


Dany007
veterán

"Szóval aki az ilyen jellegű tudományos eredményeket egzakt tényekként kezeli, annak a felfogása igenis hasonlatos a vallásos hithez."

Nem beszélt senki se bizonyított tényekről, hanem elméletekről. Amiknek az alapjai a bizonyított tények.

"A kozmológiát se mossuk össze az egzakt tudományokkal, itt rengeteg az elméleti fizika, a feltételezés és a feltételezésekre épült újabb feltételezések"

Ez azért így elég nagy baromság konkrétum nélkül. És úgy összességében nem igaz.
Szerk.: és az elméleti fizika nem azt jelenti, aminek szántad.

[ Szerkesztve ]

(#113) Stauffenberg válasza ALLAT001 (#111) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

"Szóval aki az ilyen jellegű tudományos eredményeket egzakt tényekként kezeli, annak a felfogása igenis hasonlatos a vallásos hithez."

Nézzünk már ki egy kicsit többet diplomás, doktori címmel rendelkező emberekből, mint azt, hogy nem tudják megkülönböztetni az elméleteket a bizonyított fizikai törvényektől.

(#114) #65675776 válasza ALLAT001 (#111) üzenetére


#65675776
törölt tag

Mi az, hogy bizonyítottabb? Vagy bizonyított vagy cáfolt. Nincsenek fokozatai.

Az meg önmagában nem feltétlenül probléma, hogy valami esetleg ellentmond egy korábban bizonyított állításnak. A kvantumfizikai dolgok pl nem igazán magyarázhatóak a hagyományos fizika törvényeivel, ettől még igazak. De ott van a fény a maga részecske-hullám dualizmusával. Egyes fényjelenségek az egyik állapottal magyarázhatóak, mások a másikkal. A hullámjellemzői tipikusan homlokegyenest ellentmondanak a részecskejellemzőknek.

(#115) mrhitoshi válasza mzso (#100) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Ezek alapkutatások. Nem azért pénzelik őket, hogy egyből hasznot húzzanak belőle, hanem a technológiákat, amiket itt kifejlesztenek, azok majd egy idővel leszivárognak a közéletbe, a konzumer piacra.
Ugyan ez folyik CERN-ben is. Elsőre tök haszontalannak látszik azt kutatni, hogy milyen részecskék vannak a világon, de azok a detektorok, amiket ott kifejlesztettek, egyszer majd visszaköszönhetnek a gyógyászatban. (persze más formában)
Itt például egy marha nagy felbontású detektorról van szó. Lehet, hogy majd pont ezek a fejlesztések viszik előbbre a kamera ipart.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#116) wednesday


wednesday
őstag

Én úgy látom, hogy mindenkinek van rész igazsága a dologban. :)

A tudományos elméletek nincsenek 100%-ban bizonyítva, akkor már kész tényekről beszélnénk. Persze nem légből kapott valamik. Racionális érvekből és feltételezésekből áll össze, korábbi ismereteinkre támaszkodnak, megspékelve bizonyító erejű kísérletekkel, számításokkal (amiből kezdetben elég kevés áll rendelkezésre, egy új elmélet esetében).

Minél több, konkrét bizonyíték áll rendelkezésre, annál erősebb, stabilabb az adott elmélet. Vannak egymással párhuzamos, versenyző elméletek. Mivel nincs kellő bizonyíték (kezdetben), nem lehet egyiket vagy másikat egyértelműen kizárni. (geocentrikus világkép -> <-heliocentrikus, vagy állandó állapot -> <- ősrobbanás). Így a tudósok elkötelezik magukat magukat egyik vagy másik elmélet mellett, amibe részben szubjektív indokok is belejátszanak.

Természetesen vannak tévútnak bizonyult elméletek, amik kezdetben akár racionálisnak tűntek.

Ilyen például a geocentrikus és heliocentrikus világkép harca. Kezdetben a geocentrikus tűnt az ésszerűbbnek és a racionálisabbnak a számításai pontosabb!! eredményt adtak, mint a kopernikuszi Nap középpontú rendszer (hiszen kezdetben több hibát tartalmazott, ami a kevés és hiányos ismeret miatt volt).

Úgyhogy nem csak vallási és hagyomány miatt ragaszkodtak a ptolemaioszi világképhez (persze ez is bőven belejátszott), hanem az akkori, a kor tudományos szempontjai miatt is.

Az a jó elmélet, ami megjósol egy hatást, amit előtte még SENKI nem vizsgált, nem is FELTÉTELEZTE, hogy létezik. Így elkerülhető az a vád, hogy utólagosan lett hozzáigazítva az elmélet a megfigyeléshez és a tapasztalatokhoz. A ptolemaioszi ilyen tákolmány féle volt. Hiszen a beépített epiciklusokkal és deferensekkel hozzáigazították az égen látottakhoz.

Az ősrobbanás elmélet kezdetben tele volt pontatlansággal. Világegyetem életkora úgy emlékeszem legelőször 2 milliárd évre jött ki. Ami már akkor képtelenségnek számított. Nem az elmélet tűnt hibásnak (persze ezt sokan feltételezték), hanem a méréseink nem voltak elég pontosak (A csillagok távolságának helyes felmérése).

Az ősrobbanás elmélet ugye megjósolta a kozmikus háttérsugárzás jelenlétét. Előtte ilyenről senki nem hallott, senki nem gondolt és nem is figyelte meg soha senki. Így kiváló vízválasztónak tűnt. Ha sikerül bizonyítani, akkor az nagyon erős támpont az elmélet mellett. Erre talán 50 évet kellett várni nem tudom. Amíg elég pontosak lettek a műszerek.

Egy szó mint száz, egy elméletről még kiderül, hogy megállja a helyét rengeteg idő is eltelhet, akár 100 év is. Az ősrobbanás ma sem 100%-os, nincs minden kicsi pontja bizonyítva, bár nagyon stabil lábakon áll. Nagyon valószínű itt kell keresni az igazságot és a részletkérdéseket kell tisztázni. Ezért is folynak kutatások az Univerzum összetételéről. :)

(#117) emvy válasza #65675776 (#114) üzenetére


emvy
nagyúr

A tudomanyban nincs bizonyitas. Szoval elvarni is felesleges, hogy egy tudomanyos elmeletet valaki 'bebizonyit'.

while (!sleep) sheep++;

(#118) Satan_Claus


Satan_Claus
senior tag

Hát, ez a topic egyre jobb :C

Védd az állatokat! Egyél embert.

(#119) Dany007 válasza emvy (#117) üzenetére


Dany007
veterán

Akkor a "bizonyitott" szot helyet legyen az "igazolt".

(#120) emvy válasza Dany007 (#119) üzenetére


emvy
nagyúr

Legyen inkabb alatamasztott :)

while (!sleep) sheep++;

(#121) zozoo83 válasza wednesday (#73) üzenetére


zozoo83
tag

Így van, a fejlődés csak lépésről lépésre megy, a várakozással csak a tapasztalatot vonjuk meg magunktól, és nem tanulunk a felmerülő hibákból..

[ Szerkesztve ]

(#122) aswmaster válasza Dany007 (#110) üzenetére


aswmaster
tag

és @Stauffenberg:
"Aztán ha sikerül bizonyítani vagy cáfolni akkor eldől hogy lesz-e belőle gyakorlat vagy sem."

Na ne röhögtessetek már! Nincs olyan, h bizonyított. Minden egyes bizonyítás a fizikában "pillanatok alatt" megdől, amint egy újabbal állnak elő. Ahogy jönnek folyamatában az egyre nagyobb koponyák úgy dőlnek meg a tudományos tézisek és bizonyításaik. Soha nem is lesz olyan, h "100%-ig bizonyított", hisz a bizonyítási kísérletnek maga a bizonyító is részese, nem tudod rendszeren kívűlre helyezni magad. Egy ideig a newtoni fizikai volt a favorit, aztán rájöttünk, h mégsem úgy van, jött Einstein, most meg épp a kvantumfizika a menő, mert a csapból is az folyik (más kérdés, hogy valszeg az itteni nagy hozzáértők - nyilván engem is beleértve - fingjuk sincs róla, max annyi, hogy pár ezzel kapcsolatos könyvet olvastak). Persze ettől még senki nem lesz NASA agykutató... Most meg már - mivel mindenki a kvantumfizikával dobálózik - és ez is kezd uncsi lenni jön a húrelmélet meg az egyéb okosságok. Soha nem fogjuk megismerni az "örök igazságot" a fizikában, mert nem létezik ilyen.

A matek más. Ott fixek a 'játékszabályok', amit előre lefektetsz és abban a feltételrendszerben lehet is bizonyítani. Ha elérsz egy korlátot, pl negatív szám gyöke, akkor kreálsz egy másik feltételrendszert és mész tovább...

"Ellenben a vallás nem más kb, mint hókuszpókusz, mese. Kb nulla érdemi hiteles bizonyítékkal a háta mögött." Igen? Miért? Mennyivel jobb a Higgs-bozon "bizonyítéka", mint bármelyik másik vallásé. Ja, mert annak nem templomot hanem egy részecskegyorsítót építettek a föld alatt és nincs tornya, na ne röhögtess. Kár, hogy már a részecske szó önmagában is rohadt vicces, előbb el kéne döntenie végre vkinek, hogy akkor most részecske vagy hullám, vagy épp aminek "mérem" a "bizonyítás" során. Szóval, nem értek egyet. A modern fizika sem különbözik bármelyik vallásnál. Felállít egy tézist, amit a hozzáértői (értsd: hívei) szépen bebizonyítanak. Aztán 10 év múlva az újabb hívek megcáfolják. Ellenben a vallás a hiten alapul. Nincs rá bizonyíték. Ha elhiszed elhiszed, ha nem nem. De legalább nem próbálja meg bebizonyítani a bebizonyíthatatlant.

Egyébiránt a legnagyobb fizikusok és matematikusok sem vetették el a "felsőbbrendű értelmet". Egy ponton valahol a fizika (vagy most már lassan filozófia) és a vallás nem szétválasztható. Sztem...

[ Szerkesztve ]

"A tudományban a kísérletek és az elemzésük időhöz kötöttek, mégis úgy képzeljük, hogy időtlen természeti törvények bizonyítékát tárjuk fel. A törvények nem időtlenek, ezek is a jelen tulajdonságai, és idővel változhatnak." - Lee Smolin

(#123) ALLAT001 válasza aswmaster (#122) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Hát, én nem látom a fizika miben más mint a matematika. Ok-okozati üsszefüggéseken alapszik, szabályai vannak és azonos körülmény közt mindig "ugyanaz jön ki".

Mint ahogy az sem igaz, hogy a kvantumfizika megdöntötte volna a newtoni fizikát, csupán arról van szó h két módszert alkalmazunk két eltérő dolog leírására.

Amíg egy feltételezés nem bizonyítható kísérletileg a gyakorlatban, addig elmélet marad, ami vagy helyes vagy hibás, vagy pontos vagy pontatlan.

És pontosan az utolsó pont miatt lesz a kozmológia még nagyon sokáig a tudomány és a hit peremterületén, mert amíg nem tudunk űrhajót építeni, elmenni és begyűjteni a sötét anyagot egy bödönbe még elméletek százai fognak napvilágot látni h mi is az amit esetleg találhatnánk :DDD

[ Szerkesztve ]

(#124) wednesday válasza aswmaster (#122) üzenetére


wednesday
őstag

Azért nem dőlnek meg itt sorban az elméletek. Amiről beszélsz az a tudományos fejlődés, ami elég tekergős út lehet. És sok dolog nem dől romba teljesen, hanem kiegészítésre szorul.

Most felhozol olyan dolgokat példának, amik elég képlékeny "új" dolgok. Igen a kvantum fizika, húr elmélet stb. Azért állnak a homályban mert még nem vagyunk azon a szinten, hogy megállapítsuk mi igaz és mi nem.

Azt mondod, hogy minden megdől. Az már nem fog bebizonyosodni, hogy mégsem a Nap körül kering a Föld. Pedig ez régen ugyan olyan homályba vesző dolog, nehezen bizonyítható feltevés volt, mint a maiak. Egyébként nem tudok róla, hogy az einsteini fizika megdőlt volna. Pláne ezt, hogy felváltotta volna a kvantum fizika a makró világban. :U

Az elképzelhető, hogy idővel kiegészítésre, pontosításra fog szorulni. Előjöhetnek olyan dolgok, amire egyszerűen még nincs rálátásunk. De azt, hogy az egészet cakkumpakk ki kell vágni a kukába mert annyira megalapozott, mint a pizza szörny teremtés mítosza. Azt nem gondolom.

Az Univerzum működése meg elég nagy falat. Mintha egy sejtünkben egy atom azon "gondolkodna", hogy működik (bár jobb szó, hogy létezik -e) az emberiség globális társadalma. Erre nem ma lesz meg a válasz, de azt kijelenteni, hogy soha....

A legtöbb tudós szerint meg pont, hogy ne keverjük össze a tudományt és a vallást, legyenek meg külön.

(#125) #65675776 válasza ALLAT001 (#123) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem is döntötte meg, mert van, ami a hagyományos fizikával nem magyarázható, annak teljesen ellentmond. Ezzel ellentétben a kvantumfizikával leírható. Szóval a kettő között ellentmondás van.

(#126) Dany007 válasza aswmaster (#122) üzenetére


Dany007
veterán

Nem kell egyetérteni. Főleg ha hülyeségeket írsz.

"Egy ideig a newtoni fizikai volt a favorit, aztán rájöttünk, h mégsem úgy van, jött Einstein, most meg épp a kvantumfizika a menő, mert a csapból is az folyik "

Na az ilyen hülyeségekről beszéltem. Ez a nincs több kérdésem kategória.
Így tényleg nincs min vitatkozni. A többit meg már leírták az előttem levők.

[ Szerkesztve ]

(#127) mrhitoshi válasza ALLAT001 (#123) üzenetére


mrhitoshi
veterán

És pontosan az utolsó pont miatt lesz a kozmológia még nagyon sokáig a tudomány és a hit peremterületén, mert amíg nem tudunk űrhajót építeni, elmenni és begyűjteni a sötét anyagot egy bödönbe még elméletek százai fognak napvilágot látni h mi is az amit esetleg találhatnánk

Nem, mert tudunk mérni. Láttál már atomot ? Én sem, mégis működik a rendszer.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#128) ALLAT001 válasza #65675776 (#125) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Ha egy elmélet nem alkalmazható valamire a gyakorlatban, akkor azokkal a feltételekkel nem is kell alkalmazni rá, tehát nincs ellenmondás sem. Mondj egy példát.

(#129) W.Wilson válasza aswmaster (#122) üzenetére


W.Wilson
aktív tag

A hozzászólásod első felének olvasása közben még akartam egy hosszabb választ írni, hogy miért hülyeség az egész, de a végére már annyi zagyvaságot hordtál össze, hogy láthatóan teljesen felesleges bármilyen értelmes magyarázattal traktálni téged. Magad is bevallod, hogy fingod sincs a témáról, akkor ne is akarj beleszólni ilyen marhaságokat.

%-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, Mhz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel

(#130) tecsu válasza Stauffenberg (#113) üzenetére


tecsu
addikt

A törvények bizonyítva vannak, de a kozmológia nagy része elmélet.
Az a hivatalos, ami éppen legnagyobb esélyt kap a számtalan hipotézis közül.
Emiatt elég gyakran változnak a kozmológiai tézisek - számtalan példa van rá.

Belátható, hogy bizonyos dolgokat nem tudunk bebizonyítani, csak következtethetünk rá. Na, kb. ilyen a kozmológia nagyrésze.

Igazából nem maga a tudomány a hit - még régen sem az volt, mikor a papság művelte -, hanem a materializmus maga egy vallás. Az akadémiák és pénzek elosztásának féltékeny belterjessége sem annyira pozitív. ;-)

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#131) Gyok2 válasza Dany007 (#110) üzenetére


Gyok2
aktív tag

Azért itt elég sok mindennel lehet vitatkozni.

"Ellenben a vallás nem más kb, mint hókuszpókusz, mese. Kb nulla érdemi hiteles bizonyítékkal a háta mögött."

Ez kicsit erős, hogy a vallás hókuszpókusz, bizonyítékok nélkül. Ezt kifejthetnéd.

"És manapság olyan trendi ezt így összemosni, hogy tudomány - vallás... Pedig épp a legalapvetőbb dolgokban különböznek. Egyiknek a bizonyítékokon és megismételhetőségen alapuló tények számítanak a másiknál meg a hit."

Nem biztos, hogy csak trendi azért, mert felkapott a téma, hanem, mert lehet is benne valami.
Most csak egy egyszerű példa: aki élt Jézussal egy időben, netán közel is került hozzá, még inkább tanúja volt valamelyik csodatételének, az most akkor bizonyíték vagy hit? Még tovább, hit, mert bizonyítva látta?
Mi van akkor, ha egy nap tudományosan bizonyíthatóvá válik az istenhit alapja?
Mi a véleményed azokról az elgondolásokról, hogy kollektív tudat, kollektív tudattalan?

#122 aswmaster:
"Most meg már - mivel mindenki a kvantumfizikával dobálózik - és ez is kezd uncsi lenni jön a húrelmélet meg az egyéb okosságok. Soha nem fogjuk megismerni az "örök igazságot" a fizikában, mert nem létezik ilyen."

Mi van ha a kvantumfizika az utolsó rétege, ameddig le lehet menni? Ha ott vannak elásva a Világegyetem alapjai? Persze lehet, hogy nem, de amennyit elolvastam belőle, abból azért az derül ki, hogy elképesztően varázslatos világ, nem feltétlen lenne értelme még további dolgoknak.
Vagy lehet, hogy ez is csak valami józan ésszel felfogható, körülírható dolog?

[ Szerkesztve ]

Tiszta Windows rendes ház

(#132) Gyok2 válasza aswmaster (#122) üzenetére


Gyok2
aktív tag

Kifutottam az időből.

"Egyébiránt a legnagyobb fizikusok és matematikusok sem vetették el a "felsőbbrendű értelmet". Egy ponton valahol a fizika (vagy most már lassan filozófia) és a vallás nem szétválasztható. Sztem..."

Erről van szó, nem zárja ki a kettő egymást. Csak legfeljebb egyelőre rejtve van az összefüggés.

Tiszta Windows rendes ház

(#133) Dany007 válasza Gyok2 (#131) üzenetére


Dany007
veterán

"Ez kicsit erős, hogy a vallás hókuszpókusz, bizonyítékok nélkül. Ezt kifejthetnéd."

Gondoltam hogy erős. Nem akartam én senkit se megbántani a hitében... De úgy összességében értettem az egészre.
Nem, most nem szeretném kifejteni minden egyes vallásra különállóan a dolgot.

De ha tényleg érdekel, olyasmire gondoltam, hogy pl a kereszténységben:

- ha "rossz vagy" akkor a pokolra kerülsz, ahol az örökkévalóságig fogsz szenvedni
- ellenben egy gyónással "elintézhető" az egész és akkor...
- ha jó vagy a Mennybe kerülsz, ahol minden szép és jó az örökkévalóságig
- Isten teremtette a Földet 6 nap alatt. Egyesek szerint pontosan 6.000 évvel ezelőtt...
- ha nem abban és nem úgy hiszel, akkor biztosan a pokolra jutsz (ezt konkrétan egy 26 éves értelmiségi családból származó katolikus diplomás mérnök srác mondta nekem egy vita hevében
- konkrétan hisznek egy felsőbbrendű lényben (ami nem is lenne gond), aminek létére semmiféle bizonyíték nincsen - még ez se lenne gond - de mindezt előírások alapján, hogy hogyan "kell hinni benne", annak ellenére, hogy nem tudják létezik-e vagy sem csak hisznek benne és bizonyítani se próbálják.
- ha valami jó történik, akkor "Isten segített, mert figyel ránk", ha valami rossz, akkor pedig csak példát akar mutatni vagy másik útra akar terelni. Ha meg épp páréves gyerekeket mészárolnak le, akkor meg hát... lehet épp pislogott...
- a különböző rituális szertartásokról nem is beszélve...

Hát mi ez ha nem hókuszpókusz?

"Nem biztos, hogy csak trendi azért, mert felkapott a téma, hanem, mert lehet is benne valami."

Igen, ha tényleg kíváncsi vagy a véleményemre annyi van a dologban, hogy a tudomány által még ismeretlen és feltáratlan területek lyukait be lehet tömni vallásos magyarázattal.
A különbség annyi, hogy ahogy a tudomány és az ismereteink a világról fejlődtek az évezredek során úgy csökkennek ezek a lyukak és úgy alakul át pl ez a vallás is egyre másra. Lásd boszorkányüldözés, természeti katasztrófák, vagy épp a Földi élet, teremtés stb... Még csak párszáz éve is szentül hitték, hogy ez szó szerint a Biblia leírtak alapján történt... Csak aztán rájöttünk, hogy "mégis forog a Föld". Mégsem lapos, hogy a csillagokat az égre nem azért tette Isten, hogy a hajósok éjszaka is utat találjanak... hanem azok is mi Napunkhoz hasonló égitestek sok sok milliárd km-re tőlünk... és így tovább.
És ma már tényleg csak a fanatikusok hisznek abban, hogy 6 ezer évvel ezelőtt teremtődött a Föld és ma már a katolikus egyház is elfogadja az evolúciót. Ahogy a Napközpontú világképet is!
Pedig mindezért a vallás nevében párszáz éve embereket gyilkoltak, égettek halálra.

"aki élt Jézussal egy időben, netán közel is került hozzá, még inkább tanúja volt valamelyik csodatételének, az most akkor bizonyíték vagy hit? Még tovább, hit, mert bizonyítva látta?"

Szerinted? :) Szerinted ha valaki 2 ezer évvel ezelőtt látott valamit, amit igazából nem lehet megismételni, nem lehet hitelt érdemlően bizonyítani akkor az micsoda? Az lenne bizonyított, mert ő úgy látta???
Mert akkor ennyi erővel minden második meteor, ami eléri a Föld légkörét bizonyíték lenne az idegenek létezésére, mert kb minden második ember annak hiszi és bizonyítva látta!

Épp ez a lényeg a tudományban, hogy az eredmények megismételhetők, leírhatók matematikailag, alátámaszthatók vizsgálatokkal, számítássokkal és egy részük vagy megfigyelhetően "alátámasztható" (by emvy) vagy laboratóriumi kísérletek közepette megismételhető, mérhető.
Mondok én is egy egyszerű példát, de kérlek, ne ferdítsd el. Pl nem azért tudjuk, hogy a gravitáció általános körülmények között úgy működik, ahogy Newton "megmondta", mert épp ráesett a fejére az alma és ezt így elhisszük neki mert ő ezt leírta egy könyvben... Hanem azért, mert a felfedezett képletek alapján bárki kiszámíthatja és utána a valóságban ki is próbálhatja, hogy vajon az történik-e és úgy, ahogy ő azt leírta.
De még olyan nehezebb dolgokat is, mint Einstein relativitás elméletei, ki lehet úgymond próbálni, de legalábbis tapasztalhatod a működését a hétköznapi életben is!
A lényeg azon van, hogy az eredmények így vagy úgy (méréssel, megfigyeléssel vagy laborban) megismételhetőek és a kiszámított előre megjósolt eredményt adják. Nem csak annyiból áll, hogy 2 ezer éve valaki látni vélt valamit...

[ Szerkesztve ]

(#134) ALLAT001 válasza Gyok2 (#132) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Sajnálatos, amikor már a tudósok is átnyergelnek a vallási felfogásra :(
Milyen felsőbbrendű galaiktikus értelem?! :F Világosan látszik, hogy a "tudatszint" az a mögöttes struktúra komplexitásától függ.
Az ember a legkomplexett entitás az egész (ismert) univerzumban, ergo nekünk van a legfejlettebb tudatunk.
A majmok egyszerűbbek, ezért butábbak is. És így tovább visszafelé.
A kozmosz pedig (méreteiből fakadó, pár nehezen magyarázható anomália ellenére) baromi EGYSZERŰ (=minimális a rendezettsége). Ergo hogy a p*csába tudna gondolkodni??? :DDD

Bocs de a kuruzslásnál már nálam is kinyílik a bicska ;)

[ Szerkesztve ]

(#135) W.Wilson válasza Gyok2 (#131) üzenetére


W.Wilson
aktív tag

Mit kell ezen kifejteni? Teljesen egyértelmű, hogy a tudomány a tudományos módszerrel dolgozik, falszifikálható állításokat fogalmaz meg, a kísérletek megismételhetőek, a művelői közötti verseny motivációt jelent a hibák kiszűrésére. Ennek tökéletes ellentéte a vallás.
A Jézus "csodáit" (amiket persze csak évtizedekkel később vetettek először papírra) látó ember természetesen tudományos értelemben nem bizonyíték, hiszen nem felel meg a tudományos módszer követelményeinek. Attól, hogy látok valami hihetetlent, nem biztos, hogy igaz is. Egy David Copperfield show után sem hiszem, hogy az embernek mágikus képességei vannak.

Mi van akkor, ha egy nap tudományosan bizonyíthatóvá válik az istenhit alapja?

Semmi, akkor minden racionálisan gondolkodó ezt el fogja fogadni. De egyelőre nem úgy néz ki, hogy ez megvalósul, Istennek/isteneknek ezidáig folyamatosan visszavonulót kellett fújnia. Már nem teremtette közvetlenül az élőlényeket, legfeljebb befolyásolta az evolúciót, az özönvíz is csak egy példázat, a világegyetemet sem közvetlenül formálta, csak beindította az ősrobbanást, a Föld sem hatezer éves stb.

[ Szerkesztve ]

%-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, Mhz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel

(#136) wednesday válasza tecsu (#130) üzenetére


wednesday
őstag

"Az akadémiák és pénzek elosztásának féltékeny belterjessége sem annyira pozitív. ;-)"

Ebben van igazság ezt aláírom. :)

Sok nagyszerű tudós próbált keresztbe tenni a másiknak, személyes versennyé degradálni a kutatásokat. Tudósok, egyetemek, obszervatóriumok versenyeztek egymással.

Bebizonyítani az igazát, főleg azért, hogy a riválisai orra alá dörgölhesse gyakorlatilag mellékes tényezőre csökkentve az igazságot. Most ez nem azt jelenti, hogy az igazság nem volt szempont épp ellenkezőleg, nagyon is alaposnak kellett lenni (hiszen akkor idővel támadható a elmélet, kutatás stb). Tehát csalás az ritka volt (persze minden megeshet).

Néha ez hátráltatta a tudományos fejlődést, de van mikor meg pont elősegítette. Hiszen mi lehet nagyobb dicsőség mint, hogy a riválisainkat meghátrálásra kényszeríteni, hogy elismerjék az igazunkat. Ez a kicsinyes emberi érzés sokszor 3x nagyobb munkára ösztökélt sok tudóst (egyfajta "hidegháborús verseny", minden előnyével és hátrányával) Persze nem mindenki volt ilyen. A tudósok ugyanolyan emberi lények, mint mi.

(#137) Gyok2 válasza Dany007 (#133) üzenetére


Gyok2
aktív tag

Engem nem bántottál meg, ha erre gondolsz, ellenben rengeteg dolgot rosszul gondolsz.

Mennyország, pokol: nyilván "földi" módszerekkel nem bizonyítható, hiszen a halálkor elválik a lélek a testtől, tehát a tudattal nem lesz kapcsolatban, de ha elfogadjuk azokat a nézeteket, hogy a lelkünket Istentől kapjuk és oda is tér vissza, akkor nem képtelenség, hogy létezhet. Most mondhatnád, hogy na ja, ha egyáltalán létezik, de azért ezt kizárni elég nagy butaság.

Gyónás: ezek szerint, te nem tudod miről szól a gyónás, nem tudod mi az, hogy lélek, mi a kapcsolat Isten és a lélek között. Egyáltalán nem egy ilyen "elintézhető" dolog, mint mondjuk egy "jóféle" korrupció.

A Teremtésről nem tudok vitatkozni, elgondolásaim vannak, hogy miről is szólhat az Ószövetség, még nem volt alkalmam behatóbban foglalkozni vele, de kizárni nem lehet, legfeljebb nem olyan formában, ahogy le van írva. Aki meg azt véresen komolyan veszi, az az elvakultság, de az nem a hit, az már a szélsőség.

Ezt a hogyan kell hinnit nem értem.
Megint csak, miért nincs bizonyíték?

Ez valóban megmosolyogtató lehet, hogy vele azonosítjuk, de nem teljesen képtelenség.
Ezek szerint te pontosan tudod, hogy mi miért történt a világban? Rálátásod van a teljes egészre?

Milyen rituális szertartások?

Ez igaz, hogy történtek ilyen sötét dolgok, de én nem erről beszéltem.

Ezt végképp nem értem, ott azok az emberek tanúi voltak ennek, nem egy, nem kettő. Vagy szerinted Jézus csak egy hippi volt, aki értett a marketinghez, aztán így fennmaradt az egész keresztény vallás? Miből gondolod, hogy Jézus nem csinálhatta volna meg ugyanazt 100-szor egymás után? Egy kicsit te forgattad ki az én szavaimat, én azt kérdeztem, hogy ott azoknak az embereknek ez mi volt, nem azt, hogy te most hülyeségnek tartod ezt innen.

Tiszta Windows rendes ház

(#138) Gyok2 válasza ALLAT001 (#134) üzenetére


Gyok2
aktív tag

Nem hazudtolod meg képedet. Valóban dühödt bikaként mész neki a dolgoknak, a gondolkodó embereknek meg ettől nyílik ki a bicska.

Ezek szerint te pontosan tudod, hogy nincs ilyen, de az egészre egy kérdésem van: van bárminemű fogalmad is a kvantumvilágról?

W.Wilson: Az előbbieket neked is, kiegészítve azzal, hogy Copperfield megnevezése illuzionista, Jézusé pedig próféta, Isten fia, meg ilyenek.

[ Szerkesztve ]

Tiszta Windows rendes ház

(#139) Gyok2 válasza W.Wilson (#135) üzenetére


Gyok2
aktív tag

Összevontam.

[ Szerkesztve ]

Tiszta Windows rendes ház

(#140) Ribi válasza ALLAT001 (#134) üzenetére


Ribi
nagyúr

"A kozmosz pedig (méreteiből fakadó, pár nehezen magyarázható anomália ellenére) baromi EGYSZERŰ "
Még szerencse, hogy ezt így ki lehet jelenteni :))
Több dimenzióról még nem volt szó. (nincs popcorn ;] )

(#141) W.Wilson válasza Gyok2 (#138) üzenetére


W.Wilson
aktív tag

Igen, mert Copperfield ma él, ezért már nehezen tudná elhitetné magáról, hogy Istentől kapta a képességeit, nem csak trükk. Ellentétben egy kétezer évvel ezelőtt élt emberrel, akiről érdekes módon nincs semmilyen korabeli dokumentum, annak ellenére, hogy milyen tetteket vitt véghez, sőt a halálakor is milyen dolgok történtek. Aztán az évtizedekkel később leírt élettörténetei is sokszor ellentmondanak egymásnak. Teljesen hihető a sztori... De egyébként feltételezem, hogy a későbbi kókler prófétáknak, mint Mohamed vagy a mormon Joseph Smith te sem hiszel, miért lenne ez kivétel?

%-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, Mhz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel

(#142) Gyok2 válasza W.Wilson (#141) üzenetére


Gyok2
aktív tag

Azért ezt elég szépen átkötötted. Tehát szerinted Jézus is egy szakembergárdával körülvéve, meghatározott feltételek mellett, mindössze trükköket mutatott be? "Teljesen hihető a sztori".

Mohamed, mint kókler próféta? (Ezért manapság gyilkolnak)
Amúgy mért ne hihetnék? Mivel nem voltam ott, ezért nem lehet elvetni.

[ Szerkesztve ]

Tiszta Windows rendes ház

(#143) Gyok2 válasza W.Wilson (#141) üzenetére


Gyok2
aktív tag

Kicsit utána olvastam, amit Mohamed tett, azért abban vannak valóban meredek dolgok, de érdekes módon, Jézusnál nem szerepel semmilyen agresszív, uralkodásra való kezdeményezés.

[ Szerkesztve ]

Tiszta Windows rendes ház

(#144) W.Wilson válasza Gyok2 (#142) üzenetére


W.Wilson
aktív tag

Nem, szerintem Jézus nem létezett, vagy ha igen, a csodáit később költötték hozzá, másik verzió, hogy tényleg kókler volt, és megtévesztette az embereket. Ez mondjuk valóban szintén csak hit, de sokkal valószínűbb, minthogy Isten fia lejött mókázni egy kicsit a Földre.

Ööö, igen, természetesen Mohamed egy kókler próféta. Hozzá még nagyobb ökörségek (a.k.a. csodák) társulnak, mint Jézushoz. Vagy ha szerinted valóban Isten irányította, akkor nem hiheted el, hogy Jézus Isten fia, hiszen a kettő kizárja egymást.
Az meg, hogy a muszlim extremisták miért gyilkolnak, nem izgat, ez is csak a vallások primitívségét mutatja. Sajnos az iszlám még nem nőtt ki ebből, de nem csoda, mert le van maradva fél évezreddel.

(#143) Gyok2
Oké, akkor visszakérdezek. Szerinted Mohamed csak egy hippi hadúr volt, aki értett a marketinghez, aztán így fennmaradt az egész keresztény iszlám vallás?

[ Szerkesztve ]

%-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, Mhz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel

(#145) ALLAT001 válasza Gyok2 (#138) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Józan paraszti logika rulz.

(#146) Gyok2 válasza ALLAT001 (#145) üzenetére


Gyok2
aktív tag

Vagy csak simán "paraszti", mert a kérdésre nem válaszoltál.

#144 Erre később tudok válaszolni.

[ Szerkesztve ]

Tiszta Windows rendes ház

(#147) ALLAT001 válasza Gyok2 (#146) üzenetére


ALLAT001
senior tag

[link] :DDD

[ Szerkesztve ]

(#148) mzso válasza #65675776 (#102) üzenetére


mzso
veterán

Akkor értsd úgy hogy nem változtat semmin a földi léten. Érdemesebb itteni, pragmatikus dolgokkal foglalkozni. A sötét anyag/energia meg el lesz magának amíg csillagközi utazás közelébe jutunk, vagy amíg legalább a technológia fejlettebb nem lesz.

(#149) mzso válasza Dany007 (#110) üzenetére


mzso
veterán

Hát pedig néha bekerülnek ilyen dolgok. Ezek a "sötét" dolgok is ilyenek. Meg éter, kalorikum régebben őselemek, epiciklusos bolygó mozgás meg hasonlók.

(#150) mzso válasza mrhitoshi (#115) üzenetére


mzso
veterán

Az alapkutatást az ott végzik ahol lehet valami hasznot remélni. Az égbámulás az nem ilyen szerintem. Pl teljesen más amikor vegyészek anyagokat kevernek-kavarnak, meg egyebek amíg egyszer csak valami hasznosra nem lelnek.

"Ugyan ez folyik CERN-ben is. Elsőre tök haszontalannak látszik azt kutatni, hogy milyen részecskék vannak a világon, de azok a detektorok, amiket ott kifejlesztettek, egyszer majd visszaköszönhetnek a gyógyászatban. (persze más formában)"

Ez szerintem téves példa. A szenzorok nem a kutatás eredménye hanem a feltétele. A Higgs bozon létezése bizonyításának megtérültére meg kíváncsi vagyok, hogy mikor következik be.
A szenzorokat, ha hasznosak másra a CERN nélkül is ki lehetett volna fejleszteni sokkal olcsóbban.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.