Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Lolka Bolka


Lolka Bolka
aktív tag

Oké, hogy hegycsúcson van, de azért csak jobb lett volna kilőni az űrbe, hogy a légkori zavarokat elkerüljék..

(#2) Simi37 válasza Lolka Bolka (#1) üzenetére


Simi37
őstag

Mivel most kezdik majd epiteni akar meg ki is lohetik. 2022ig lesz idejuk parszor atgondolni.

Ryzen 9 5900X • Asus Crosshair VI Hero • ASRock RX 6900 XT OC Formula

(#3) Dany007 válasza Lolka Bolka (#1) üzenetére


Dany007
veterán

+1. Nem véletlenül ment ki a Hubble sem. Pedig méreteit tekintve nem egy rekorder a földiek között, de mégis olyan képeket tudott csinálni, amiket itt a Földön nem lehetne.

(#4) Alchemist válasza Lolka Bolka (#1) üzenetére


Alchemist
addikt

Ma már ezen is tudnak segíteni

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#5) D.Orion válasza Lolka Bolka (#1) üzenetére


D.Orion
veterán

A Hubble-t is ki kellett javítani az űrben, mert nem sikerült jól eredetileg. A Kepler teljes katasztrófa lett, az eredeti célra a folyamatos meghibásodások miatt nem használható. Helyette adtak neki egy másik küldetést, nagy média és marketing maszlaggal, hogy eltusolják a sikertelenségüket. Ezek után szerintem maradjon csak a Földön.

(#6) PuMbA válasza Lolka Bolka (#1) üzenetére


PuMbA
titán

Hasonló már van és sokkal hamarabb befejezik, mint ezt: James Webb Space Telescope. A Hold távolságának 3x-osán fog keringeni a Földtől, jóval távolabb, mint a Hubble :)

[ Szerkesztve ]

(#7) vegyszer válasza Lolka Bolka (#1) üzenetére


vegyszer
addikt

Azért nézd meg a képet. A hegy tetején nem egy kisbusz áll. Az egy igen komoly építmény együttes. Azért azt moduláris formára bontani, és úgy kilőni nem egyszerűsítené a projektet. Vélhetőleg nagyobb (és nehezebb) is, mint a nemzetközi űrállomás, pedig azt is már építgetik egy ideje...

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#8) Lolka Bolka válasza vegyszer (#7) üzenetére


Lolka Bolka
aktív tag

3t, most a kezelőszemélyzet büféjét ne vegyük azért bele, azt nem kellene fel lőni. :D

A légkör hatásait meg mindenféle trükkökkel kiszűrni....szóval az nekem kb olyan, mint a digitális zoom. Persze nem kérdés, hogy nálam sokkal okosabb emberek tervezik csinálják...de szerintem ha tehetnék ők is kilőnék.

A Hubble meg hát...mondjuk ki elbaszták! ;)

[ Szerkesztve ]

(#9) ROBOTER válasza Lolka Bolka (#8) üzenetére


ROBOTER
addikt

A légkör hatásait meg mindenféle trükkökkel kiszűrni....szóval az nekem kb olyan, mint a digitális zoom.

Gondolom a hangsúly a "nekem" szón van. Mert egy ez egy kicsit így meredek.

Földön vagy az ürben téma: mint mindig, a költségek és lehetőségek döntenek. Más nagyságrend egy űrtávcső feljuttatása és üzemeltetése, még ha alapvetően jogos is az igényed.

(#10) Alchemist válasza Lolka Bolka (#8) üzenetére


Alchemist
addikt

Azért küldtem fentebb a régi prohardveres linket a témában, mert az adaptációs tükörrel a légkörön belül is simán verik a Hubble-t.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#11) Goll-r válasza Alchemist (#10) üzenetére


Goll-r
tag

Viszont a specifikációk eltérőek, így ez erős csúsztatássá válik...

Továbbra is ez jelenti a problémát: "Földön vagy az ürben téma: mint mindig, a költségek és lehetőségek döntenek. Más nagyságrend egy űrtávcső feljuttatása és üzemeltetése, még ha alapvetően jogos is az igényed."@(#9) ROBOTER

[ Szerkesztve ]

"Nekem pezsegsz kicsi Plussz?" ^.^

(#12) Necc válasza Lolka Bolka (#8) üzenetére


Necc
addikt

A legkor zavaro hatasait mar regota ki tudjak szurni, nem csak a technika van meg hozza hanem a gyakorlatban is kiprobalt rendszerrol van szo.

Egyetlen dolgot nem tudnak megoldani itt a Foldon, megpedig az az idojaras.

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#13) stutga


stutga
tag

Vérpistikéknek jó lesz menozni vele...

(#14) Dany007 válasza Alchemist (#4) üzenetére


Dany007
veterán

Ez egyébként jó dolog. Én se tudtam hogy ezt már így megoldották.

Egy dolgot viszont nem tudnak megoldani innen a Földről... Legalábbis szerintem.
Mégpedig hogy képesek legyenek 1 pontba irányítva tartani a teleszkópot akár 1 héten keresztül is, mint ahogy azt a Hubble-el tették. Mert ugye a Föld közben elfordul...

(#15) kameraman77


kameraman77
aktív tag

B+ ez olyan cucc, akkora felbontással, hogy ha ezzel szelfizik valaki, még a DNS lánca is látszik a 100%-os nézetben!

[ Szerkesztve ]

(#16) nemlehet válasza kameraman77 (#15) üzenetére


nemlehet
őstag

Ráadásul milyen szar feltölteni a "fácsére" egy 32 gigapixeles képet :D

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#17) sztanozs


sztanozs
veterán

Azért jó a földfelszínen, mert ítt nem találkozik nap mint nap néhány km/s-al közlekedő műholdalkatrésszel és mikrometeorral...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#18) Satan_Claus


Satan_Claus
senior tag

Szelfirúd kapható hozzá? :F ;]

Védd az állatokat! Egyél embert.

(#19) actival63


actival63
aktív tag

Megkerestem a kamera méreteit. 3 tonna a súlya és egy kisebb autónyi a mérete.

Phenom II X4 B97, 3200 MHz. ATI Radeon HD 4200

(#20) Z_A_P


Z_A_P
addikt

hogy a tudósok nagyobb rálátását kapjanak a világmindenség 95%-át (!) adó sötét anyagra.

Ez nem igaz.

A sotet anyag kb 23%-ot tesz ki.
A sotet energia pedig 72% korulit.

Ketten egyut mar osszejon a 95%.

[ Szerkesztve ]

OK

(#21) zsigus válasza Z_A_P (#20) üzenetére


zsigus
őstag

Pont ezt akartam írni. A tudomány jelenlegi állása szerint: [link]

Tükör: [link] :)

[ Szerkesztve ]

(#22) ONEFREE


ONEFREE
aktív tag

Nagyon sokan jó dolgokat írnak.. Szerintem is ki kellene tenni a légkörön kívül..Pro kontra.. A Földön könnyű javítani, de soha nem készít olyan képeket mint a légkörön kívül. 😐

(#23) merkucyo válasza Lolka Bolka (#1) üzenetére


merkucyo
aktív tag

Elméletben a semmi közepén, ahova ezeket építeni tervezik elég jó rálátás nyílik az égre. Persze lehet méretei vagy költségvetési szempontok miatt sem akarják kilőni.

Meg azért egy-két szelfit is könnyebb így lőni ;]

Vágjátok ki az erdő leghatalmasabb fáját ezzel a kis heringgel !!

(#24) Alchemist válasza Dany007 (#14) üzenetére


Alchemist
addikt

A Hubble viszont jó másfél óránként megkerüli a Földet, ez is korlátozza az egyvégtében való exponálást.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#25) Dany007 válasza Alchemist (#24) üzenetére


Dany007
veterán

Azért csak megoldották! ;]


forrás

Kb egy hétig tartották pontosan ugyanarra a területre fókuszálva és egy héten át gyűjtötte be a kis fotonokat a látszólag nagy semmi közepéből... Ezt a Földről az életbe nem tudják megcsinálni és szvsz nem is tudnak akkora szenzort készíteni ami ekkora mennyiségű fontot képes lenne befogni hagyományos expozíciós időkkel.

[ Szerkesztve ]

(#26) bteebi


bteebi
veterán

32 Gpixel, nem semmi. Nagyjából 178.000×178.000 pixel, ami nem kevés :Y. Ehhez már azért megfelelő méretű és sebességű háttértár is kell - meg persze a cikkben említett, hatalmas méretű objektív, hogy legyen valós információtartalma is a képeknek :). Kíváncsi lennék, hogy egy expó átlag mennyi ideig tarthat ezzel.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#27) dealerman


dealerman
senior tag

hány gigás képet lő ? :C

underground techno will never die

(#28) hemaka


hemaka
nagyúr

Varjuk majd az elso ezzel keszitett kepeket, bar addig meg aludni kell parat. :)

Kint az urben mondjuk nem kell huteni a szenzort a hosszu expoknal, viszont szinte barmikor telibe verheti valami urszemet vagy barmi hasonlo es a kepek letoltese is sokaig tartana, foleg ezzel a felbontassal.

A Hubble-t most par eve ujitottak fel, ha jol emlekszem, egy ideig azert meg az is tolni fogja nekunk a kepeket.

(#29) Kiki18 válasza dealerman (#27) üzenetére


Kiki18
őstag

Lesz az terrás is. :P

(#30) Tengo válasza hemaka (#28) üzenetére


Tengo
aktív tag

Az űrben is kell hűteni a dolgokat, attól még, hogy elég hidegben van, mivel nincs közvetítő közeg a hőnek. [link] Persze ez mind annak a függvénye. hogy mennyi hő keletkezik a szenzorban, és mennyi tud távozni belőle infravörös sugárzásként.

[ Szerkesztve ]

(#31) emvy válasza dealerman (#27) üzenetére


emvy
nagyúr

Korulbelul 10 es 100 kozott valahol, tomoritestol fuggoen.

while (!sleep) sheep++;

(#32) tecsu válasza Kiki18 (#29) üzenetére


tecsu
addikt

Az biztos nem. ;-)

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#33) #65675776 válasza bteebi (#26) üzenetére


#65675776
törölt tag

És pont ezek a háttérrendszerek azok, amik miatt a közeljövőben képtelenség légkörön kívül üzemeltetni egy ilyen távcsövet. Meg aztán azt a rengeteg adatot le is kell juttatni a csillagászokhoz és asztrofizikusokhoz valahogy. Ez megint nem megoldott manapság.

Kiki18: Maximum terás.

D.Orion: Az nem garantálja a megbízhatóságot, hogy a földön van. Ahhogy a HST esetén sem azért lett rossz ívre csiszolva a főtükör, mert az űrbe tervezték kihelyezni. Ugyan úgy el lehetne hibázni ennél is. Csak a Hubble esete óta erre sokkal jobban odafigyelnek, akkor kissé elkönnyelműsködték. Viszont találtak rá megoldást, így végül a HST az eddigi egyik legsikeresebb űrprogram lett.

[ Szerkesztve ]

(#34) XZoli


XZoli
aktív tag

Kis selfie kamera :C

Asus TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz Sapphire Radeon RX 6600 XT 8GB GDDR6 PULSE 32GB Ram

(#35) Alchemist válasza Dany007 (#25) üzenetére


Alchemist
addikt

Tartok tőle, hogy ez nem egy heti folyamatos expozíciót jelent, hanem több összeadódó rész-expozíciót.
Ezt pedig földi távcsövekkel is meg lehet csinálni.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#36) tornas válasza actival63 (#19) üzenetére


tornas
őstag

"3 tonna a súlya és egy kisebb autónyi a mérete."

Az inkább már egy jó nagy autó akarna lenni, vagy inkább egy kisteherautó. A Hummer H2 is már 3 tonna. :)

ON: Azért 32 gigapixellel mozgóképet felvenni...az már nem semmi. A 4K ehhez képest hangyamozi... :C

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#37) tecsu válasza tornas (#36) üzenetére


tecsu
addikt

Nem arról volt szó, mekkora egy 3 tonnás autó. :-D Olvasd el még egyszer, mit idéztél.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#38) tornas válasza tecsu (#37) üzenetére


tornas
őstag

Jujj...tényleg.. ezer bocs... :B

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#39) mzso válasza Lolka Bolka (#1) üzenetére


mzso
veterán

Vagy hasznos dologra költeni a pénzt és nem égboltbámulásra...

(#40) emvy válasza mzso (#39) üzenetére


emvy
nagyúr

Jaja, vegyunk belole lelegeztetogepeket, meg utana egy nagy levegot, kozosen.

while (!sleep) sheep++;

(#41) mzso


mzso
veterán

"hogy a tudósok nagyobb rálátását kapjanak a világmindenség 95%-át (!) adó sötét anyagra."

Az szerintem a sötét energia. A sötét anyag az 5%-ban van benne.
De mindegy is. Szerintem mindkettő, hibás elméletekből, modellekből keletkezett lázálom...

(#42) ALLAT001 válasza mzso (#41) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Szerintem is, az egyenletekből hiányzó "sötét anyag" nem más mint becslési pontatlanság a galaxis méretéből fakadóan, amit nem tudnak pontosan "lemérni".

[ Szerkesztve ]

(#43) #65675776 válasza mzso (#41) üzenetére


#65675776
törölt tag

És mi lenne az a "hasznos dolog", amivel meg lehetne határozni az univerzum valós összetételét? Mert ahhoz bizony az univerzumot kell vizsgálnod, nem a Földet.

(#44) ALLAT001 válasza #65675776 (#43) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Nem arról volt szó, mennyire hasznos EZ a vizsgálati módszer, hanem maga a vizsgálódás az-e (pláne ha ez nem javít senkinek sem az életminőségén).

(#45) Bundyta


Bundyta
tag

hogy a tudósok nagyobb rálátását kapjanak a világmindenség 95%-át (!) adó sötét anyagra.

Pol. on:

Hazánkban egy törvénnyel és egy nagy adag gomb lenyomásával 98%-os sötét anyag adót is kivetettek már. Vagyis nem tudósok kellenek ide, hanem...
:D

Pol. off

A pénz nem boldogít. Pláne, ha nincs.

(#46) aswmaster


aswmaster
tag

Mire megépül kb elavult technika lesz az egész...

[ Szerkesztve ]

"A tudományban a kísérletek és az elemzésük időhöz kötöttek, mégis úgy képzeljük, hogy időtlen természeti törvények bizonyítékát tárjuk fel. A törvények nem időtlenek, ezek is a jelen tulajdonságai, és idővel változhatnak." - Lee Smolin

(#47) emvy válasza aswmaster (#46) üzenetére


emvy
nagyúr

Mint pl. a Hubble?

while (!sleep) sheep++;

(#48) ALLAT001 válasza emvy (#47) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Elavultabb lesz nála, mert ma már gyorsabban fejlődik a technológia.

(#49) aswmaster válasza emvy (#47) üzenetére


aswmaster
tag

Nem feltétlen az optikára/mechanikára gondolok, inkább az "IT" részére.
Olyan, mintha kist veek egy SSD-t pl, brakod a fiókba aztán 7-8 év múlva előveszed. Nevetségesen lassú és elavult lesz (már ha egyáltalán lesz akkor még SSD...)

Bár gondolom azért haladnak valamennyire a technológiával is, miközben építik. De fene tudja, 7-8 év baromi soknak tűnik nekem, plaáne annak függvényében, h mik épülnek /keszülnek el Ennyi idő alatt. Sztem sok idő, bár nyilván nem értek hozzá, mert nem építek ilyeneket :)
De akkor is soknak tűnik...

@ALLAT001: Igen ilyesmire gondoltam. Amikor évente jelennek meg zsír új fejlesztések még az autóiparban is, nemhogy az IT területén.

[ Szerkesztve ]

"A tudományban a kísérletek és az elemzésük időhöz kötöttek, mégis úgy képzeljük, hogy időtlen természeti törvények bizonyítékát tárjuk fel. A törvények nem időtlenek, ezek is a jelen tulajdonságai, és idővel változhatnak." - Lee Smolin

(#50) #65675776 válasza aswmaster (#49) üzenetére


#65675776
törölt tag

Látom a Megyar helyesírás szabályai már rég elavultak...

Elavulni az avul el gyorsan, mai nem specifikus feladatra lett tervezve. alapverő felépítését tekintve optikailag pl egy Cassegrain-távcső lesz ez is. Pont a rendszer megalkotásának 350. évfordulójára tervezik ezt átadni.

Az IT rendszere sem fog elavulni, mert mikor elkezdik használni pont ugyan azoknak a céloknak kell megfelelnie, mint amire most tervezik. Ugyan annyi adatot kell majd tudnia fogadni és feldolgozni. A részletes feldolgozás meg majd valamelyik szuperszámítógépen fog történni úgy is, azok meg azért folyamatosan fejlődnek. Bár ott sem ritka az 5-10 éves termékciklus. Nem felhasználói termék, nem avul gyorsan informatikailag.

emvy: Mire befejeztem a szerkesztést kb leírtad ugyanazt...

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.