Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#25) karib


karib
addikt

Mivel úgy látom, több ember épülésére szolgálhat, összefoglalok néhány AMD-s tudnivalót:

1. A procik

Minden procinak van egy gyári beceneve, ami helyett persze végül rendes nevén szólítják később, amikor megjelenik.

Athlon - először volt Slot A formátumban, utána jött a tüskés Socket A. Na, ez a Thunderbird (T-Bird). Egyik legfontosabb újítása az integrált 256 kB L2 cache volt, a régi Athlonon külön volt 512 kB (mint anno P2, P3). Néhány Slot A procit is szereltek ezzel a maggal, de nem volt annyria jellemző. Most jött ki ugye az Athlon XP, ami már számos további újítást tartalmaz, ennek a beceneve a Palomino volt. Tehát, lényegileg T-Bird a "sima" Socket A Athlon, Palomino pedig az Athlon XP-mobil-MP széria.

Duron - a Socket A Athlon kistesója, ő Spitfire néven futott mielőtt Duronra keresztelték. Szintén létezik belőle egy javított széria, ami a most bemutatott 1.0 GHz-es példánnyal kezdődik (ez már az ún. Morgan maggal szerelt).

2. Alaplapok, chipsetek:

Belépőként KT133A-t ajánlok. Kivétel az Abit KT7E, ami KT133E-s. A lapválasztás attól függ, hogy akarsz-e tuningolni, vagy sem. Ha nem, akkor igazából bármelyik KT133A lap megteszi. Egyetlen difi nemtuningolás esetén a lapok között az lehet, hogy mennyire barátságosan viselik a nagy terhelést (sok kártya, nagy fogyasztók, 24h üzem, ilyesmik), illetve lehet pár százalék teljesítménybeli eltérés.

Én az Azza KT3AS lapot ajánlom. Olcsó, 2 év gart kellene kapjál rá, tud szorzót, feszt állítani, s még egy ISA slottal is megajándékoznak, meg az integrált AC97 hanggal. Tuningról egyelőre nem tudok különösebbet, majd tán később lesz tapasztalatom, 133-on rendesen megy. Ebbe a kategóriába tartozik még az AmazePC KT133A-s lapja is - szintén olcsó és tud szorzózni, ami tuninghoz nem utolsó dolog.

Abit szinten sokan imádják még a KT7A-t, de mivel a KT7E ugyanazt tudja, nem látom semmi értelmét a drágábbat venni (KT7A). KT7E-ből még nem láttam olyat, ami nem ment volna legalább 140-es FSB-n, de 150 fölé is lehet jutni. Aki 24e-nél többet kér érte, rabló, hacsak nem ad rá rendesen 2 év garanciát (hivatalos forrásból kicsit drágábbak az Abitok).

RAID-es lapot akkor vegyél, ha használod is. Vagy tényleg RAID-eled a HDD-idet, vagy csak nem elég a 2 alaplapi IDE csati. Különben felesleges.

Lényeg: KT133A nagyon masszív, kiforrott, de kezd leáldozni az ideje, drágán venni baromság.

DDR fronton én kizárólag jól tuningolható KT266A után néznék, mihelyt lesz. Más téren SiS735 ígéretes, jó alternatíva, de csak kevés lap van. ECS K7S5A olcsó, masszív, csak szorzót nem tud. Esetleg olcsó B0 revíziójó ALi MAGiK, vagy szintén olcsón fogható AMD 760 megérheti, de alapvetően le lesznek hagyva teljesítményben, tehát ismét: ezeket drágán venni nem szabad.

Tehát: KT133A, ALi MAGiK, AMD760 jöhet, ha olcsó, SiS735 nem is lehet drága, KT266A-t pedig érdemes lesz megfizetni, ha kell a teljesítmény.

3. RAM

Itthon nagy kavarodás van RAM-ok területén, sajnos nagyon nehéz tisztességes RAM-hoz jutni. Az hogy brand, buffered, registered, ECC egyáltalán NEM ugyanaz, és nem mindegyik fontos és jó, ha nem használod.

Az, hogy brand, annyit tesz, hogy "márkás". Azaz a kereskedő aszongya, hogy a modulon lévő chipek valami nagyobb gyártótól kerültek ki. Idővel néhány korábban "noname" gyártó is felúszik ebbe a kategóriába, mert "ismertek" lesznek. Ezen kívül sok múlik nem csak a chipeken, hanem a modul kialakításán, minőségén is. Jó RAM chipekből is lehet vackot csinálni, és átlagos chipekből is létezik jó minőségű modul.

Tehát: a "brand"-ség még nem garancia semmire, de jó kiindulópont. Amit érdemes keresni: Infineon (!!!), Micron, Hitachi (elvétve van), Winbond (nekünk nagyon bejött). Pl. Hyundai (ma már Hynix) nekem eddig nem teccett, nem is tudtak sokat, amikkel eddig találkoztam, bár "brand"... Viszont nem szabad irdatlan felárat fizetni brand chipes RAM-okért. Vannak rendes, tényleg brand RAM-ok, de ott a márkásság nem (csak) a chipeket jelenti, hanem az egész modult (pl. Crucial, Mushkin, stb.).

Az, hogy registered, annyit tesz, hogy vannak külön pufferek a modulon, amik "simítják" annak működését, főleg sok modul kooperációját. Egyes AMD760-as lapok csak ilyet esznek. Viszont ha 1 db. modulod van, nem annyira égető. Sőt, mivel az infó mindig egy plusz pufferen fut át, a registered RAM még lassabb is, mint a nem reg, tehát akkor vegyél ilyet, ha tényleg kell!

ECC: hibajavítós RAM. Szintén jó móka, sok modulnál és kritikus feladatoknál (szerver...) fontos, egyébként szintén lassítja az RAM-ot.

A legfontosabb az lenne, hogy CAS2 PC133 RAM-ot tudjál venni, persze ezt itthon egy kereskedő sem tudja neked megmondani. Legtöbb itthoni RAM CAS3-as, ami egyrészt lassabb, másrészt valszeg kisebb tartalékok vannak benne (MHz-ileg).

Lehetőleg 1 modullal próbáld meg megoldani RAM gondjaidat, több együtt mindig lassú. Esetleges válogatási szempont lehet, hogy minél kevesebb chippel szerelt RAM-ot vegyél, bár nem nagyon jellemzők az egyoldalas (csak a modul egyik oldalán vannak chipek) RAM-ok.

4. Egyéb: AMD holmikról nagyon sok infó jelent meg, itt a site-on is többek között. Ha tuningolni akarsz, akkor nagyon érdemes átvizsgálni a korábbi AMD-s cikkeket, itt nem tudok mindent elölről elmondani. Lényeges címszavak: hűtés (!), tápegység (!), feszültségemelés (proci, IO, stb. - ésszel!), szorzóállítás, L1 kapuk összekötése, magas FSB, jó RAM, stb.

Department of Redundancy Department

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.