Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Egy notebook-akku felújítása során ütköztem abba a problémába, hogy rengetek típusú lítium-ion akku létezik. Eltérő kapacitás, méret, terhelhetőség, védelem.

A notim akkupakkjában 8 darab 18650-es, 2200mAh-s akku található, amit ki szeretnék cserélni, ugyanis az idők folyamán a kapacitása drasztikusan lecsökkent (4 óráról kb. 10 percre). Valószínűleg nem véletlen, hogy olyan cellák kerültek bele, amilyenek.

Találtam egy összehasonlító oldalt mérési eredményekkel és diagramokkal jópár 18650-es akkura, amin látszik, hogy igen eltérő mértékben terhelhetőek, és a terhelés függvényében csökken a feszültségük. Józan paraszti logikával a notiba olyan akku kell, ami stabilan tartja nagy terhelés esetén is a feszültséget. Ez általában kisebb kapacitással párosul. Elemlámpába jó lehet a nagy kapacitású, de nagy áramfelvétel esetén kisebb feszültségű cella is.

A védőáramkör is akkor lehet fontos, ha a cellát egyénileg, külső töltővel töltjük. Egy akkupakkban, amiben eleve ott van a töltőelektronika, a nagyobb méretű cellák nem biztos, hogy elférnek.

Nagyon az elején vagyok a tájékozódásnak, minden érdemi információt szívesen fogadok ide a topikba, aminek az 1. hsz-át szeretném minél több hasznos gyakorlati infóval feltölteni a témával kapcsolatban.

(#2) TOTTIER


TOTTIER
tag

A túlmerült akkut hogyan tudom visszahozni?Mindenhol írják hogy spéci töltő kell hozzá de miben nyilvánul meg hogy spéci?

Privátban hamarabb elérhető vagyok! Mailt és hozzászólásokat ritkán nézem!

(#3) And válasza TOTTIER (#2) üzenetére


And
veterán

Annyira szerintem nem kell 'spéci' töltő hozzá, csak követni kell a Li-ion akkukra megszabott általános töltési eljárást (azt pedig minden ilyen töltőnek illik betartani). A mélyen kisütött, azaz 2,7...2,8V / cellafeszültség alá merített lítiumion-akkukra nem szabad rögtön a maximális töltőáramot pumpálni. Amíg ezt a határt nem érjük el, a töltőáramot alacsony értéken, C/10 közelében kell tartani. Ha az akku(pakk) feszültsége elérte a 2,8V / cella értéket, akkor következhet a fő töltés áramgenerátoros módban, akár 1C - illetve az akku adatlapján megszabott értékű - árammal, egészen a töltési végfeszültség eléréséig, ami a Li-ion típusától függően 4,1 vagy 4,2V-os cellafeszültséget jelent. Ezután jöhet a feszültséggenerátoros mód.

(#4) TOTTIER válasza And (#3) üzenetére


TOTTIER
tag

A gyári töltővel ha töltöm akkor amint leveszem a töltőről se kép se hang már töltöttem huzamosabb ideig is de akkor sem működött.Valami ötlet ?:S a gyári töltő azt hiszem 100mah-es

Privátban hamarabb elérhető vagyok! Mailt és hozzászólásokat ritkán nézem!

(#5) ngabor2 válasza And (#3) üzenetére


ngabor2
nagyúr

akkor én hallottam rosszul? nekem úgy magyarázták, hogy a túlmerült akkut "ki kell ütni", az elején nagy áramerősségű, rövid impulzusokat kell ráküldeni, amíg a feszültsége nem megy 2,8V fölé. kezdőknek nem ajánlott :D

mint mondtam, csak hallottam, és messze nem biztos, hogy igaz.

(#6) And válasza TOTTIER (#4) üzenetére


And
veterán

Ha se kép, se hang (ez mit jelent a gyakorlatban, nulla akkufeszültséget?), akkor az akku, az akkuba épített védőáramkör (ha van) vagy a töltő hibás lehet. Meg kell mérni a töltőáramot, hogy egyáltalán kialakul-e töltéskor. Ha a cella védett, a belső reteszáramköre nem engedi meg a további kisütést az említett értékhatár alatt, de tölteni elvileg még lehet. Ha a töltőáram kialakul, akkor az akku lehet a hunyó. Ha az áram nem mérhető, akkor a lánc bármely tagja problémás lehet. Magát a töltőt csak egy normálisan működő, ismert állapotú akkuval tudod tesztelni. Ha az akku vagy az abba épített védelem hibás, nem tudsz vele mit kezdeni, cserélned kell.
"a gyári töltő azt hiszem 100mah-es"
Az örökké kevert fogalmakat és mértékegységeket tisztázandó, egy töltőnek nem lehet mAh-értéke, mivel az kapacitást (töltésmennyiséget) jelent, ilyen pedig a cellára / komplett akkupakkra van specifikálva. A töltőnek jellemző árama van, az pedig A vagy mA.
Mod. #5: Lítiumion esetén ilyenről nem hallottam, persze attól még lehet. A legtöbb töltő céláramkör kíméletes töltőárammal indít a kisütési végfeszültség alatt, lásd például: MP2610, legutóbb ilyennel terveztünk Li-ion töltőt. A 'nagy' áramimpulzust a cellába épített védelem (természetesen csak akkor, ha van) amúgy is megakadályozná.

[ Szerkesztve ]

(#7) TOTTIER válasza And (#6) üzenetére


TOTTIER
tag

Bocsi.A töltő kimeneti teljesítménye 100-mA és 5 volton adja ezt le.

Privátban hamarabb elérhető vagyok! Mailt és hozzászólásokat ritkán nézem!

(#8) ngabor2


ngabor2
nagyúr

mélykisült akkut életre lehet kelteni? van egy 1-1,05V-ra merült 26650 akkum, ami még nem volt használva. jó lenne, ha tudnám.

alapból védve volt, de levettem róla a pcb-t, így tudtam mérni. amúgy 0,0V volt a feszültség.

itt azt írják, hogy 4V-ot adjunk neki 5-15 másodpercig. 4V-os egyenfeszültségem nincs, ráadásul az ajánlott áramerősség kiszámolásáról se említ semmit. gondolom túl kicsi semmit nem csinál, túl nagy viszont hangoskodásra késztetheti a cellát, ami nem előny.

[ Szerkesztve ]

(#9) And válasza ngabor2 (#8) üzenetére


And
veterán

"itt azt írják, hogy 4V-ot adjunk neki 5-15 másodpercig."
Véleményem szerint már megint valami vajákolós módszer lehet ez. Ismeretlen állapotú akkukat nem töltünk konstans feszültséggel, semeddig sem! Ha ki van sülve, akkor a feszültséggenerátoros mód óriási áramokat indíthat el az akku felé, amelynek az értékét a feszültségkülönbségek (akkura adott feszültség - akku üresjárási feszültsége) és az akku (meg természetesen a vezetékek és a tápegység) belső ellenállása korlátoz. Fogalmunk sincs róla, hogy mekkora lesz a kialakuló áram, de egy tápegységet is megfektethet, vagy legalábbis - ha labortáp - áramgenerátoros módba kényszeríthet, akkor meg minek a fix 4V-ról beszélni. Ha az áram túl nagy, annak sosincs jó vége. Továbbra is azt javaslom, amit korábban: meg kell próbálni áramgenerátoros módban C/10 áram mellett a kisütési végfeszültség (2,8V / cella) fölé emelni a cella feszültségét. Akár a teljes töltést (a töltési végfesz-ig, 4,1 vagy 4,2V-ig) lehet folytatni C/10 árammal, de a feszültséget ezen a végső ponton meg kell majd fogni.

(#10) ngabor2 válasza And (#9) üzenetére


ngabor2
nagyúr

no ilyen kütyüt nem tudok felhajtani. kicsit furcsa is volt nekem a 4V. belső ellenállást még nem mértem.

(#11) And válasza ngabor2 (#10) üzenetére


And
veterán

Az első hozzászólásodban linkelt összehasonlító teszt alapján is számítható a belső ellenállás egy adott típusra (például adott kisütési pontban vizsgálva az eltérő áramokon mérhető kapocsfeszültségek és áramkülönbségek hányadosát), vagy adott terhelőáramnál te is kiszámíthatod a feszültségesésből, de olyan 0,1Ω körül lesz (a tesztben látható görbék alapján némelyiké ennél is kisebb értékű, a 20A-rel (!) terhelhető AW IMR1600-as típusé például <20mΩ). Namost 3V-os feszültségkülönbség ezen a belső ellenálláson akár 30A-es áramot is áthajthat - persze a táp és a vezetékek elhanyagolása mellett -, azt meg táp legyen a talpán, ami elviseli. De hogy egy védelem nélküli cellát nem kínálnék meg ennyivel, az biztos, ennek akár rövid távon is pukkanás lehet a vége. A védőáramkörrel rendelkező típusok meg úgysem hagynák, hogy ekkora töltőáram folyjon a cellán.

(#12) quailstorm


quailstorm
nagyúr

Sziasztok, lenne egy akkus kérdésem.
Adott egy Sansa C240-es MP3 lejátszó, akkuja kifújt, felpuffadt, semmit se bír. Gyári rendszere meg fagy. Külső tápról megy ugyan, de akkor a rockboxban nem megy a vissza gomb... Csak ha akku is van benne.
Szóval, van ez a széjjelment akku, én meg töltöm laposelemről. Így meddig lehet ezt még használni? Totál fel fog puffadni/szétmegy?

(#13) ngabor2 válasza quailstorm (#12) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ebay-ről nem lehet hozzá rendelni új akkut?

(#14) quailstorm válasza ngabor2 (#13) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nem ér annyit. Van helyette egy voda függő Nokia 6303i. És fele annyi se volt mint az új akku... Lehet telefonálni nem fog vele, de erre jó lesz. Plusz a kamera is jobb mint a SE T280-ban.

(#15) ngabor2 válasza quailstorm (#14) üzenetére


ngabor2
nagyúr

akkor hogy érdemben is válaszoljak: nem érdemes kockáztatni. ha valameddig bírja, akkor az elektronika még él, csak a cella defektes, emiatt puffadt fel. ha nincs szerencséd, tüzet is okozhat. én nem szórakoznék vele sokáig, főleg, ha nem ér annyit.

(#16) quailstorm válasza ngabor2 (#15) üzenetére


quailstorm
nagyúr

OK, valahogy én is így gondoltam. Kár hogy szétment a gyári rendszer... Mert az ment rendesen külső tápról :W

(#17) honda 1993


honda 1993
senior tag

sZIASZTOK.

Vettem egy Ilyen Laser pointert, de a kepen lathato specialis akksit nem adtak hozza.

Hol lehet ilyet beszerezni ? Szuksegem lenne hozza egy toltore is, szoval egy olyan helyet kellene talalnom ahol min a kettot be lehet szerezni.

Esetleg ha volna valakinek otthon es el akarja adni, akkor ramirhatna.

XD alias IKSZDé

(#18) And válasza honda 1993 (#17) üzenetére


And
veterán

Egy seggberúgást minimum megérdemelnének, mivel a leírás szerint az akkut / töltőt is tartalmazza a csomag. Akku: bármelyik 16340 méretű (más néven: CR123) Li-ion jó lesz bele, például: [link]. Töltőnek az eredeti ebay-oldalon is látható, többféle méretet kezelő (rugós) hálózati dugasztöltő vagy USB-s táplálású töltő megfelelő. Ez egy USB-ről táplált típus: [link].

(#19) honda 1993 válasza And (#18) üzenetére


honda 1993
senior tag

Köszi.
Nem a linkelt terméket vettem meg, hanem egy ugyan ilyet. Ahhoz amit én rendeltem, nem volt odaírva hogy jár hozzá töltő, de nem is tudtam Hogy ehez akksi kell. Először sima ceruzaelemmel próbálkoztam, de hamar rájöttem hogy az nem jó bele.

Szóval a linket csak azért küldtem hogy lássátok hogy mihez kellene az akksi és azt is hogy milyen töltőre gondoltam.

XD alias IKSZDé

(#20) fery02


fery02
addikt

Sziasztok!
Ti hogyan kezelnétek olyan újratölthető AA ceruza-akksit, ami már nagyon régen nem volt használva és nem érintkeznek megfelelően az érintkezői?
Valami anyagot vagy spray-t érdemes lehet ráküldeni vagy inkább kuka?

(#21) quicky98


quicky98
csendes tag

Sziasztok! A telefonom akkuja felpuffadt(2-3mm-rel lett nagyobb) kb 10p bir akksirol a telefon...Most is arról irok.Lehet belőle baj,ha amíg megjön a másik akku (2hét kb) ,ezt használom? Vagy mellőzzem inkább? Köszönöm előre is!

(#22) mtibee2 válasza quicky98 (#21) üzenetére


mtibee2
tag

Nem tudom, hogy aktuális-e még, de azért válaszolok.

Az akkuban gázképződés indult meg az elhasználódottság miatt. Amennyire én tudom, esélyes, hogy felrobban emiatt. Hogy mennyi idő után, az bizonytalan.
Egyszer a Sony Ericsson K850i-m akkuja puffadt fel, amit hetek múlva vettem észre, mert üzemidőben nem tűnt fel változás. Szóval nem olyan gyors a folyamat. A két hét kb. 25-30%-os kockázat - szerintem. A többit majd eldöntöd te... :)

(#23) quicky98 válasza mtibee2 (#22) üzenetére


quicky98
csendes tag

Köszönöm !
Már kidobtam,nem kockáztatok !
Most várom a cseredarabot!

(#24) azka79


azka79
aktív tag

Sziasztok,

Egy régebbi androidos telefonomat IP kameraként használom, emiatt folyamatosan töltőn van a telefon. A készülékhez adott töltővel töltöm. Lehet emiatt tűzveszély vagy bármi probléma???

(#25) klampfer válasza azka79 (#24) üzenetére


klampfer
tag

nem. Ha akku fel van töltve és tolton van a készülék, akkor a töltőről kap áramot... amúgy ki is veheted az akkut ha bírja a tolto szuflával

Udv, G.

(#26) tutuhawer


tutuhawer
őstag

Szevasztok, épp nincs időm keresni a fórumban , ezért kérdezek:
A használati utasítás írja, hogy első használat előtt töltsem fel a Li-ion akkus lámpámat. Most akkor fel kell tölteni vagy nem? Azt hittem, mindegy, meddig, hogyan mikor töltöm, csak ha feltöltött, akkor vegyem le, fejezzem be. Segítsetek ki egy pár szóban
köszönöm

NETERROR_TERROR -- TutuHawer híres jelét mindenhol ismerik, ám neki még nevét leírni is nehezére esik -- Logitech G29, Sony Xperia 1, SONY WH-1000XM4, SONY MHC V81; SONY Dualshock 4; Dualsense

(#27) And válasza tutuhawer (#26) üzenetére


And
veterán

Valószínűleg úgy értették, hogy ha az akkut teljes feltöltöttséggel akarod bevetni, akkor jobban jársz, ha használat előtt teljesen feltöltöd. Ha nem teszed, akkor sincs probléma, csak ne csodálkozz, ha kevsebb ideig lesz használható a lámpa, mint az elvárható lenne. Amúgy mindegy, hogy mikor és milyen állapotban kezded el tölteni, és az is, hogy befejezed-e vagy sem. Memóriaeffektus nincs, a töltő pedig egész biztosan automata, mint bármely lítiumion töltő esetén, tehát alapvetően nem kell rá odafigyelned.

(#28) tutuhawer válasza And (#27) üzenetére


tutuhawer
őstag

Ertem, koszonom

NETERROR_TERROR -- TutuHawer híres jelét mindenhol ismerik, ám neki még nevét leírni is nehezére esik -- Logitech G29, Sony Xperia 1, SONY WH-1000XM4, SONY MHC V81; SONY Dualshock 4; Dualsense

(#29) h.p.baxxter


h.p.baxxter
csendes tag

Üdv mindenkinek!
Remélem jó helyen teszem fel a kérdést.
Autós kamerát szeretnék venni ami li-ion akkuval van ellátva ill vehetem kondenzátoros megoldással amiben nincs akku igy folyamatos tápot kell biztosítsak.
A kérdésem az hogy, mivel esetenként nagy hő igénybevétel éri az eszközt, mekkora esélyem van rá, hogy egyszer csak a arcomba pattan meglepetésként?
Köszönöm
Gyuri

Samsung UE46F6470 - Samsung Bd 6900 - Med600x3d - Yamaha rxv 861 - shure 440 - Jamo S 606 HCS 3 5.0 - Pc: QuadCore AMD Athlon II X4 631, 2600 MHz, Asus F1a75, 8Gb Ram 1333Mhz, Geforce Gt440 (1Gb), OCZ Agility4, LG M2280D

(#30) Martin97 válasza h.p.baxxter (#29) üzenetére


Martin97
aktív tag

Szia!

Szinte semennyi, mert van bennük védelem.

(#31) penszel


penszel
csendes tag

Sziasztok
Van egy 6db ilyen http://www.lithiumbatterycells.com/product_info.php?products_id=32 akkumulátorom.
Gond az hogy bontott,nem tudom mikori? egy laptop aksija volt ami nem működött.
kiszedtem az akukat és feszültséget mértem rajta meg volt a 3 volt mindegyikben,ki is próbáltam terheléssel és működtek eléggé strapabíróan.
Vettem hozzá egy eredeti imax b6 mini töltőt amivel majd mondom töltögetem,be is élesítettem a dolgokat a töltőn,és elkezdte tölteni szépen.
1a pert állítottam be neki töltési áramot hisz elméletileg 2500ma az aku,csak utána töltés vége felé elkezdet fórosodni az aksi (40f) pedig meg se közelítette azt a híres 2500ma pert jó ha volt 800-1200ma,a töltőm az már magától le vitte az 1 ampert 0.3- 0.2 amperre de a kapacitás még messze volt a a célig! így próbálgatta tölteni még véget nem vetettem neki. 40 fok az 40 fok!
ebben az az érdekes hogy még elérte a töltési feszültséget,és nyomatta egy amperrel egy óráig kb addig szinte hideg volt az aksi, de amikor elért egy kritikus pontot rohamosan elkezdet melegedni a az aku pedig már 0.2-0.3 amperrel töltőt a végefelé folyamatosan.
Ez mitől lehet? szar az aksi? ráadásul mind a 6?
van ilyen aksijaim is (lgds318650) ezek nem melegednek töltés alatt és után se egyáltalán itt inkább kapacitás problémák vannak.

(#33) Jim74


Jim74
nagyúr

Téves

[ Szerkesztve ]

(#34) N00B888


N00B888
újonc

Sziasztok ! Lehet nem jó helyre írom... Akkor bocsi . a kérdésem. Szerett volna az,archos 55 platinum ba új aksit rendelni de sehol nem talàlok. Valaki tudna esetleg segíteni? Amúgy fél év alatt kifingott... :(

(#35) BB9000 válasza kinaicuccok (#32) üzenetére


BB9000
senior tag

Köszönöm a tesztet. Hiánypótló munka! Hatására a Banggood-ról megrendeltem 4 db Meco 4000-res akkut 11.20 EUR-ért. Pár hét mire megérkezik. Megírom majd, hogy nálam hogy válik be a lámpáimban.

(#36) Fred23


Fred23
nagyúr

(#37) korneIius


korneIius
csendes tag

Sziasztok!

Ha van 2 darab 10s 2p akku pakkom, mindegyikben van védő elektronika ahogy kell, lehet őket párhuzamosan kötve beépíteni és úgy használni (és tölteni is)?

(#38) N00B888


N00B888
újonc

Sziasztok vettem kb egy éve egy Archos 55b platinum telot tök jól nézett ki, godoltam hátha... Pesze semmit nem tudtam róla.... Igen kb fél év alatt az akku kifingott nem is talàlok hozzà újat ... Létezik ilyen ? Esetleg valaki tud segíteni az akkura az van írva h ac55pl ràkerestem a neten de semmi.

Lenne egy màsik kérdésem is van egy lenovo c 100_as latopom. Eddig legalabb töltőről szépen ment egyszer kihúztam és kb 2 hétig nem hasznatam, aztàn megpróbàltam és elég nehezen kapott életre. Jelenleg olyat csinàl hogy bedugom a töltőt kettőt hàrmat villan hogy tölt aztàn ha oly
anja van abbahagyja, vagy esetleg azt mutatja hogy feltöltött. Betudom kapcsolni a gépet, de egy idő mondjuk 2 perc utàn ki is kapcsol, de ezutàn nem tölt tovàbb. Ha kihúzo. És újra bedugom megi t kettot harmat villan és kialszik a fény. Akkut nem érdemes vennem bele mert kb annyi mint egy hasznalt laptop. Mit tudok vele kezdeni ? (Azon kívül hogy kidobom :) )

[ Szerkesztve ]

(#39) terapeuta007 válasza N00B888 (#38) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

a telefonnal semmit se tudsz kezdeni ha nem arulnak bele csere aksit.ez 55 nem 55b de azert csekkold le hatha egyezik a meret meg a kinezet meg kapacitas
[link]

laptoppal anyit tudsz csinalni hogy kicsereled az aksipakkjában a cellakat.de az eredeti védelmet megkell hagynod mert kulonben valszeg nem fog tetszeni a laptopnak. nezd meg mien cellak vanak benne és abbol a tipusbol ebayrol berendelsz annyit amennyi kell 5-10k bol siman kijon.

amit innentol irok az nem szentiras mert fogalmam sincs hogy a védelem működik e majd masfajta/kevesebb cellaval
esetleg masik fajta cellakat is rendelhetsz bele hogy olcsobban kijojjon.vagy eppen nagyobb kapacitas legyen mint eredetileg amig elfer a aksidobozban.
ha hosszabb eletre tervezned akkor NMC akkukat vehetsz azok birnak 2000 ciklust nem ugy mint az atlagos lithiumcellak(500).a feszultsege is ugyanaz

még esetleg benézhetsz a hobby elektronika topicba

[ Szerkesztve ]

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#40) direwolf


direwolf
őstag

Sziasztok!

A gyorstöltőkkel kapcsolatban felmerült bennem egy kérdés: ha a mobil akkuk névleges feszültsége 3,7V, akkor mi szükség 9-12, vagy akás 20V-os töltőkre? Még ha a 4,2V-os maximumot eléri a töltés végén, az 5V-os töltőben még így is marad tartalék a cella kapocsfeszültségének áttörésére. Én úgy tudom, hogy az akkuk töltésénél csak az áramerősség számít, hiszen az elektronok hordozzák a töltést. Mire kell akkor az a sok plusz feszültség???

"I've seen things you people wouldn't believe"

(#41) terapeuta007 válasza direwolf (#40) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

eddig egy darab cellához én max 9v os toltot láttam. 20v az kizart dolog 1 cellahoz.
egyebkent gondolom gyorsabban huzza fel az aksi feszultseget több energyt lapátol (ugyan annyi ido alatt) bele mint ha pont 4,2v on toltenek.amugy kevesebb volthoz több amper is kéne es az gondolom nem jo dolog mer melegeszik meg iesmi

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#42) direwolf válasza terapeuta007 (#41) üzenetére


direwolf
őstag

Elvileg ez nem így működik. Az akku töltését az elektronok viszik, tehát kizárólag az áramerősség számít abban, hogy mennyi idő alatt tud feltöltődni. A feszültség csak ahhoz kell, hogy a kapocsfeszültséget "áttörje" a töltő, vagyis, hogy meginduljon az elektronáram. A watt, vagyis a teljesítmény, vagy munkavégzés akkor érdekes, amikor az akkuból "kinyered" a benne tárolt energiát.
Ez az elmélet, de a gyakorlatban a Qualcomm Quickcharge 4+ már 20V-nál jár... szóval van valami homok a gépezetben.

"I've seen things you people wouldn't believe"

(#43) terapeuta007 válasza direwolf (#42) üzenetére


terapeuta007
aktív tag

hát az erdekes.. az már alaposan áttöri a feszultseget

Jimi Hendrix-Purple Haze

(#44) hbala


hbala
aktív tag

Sziasztok!
Nem tudom , hogy jó helyen járok-e, de külső akkuval kapcsolatban kérdezhetek itt?

(#45) Kernel válasza direwolf (#40) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ennyi erővel megkérdezhetné valaki, hogy miért van szükség közép- és nagyfeszültségű távvezetékekre?

Miért kell az erőmű után feltranszformálni a feszültséget, ha végül úgyis le kell vinni 230 V-ra? (Azt is három fázisban, de ez most mellékes.)

Pedig ugyanaz a lényege a növelt feszültségű USB-nek is. Miután felmerült az igény, hogy az adott kábelen és csatlakozón nagyobb teljesítményt kellene átvinni (a gyorsabb töltés érdekében, vagy épp bármilyen eszköz táplálására is gondoltak a fejlesztők), közbejött egy komoly korlát: az áramot nem lehet bármeddig növelni, mert elolvad a vezeték, a csatlakozó sem bírja.

Az áram növelésével pedig egyre jobban melegszik a vezeték, nő az energiaveszteség, a távvezetékeken is.

Úgyhogy ezt már nagyon régen kitalálták, hogy nagyobb távolságra növelt feszültségen kell továbbítani az elektromos energiát, mert akkor kisebb áram is elegendő, azonos teljesítmény átviteléhez. Ennyire egyszerű a képlet:

P = U x I

A feszültséget sem lehet persze akármeddig növelni, de az USB-csatlakozóban van még tartalék, ilyen szempontból. Hiszen 5 V-nál többet is elbír íváthúzás nélkül, illetve a törpefeszültségre vonatkozó 48 V korlát betartásával, ami még nem életveszélyes. Ha veszélyes feszültség lenne, akkor már komolyabb szigetelés kellene, ráadásul itt érinthető részek is vannak.

A transzformáció pedig DC-konverterekkel jó hatásfokkal megoldható oda-vissza. Nyilvánvaló, hogy a 4,2 V végfeszültségű akku így sem kaphat többet. Töltőáramból kaphat többet, csak úgy kell tervezni, hogy azt elbírják a kivezetései, kicsi legyen a belső ellenállás, ami kevesebb veszteséggel, melegedéssel jár.

További fontos követelmény még a szabványosított digitális kommunikáció az eszközök között, hogy a tápforrás csak annak adhasson növelt feszültséget, amelyik kéri, különben tönkremenne.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#46) direwolf válasza Kernel (#45) üzenetére


direwolf
őstag

Ezt én értem, nekem nem ezzel van bajom. A teljesítménnyel játszadozás a töltésnél kizárólag az átvitel hatásfokát javítja, vagyis a veszteség csökkentésére jó. A töltést az elektronok hordozzák, egy adott mennyiség átjuttatását a pontból b pontba az áram erőssége írja le.
Ha ebben meg tudunk egyezni, akkor a kérdésem továbbra is az, hogy ha egy mérőműszerrel egy 3000mAh-s akku töltésénél 1,5A körüli áramot mérek 5V körüli feszültség mellett, és a töltés befejeződik kb. 2 óra után, akkor ezen mit tud javítani egy 9V-os töltés, hiszen ez közel 100%-os hatásfok ???
Igazából akkor érteném a dolgot, ha mondjuk egy 5V/1,5A töltés tartana mondjuk 3 órát, míg egy 9V/1,5A töltéskor elég lenne 2 óra, de nem így van! Sőt mértem már olyan is, hogy egy Samsung S7 teló gyorstöltője ~9V/1,7A mellett ~1 órát töltött 0-ról 100%-ra, ami viszont fizikai képtelenség. És nem az akku rossz, mert kikapcsolt gyorstöltéssel 5V/1A ~3 óra volt a 0-100%
:F

[ Szerkesztve ]

"I've seen things you people wouldn't believe"

(#47) Kernel válasza direwolf (#46) üzenetére


Kernel
nagyúr

A teljesítménnyel játszadozás a töltésnél kizárólag az átvitel hatásfokát javítja

Helyesbítve: a feszültség növelése az energiaátvitel hatékonyságát javítja (vezeték, kontaktusok), ezek melegedését csökkenti.

3000mAh-s akku töltésénél 1,5A körüli áramot mérek 5V körüli feszültség mellett, és a töltés befejeződik kb. 2 óra után, akkor ezen mit tud javítani egy 9V-os töltés, hiszen ez közel 100%-os hatásfok ???

Tehát 5V x 1,5A x 2h = 15 Wh villamos energiamennyiséget vittél át.

Az akku feszültsége változó, de van egy névleges középérték, számított átlag, jellemzően 3,7 V. Vagy vannak 3,8 V névleges értékű akkuk is. Ezzel kell ilyenkor számolni:

3 Ah x 3,7V = 11,1 Wh ennyi az akku energiatároló képessége. Ennél többet vittél be, a különbözet távozott hő formájában az akkun és a töltésszabályzó elektronikán, vezetéken.

Sőt mértem már olyan is, hogy egy Samsung S7 teló gyorstöltője ~9V/1,7A mellett ~1 órát töltött 0-ról 100%-ra, ami viszont fizikai képtelenség.

9 x 1,7 x 1 = 15 Wh

És nem az akku rossz, mert kikapcsolt gyorstöltéssel 5V/1A ~3 óra volt a 0-100%

Tehát kikapcsoltad a gyorstöltést, utána lassabb lett. Probléma? Viszont ugyanannyit vittél be:

5 x 1 x 3 = 15 Wh

Az Ah önmagában félrevisz, mert az csak a töltésmennyiség egysége, ami a vezetéken átáramlik, de az nem fejez ki energiamennyiséget, mert csak az árammal és idővel kalkulál. Nem tartalmazza a feszültség paraméterét. Pedig nagyon nem mindegy, hogy 230 V-on döngetsz valamit 1 A árammal (230 W teljesítmény) vagy 5 V-on (5W). De egy 12 V-os autóakkunál is másképp kell értékelni ugyanazt az Ah-kapacitást, amit 3,7 V-on.

Most hadd ne részletezzem a W (teljesítmény) és a Wh (energiamennyiség) fogalmát, amit szintén sokan összekevernek. Legutóbb itt is írtam róla:

https://prohardver.hu/tema/re_brogyi_ctek_akkumlator_tolto_es_masolatai/hsz_3922-3922.html

Plusz van még egy körülmény, a töltésszabályzó kérdése. Ezek általában kacsolóüzemű DC-konverterként működve csökkentik az 5 V vagy bármennyi feszültséget az akku (változó) szintjére. Tehát ezeknél nagy hatásfokkal lehet számolni, csak keveset fűt el.

De létezik lineáris, disszipatív DC-szabályzó is, ami ilyen értelemben nem transzformál (kb. azonos nagyságú áram folyik a bemenetén és kimenetén) egyszerűen csak elfűti a különbözeti teljesítményt. Ilyen például a TP4056 töltőmodul. Egy ilyennél kicsit másképp kellene kalkulálni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#48) direwolf válasza Kernel (#47) üzenetére


direwolf
őstag

Továbbra sem értem. Nem látom, hogy jön a töltésmennyiség a munkavégző képességhez.

Tehát 5V x 1,5A x 2h = 15 Wh villamos energiamennyiséget vittél át

Nem, 1,5A áramerősséggel 2h-n keresztül = 3Ah töltést vittem át, ami 15Wh munkámba került, mert 5V-os feszültséget használtam. Ha ugyan ezt 9V-on tenném, akkor ugyan ennek a töltésmennyiségnek az átvitele 27Wh munkát végezne. De a töltés mennyisége nem változik. Márpedig az akku töltést tárol, nem teljesítményt.

"I've seen things you people wouldn't believe"

(#49) Kernel válasza direwolf (#48) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem, 1,5A áramerősséggel 2h-n keresztül = 3Ah töltést vittem át, ami 15Wh munkámba került, mert 5V-os feszültséget használtam. Ha ugyan ezt 9V-on tenném, akkor ugyan ennek a töltésmennyiségnek az átvitele 27Wh munkát végezne.

Annyit végezne, de nincs szükség annyira, csak 15 Wh-ra. Ezért vagy időből, vagy áramból kevesebb is elég.

De a töltés mennyisége nem változik. Márpedig az akku töltést tárol, nem teljesítményt.

Én sem írtam, hogy teljesítményt tárolna, viszont külön felhívtam a figyelmet: soha ne keverjük össze a W és Wh egységét, fogalmát.

Wh energiamennyiséget tárol az akku, ezt azért nehéz lenne vitatni, hogy van benne valamennyi energiatartalom, amit töltések áramoltatásával viszünk be. Ah töltésmennyiséget is felvesz, illetve leadni képes, de az más fogalom.

Még mielőtt eszembe jutna valamilyen hasonlat a különbség szemléltetésére, nézzük egy lényegesebb körülményt, amit mintha figyelmen kívül hagynál: a DC-konverzió transzformációs elvét.

Amikor 9 V-on 1,7 A folyik, az 15,3 W teljesítménynek felel meg. Ha az akku töltéséhez ekkora teljesítmény áll rendelkezésemre 3,7 V feszültségen, azzal 4,1 A áramot tudok biztosítani.

Ha 5 V-on van 1,5 A, tehát 7,5 W teljesítményem, abból már csak 2 A töltőáramot tudok kihozni.

Figyelmen kívül hagytam a konverziós és egyéb veszteségeket, ami hő formájában elszáll, de a lényeg így is érzékelhető.

A vonali feszültség növelésével nagyobb teljesítményt tudok átvinni, azzal viszont gyorsabb töltés érhető el. Tehát itt a teljesítmény nagysága és a töltés gyorsasága között van összefüggés.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#50) direwolf válasza Kernel (#49) üzenetére


direwolf
őstag

Azt hiszem kezdem érteni. A töltésmennyiség átvitelét keverem egy kicsit. Valamiért azt képzeltem, hogy nem lehet nagyobb áramot transzformálni, pedig de :W

"I've seen things you people wouldn't believe"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.