Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) klepto


klepto
addikt

Hardver - Commodore One
A legenda újjáéled
Úgy tûnik, még a számítógépek sem vonhatják ki magukat a ma oly divatos nosztalgiából, márcsak azért sem, mert a mára már idejétmúlt gépek közül néhánynak még mindig óriási kultusza van.


A poraiból feltámadó ''fõnix'': a gép, amely szinte mindenki számára ismerõs
Az otthoni számítógépek közül a legtöbbet minden kétséget kizáróan a Commodore 64-esbõl adták el. A kultikus darab a piacra történõ bevezetése után két évvel megdöntötte az eladási rekordot, és 1982-tõl 1993-ig tartó pályafutása során legalább 22 millió darabot értékesítettek belõle világszerte. Ma szinte hihetetlen ez a tény, hiszen egy olyan géprõl van szó, amelyen - több mint tíz éven keresztül - ez enyhe fazonigazításon kívül gyakorlatilag semmit sem változtattak, magyarán az elsõ példány ugyanazt tudta, mint legutoljára elõállított társa. A gép még a Guiness Rekordok Könyvében is helyet kapott, példátlan eladási darabszámnak köszönhetõen. A siker azzal magyarázható, hogy a masina tudásában egészen forradalmit nyújtott a maga idejében, ennek ellenére mindenki számára hozzáférhetõ volt az alacsony ára miatt. A memóriája 64 Kbájtos volt, amely eleinte még nagyon komoly fegyverténynek számított. Nagyfelbontású grafikus üzemmódokra volt képes, sprite-okat kezelt, emellett 16 színû palettáról válogathattunk. Az IBM PC-hez ekkor még külön CGA videovezérlõt kellett vásárolni, ha színeket akartunk látni a képernyõn (ráadásul a CGA 320x200-as felbontásban így is csak 4 színt volt képes megjeleníteni). Nem feledkezhetünk el a SID-rõl (Sound Interface Device) sem. Ez a vezérlõ gondoskodott a hangról, méghozzá nem is akármilyen minõségben. Hasonló színvonalat az IBM csak 1987-ben, az Adlib hangkártya megjelentetésével tudott produkálni. Mindezt a vásárlók azzal honorálták, hogy a kezdeti kissé borsos ár drasztikus csökkentése után milliószámra vásárolták az így egyfajta népszámítógéppé vált terméket. A nyolcbites csoda nagyjából a Commodore cég bukásával egyidõben, 1994-ben tûnt el a boltok polcairól. Azonban máig rengeteg veszik újra elõ, vagy fogalmazhatunk úgy: el sem tették, sõt, máig jelennek meg rá új játékok! Talán a legizgalmasabb fejlemény a masina utóéletében, hogy egy lelkes hölgy, Jeri Elsworth fogta magát, és idõt és fáradtságot nem kímélve, poraiból újjáélesztette a mesebeli fõnixet.


A Commodore One jelenlegi formájában
A készülõ termék a Commodore One nevet kapta, és gyakorlatilag a C64 2002-es, továbbfejlesztett változata. Azon túl, hogy megõrzi a C64 összes képességét, bõvült a tudása. Mivel maga a Commodore One egy alaplap, a felhasználónak kell hozzá micro ATX típusú házat, ATX tápot, meghajtó(ka)t, PS/2 billentyûzetet, egeret és SVGA monitort kötni. A C1-et 65c816-os processzor hajtja, amely megközelítõleg 20 MHz-en fut, és kompatibilis a 6502-es processzorral. Tartalmaz egy másodlagos 6502-es processzort is, az I/O támogatásához. A rendszersín 50 MHz-es. A C1 SuperVIC grafikus lapkája a VIC-II kompatibilitáson túl további grafikus üzemmódokat is kínál. A klasszikus SID is továbbfejlesztett változatban kapott helyet a gépben: a MonsterSID már 16 sztereó SID (1-8 bal, 9-16 jobb) csatornát biztosít. A gépben 32 Mbájt memória lesz, amibõl 16 Mbájt áll a fõ processzor rendelkezésére, míg a másik 16 Mbájtot a videovezérlõ használhatja, és további 64 Kbájtot kap a MonsterSID. Természetesen nem hiányozhatnak a joystick-portok sem. Maga az operációs rendszer (a UNIX/QNX-szerû Wings) Compact Flash memóriakártyán kap helyet. A projekt anyagi támogatását és a termék terjesztését az Individual Computers nevû cég vállalta. Az árról annyit lehet tudni, hogy 200 dollár (kb. 60 ezer Ft) alatt lesz.

További információk:www.commodoreone.com

Csöndes Áron

A cikk eredetije a képekkel a http://cp.hp/cp/teszt/hard/c64/index.html oldalon olvasható.

Na mit szóltok hozzá ? ;]





Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#2) pRedATor válasza klepto (#1) üzenetére


pRedATor
tag

Nem a teljesítményéért fogják megvenni a jó öreg Commodore ''reinkarnációját'', de ez akkor is király. Bárcsak a Sinclair Spectrum is újjáéledne...
Az általad említett (írt) link csak nálam nem műxik?!?!

(#3) klepto


klepto
addikt

Elírtam az oldal címét :O Bocsi!
A hejes cím:http://www.cp.hu/cp/teszt/hard/c64/index.html

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#4) TitiRii


TitiRii
senior tag

hu aszem már tavaly is volt itt róla szó de ha nem itt akkor már tavaly nyáron? olvastam a vomodor One rol
sőt képeket is láttam róla.
azon viszont nem volt integrálva a ram hanem egy sd foglalat volt és 32-512 lehetett bele ramot rakni(a cik szerint) és egy pci foglalata is volt,és aszem usb is helyet kapot rajta
emlékeim szerint még talán ide? port is volt rajta)

de ezek szerint változott aa projekt.
amgy ha netán a lehet már kapni esetleg itt a phn egy átfogó cikket, és tesztet nem lehetne csinálni róla? engem iszonyat érdekelne :)
ifjuságom felét a c64 elöt töltöttem(a másikat a sega md2 előtt:DDD)
és még mind a 2 gép megvan :) söt akad egy 16 is aszem kazetás meghajtóval

hajrá comodore

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#5) klepto válasza pRedATor (#2) üzenetére


klepto
addikt

Az oldal címét nem másoltam, hanem kézzel írtam, és a cp.hu hejett, cp.hp-t írtam be, ezért nem műkszik. A #3-ik üzimben már másoltam, és ki is próbáltam! Az jó ;)

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#6) Polesz válasza klepto (#1) üzenetére


Polesz
addikt

Olvastam már róla és tetszik az ötlet :) Főleg, ha majd linuxot is lehet rajta futtatni maga lesz az istencsászárság :DD

Amúgy meg a c64 a maga idejében az egyik legjobb cuccos volt. Néha nosztalgiából nyomok egy-két gamét emulátorral.

Ja igen, a mai napig készülnek rá demók, mármint az eredeti c64-re.

Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

(#7) TitiRii


TitiRii
senior tag

na jol mondom én
www.commodoreone.com
ez kicsit ujabnak néz ki mint a másik linken bemutatott
és ott az isde meg a pci
söt aszem mintha egy cnr is lenne rajta (lehet amr?)
a másik feketére lövésem sincs mi
se a 2 koaxra...
de a kártya olvaso is ott van
komoly:)
olyan mintha egy házilag össze dobott szerkezet lenne :))
migyá megyek és felturbózom a snd2 met ;]

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#8) TitiRii


TitiRii
senior tag

na választ kapok mik azok a portok

Internal Expansion

· C64 compatible Cartridge Slot

· Up to two PCI connectors (factory-stuffed only one)

· Capability to configure C1 system chip settings externally

· two Amiga 1200 compatible clock-ports for expansion

· Geek Port (Whatever spare lines are left)

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#9) pRedATor válasza klepto (#5) üzenetére


pRedATor
tag

thx a linkért!

Asszem már láttam valamikor, csak akkor még nem volt róla spec.
Ez a memóriakártyás oprendszer sem egy akármilyen ötlet.
Ami aggodalommal tölt el egyedül az az, hogy ugye ott A NÉV ezzel szemben viszont egy elég zuzós ár (már a teljesítményhez képest)

Reméljük a legjobbakat... :)

(#10) pRedATor


pRedATor
tag

Ez kész! Nem bírom ki, hogy ne rakjam be ezt a képet. Bocs, de egy kicsit elfogult vagyok a régi gépekkel kapcsolatban



Manapság ilyet piacra dobni 20MHz-el, ez :)) :DD

(#11) klepto válasza pRedATor (#9) üzenetére


klepto
addikt

Megmondom őszintén, engem az aggaszt, hogy le fogja-e játszani a régi progikat, és készülnek-e rá játékok hasonlóan olcsóan, és sokkal jobb minőségben, ill. lehet-e még ezt is a régi Baesic nyelven programozni :o

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#12) klepto válasza pRedATor (#9) üzenetére


klepto
addikt

És még valami: lesz-e a régi bevált módon antennakivezetése, vagyis a tv-re antennabeneten keresztül rá lehet-e kötni, vagy külön méregdrága monitorról lehet csak üzemeltetni?

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#13) pRedATor válasza klepto (#11) üzenetére


pRedATor
tag

A mai csilicsálé 3d világban is szükség van ilyen egyszerű kis gamékra. Én pl imádok az 1985ös Videoton TVjátékommal PONGot játszani.
Ami még kérdés: kifizetődő e progokat írni; és még millió egy kérdésvetődött fel bennem. Az biztos, ha lenne fölös pénzem elgondolkoznék a vásárláson, csakhát kinyitom a szekrényt és inkább kiveszem a C64-et vagy a Plus4-et és majdnem ugyanazt az élményt kapom, mint 60e magyar forintért...

(#14) pRedATor válasza klepto (#12) üzenetére


pRedATor
tag

Ahogy elnézegettem a képeket és a spect. ott csak VGA kimenet van úgyhogy marad a monitor :O
De ma már egyébként is egy Sony WEGA TVre kötheti rá C-One-t az ember, magyar Mátra TV-k ideje lejárt :)

(#15) klepto válasza pRedATor (#14) üzenetére


klepto
addikt

Pedig mijen jók voltak a maguk idejében a Mátrák, vagy a Color Star-ok ;]
Mellesleg a Videoton Computer hogy eltünt a súlyesztőben sajnos :O Tényleg én a Vidin csak zöld és fekete színeket használó játékokat láttam. Volt rá színes is? Még valami: C64-hez a mai napig lehet progikat találni, a Vidihez nem. Miért? És a Zx spektrum is úgy eltünt! Miért csak a Commodore élte túl, és támad fe hamvaiból, a méregdrága Atarit leszámítva?

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#16) pRedATor válasza klepto (#15) üzenetére


pRedATor
tag

Én a Vid Computereket nem ismerem, azzal sajna nem volt dolgom... De 1985 óta birtokolok egy Sinclairt (first hand PC) minden megvan hozzá eredetiben a doboztól kezdve 20-30 eredeti kazi, leírás; szóval sorolhatnám és a mai napig hibátlan, csak még mindog iszonyat, ahogy fél órai használat után melegszik. Szóval az én kis Spectrumomra vagyok a legbüszkébb mind közül; persze mivel ez volt az első PCm.
Kezdünk nosztalgiázni...

(#17) MyKonzerv


MyKonzerv
senior tag

UP a rég elsüllyedt topicnak:C
gyárthatnák újra ezt a masinát
ha fejlődött volna szinkronban a pc-vel, sztem 10x odabaszná mostanra:DD
istenkirály volt az olajtársaságos játék rajta:DD:DD:DD:)):)):)):))

Halott indul hozzád, Uram, lelkét ezer kínba taszítsd! Könnyel terhes jajsiráma megváltja majd bűneimet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.