Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Iskolai hálózat (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) netboy


netboy
senior tag

Hi all!

Nos a sulimban van 3számtekterem! Mindegyikben 100Mbit-es UTP háló van 15-20géppel! Ehhez hozzájönnek a tanárik ahol kb van 1-2 gép és van belőlle 5-7... nos ezek a helységek állítólag gigabit hálóval csatlakoznak a szerverszobába a swich hez, ahol osztozkodnak a 384/64-es sávszélen :DD. Na de a problémám, hogy ha mondjuk megnyitom a hálózati kapcsolatokat akkor ott kb látok 10 gépet! Ha totalcommanderrel nyitom meg akkor majdnem minden gépet látok! Ez mitől lehet? Na de a második probléma az hogy amint a ''teljes hálózat'' ikonra nyomok, jó 1-2perc mire betölti a munkacsoportokat, aztán ha belelépek a munkacsoportba akkor megint jó 1 perc mire a gépeket betölti és végül hogy meglassem a gépet mi van megosztva az is és az, hogy belelépjek pl a ''c'' megosztásba, szintén 1 perc aztán már működik a fastruktúrába való bolyongás 1-2mp alatt, na meg a másolás is megy 5800-al átlagba. Mitől lehet ez a nagy várakozási idő? Mindenhol swich van és a tanárikat + 1 termet kivéve mindenhol win xp home és prof van vegyesen... Ugyanilyen várakozási baj ha pl beírok egy címet az internet expolerbe akkor kb 30mp mire elindul a letöltése az oldalnaqk! (aztán jön az már 40k-val). A sulinak van file, novel, proxi, dhcp szervee is!

A tanár (rendszergazda is) azt mondja mert hogy a kábel nem tudja a gigabitet!

Újabb kérdésem: miben különbözik egy 10, 100, 1000mbps-os kábel?

Erre mondtam neki hogy hát az a 40k nehogy már így lefogja a hálót... vagy amikor a munkacsoportba belépek az a pár k mit fog???

Erre jött nekem azzal, hogy a vezetéken a jelnek időállandója van és hogy nem mehet egyszerre minden adat... Ez ok de a 40kB/s nél ez az időállandó csekély.

Igazam van vagy nem? Valaki magyarázza már el pls!

Sajnos nem értem a dolgot! Mert pl ha lenne cégem és olyan nagy lenne mint a mol (ott vagyunk heti 3órába gyakorlaton) és ilyen nehéz lenne elérni a gépeket akkor idegbajtkapnék meg akkor semmi értelme a hálónak!

Bár nem néztem meg ott hogy milyen gyorsan lehet elérni a gépeket de itt szolnokon a mol rt épületében nem 10gép van hanem olyan 30 és 10emeleten át!

Ha az egyik gép ipje 192.168.0.1 a másiké 192.168.1.1 vagy 192.167.0.1 vagy 193.168.0.1 akkor látják egymást?

Előre is thx bye

(#2) Gh0sT válasza netboy (#1) üzenetére


Gh0sT
addikt

''Na de a problémám, hogy ha mondjuk megnyitom a hálózati kapcsolatokat akkor ott kb látok 10 gépet! Ha totalcommanderrel nyitom meg akkor majdnem minden gépet látok.''

Valszeg a többi gép más munkacsoportban van, ezért nem látod a hálózati kapcsolatok alól.

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#3) netboy válasza Gh0sT (#2) üzenetére


netboy
senior tag

Attól látnom kéne nem? Mert ha megnyitom akkor ott lesznek a munkacsoportok! (mshome, szamtekterem megmitomén)

És ott választom ki a munkacsoportot (pl:mshome) és látok 4 gépet míg totalcommander alól ugyanitt látok 7gépet pl!

(#4) bobsys válasza netboy (#1) üzenetére


bobsys
addikt

Intéző vs TotalCommander probléma passz.
Szvsz azért lassú a workgroupban való tallózás, mert nincs főtallózó és ha megnyitsz egy workgroupot akkor küldesz egy broadcast üzit, hogy ki van ebben és ebben a munkacsoportban. Erre válaszolni fog mindenki és a megfelelő gépek még a nevüket is elküldik. Valamint ha nincs WINS szerveretek akkor azért is lasabb.
Biztos hogy switch van mindenhol? Ha van hub az is lassítja a hálót.

Újabb kérdésem: miben különbözik egy 10, 100, 1000mbps-os kábel?
Na kábelezésben nem vagyok otthon, de asszem a gigabitesben minden vezeték csavarva van míg a másik kettőben nem.

Ha az egyik gép ipje 192.168.0.1 a másiké 192.168.1.1 vagy 192.167.0.1 vagy 193.168.0.1 akkor látják egymást?
Nem

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#5) bcs


bcs
aktív tag

lehet, hogy a switchek is szarul vannak bekonfolva.

''Ha az egyik gép ipje 192.168.0.1 a másiké 192.168.1.1 vagy 192.167.0.1 vagy 193.168.0.1 akkor látják egymást?
Nem''

én meg azt mondom, hogy ezt így nem lehet kategorikusan kijelenteni, hogy nem.
első kérdés: mi a subnet mask?

(#6) bobsys válasza bcs (#5) üzenetére


bobsys
addikt

Na jó tényleg.

Meg akár NetBeuin keresztül is mehet a kommunkiáció :DD

Vagy IPX/SPX - ha már úgyis novell van

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#7) ReJim


ReJim
őstag

''Újabb kérdésem: miben különbözik egy 10, 100, 1000mbps-os kábel? ''

10mbites lehet az monduk 10base2, vagyis koaxos...
de lehet UTP kábeles... cat5 szabványú, csavartérpáros
10/100mbites hálózatoknál már kijelentehetük, hogy utp kábelről van szó, ez is szintén cat5 szabványú
1000mbites hálózatnál, vagyi gigabitnél mr nem elég a cat5ös kábel, hanem az újabbik fajta a cat6os szabványú kábel kell neki!

valószínű, hogy csak cat5ös kábeetek van, és azért nem megy a gigabit...
(viszonylag drága a cat6 _szvsz_)

</end.?>

(#8) bcs


bcs
aktív tag

én mondjuk továbbra is megnézném első körben a switchek konfigják.
tényleg switchnek vannak e bekonfolva, vagy hub-nak.
mennyi a broadcast, multicast, hibás packet, collision.
nincs valahol hibás eszköz?
gigabit meg ekkora hálóra fölösleges, egy jó switchkonfig többet ér.
milyen switchek vannak?

(#9) KoGa válasza netboy (#1) üzenetére


KoGa
tag

Na hello.
Hat ez meglehetosen osszetett problema. :) Igazabol kicsit tobbet kene tudni a halozat felepiteserol ahhoz hogy okosakat lehessen mondani. A halozat latszolagos lassusagat okozhatja az is, hogy pl. a halozati eszkozok eldobaljak a broadcast uzeneteket (ez routernel termeszetes). Masik amit mar mondott valaki, hogy nincs master browser (ez ugye a domain kontrolleren szokik mukodni ha jol emlexem). Tenyleg, domain van egyaltalan vagy minden gep a sajat kis munkacsoportocskajaban van? Milyen windowsok vannak?

''A tanár (rendszergazda is) azt mondja mert hogy a kábel nem tudja a gigabitet!''
Nem hinnem hogy ez lenne a gond, ennnyi gephez 100M eleg kell legyen :)

''Újabb kérdésem: miben különbözik egy 10, 100, 1000mbps-os kábel?''
Megjelenesben nagyjabol semmiben. A 100-asban 4, a 1G-sben mind a 8 er hasznalva van. A 10-esre nem emlexem mar talan az nem volt sodort.

De nem csak a kabeltol hanem a halozati eszkozoktol, sot meg a csatlakozoktol is fugg hogy tud-e gigabitet a halozatod.

''Ha az egyik gép ipje 192.168.0.1 a másiké 192.168.1.1 vagy 192.167.0.1 vagy 193.168.0.1 akkor látják egymást?''
Most melyik melyiket? :)
Ha az elso kettorol beszelunk, akkor attol fugg... Konkretan a gepeken a subnet mask beallitasatol. Ha pl. 255.255.255.0 akkor nem, de ha 255.255.0.0 akkor igen. Nezegess kicsit TCP/IP alapokat, en most nem mennek bele hogy leirjam :)
A tobbi cim eseteben elvileg nem lathatjak egymast a gepek mivel a 192.168.*.* tartomany un. nem routeolhato tehat csak privat halozatokban hasznalhato, Interneten nem. A tobbi emlitett cimmel epp forditott a helyzet.

Ellenorizd ha lehetoseged van ra, hogy megfeleloen elerhetoek-e a DNS szerverek a halozaton, nekem az a tippem itt van a galiba (egyik) forrasa.

Remelem segitettem.

(#10) bk748


bk748
tag

EGy hasonlóan nagy hálózaton vagyok én is kb 150 gép Switchekkel, rendszertelennül, mint a pókháló azaz a legközelebbi csatlakozási pont van mindig osztva. Na a lényeg: A hálózati megosztás itt is lassú pont mint ahogy nálatok.
Orvosolása:
1. hálózati meghajtó csatlakoztatása, annak elérése elég gyors szerintem.
2. vagy amit mi is használunk egy ftp megosztás anonymous (erre van egy kis progink) belépéssel minden gépre így Totál Commanderben csak az IP-t kell megadni és kb 2-3 másodperc és már bent is vagyunk, igaz így csak másolni és írni tudunk a gépekre futtatni nem. gy a sebesség akár 10000Kb/s is szokott lenni.

Gigabites háló? Ez elég érdekes. Kezdve azzal, hogy mint említették sok egy ekkora hálózatra. A lényeg azt elég valószínűtlennek tartom, hogy minden gépben gigabites azaz 10/100/1000 kártya legyen mivel mostanában kezd elterjedni az alaplapokon és külön kártyaként is inkább még mindig csak 10/100 kártyák vannak. Szóval 1 én itt keresném a hibát. 2. a Switchek is mind gigabitesek? Ha nem akkor már megint bukik a dolog mert ahol kisebb van 10/100 ott már nem megy a gigabit sebesség mert a switch lassúbb hiába a gigabites csati és a kábel. Azt el tudom képzelni hogy a kerinc rész gigabites a nagyobb adatforgalom miatt, de lehet hogy a gépek már csak 10/100 kártyákkal és switchekkel kapcsolódnak. Ez azért jó mert nincs leterhelve a hálózat gerince. Szóval sok mindenen bukik a hálózat, ha viszont tényleg 10/100-on megy a háló, ami bőven elég egy ekkora hálózatnak, akkor szerintem örülhetsz az 5-6000Kb/s sebességnek, mert minél több Switchen keresztül megy annál jobban belassul. Tapasztalat. És szerintem ekkora sebesség elég tűrhető, ha nem akarsz egyszerre több Gb-nyi anyagot másolni. :D
Hát net miért lassú? Szerintem elég szarul van beállítva a megosztása. Nálunk a szerver osztja ki mindenkinek a fix IP-t (DHCP-vel kiosztott) a fizikai cím alapján és akinek nem így van annak nincs netje se :DDD A sávszélességünk kb 500kb/s ezen osztozunk, és elég gyorsan jönnek az oldal pár s kell csak neki és letöltésnél eléri a 400Kb/s-t is persze csak ha más nem tölt és ilyenkor mindenkinek visszafogja a netet. :DDD
Na röviden ennyi.

(#11) zotya7895


zotya7895
csendes tag

Helló!
Nem valami jártas ez a topic de remélem választ kapok a kérdésemre
Azt hozzá teszem hogy nem nagyon értek a hálózatokhoz de már olvastam doksikat stb..
Tehát a kérdésem az lenne hogy hogy lehet csatlakozni egy hálózathoz?
Vagy valami doksit tudtok linkelni a wikipedián kívül?
Válaszotokat előre is köszönöm!

(#12) Aranytaltos válasza bobsys (#4) üzenetére


Aranytaltos
csendes tag

-

[ Szerkesztve ]

Nem ertek mindenhez de vannak olyan reszek amihez jol

(#13) Aranytaltos válasza zotya7895 (#11) üzenetére


Aranytaltos
csendes tag

pld ugy hogy a halokartyadat egy kabellel osszekapcsolod a halozat egyik switchevel. Utana mar attol fugg hogy milyen protoklot hasznal NetBeui, TCP/IP, stb. Aztan azon felul milyen halozat kezeles szerver-kliens, egyenrangu. Utana hogy nyilt vagy zart a halozat.

Nem ertek mindenhez de vannak olyan reszek amihez jol

(#14) zotya7895 válasza Aranytaltos (#13) üzenetére


zotya7895
csendes tag

köszönöm a válaszod
de valahogy virtuálisan nem lehet megoldani (ha nem is csatlakozni csak keresni)

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Iskolai hálózat (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.