Hirdetés
- Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Android másképp: Lineage OS és társai
- Öregszem
- Milyen mosógépet vegyek?
- Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Lineage OS használat közben
- Asszociációs játék. :)
- Fűzzük össze a szavakat :)
- Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- eBay-es kütyük kis pénzért
Új hozzászólás Aktív témák
-
DDL
őstag
Nem szándékozom leszólni senkit (egyelőre). Kérdéseket teszek fel saját magamnak. Mivel más nem teszi. Mennyivel egyszerűbb lenne, ha csupán annyit kérdezne bárki, hogy pl. minek a bementre a source-követő, vagy miért rajzoltam dupla Graetz-hidat...
Üdv: DDLMessziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html
-
DDL
őstag
Semmiképpen nem igaz ez így általánosan. Egy jól megtervezett végfok természetesen a kisebb impedanciájú terhelésre lazán csupán nagyobb kimenő teljesítménnyel válaszol. Azonban az olcsó erősítők 99%-a nem ilyen (még ha védelem van is benne). Az IC-s erősítőkben sem mőködik az áramkorlát. Anélkül, hogy nagyon belemélyednénk lássunk 1 példát. Adott egy erősítő a következő adatokkal:
Ut=+/-30V
Rt=8 Ohm (erre van tervezve)
A kimenő teljesítmény: Pkieff(effektív)= (Ut^2)/(1.4142*Rt), azaz Pki=79.55W (elméletileg 100%-os hatásfok mellett) Ikip(csúcs)=(Pki/Rt)^0.5*1.4142 (négyzetgyök). Azaz Ikip=4.7A Mindez 4 Ohm erhelésre Pkieff=160W, Ikip= 9A.
Látszik, hogy a kimenő teljesítmény a duplájára nő. Azonban az erősítőben lévő végtranzisztorok ritkán vannak ennyire túlméretezve. Nem is annyira a tljesítmény a gond, hanem az áram. Ugyanis egy ilyen olcsó erősítőbe olyan tranyókat raknak, amelyekkel éppen-éppen tudják a specifikációt. Ha van benne védelem (és működik is) akkor nem tudja leadni a dupla teljesítményt. Csak annak egy részét, pl. 120W-ot.
Tehát a túlterheléstől 2 esetben megy tönkre a rosszul tervezett elektronika. Amikor az áram a sok (csutka hangerőn), és egyszerűen elpárolog a közepe (felrobban), ill. a másik eset amikor kb. 60% körüli a kimenő-teljesítmény. Ilyenkor a túlzott disszipációtól füstöl el (ilyenkor a legnagyobb a végeszközön a disszipáció). Ez utóbbi megfelelő hűtés esetén ritkán fordul elő. stb.
Ezért egyes esetekben igen mindegy, hogy egy erősítőt mekkora impedanciával terhesz le. De általánosságban nem igaz. Sajnos. Az IC-s erősítők azért jobbak egy picit, mert abban általában van túláram védelem, ill hővédelem. Na most ez vagy működik vagy nem.
Tehát a tuti: egy 4 Ohmra specifikált erősítőt nyugodtan terhelhetsz 8-cal. Ellenkező esetben a 8 Ohmosat már nem, a felépítése ismerete nélkül. Ill. igen legfeljebb tönkre megy. De óvatos duhajkodás esetén természetesen ráköthető minden erősítőre a specifikáltnál lényegesen kisebb ipedanciájú terhelés.
Üdv: DDL
[Szerkesztve]Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html
-
-
zsolt501
nagyúr
Azért kösszi hogy jelentkeztél építőnek
Mindenesetre olyat keresek aki már csinált is valami hasonlót vagy tudja is hogy mit csinál én megcsinálnám meg értek is hozzá de se felszerelés se időm nincs hozzá othon meg ami ídőm van azt inkább a családra szánom vagy pihenésre.
Mindenesetre tovább várom a válalkozó kedvű jelentkezőket mivel nagyon kéne egy ilyen és sajnálnám a meglévő erősítőmet lecserélni egy ilyen miatt mert az viszont szépen szól.''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''
-
veterán
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Milyen cserélhető objektíves gépet?
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Crypto Trade
- Okos Otthon / Smart Home
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Mikrotik routerek
- Ukrajnai háború
- Hálózati / IP kamera
- PlayStation 5
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest