Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Hangfal építés

Hozzászólások

(#51) szasza_1


szasza_1
senior tag

Nekem a Boxerem 16.5 cm-es volt. Az is szolt rendessen. De most ez 6''×9×-es nagyovál. Szerintem attol nem kell féni, hogy túl nagy lessz a basszus, hisz az erősítőn vissza lehet venni. Én inkább attól félnék, hogy nem lesz basszusa. De ezt egy tervetőprogival jól le tudod szimulálni, hogy hány Hz-en hány db volt a csillapítása.
Meg ha nagy mélynyomot veszel, akkor vidd el egy buliba, és jól hajtsátok meg, akkor egy picit bejárodik, és kisebb erősítővel is frankó lesz. Haver is egy 600Wattos Magnatot 200Wattos erősítővel hajtott meg, elöször ''alig'' döngött, de buliba rendessen meghajtottuk, majdnem szétesett az épület, és utánna a 200Wattos erősítővel igen jól szolt.
Erősítőt tudsz csinálni, de lehet rendelni is egységcsomagban, nyákkal, alkatrészekkel együt. 100w-os végfok 5000,- Ft.+előerősítő 1000-2000 ft.

(#52) szasza_1


szasza_1
senior tag

Nekem a Boxerem 16.5 cm-es volt. Az is szolt rendessen. De most ez 6''×9×-es nagyovál. Szerintem attol nem kell féni, hogy túl nagy lessz a basszus, hisz az erősítőn vissza lehet venni. Én inkább attól félnék, hogy nem lesz basszusa. De ezt egy tervetőprogival jól le tudod szimulálni, hogy hány Hz-en hány db volt a csillapítása.
Meg ha nagy mélynyomot veszel, akkor vidd el egy buliba, és jól hajtsátok meg, akkor egy picit bejárodik, és kisebb erősítővel is frankó lesz. Haver is egy 600Wattos Magnatot 200Wattos erősítővel hajtott meg, elöször ''alig'' döngött, de buliba rendessen meghajtottuk, majdnem szétesett az épület, és utánna a 200Wattos erősítővel igen jól szolt.
Erősítőt tudsz csinálni, de lehet rendelni is egységcsomagban, nyákkal, alkatrészekkel együt. 100w-os végfok 5000,- Ft.+előerősítő 1000-2000 ft.
Mindjárt utánanézek, hogy hol lehet rendelni!

(#53) szasza_1


szasza_1
senior tag

Quad 405 100W



Asszem itt lehet megrendelni: www.urbanelektronika.hu


(ez elöző üzimet hogy sikerült elküldenem kétszer??)

(#54) CharlieDrop válasza karyo (#47) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Khm, a bass-reflexet a subwooferre gondoltam, no :)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#55) gesuz


gesuz
senior tag

A quad 405 tényleg az egyik legjobb házilag készíthető erősítő. De az Urbán bátyó cseppet drága. (mondjuk 300% haszonkulcs). El ne feledd az 5000 jól hangzik, de a többi alkatrészt is meg kell venni(Pl.: trafó, ház). Ezen felül nem ajánlom, hogy első erősítőnek 100W-ossal ne próbálkoz, szinte bisztos bukás. Segítség nélkül meg.... Ha már az Urbánnál járunk lehet nála kapni 40W-os erősítöt venni az is nagyon jól szól és szinte biztos a siker élmény. 20cm hangszóróból előcsalogatni 32 Hz szerintem szinte lehetetlen, ha igen akkor is feltétlenül gumi peremest szabad venni.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#56) Dr.Burn


Dr.Burn
őstag

szasza_1 köszi a választ. Akkor egy 100w erősitő elbir egy 300-400w hangszóróval?

"Later Nerd!"

(#57) Dr.Burn


Dr.Burn
őstag

http://www.urbanelektronika.hu/

300 W VMOS HIFI-erősítő

Ez jó lenne nem? És max hány hangszórót lehet rákötni szerintetek? 2t?

"Later Nerd!"

(#58) szasza_1


szasza_1
senior tag

1 végfokra egy hangfalat. Figyelni kell az impedanciára. Nekem azért kellett 2 db hangszorót vennem egy dobozba, mert 4ohmos volt egy, 2-öt sorba kötve 8ohmos lesz, mint a hifim. Meg nem baj, ha van benne tartalék, bulikba még jól fog jönni.

Na szóval, neked minimum 2 végfok kell, elötte előerősítővel, meg a ládának kell egy, az elé meg egy aluláteresztő szűrő. Meg egy jó izmos trafó(2*40-45volt), 2 db jó nagy pufferkondi, meg egy gréc (most kapásból nem tudom, hogy hogy írják). Bolhapiacon keresel valami nagy vasmagot (még valami házilag barkácsolt hegesztőtrafó vasmagja is jó. Én multkor találtam 500Ft-ért egy 400Wattos trafót. Csak szerencse kérdése.) Szerintem más nem kell.

(#59) szasza_1


szasza_1
senior tag

(Graetz kocka)

Meg nem ajánlott egy hozzáértő ismerős, egy multiméter és egy szkóp.

(#60) szasza_1


szasza_1
senior tag

Ja, meg azért kell jól kiszámolni a doboz méretét+reflexcső, hogy 40Hz alatti hangokkal is megbírkozzon. Ahol már a hangszoró halkabban szól, ott kell erősítenie a doboznak.

(#61) Szalma válasza Dr.Burn (#57) üzenetére


Szalma
őstag

300W-os dobozokhoz 300W-os erősítő? Ha óvatlanul feltekered a hangerőt, kiköpi a hangszórókat! Max. egy 100W-os bogyót tudnék javasolni, de első végfoknak maximum egy hidas, IC-s megoldás kellene. Jók bennük a védelmek és rendesen dübörögnek 40-50W-al is akkora hangfalakon. :))

Ja, majd elfelejtem: ha a légköbméterhez képest nagyok a hangfalak, akkor az élvezhető hangzáshoz szükséges NAGYOBB teljesítmény valószínüleg már túl lesz a folyamatos hallgathatóság határán... Szerintem...

Szeretettel:
Szalma

ui.: 15nm*2.5m=37.5m3. Ekkora helyen már 100W is tud bontani... :)

(#62) Dr.Burn válasza szasza_1 (#58) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Helló! Szóval ezekhez az erősitőkhöz nem jár táp? A hangszóróm 8ohmos. Szóval akor nekem 1végfokra 1hangszórót kell kötnöm ugye? Figy. Nem tudsz feljöni a chatre? http://www.trefort.hu itt a #prohardver csati. ugyan ugy csontváz néven vagyok. Azzért szertném hogy felgyere a chatre mert 1-2dolgot nem értek.

"Later Nerd!"

(#63) Dr.Burn válasza Szalma (#61) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Inkább legyen 1 200W erősitő?

"Later Nerd!"

(#64) gesuz


gesuz
senior tag

Szólj ha menni fog. Meglepődnék.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#65) Szalma válasza Dr.Burn (#63) üzenetére


Szalma
őstag

1200W-os vagy 1x200W-os? :))

Javaslok max. 2x100W-ost. És urbán kollégáék valóban nem adnak hozzá tápot. De jó pénzért azt is vehetsz hozzá! :))

Hidd el, nehéz ügy ez! Ráadásul egy erősítőnél egy jótáp majdhogynem fontosabb, mint maga az erőlködő... :(

Szeretettel:
Szalma

ui.: 2x40W-al is lehet döngetni, hidd el! Tesztelni mindenképp jobb egy ilyen, oszt ha lesz pénze, vesz egy JOBB végfokot (~100eFt). :))

(#66) Dr.Burn válasza Szalma (#65) üzenetére


Dr.Burn
őstag

1x200W os :)

Hát kár hogy ilyan nehéz úgy ez. Ha minden igaz meglesznek a hagnszórók nem sokára. De lehet hogy inkább veszek egy használt erősitőt mert hát még elég sok minden kellhet hozzá hogy müködöképes legyen. 1 jó táp mennyibe kerülhet?

"Later Nerd!"

(#67) Dr.Burn válasza Dr.Burn (#66) üzenetére


Dr.Burn
őstag

nem úgy hannem űgy :)

"Later Nerd!"

(#68) gesuz


gesuz
senior tag

Toroid trafót kéne venni hozzá. asszem 1xeFt egy 600Wkörüli

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#69) gesuz


gesuz
senior tag

Ja egyszer 200. Ahhoz 300W körüli kell.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#70) Szalma válasza Dr.Burn (#66) üzenetére


Szalma
őstag

''...1 jó táp mennyibe kerülhet?''

Egy olyan tápra gondolsz, ami a ~100eFt-os 2x25W-os erősítővel van egybeépítve? Sajnos a táp-erősítő kapcsolat igaziból konstrukciós probléma. Iszonyú VASTAG RÉZTÖMBÖKÖN is meglepő veszteségek (~tápzaj :) ) lépnek fel...
Valóban nehéz ügy...

Bátorság, kitartás elvtársam! :))

Szeretettel:
Szalma

(#71) Dr.Burn válasza gesuz (#68) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Ha max is 2-3e forint az nem sok érte. Szerintem.

"Later Nerd!"

(#72) Dr.Burn válasza Szalma (#70) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Szóval azt mondod hogy 2x45w erősitő és a táp 100e forint körrül van? Hát az nagyon sok nem?

Kitartás, bátorság az van. :)

"Later Nerd!"

(#73) gesuz válasza Dr.Burn (#71) üzenetére


gesuz
senior tag

Hidd el nem viccből mondjuk szobába valódi 40W bőven elég. Az Urbán kütyüje első erősítőnek nagyon jó és a minősége is nagyon jó. Nem sok embernek jön össze elsőre egy kétszer 100W. 5Wnál ellátogatnak hozzád a szomszédok, haj jó a cucc.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#74) gesuz


gesuz
senior tag

10-15ből kijön az egész.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#75) Dr.Burn válasza gesuz (#73) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Hát ez tényleg egy kicsit elgondolkotattó.

"Later Nerd!"

(#76) Dr.Burn válasza Dr.Burn (#75) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Elgondolkodhatható. Igy kell irni? :)

"Later Nerd!"

(#77) Szalma válasza Dr.Burn (#72) üzenetére


Szalma
őstag

Valóban nagyon drága... De csak 2x25W és ''majdnem'' HiFi. :) Nem is ajánlgatom neked, csak a figyelmedet próbálom felhívni pár apróságra.
Egy erősítő nem PC. Nem igazán lehet külön erősítő modulokat meg tápokat venni és utána ''összedugdosni'', hogy szóljon... :) (Illetve lehet, de az sokkal-sokkal drágább. :)) )
Inkább végy egyet, mint építs. Emberek áldoznak évtizedeket egy jó erősítő konstrukció létrehozásához. Van rá időd? :)

Szeretettel:
Szalma

(#78) Dr.Burn válasza Szalma (#77) üzenetére


Dr.Burn
őstag

:) Nem igazán. De nem gondoltam volna hogy ez ilyen nhéz munka. Két stereo hangfalpárt össze hozni. De láttom inkább az erősitőval vannak a gondok.

"Later Nerd!"

(#79) gesuz


gesuz
senior tag

Nekem is ez szól otthon.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#80) Szalma válasza Dr.Burn (#78) üzenetére


Szalma
őstag

A hangfal sem lesz egyszerű menet! (Mondjuk előnyös helyzetben van az, aki még nem hallott túl sok JÓ hangfalat... :) )

Szeretettel:
Szalma

ui.: Azért ne csüggedj! Valamikor raktam össze ilyeneket, de most már meg tudom fizetni az utánépíthetetlen minőségű cuccokat is... :))

(#81) Dr.Burn válasza Szalma (#80) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Te hová valosi vagy?

"Later Nerd!"

(#82) gesuz


gesuz
senior tag

Szalma kolega egy kicsit HiFista oldalról közelíti meg a dolgot. Ha neked nem fontos ez akkor nem lesz ennyi, de tényleg nem összedugdosunk ezt azt.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#83) Szalma válasza Dr.Burn (#81) üzenetére


Szalma
őstag

Zeg... Bp... Győr... Mikor épp hol voltam, vagyok, leszek... :))

Szeretettel:
Szalma

(#84) Dr.Burn válasza gesuz (#82) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Vanak ezek a régebi erősitők. Pl. videoton. Használtan tudok 15-25e ftért ilyet. Nem csak videoton van. Van még másik is. Akkor érdemesebb ilyet veni? Ha ez is meg van akor más már nem kell úgye?

"Later Nerd!"

(#85) Dr.Burn válasza Szalma (#83) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Oké. köszi.

"Later Nerd!"

(#86) Dr.Burn válasza Dr.Burn (#84) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Jah és az átlag 80-110w. Az is jó a 300w hangszóróhoz?

"Later Nerd!"

(#87) Szalma válasza Dr.Burn (#84) üzenetére


Szalma
őstag

Igen jó vétel lehet egy használt Videoton. Bár egy '88-89-es Orion jobbnak tűnne...

Szeretettel:
Szalma

(#88) gesuz válasza Dr.Burn (#84) üzenetére


gesuz
senior tag

Szerintem saját magadnak építeni erősítőt sokkal érdekesebb. De számodra tényleg az a célszerű, ha veszel egyet. HAlgasd meg őket és amelyik tetszik vedd meg. Lehetőleg a végleges hangfallal teszteld.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#89) Dr.Burn válasza Szalma (#87) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Lehet hogy van Orion is. Majd holnap vagy holnap után megnézem. Addig is meg kéne kilodni a doboz méretének a kiszáitásával. Aztán akkor 3utas lesz az egyik hangfal. Most akkor vegyek egy hangváltót külön a subnak?

"Later Nerd!"

(#90) Dr.Burn válasza gesuz (#88) üzenetére


Dr.Burn
őstag

Egyszer neki álltunk egy ilyenek de nem fejesztükbe. Mivel gondig bonyolitoták le azt amit az ICnek kellet volna. Szóval nagyon egyszerü mono erősitő lett volna. És még az sem volt biztos hogy müködne. De ha tudsz olyan kapcsolási rajzot amit már megcsináltak és müködöt akor pls nyomjál linket.

"Later Nerd!"

(#91) Dr.Burn válasza Dr.Burn (#90) üzenetére


Dr.Burn
őstag

kondik nem gondik :)

"Later Nerd!"

(#92) gesuz válasza Dr.Burn (#90) üzenetére


gesuz
senior tag

Linket nem tudok, de az STK ic nagyon jók asszem STK077, de ezt nem tudom:). Az urbán van nekem az elég jó(2*40W). Hangszoróból 25-30cm minnél lágyabb gumi peremes. Tapasztalatok szerint a meg kell kopogtatni és minnél mélyebb a hangja annál jobb.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#93) gesuz


gesuz
senior tag

Régebbi technics készült az STKból. De nem értem mi volt a kondikkal.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#94) gesuz válasza Dr.Burn (#89) üzenetére


gesuz
senior tag

A régi Orion szerintem is jó választás.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#95) szasza_1


szasza_1
senior tag

Hát erősítőt építeni tényleg nehéz, de ha van egy technikus vagy diplomás (aki tanulta az elektronikát) ismerős, akkor már nem elveszett dolog. Nekem az első 2 erősítőm nem mükődött, pedig rádio-technika évkönyvből csináltam, azután a kivezérlésjelzőm sem műkődött. El is ment a kedvem az építgetéstől, de most, hogy mindjárt befejezem a technikusit, már visszajött. De azért programozni könnyebb, mert ott a hibát könnyen ki lehet javítani, de egy saját tervezésű/építésű kütyünél már nehezebb.
Mi meg projektmunkára DJ-pultot csinálunk, soros proton küldi a PIC a gépnek az adatot, amin az én progim fog futni, és DirectSound8 jácca le a hangokat+effekteket tesz rá.
De a haverék pont ez a 100wattos végfokkal építenek erősítőt. Ebben is pic lesz a közpnti egység, és rá lehet dugni gépre, lehet onnan is vezérelni, meg lesznek rajta érintős gombok, azzal is lehet vezérelni. Na ők kb 3hétig élesztgették az erősítőt. Valamiért torzítot, bement a sinusjel, kijött valami pofonvágott fűrészjel.
De ha nincsenek műszereid, akkor neki se áljál építeni, mert nem is tudod végignézni az áramkört, hogy mi lehet a hiba. Az lenne a legjobb, ha keresnél egy olyan ismerőst, aki most szeretné lecserélni az erősítőjét.

(#96) karyo válasza Dr.Burn (#49) üzenetére


karyo
senior tag

inkább 18-20 közözz, ha hi-fi-t akarsz, nem pedig falbontót. sokan (tévesen!) azt hiszik hogy nagy basszus, nagy élvezet, pedig egy idő után eléggé idegesítő tud lenni a bass gain. és hiába is veszed vissza, kiheréled vele a zenét. egyébként egy 20cm-es mélyközéphez 2 cm-es dóm magas illik. ezt sem illik elfelejteni.

csontváz: még egy jótanács: messze kerüld a paírmembrános magassugárzókat, ha ilyet látsz az gagyi. FF dóm hozza ki legszebben a magas tartomány. A keresztváltó meg 3000 HZ körül legyen.

még egy nagyon jó tanács: a jó 3 utas hangfal 0,5 milliónál kezdődik. ezalatt, ha igazán minőségi cucc kell, kétutas falat építs. ( ezzel pénzt is spórolsz szvsz )

Enjoy the silence.

(#97) Szalma


Szalma
őstag

No, most jól elvettük a kedvét az építéstől egy-két évre... :)) Persze ÉPÍTENI bármilyen hangszórókból lehet hangfalat, meg akármilyen trafóból és tranyóból is össze lehet hozni egy erősítőt. Ez mind-mind tapasztalat. A tapasztalatot pedig nem lehet átadni és megfizetni. Sokat lehet tanulni egy építgetős projekből. :))

Jó munkát!

Szeretettel:
Szalma

ui.: Erősítőt azért vegyél inkább. Használt Orion, minél régebbi: jó vétel. :)

(#98) gesuz


gesuz
senior tag

A saját erősítő szól mindíg a legszebben

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#99) Szalma válasza gesuz (#98) üzenetére


Szalma
őstag

:))

Aha. Egy full A osztályú, TIP29 egy öklömnyi vasdarabra csavarozva, ~7-szeres erősítéssel. Az NAGYON szól. Csak kb. 1W-nál van a vége... :))

Szeretettel:
Szalma

(#100) gesuz


gesuz
senior tag

Ne haragudj meg Szalma a következőért. Volt egy ismerősöm aki izig-vérig Hifista volt. A legdrágább Hifi cucca volt. de komolyan több ezerért vett kábeleket. Aztán szegényt elküldték hallásvizsgálatra. Kiderült 9000Hz fellett semmit sem hallott:(

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Hangfal építés
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.