Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Ceruza akkumulátorok - tisztázzuk! (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) simonzé


simonzé
addikt

A múlt héten belekeveredtem egy vitába a ceruzaakkukkal kapcsolatban itt a fórumon. Teljesen ellentétes véleményekkel találkoztam, ezért úgy gondolom, tisztáznunk kell, mit kell tudni a ceruzaakkukról.

Utánakérdeztem az általam leginkább szakembernek tartott embereknél, és ezeket tudtam meg:

NiCd - ''régi'' fajta. Lassan tölthető (ne használd a gyorstöltést!), emlékező effekttel rendelkezik, tehát ha egyszer csak félig töltöd fel, utána már csak addig fogja engedni feltölteni. (Számora ez hihetetlen, de állítólag így van.) Egyetlen használati módja: Teljes feltöltés/Teljes lemerítés ciklusok ismétlése.

NiMH - ''új'' fajta. Egy kezdeti formázás (sokáig töltés) után már a csepptöltést is elfogadja (bár nem a kedvence). Gyorsan is tölthető, nem lesz tőle baja. Ez a jobb választás.

Töltés: A töltési idő meghatározása nem mindig a ''jó sokáig'' elv alapján történik. Van rá egy egyenlet:
Kapacitás*1,4 / töltőáram = töltési idő
-A kapacitás = a mAH érték
-Az 1,4 a 140%-os töltöttségi állapot, amit teljes töltöttségnek nevezünk
-Töltőáram: amennyivel a töltés történik. Lassú töltésnél ez (asszem) 60mA (a töltőre van írva)

Egy gyakorlati példa: 750mAH-s NiCd akksinál:
750mAh * 1,4 = 1050mAh
1050mAh / 60mA = 17,5h - ennyi óráig kell tölteni.

Meglepő, nem? :)

I don't fit in. I fit out.

(#2) intelfan válasza simonzé (#1) üzenetére


intelfan
aktív tag

És mi a probléma?

az összes magyar ISP tehet egy szivességet...

(#3) ArchElf válasza simonzé (#1) üzenetére


ArchElf
addikt

Mi a meglepő???
Mi a probléma???
:F
AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#4) Den válasza simonzé (#1) üzenetére


Den
veterán

Az az emlkező effekt a memória effektus, és sajnos tényleg létezik, emiatt volt rohadt dolog használni pl vezetéknélküli telefonokban, mert ha mindig töltőre aktad a memóriaeffektus miatt használhatatlan lett az akku, ha meg megvártad hogy lemerüljön, mindig pont akkor kellet volna telefonálni, mikor kimerült :)

www.simson4t.hu

(#5) ISZOLE válasza simonzé (#1) üzenetére


ISZOLE
senior tag

A töltés végét az automata töltők a cellefaszültség figyelésével határozzák meg és amennyire tudom ez fontos mert a túltöltést egyik fajta sem szereti.

Semmi papagája hogy kalibabráljuk az oszcilloszpókkal!

(#6) simonzé válasza Den (#4) üzenetére


simonzé
addikt

Én is ezt utáltam a régi mobilokban. Sokat utaztam még a NiMH előtti időszakban, és nem mindig vittem a töltőt (egy napos utakra). És persze akkor mindenki mobilon hívott, az meg persze lemerült. Áldás az NiMH.

Úgy látom, csak engem lepett meg, hogy ilyen sok a töltési idő. Én azt az infót kaptam a töltőm doksijában, hogy normál töltés: 12-14 óra, gyors töltés 6-7 óra. Rendesen megdöbbentett ez a számítás. Remélem, más is tanul belőle.

I don't fit in. I fit out.

(#7) Kuznyikov válasza simonzé (#6) üzenetére


Kuznyikov
aktív tag

Így hirtelen én is sokallom, szerintem sok a 140%. Így egyszerűbb: aksi 1000mAh akkor 100mA-al töltve kb 10-12 óra. 200mA-al pedig a fele. A NiCd a tized akkora töltőáramot szereti, az újabbakat lehet nyomatni nagyobbal is (vagyis gyorsabban).

(#8) Jester.c


Jester.c
aktív tag

A cellafesz kifejezés mit takar?

Csak mer' olyan töltőm van ami nem nézi, h fel van-é töltve a stuff, viszont van multiméterem, amivel rá tudok mérni

jesterc.hu

(#9) ArchElf válasza simonzé (#6) üzenetére


ArchElf
addikt

Hát igen.. A töltési idő... Egy nagyobb teljesítményű akku régi töltővel akár 18-20 óráig is elszenved... És ha belegondolok, hogy pl egy Discman-ben nem bírja tovább 1.5 óránál...
A töltés vezérlő IC-ről meg annyit, hogy általában mind a töltési időt, mind a feszültséget figyelmbe véve tölt... Amikor inicializálják az IC meg kell adni neki az akku karakterisztikáját (szerintem az otthoni töltőkbe amúgy nem használnak túl bonyolult IC-ket): max fesz, ''üres'' fesz, csepptöltési fesz, töltési állandók, töltőáram, csepptöltőáram, min töltési idő, stb... Nem hiába kerülnek elég sokba a normális töltő IC-k...

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#10) nbk


nbk
aktív tag

öhöm...

emlékezés effektus... picit furcsán hangzik...
semmiféle trükkös dülüg nincs benne...
2 eset fordulhat elő:

1. vagy nincs rendesen feltöltve az akksi és akkor lesznek olyan cellák, amelyek elveszitik egy idő után azt a tulajdonságaikat, hogy elektron vegyenek fel...

2. nem merited le teljesen és akkor lesznek olyan cellák, melyekbe beépül lassan a benne tárol elektron és akkor utánna se ki se be semmi. magyarul ennyit veszit a kapacitásából az akksi

az a NiMH (nikkel metálhibrid asszem) akksikra volt jellemző inkább a nikkel cadmium és litium-ion akksikra annyira nem, de azért öket sá árt lemeriteni néha

''Egy aprócska kalapocska, benne csacska macska mocska...''

(#11) Avicularia válasza nbk (#10) üzenetére


Avicularia
veterán

litiumos akksit nem szabad lemeriteni teljesen

(#12) And válasza ISZOLE (#5) üzenetére


And
veterán

Az ''okos'' töltők sokkal inkább figyelik a cellafeszültség változását, mint magát a feszültséget. Az ugyanis töltőáram függvénye, márpedig a cellákat többféle árammal is lehet tölteni. NiCd-celláknál a telítődés közelében kb 10mV feszültségesés jelentkezik, persze állandó töltőáramot feltételezve. NiMH-cellák esetében ez a feszültségesés sokkal kisebb, nem is mindig detektálható.
A gyorstöltés szvsz nem annyira NiCd/NiMH típusfüggő, inkább a cella kialakításától függ. A szintercellákat lehet gyorsan tölteni.
A 140%-os töltésbevitel pedig szintén töltőáramfüggő, lassú (c/10 mA) töltésnél annyi a rossz hatásfok miatt. Gyorsabb, pl. 1-2 órás töltésnél nem szokás ennyit belevinni a cellába, mert túlmelegszik. Jófajta töltők ezért is figyelik a cellák hőmérsékletét, ill. magában az akkucsomagban van hőérzékelő, pl. mobiltelók esetén.

(#13) ArchElf válasza Avicularia (#11) üzenetére


ArchElf
addikt

Nem szabad, valóban... Bár nem tudom mit értesz a ''teljes'' lemerítés alatt.
A szakirodalom azt írja, hogy az akkumulátorokat általában nem szabad úgy lemeríteni, hogy az akku feszültsége a névleges max feszültség felénél alacsonyabb legyen. Ilyenkor már jelentősen csökkenhet az aku teljesítménye...

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#14) McJames válasza ArchElf (#13) üzenetére


McJames
senior tag

Azt érti - gondolom -, amikor a telefonja közli, hogy ''eddig volt'' és kikapcsol. Tehát bőven az általad említett ''biztonsági határon'' belül. :)

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#15) McPie válasza nbk (#10) üzenetére


McPie
tag

a NiMH (nikkel metálhibrid asszem) akksikra

Nikkel-metálhiDRid.
Hibridek a biológiában vannak, hidrátok meg máshol is... ;)

A sagittis Hungarorum libera nos Domine

(#16) CharlieDrop válasza Avicularia (#11) üzenetére


CharlieDrop
veterán

A Lithiumos aksikat is le kell néha meríteni! :))

Várom már a cerkaaksikban a Li-ION és a LiPolymer változatokat...

tényleg nem tud vki arról, h ezek miért nem készülnek még?

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#17) X-COM


X-COM
nagyúr

én is arra ''szavazok'', hogy lítium akkukat nem szabad lemeríteni

Blog:http://ikszkom.freeblog.hu RSS:http://ikszkom.freeblog.hu/rss.xml http://live.xbox.com/member/ikszkom

(#18) McPie válasza CharlieDrop (#16) üzenetére


McPie
tag

Mert a Li-Ion/Polymer akksik kapocsfeszültsége/cellafeszültsége 3,6 Volt. 1,2-1,5 Voltos változatuk nincs.

A sagittis Hungarorum libera nos Domine

(#19) McPie válasza X-COM (#17) üzenetére


McPie
tag

A lítiumos akksikban (mindegyikben) saját töltő-elektronika van, amelyik nem engedi hogy túlmerítsd/túltöltsd. Így pl. gyakorlatilag egy szál laposelemmel is tölthetőek, vagy sorbakötött ceruzaakksikkal is.

A sagittis Hungarorum libera nos Domine

(#20) CharlieDrop válasza McPie (#18) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Aham, Tenkjú, megen okosabb lettem :))

És olyan NiMH-s akku van-é, ami 1,5 V-s, mert amiket eddig láttam, azok mind 1,2-esek...

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#21) Den válasza CharlieDrop (#20) üzenetére


Den
veterán

olyan nincs, szintén a kapocsfeszültség miatt

www.simson4t.hu

(#22) CharlieDrop válasza Den (#21) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Kösz :)

Akkor marad az 1,2 V-os :)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#23) And válasza CharlieDrop (#20) üzenetére


And
veterán

A TopCel gyárt 1,5V kapocsfeszültségű tölthető elemeket, de azok ZnMn-alkaline típusok. Ceruza (AA) méretben van belőle 2000mAh-s is, de a töltési/kisütési ciklusok száma a gyártó szerint is csak 20.

(#24) CharlieDrop válasza And (#23) üzenetére


CharlieDrop
veterán

a 20 kevés, kivéve, ha az aku csak 50 ft/db :)

Azért köszi :)

ZnMnről még nem hallottam, új technika? :))

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#25) faster válasza simonzé (#1) üzenetére


faster
nagyúr

NiMH-nál biztos, hogy nincs memória effektus?

(#26) mzke


mzke
csendes tag

Li Ion Cellákat a forgalmazó csak abban az esetben adhat el (környezetvédelmi előírás) ha garantálni tudja a védőáramör meglétét, és csak minimum 1000 darabos mennyiségben rendelhető a gyártótól. Gyakorlatilag ezért drága, és szinte beszerezhetetlen magyarországon.Laptop akkumulátorok, kamera és egyéb mobil cuccok felújítása szinte kizárt. Zárójelben jegyzem meg, hogy azért mégsem lehetetlen. A GP márkanéven futó cuccok elég jók és külön kérésre extra igényeket is teljesítenek.

''Soha ne becsüld le a hülyeség hatalmát!''

(#27) Cathfaern válasza faster (#25) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Van, csak jóval kisebb, mint az NiCD esetén.

(#28) CharlieDrop válasza mzke (#26) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Mzke!

Ezt nem nagyon értem!

Mi nem nagyon szerezhető be?? (dögivel vannak Li-Ion/Polymeres aksik :)) )

Ha nem erről szólt, akkor bocsi :)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#29) toeri


toeri
aktív tag

NiMH vs. NiCD

NiMH mellett szól:
1, Több energiát tárol azonos méretben.
2, Kevésbé környezetszennyező.
3, Kisebb memória-effekt. (Voltage Depression)
(Megjegyzem, bár a gyártók azt mondják ''nincs'', ez nem igaz. Ez egyébként inkább a töltő/használat problémája, mint az akkué.)
/Amiknek tényleg nincs azok a Lítiumos cellák./
[L]http://www.zbattery.com/zbattery/memoryeffect.html[/L]

Ellene:
1, Drágább.
2, Önkisülése nagyobb.
(Ha nem használod, akkor is merül, nem is keveset. Többet, mint a NiCd!)
3, Túltöltésre érzékenyebb.
(Ráadásul a negatív deltaV-je is jóval kisebb, így a NiCD-hez készült ezen elven működő töltők hajlamosak túltölteni.)
4, Telített állapot közelében több hőt termel.
(Így a régi gyorstöltők akár fel is robbanthatják a NiMH cellákat! A nagyon jó NiMH töltők mérik a cella-hőfokot is, az olcsóbb de még mindig elég jó töltők szakaszos töltést alkalmaznak. Itt a kezdeti töltés gyors, majd átváltanak egy olyan szakaszba ahol felváltva közepes majd kisebb töltőárammal töltenek -így hagyva pihenőidőt- a végén pedig átváltanak csepptöltésbe. Szintén ezért nem ajánlott a NiMH cellák fix ideig állandó töltőárammal való töltése, bár ha kis árammal történik és a vége is pontos, akkor megoldható. A jobb töltők a töltőáramot sem ''csak úgy'' rákapcsolják a NiMH cellákra, hanem folyamatosan futtatják fel az erősségét, kímélve a cellákat.)

OFF A NiMH-t sem árt kondícionálni, vagyis ha hosszú élettartamot és hatékony működést szeretnénk, akkor előszörre azt is telibe kell tölteni és néhanap nem árt tökig lemeríteni. Ehhez jó egy olyan töltő, ami tud kisütést is. (Utánanéztem a töltőknek és valóban rosszul emlékeztem: az a töltő, ami az általam leírt módon működik már elég drága /~25eFt/ és nem feltétlenül kell a NiMH-hez, hanem a félig döglött cellák ''felfrissítéséhez'' ajánlják, azzal kevertem össze. Egyébként megnéztem az IC-je /ICS1718/ leírását és bármilyen hihetetlen, a töltés közben tényleg kisütést végez, a 4C és 1C töltésnél 5ms/1,1sec-enként, a 2C és C/2 töltésnél 10ms/2,2sec-enként a kisütés ideje. Ehhez képest egy ''sima'' mikrokontrolleres töltő 10eFt, a legolcsóbb ''gazdaságos'' már 3-4eFt körül van.) ON

Ui. Továbbra is mindenki azt csinál amit akar! :DD

Üdv, toeri

(#30) tildy


tildy
nagyúr

Ha már aksikról van szó:a grundig discmanek is rendelkeznek töltési funkcióval, csak épp megfelelő akut nem lehet bele kapni.
Ha jól tudom , csak spéc aljú, tánn li-ionos akksit tölt csak fel:(

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#31) simonzé válasza mzke (#26) üzenetére


simonzé
addikt

Van egy Varta mintabolt Bp-n (Váci út 136/a), ahol nem csak vartát árulnak. Ott mindent tudnak az elemekről, akksikról. Ha az országban van ilyen Zn akármi akku, ők tudnak róla.

Legutóbb egy Sony kamera akkujába való cellákat rendeltem tőlük. Csak a méreteket tudtam, meg a fesz.t, amit multiméterrel lehetett mérni. Megmondták, milyen cellákból áll az akksi. Kicseréltem őket, és működik, jobb, mint új korában, bár nem volt olcsó így sem.

I don't fit in. I fit out.

(#32) toeri válasza tildy (#30) üzenetére


toeri
aktív tag

A megoldás ilyenkor az szokott lenni, ha az emberfia (bocs lánya is...) szétszedi a BatteryPack-et, megnézi milyen cellák vannak benne és megveszi a legolcsóbb helyettesítő modellt. (Általában GP, bár ez nem a reklám helye és jutalékot sem kapok!) :(

Ui. Ha kap, akkor eleve forrfüleset vesz és kicseréli a Pack-ben. Érdemes sajnos az összeset és nem csak a zárlatos cellákat, és ha már így, akkor lehet nagyobb kapacitásúra is... :C

Üdv, toeri

(#33) toeri válasza simonzé (#31) üzenetére


toeri
aktív tag

OFF Tessék, miközben írtam, leírtad... Igaz másnak. :) ON?

Üdv, toeri

(#34) CharlieDrop válasza tildy (#30) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Az én Thomsonom is tölt aksikat (cerkaaksit, eddig bármilyennel megküzdött :) )

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#35) toeri válasza tildy (#30) üzenetére


toeri
aktív tag

Akkor félreértettem? Vajon mijazhogy ''spéc aljú''?
Nem Packben van, hanem a ceruzaakksi alja valamilyen formájú???
(Van amelyiknek süllyesztett a fémes része és van amelyiknek kiáll, másmilyet nem ismerek.)

Üdv, toeri

(#36) tildy válasza toeri (#35) üzenetére


tildy
nagyúr

Igen.Olyan akksit képes csak tölteni, aminek az alján körbekörbe egy kb. fél centis fémcsík van.Legalábbis a doksiban ez volt, és sem NiMhval sem Nicd-vel nem ment vele a töltés.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#37) toeri válasza tildy (#36) üzenetére


toeri
aktív tag

OFF Olyat viszont lehet produkálni egy éles késsel, mert ált. az alja egybe van húzva az oldalával, tehát csak le kell róla vágni a szigetelést. De ettől még ki kell találni melyik a helyettesítő modellje!
Ez :[L]http://www.gpina.com/pdf/GP1450L70.pdf[/L] például kb. ceruzaelem-méretű, csak más feszültségű Li-Ion-os... ON

[Szerkesztve]

Üdv, toeri

(#38) McPie válasza tildy (#36) üzenetére


McPie
tag

Bizony, az én Panasonic discmanem is csak a ''speciális'' Pana-akksit akarta elfogadni töltésre. Aztán megnéztem, hogy mi a különbség, és bicskával levágtam azt a 3-5mm-es borítás-csíkot a GP-akksiról.
Azóta boldogan tölti, merthogy szerinte Pana... :D

[Szerkesztve]

A sagittis Hungarorum libera nos Domine

(#39) pip


pip
aktív tag

hadd kerdezzek en is valamit, ha mar ennyi hozzaerto osszegyult:
Nemreg vasaroltam 4 db. 2100 mAh-s NiMeh ceruzaelemet, digitalis fotogepben hasznalom oket. Talan 15-szor lehettek feltoltve, amikor nagyon gyorsan kezdtek lemerulni. Vegul kiderult, hogy csak az egyik elem hibas, a tobbiek rendben vannak. Szoval most van egy hibas akkum, amely nelkul pedig a masik harom nem er semmit. Mar ketszer ujratoltottem, kb. felannyi idot birja, mint a tobbi aksik... Valamilyen modon rendbe lehet hozni? Vajon nehanyszori teljes lemerites/teljes toltes segitene rajat? Mi lehet az oka, hogy ilyen szarul mukodik? Mindig ugy hasznaltam, hogy akkor toltottem, amikor a fotogepem kiirta, hogy mar illene tolteni, es mindig egyszerre a negyet.

(#40) toeri válasza pip (#39) üzenetére


toeri
aktív tag

Nem hiszem, hogy te lennél a hibás, sajnos ez is előfordul, ebből is lehet selejt. :(((
Ilyenkor viszont vehetsz egy db-ot, itt nem igaz, hogy a többi nem ér semmit. Ha tudsz, veszel egy ugyanolyat, ha az valamiért nem megy (drága), akkor egy bármilyen 2100mAh-sat. Esetleg ha spec. (mondjuk Canon), akkor kideríted, hogy eredetileg ki gyártotta (pl. az is GP).

Üdv, toeri

(#41) pip válasza toeri (#40) üzenetére


pip
aktív tag

sajnos meg csak negyes csomagolasban lattam, Energizer a tipusa. Egyenkent nem is arulnak aksit, max kettos csomagolasban

(#42) CharlieDrop válasza pip (#41) üzenetére


CharlieDrop
veterán

baxus, most vettem egy ilyen 4es energizert én is...

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#43) pip válasza CharlieDrop (#42) üzenetére


pip
aktív tag

nem valoszinu hogy minden csomag hibas lenne, szoval nyugi :)

(#44) toeri válasza pip (#43) üzenetére


toeri
aktív tag

Energizer: Én vagy 10-et használok* csak AA-ból eddig gond nélkül. (1600-2000mAh-sokat.)
Azért csak ennyit, mert azt a fényképezőmet már eladtam ami ilyennel ment, sajnos a G3-nak saját spec. alakú akksi kell. /Még szerencse, hogy a GP forgalmazza a saját nevén is, nem kell megvenni a Canon-tól./ :))

*-Ebből is láccik, hogy nem vagyok GP-fan, eccerűen csak az olcsóbb. :D

Ui. AA/NiCd-ből, viszont legalább 10 félét használtam az idők során, a Varták bírták a legtovább, de lassan azok is kikopnak a használatból... Ma már csak a 9V-osakból és Góliátból használok NiCd-t, mert azokat olyan helyeken használom -elemlámpa, vezeték nélküli csengő, multiméter- ahol ritka az igénybevétel, viszont sokáig kell(ene) bírni önkisülés nélkül. (Varták-bírták, hmmm egész jól hangzik! Olyan mint az ''Opel sosem kop' el.'') :P

[Szerkesztve]

Üdv, toeri

(#45) CharlieDrop válasza Den (#21) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Nem bántásból, de ma láttam 1,5 V-os LiIonos cerkaakksit :))

Viszont ehhez spéci töltő kell, vagy jó a DiscManem is, ami tölt aksit??

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#46) CharlieDrop válasza CharlieDrop (#45) üzenetére


CharlieDrop
veterán

kérdésemre választ tud vki?:)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#47) CharlieDrop válasza CharlieDrop (#46) üzenetére


CharlieDrop
veterán

senki??

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#48) Den válasza CharlieDrop (#45) üzenetére


Den
veterán

hol, mennyiért?

www.simson4t.hu

(#49) CharlieDrop válasza Den (#48) üzenetére


CharlieDrop
veterán

899 Ft/db Auchan, csak töltő nem volt :((

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#50) pitman válasza CharlieDrop (#49) üzenetére


pitman
őstag

Biztos, hogy az tölthető akku volt és nem li elem/fotóelem? Ráadásul az újratölthető akkuk feszültsége sem 1,5V, viszont a li elemek 1,5V-osak.
Tudtommal AA méretben nem gyártanak li-ion akkukat.

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Ceruza akkumulátorok - tisztázzuk! (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.