Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Márton


Márton
nagyúr

Van egy Canon A60-am, ami 2megapixeles, viszont
a vele készült 1600x1200-as képek nem igazán tűélesek.
Nem a fókuszról beszélek, hanem a kép monitoron való visszanézésekor
1 pixel nem 1 pixel. Minden digi kompakt fényképezőnek van ilyen
''betegsége'', egyik sem tűéles a maximális felbontásán.
Talán érti valaki miről beszélek :)

Nem 2mega lehet az effektív pixelszám? Mindegy.
A kérdésem csak annyi, hogy A75 ill. A85-nél mi az a felbontás,
amiben valóban, tényleg tűéles a kép?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#2) Derlie


Derlie
tag

Szerintem ezt nálad jobban senki nem fogja tudni megmondani. Csinálsz egy-pár képet az összes lehetséges tömörítéssel, fine, maximum vagy nem tudom minek nevezik a Canonnál, aztán majd te meglátod mi magadnak a tűéles. Szerintem...

(#3) _Volkovy_ válasza Márton (#1) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

A75 nálam 1024-ben tű,1600-ban kicsit homályos.

(#4) Márton válasza _Volkovy_ (#3) üzenetére


Márton
nagyúr

Köszi! :C

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#5) _Volkovy_ válasza Márton (#4) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Nincs mit :B

A tűélest arra értettem,hogy pl egy alaplapot fényképezve,tökéletesen olvasható minden felirat a chipeken.

(#6) gLes válasza Márton (#1) üzenetére


gLes
őstag

5 MP-es Canon Digital IXUS 500 1600x1200-ban tűéles :P

Amúgy mutass egy példát, hogy mit nevezel te nem 1 pixelnek a képernyőn ;]

[Szerkesztve]

(#7) Márton válasza gLes (#6) üzenetére


Márton
nagyúr

Fel kell nagyítani a képet.
De az A60 1600x1200-as képén simán látja sasszemem, hogy ott valamit trükközik a gép, picit interpolál vagy tudom is én.
1024 a penge! :DD

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#8) gLes válasza Márton (#7) üzenetére


gLes
őstag

Hát az lehet ;)

(#9) Márton válasza gLes (#6) üzenetére


Márton
nagyúr

Ha neked 5MP a géped, akkor miért nem akkorában fotozól?
Miért csak 1600x1200-ban tűéles?
Ezek szerint Te is látod a különbséget :)

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#10) gLes válasza Márton (#9) üzenetére


gLes
őstag

Azért nem akkorában fotózok, mert az sok helyet foglal, bizonyám :DD

Amúgy sztem 5 megapixelben is tűéles, monnyuk egy 1024x768-as felbontású monitorra lekicsinyítve persze, viszont ha 1x1-es méretre nagyítom, akkor látok ''turpisságokat'', ahogy te mondanád, dehát ezt híjják képzajnak, ami viszont minden CCD velejárója :U Ha neked csak 2 MP-es, akkor ez természetesen 2 MP-es képeknél fog jobban látszani, ez így van rendjén ;)

MOD: Vegyél nagyobbat ;)

[Szerkesztve]

(#11) Tersius válasza Márton (#1) üzenetére


Tersius
tag

Nem interpolal az semmit, 1 pixel az 1 pixel, csak 100%-on nezve mar elojon a korlatja a kis erzekelonek meg a kis optikanak. Kompaktok kozul semelyik sem ad szep kepet 100%-on. De meg a dragak kozott is ritka (no persze ez nagyban fugg a megfigyelotol is).

Szoval nincs semmi gondja a gepnek, egyszeruen ennyit tud, az osszes tobbi hasonloval egyetemben.

''My curvy sword at your neck, you unclean son of a dog of the female persuasion!''

(#12) Tersius válasza Tersius (#11) üzenetére


Tersius
tag

Én az összes képemet utólag reflexbõl a felére kicsinyítem, ott már szépek :)

''My curvy sword at your neck, you unclean son of a dog of the female persuasion!''

(#13) forceberg


forceberg
veterán

Akkor a 2MP, nem 2MP, és 5MP, nem 5 MP? Nekem ezjött le az írásaitokból...

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#14) fokukac válasza Tersius (#11) üzenetére


fokukac
nagyúr

tudni kell fotózni, hogy mikor, milyen fényviszonyok mellett milyen záridőt, blendét, érzékenységet, /manuál-/fókuszt kell használni, ahhoz, hogy éles legyen egy kép.
nekem 1600*1200-ban is tűélesek a képeim. :U

Canon A60-nal.

Canon A70-nel készült képeken már láttam, hogy a 3 MP-n már jobban kijönnek az optika hibái, de az 1600*1200 nekem jó.

-----------------------
PEsze, ha a kezedbe akad egy Carl Zeiss optikás Sony, vagy netán egy félmilliós optikájú DSLR, akkor mindjárt rácsodálkozol, hogy mennyivel szebb a képe, dehát olcsó gép az olcsó gép. bár én még 85 e Ft-ért vettem....

ma meg ér vagy 20-at? ááá, annyit sem.

viszont egy DSLR-t azt hiszem, nem mernék bevinni egy kenuba, amikor tisza- vagy rába-túrán vagyok, vagy nem raknám a zsebembe, amikor sielek... :U

[Szerkesztve]

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#15) gLes válasza forceberg (#13) üzenetére


gLes
őstag

De, annyi, csakhogy az érzékelőnek vannak fizikai korlátai :U

Viszont aki rázúmol 100x-an egy pixelre az ne csodálkozzon, ha nem azt látja amit szeretne :DDD

Amúgy olvassátok el ezt a cikket jól, és akkor ez az egész topic tárgytalan :DDD

Bővebben: link


[Szerkesztve]

(#16) Gaskin


Gaskin
aktív tag

Manapság még 1 pixel, az nem egy pixel. Sajnos. Illetve van már pár ilyen gép, de azok nagyon drágák. Intepolálnak a mai CCD-k. Egy pixel, csak egy színkomponest rögzít, vagy valami hasonló az elv. Ahhoz, hogy normális pixelszínek jöjjenek ki, ahhoz a szomszédos pixelekből szed infókat a gép. Amire ez a mai technológia képes, abból még nagyon homályos képek jönnek ki. Igen, qrva homályosak... A gyártók meg csalnak, mert szinte minden gépnél a normál beállításon is van már egy szoftveres élesítés. Lásd világos színkráter, egy kontrasztosabb képnél, az élek mentén. A canon is csal természetesen. Most a95-öm van, az is ilyen. Érdemes egy képet csinálni low sharpening-ben. Na az amire csalás nélkül képes a gép. A gyakorlatban a megadott pixelszámot el kell osztani kb. 4-el, akkor lesz nagyjából egy pixel helyén az, amit látnunk kellene. Ezért tűnik élesebbnek egy kicsinyített kép. Vagyis ha 1600*1200-ben akarsz real pixelinfót, akkor 2Mp*4=8Mp-es géppel kellene nyomulni, és azzal csinálni átméretezett 2Mp-es képeket. Ott már 1 pixel nagyjából 1 pixel. Tehát egy 2Mp-es géppel készített 2Mp-es kép nem egyenelő, egy 8Mp-es géppel készített átméretezett 2Mp-es képpel.

[Szerkesztve]

(#17) gLes válasza Gaskin (#16) üzenetére


gLes
őstag

Igen, így működik a CCD, de a Canon az legalább jól csal :U Meg a Sony is, a többin már nagyon szembetűnő ;] Viszont előbb utóbb eljön a 3CCD-k kora, és akkor már ilyen csalásra se lesz szükség ;)

(#18) fokukac válasza Gaskin (#16) üzenetére


fokukac
nagyúr

olvasd el azt a cikket.

amiről beszélsz, hgoy ''a szomszédos pixelekből szed infokat a kép'' - nos ezt úgy hívják, hogy jpeg tömörítés. ez 8x8-as blokkokra bontja a képet, és úgy tömöríti, hogy ezek a pixelek egymásból kiszámíthatók.... tehát ez egy veszteséges tömöríés
minden elérhető áru gép így rögzíti a képet. persze vannak olyan, profibb gépek is, amik képesek tömörítetlen (tiff) képet, vagy abszolút nyers képet (raw) menteni. ez utóbbival lehet szórakozni, ez adja meg igazán, hogy mi az az info, ami beérkezett a ccd-re.

továbbá azt írod, hogy egy 8 Mpixeles érzékelő az, amin a 2 Mpixel jó. ez sem igaz, illetve megint nem a Pixelszám számít, hanem az érzékelő abszolút mérete. minél több pixel van ugynais bezsúfolva egy érzékelőlapkára, annál nagyobb a pixel-sűrűsége, és annál nagyobb a valószínűsége, hogy az érzékelők bemelegszenek, tehát zajos lesz a kép.

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#19) gLes válasza fokukac (#18) üzenetére


gLes
őstag

Azé nem kell keverni a JPEG tömörítést az pixelinterpolációval, van ez is, az is ;)

Másrészt igen, az 5 megapixeles gép az általában 5,2 millió pixelt takar, biztos ami biztos :DDD Viszont így is úgy is bemelegszenek, ahogy a cikkben is van, viszont a képzaj annál kisebb, minél nagyobb maga a CCD, mer az jó, mittomén, ottvan a cikkben :))

(#20) Márton válasza gLes (#10) üzenetére


Márton
nagyúr

gLes:
Sok helyet foglal a fél gigás memóriakártyák korában? :)
Ha viszont nagy ritkán papíron szeretnéd valamelyik képedet látni, jól jönne az 5MP :)
Lekicsinyitve persze, hogy tűéles. De én is arról beszélek amiről írsz, 1x1-es méretben nézve.

Tersius:
''Kompaktok kozul semelyik sem ad szep kepet 100%-on. ''
Igen, én is így tudom. Azért gondoltam, hogy minél komolyabb gépet vesz az ember, annál nagyobb felbontásban kap tűéles képet.

''Szoval nincs semmi gondja a gepnek''
Nem is mondtam, hogy baja lenne. Tudom hogy ez ''feature'' :)

Fokukac:
Tudnál adni linket egy 1600x1200-as képedre, ami tűéles és A60-nal készült?
Kiváncsivá tettél, mert én sem ma kezdtem a fotózást, sok képet manuális beállítás mellett készítek, mégis az 1024-es ''esik le a monitorról''.
Ez a topic nem a jpeg tömörítés által keletkezett életlenségről szól.
Most épp van nálam egy EOS300D, amivel fotóztam RAW formátumba is, és ott sem a legnagyobb felbontásban tűéles a kép!

''Ma meg ér vagy 20-at? ááá, annyit sem.''
Lehet, hogy adok én érte 20-at! Épp ezen gondolkodom!

Gaskin:
erről beszélek!

Ha már a pixelbemelegedésről is szó esett!
Ezek szerint az A60 egy nagyon jó választás, mert a CCD mérete ugyanúgy 1/2.7'' mint az A70, 80-nak, viszont mivel kevesebb megapixeles, az egyes pixelek nagyobbak! Kevesebb fény elég nekik, nem zajosodnak annyira!

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#21) Gaskin válasza fokukac (#18) üzenetére


Gaskin
aktív tag

Attól, hogy Raw-ban szedek le egy képet, attól még a pixelinterpolációs probléma nem oldódik meg. Nálunk szinte az egész cég fényképező őrült. Igen sokat tesztelgetünk. Természetesen a raw-val is voltak kísérletek. Ami a legjobb volt benne, hogy a white balansz-ot frankón be lehetett lőni. Sajnos az élesség tekintetében nem lehettt igen nagy áttörést elérni. A gép nem véletlenül csinálja úgy ahogy csinálja. Pl az S7000-eenek szépen el lehetett tüntetni a zajszerű pöttyeit, látszólag még élesedett is a kép, de pl egy él folytonossága nagymértékben csökkent. Szal a vége az lett, hogy nem állítgattak semmit a srácok...
A zaj problémában természetesen igazat írtál, csak most nem arról beszéltünk, hanem az élességről. Igaz részben összefügg a kettő.

(#22) gLes válasza Márton (#20) üzenetére


gLes
őstag

Hádemost ez van :U Így működnek a CCD-k :DDD Majd ha lesznek 20-25 MP-es dögök, akkor el lehet mondani, hogy vetekszik a minősége egy filmes géppel :DDD Addig is sztem hétköznapi használatra tökéletes, aki meg 1x1-esre nagyítja a monitorján az 1600x1200-as képet az magára vessen ;)

(#23) Tersius válasza fokukac (#14) üzenetére


Tersius
tag

[L]tudni kell fotózni, hogy mikor, milyen fényviszonyok mellett milyen záridőt, blendét, érzékenységet, /manuál-/fókuszt kell használni, ahhoz, hogy éles legyen egy kép.
nekem 1600*1200-ban is tűélesek a képeim.[/L]

Igen, epp erre mondtam, hogy attol is fugg, ki nezi :)

''My curvy sword at your neck, you unclean son of a dog of the female persuasion!''

(#24) LukE válasza Márton (#20) üzenetére


LukE
veterán

1600-as kepbol lett kivagva, meg talan picit kicsinyitve+jpeg tomoritve.
Bővebben: link egyebkent oldalamon talalsz meg A60-nal lott kepeket.
Homongen feluletek, homogen egbolt eleg szutyokul neznek ki szerintem.
iso 200 es 400-ban csak ha nincs ra mas mod. esetleg ha a kep tartalma erdekes, nem a minosege, mert rettenet zajos lesz. Inkabb hosszu zarido+ ISO50 esetleg ISO100. (beware of auto mód, kicsit borus idoben mar iso200-at allit maganak, ugy meg max webre pici kepnek mehet ki...)
Meg annyi, hogy JPEG tomorites legyen legjobb minosegre allitva, mert ha szettomoriti a jpeget, akkor mind1, hogy milyen optika+erzekelo krealja a kepet.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#25) Jazz


Jazz
veterán

A60=1/2.7'' 2MP, A75=1/2.7'' 3MP
A70=1/2.7'' 3MP , A85=1/2.7'' 4MP
A80=1/1.8'' 4MP, A95=1/1.8'' 5MP
A510=1/2.5'' 3MP
A520=1/2.5'' 4MP

Na most akkor melyiket???

free your mind

(#26) Gaskin válasza Jazz (#25) üzenetére


Gaskin
aktív tag

Nekem A95-öm van, mert elvileg más rendszerű a CCD benne, mint pl. az A85-ben. A minap volt nálam egy A85. Csináltam összehasonlító fotókat mind a kettővel. Elmondhatom, hogy színkezelésben tök egyforma mind a kettő. Élességben látszik egy kis különbség a 4, ill. az 5Mp miatt, de 10*15-ös papírképen szerintem ez alig lenne látható. Szal ha nem lényeg a kifordítható LCD, akkor én az A85-re beszélnélek rá. Kb 50. körül kapható. Nagyon jó ár érte. Ár/érték viszonyban szerintem ez a legjobb.
- A80 nagyon drága, és kicsi az LCD.
- 4Mp alatt biztos nem vennék gépet.
- Az A510/520 meg asszem nem zoom-os. Igaz lehet, hogy rosszul emlékszek.

(#27) Ugh


Ugh
tag

Sziasztok!

Nekem A75-os canonom van, es az lenne a kerdesem, hogy mekkora a kulonbseg a super-fine es a fine jpeg kozott? En nem igazan lattam kulonbseget koztuk, a superfine megis majdnem 2x annyi helyet foglal.

Mekkora minosegbeli romlast okoz, ha superfine helyett ''csak'' fine-t hasznalok???

(#28) Gaskin válasza Ugh (#27) üzenetére


Gaskin
aktív tag

Ha belenagyítasz a képbe, akkor kicsit látszik a különbség. 10*15-ös papírképen gyakorlatilag nem látszik, hogy melyik-melyik. És ez a lényeg. Szal szerintem nyugodtan lehet használni a fine-t. Én is mindig azt használom. Jelentősége az én esetemben csak ott volt, amikor még az 1.2Mp-es A30-at használtam, és még programmal élesítettem a képeket, akkor élesítés után a rosszabb jpeg hatványozottan rosszabbá válik.

(#29) bonat


bonat
senior tag

(#30) Gaskin


Gaskin
aktív tag

Közben eszembe jutott, hogy a topic címében feltett kérdésre még nem válaszoltunk: Semmilyenben. :)

(#31) kapcs-ford


kapcs-ford
őstag

Szerintetek 3,2 Mp -ben készített képet A4-es méretben elő lehet hívatni? és milyen minőségben? :U melyik méret a maximum?

Aláírás

(#32) lesaux válasza kapcs-ford (#31) üzenetére


lesaux
veterán

Canon A60-nal, ami 2 megapixeles, A4-es felbontásban nagyíttattam. Ha nem 10 centiről nézed, akkor szinte tökéletes. De szerintem az a legjobb, ha egy képpel kipróbálod, megnézed.

(#33) kapcs-ford válasza lesaux (#32) üzenetére


kapcs-ford
őstag

Köszi az lesz akkor! csak tudni akartam nagyjából!

Aláírás

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.