Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bandus


bandus
veterán

Üdv mindenkinek!

Meglepődtem, hogy nyugati szomszédunkkal kapcsolatosan nincsen lokál topik, ezér úgy döntöttem nyitok egyet. Szerencsére a ph! válogatott közössége biztosítja az értelmes diskurzust, nem kell feltétlenül a különböző Facebook csoportok kommentelőivel megküzdeni, bár ott is sokszor kaptam segítőkész válaszokat.

A topikba jöhet minden, az ausztriai élettel kapcsolatos kérdés, hasznos infó, de ugyanez igaz azokra is, akik nyaralás, síelés miatt tévednek be ide. Tavaly októberig én is ez utóbbi csapatba tartoztam, de aztán egy munkalehetőség miatt kiköltöztünk Bécsbe, és itt igyekszünk ismét felépíteni az életünket :)Ennek megfelelően a friss tapasztalatok miatt elsősorban laksásbérlés, berendezés témában vagyok otthon :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#2) .Szaki.


.Szaki.
addikt

Pont jókor született ez a topic. :)

Februárban tervezek Hallstattba menni, azt tudjátok esetleg, hogy ezen a szakaszon van-e külön fizetős útvonal és hogy kötelező-e a hólánc használata, vagy pedig elég a jó profilmélységű téligumi?

Fizetős útvonal alatt azt értem, hogy úgy tudom vannak olyan autópályák, amik külön felár fizetése után használhatók.

Köszi előre is! :R

(#3) bandus válasza .Szaki. (#2) üzenetére


bandus
veterán

Hallstatt felé nincs ilyesmi tudtommal, ezek általában alagutak, vagy speciális utak, pl. a Grossglockner Hochalpenstrasse. Hólánc kell, hogy legyen nálad, ahol használni is kell, ha olyanok az útviszonyok, azt külön tábla jelzni. Ha Hallstattba mész, akkor gondolom az egyéb látnivalókkal is tisztában vagy, a Gosausee-t mindenképp ajánlom, gyönyörű kis tó, simán szebb a hallstattinál is.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#4) .Szaki. válasza bandus (#3) üzenetére


.Szaki.
addikt

Köszi a segítséget! :)

Azóta felhívtam Hallstatt turisztikai tudakozóját, ott azt mondta a hölgy, hogyha van hóláncom, akkor hozhatom magammal, de ha nincs, akkor csak ezért ne vegyek, mert nem kell. ... De pont ettől tartok, hogy ha kiszed a rendőr akár a magyar rendszám miatt, vagy valami és valamivel belém akar kötni, akkor mondjuk a hólánc miatt belém tudna.

[ Szerkesztve ]

(#5) bandus válasza .Szaki. (#4) üzenetére


bandus
veterán

ez ilyen, gyorshajtas eseten se mindig buntetnek meg, neked kell eldonteni, hogy vallalod-e a kockazatot :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#6) szakmaster


szakmaster
tag

Sziasztok!

Én is nemsokára Bécsbe költözöm, úgyhogy lesznek friss élményeim, tapasztalataim a letelepedéssel kapcsolatban.
Jelenleg lakást keresek mélygarázs hellyel és próbálom kikerülni a 3 havi osztrák bérpapír követelményt lakásbérlés esetén, mivel olyanom még nincs. :D Amint lakás megvan, a kocsimat is osztrák rendszámosítani szeretném, hogy ne cseszegessen a hatóság a magyar rendszám miatt.
Holnap megpróbálok bankszámlát is nyitni, hátha sikerül lakcím nélkül és elég lehet a munkaszerződés hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#7) bandus válasza szakmaster (#6) üzenetére


bandus
veterán

Sok sikert :) nekunk nem kertek sehol haromhavi berpapirt, raadasul a csajom egyedul jarkalt megnezegetni a lakasokat. szoval ez szerintem sima ugy.
viszont a legtobb keconal a kaucio mellett ki kell csengetni az ingatlanos jutalekat is, igy nagyon erdemes meggondolni hova koltozik az ember, mert ha megsem tetszik, akkor draga moka a koltozes. bar elviekben iden eltorlik mar a rendszert es az ingatlanos nem kerheti majdnanjutalekat a berlotol, csak a lakas tulajdonosatol.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#8) tahepa válasza .Szaki. (#2) üzenetére


tahepa
senior tag

Én július első hetében megyek a házisárkánnyal Hallstatt-ba (is) . Bad Aussee-ben lesz a szállás és onnan csillagpontosan szeretnénk bejárni a környéket.
Remélem a topikban lesznek jó kirándulsi tippek :)

(#9) .Szaki. válasza tahepa (#8) üzenetére


.Szaki.
addikt

Majd ha visszajövünk írok egy kis szösszenetet ide, bár nagy beszámoló nem lesz, mert csak egy hétvégére megyünk évfordulózni. :)

(#10) .Szaki.


.Szaki.
addikt

Srácok, autópályamatricát az ASFINAG-on érdemes vásárolni?

(#11) bandus válasza .Szaki. (#10) üzenetére


bandus
veterán

bármelyik magyar benzinkúton, csak el kell tenned a blokkot róla.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#12) 426os


426os
őstag

Csak most látom, hogy nem vicceltél Bandus mikor szóba került egy Ausztria topik nyitása :D
Becsekkolnék jómagam is Steiermark-ból. Letelepedéssel, autóhonosítással kapcsolatban szívesen segítek én is infókkal, ha valaki ilyen dolgokon töri a fejét.

Aki szintén ebbe a régióba tervez költözni, érdemes vetnie egy pillantást a CINT-re. Ha a munkáltatója csatlakozott hozzájuk, akkor nagyon sok hasznos infóval és konkrét segítséggel tudnak szolgálni gyakorlatilag bármilyen témában.

.

(#13) szabi325


szabi325
tag

Sziasztok!
Bécsbe szeretnék menni március közepén kirándulni és az a kérdésem hogy valakinek van-e tapasztalata melyik P+R-be érdemes hagyni az autót és tömegközlekedéssel tovább utazni a belváros felé? Vienna Cardot terveztem venni , ha jól tudom ebben benne van a tömegköz használata is. Esetleg ha van valakinek szállás ajánlata azt is megköszönöm. (Vagy ha a szállásnál van valami privát parkoló és tömegközzel tudok menni a városba az is szuper lenne :).)

(#14) bandus válasza szabi325 (#13) üzenetére


bandus
veterán

attól függ honnan érkezel, de ha az m1 irányából, akkor az erdbergi p+r a legegyszerűbb szerintem, onnan metróval egyszerű bejutni a városközpontba. szállást ajánlani nem tudok, booking, airbnb nagyon sok opció van. illetve egyet mégis, 25 hours hotel, ez nagyon jópofa, de nekik nincs külön parkolójuk, velük szemben lehet kedvezményesen letenni az autót, de ennek az árát nem tudom.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#15) vans?


vans?
őstag

sziasztok,

van esetleg valaki Kärntenben? Gondolkozunk az odakoltozesen (cegen belul valtanek Nemetorszagbol), de ahogy hallom a dialektus nagyon durva, meg pl. ovodat nehez szerezni. Van esetleg tapasztalata valakinek? Ket kisgyerekunk van, ugyhogy fontos lenne.
Persze azon is fog mulni, a ceg mennyire akarja csokkenteni a fizetesemet a mostanihoz kepest...

hábm bábm

(#16) 426os válasza vans? (#15) üzenetére


426os
őstag

A dialektus az biztosan sokkoló lesz még jó német tudással is, de idővel meg lehet szokni/el lehet viselni. Ettől függetlenül 100% sosem fogod érteni az igazi dialektust beszélő osztrákokat, de vigasztaljon a tudat, hogy ők sem értik egymást.
Óvodával kapcsolatban sajnos nincs még saját tapasztalat, de az biztos, hogy vidéken, falun/kisebb városban nagyobb esélyetek van.

.

(#17) vans? válasza 426os (#16) üzenetére


vans?
őstag

Koszi a valaszt. Nalunk Hochdeutsch-ot beszelnek, a nemetem egyebkent eros, de a Hörverstehen Ausztriaban biztosan komoly nehezseget okozna. Vannak osztrak barataim, ok kepesek velunk Hochdeutschot beszelni :)

Ovival kapcsolatban erdeklodni fogunk lokalisan (60 ezres varos).

Az a baj, hogy az alberlet latszolag ugyanannyiba kerul, mint nalunk ENY-Nemetorszagban, a fizetes viszont a kozeleben sincs...

hábm bábm

(#18) bandus válasza vans? (#17) üzenetére


bandus
veterán

miért van ekkora különbség a fizetésben? hirtelen megnézve évi 100k eur bruttó az 66k németországban és 62k ausztriában. ami nem kevés, de nem is egetrengetően sok. ez nyilván egyedülállóként, a családos, gyerekes lehetőségeket és kedvezményeket nem ismerem.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#19) 426os válasza vans? (#17) üzenetére


426os
őstag

Valamivel alacsonyabbak a bruttó fizetések (remélem a 13-14.havit nem hagyod ki a képletből), cserébe a szociális juttatások jobbak azok szerint, akik Németországban is éltek előtte. Illetve kicsit lazább a munkamorál, közhangulat. Ez utóbbit én is meg tudom erősíteni, sokkal közelebbinek érzem az itteni légkört a munkahelyemen, mint mikor Németországban voltam kiküldetésen.
Adózással, egyéb infókkal kapcsolatban ajánlom az arbeiterkammer.at oldalt, sok hasznos tudásanyag van fent.
Egyébként releváns tapasztalattal nem biztos, hogy be kell érned éves szinten kevesebb pénzzel. Nagy a munkaerőhiány, simán lehet, hogy a német béredhez hasonlót is ki tudsz alkudni magadnak.

.

(#20) bandus válasza 426os (#19) üzenetére


bandus
veterán

nehezebb, ha cégen belül vált az ember. de hát nem kell feltétlenül céen belül váltani :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#21) vans? válasza 426os (#19) üzenetére


vans?
őstag

Koszi mindkettotoknek. Cegen belul ugy valtanek, higy ugyanazt csinalom (a HQ-ba bedolgozva), amit eddig. Tehat nekik csak annyi elonyuk lenne belole, hogy a munkavallalo orul, hogy kozelebb lehet az otthonhoz, illetve turazhat sokat es jo a leveto. :D Az ilyen netes tablazatok alapjan gondolom, hogy a mostani kb. br75k fizetesem (13-14 havi incl.) kb. 55-60-ra lecsokkenne… mert ez illik bele a helyi berstrukturaba… na de meglatjuk.

[ Szerkesztve ]

hábm bábm

(#22) bandus válasza vans? (#21) üzenetére


bandus
veterán

ezt azért tisztázd ki a céggel, szerintem nem kellene, hogy lecsökkenjen, főleg, hogy többet adózol ausztriában.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#23) 426os válasza vans? (#21) üzenetére


426os
őstag

Így kevésbé vagy alkupozícióban, szóval nagyjából reális lehet a megjelölt sáv. Szerintem nyugodtan pályázz más cégeknél is. Ha esetleg horogra akad egy jobb ajánlat, az javíthatja az alkupozíciód.

.

(#24) szakmaster válasza bandus (#7) üzenetére


szakmaster
tag

Egy kis update:

Sokminden történt az előző írásom óta. Sikerült találnom egy cuki kis lakást garázzsal egy új lakóparkban Bécs 21. kerületben, be is költöztem hétvégén. Nem kértek végül 3 havi bérpapírt és a províziót is megúsztam.

Eddig az ügyintézésekkel nagy gond nem akadt a (még) gyenge németem ellenére sem. A kocsimat nem adtam el Magyarországon hanem honosíttatom, úgyhogy most azt intézem.

Az viszont fura, hogy a villanyhasználathoz kapcsolódóan két céggel is szerződni kell. (Wien Energie, Wiener Netze)

[ Szerkesztve ]

(#25) footy válasza szakmaster (#24) üzenetére


footy
addikt

Nem kotelezo kulonbozo cegekkel szerzodni. Legtobbszor(lehet a Wiener Netze kivetel, az en korzetemben az Energie Steiermarkkal eleg) a Netzbetreiber is ad el ugyfeleknek aramot nem muszaj koztes kereskedovel szerzodni.
Bar a legtobb esetben megeri.

[ Szerkesztve ]

(#26) szakmaster


szakmaster
tag

Sziasztok!

Azoktól kérdezném akik pár hónapja dolgoznak Ausztriában, hogy a kinti TAJ szám mennyi idő alatt érkezett meg nektek? Én 1,5 hete dolgozom és Finanzamt-os ügyintézéshez kéne a Sozialversicherungsnummer is, de a cégnél a payroll még nem kapta meg a számom az ÖGK-tól. Így ha valami egészségügyi ellátásra szorulnék, se e-cardom se taj szám. A magyar biztosítotti jogviszony meg lóg a levegőbe. Addig azt se tudom intézni, amíg semmit nem tudok az osztrák biztosításomról és kifutok a 15 napos magyar ügyintézési időből. :(

(#27) 426os válasza szakmaster (#26) üzenetére


426os
őstag

Nekem pár napon belül megvolt az SV-nummerem a bejelentést (munkaviszony kezdete) követően, szóval elég időszerű lesz, hogy te is megkapd. Noszogasd a munkáltatód egy kicsit. A munkaviszony kezdete óta biztosítva vagy, szóval biztos van már számod.
Finanzamtnál mi az, ami miatt azonnal kell ügyintézés? Én oda csak 1,5 hónappal később regisztráltam.
E-cardon ne aggódj, az úgyis sokára lesz, de ha már lesz SV-d, akkor a szám alapján ellátnak.

[ Szerkesztve ]

.

(#28) bandus válasza 426os (#27) üzenetére


bandus
veterán

én a munkaviszony kezdete előtt megkaptam, hogy mi lesz a taj-számom. ami fura volt, hogy a kártyát a rendőrségen kellett igényelnem :D

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#29) 426os válasza bandus (#28) üzenetére


426os
őstag

Igen, nekem is oda kellett mennem. Mondjuk ezen mindig szeretek ventillálni. Ha lett volna fényképem az osztrák rendszerben, akkor automatikusan kaptam volna a fényképes ecardot. De mivel nem volt, ezért időpontot kellett foglaljak (legközelebbi 2 hónapra volt), hogy bevigyem fizikailag a papíralapú igazolványképet, amit egy random fotóautomatánál csináltam, hogy ezt azután beszkenneljék és betárolják a rendszerbe. Nem lenne egyszerűbb megoldani, hogy feltöltsd magadnak online és megspórolj magadnak egy délután, amit rászánsz, hogy elmenj a legközelebbi nagyvárosba ezt elintézni? :D A digitális ügyintézés azért annyira még nem gördülékeny a hanyattló nyugaton, de pl Handy-signature-el már egész sok mindent el lehet intézni online.

Plusz általános infó, ami hasznos lehet mindenkinek:
Mint Németországban, úgy Ausztriában is szeretik használni az emberek az egyetemi/akadémiai titulusukat és általában meg is éri használni (pl ha Msc végzettséged van, akkor használhatod az Msc. titulust és kérésre az iratokba is beleírják (pl az eCard-ra is).
Osztrák kollégáim elmondása szerint ezen titulusok használata némi előnyt jelenthet, ha orvoshoz mész, rendőr igazoltat, lakást bérelnél vagy éppen hitelt igényelnél.

Lakásbérléssel kapcsolatban én is tapasztaltam ennek előnyeit, a többivel nincs még tapasztalatom.

.

(#30) bandus válasza 426os (#29) üzenetére


bandus
veterán

same shit, meg is lepődtem ezen a rendszeren :D nekem szerencsére már rákövetkező hétre lett időpontom, így azért gyorsan megoldódott, de ne legyen rá szükség. a következő challange az adóbevallás lesz az előző tört évről. egyelőre a nav nekem nem készítette el a bevallást, pedig elvileg el kellene neki. szóval ez még egy jó menet lesz.

ezen az msc dolgon meglepődtem, lehet beleíratom :D szerencsére nem éreztük a hátrányát, amikor lakást kerestünk, mindig a csajom ment megnézni őket, aki lehetett volna akár egy ukrán menekült is, de minden esetben mindenki nagyon kedves volt (lehet épp ezért :D)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#31) szakmaster válasza 426os (#27) üzenetére


szakmaster
tag

A magyar rendszámú kocsimra a NOVA-t kellene intéznem aztán már csak a biztosítás kell és mehetek az osztrák rendszámért. Nem akarok magyar rendszámmal furikázni (bécsi állandó lakcím mellett) és kockáztatni egy csinos büntetést. :D

Ez a Handy-signature jó lehet, mert minden hivatalos oldalon látom ezt a fajta authentikálási módot, szóval majd idővel szerezni szeretnék ilyet.

[ Szerkesztve ]

(#32) 426os válasza bandus (#30) üzenetére


426os
őstag

Na jó, amúgy is kedvesek voltak velünk is, de tudtak még kedvesebbek lenni (kulcsot korábban megkaptuk, mint papíron kellett volna, kaucióval sem kellett annyira sietni, stb) :D

Adóbevalláshoz javaslom, hogy keress fel egy ezzel foglalkozó céget/vállalkozást, mert nagyon sok dologra lehet adóvisszatérítést kapni (többek között a cégnek fizetett költséget is, szóval kvázi ingyen van a profi segítség).

#31szakmaster:
Ja, értem. Egyébként 1+1 hónap (indokolt esetben) a türelmi idő a rendszámmal kapcsolatban, szóval talán még van időd. Én kicsit sokáig halogattam, aztán 3 hónap után lett honosítva a kocsi, közben kaptam gyorshajtási bírságot is, d elekopogom, senkinek sem fájt, hogy így elhúztam a dolgot. Megjegyzem, azért volt ez, mert ki akartam várni, hogy leteljen a próbaidőm plusz meglegyen a tartózkodási engedély is, addig nem akartam fixálni a kocsi ittlétét.

Handy signature-t majd a finanzamt.at-n tudsz igényelni, miután lesz hozzáférésed, miután lesz SV számod :))

[ Szerkesztve ]

.

(#33) Parci válasza 426os (#12) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

sziasztok!

mi a héten kezdtünk el gondolkodni hosszabb távú költözésen, miután beszéltünk egy családi síkirándulás alkalmából a(z amúgy magyar) szállásadónkkal, aki mondott pár részletet (mennyi a telekadó, szocho stb., és ezért cserébe mit kap, mennyi nyugdíj vár rá stb.), amin jól meglepődtünk. szerinte mostanra kb. mindenben olcsóbb már az élet, mint magyarországon, kaja, suli, az itthonival ellentétben működő közszolgáltatások stb. ő simán egyéni vállalkozó, aki a hazai cégének dolgozik be és így van bejelentve ott. ha van saját ingatlanod + ez, akkor a gyerekek már járhatnak kint suliba, biztosított vagy stb.

nézegetjük karintiát és steiermarkot, persze rohadt drága az ingatlan :(, de kokettálunk a gondolattal. jó lett volna angol helyett németet tanulni... :U

bejelölöm a topikot, mert most nagyon jár a családi agy a témában. sajnos.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#34) 426os válasza Parci (#33) üzenetére


426os
őstag

A saját ingatlan részt nem értem. Ez nem feltétel a sulihoz. Biztosításhoz sem.
Az ingatlan drága, itt is sokan kiárazódtak. Cserébe van normális bérlési kultúra és jobb minőségűek az ingatlanok. Sokkal iszámíthatóbb az élet, én azért látok lehetőséget arra is, hogy egyszer vegyünk itt valamit. Abban viszont nem értek egyet, hogy olcsóbb az élet, mert sokminden jóval drágább, mint MO-n, de cserébe többet is kapsz s pénzedért, működnek a dolgok és a magasabb fizetésből ki tudsz mindent fizetni, miközben marad is.
A németet viszont kell nyomatni ezerrel, mert még ha egyébként jól beszéled, akkor is beletörik a bicskád az elején a helyi dialektusokba
Mindezek mellett én csak biztatni tudlak. Ha ezen gondolkodtok, vágjatok bele. Ha mégsem jön be, bármikor haza tudtok menni.

.

(#35) Parci válasza 426os (#34) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

én kérdeztem, hogy kell-e állampolgárnak lenni stb., de mondta, hogy nem, elég, ha lakcímem van (bérlés vagy vétel). az ingatlan tényleg rohadt drága, ahogy nézem, 200 ezer euro még vidéken sem igazán elég, csak egy felújítandó, kisebb házra.

mi az, ami jóval drágább? a szolgáltatások?

magasabb fizu nem lenne, hiszen nincs kint munkám, nekem nem is lenne könnyen :( (szia, mi a szakmád? hát, izé, prohardver.hu, netes céget csináltam otthon)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#36) 426os válasza Parci (#35) üzenetére


426os
őstag

Félreértettem akkor, amit írtál. Igen, lakcím kell és biztosítás. Utóbbi alapvetően 3 módon oldható meg: 1. alkalmazott vagy, ekkor a munkáltatód fizeti. 2. vállalkozó vagy vagy biztosítod magad (havi kb 480 Eur), 3. Házas/élettársad, akinek már van biztosítása biztosít téged (közös gyere esetén ingyenes, egyébként 3,4% a jövedelméből).

Igen, a szolgáltatások sokkal drágábbak (pár példa: fodrász, autóbiztosítás, autószervizek, tömegközlekedés). Rezsi is, leginkább a közös költség miatt. Az élelmiszerek hasonló áron vannak (néha még olcsóbb is).

.

(#37) Parci válasza 426os (#36) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nekem a 2-es játszana, viszont az ismerősöm talán a felét mondta ennek az összegnek kb.

egyelőre csak fantáziálunk az egészről, de a helyzet speciális:
- kezdő anyagi tőkét egy ingatlanvásárláshoz talán össze tudnánk rakni nagycsaládilag, bár necces
- nem dolgozunk multinál vagy ilyesmi, rövidtávon nem lenne ott munka nekünk
- emiatt viszont bárhol lakhatunk, online dolgozunk majd haza
- a cél, hogy a gyerekek legalább egy, de inkább két évet járjanak suliba, addigra pedig meglátjuk, hogy hogy alakulnak a dolgok

magyarán inkább kezdőtőke lenne valamennyi, viszont a folyamatos magasabb költségek nem adják ki. házat felújítani én is tudok sk, egész sok rutinom lett az évek alatt itthon.

tényleg, magyar rendszámos kocsi mennyi ideig játszik kint vajon? van egy kis villanyautónk itthon, akár az is kiszenvedhető, de még jobb venni kint egy használt zoét, olcsón bérelhető akksival, és gondolom mindenféle kedvezményekkel biztosításilag.

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#38) 426os válasza Parci (#37) üzenetére


426os
őstag

Szerintem ne feszülj rá ennyire az ingatlanvásárlásra, főleg úgy, hogy még nem is élsz kint. Kár ezen aggódni egyelőre.
Magyar rendszámmal hivatlosan 1+1 hónapig közlekedhetsz onnantól kezdve, hogy van lakcímed (amit 3 napon belül kell bejelentened költözés után). Szerencsén múlik, hogy ezen felül meddig húzhatod büntetés nélkül, lásd korábbi hsz-em.
Az autók is drágábbak egyébként (legalábbis ami jó állapotú), sokan importálnak pl Németországból.
A vállalkozás is munka, a lényeg, hogy legyen bevétel. Persze ezzel kicsit mások a folyamatok, ügyintézés menete.

.

(#39) Parci válasza 426os (#38) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

az egész célja részünkről egyébként a gyerekek osztrák környezetbe helyezése. ha élnek kint egy-két évet, egyrészt anyanyelvi szinten megtanulnak németül, másrészt otthonosan is mozognak az osztrák világban. erről van tapasztalatom, mert apám révén én amerikában jártam két évet általános iskolába. ami tök jó, csak sajnos angol nyelvterület, pláne az usa nagyon messze van...

...a gyerekeim kicsik most még (9 és 4), nem is sürgős az egész, de mindenképp biztosítani szeretném, hogy ha úgy döntenek, szabadon tudjanak külföldre mozogni az országból, reálisan.

munkám nem lenne kint, igazából itthon is gondban vagyok, hogy ha nem PH-t csinálnám, akkor mit tudnék dolgozni, mert nagyon sok dologhoz értek egy kicsit, semmihez sem eleget. de ha megoldható, hogy mondjuk lövünk valami felújítandó kis házat jó áron, én két év alatt megcsinálom szuper korszerűre, közben a gyerekek behúzzák ezt a tudást, aztán eladjuk némi nyereséggel és úgy jövünk haza, már nyugodtabb leszek. lehet, hogy a jövőben aztán magyarország belép a szovjetunióba és én itthon rohadok meg, annak sem örülnék, de a gyerekek "ki lettek menekítve".

szóval van az egész mögött egy ilyen gondolat, motiváció. egyelőre nem tartom reálisnak, hogy végleg kiköltözzünk, mert se én, se a meteorológus feleségem nem kapna kint munkát kb. semmit.

na de még csak agyalunk.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#40) .Szaki. válasza Parci (#39) üzenetére


.Szaki.
addikt

Most elképesztően sok embernél lett téma a kivándorlás. ... Őszintén szólva én sosem voltam az az ember, aki egyértelműen külföldön tervezi az életét, mert szerintem sok kompromisszummal jár, de megmondom őszintén az utóbbi pár hónapban már én is eljutottam odáig Párommal, hogy lassan nincs más választás. ... És ez folyamatosan egyre csak erősödik.

(#41) bandus


bandus
veterán

erdekes latni ezt a vivodast, amit kicsiben (ertsd gyerekek nelkul) megtettem en is, holnap kevesbe pisan leirom a sajat gondolataim :D

szerk: figyelembe veve, hogya csajom csaladja ugyanezt csinalta, csak ukrajna --> mo viszonylatban.

[ Szerkesztve ]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#42) Parci válasza .Szaki. (#40) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nagyon sok kompromisszummal jár. az a mondás, hogy ha kicuccolsz, akkor az unokáidnak lesz már tényleg jó -- azaz ők már "ottaniak" lesznek, de még a te gyerekeid sem teljesen. logikusan végiggondolva ez így is van, hiszen a gyerekeid ugyan megtanulják a nyelvet hamar és haverjaik is lesznek, de neked kevésbé, így az osztálytárs szülőkkel sem igazán jársz össze, nem lesz meg a szociális háló. de az unokának már igen.

nekem sem jutna eszembe ilyesmi, ráadásul egy olyan életünk van (volt?) itthon, amit szeretünk és sok melóval építettünk fel. viszont a folyamatok egészen rossz irányba fordultak. és hát az egyetemi csoporttársaim közül szerintem a harmada sincs már itthon.

de a belpolitikát kerüljük itt, mint a pestist, tényleg koncentráljunk ausztriára! :R

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#43) bandus válasza Parci (#39) üzenetére


bandus
veterán

ez alapvetően nem rossz elgondolás. nem ismerem a viszonyokat, bevételeket, stb., de ha hoz a ph! annyit a konyhára, hogy egyébként megéltek belőle, akkor szerintem a bérlés is szóba jöhet. kiadjátok az otthoni ingatlant, plusz a céges bevételek már fedezheti az itteni életet. feleséged tud-e távolról dolgozni a mostani munkahelyére? ausztriában is van időjárás, biztos itt is keresnek meteorológust, talán elég lehet az angol nyelvtudás is. vagy keresni más távmunkát európán belül. aztán ha bejön lehet gondolkodni a végleges letelepedésen, ha nem, akkor meg otthon megvár a ház/lakás, meg gondolom a ph! is.

kérdés még, hogy van-e preferenciátok a lokációt illetően. pl bécs-budapest között nincs távolság, de cserébe majdnem itt a legfrágább az élet a nyugati országrész, meg tirol után. de mondjuk graz már lényegesen olcsóbb lehet.

szóval nem kell egyből beleugrani szerintem ingatlanvásárlásba, főleg, hogy elég brutálisan elszálltak itt is az árak, egy biztosabb megoldás lehet a bérlés. igényektől függően ez szerintem megvan havi 1500 max 2000 euróból egy négyfős család számára. egyéb megélhetéssel kapcsolatos dolgokról tájékozódhatsz ezen a weboldalon, meglepően akkurátus: [link]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#44) 426os válasza bandus (#43) üzenetére


426os
őstag

Megélhetési költségekre itt van egy nagyjából hivatalos osztrák kalkuláció is különböző családi modellekre: [link] A lakhatási költség természetesen változhat lokációtól főggően, a többi az nagyjából reális szerintem.

Annyit még hozzátennék, hogy ha csak rövidtávú kiköltözés a cél, nyelvtanulás miatt, akkor mindenképpen nagyobb várost, leginkább Bécset, esetleg Grácot (ez határeset) javaslom, hogy kevesebb probléma legyen a dialektussal. De lehet, hogy inkább Németország a jobb megoldás.

.

(#45) vans? válasza bandus (#43) üzenetére


vans?
őstag

Annyival magasabbak a koltsegek Becsben, mint pl. Grazban? A fizu is aranyosan annyival magasabb? Nekunk idealis lenne Becs (nagyszulok Movaron es Gyorben), persze elobb ki kell talalnom, hogy mit szeretnek dolgozni. :B

hábm bábm

(#46) bandus válasza vans? (#45) üzenetére


bandus
veterán

nem tudom, feltételezem azért van egy 20-30%-kos különbség a lakhatásban legalább. de ez willhaben-en könnyen ellenőrizhető.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#47) vans? válasza bandus (#46) üzenetére


vans?
őstag

Akkor ti nem is gondolkodtatok masban AT-n belul, mint Becs?

hábm bábm

(#48) bandus válasza vans? (#47) üzenetére


bandus
veterán

mivel nem beszélek németül (egyelőre :D) ezért nem igazán, plusz amivel én foglalkozom bécsen kívül nincsenek benne nagy lehetőségek.

[ Szerkesztve ]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#49) Parci válasza bandus (#43) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nyilván teljesen necces lenne megélni egy nyugati országban, de talán kapunk segítséget az öregektől, égetem a tartalékokat is stb. nem kell nekünk város, nem is tudnánk megfizetni, jó lenne valahol erdő/hegyközelben, vidéki kisváros környékén (karintia, steiermark, esetleg kőszeg közelében a túloldalon, de ott inkább csak azért, mert "közel van"). hiszen nem a legjobb bécsi egyetemre akar járni a 9 éves kölyök, csak egy általános iskolába. az jó kérdés, hogy milyen az osztrák oktatás, alázzák-e a gyerekeket, mennyire rühellik a magyarokat.. stb. mert az kulcskérdés, hogy legalább rossz élménye ne legyen, épp eléggé ki lenne bukva, ha kiszednénk az itthoni barátai közösségéből...

az ingatlanvásárlás nyilván full irreális, de ha mégsem, akkor inkább tudnánk úgy megoldani, hogy "olcsó" öreg ház, én felújítom, pici nyereséggel kiszállunk belőle, de mondjuk ilyen 2-300 ezer eurókért ez esélytelen. viszont havi 2000 euro két évre is 50 ezer, és akkor az full mínusz.

köszi a linkeket és infókat, olvasgatok, agyalok.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#50) bandus


bandus
veterán

[link] egy jo kis interju becsi parkolasrol, kozlekedesrol.

mondjuk a tomegkozlekedes gyorsasagaval tudnek vitatkozni, szerintem ez boven alulmarad budapesttel szemben, foleg villamos fronton. joval ritkabbak a jaratok; es lassabbak is, mert nincs kulon villamospalya sok helyen.

a masik ami feltunt, hogy peldaul a sharenow szolgaltatasnal budapesten van 4-5-6 teljesen elektromos auto is, itt egy sincsen, nem tudom mi az oka. kuldtem nekik egy erdeklodo emailt, megosztom ha valaszolnak.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.