HDMI kábel
Milyen HDMI kábelt vegyek?
Erről a témáról vérre menő vita folyik internet szerte. Két tábor van: vannak akik szerint a legolcsóbb kábel is tökéletesen megfelel és vannak akik megvannak győződve arról, hogy egy méterenként 20e forintba kerül HDMI kábel látványosan jobb képet közvetít az 1000 forintos társánál.
Mit érdemes tudni a HDMI szabványú kommunikációról: digitális, vagyis csak magas és alacsony jelszint, 1 és 0 közlekedik az ereken.Ez azt jelenti, hogy míg egy analóg jelnél különböző mértékben torzulhat a jelerősség és minőség mire a kábel egyik végétől a másikig ér (függően a környező elektromos zajoktól, vagy a kábel gyártási minőségétől) és ez megváltoztatja az eredményt, addig a digitális kommunikációnál ami az egyik oldalon jel bemegy, az a másik oldalon ugyan kijöhet torzulva, de vagy magas vagy alacsony jelszintnek lesz értelmezve. Nincs köztes átmenet. Vagyis ha bekerül az egyik oldalon egy 1-es, akkor a legrosszabb ami történhet, hogy a túloldalon egy nulla jön ki.
Hirdetés
Namármost a HDMI esetében ezt úgy lehet értelmezni, hogy amikor rákötöd a tévét a blu-ray lejátszóra akkor vagy lesz kép a TV-n, vagy nem. Ha van kép, akkor az tökéletes (egy kisebb hibáról lejjebb írok), ha nincs, akkor tényleg rossz a kábel, venni kell egy másikat.
A HDMI szabvány hibajavítást is magában foglal. Tehát ha egyes képi részletek sérülnek a kommunikáció során, akkor azt a tévé képes helyreállítani. Nyilván ez csak egy bizonyos fokig megy. Amikor már a hibajavítás sem elegendő, akkor jön az egyik lehetséges HDMI hiba, a kép teleszóródása fehér pöttyökkel (angolul sparkle, azaz szikra, szikrázás):
Ez az egyes fázisa a HDMI képi hibának. A kettes, hogy egyáltalán nincs kép. Mindkét hibajelenség esetén ki kell cserélni a kábelt. Ha esetleg olyan tesztet olvasol, ahol arról megy a fejtegetés, hogy a drágább kábellel sokkal szebbek a színek, élesebb a kép, jobb a 3D hatás, akkor jó ha tudod, hogy ilyen különbségek nem lehetnek két HDMI kábel között, csak ez a pöttyösödés, amit leírtam.
Az általam olvasott tesztek és technológiai magyarázatok arra is rávilágítanak, hogy kábelprobléma csak nagyobb távolságok esetében szokott előfordulni. Tehát 5 méter és annál rövidebb hossznál tényleg csak ritka esetben hibás a működés. Probléma csak 10, 15 vagy még hosszabb vezeték alkalmazásánál fordul elő, de még ott sem szín vagy kép torzulás, csak pöttyök vagy "nincs kép" hiba!
Most pedig megjelölném a forrásaimat, mivel tudom, hogy így is a nyakamnak fognak ugrani egyesek a saját igazukat bizonygatva. Én nem vagyok villamosmérnök, bizonyára sok mindent pontosabban is meglehetett volna fogalmazni a témában, de a lényeg, hogy a véleményen szerint a lehető legolcsóbb HDMI kábelt kell venni (én pl kereken 1000 forintért vettem 5 méterest az ebay-ről, és hiba nélkül működik)
Mérő műszerekkel végzett képminőség teszt. Eredmény: mind ugyanolyan
Kábel hasonlító teszt, 115e Ft-os vs 4e forintos, 15 méteren
Cnet cikk, "Mitől ugyanolyan minden HDMI kábel?"
Szakmai fejtegetés a digitális vs analóg kábelekről
HDMI Wiki oldal
HDMI.org, a formátum hivatalos oldala
A hdmi.org 4 féle HDMI kábelről beszél:
- Standard HDMI Cable – 1080i és 720p felbontáshoz
- Standard HDMI Cable with Ethernet
- High Speed HDMI Cable – 1080p, 4K (Ultra HD) felbontáshoz, valamint 3D-hez
- High Speed HDMI Cable with Ethernet
Nagyon fontos hogy nincs olyan, hogy 1.4-es HDMI kábel, csak a fent említett 4 típus. Ebből talán jól látszik, hogy "High speed" minősítésű vezetéket kell keresni a boltban, mivel ez garantálja hogy az 1.4-es szabványban említett legnagyobb felbontást is átviszi, beleértve a 3D-t is, valamint ARC (Audio Return Channel) kompatibilis. Az ARC akkor jön jól, ha külső hangrendszerre van kötve a TV és mondjuk a blu-ray lejátszó. Ilyenkor megspórolhatunk egy extra hangért szükséges vezetéket (kétirányú hang, nem csak fogadni tudja a TV a hangjelet)
Mint látható megvan említve a "with Ethernet". Ez arra utal, hogy ezek a kábelek maximum 100Mbit sebességű hálózati kapcsolatot is tudnak közvetíteni. Tehát ha megfelelő eszközre kötjük a TV-t, akkor nem kell sokszorozni a hálózati kábelek számát.
A HDMI szabványt a mobil eszközökkel is kompatibilissé tették, ennek megfelelően háromféle csatlakozó létezik. Teljes, mini és micro:
MHL: Bizonyos mobiltelefonok ugyan nem rendelkeznek gyárilag HDMI kimenettel, de MHL kábellel mégis tévére köthetőek. A Mobile High Definintion Link kábelt a telefon microUSB kimenetére kell kötni, kell hozzá egy extra áramforrás és már megy is a kép a TV-re:
Összefoglalva: high speed HDMI kábelt vegyünk és tartsuk észben hogy a 2-3 szoros ár nem jelent 2-3 szoros képminőséget, maximum jobb kompatibilitást.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!