Hirdetés

Parazitaeffektusok az áramkörben 1.

Szórt tér és antennázás

Az elektromágneses sugárzás alapja, hogy a változó elektromos tér mágneses teret-, a változó mágneses tér pedig elektromos teret indukál. Ennél fogva, ha egy áramhurokban váltakozó- (változó-) áram folyik, ez a hurok sugároz is.

A sugárzás arányos a hurok induktivitásával (területével) és az áramerősségváltozás mértékével. Az egymással párhuzamos síkú és egymás felé néző (egymást fedő) hurkok kölcsönös induktivitása nagy, légszerelésnél és kábelezésnél erre figyelni kell! Az induktív elemeket pedig úgy helyezzük el, hogy fő szórási irányuk egymásra merőleges (esetleg 45-60°-os) legyen, és egymástól minél távolabb legyenek!

A szórás fordítottja az antennázás: ami elektromágnesesen sugároz, az a sugárzást össze is szedi. És itt nem csak az áramkör más része által kibocsátott sugárzásra kell gondolni, hanem arra a rengeteg rádiójelre is, ami körbevesz minket. Árnyékolt dobozzal és árnyékolt kábellel lehet tenni a siker érdekében, valamint a NYÁK-on ground plane (vagy árnyékoló földvezetékek) alkalmazásával.

Szóljunk még a nagy felületű fóliakondenzátorok antennázós hajlamáról is, elsősorban nagyfrekvencián; pl. kapcsolóüzemű tápok és D-osztályú végfokok közelében nem tanácsos alkalmazni őket. Továbbá kábelek is tudnak antennázni, pl. a tipikusan árnyékolatlan hangfalkábelek által begyűjtött zaj az erősítő visszacsatoló-hálózatán keresztül rákerülhet a bemenetre.

Ott intermodulációs torzítás útján beleszólhat a hangminőségbe, továbbá "mobiltelefonérzékennyé" teheti az erősítőt. Ez ellen a kimenettel soros ferrit bead-del vagy R||L hálózattal lehet védekezni (pl. 10ohm || 4,7uH), esetleg ezt kiegészítve az erősítő oldalán egy Zobel-hálózattal (soros 10ohm+100nF a föld felé).

4. ábra. Zobel-tagok az erősítő kimenetén. Elválasztják a kimenetet a hangszórókábel kapacitásától, valamint leszűrik a kábel által összeantennázott zajt, hogy az ne jusson rá a visszacsatoláson keresztül az erősítő bemenetére (forrás)

Megemlítendő, hogy az elektromágneses sugárzás elektromos komponensét könnyű árnyékolni – erre valók az alumínium készülékházak és a sodrony/alufólia szigetelésű kábelek. A mágneses komponenst csak akkor van esély jelentősen csillapítani, ha az nagyfrekvenciás (bádogkalitkák és permalloy szigetelésű kábelek használatával), az alacsonyfrekvenciás mágneses tér árnyékolása irreálisan vastag vaslemezt igényelne.

Ekkor a legjobb árnyékolás a zavarforrástól való távolság. Árnyékolt készülékház alkalmazásakor fontos, hogy a doboz oldalai egymással jó elektromos kapcsolatban legyenek! Festett doboz esetén pl. a csavarok feje alól kaparjuk le a festéket, továbbá használhatunk körmös alátétet is!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények