Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) schawo


schawo
titán

Nagyon jó :C

végre valaki, aki cikket ír a tápellátásról. Ez a vesszőparipám :)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#2) bkercso válasza schawo (#1) üzenetére


bkercso
nagyúr

:R
Lesz majd szó a többi dologról is. ;)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#3) f(x)=exp(x)


f(x)=exp(x)
őstag

Nagyon jó... :K

(#4) csasaKKP válasza bkercso (#2) üzenetére


csasaKKP
senior tag

Basszus, ezt s cikket május végén, vizsgaidőszak előtt kellett volna megírni! :DDD

Nagy respect az írásért, nagyon hasznos, és rendkívül hiánypótló! :R Kimondottan örülök, hogy ilyen részletesen foglalkoztál a tápellátással és és gyakorlati példát is hoztál. Várom a következő részt, ne hagyd abba. :) :R

[ Szerkesztve ]

"Life isn't some cartoon musical where you sing a little song and all your insipid dreams magically come true! So let...it...go!"

(#5) ƬΛЯΛ


ƬΛЯΛ
senior tag

Baromi sokat segítettél a tápzajjal kapcsolatban :K Köszönöm! :R

vapebook.hu - őszinte ecigi tesztek, vaperektől vapereknek

(#6) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Sokkal több képre lenne szükség benne. Ja és semmit nem írtál a PSRR-ről, ami IC-k táplálása esetén a leges-leges-leges-legalapvetőbb kérdés, sokkal jobban minthogy miről táplálod, vagy hogyan szűröd. PL egy OPA2132-nek (csak példa, mert népszerű) 110 dB PSRR-ja van 100 Hz-ig, így ha beleküldesz akár 10mV 50 Hz-es brummogó macit, akkor csak 31 nanovolt jön ki belőle.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#7) bkercso válasza Blindmouse (#6) üzenetére


bkercso
nagyúr

Próbáltam rövidre fogni és gyakorlatiasan segíteni. Igazad van abban, hogy a PSRR létezik. Fontosság szerint szerintem sokkal fontosabb, mit hallasz, vagyis hogy a különböző tápzajok hogyan hatnak az OPA (akár IC) hangjára. A zene ütemével összefüggő zajok pl. kifejezetten nem jól. (Az OPA2132 meg elemről sem szól jól, kicsi a felbontása. :B A kedvenc OPA627-eimet pedig majdnem elástam előszörre, mert nem voltak elszűrve a végfoktól! Kifejezetten untam őket. :Y )

:R, hogy elolvastátok!

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#8) #22145024


#22145024
törölt tag

Nagyon jó cikk, gratula! :K
A hosszú vezetékek okozta induktivitás mennyit nyom a latba a végső hangzás tekintetében? (hallgatva, nem mérve) Van értelme az elkók kivételével mindent SMD-re tervezni? Vagy egy jól összerakott thro' felépítéshez képest már nem hoz érdeni javulást, cserébe jóval drágább?

(#9) #16939776


#16939776
törölt tag

Nagyon fontos ami itt le van írva, rengeteg időt megtakarítható vele ha fejleszt az ember.

Ami még fontos, hogy törekedni kell arra hogy, a műveleti erősítők teljes sávszélességében egyenletes legyen a táp impedanciája, azon kívülre essen a kapacitások rezonancia pontjai.
Másrészt a stabok nagy része nem szereti direktben(<0.1Ohm Trace) a low esr kondikat...

[ Szerkesztve ]

(#10) bkercso válasza #22145024 (#8) üzenetére


bkercso
nagyúr

Köszönöm!
Nagyfrekin számolni kell vele, de a válasz függ a küldő- és fogadó oldal impedanciájától is. Tapasztalatom szerint furatszerelt erősítők is tudnak kiválóan szólni, nem feltétel az SMD. OPA-buffer táv =3cm esetén is ugyan olyan jól szólt, mint harmad akkora távolság mellett.
A differenciálerősítő viszont kicsi legyen, hogy a tápot jól lehessen hidegíteni!

NYÁK-topológiáról egyébként nemsokára tervezek még írni.

Duracellm...: Így igaz! Érdekes pl., hogy az SMD kerámiakondik impedanciaminimumának helye (frekvenciatengelyen) a mérettől jobban függ, mint a kapacitástól.
A stabok esetében elsősorban LDO-knál probléma a kis kondiimp., de azokból is van, ami ezt jól bírja. A felhasznált IC-k adatlapját mindenképp érdemes elolvasni!

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#11) binatone


binatone
tag

Nagyon köszönöm, mentve a könyvjelzőkhöz.

(#12) bkercso válasza bkercso (#10) üzenetére


bkercso
nagyúr

Annyival egészíteném ki, hogy az OPA sávszélességét ugye korlátozni szoktuk egy kis (5-100pF) visszacsatolókondival. Ezt én közvetlen a foglalat lábaira szoktam forrasztani, SMD-ben. Továbbá a gyors és ezért gerjedékeny OPÁ-k be- és kimeneti lábaihoz közel tegyük az ellenállásokat, cm-nél ne távolabb!

binatone: :R

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#13) #22145024 válasza bkercso (#10) üzenetére


#22145024
törölt tag

Értem, és köszi!
Az OPA részhez ha teszünk külön LDO-t ( a Buffer tápvonaláról hozva ), akkor többet ront az LDO által bevitt saját zaj a legérzékenyebb fokozatnál, mint amennyit szűr egyéb frekiken?

Várom a PCB-s részt is!
Valamelyik fórumon olvastam, hogy sokat jelent, ha nem a PCB két szélén van vezetve a +/- táp, hanem lehetőleg közvetlenül egymás mellet, mert így "nem fogja közre, nem teríti be" az egész elektronikát egy adott el.m. mezővel, hanem nagyrészt kisöntölik egymást. Persze ezt 2 rétegen elég nehéz kivitelezni, de ma már elég olcsó a négy réteg is. Ennek lehet gyakorlati jelentősége, vagy nem hoz hallható változást?

(#14) olbaidhun


olbaidhun
őstag

Nagyon szeretem a hasonló szakmai mélységű cikkeket. Köszönjük az írást. Tudnátok esetleg pár linket dobni kezdőknek a belépőnek számító alapokról?

Szeretném fejleszteni a műszerész ismereteimet.

[ Szerkesztve ]

7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

(#15) Aucor


Aucor
senior tag

Fú, ez nagyon jó lett! :R El is mentem, ennek biztosan hasznát fogom venni még. Köszi a cikket! :)

(#16) Béééla


Béééla
őstag

Még nem értem a végére, de már most viszketett a tenyerem, hogy köszönetet mondjak a cikkért! :R
A "Fejeserősítő prototíusok olcsón" pedig erősen témába vág :DDD

Bélabá

(#17) bkercso válasza #22145024 (#13) üzenetére


bkercso
nagyúr

Megint csak tippelni tudom a választ, de azt gondolom, hogy hoz a konyhára, mert az LDO zaja független a zenétől. De én cap-multipliert szoktam oda tenni, esetleg többet.

Ennek a tápvezetésnek nem ez az értelme szerintem, hanem az, hogy a tápkör induktivitása így kicsi, mert kicsi a hurokterület. Ehhez persze az is kell, hogy a kimenetet és a hangszóróföldet is a tápvezetékek mentén húzzuk.

olbaidhun: Hasonló témájú olvasnivalónak ajánlom a nagy gyártók (Analog Devices, Linear Technology, Texas Instruments, National Semiconductor) design note-jait és application note-jait. Illetve a nagyfrekis és nagyáramú (leginkább audio- és video opamp és -buffer) IC-k adatlapját.
Illetve Walt Jung blogját, meg Nelson Pass-ét, és írásaikat, könyveiket.

Köszi mindenkinek, aki értékeli! :)

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#18) Wasquez


Wasquez
senior tag

Ezt az áramkört egy meglévő kétutas vagy graetz pufferkondis kapcsolás és az erősítő közé lehet beiktatni?

PC

(#19) bkercso válasza Wasquez (#18) üzenetére


bkercso
nagyúr

A rajzon lévőt az erősítő fokozatai közé, de írok a pufferkondik körüli szűrésről is, csak olvasd el a cikket! ;)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#20) bkercso válasza bkercso (#17) üzenetére


bkercso
nagyúr

Cikkek a gyártók oldaláról:
AD
LT és [link]
TI

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#21) #16939776 válasza #22145024 (#13) üzenetére


#16939776
törölt tag

jelentős plusz költség és odafigyelést igényel kiépíteni, úgy hogy pozitív legyen a hatása.

Akkor van értelme, ha elég alacsony a LOD zaja, és a földelésen keresztül nem tud hozzá eljutni semmilyen zavar jel. Még azt is meg merem kockáztatni, hogy potenciálfüggetlen helyi táplálást ildomos ilyenkor kiépíteni, és ennek a GND-jét összekötni a csillagponttal, amin így a szabályzók árama/zaja nem, csak a jeláram folyik át.
És még így sem biztos, hogy segítünk a kapcsoláson a plusz alkatrészezek beépítésével, ha nem ez a fokozat volt a szűk keresztmetszet, és mondjuk a külön táp trafója jótékonyan szórhatja a csillagpontot, vagy a betervezett pufferkondenzátor mikrofóniás lehet idővel.

(#22) bkercso válasza #16939776 (#21) üzenetére


bkercso
nagyúr

a külön táp trafója jótékonyan szórhatja a csillagpontot
Ezt hogy érted? Szórni hurkot lehet, és leginkább akkor szór egy trafó, ha a félteljesítménynél jobban hajtjuk. :R
Az LDO-t amúgy ugyan úgy tehetjük a két féltáp közé, mint a bemutatott szűrést, és akkor nincs GND-probléma (ami valóban problémát tud okozni!).

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#23) bajnokpityu válasza bkercso (#2) üzenetére


bajnokpityu
félisten

Gratulálok;)

eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

(#24) #16939776 válasza bkercso (#22) üzenetére


#16939776
törölt tag

Nem lehet mindent optimálisan oda kötni, főleg nagy alkatrész szám esetén, jobb ha nincs a közelben.
Nagy kapacitás, gyors egyenirányítás, és alacsony belső ellenállású trafó esetén elég meredek áram impulzusok keletkeznek. Ha ezek kijutnak csinálhat kis gubancot.

(#25) #22145024 válasza bkercso (#17) üzenetére


#22145024
törölt tag

Értem!
A PCB-s résznél esetleg a guard trace/ring dolgokra is kitérsz? Vagy ez már nagyon messze vezetne és amúgy sem sok köze van a tápvonalak tökéletlenségéből fakadó hibáknak?

Duracellm...:
jelentős plusz ktsg, de eléggé betonbiztos megoldásnak tűnik. (mondjuk egy 6120-as fülesvégfok esetén a fő tápvonal mehetne TPS7A47xx-ről, az OPA meg egy plusz 50-100mA körüli, wgyéb low noise LDO--ról, esetleg csak bkercso által felvázolt szűrővel elválasztva.)

(#26) pgajdatsy válasza bkercso (#20) üzenetére


pgajdatsy
újonc

Köszi a cikket!

(#27) #16939776 válasza #22145024 (#25) üzenetére


#16939776
törölt tag

Úgy már megérheti.

Azon a "szinten" már TPA-t megpróbálnám egy tápfeszről egy, egy-egy lod-al. Balanced meghajtva, földfüggetlen kimenetekkel, bemeneten meg inkább valami kevés alkatrészből álló diszkrét kapcsolás: pl ennek a line-stage-e(15. old.) csak a zéneres áramgenerátor helyett(Q313,D301,R315) fix áramú diódával, és értelem szerűen a hangszínt ártalmatlanná téve.

Azután nem halálra keresni magad vele ;)

esetleg csak bkercso által felvázolt szűrővel elválasztva. az egy igen nagy találmány, HF nehezen megy át rajta, nem úgy mint az ehhez képest lassú LOD-okon :K

[ Szerkesztve ]

(#28) #40935168


#40935168
törölt tag

Kíváncsiságból elolvastam, mert fater villanyosmérnök, építgetni is szeret, továbbküldtem neki.

De kezdem kb. érteni, milyen a barátnőm számára az a "kínai", amit én beszélek néha kockanyelven mondjuk IT-s haverokkal. :DDD :DDD :DDD

(#29) #22145024 válasza #16939776 (#27) üzenetére


#22145024
törölt tag

"Azon a "szinten" már TPA-t megpróbálnám egy tápfeszről egy, egy-egy lod-al. Balanced meghajtva"

Erről adnál vmi linket? Ezt így nem vágom.
( A LOD gondolom LDO-t jelent)

Igazából nem tudom, hogy van-e értelme hülyére tuningolni egy relatíve szerény képességű TPA6120-at mindenféle speckó dologgal. A bemenetet mindenképp, legalább az elején ne herkenjen már le a jel.
A "szerényet" természetesen a csúcskategóriához mérten gondolom, nem a temérdek konzumer szeméthez viszonyítva. (aka: guilding a lily...)
A cikk által hivatkozott szűrő szerintem pont passzol egy ilyen IC-s HPA megoldáshoz. De persze azért továbbra is kiváncsi vagyok a fenti linkre ;)

(#30) #16939776 válasza #22145024 (#29) üzenetére


#16939776
törölt tag

Inkább megrajzolom :)

Elég neki 1x10-30V, erre elég az 1db LDO és egy oldalra 1db TPA 6120.
A 2 bemenetet szimmetrikus jellel hajtva lehet még hozni: saját-zaj, tápzajelnyomás, áthallás.
A kimeneten a GND-n futó áramokat kikerülve még egyel kevesebb a probléma.
Jó, OPA-val egyszerűbb a bemenet, de ha drága LDO-ra van igény hozzá, akkor ez a pár diszkrét alkatrész már nem lehet olyan rémisztő ;)

Azért kíváncsi lennék Bkercso véleményére, ha erre jár.

[ Szerkesztve ]

(#31) #22145024 válasza #16939776 (#30) üzenetére


#22145024
törölt tag

ok, de dobj már fel egy skiccet a tápvonalakkal illetve, be-kimenetekkel, ha lehet. :) (vizuális tipus vagyok :D )

(#32) #40935168


#40935168
törölt tag

Nem tudom, ismeritek-e a DIY Audio-t, jó kis aranybánya fórum.. [link]

(#33) #22145024 válasza #40935168 (#32) üzenetére


#22145024
törölt tag

szerintem itt kb mindenki ismeri, a "leányvállataival" egyetemben

(#34) Callisto válasza #22145024 (#33) üzenetére


Callisto
őstag

Kiváló, könnyen érthető, tömör megfogalmazás (fél)laikusok számára. Köszönöm, nagyon kellett!

"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee

(#35) #16939776 válasza #22145024 (#31) üzenetére


#16939776
törölt tag

Itt egy vázlat:[link]
a két müv.er. egy db TPA6120 belseje lenne, csak lusta voltam összerakni új alkatrészt. :B

[ Szerkesztve ]

(#36) #25954560


#25954560
törölt tag

ezigen! vegre megint vmi igazan szakmai. koszonjuk. a tobbi tervezett irassal egyutt komplett kicsi irodalom lesz :)

(#37) #22145024 válasza #16939776 (#35) üzenetére


#22145024
törölt tag

a tápvonalak továbbra sem tiszták nekem a TPA körül :B

[ Szerkesztve ]

(#38) #16939776 válasza #22145024 (#37) üzenetére


#16939776
törölt tag

Egyszer össze van kötve a RVCC- és LVCC-, ide van bekötve a LDO előtti puffer-kondenzátor "-" lába, és a LDO feszültségosztójának az alsó tagja. Ez a GND
Másodszor össze van kötve a RVCC+ és LVCC+ a LDO szabályzott kimenetével, az LOD feszültségosztójának felső tagja, valamint a LDO "remote-sens" bemenete. Ez a TPA-ic +UT-ja

És ezen a két pont közé a kötelező hidegítő kondenzátorok vannak kötve.

Maga az erősítő kapcsolás "full-Bridge" vagy a H-híd megoldásra épül mint a dc-dc konverterekben vagy d-class erősítőkben szokás.

(#39) bkercso válasza #22145024 (#25) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem csak táp szempontjából tárgyalom majd a NYÁK-topológiát. Valami hasonlóról lesz szó, mint a guard.

Igazából nem tudom, hogy van-e értelme hülyére tuningolni egy relatíve szerény képességű TPA6120-at mindenféle speckó dologgal.
Nagyon is van! Én OPA627 hurkában használom kompoziterősítőként, és 2. legjobb erősítőm (balra). Közvetlen a powerpad leforrasztása mellett balra láthatsz egy 2,2u-s 0805 X7R kondit, ami a TPA két tápsíne között csücsül, nagyon fontos odatenni! Innen megy tovább a táp az egyik ágban egy RC-szűrőre, amit szintén láthatsz: 0805 22ohm + 47u; másik ágban meg alul van egy cap-multiplier. Ez a két szűrő sorba van kötve.

De 4. cikkemben tervezek majd ismertetni egy hasonló, furatszerelt, könnyen megépíthető és kiváló hangú (saját mércémmel) erősítőt...

Eperkutyus: Jó dolgok vannak a DIYAudio-n, csak szinte mindenki süket, sajna. Megkérdezi valaki, van-e tapasztalat valaminek a hangjáról, mire mindenki a műszaki paraméterek alapján kezd találgatásba. :( Építenek valamit, aztán megmérik, de "a hangját nem tudom megítélni...". Van néhány figura, akik hallanak, őket érdemes megismerni.

Duracellm... #35: Ez a "szimaszim"-nek is nevezett differősítőtopológia a kedvencem! A legjobb IC OPÁ-k is ilyennel szereltek.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#40) bkercso válasza #16939776 (#35) üzenetére


bkercso
nagyúr

AZ a gond ezzel a kapcsolással, hogy a TPA6120 nincs a bemenőkör visszacsatolóhurkán belül. Ugyan csak sugallva van a cikkben, kimondva nincs, de az az igazi, ha az OPA (esetedben a diszkrét differősítő) kiszedi a végfok torzítását. A vázolt kapcsolásodban szerintem szintén várható hasonló "kötelező" hangzás, mint amit aszimmetrikus kapcsolásában tapasztaltam a 6120-nak.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#41) #22145024 válasza bkercso (#39) üzenetére


#22145024
törölt tag

WOW, akkor várok még a PCB gyártással!

Lassan kezdem érteni ezt a szűrős dolgot. Köszi mégegyszer nemcsak a cikkért, hanem a kommentekért is!

A fotón látottakra reagálva:
Nálad nem melegszik túlzottan a TPA ilyen kis rézfelületen? Nem mintha az enyém ki akarna gyulladni, de kb 3x ekkora felületen is elég forró (ha jól emlékszem +/-15V-on eszik üresjáratban tápáganként 30mA-t)
Nem ad jobb csatornaelválasztást a bemeneten 2db RCA, mint az egybenőtt JACK alljzat?
(SMD.hu-ban egyébként régebben árultak jó minőségű 3.5 jack aljzatot, az nem gyötörte meg a dugót)

(#42) bkercso válasza #22145024 (#41) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nm! Végre van időm írni...

Nem melegszik, még 24V-os adapterről sem, elemről meg pláne. Ha tartósan tudd érinteni, az nem számít melegnek amúgy. Ez 2x1W-ra is képes +-12V-ról 25 ohmra, annyira meg csak nem terheled...

Köszi a tippet, meg fogom nézni. Hordozhatóban az RCA ugye nem játszik most. És amúgy sem ad jobb csatornaszeparációt, ahogyan majd lesz róla szó. Amúgy forrásoldalon is összekötik az RCA két kábelének földjét.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#43) totya694 válasza bkercso (#42) üzenetére


totya694
őstag

Üdv!

Csak így tovább Mester :K :R

Üdv:Attila

(#44) bkercso válasza #22145024 (#41) üzenetére


bkercso
nagyúr

Szerintem amúgy gerjed a TPA6120-ad, ha hűtve is melegszik. Könnyen gerjed, mert gyors, ráadásul áramvisszacsatolt, és azok érzékenyek rá, ha az invertáló bemenet kapacitíve csatolódik valamihez. Én is megnöveltem a visszacsatolóellenállások körül a ground plane távolságát 30 mil-re, és az ellenállások forrpadjeinek távolságát is. Illetve lekapartam a forrasztásból visszamaradt gyantát az adott láb és ellenállások körül.
A kimenetet meg csatold el a vezetéktől egy ferrit bead-del, közel az erősítőhöz, de a visszacsatolóhurkon kívül! Min. 1A-es legyen, nehogy kimozduljon a lineáris tartományából és így torzítson, mert azt nem szedi ki a hurok!

Köszi Pityu, Totya!

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#45) #22145024 válasza bkercso (#44) üzenetére


#22145024
törölt tag

Mondjuk könyen lehet, hogy bőven a hallható tartomány felett gerjed vhol. Átlagos fülessel ezt nem tudtam megítélni, szkópot meg sosem látott a panel. :)
Igazából csak kiváncsi voltam, hogy (nagyon) kommersz fülessel van-e különbség egy normál, szellős, thro' felépítés és egy nagyon zanzásított SMD közt, de gyakorlatilag semmi. ( ehhez nyilván hulladék volt a monitorozó eszköz.... Pedig az SMD-s kivitelen panasonic kondik, meg susumu ellenállatok vannak. Egy szó mint száz, kell egy jó fejes is hamarosan)
Most nincs előttem a terv, de szinte biztos, hogy a clearance nem éri el a 30mil-t. Gyanta szvsz nem nagyon maradt, IPA elég jól lepucolja a maradványokat.

"A kimenetet meg csatold el a vezetéktől egy ferrit bead-del"[/I]
Mármint az OPA kimenete egy soros ferrite bead-en keresztül menjen a terhelésre, ami egyből a visszacsatoló e.állás után van?

(OFF)(I)
"és azok érzékenyek rá, ha az invertáló bemenet kapacitíve csatolódik valamihez"(/I)(/OFF)
Valszeg itt van a kutya elásva, mert erre biztos emlékeznék, hogy figyeltem-e rá.
(Nyák: ha van kedved meg időd, átküldeném a nyáktervet, hogy látsz-e rajta kardinális marhaságot.)

[ Szerkesztve ]

(#46) bkercso válasza #22145024 (#45) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ahogy itt van, úgy, a kimenettel sorba. A bemenetre is kell kb. 50 ohm, közel az IC-hez. És a két féltáp közé 100n+1-10u, előbbi közvetlen az IC-hez.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#48) ABee


ABee
tag

Hiánypótló és mélyen szántó cikk. Gratula hozzá!

(#49) rukh


rukh
aktív tag

Remek, kösz :)

Üdv mindenkinek, Rukh

(#50) Plazmacucci


Plazmacucci
félisten

Jó írás, várom a folytatást.

Más: nem akarja valaki feléleszteni a hifi ezt a topikot? :)

[ Szerkesztve ]

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#51) bkercso válasza Plazmacucci (#50) üzenetére


bkercso
nagyúr

"várom a folytatást"
Beadva... :)

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#52) Dark Archon válasza Wasquez (#18) üzenetére


Dark Archon
addikt

Pont ez jutott eszembe nekem is. Pedig építettem erősítőt anno, de nem tudtam hova tenni a kapcsolást. A szöveg alapján - főleg a cím alapján - én is oda tettem volna, ahova te. Hiányzik egy ábra, legalább blokkvázlat szintjén, főleg, hogy a 3. ábra alá írt szöveg a második mondattól már mintha nem is az ábrára vonatkozna.

Szóval, kedves bkercso, tényleg hiánypótló írás, köszönjük, de az elektronikából kicsit kiesettek számára lehetne egyértelműsíteni. Még a végén kedvet is kapnék a közel 20 éve, technikumban barkácsolt erősítőm rendbe tételében :)

[ Szerkesztve ]

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#53) bkercso válasza Dark Archon (#52) üzenetére


bkercso
nagyúr

A 10 ohm, 100 u alkotja a szűrőt, amiről a 3. ábra képaláírása szól. ;)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#54) Dark Archon válasza bkercso (#53) üzenetére


Dark Archon
addikt

Ja, hogy a műveleti erősítők maguk a fokozatok és nem a tápellátó szűrő alkatrészei... így már azért világosabb :B

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#55) bkercso válasza Dark Archon (#54) üzenetére


bkercso
nagyúr

"A jelerősítő fokozat(ok) tápját szűrjük el a teljesítményfokozat(ok) tápjától"
Ennél egyértelműbben nem sikerült megfogalmaznom. :B

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#56) --Tomee--


--Tomee--
csendes tag

Gratulalok a cikkhez! Sokan elnagyoljak a tap konstrukciojat, ahogy irtad is. Maximalisan egyet ertek, remek ez a leiras! Meg tobb ilyet! :R

[ Szerkesztve ]

Tegnap is ma feküdtem le, de ma is holnap fogok!

(#57) tjozsi


tjozsi
csendes tag

Végre! Egy egyszerű, érthető és fellengzős gondolatoktól mentes írás. Veszek egy marék 100 nF-os kondit és minden erősítőmbe beépítem! Egyébként a kisDAC szépen muzsikál. Több barátomnak kellett volna ilyen, kár, hogy már nem csinálsz. Amit ilyen árban megvesznek (bárhol), azoknál ez sokkal jobb, és ezt ők állítják. Üdv!

(#58) #22145024


#22145024
törölt tag

Mikor jön a folytatás? Már két hete kint kéne legyen... :)

(#59) bkercso válasza #22145024 (#58) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem tudom. 10 napja adtam be. Türelem... :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#60) Fidoka74 válasza schawo (#1) üzenetére


Fidoka74
csendes tag

Ha már ekkora titok ez.., én ezeket a tanácsokat adnám...:

A megfelelõ kábelezés többek között arról szól, hogy az erõsítõn belüli földelendõ pontokat, nem tetszés szerint kötjük össze. Minden pont csak egy irányból lehet földelve, ha több irányból van akkor un. "földhurok" keletkezik ami az erõsítõre nézve káros hatású (zavarérzékeny lesz). 2 általános stratégia van, az ún. csillagpontos, és a sorosan felfûzött földelési megoldás. Tehát pl. kifejezetten tilos úgy földelni mint egy autóban (a testhez kötni). A készülék háza is csak egyetlen ponton lehet földelve (általában a bemenet környékén érdemes). Nálam ez is egy kondin keresztül van (tehát DC szempontból a ház szigetelt) Persze ha védõföldes a hálózati kábel akkor ezt is hozzá kell kapcsolni a házhoz. A másik dolog a táp kábelezése. Ha közös a táp akkor hasonlóan nem szabad "hurkot" csinálni. az összetartozó kábeleket azonos nyomvonalon kell vezetni. Célszerû minden panelnak külön tápot adni, de a végfokoknál ez nem mindig megoldható. A többi panelnak meg általában elég ha külön - külön táp IC-je van tantálkondikkal hidegítve, ezen nem szabad spórolni. Az együtt futó összetartozó kábeleket össze lehet sodorni ez csökkenti a kábel zavarsugárzását és a zavarérzékenységét. Nyugodtan lehet árnyékolt kábeleket használni de a megfelelõ földelésre ugyanúgy figyelni kell. Ha jó a kábelezés akkor az erõsítõ kivezérlés nélkül csendben szokott lenni. Ha a hangszóróból hallatszik az 50 vagy 100Hz -es brumm akkor annak is lehet a kábelezés az oka. A másik dolog a megfelelõ keresztmetszetû kábel, ahol nagy áram folyik oda vastag vezeték kell. Az egyenirányító és a kondik közötti szakaszon a töltõáram, impulzosok formájában megy a kondi felé ( C osztályú egyenirányítás) hacsak nincsenek nagyméretû fojtótekercsek is az egyenirányító után kapcsolva. Ezért az egyenfeszt közvetlenül a kondi lábáról kell elvinni, a kondi és az egyenirányító közötti kábelen nem lehet elágazás. Ha messze van a kondi az egyenirányítótól akkor duplán kell kábelezni.Sok gyár azért használ teljes nyákot az erõsítõiben, hogy ne legyen kábelezés. Azt egyszer megtervezik jól, aztán a tajvaniak - akik összerakják - már nem tudják annyira elszúrni...... :R

"Hunnan gyütté, Kazincbarcelónábúl?"

(#61) bkercso válasza Fidoka74 (#60) üzenetére


bkercso
nagyúr

Köszi! :R A hurkot el is felejtettem megemlíteni a másik cikkben, pótoltam is!

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#62) ekkold válasza Fidoka74 (#60) üzenetére


ekkold
őstag

Fidóka! A forrás ahonnan kopiztál, lemaradt az idézetedből.

(#63) halhatatlan


halhatatlan
aktív tag

Üdv! rdeklődnék, két dologról hogy mi ez? És hol lehet beszerezni? Mert forrósodnak a Sony erősítőben, illetve nem szól csak egy hangfal a négyből!

(#64) bkercso válasza halhatatlan (#63) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ellenállások. 390ohm és 470ohm. 5% tűrésűek és ránézésre 5W-osak. Bármelyik alkatrészboltban kapni, pl. Lomex, Elektrokontha, TME, HQ Elektronika.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#65) halhatatlan válasza bkercso (#64) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

köszönöm a választ!

(#66) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

up

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#67) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Urak, szakik !

A kincses fiókban találtam egy ilyen korosabbnak hívható motyót. Bevethetô, érdemes ? Háromfázisú hálózati zavarszûrô, a fázisokat párhuzamosan kötve egy fázisra is jó sztem.

Belül szép ép mindene, kondik, ellenállások, maku az egész.

[kép] [kép]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#68) ozzy711 válasza Dißnäëß (#67) üzenetére


ozzy711
őstag

Szerintem igen, bár az 5 amperes terhelhetőséget figyelembe kell venni ( bár, ha egy fázist nézünk, akkor lehet pont a háromszorosa, majd kijavítanak).
Az már más kérdés, hogy milyen lesz a hangra gyakorolt hatása.

[ Szerkesztve ]

(#69) bkercso válasza Dißnäëß (#67) üzenetére


bkercso
nagyúr

Aha!
De az 5A nem lesz nagyobb, hoszen azt a tekercsek és a csatik áramterhelhetősége limitálja.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#70) Dißnäëß válasza bkercso (#69) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ok koszi !

Ajanlottak meg azt is, h a parhuzamos kapcsolas miatt 1 fazisra 1 agat hasznaljak csak, ne a 3 fazist osszekotve, igy maradnak a kapacitas es induktivitas ertekek a nevlegesen.

Koszi, kiprobalom. Cirko indulasnal van egy kis cirip a PC-s mini "hifin".

:R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#71) bkercso válasza Dißnäëß (#70) üzenetére


bkercso
nagyúr

Párhuzamosításnál az áramterhelhetőség összeadódik, míg a töréspont nem változik, hiszen az induktivitások replusszolódnak (harmadolódnak), a kapacitások összeadódnak (háromszorozódnak), így a töréspont képletében szereplő geometriai átlaguk változatlan marad.
Annyi változhat, hogy a tekercsek magjai nem telítődnek annyira, így kicsit nagyobb marad az effektív induktivitás adott áram mellett. De a mini hifi által fogyasztott ~200mA mellett ez nem számít.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#72) Dißnäëß válasza bkercso (#71) üzenetére


Dißnäëß
veterán

:R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.