Hirdetés

i7-2600 Hyper-threading

A kérdés: mire jó hyper-threading 2 és 4 mag esetén?

Fogyasztás és összefoglalás

Fogyasztás

A fogyasztási értékek az i5, i7 esetén még helytállóak, mert az Intel sem tesz mást, csak letiltja a HT-t a kisebbik processzorban, de az i3 felirat inkább csak tájékoztatásra szolgál. Bár a load értékek pár W-al lehetnek csak magasabbak egy tényleg csak két magos Sandy Bridge-nél. A HT magonként kb. 5-6W-al emeli a fogyaszást teljes terhelésnél. Nem koppig terhelve ez inkább csak 2W-ot jelent, ami mérhető, de jelentéktelen.

A turbo boost hatását leginkább az egy processzor magot - és GPU-t halálra - terhelő furmark alatt lehet mérni. Pár W-al kell fizetni a plusz teljesítményért. Szerintem ennyit megér.

Hirdetés

Az i7 feszültsége jól csökkenthető, amihez offset módban tettem meg. Így minden állapotban ugyan annyit csökken a feszültség. Ez a darab 120 mV-ot engedett. Teljes terhelésnél ez 17W-ot jelent, Battlefield 3 alatt már csak 14-et. Ha jelenleg nem érdekes, de kánikulában ez már jót fog tenni a gépnek.

Értékelés

Minden egyes teszt egyre tovább tart. Majd két hétig méregettem. Szerencsére két időigényes rész is linuxon alapult, amit le tudtam scriptelni. Az először kitűzött tesztek megvoltak 3 nap alatt, de bejött még a Diablo és a virtualizáció. Ez utóbbi vitte el az idő nagy részét és minél több információt sikerül összeszednem, annál jobban látom, hogy milyen keveset is tudok a témáról. Ettől függetlenül megpróbálok válaszolni az eredeti kérdésekre:

Mennyit jelent a HT 2 és 4 fizikai mag esetén?

2 mag (i3): A programok nagyon vegyesen viselkedtek. Egyre kevesebb az olyan program, amelyik csak 1-2 szálat használ. Ezeknél a programoknál a HT, de a négy fizikai mag is teljesen felesleges. A programok túlnyomó része már képes részben kihasználni a kettőnél több magot, de ezek sem igazán profitálnak a HT-ből.
Gyakorlatilag hibahatáron belüli eredmények születnek, néha lassabbak, néha gyorsabbak pár százalékkal. A játékok jó példák arra, hogy nem jelentős (2-4%) lassulás mérhető benchmarkok alatt, de ha a töltési időket és az AI által terhelt méréseket nézzük, akkor sokkal egyenletesebb a játékmenet. Fontos, hogy a HT -re nem felkészített programoknál néha akadás figyelhető meg, de a Battlefield 3 esetében ezt pl. patch-el javították. A maradék pár program minden erőforrást fel tud használni, ilyenkor akár 20-25%-al gyorsulhat a program. Ritka, de van olyan program, mint pl. a LinX, ami radikális lassulással reagál.

4 mag (i5 vs i7): Az előző csoportosítás alapján egyszerű a kép. 4 magnál a hyper threading csak akkor hoz előrelépést, ha olyan programot futtatunk, ami maximálisan ki tudja használni a gépet. A virtualizációs teszt megmutatta, hogy mennyire számít az OS és szinte biztos vagyok benne, hogy némi kernel turkálással tovább lehetne ezt finomítani. A sokakat érdeklő játékoknál szinte mindenre elég egy i5.

Van-e értelme e turbo boostnak?

A turbo boost-ra a bevezetésekor sokan mondták, hogy "gyári tuning" és, hogy "csal az Intel". Szerintem nagyon jó ötlet, a sok magos processzorok teljesítményét akár 10%-al is meg tudja emelni single thread programoknál.

Mennyire lehet csökkenteni a CPU mag feszültségét?

120mV-al, ami kb. 10%-ot jelent, de ebben mar benne van egy 20mV-os biztonsági lépcső is. A különbség akár 17W is lehet, de normál terhelt állapotban inkább csak 10W a különbség. Ez hőmérsékletben 5-6 Celsius, ami kánikulában jóval halkabb ventilátort jelent.

Diablo hogy fut IGP-n?

Tudom, hogy nem volt benne az eredeti célok között, de nem tudtam ellenállni. Egész szépen fut, a HT-t kikapcsolva még inkább.Igaz, ilyenkor a töltések érezhetően tovább tartanak, de az irtás a lényeg.

Összegzés

A tesztek után három pontban tudnám összefoglalni a tapasztaltakat:

- Két mag esetén a HT jól jön. Igaz néha előfordulhat akadás, de a programok túlnyomó többségénél vagy minimális az eltérés, vagy érezhető előnyt jelent.
- Négy fizikai magnál a HT csak néhány esetben hasznos. Otthonra, játékhoz fölöslegesnek tartom.
- Érdemes mérni a HT hatását, ha sokat használunk egy komolyabb programot, mert lehet, hogy kikapcsolva akár gyorsul is az alkalmazás. Ez kiemelten igaz szerver oldalon (adatbázis, web szerver...) és terheléstől is függ.
- A Diablo 3 egész szépen fut IGP-n.

Azóta történt

Előzmények