Hirdetés

Computex blog, minden nap frissül!

Utazás

Köszöntöm a kedves olvasókat a Computex úti beszámolóban! Az elkövetkező napokban igyekszem a nagy tajvani kiállítás minden részletéről beszámolni. Eredetileg úgy volt, hogy Thrawn megy ki, de sajnos a szervezete közbeszólt. Szerencsére most már jól van, ereje teljében. Mi is ez a Computex? Hardveres kiállítás a hardverek Mekkájában, Tajvan fővárosában, Taipeiben. Állítólag ez a legfontosabb ilyen jellegű kiállítás, szóval nem hiányozhat róla a Prohardver sem. Idén június 1 és 6 között tartják meg, végig a helyszínen leszek.

8:41 – félúton Budapest és Frankfurt között
Ez az első szakasz, amolyan bemelegítő a maratoni, 13 órás interkontinentális repülés előtt. Az a meredek, hogy egy olyan netbook van nálam, amin elvileg az egész út alatt pötyöghetek. Ennél meredekebb, hogy ez a Wind U115 olyan cuccal van szerelve, amit bármelyik másik cég is lazán megcsinálhat, mi meg jól megvehetjük.

Nagyban folyik a tesztelés

Hatkor keltem volna, de ráhúztam még felet. A kis „örökmozgók” úgyis azt tippelték, hogy csak 7 után lesznek készen. Mos már majdnem 8 van, kettő be is halt, de az egyik még bírja (direkt nem írom ide, hogy melyik). Ilyen a kilátás az "irodában", így reggel.

Balról jobbra: X60, HP 6930p, desktop gép, Wind U115, Aspire One 751, Eee PC 1000HE. Szóval érdekes tesztekre lehet számítani a közeljövőben. Meg megyek Computexre is…

Csináljunk GPU adatbázist!

CPU-s vonalon több elég használható adatbázis létezik a GPU-k világa viszont távolról sincs ennyire feltérképezve. Gondoltam a Logout látogatóközönsége hardverben és programozásban is van azon a szinten, hogy összerittyentsen egy nagyon jól használhatót. Ebben kérném a segítségeteket!

Valami olyasmire gondoltam, ami egyesítené magában az inteles és AMD-s processzor-összehasonlító jó tulajdonságait. Szóval szűrhető valami szinten, és lehetőséget ad az egyes modellek összehasonlítására. Plusz bele lehetne szőni a Prohardveren és Logouton, esetleg más oldalakon megjelent leírásokat és valamiféle teljesítmény szerinti rangsorolást.

Ennek a megvalósításában kérem segítségeteket!

Okosabb vagy, mint egy ötödikes…?

Avagy, talán sejtem, miért lesz hivatalosan hülye a magyar gyerek. Péntek este van. Vista Readyboostot próbálok tesztelni, és közben megy a hátam mögött a TV: Okosabb vagy mint egy ötödikes? Elvileg igen, mert tudok integrálni (még), programozni, egész rendesen angolul (meg egy-két szláv nyelven) és még pár dolgot, amiből meg is élek az agyamat használva. Persze sejtettem, hogy mi lesz; megkérdezik hány bibéje van a kankalinnak és hasonlók. Hát, sajnos nem csalódtam. A kérdés: hány vulkanikus hegysége van Magyarországnak? A sok kis lurkó felsorolt vagy hetet-nyolcat, bravo! Naná, hogy a felnőtt versenyző nem tudta a választ! Miért is tudta volna? In-real-life van ennek az infónak gyakorlati haszna? Vagy múlt hétről: mire jó az, ha tudom, hogy Hérát hívták tehénszeműnek a mitológiában, vagy hogy az erdő legalacsonyabb szintje a gyökérszint (mondjuk ezt még sejtettem is, hisz bioszból érettségiztem vagy 10 éve). Most mondhatnátok azt, hogy barbár vagyok, és nem értékelem a tárgyi tudást, meg de szerintem tök fölösleges ilyenekkel terhelni a gyereket, aki közben a mindenféle tesztek szerint nem tud megoldani olyan helyzeteket, ahol érteni, következtetni kell (funkcionális analfabétizmus). Szerintetek jó ez, és csak én látom furcsán a világot? Vajon nyugaton is ilyenekkel tömik a gyerekek fejét? Mert Szlovákiában biztosan, ott is megy ez az ötödikeses műsor.

Szomorú vagyok…

Előbb olvasgattam a Radeon HD 2900 XT cikk fórumtopicját (de elég sok másikra is érvényes, amit most írok) ... nem kellett volna. Van egy problémánk, amire mostanában egyre többször hívják fel a figyelmet. Az a neve, hogy funkcionális analfabétizmus. bambano múltkor a PH-s fórumozókra is ráhúzta [link]. Miért nem lehet értve, figyelmesen olvasni? Miért kell a tényálladékból a nekünk tetsző néhányat kiválasztani, többit figyelmen kívül hagyni, és az alapján nyilatkozni? Miért kell meg nem értve, almát a körtével összehasonlítani? Miért nem lehet kérdezés előtt gondolkodni (keresni)? Miért kell flémelni? Azon már elgondolkodtatok, hogy az az igazság, amiről szentül meg vagytok győződve, nem is biztos, hogy igazság? Ideje lenne...

Tudom, fórum meg mindenki megmondhatja a véleményét, meg az alapelvek keretein belül mindent lehet, de kell is? Van egy mondás, ami rémlik valahonnan és nem írott szövegre vonatkozik, de szerintem jó lenne megfogadni fórumozással kapcsolatban is:

Mielőtt szólsz, gondold meg, hogy amit mondasz, többet ér-e mint a csend, amit megtörsz vele.

Aztán lehet, hogy én vagyok a hülye, túl sokat várok. Majd legközelebb csak képek lesznek a cikkben és a végén arasznyi betűkkel az, hogy „JÓ” vagy „NEM JÓ”

CeBIT Live - csajok

Amikor ezek a sorok íródnak éppen éjjel 1 óra van. Három jó munkásember itt szuszog a zsebkendőnyi szobában, én meg egy órája képszerkesztek, hogy meg legyen amit kértetek, a csajok. Hozzá kell tenni, hogy ezek a PC-s részleg lányai, Bogék szerint a mobilos oldalon jobb a felhozatal No, majd holnap meglátom… Azért nehogy azt gondoljátok, hogy egész nap csak csajokra kattogtatásból állt! Rengeteget kellett gyalogolni (brutális nagy a Hannoveri „Messe”), tárgyalni, különböző termékmagerekkel és PR-esekkel beszélgetni, hírünket, nevünket öregbíteni, meg persze nektek tudósítani.

Kedvesek, fiatalkák és aranyosak voltak a Commodore-os csajok, kár, hogy az a médialejátszós kütyü már nem méltó a régi nagy névhez. Azért valami PC konfigos Commodore-ok is voltak.

[kép]
Nagyobb kép [link]

Nagyon vadító párost találtam az XFX standján, ahol később a nagy Fatal1ty is feltűnt, egy kis Quake 3-as alázás kedvéért. Nem voltam soha nagy Q3-as (fLeSs annál inkább). Három ellenfelet néztem meg a platformos pályán, egyiknek sem sikerült pozitív killel fraggel végezni. Bár szemre a mester felszedett pár kilót, azért skillben még nagyon ott van. A következő állomás a Hauppauge standja volt, ahol németül demóztak valamit. Nem sokat értettem, de a csaj szerintem jó volt.

[kép]
Nagyobb kép [link], [link]

Fú, de szerettem volna Mini lenni, legalább egy kis időre.

[kép]
Nagyobb kép [link], [link]

A WCG (World Cyber Games) pavilonjában Razer lányait és két amazont találtam.

[kép]
Nagyobb kép [link], [link]

Nagy kedvencem az OCZ-s csajszi volt (élőben sokkal jobban nézett ki mint képen), de tán az egész nap legjobb nője egy látogató volt; nem illik, de azért az előnyösebbik részét lekaptam.

[kép]
Nagyobb kép [link], [link]

Bog szerint nincs jó német nő, szerintem azért akad néhány. Például a hostess csajok között, de a testfestéses motoros sem volt rossz.

[kép]
Nagyobb kép [link], [link]

Ez a Thermaltake felirat is egész jó helyre került.

[kép]
Nagyobb kép [link]

Végül a napit záró Conceptronic, Devil, Tulip partin – ahol nem mellesleg, jó volt a bor és a zene – találtunk egy jó kis barnát.

[kép]
Nagyobb kép [link]

CeBIT Live

CeBIT Live

11 óra van, megjöttünk (a szent Lexusszal), beregeltünk, van Internetkapcsolat, kezdődhet a móka. A tegnapi utazás nagyszerű volt, bár a fricc vámosok kiszedtek minket a sztrádáról és megnézték, mi jót szállítunk. A gyakorlott kollegák aszondják, soha ilyen jó idő a CeBIT-en még nem volt. Lehet vagy 15 fok. A mai terv a nagy nevek körberohanása (AMD, Intel) és a VGA-s, hűtős, tápos, házas lényegességek. Este Logitechnél lesz valami hivatalos szereplésem is. No, nem szaporítom a szót, megyek a dolgomra, villogtatni a mágikus Presse belépőt Akit valami konkrét extraság érdekel, írjon, igyekszem megnézni.

fUnc egérpadok

Az alábbi cikk nem jelent meg a PROHARDVER!-en, mert a bemutatott termékek itthoni elérhetősége korlátozott. Úgy gondoltuk mindazonáltal, esetleg mégis érdemes megosztani tapasztalatainkat a márkával kapcsolatban.


2051-et írunk. Doomon, Quake-n, CS-n, CoD-on majd még tengernyi játékon edződött gémerünk szépen megöregedett, már csak napi 4-5 órát játszik a senior ligában. Egy kellemes, délutáni lámahentelés közben kis unokája megrángatja vezetékes egerének drótját. Valami fémdobozt lenget: Nagypaaapiii, ez miii? Az öreg, aki egyébként dühkitöréssel szokott reagálni, ha megzavarják szórakozásában, széles vigyorral az arcán mondja: Ez bizony az első IGAZI egérpadom. Persze hogy a dobozban egy fUnc Surface1030 lapult.

[kép]
nagyban: [link]

A fUnc Industries 1999 óta foglalkozik professzionális egéralátétekkel. A sUrface1030 ugyan nem az első játékosoknak szánt egérpad volt, de a maga idejében mérföldekkel a konkurensek előtt járt. Három évvel ezelőtt mi is teszteltük [link] az eredetit. A teljesség kedvéért azért nagy vonalakban összefoglaljuk, amit a nagy öregről tudni kell. A fémdoboz nemcsak jól mutat, hanem a szállítást is kényelmessé és biztonságossá teszi. Belül az egérpad szivacsos anyagban csücsül.

[kép]
nagyban: [link]

A sUrface1030 valójában két részből áll. Az egyik maga a kétoldalas, műanyag egérpad, a másik egy csúszásgátló alátét. Az eredeti színkombináció a sötétkék-narancssárga, de teljesen fekete verzió is kapható. A fUnc specialitása, hogy alátétjeire egyedi címkét is készít.

[kép]
nagyban: [link]

Az egérpad mérete 255 x 215 mm, ami átlagos érzékenységre állított egérrel elegendő, de aki kis „szenzivel” tolja, az könnyen leszaladhat róla.

[kép]
nagyban: [link]


A fUnc padjainak közös jó tulajdonsága, hogy praktikus egérkábelcsipesz jár hozzájuk, ami a kevésbé elegáns ragasztószalagos rögzítést váltja ki. A sUrface1030-ra hat helyen szerelhetjük fel a fémből készült fülecskét. A felső oldalon jobbra és balra egy-egy helyre, valamint a két oldalon is két-két helyre.

[kép]
nagyban: [link], [link]

Az egéralátét legfontosabb jellemzője a felülete. A sUrface1030-nak kettő is van. Az egyik durvább, a másik simább. Hogy kinek melyik jön be jobban, az szubjektív, a lényeg, hogy van választási lehetőség. A fUnc weboldalán olyan egyedi sUrface1030-at is kérhetünk, melynek két egyforma oldala van.

[kép]
nagyban: [link], [link]

fUnc sUrface1030 Archetype

A sUrface1030 Archetype az eredeti 1030-as továbbfejlesztett változata. Szerencsére megmaradt a fém doboz, bár kicsit módosítottak rajta.

[kép]
nagyban: [link]

Egymásra helyezve látszik, hogy az Archetype-nak valamivel nagyobb a tokja, ami nagyobb felületet sejtet. Belül a felső és alsó szivacsot egy merevebb, műanyag betét váltotta fel, mely csak alulról fogja a padot. Ha véletlenül valami nehezebb tárgyat pakolunk a dobozra, fennáll annak a veszélye, hogy a fém benyomódik és az egérpad felületéhez ér.

[kép]
nagyban: [link], [link]

A műanyag betétbe mélyítve használati útmutatót, egy igényes Archetype matricát és a kábelcsipeszt találtuk.

[kép]
nagyban: [link]

Az új pad alapkoncepciója nem változott – továbbra is alátétbe illesztett, kétoldalú műanyagról van szó – viszont modernebb formát kapott. Csak fekete színben gyártják, de ismét kétféle alap közül választhatunk. Az egyik – ilyen volt tesztalanyunk is – finom tapintású, de kemény műanyag, a másik alumínium.

[kép]
nagyban: [link]

Mivel a talapzat aránylag merev, tehát csúszós anyagból készült, tapadófelületeket raktak rá a két oldal mentén, és a középső címke is ilyen anyagból van. Újítás a két pici lyuk is, melyekkel könnyebb kivenni az egérpadot az alapból.

[kép]
nagyban: [link], [link]

Amellett, hogy ívesebb, az Archetype meg is nőtt egy kicsit. Mérete 292 x 240 mm, és az alábbi képen látszik, hogy ez mekkora többletet jelent az eredetihez mérve. A gyáriak szerint 20%-ról van szó.

[kép]
nagyban: [link]

A két felület változatlan maradt, az egyik durva, a másik sima.

[kép]
nagyban: [link], [link]

Az új modellnek műanyag kábelcsipesze van, melyet a felső oldalon két helyre lehet felszerelni.

[kép]

fUnc F-Series

A fUnc F-Series nem kapott olyan látványos csomagolást, mint az 1030-asok, egyszerű műanyagban érkezett. Azért a burkolatot érdemes megtartani, ha sokat hordozzuk az egérpadot. Az F-ek egyoldalasak, így kétféle van belőlük. Az F10.S a sima, az F30.R pedig a durva felületű.

[kép]
nagyban: [link]

A forma hasonlít az Archetype-ra, de az ívek valamivel erőteljesebbek. Ahogy látható, a fémdobozzal együtt az alátét is eltűnt. A csúszást neoprén alsó réteg gátolja meg.

[kép]
nagyban: [link]

Az F-Series sokkal nagyobb, mint a kétoldalú fUnc-ok. Területe 355 x 280 mm, ráadásul extra nagy, 432 mm széles változat is létezik. A hatalmasok mellett nemrég bemutatkozott az Archetype-nál valamivel kisebb, 285 x 222 milliméteres F-Series is.

[kép]
nagyban: [link]

A két felület valójában az 1030-asok szétválasztásával született. Aki már eldöntötte, hogy melyik a jó neki, és a kisebb egérérzékenység miatt nagy területre van szüksége, az a megfelelő F-es modellt választhatja.

[kép]
nagyban: [link]


Tesztelés

A teszteléshez Logitech MX518 és Razer Diamondback vezetékes, optikai egereket használtunk. A lézeres egerekkel sincs semmi gond, csak a Logitech G5 és G7 nem szereti az Archetype durva felületét. A G5 esetében ez firmware-frissítéssel orvosolható, és remélhetőleg a G7-hez is születik majd módosított vezérlő.

[kép]
nagyban: [link]

A fUnc egérpadok keményített műanyagból készülnek, ezért ellenállóak, de idővel – intenzív igénybevétel mellett hatványozottan – kopnak. Az egér és az alátét védelmében érdemes teflontalpakat (skatez) használni, bár nem feltétlenül szükséges. A kábelcsipeszt normál vastagságú egérzsinórokhoz tervezték, de a Razer vékonyabb farkát is jól fogta.

Főbb jellemzők:

[kép]


Általában megoszlanak a vélemények arról, hogy melyik felület csúszik vagy tapad jobban. A mozgatáshoz szükséges erőben nem éreztünk különbséget, de a sima felület csúszósabbnak tűnt, ezáltal nem volt olyan precíz, mint a durva. A mozdulatok végén jobb volt a kontroll a durva rétegen, a fejesek jobban (rep)ültek. A simával folyamatosan egy kicsit túlszaladtunk, de ez valószínűleg megszokás kérdése. Vásárlás előtt érdemes mindkét felületet kipróbálni, de a kétoldalú padoknál ugye nehéz mellényúlni. A 1030-asokkal mindenki megtalálja a számítását. Aki már döntött, és igényli a kifutópályányi területet, annak az F-Series kell.

Gyenge pontok: hát, nincs túl sok. Az eredeti 1030 csak azért nem kap ajánlott minősítést, mert létezik az Archetype, ami mindenben jobb nála. Azért a korszakalkotó nagy öreg megérdemelne egy „PH! respect” díjat, de mivel ilyen nincs, egy tetszettel kénytelen beérni.

Az Archetype nagyszerű. Van jó kis fémdoboza, 20%-kal megnövelték a felületét, és pofás dizájnt kapott. Mindenkinek ajánlott, aki komolyan gondolja a játékot, de professzionális munkára is remek.

[kép]
nagyban: [link]

Az F-Series se utolsó, egyetlen bajunk volt vele: annak ellenére, hogy csupán egyoldalas, és fémdoboza sincs, meglehetősen drága: egy ezressel többe kerül, mint az eredeti sUrface1030.

Fityisz a Moore-törvénynek

Az NVIDIA ma nyilvánosan is elérhetővé tette a CUDA fejlesztőkörnyezetét. A négybetűs mögött a Compute Unified Device Architecture rejtőzik, amivel a grafikus processzorok általános célú, komplex számolásra is befoghatóak. Nem, ennek a dolognak semmi köze a játékokhoz, grafikájukhoz, fizikájukhoz, DirectX 10-hez, ez komolyabb téma. A CUDA programozás nagyon közel áll az ANSI C-hez, nem kell ismét Assemblerben kínlódni mint az AMD/ATI CTM (Close To Metal) eszközével. Sebességben, alkalmazástól függően, akár több mint százszoros gyorsulást is hozhat egy G80-as GPU-n hajtott kód egy 2,66 GHz-es Conroe-hoz képest. Szóval Moore-törvénye most egy kis időre alaposan túl van teljesítve.

[kép]
forrás: Beyond3D [link]

Akit nagyvonalakban érdekel a téma, esetleg valami viszonylag olcsó izmos számolót keres kutatáshoz, szimulációhoz, az olvassa el a Beyond3D bemutatóját [link] aztán a NVIDIA-tól töltse le a 0.8-as fejlesztőkörnyezetet (van Windowshoz és Linuxhoz is) [link]. A Beyondos cikk azoknak is ajánlott, akik egy kicsivel több részletet szeretnének megtudni a G80 belső felépítéséről.