Hirdetés

Red Scania mod: hűtőből-tetőt!

Sziasztok! A jó hír, hogy idén is lesz Veletech, meg modding-verseny! A baj csak annyi, hogy még rengeteg munka van a géppel, úgyhogy össze kell szednem magam, ha el szeretnék jutni ismét a versenyre.
A lényeg: a 2014-es Veletech Moddingversenyre ezzel a mini-Pc-vel nevezek be.

A munkanapló írásával elmaradtam, de a munkálatok azért haladtak, amennyire időm engedte.
Összefoglalom tehát mi is történt az eltelt hónapokban.

A bejegyzés címe: hűtőből-tetőt! Így igaz. Egy Scania kamion, törött "intercooler" hűtőjének az oldalából vágtam ki egy részletet, amin a SCANIA-felirat is rajta van. (a hűtő oldala, alumínium öntvény)

Red Scania mod

Sziasztok! Egy újabb, egyedi PC építésébe kezdtem a napokban. Ezzel a bejegyzésemmel kezdem az építési fázisokat bemutató munkanaplómat. Vigyázat, indul a flex!
Valamint, nem utolsósorban, ezzel nevezek a 2014-es Veletechre.

A Scaniáról:

Mivel a mod fő témája a Scania, pár sorban leírom, mit is kell tudni ezen haszongépjárműről. A svéd Scania főleg nyergesvontatóiról ismert, gondolom találkoztatok már ti is velük az utakon. 1969-óta gyárják a V8-as motorral szerelt vontatókat. (a legújabb változat 730 lóerős!) A piros fényezésű, V8-as, rengeteg kamionos álma.
Mivel én is közeli kapcsolatban vagyok a Scania kamionokkal, gondoltam építek egy modot, amin megtalálhatóak lesznek a Scaniára jellemző logók és a piros szín.

x-Blue: A kész mod és egy nem várt dolog

Sziasztok!
Eltelt pár hónap a mod-om elkészülte és a Veletech-2013 óta, de a rengeteg egyéb elfoglaltságom miatt, nem volt időm befejezni a munkanaplómat. De most már van szabad időm a moddolásra, na meg a blogolásra! :D

Hogy mi is az a nem várt dolog? Vízszivárgás! :Y
A kisebbik fiam, mint géptulajdonos és szerverüzemeltető, :D teljes erővel tesztelte a gépet. Jól is működött minden, ám egyik nap munkából hazaérve megpillantottam, hogy a kiegyenlítőtartályban kevesebb a víz. A gép alatt az asztalon pedig egy kis tócsa van! (természetesen a gyerkőcöt nem különösebben izgatta a dolog, neki a Minecraft sokkal izgalmasabb) Az történt, hogy a prociblokk 10mm-es polikarbonátból készült fedele a felső csonk mellett elrepedt, a víz pedig az I/O takarón keresztül lecsöpögött. Szerencsére minden hardverelem túlélte az esetet. Gondolom jól tettem, hogy gyógyszertári desztvizet használtam, mert az szinte egyáltalán nem vezeti az áramot. Visszakerült ideiglenesen a gyári procihűtő és már pörgött is tovább a Minecraft.
Új tetőt készítettem. 3mm-es vörösréz lemez( ebbe vannak behajtva a csonkok ), 5mm-es plexi+1mm-es krómlemez lett felhasználva az új blokkhoz.

xBlue: Polírozás, festés, kábelharisnyázás

Miután a ház már szerkezetkész lett, következhetett az alkatrészek polírozása, festése.

Az alaplapi tálcát vettem először is kezelésbe. Jól átcsiszoltam mindenhol és egyik kedvenc technológiámat vetettem be a felső részen: átpolíroztam.

Tehát a fölső fele ilyen polírozott lesz az alját pedig maszkolás után feketére festettem, több alkatrésszel együtt. Szépen sorakoznak itt a hűtő fölé kerülő rácsok, előlapi rácsok, tápegység tartója, gázrugók, hdd-keret. A festéshez, alapozás után, fekete 1K nitrófestéket használtam.

xBlue: Vízhűtés házilag

Eredeti elképzelésemhez, hogy a vízhűtőblokkokat is saját kezűleg szeretném készíteni, sikerült magam tartani. Tehát úgy néz ki, hogy a csöveken és a csatlakozókon kívül minden egyedi lesz.

Kezdtem ott, hogy vásároltam egy kb. 20 cm hosszú 60*10-es lapos vörösréz-rudat, ebből lettek levágva a blokkok talpai. Szereztem még 3mm-es vörösréz-lemezt a VGA-hoz. A blokk-tetők pedig 8mm-es és 10mm-es polikarbonátból készültek.

Chipset-blokk:

Az alaplapomon, ami egy mini-ITX-es H-55-ös lap, egy 35*35mm-es chiphűtőborda van eredetileg és sajnos nem is fér rá sokkal nagyobb. Én azért kiszélesítettem 37mm-re, így még elfér.
Talp: vörösréz, esztergálással lett megmunkálva.

xBlue: Ventis oldalajtó

Kb. 2 hete megérkezett a rendelésem. A nem túl nagy csomagban viszont érdekes dolgok lapultak. Többek között egy 23 cm-es kék-ledes venti, ami egyébként csak 20 cm, a többi csak a keret, amit én le is dobtam róla, mert az nem kell.
Elővettem hát a már leszabott plexi- oldalamat és próbálgattam, hogy, hogyan is legyen rögzítve, ill. milyen legyen a kivágás.

A fúró-maró gépem méretei azért egy kicsit eltérítettek az eredeti ötlettől. Ez van.
Végülis készítettem egy ideiglenes felfogatást és 12-es marószár segítségével elkészítettem az íveket.

xBlue: Ház-kiegészítők

Ebben a bejegyzésben a házhoz készült kiegészítőkről írok röviden.

Szeretek plexivel és krómlemezzel is dolgozni. Szerintem elég jól kinéző dolgokat lehet ezekből az anyagokból is kihozni. Én e két anyag kombinációjával készítettem panelokat a házhoz.
A ház frontoldal tetején lesznek a kapcsolók (főkapcsoló, reset ill. venti-, világításkapcsolók) elhelyezve.


A ház jobb és bal oldalára is készült "szerelő(szervíz)-panel. Ennek tulajdonképpen az a célja, hogy az alatta lévő csavarokat eltakarja. Belülről ledes megvilágítást kapott. Csavarmentesen lehet levenni, szükség esetén.

xBlue: Oldalelemek összehegesztése II.

Újabb elemek lettek méretre szabva és sikeresen a helyükre lettek hegesztve.

Most a tetőrészhez és a hátfalhoz megtervezett elemek lehegesztése következett. Tulajdonképpen a két oldalpanel tükörképe egymásnak. A két panelt középen méhsejt-rácsos lemez köti majd össze. Természetesen a jó szellőzés miatt.
Mivel alu-szerkezeteket a hegesztés során fellépő nagy hőtágulás és túlzott deformáció miatt, vasból készült gyártósablonokban szoktak hegeszteni, én is megpróbáltam valamennyire fixen tartani az elemeket. Ezért van rajta az a sok szorító, meg merevítő. De még így is vetemedett a panel, de egy kis egyengetéssel helyre lehetett hozni.

xBlue: Oldalelemek összehegesztése I.

Üdv! Lássuk akkor, hogyan is áll össze a nagy kupac aludarab.

Én úgy veszem észre, illetve látom, tapasztalom, hogy a modderek a hozzájuk közel álló technológiákkal, anyagokkal dolgoznak szivesen. Sajnos egy magyar moddernek nem igazán könnyű a dolga. A lehetőségek korlátozottak. De a rendelkezésre álló célgépek hiánya talán még kreatívabbá teszi a PC-jét saját maga alakítgató moddolókat. ...és így születnek meg az egyedi alkotások, amikben, ha csak rájuk nézünk, mindig a két kezünk munkáját látjuk. Egy mod-nak ez az egyik legfontosabb tulajdonsága.

Én személy szerint a fémeket részesítem előnyben, szakmámból kifolyólag is. A melóhelyemen pedig lehetőségem van használni az AWI-gépet, amivel az előre ledarabolt alkatrészeket hegesztettem össze.