Hirdetés

Mi az a HiDPI és Retina felbontás?

Mivel nem találtam magyar leírást/cikket a témában, egy spanyol cikk https://eloutput.com/productos/imagen/hidpi-que-es/ ferdítése következik.

Ha a HiDPI-ről beszélünk, valószínűleg nem tudod miről van szó, de ha azt mondom „Retina Display”, akkor talán már ismerős lesz a kifejezés. Míg az Apple nagy sűrűségű kijelző technológiájáról mindenki tud, a HiDPI egy olyan téma, amit sokan nem értenek, mert az interneten található információk eléggé zavarosak. Ebben a bejegyzésben megpróbáljuk tisztázzuk a fogalmat, és annak működését.

Mit jelent a HiDPI?

A HiDPI a „High Dots Per Inch” rövidítése, ami magyarra lefordítva annyit jelent, hogy „magas pixelsűrűség hüvelykenként”. Az elnevezés, amellyel ezt a technológiát forgalmazzák, gyártónként változik, a „Retina” az a változat, amely a legnagyobb felhajtást kapta, köszönhetően annak, hogy egy olyan vállalat áll mögötte, mint az Apple.
Röviden, a HiDPI azt jelenti, hogy a képernyő fizikai képpontja és virtuális képpontja között tökéletes korreláció van. Ne aggódj, ha mindez elsőre érthetetlen, mert sok monitor- és számítógépgyártó még mindig nem érti ezt a koncepciót. Kicsit később elmagyarázzuk, hogy mi is az a HiDPI, és néhány példán keresztül segítünk, megérteni a koncepciót.

Transmission konténerben Qnap NAS-on

A ConatinerStation-ben kattints a jobb felső sarokban található "További Információk gombra.

A keresőbe írd be, hogy transmission, majd nyomj ENTER-t a kereséshez.

A"linuxserver" által karbantartott konténert telepítsd. A telepítő varázsló szépen végig vezet a folyamaton.

Meg kell adni, hogy konténer külső portjai ne véletlenszerűek legyenek, hanem ugyanazok, vagy ami éppen neked tetszik.

A "Speciális beállítások"-ra kattintva megjelenik egy új részletesebb beállításokat lehetővé tevő ablak. Létre kell hozni két új környezeti változót, ami megadja, hogy az 1000-es felhasználó (PUID=1000), és a 100-as csoport (GUID=100) nevében fusson, hozzon létre fájlokat. (Az 1000-es sorszám az első felhasználót jelenti, amit a NAS-on létrehoztál, ill. a 100-as csoport az everyone (mindenki) csoport azonosítója.)

Windows driverek mentése

Gyakran probléma, hogy telepítéskor hiányzik 1-2 eszköz drivere. Ha nagy nehezen összeszedtünk, telepítettünk mindent, és úgy érezzük készen vagyunk, mentsük le ezeket a meghajtó programokat egy pendrive-ra. Nyiss egy admin jogosultságú Terminált, és add ki az alábbi parancsot:
dism /online /export-driver /destination:E:\DriverBackup\
Ez lementi a géped által használt összes meghajtóprogramot. Egy újratelepítéskor csak meg kell mutatni az E:\DriverBackup mappát, és máris működőképessé válik a LAN/WiFi, hogy rendben folytathasd a telepítést. A telepítés végeztével az összes ismeretlen eszköz drivere is ott lesz a pendrive-on, így pik-pak telepíthetőek.

Windows, de csak ha szereted a meglepetéseket.

A Microsoft minden hónapban próbálja kijavítani a rendszere hibáit, de nem múlik el úgy hónap, hogy valami kellemetlenséget ne okoznának ezzel. Íme egy korántsem rövid lista, az elmúlt pár év hibákról.

2025-04-17
Kék Halált, adatvesztést is okozhat a Windows 11 legújabb frissítése

2015- 04-15
Microsoft: Hibás a hibaüzenet, hogy hiba történt volna a frissítés során

2025-04-17
Már megint bakizás van a Windows 11 frissítéssel

2025-04-14
Rejtélyes új mappa bukkant fel a Windowsban – a Microsoft azt kéri, ne törölje

Milyen NAS-t vegyek?

Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a "Gyakran feltett kérdések" bekezdést!
A topik célja, hogy segítsen eligazodni a hálózati adattárak piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.

Mi az a NAS?

A NAS (Network Attached Storage) egy olyan eszköz vagy számítógép, amely hálózaton keresztül tárolási kapacitást biztosít.
Miért hasznos?
A NAS lehetővé teszi a fájlok közös megosztását és tárolását a hálózaton keresztül. Ez különösen hasznos otthoni vagy kisvállalati környezetben, ahol több eszközről szeretnénk hozzáférni a fájlokhoz.
Hogyan működik?
A NAS egy különálló eszköz vagy egy számítógép, amely speciális szoftverrel van felszerelve. A NAS-nak saját operációs rendszere van (ADM, DSM, QTS), és csatlakozik a hálózathoz (általában Ethernet-kábellel vagy vezeték nélkül). A felhasználók a hálózaton keresztül hozzáférhetnek a NAS-hoz, és fájlokat tárolhatnak, megoszthatnak vagy lekérdezhetnek róla.
Milyen feladatokra használható?
A NAS-t gyakran használják adattárolásra, biztonsági másolatok készítésére, médiafájlok (pl. filmek, zene) streamelésére, valamint otthoni vagy kisvállalati szerverként.
Összességében a NAS egy rugalmas és praktikus megoldás a fájlok tárolására és megosztására a hálózaton.

Biztonságosabb SSH

A távoli elérés biztonságát nem csak a hosszú és bonyolult jelszóval érhetjük el. Létrehozhatunk egy digitális kulcsot is. Vagyis ha még ki is találják a jelszavunkat, enélkül a digitális kulcs nélkül nem jutnak be.
Első lépésként a helyi gépen hozzunk létre egy SSH kulcsot.

ssh-keygen

A kulcs generálása közben megkérdi, hogy hová mentse, ezt hagyjuk alapértelmezésen.

Generating public/private rsa key pair.
Enter file in which to save the key (/home/cigam/.ssh/id_rsa):

Majd megadhatunk egy "jelszót" ami a kulcshoz fog tartozni. (Ha nem adunk meg jelszót, csak egy entert ütünk, akkor jelszó megadása nélkül, pusztán a kulcs használatával is beléphetünk majd.

Created directory '/home/cigam/.ssh'.
Enter passphrase (empty for no passphrase):

A jelszó megadását meg kell ismételni, hogy biztosan nem gépeltük-e el. Majd elkészül a privát kulcs (id_rsa), és a publikus kulcs (id_rsa.pub)

VNC használata Raspberry Pi OS alatt

A grafikus felülettel telepítve, alapból úgy van beállítva a VNC szerver, hogy csak a realVNC kliensével lehet rá kapcsolódni. Ez biztonságos, de nem túl praktikus. Lehet más programot szeretnénk használni (tightVNC), vagy pl. macOS alatt már eleve támogatott protokoll, de az alapértelmezett biztonsági beállításait nem ismeri.
A megoldás az, hogy a tálcán csücsülő ikonjára kattintva megnyitjuk a VNC server-t, majd a hamburger menüben az Options ... menüpontot választjuk. Mindjárt az első menüpontban (Security) módosítani kell az azonosítás módját "VNC pasword"-re.

Ekkor bekér egy jelszót, amivel majd azonosítani fogjuk magunkat. A módosítás után már a többi VNC klienssel, pl. a macOS beépített programjával is elérjük a Raspberry Pi OS desktop-ját.

Miért okoz adatvesztést a OneDrive használata?

Van egy lemezképem a W10Pro rendszerről. Szeretek kísérletezni, más-más módon belakni a rendszert, egy jó kiindulási alap. MS online fiókkal létrehozott felhasználóval, bekapcsolt onedrive szinkronizációval. Eljött az ideje, hogy tiszta lappal kezdjek. Hogy ne vesszenek el az időközben felgyűlt adatok, 1-2 könyvtárat még átmásoltam a onedrive mappába. Ellenőriztem a böngészős felületén, tényleg bekerültek a felhőbe.
Visszatöltöttem a lemezképet, majd vártam picit, hogy a onedrive szinkronizáljon. Azonban váratlan dolog történt. Az 1órával ezelőtt lementett fájlok sehol! A kliens előzményeiből látszik, hogy törölte mindet. Ezt az online felület is igazolni látszik.

Miért?

Mondjuk magyarázat lenne ha a gép onedrive mappáját tekintené mester kópiának. Megmagyarázná, hogy miért törölte a felhőből a nemrég mentett fájlokat.
De!
Amikor egy olyan lemezképet töltök vissza, ami egy hónapokkal ezelőtti állapotot tartalmaz a onedrive-ról, azt meg a lemezről törli. Az aktuális felhő állapotát veszi fel a mappa, törli a régi adatokat. Ebből meg az következne, hogy a felhő tárhelyet tekinti mérvadónak, és azt képzi le a gépen is.