N.
A nindzsa filozófiája. Adott egy kis fekete pálcikaember, és egy pálya.
A feladat egyszerű: el kell jutni a kijáratig. Két probléma van; egyik, hogy szegény kis nindzsa élettartama mindössze 90 másodperc, a másik, hogy a pálya tele van ellenségekkel.
Szerencsére valaki, valamikor hagyott némi aranyat, melynek szépséges csillogása 2 másodperccel megnöveli időnket.
Ilyen egyszerű kis platform játék ez. Alig 2 megabájt, de ez 100 epizódot foglal magában, mindegyik epizód 5 pályát tartalmaz. A high scores menüpontban megnézhetjük, hogy csinálják a legjobbak (elképesztő!).
Az első pár epizód könnyű, de a későbbiek veszettül megizzasztanak. Érdemes megnézni a helpet, ott le van írva, miket lehet csinálni. Egy kis ízelítő:
-falon pattogás
-falon lecsúszás
-rengeteg féle dupla, tripla ugrás.
Sokféle ellenség:
-sima akna
-mozgó robotok: egyszerű, követős, lézeres, gépfegyveres
-álló ágyúk: nindzsakövetős-rakétalővő, ''gauss''-ágyús
-szétlapítós dobozok
-padlón futkosó izék
-általában sokan vannak, és sokféle.
Továbbá egy halom kapcsoló, ajtó, trambulin, izédoboz, és persze arany.
Letöltés: a Metanet oldaláról, [link]
Fórum: sok-sok infó, tippek-trükkök, [link]
Egy adag gyakorlópálya: [link]
Jó szórakozást és hajtépést kívánok!!
Hirdetés
Játékajánló: N
Raptor-Gaming M1
Minőségi játékos egér, alapfelszereléssel, alapáron.
Nos, e nyálcsorgattató mondat után vágjunk bele eme egér elemzésébe. Egy meglehetősen gyenge minőségű A4Tech egér után kívántam valami jobbat venni, mert elegem volt abból, hogy a kurzor néha az ellenkező irányba ment, máskor meg ugrált, önálló életre kelt.
Körülbelül 8-9 ezer forintom volt, és ennyiből választhattam az A4Tech X7, a Logitech G1 és a Raptor-Gaming M1 közül. Az egyiknél befigyelt a márkanév, ez pedig rögtön meggyőzött a paramétereivel.
Hazavittem, kinyitottam a dobozt, és... nem volt benne egér! Csodás! Mehettem vissza a boltba. Persze, nem tudtam semmit se bizonyítani, de ők se, így nagy pirulva beletettek egyet, ''hát ez hogy történhetett'' arckifejezéssel.
Folytatom...
Csomagolás
Ilyen szempontból igazi különlegesség. Nem holmi buborékcsomagolásban, hanem szép nagy sütis dobozban kapjuk meg az egeret. Ez környezetkímélő, mert újra felhasználható.
Benne nincs is más, mint az egér, kartonnal védve, buborékos zacskóban, továbbá egy telepítési útmutató, és 4 darab tartalék talpkorong.
Igen, nincs driver CD, és a telepítési útmutató is annyit mond, hogy kell bedugni a gépbe.
Igen! Tartalék korongok. Azt mondják, teflon, legyen.
Egyszóval, egyszerű, egyben különleges.
Kialakítás, ergonómia
Az egeret alapvetően jobbkezes használatra tervezték, sajnos bal kézzel nem lehet használni.
Megfogva érezhető, hogy igen kicsi, nagyon könnyű és kézreálló. A hüvelykujj egy Logitech jellegű vágásban fekszik, és az egész test jobbra van döntve, hogy a tenyér természetes dőlésszögét kövesse. Kis mérete miatt ujjakkal is lehet tologatni, ez finomabb irányítást tesz lehetővé. Más, mint a nagyobb méretű tenyérbe simuló egerek, itt tényleg érezni, hogy én irányítom az egeret, és nem fordítva.
Van rajta két gomb és egy görgő, ami egyben harmadik gomb is. Erősebben meg kell nyomni őket, mint más egereknél, és jó nagyot nyomódnak. A görgő ellenállása aránylag nagy, de még nem zavaró.
Egyetlen apróság, hogy a görgőt benyomni csak enyhe baloldali erővel lehet, jobbról nem (aki szedett már szét egeret, tudja miért van). Ezt még éppen el lehet viselni.
A kedvencem a borítása, nem kopogós műanyag, hanem egy nagyon kellemes és finom tapintású gumiszerű anyag (mármint a műanyagon, ami nem kopog). Erre mindeddig még nem sikerült ráizzadnom, nagyon meg vagyok vele elégedve. Az egész összeszerelése masszív, nem recseg.
Ja, és a kábel. Van, jó hosszú, kb. 2 méter, és vékonyított. Ez azt jelenti, hogy még soha egyetlen egyszer nem éreztem a jelenlétét, ellenállását. Mint ha ott se lenne. Pirospont.
Amatőr kép szemből (a Paint hatalom!):
Alulról: (szereztem Gimpet)
Használat, pontosság
Telepítés: be kell dugni a gépbe, és a Windows felismeri. Ennyi.
A felbontása 1600 dpi, és ezt bizony lehet érezni. Minden mozdulatot tökéletesen követ, pixel pontossággal lehet vele dolgozni nagyobb érzékenység esetén is.
Ugrálást egyetlen esetben tapasztaltam: valahogy egy olyan 45 fok körüli szögnél mozgás közben nem bírja az egérpad mintázatát, de ez még kétszer ha előjött használat során.
A rántásokat is bírja, csak akkor állt be teljesen a mutató, ha ''izomból'' rántottam egyet rajta, eddigi normál használat során egyszer sem történt még ilyen.
Most így a felületeket végigpróbálva azt kell mondjam, az egér picit válogatós. A filc majdnem olyan jó mint az egérpad, a picit tükröződő mű-fafelület is elmegy, csak nem érezni annyira a kontrollt. Papíron nem megy, csak ha följebb emelem róla. A tükröződő könyvborítóról nem is beszélve, üveget meg se néztem.
Nagyon ajánlom a textil egérpadot hozzá, ezen puhán és kellő ellenállással csúszik, tehát még könnyű elindítani, de kisebb eséllyel rántod túl. A teflon korongok eddig még semmilyen koszt nem szedtek fel.
Összegezve: pontos, de nem mindenevő. Megfelelő alátéttel etetve csodákra képes
Összefoglalva
Nos, a régi egerem után mindenképpen pozitív változás.
Egértéren mindenkinek mások az igényei. Ezzel nem mentegetni akarom a jószágot, ami persze nem kompromisszummentes, hanem azt akarom mondani, hogy az én igényeimnek megfelel.
Kis mérete, tömege és nagy felbontása miatt leginkább az átlagjátékosnak ajánlott, aki közepes érzékenységen játszik. A féléves használat során még egyszer sem éreztem kényelmetlennek, bár nincs lapátkezem. A három gomb mindig is elég volt, és általában még most is az.
Ami Neked is tetszhet:
+ minőségi kialakítás (könnyű, de masszív, gumi borítás, teflon talpak)
+ 1600 dpi
+ vékonyított kábel
+ ár (8-9000 forint)
Ami esetleg zavarhat Téged:
- csak jobbkezeseknek, lapátkezűek óvatosan közelítsenek
- csak három gomb
- nincs semmi extra szoftver vagy funkció
Ouverture-facile: minden kezdet könnyű.
Ez egy internetes rejtvényjáték. A lényeg, hogy a továbbjutáshoz van egy flash ablak, abban egy feladvány, és általában egy darab ''clue'', azaz kulcs, amin elindulhatunk.
A továbbjutáshoz hol egy puzzle-t kell kirakni, hol matekozni, googlezni, az oldal forráskódjában kell turkálni. És ez még csak a hatodik pálya.
Magára az oldalra van kiírva, hogy ne lepődjünk meg, ha egy feladvány megoldása napokba(!) telik. Szóval rejtvényfejtésre fel!
Ja, és az oldal címe: http://www.ouverture-facile.com/ ([link])
PC ''belakása'' - telepítés
Biztonsági rések, vírusok, hackerek... manapság minden ellenünk van. Ráadásul, pár hónappal kedvelt operációs rendszerünk telepítése után az lassulni kezd, betelnek a merevlemezek.
Ez ellen lehet tenni, helyes telepítéssel és rendszeres karbantartással. Nem én vagyok az első, aki ezzel foglalkozik. Regényeket írtak már erről. Mégis, nem mindenki szeret százoldalas doukumentumokat olvasni, így tömören és a kezdőbbek számára is érthetően próbálom rendszerezni, amit lehet. Linux felhasználóknak is megpróbálok segítséget nyújtani.
Telepítés
Itt nincs sok tennivaló. Egy Windows telepítéskor nem hagy sok választási lehetőséget. Természetesen létezik XPLite meg hasonlók, de egy sima XP is megteszi. Ne feledjük, az Internetről le lehet tölteni olyan (nem feltétlenül feltört) Windows lemezt, ami az SP2-t is tartalmazza. Ezt eredeti CD kulccsal is használhatjuk, és némi időt meg sok-sok macerálást spórolunk meg vele.
Egy Linux rendszer telepítésekor, ha nem tudjuk, mit akarunk, válasszunk ki egy alapvető csomagösszeállítást, ezen később is változtathatunk. Itt az a jó, hogy egy tiszta rendszert kapunk, amin mégis minden szükséges alkalmazás megtalálható.
Mindkét rendszer esetén ügyeljünk a helyes...
Particionálás
elvégzésére, amit a telepítés közben végezzünk el. Sokféle lehetőség van, én a saját kipróbált, bevált elrendezésemet mutatom meg.
Windows esetén a legnépszerűbb lehetőség:
- C: (~15-20 GB) a rendszerpartíció. Ide jön a Windows, és a különféle felhasználói programok. Ezek általában nem foglalnak sok helyet. Ha újra kell telepíteni, az egész törlésre kerül.
- A többi hely az adat számára használható: zene, filmek, letöltések, nagy helyigényű játékok.
Linux alatt nem szokás külön partícióba pakolni mindent, mert a fájlrendszere nem szokott töredezni, és a rendszerfájlok is ritkán változnak. Ez inkább csak szervereknél merül fel (pl. a /var-t különhelyezni). A swap partíciót lásd lejjebb.
Miután rendszerünk feltelepült és létrehoztuk a felhasználókat, következzék a swapfájl és a szolgáltatások beállítása, továbbá a drivertelepítés.
Swapfájl
Ez egy nagyon fontos tényező, mert rossz beállítása jelentősen lassíthatja a rendszert.
Windows alatt a Vezérlőpult Rendszer ablakában, a Speciális fülön található gombbal érhetjük el a beállításait. Sok helyen lehet olvasni, hogy külön partícióra menjen, a lemez elejére stb., de még fontosabb, hogy fix méretű legyen (a minimális és maximális egyezzen meg)! Mérete a következőek szerint alakuljon: (köszönet Shimnek)
- a gépben levő memóriánál mindenképp több legyen, minimum a másfélszerese
- kevés memóriánál még többre van szükség (512 MB esetén sürgősen kérj még szülinapodra)
- ha játszol, vagy nagy memóriaigényű programot futtatsz (CAD, renderelés), akkor is még többre.
Látható, hogy memóriától függően 2-2,5 GB is elkél, tehát ha 3 gigabájtot állítasz be, az mindenképp elég és nem kell aggódnod. A mai merevlemezeknél ez nem nagy érvágás.
Többen megjegyezték, hogy 2 GB memória esetén a swap akár ki is kapcsolható. Ez egy érthető jelenség, de inkább legyen csak kevesebb, mint semmi.
Linux esetén telepítéskor állítsd be a swap partíció méretét; itt a kevesebb is elég. Akár 800 MB - 1 GB is elég.
Meghajtók telepítése
Csak nagyon röviden: ha lehet, az Internetről szerezd be a legújabbat.
Az alaplapi chipset meghajtóval kezdd, utána következzék a hangkártya és a grafikus kártya. A DirectX-et se felejtsd ki a sorból. Nagyon haladók BIOS frissítést is végezhetnek, ehhez az alaplap gyártójától lehet programot szerezni, de ne feledjük: ami működik, azt nem feltétlenül érdemes piszkálni. Ez az egész telepítős móka nem túl nehéz feladat, csak némi időt vehet igénybe az internetes keresés.
Linux alatt egy hardver vagy működik, vagy nem. Meghajtót, mint olyant telepíteni csak az Ati és NVidia kártyákhoz lehet, előbbiek ráadásul igen kiforratlanok. Vezeték nélküli hálózati eszközökhöz az Ndiswrappert használhatod ([link]). Ezeken kívül sajnos a hardvertámogatás (hangkártyák, tunerkártyák stb.) a kerneltől függ, tehát egy új hardver telepítése egy kernelmodul, rosszabb esetben egy új kernel fordításával jár. Linuxos gép összeállításakor érdemes az ismert, bevált márkákat választani a noname helyett. Ja, és még valami: óvakodj a belső modemektől, mert sokukhoz driver kell, az meg vagy korlátolt, vagy fizetős.
Még egy apróság, amire szükség lehet, az ntfs fájlrendszer támogatása. Erre akkor van szükség, ha windowsos meghajtókat szeretnénk elérni. Erre a magyar készítésű ntfs-3g modul szolgál, most csak egy linket adnék: [link]. Itt telepítési útmutató is fellelhető.
Szolgáltatások
Ez Windows alatt számít. Egy halom felesleges szolgáltatást elindít, amik lényegében a háttérben futó programok. Telepítés után, ha már van internet elérésed, látogass el a következő oldalra: [link], és nyisd meg a Vezérlőpult felügyeleti eszközeiben a szolgáltatáslistát. Az oldal alapján gyomláld ki (tiltsd le) őket. Ha mindig elolvasod, mit kapcsolsz ki, és mérlegeled, lesz-e rá valaha is szükséged, akkor nem fog probléma történni.
Egyelőre ennyi. Mindez nem sok, de iránymutatásnak megteszi. Legközelebb a rendszer karbantartásáról, segédprogramokról, spyware irtásról írok.
DOSBox röviden, Windows és Linux alatt
Tömören, velősen.
Mi is az a DOSBox?
A DOSBox egy DOS emulátor. Egy virtuális gépet hoz létre, amin régi játékokat futtathatsz. Előnye, hogy sokkal több játék fut rajta, mint Windowson, és van hang is. Hátránya, hogy néha lassú, és be kell állítani. Ehhez nyújtok most segítséget, pár perc alatt nekikezdhetsz a játékhoz.
Hogyan telepítsem? Lépésről lépésre...
Windows alatt
1. Töltsd le! A sourceforge.net-en megtalálható. Itt egy gyors link: [link]
2. Telepíts. Mindegy hova, csak menjen fel.
Linux alatt
Igen, a program Linux alatt is elérhető!
- Debian, Ubuntu rendszerben rögtön elérhető, csak kapcsold be a megfelelő csomagkönyvtárakat (universe, multiverse). Internet elérés mellett írd be: apt-get install dosbox
- RPM alapú Linuxok esetén nézz körül a telepítőben, és az rpmfind.net-en: [link]. Ennek megfelelően telepíts.
- Ezek után például terminálablakból, a ''dosbox'' parancs beírásával indíthatod.
- A program magától nem hoz létre dosbox.conf fájlt. Hogy készítsen egyet, indítsd el, és írd be: config -writeconf dosbox.conf. A home könyvtáradban jelenik meg, és automatikusan ez lesz használva.
Beállítás
1. Hozz létre egy mappát, ahova a játékaid kerülnek. Lehet például: C:\DOS (Linux alatt /home/felhasználónév/dos). Ha lehet, ne legyen benne szóköz. Pakolj bele valami régi kedvencet.
2. Szerkeszd a dosbox.conf-ot. Ez tárolja a program beállításait. Windows alatt a Start menüből elérhető, amúgy a program telepítési könyvtárában van.
Írd a végére: mount c c:\dos. Értelemszerűen a könyvtár nevét cseréld le a megfelelőre. (Linux alatt mount c /home/felhasználónév/dos)
Írd még a végére, egy új sorba: c:
Ezzel elkerülöd, hogy minden alkalommal be kelljen írnod ezt a két parancsot, ráadásul nem biztos, hogy a programban tudsz majd kettőspontot írni.
3. Mehet! Ennyi volt, indulhat a program. Innentől minden a megszokottak szerint megy, ''cd játék'' és ''játék.exe''. Ismerős.
További tudnivalók - segítség!
Még ezt olvasd el! (VladimirR technikai kiegészítése. Köszönjük!)
- Az emulált gép sebességét a ctrl-F11 és ctrl-F12 billentyűkombinációkkal állíthatod. A túl sok és a túl kevés is rossz, kísérletezz. Nyomj egy ctrl-alt-del-t (Linuxban ctrl-esc), és a Feladatkezelőben figyeld, mennyi processzort eszik. 100% fölé értelemszerűen nem viheted.
- A ctrl-F7 és ctrl-F8 segítségével a frameskip értékét állíthatod be, azaz hogy minden 11 képkockából hányat ne rajzoljon ki a gép. Ezzel tovább gyorsítható a futás.
- Teljes képernyő: alt-enter
- Az ablak ''megeszi'' az egérkurzort, ha belekattintasz. Hogy visszakapd: ctrl-F10
- Kettőspont: shift-É; Tilde (~): shift-0; Backslash (\): í.
Ha esetleg igazi magyar billentyűzetkiosztást akarsz, használd a keyb.com programot: [link]
Röviden ennyi. Már lehet is menni játszani. Hogy mit?
Linkek
DOSBox oldal: [link]
RPMFind: [link]
Szerk.: Ha esetleg problémád akadna egy játékkal, nézd meg a játékadatbázist: [link]
Játékokhoz:
Retrogames, magyar abandonware oldal: [link]
Egy külföldi oldal: [link]
Google: [link]
További kiegésztés: több mai játékhoz készítettek futtatókörnyezetet. Régi kalandjátékokhoz használható a ScummVM ([link]), ez egy átfogó projekt. Néhol találni egyénieket is, például a Little Big Adventure-hez is készült Windowsos változat.
Hirdetés

Gamer vagy irodai monitor? Ezek a fő különbségek
PR A monitor kiválasztása nem csupán a méretbeli különbségekről szól – sokkal inkább a felhasználási cél dönti el, hogy milyen típusú kijelzőre van szükségünk.



