Hirdetés

Gondolatébresztő: a technológia fogságában?

Ez, azt hiszem, egy mindannyiunkat érintő téma. Benne élünk a technológiában, de milyen hatással van ez a gondolkodásunkra, a figyelmünkre, a munkánkra, a világnézetünkre, a személyes kapcsolatainkra?

Nem célom a téma teljes körű kivesézése, vagy éppen a tudományos alaposság. Előre leszögezem, magam is "a technológia rabjának" vallom magamat, aki ebben él, ezzel fekszik és kel, és az idő jelentős részében így vagy úgy, de online van. Máshogy talán nem is lehetnék tudatában e történéseknek. A cikk célja az átfogó gondolatébresztés, a vitaindítás. A hozzászólások között a te véleményedre, történetedre is kíváncsi vagyok!

Ahol lehet, próbáltam itt-ott megjelent ismeretterjesztő cikkekre is hivatkozni, melyek általában valakinek a tudományos munkásságára mutatnak. Szóval próbálok nem alaptalan állításokat dobálni a levegőbe, és bátran kattintsatok a linkekre, mert nagyon érdekes olvasmányokról van szó.

LG HBS-750 sztereó bluetooth headset teszt

Vettem egy LG HBS-750 sztereó Bluetooth headsetet. Íme a tapasztalatok, röviden.

Anyagminőség: rendben van, de mivel könnyűre tervezték, ezért ne ugrálj rajta. Ha nagyon nyomorgatod, recseg. Kényelmesen ül a nyakon, nem lötyög.

Kezelhetőség: meg lehet szokni a rendszert. Idegbajt kapok attól, ha véletlen rányomok a "call" gombra, és behozza a Google Now-ot. :D

Hangminőség: frankó! Ezért vettem. Nyilván nem hifi, arra ott vannak a vezetékes cuccok. De sporthoz, tömegközlekedésre, utcára tökéletes. Önmagában nem élmény, de élvezhető rajta a zenehallgatás. Otthonra meg ott a hangfal és a vezetékes eszközök.
APTX képes telefonnal kell hallgatni a jó hangminőséghez, ezt nézd meg a te telefonod esetén.
Tehát nem egy monitor füles, és agybadugósból is kapható jobb (ami tisztább és/vagy jobban dübörög) - de ha minőségi sztereó élményre vágysz, arra ott vannak a fejhallgatók és a hangfalak. :)

"Válaszd a boldogságot!"

Önsegítésről általában

Üdv, kedves barátom. Örülök, hogy megint találkozunk. Emlékszel? A praktikus tanácsok, hogy hogyan ne legyünk hülyék, filozofikus gondolatok a szabadságról?

Most valami másról lesz szó. Valami, amire mindenki törekszik. Próbáljuk elérni. Küzdünk érte, azt hisszük, valamivel együtt ez is jönni fog, de nem jön, és elrepül. Reklámok titkos üzenete ez, ami tudat alatt összekapcsolódik a termékkel, hogy megvegyük. Talán ez az emberi lét legjava, amit elérhetünk.

Boldogság.

Képzeld el, csak egy pillanatra, hogy boldog vagy. Minden rendben van. Hálás vagy azért, amid van, úgy érzed, az életed tart valahová. Kapcsolataid kiegyensúlyozottak, nem függsz senkitől. A stresszre, mint fogalomra emlékszel, de már távolinak hat. Jól érzed magad a bőrödben, tudod, mire van szükséged a mindennapokban.

Szabadság

Inni akarok egy pohár vizet. Felemelem. Megiszom. Leteszem. Megittam. Szabad vagyok.
Kimehetek az utcára, békésen demonstrálhatok, beülhetek a Parlamentbe, átruccanhatok Ausztriába. Egy hátizsákkal bejárhatom a világot. Elmehetek zsoldosnak vagy tánctanárnak. Szabad vagyok.

Szabad vagyok?

Csak azért mert megtehetem, hogy kézenállva megyek végig az utcán, meg is teszem? Nem. Miért?
Megtehetem, hogy ma kedves és megértő vagyok az emberekkel. Ehelyett folyamatosan duzzogok, és rákiabálok a nénire, hogy menjen már gyorsabban.
Egy barátom felhív, gondja van, elküldöm a fenébe. Hiszen ma rossz napom volt. Hazaérve leülök a tévé elé, kinyitok egy sört, és kényelmesen hátradőlök, hogy a nap hátralevő részében fel se keljek kényelmes fotelomból.

Mindezt megtehetem. Szabad vagyok.
Szabad vagyok?

A legfontosabb elérendő tulajdonságok közé sorolják az emberek a "szabadság"-ot. Ez mit jelent? Szabad felszólalás, vallás, gyülekezés, sajtó, egyenlő jogok?
Politikusok kedvenc frázisa a szabadság. Általában a "mi" államunkat, a mi elveinket, a mi pártunkat jelenti. Szabadok vagyunk!

Richard Stallman előadás

Ma, március 13-án a Millenárison tartott előadást a legnagyobb szabad szellemi tulajdon próféta. A szaki, akit sokan a kevés „igazi hacker” egyikének tartanak, 1985 óta foglalkozik a szabad szoftverrel, a GNU projekt, a GNU GPL licenc, a Szabad Szoftver Alapítvány és a copyleft fogalmának megalkotója.

Előadásában igazából nem is nagyon esett szó önmagában a szabad szoftverről. Az a része egy tágabb valaminek, a „szabad szellemi tulajdonnak”, annak egy fajta manifesztációja. Tehát a szellemi tulajdon terjeszthetőségének módjaival foglalkozott, többek között a copyrighttal.

Történelmileg közelített a témához, e szerint a copyright kétszáz éve még a szerzőket védte, nehogy úgy adják ki a könyvét, hogy abból ő nem kap semmit. Ma inkább a kiadókat védi, mivel a szerzők nemigen látnak pénzt a zenéből/filmből/játékból/könyvből, amit készítettek.

Amellett, hogy belelát a mai rendszerbe, képes kilátni belőle, és egy ettől teljesen különbözőt elképzelni. Ebben a szellemi tulajdon alapvetően szabad, és

Könyv: Emberi kapcsolatok

Dr. Thomas Gordon - Emberi kapcsolatok

Kissé idealista mód kezdi könyvét, egy jobb világról beszélve. Hogy ha mindenki azt csinálja szépen, ami a könyvben van, akkor mennyivel jobb lenne minden, és hogy tréningjeivel meg akarja változtatni a világot.

Az ötlet nem rossz, persze megvalósíthatósága kérdéses.

Egyébként a modell, amit leír, a következő:

* Alapvetően egy másikkal való kapcsolatunk három részre bontható: amikor nincs egyikünknek sem baja, ekkor nyugodtan lehet bármit csinálni a másikkal; amikor a másiknak van problémája, és amikor nekem van problémám
* Amikor a másiknak van problémája, akkor értő figyelmet kell alkalmazni. A lényege tömören az, hogy semlegesen hallgatjuk a másikat, elkerüljük a gondolatmenetét megszakító reakciókat, az ún. közléssorompókat. Emellett, amit mond, értelmezzük, és ezt visszatükrözzük neki.
* Amikor pedik nekünk van bajunk, színre lép az asszertív kommunikáció. Ekkor a másik minősítése helyett a saját szemszögünkből írjuk le a problémát, és a bennünk keltett érzéseket adjuk át. Így a másik lelkiismeretére hathatunk, és alacsonyan tarthatjuk a konfrontáció feszültségi szontjét.
* Emellett szó esik még tanácsadásról, arról, hogy hol van a határ annál, hogy kinek is a problémája valami, illetve egy "vereségmentes" problémamegoldási módszerről.

Coldplay koncert

VIVA LA VIDA!
Nos, azt hiszem, mindenki számára ismeretes volt, hogy a brit alternatív zenekar turnéja során Budapestre is ellátogat. A Viva la Vida Tour keretében utazzák végig Európát, a mai napon például Bécs következik.
A honlapról már tavasszal tudni lehetett, hogy jönnek, de lassan a plakátok is megjelentek. Nagyon megörültem, akárcsak sok ismerősöm...

Előkészületek

A Helyszín: Budapest Sportaréna, szeptember 23. 20:00.
A középső küzdőtérre vettünk jegyet, igaz, oda volt a legdrágább. Az egész baromi nagy, és rettentő jó hangosítással rendelkezik, gyönyörűen, visszhang és torzítás nélkül szólt a zene.
Előrelátó módon már háromnegyed hétkor bementünk - nos, az első sorok természetesen már kapunyitáskor beteltek. De nagyjából a nyolc-tizedik sor környékén sikerült elhelyezkedni. Kisebb küldetésnek számított jó helyen állni, meg sokan tolakodtak, hogy enné meg a fene azt a vastag bőrt a képükön. :) Egyébként legtöbben olyan 15-25 évesek voltak itt elöl, és persze rengeteg lány.

Utazás a Föld középpontja felé

-középpont? Mélypont!

A szarukeretes szemüvegű férfi

Bevallom, eddigi rövid életem során még sosem tekintettem meg három dimenziós filmet. Egyáltalán, mi az, hogy három dimenziós?! Utánanézve, a technológia különböző formákban már régóta létezik. Eredetileg színszűrős elven, hát ez most polarizációs.

Szóval, a moziba menet kaptunk egy szép nagy fekete szemüveget, ami normál körülmények között épp csak kicsit elsötétíti a környezetet, mást nem csinál. Azokra a régi SZTK-s szemüvegekre emlékeztet. Egyébként csak azért ilyen nagy, hogy normál szemüveget is fel lehessen venni alá. (természetesen hátrányban vannak az alapból SZTK-s szemüveget viselők, de talán nemzetközi szemléletben annyira nincsenek sokan :-) )
Lassan a film is elkezdődött.

"Ez tényleg háromdés!"

Sebestyén Balázs: Szigorúan bizalmas

Nem értem

Ha jól tudom, Sebestyén Balázs (és szerintem senkit nem zavar, ha ezután csak Balázsként szerepel itt) még nem írt könyvet. Vezetett zenei műsort, talkshow-t, vetélkedőt.
Kézbe véve a könyvet első gondolatom a pasas múltjával volt kapcsolatos. Rögtön beugrottak az interneten fellelhető videók, amikben meglehetősen bunkó módon viselkedik, és úgy éreztem, egyszerűen csak a karrierje következő pontja az, hogy könyvet ír.

Tévedtem? Kiderül.

Ez-mi-ez?

Talán a fő kérdés, hogy ez milyen könyv. Úgy álltam neki, mint még egy "megmondókönyvnek". Azt írja, mindennapi félelmeinkről és problémáinkról szól.
Csodálkoztam, hogy Balázs élete harmadik évtizedének kezdetén ilyen mély és fontos dolgokról gondolkodik; hál' Istennek nem egészen erről van szó.
A könyv kétharmada lényegében interjúkból áll, a szerző híres, nem olyan híres, ismert vagy kevésbé ismert emberekkel beszélget - olyan emberekkel, akik mind-mind találtak valamit az életben, amit van értelme csinálni. Talán az a legjobb szó, hogy "ők megcsinálták". Elértek valamit, és itt nem a hírnévre és a pénzre gondolok, hanem, hogy egy-egy fontos célért küzdenek, vagy éppen olyan életük van, amilyet kevés ember él.