Ryzen gyári hűtő vs. Alpenföhn

Év elején sikerült összepattintanom egy viszonylag pofás konfigot amely az adatlapomon is látható, akit érdekel. Az egyik legfontosabb alkotóelem – a processzor - mindenféle hezitálás nélkül lett kiválasztva. Az előző PC-m előtt csak és kizárólag Intel CPU-im voltak, de Ryzen az én tetszésemet is elnyerte, többek között a világbajnok ár-érték aránya miatt. Így az Ryzen 5 1600 után most egy Ryzen 5 2600 került beépítésre, gyári hűtéssel. Az 1600-ast stock coolerrel fel tudtam tornázni 3800 Mhz-re, játékok alatt olyan 74 fok körül mozgott 1.3 V feszültséggel. Ez szerintem korrekt eredmény volt, bár FurMark stresszel 10 perc után a 80 fok is megvolt simán, de ezzel nem foglalkoztam.
Térjünk is át jelenlegi szépségre, a 2600-ra! Itt a Wraith Spire-t váltotta a Wraith Stealth gyári CPU hűtő.

Borzalmasan nagy különbség nincs a kettő között sem kinézetben, (a Spire kicsit magasabb) sem hangzásra. Teljesítményben én valamennyivel jobbra értékelném az 1600-hoz járó Spiret- ugyanis a Wraith egy kicsit jobban melegedett ugyanolyan feszültséggel.
A 2600 gyárilag 200 Mhz-el magasabb alap órajelen ketyeg, mint az 1600, ez 3400 Mhz-et jelent a boost clock pedig elvileg 3900 Mhz. Nos ehhez képest nekem 1.3 V -al nem sikerült átlépni a 3900 Mhz-et, már 3925 Mhz-nél azonnal kifagyott,míg az 1600-nál a boost clockra (3800 Mhz) sikerült még egy 100-ast rápakolni.
Ryzen Masterrel szoktam először beállítani a feszültséget és a kívánt órajelet, majd ha a program tesztje lefut, le szoktam tesztelni játékokkal is.
Aztán ha a rendszer stabil, akkor BIOS-ban is mehet a végleges beállítás. Szóval egy kicsit szomorú voltam, hogy akkor ezek szerint nemhogy nem nyertem meg a szilikon lottót, de egyenesen sikerült kifognom egy gyengébb processzort.
Ekkor jött az ötlet, hogy mi lenne, ha megkínálnám egy kicsit combosabb hűtővel a gyári helyett és kapna még egy kis feszültséget!
Felcsaptam hát a megfelelő szekciót a bibliában, egészen konkrétan a https://prohardver.hu/tema/milyen_cpu_hutot_vegyek_2/hsz_1-50.html - t és megkérdeztem, mit ajánlanak a szakértők! Az igényeim elsősorban az árra és csendességre vonatkoztak így ajánlotta egy kedves kolléga a kiváló árfekvésű Alpenföhn Brocken ECO Advancedet. Ezúton is köszönöm a javaslatot! Bevallom életemben nem hallottam még a márkáról, de egyrészt jól hangzik (Alpok – hideg – höhö) másrészt német, tehát rossz aligha lehet!
Viszonylag gond nélkül sikerült a régi hűtő helyére beszerelnem az új szerzeményt. Azért írom, hogy viszonylag, mert sikerült az egyik tápkábelt az alaplapom alá beszorítani, amit csak akkor vettem észre amikor már becsavaroztam mindent és kezdtem összedugdosni a dolgokat, szóval kb. kezdhettem előről… de egyrészt ez az én lámaságom, másrészt ennyi kihívás kell egy szerelésnél.

Szóval a torony a helyén, jöhet a teszt! Különböző fórumokat bújva úgy találtam hogy az 1.35 V feszültség egy viszonylag biztonságos maximális feszültség, ezért úgy döntöttem megnézem ezen mit tud. Mohóságomban először azonnal megkínáltam 4200 Mhz-el, a jutalmam pedig azonnali fagyás volt. Ezután óvatosan 25 Mhz-enként csökkentve eljutottam a 4100 Mhz-ig.

f

Itt már szépen stabilan futott stressz illetve játékok alatt is úgyhogy jelenleg ezt lőttem be „véglegesnek” egyelőre.
Sikerült tehát 200 Mhz-et javítanom egy kicsivel nagyobb feszültséggel, ami végülis nem rossz, átléptük a bűvös 4 Ghz-et. Nézzük hogy alakultak a hőmérsékletek:

Az első Afterburner képen a gyári hűtő hőmérséklete értéke látszik 1.3 V feszültségen és 3900 Mhzen, kb. 10 perc FurMark stresszteszt után. Kb. 15 perc után egyébként elérte a 80 fokot is, nálam ez kb. a lélektani határ. Oké, persze, általános felhasználás során sosem láttam ilyen hőmérsékletet, ha már folyamatosan maximumom pörög a processzor akkor ott úgy is „baj” van. Illetve most már hogy van összehasonlítási alapom elmondhatom azt is hogy hangosabb volt a stock cooler, stressz alatt (meg úgy általában is).

A második Afterburner képen pedig 1.35 V-on és 4100 Mhz-en látható kb. 10 perc után a hőmérséklet: több mint 20 fokot sikerült csökkenteni tehát 100%-os CPU használat mellett is, ami azért szerintem egészen kellemesnek mondható. Érezhetően halkabb is egyébként, nem mondanám zajtalannak, de érezhető a javulás ebben a tekintetben is. Az idle hőmérséklet 32-40 fok között változik, ilyenkor gyakorlatilag néma a hűtő, a párom meg is jegyezte hogy csendesebb lett a gép úgy általában véve.

Egyelőre itt tartok. Elégedett vagyok, tetszik az új hűtő, bárkinek szívesen tudom ajánlani. Nem tudom hogy mennyi kakaó van még a lapban, egyáltalán érdemes-e még magasabb értékekkel próbálkozni, mert a hőmérséklet végülis engedné. Persze az más kérdés hogy néhány plusz Mhz-ért érdemes-e egyáltalán terrorizálni szegény processzort...

Ti mit gondoltok? Milyen tapasztalataitok vannak?

Még van hozzászólás! Tovább