Hirdetés

A Latitude E7450 megdolgozása Aidával

Egy mobil gépezet

Hosszas bevezetővel nem untatnám a kedves olvasókat. Nemrégiben a Dell Latitude 7000-es sorozatával hozott össze a jószerencse, és az első érintkezés után úgy néz ki, tartós barátságnak nézünk elébe. A kölsőről részletes beszámolót nem írnék, a notebookcheck-es kollégák már megtették, az enyémnek is pont ilyen kijelzője van - ergo a külcsín egyezik.

Hirdetés

A konfiguráció:
CPU: i7-5600U
VGA: GT 840M
RAM: 2x8GB DDRL3 1600MHz
Hynix SH920 256GB SSD
Kijelző: fullHD ips matt

Röviden, hogy miért választottam ezt a gépet? Egy notebook mindíg is kompromisszum az erő és a mobilitás közt. Az erő oldaláról nálam alapkövetelmény, hogy akadás nélkül menjenek a Matlab cuccaim és a Starcraft 2 fullHD-n míg a mobilitás oldaláról töltővel együtt a 2 kilót nemigen akartam meghaladni. Az előbbihez sok kommentár nem szükségeltetik, a SC erősen prociigényes játék, akciódús jelenetekben jó, ha van alatta 2db i5-i7 mag 2+GHz-en. Emellett fHD-n már dVGA kell neki. A mobilitás viszont érdekes kérdés: a gép mobil "elődje" egy eeePC-volt, ami töltővel együtt kb másfél kilót nyom. Mivel azért egy lepkénél nagyobb teherbíró képességgel áldott meg a sors, +fél kiló hallatára nem kezdem tárcsázni a legközelebbi gerincsebészt - ergo 2 kiló körül húztam meg a határt. - Amint kézhezvettem a gépecskét, rögtön ment is mérlegre, 2053g lett a végeredmény 90W-os töltővel. A mobilitás szintén fontos része az akksiidő - anélkül, hogy 40 kilós mezőgazdasági akkut vigyen magával az ember.

Ki mit tud?

Kíváncsiságból végigteszteltem a környezetemben fellelhető gépeket CPU-teljesítmény szempontjából, ugyanis U-sorozatú procihoz még nem volt szerencsém. Az Aida64 tesztcsomagját és a Cinebench R15-öt futtattam le. Az Atom-os eeePC kivételével minden gép kétcsatornás RAM-mal volt ellátva. Az E7450-et egycsatornás módban is teszteltem, de ezt csak a Photoworxx pontszám szenvedte meg durvábban, 7800 pontot produkálva a 12000 helyett. Illetve ha már kéznél volt, lefuttattam a Cinebench OpenGL benchmarkját is, a Latitude GT 840m-je 57, a 8770W K3000m-je 67fps-t produkált, nem rossz arány a kicsi GPU-tól.

A történethez hozzátartozik, hogy a teszt alatt a procik a következő frekiket tartották fixen:
N450 - 1666MHz - Erre a rendszerre 32bites win8.1 volt telepítve, ezért nem kínoztam a 64 bites Cinebench-el.
i7-5600U - 3.1GHz
3610QM - 3.3-3.1GHz (az FPU teszteknél már picit throttlingolt)

Fogyasztás: Mivel az egyik fontos célként a hosszú akksiidőt tűztem ki, a fogyasztást az eeePC-hez mértem. A méréshez egy Voltcraft konnektoros töltőt használtam, ergo az értékek a gyári töltőn keresztül konnektorból felvett teljesítményt jelzik.

A melegedést tekintve 25°C-os szobában egyedül a Furmark CPU+GPU-burn tesztjében ment 80 fok fölé a processzor és a GPU. A kevésbbé terhelő Aida és 3DMark tesztek alatt 70 fok alatt tudott maradni a rendszer.

Röviden, tömören

Tetszik a kis méregzsák teljesítménye, igaz, nem veszi fel a versenyt egy jól behűtött 4magossal (8770W), és nem játszik egy ligában az erősebb asztali megoldásokkal, de hordozható kategóriában teljesen vállalható kompromisszumot képvisel az erő és a hordozhatóság között. Az egymagos Atom előd még abszolút fogyasztás téren se tudott szépíteni, lévén a nagyobb kijelző ellenére sem fogyaszt többet a Broadwell-U-s kisnotebook. Tény, az árcédulák sem hasonlítanak egymásra, de valamit valamiért.

Utóirat - avagy mire jó a helyszíni garancia

Sajnos ezt az elegáns drágaságot is utolérte a végzete: meghibásodott az alaplap. Felhívtam a szervizt, másnap már nálam is volt a szaki, helyben rögtön kicserélte a hibás lapot - poén: a cserelap is hibás volt! Másnap jött is vissza - akkor meg a billentyűzet nem működött. Harmadnap pedig újra bekrepált az alaplap, úgyhogy kicserélték az egész notit, 3hetes átfutási idővel:U (update 2017.10.28: a kis harcos azóta is kiválóan teszi a dolgát!)

Még van hozzászólás! Tovább