Mindig is érdekelt mit tud egy 10.000 rpm-et forgó merevlemez és persze a hangja is. Napjainkban már olcsón hozzá lehet jutni Western Digital VelociRaptor HDD-hez, amiben az a legjobb, hogy ez is SATA csatolós, nem kell hozzá más drága vezérlő. Létezik belőle 150, 250, 500GB és 1TB kapacitású. Nekem 500GB-ost sikerült szereznem. Olcsóbb, mint egy SSD, ugyanazért az árért feleakkora SSD kapható.
WD5000HHTZ: WD VelociRaptor, 10.000 rpm, 500GB
Hirdetés
Tesztnek feleségem régi Pentium 4 gépét használtam (P4 Dual-915GL, Prescott 3Ghz CPU, 2GB DDR RAM), ennek HDD tartalmát másoltam át Linux dd parancsával.
Az előző HDD egy 160GB Samsung 7200rpm SATA HDD, erről a Windows 7 normál indítás során 1 perc 5 másodperc alatt töltött be a háttér megjelenéséig, láthatóan sokat világított némelyik szakaszon a HDD Led, valamint jól megszokottan zajos a sok apró fájl elérésekor, szerintem ez a régi Samsung HDD a leghangosabb a gépben.
Lemez klónozás után HDD csere, a régi már nincs rajta, csak a WD VelociRaptor. Első önálló induláskor feltűnt, hogy a WD a vártnál sokkal halkabb, a lemez felpörgése talán kicsit tovább tart, de aztán nem is hallani, valószínű ez a folyadékcsapágynak köszönhető és a kisebb 2.5” lemezméretnek, ami gyárilag 3.5” hűtőkeretben van és az előzőnél 5’C-al hűvösebb. Az átmásolt Windows 7 indulása 40 másodpercig tartott a háttér megjelenéséig, SSD-hez hasonlóan a HDD Led csak villog nem igazán világít, innentől a további gyorsulás már processzoron múlik. A fejpozicionálás is sokkal halkabb, alig van hangja, inkább a ventilátorokat hallani, így végül ezt a WD HDD-t benne is merem hagyni feleségem gépébe.
További programok betöltési ideje is hasonlóan gyorsult, mint a Windows indulása, így a gép jóval használhatóbb lett. Végül lefuttattam a HDSentinel véletlen elérési idő tesztjét és az eredmény átlag 7 ms lett! Na ez megmagyarázza a sebességkülönbséget, egy 7200rpm HDD 16 ms szokott lenni. Bár elmarad egy SSD jellemzően 1 ms alatti elérési idejétől, de érezhetően gyorsabb lett, ha ezután váltanánk SSD-re, akkor már nem lenne nagy változás. Az átviteli sebesség 140MB/s, lehet jobb gépen még kicsit feljebb is mehet, de nincs nekünk jobb asztali PC, csak egy újabb 10 éves laptop, amibe nem fér be mert jóval vastagabb, mint egy notebook HDD, valamint ott nincs 12V sem, ennek meg az is kell nem csak 5V.
Másik 2 VelociRaptor tesztje is hasonló: [kép] [kép]
Összességében a WD VelociRaptor (10.000rpm) egy 3.5” 7200rpm HDD-hez képest jóval gyorsabb, halkabb és kevésbé melegszik, ajánlott alternatíva SSD helyett!
Update: Kérem mindenki vegye figyelembe, hogy egy már félig retro gépben történt a teszt,
végül nem utolsó sorban ennek köszönhetően meg is újult a gép olcsón és korhűbben,
továbbá ebben a régi gépben valóban megfelel SSD helyett.
Most nézem a képmentéseken a dátumot, szóval 1 éve csináltam ezt az újítást,
emlékszem ekkor ugyanazért az árért negyedakkora SSD sem volt kapható.