Solaris (Nexenta) és Linux (openfiler) után egy freeBSD-n alapuló NAS következik. Az előző kettővel ellentétben nem áll nagy cég a freeNAS mögött, ezért nagyon kíváncsi voltam rá, hogy mit tud. A "vas" ugyanaz: 2G RAM, 2xCPU, 2x ethernet...
Telepítés
A freeNAS képes szinte bármilyen médiáról (CD, memóriakártya, merevlemez...) működni, csak a beállításokat kell valahol tárolni. A telepítő nagyon egyszerű, karakteres felülettel rendelkezik. Miután kiválasztottam, hogy a merevlemezre akarom telepíteni már csak a szokásos pár kérdésre kellet válaszolni.
GUI
A kezelő felülete nincs elbonyolítva. Úgy érzem, hogy ez nem is baj. A beállítások és szolgáltatások 95%-a elérhető itt is, csak egy ponton találtam egy kis hiányosságot, de erről majd később.
A System menüpontban a rendszerrel kapcsolatos alapbeállításokat lehet megváltoztatni. Itt található meg a web interface (admin, port...), backup-restore és a további csomagok telepítése is. A legérdekesebb talán az advanced fül, ahol rendesen bele lehet túrni az OS lelkivilágába. Bár én nem innen piszkáltam az eredeti beállításokat, hozzá értő kezekben nagyon hasznos lehet, hogy scripteket is feltölthetünk, illetve időzítve futtathatunk feladatokat.
A hálózati beállításokhoz (Network)azonban rögtön hozzányúltam. A két ethernet interface-t összefogtam egy csoportba. Apró probléma, hogy a beállítás után nem értem el a gépet. Egy ujraindítás segített a dolgon. Természetesen a hálózati szervízt is elég lett volna restartolni, de szimplán gyorsabb volt a konzolon újraindítani. Jó tudni, hogy a DNS és Proxy beállításokat a System menüben kell keresni.
A Disks magáért beszél. Mivel egy pár lemezem volt, ezért megtükröztem. Sajnos valamiért a root disk-et nem szereti, azzal kézzel kell játszani. Látszik, hogy a kis méretű rendszert arra tervezték, hogy memória kártyáról fusson és a merevlemez csak adatok tárolására szolgáljon. Tehát konzolhoz kellett nyúlnom. Nem bonyolult, van hozzá magyar nyelvű leírás is.
Root disk hozzáadása a mirrorhoz:
freenas:~# sysctl kern.geom.debugflags=17
freenas:~# gmirror label -vb round-robin gm0 /dev/da0
Mirror modul betöltése kézzel, illetve induláskor:
freenas:~# gmirror load
freenas:~# echo 'geom_mirror_load="YES"' >> /boot/loader.conf
Egy reboot után máris van egy fél tükrünk:
freenas:~# df -h
Filesystem Size Used Avail Capacity Mounted on
/dev/mirror/gm0s1a 370M 187M 154M 55% /
devfs 1.0K 1.0K 0B 100% /dev
procfs 4.0K 4.0K 0B 100% /proc
Már csak a második lemezt kell hozzáadni a tükörhöz:
freenas:~# gmirror insert gm0 /dev/da1
Kis idő elteltével elkezdődik a szinkronizálás, nem édemes a gépet újraindítani, amíg a státusza nem lesz COMPLETE. Természetesen ettől használható, csak az írás-olvasás jelentősen lelassul. Természetesen a GUI-n is követhető az állapot, a Disk->Software Raid-> RAID 1->Information alatt.
freenas:~# gmirror status
Name Status Components
mirror/gm0 DEGRADED da0
da1 (6%)
Miután elkészült a tükör létrehoztam az adat partíción egy ZFS pool-t és visszatértem a GUI-hoz:
zpool create -f data /dev/mirror/gm0s2c
Természetesen GUI-n is lehet RAID tömböt készíteni, illetve minden egyebet managelni, csak a root ne legyen az adott merevlemezen. Kellemes meglepetés volt, hogy lehet ZFS-t is használni, ami ráadásul tökéletesen látszik a GUI-n is. Miután elkészült a filerendszer már csak fel kell csatolni. A csatolásnál lehet megadni a jogosultságokat. Ez utóbbi a megszokott UNIX-os hármas, ami a másik két nashoz képest nehézkesebb managelést tesz lehetővé, de házi körülmények között nem okoz gondot. (tulaj, csoport, mindenki- írás, olvasás, futtatás)
Az utolsó lépés a Service-k engedélyezése. Egyszerűen az adott szolgáltatást kiválasztva csak be kell kattintani az enable dobozt és az oldal alján újraindítani azt. A CIFS-nél ezen kívül még meg kell adni, hogy mely könyvtárakat ajánljuk ki. Nem bonyolultabb a többi sem, minden opció szépen érthetően le van írva. Van FTP, iSCSI target, de még bittorrent kliens is.
A többi menüpont magáért beszél. Az Access alatt hozhatjuk létre a felhasználókat, illetve csoportokat, esetleg csatlakozhatunk LDAP szerverhez. NAS-unk állapotát a Status alatt tekinthetjük meg. Az Advanced menü jól jöhet, ha böngészni akarjuk a lemezeket, illetve a jogosultságok miatt nem akarunk belépni a CLI-be. Őszintén bevallva én inkább maradok az SSH-nál.
Összegzés
Kevesebbet tud ACL szinten, mint a két kereskedelmi alapú társa, de otthonra bőven elég. Cserébe sokkal több szolgáltatást integráltak, amit otthon is használnak az emberek. Számomra a titkosított lemez kezelés és a ZFS nagyon pozitív. A freeBSD robosztus alap és ma már meglepő, hogy milyen kevés erőforrással beéri. Kár, hogy ssh-val kellett turkálnom a lelkivilágában, de egy USB kulcsra telepített, RAM meghajtóról futó verzióval ez nem történt volna meg.