Sziasztok. E kis cikk azért született, hogy ha valaki egy ilyen laptopot vásárol, akkor legyen fogalma arról, hogy mit is vett, mit is venne. Nem kell tépelődnie, hogy gyors e a gép, vagy hogy lehet e rajta játszani, hogyan szól a hangszórója, jó e a webkamera képe, stb. Kipróbáltam nektek.
Bár a profilom inkább az irodai és a személyre szabott gémer számítógépek építése, ennek ellenére pár havonta egy-egy laptop is megfordul nálam. Pár napja megkeresett egy ismerősöm (hölgy), hogy kellene neki egy új laptop, 300.000 Ft-ig, és volt egy kérése is: azért lehessen vele játszani is. Lényegében ez volt a legnehezebb része a kérésének, hiszen az adott keret azért nem egy gémer gép eljövetelét sejtette engedni. Első körben egy ASUS TUF Gaming laptopot találtam neki, és azt hittem, hogy végeztünk is. De pár perc után jött a következő kérés, hogy ne legyen ilyen "durva" gémer kialakítású, hanem inkább a hagyományos és átlagos laptop kinézet. További keresgélés és szűrések után, ez az alsó középkategóriás laptop maradt fent a szitán, egy kicsit gyengébb belsővel, mint az előbbi, de hát a hölgyek már csak ilyenek. (Első a kinézet )
igazából, mint később ki fog derülni, kellemesen csalódtam ebben a laptopban. Fontos: Windows 11 telepítése előtt be kell lépjünk a bios-ba, és ki kell kapcsoljuk a VMD kontrollert, különben a telepítő nem látja az ssd-t. Windows 10-nél ezt nem kell végrehajtani. Nagyon gyorsan feltelepül az op. rendszer, és a működési sebessége sem hagy maga után semmi kivetnivalót. Fluid, gyors, pattogós. A wifi is gyors, hiszen ez már WiFi 6E. A kijelző szép, 120 hz-es és matt, pixelek nem látszódnak. A fényerő maximális értéken nagyon világos, szinte zavaró. A billentyűzet gombjaiba kicsit belekötnék, ugyanis hozzászoktam egy Lenovo Legion-hoz, ahol nem spóroltak a gombok kialakításának helyein és szélességén, pedig annak kisebb a kijelzője. A kurzor és az enter gombok nekem egy kicsit kicsik. Még ha meg is jelölték, gondolom pont ezért. A világítása megfelelő, állítható is, a betűk írása szépen olvasható.
Csak érdekességképpen, Lenovo Legion gombok:
A webkamera képe szép, a mikrofon pedig elég érzékeny. A hangszóró nem azt mondom, hogy hangos, de kellően szépen szól, átlagos. A processzor és a gpu hűtését csak játék közben hallottam, idle módban, vagy általános felhasználásnál kellemesen halk a ventilátor. Az elsődleges megjelenítésért egy Intel(R) Iris(R) Xe Graphics gondoskodik, a játékokról és/vagy egyéb grafikus programokról pedig egy RTX 3050 4GB DDR6 Laptop GPU. A youtube videókat természetesen erőlködés nélkül viszi 4k felbontáson is. Memóriából DDR4 2x8 GB-ot kapunk, 3200 mhz-en ketyegve, mely max. 32 GB-ig bővíthető. A processzor pedig egy Intel Core i7 12700H, aminek 14 magja van, és 20 szála. (6 Performance-cores / 8 Efficient-cores ). Az SSD egy 512GB-os M. 2 PCIe NVMe. Sajnos a laptopoknál nem úgy működik az 512-es ssd-ről az ugrás az 1 terrásra, mint az asztali társaiknál. itt ugyanis 60 ezer forinttal kellett volna többet fizetnünk, ha dupla tárhelyet szerettünk volna.
Egyéb csatlakozók, adatok:
USB Type-C: van (1x)
USB 3.2: 2x
Videokimenet: HDMI 2.1 TMDS
Egyéb csatlakozók: Combo audio Jack csatlakozó
Kijelző felbontása: 1920 x 1200 (WUXGA)
Bluetooth: igen (v5.3)
Játékteszt:
De mit is várhatunk a mai világban 4GB Vram-től, főleg ha az egy csökkentett méretű (és esetleg erejű) laptop GPU? Elegendő e játékokra? Hiszen már a 8 GB vram is kevésnek tűnik sokszor. A következő tesztekben kizárólag FullHD felbontásokról fogunk beszélni (1920 x 1200/1920 x 1080), tehát nem 1440p-ről, és nem 4k-ról. Bár használtam monitorozó programot (Msi Afterburner), de ha nem lett volna ott a bal felső sarokban például az fps érték, nem mondtam volna meg, hogy mennyi is az annyi. Ugyanis olyan szépen: smooth és fluid módon futott egy-két játék, hogy nem is akartam elhinni. Semmi mikrolagg, semmi bottleneck. Ha nem látom, hogy 45-60 fps-el megy a játék, azt mondtam volna, hogy 75-100-al, így érzésre. Az legtöbb játékot véleményem szerint fullhd-ban, néha egy kis DLSS segítséggel simán végig lehet játszani, különösebb akadások nélkül. A legújabb játékokkal azért akadnak gondjai, ne legyenek azért illúzióink. A S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart Of Chernobyl-t például kifejezetten rossz játszani rajta, sok a lagg, az akadás. De a Cyberpunkot, a Marvel Pókembert, vagy a Hogwarts Legacy-t teljesen jól lehet játszani, akadások nélkül. Minden játékban természetesen jó pár percet rallyztam, törtem zúztam, mentem mindenfelé az open world világban, hogy teljes legyen a teszt élményem, de nem tapasztaltam laggokat, betöltési hibákat.
Játékképek:
Call of Duty Modern Warfare 2
Cyberpunk 2077
Marvel Spider-Man
Hogwarts Legacy
Stalker 2
Update: mivel hajnali 2-kor már nem volt kedvem kipróbálni a Warzone-t, ezért most délelőtt pótlom. Szubjektív, de ezt is játszhatónak érzem, 50-80 fps-el.
Konklúzió:
A laptop gyors és erős. Kiválóan alkalmas bármilyen munkára vagy szórakozásra. Sok játékra fullhd felbontáson még ma is megfelelő. Ennyi pénzért nem rossz vétel, főleg ha nem tudsz 400-600 ezerért egy komolyabb gémer laptopot vásárolni.
Köszönöm, ha végigolvastatok.