Hirdetés

2024. május 19., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34451) g.gergo válasza syler123 (#34438) üzenetére


g.gergo
senior tag

Teljesen esélytelen. Nekem is ilyen van, csak 5cm-es, és nem indul. Több kell neki indulashoz mint 5v. En egy regrol elfekvo glacialtech-el oldottam meg.

(#34452) Laszlo733 válasza cigam (#34450) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Igen, ezeket korábban már én is megtaláltam, de nem vezetett sikerre...

(#34453) syler123 válasza g.gergo (#34451) üzenetére


syler123
veterán

:R
Próbálgattam 4,35V-os lipo akkuval, meg sem mozdult, 2 cellással >7,6V is csak alig pörgött. Szóval ez miatt szét sem szedtem a pi4-et, mármint de, levettem a ház tetejét amíg nem kerítek ventit, ez nálam vagy 6-8 fokot jelent.
Alin keresek normális 5V-os ventit, elvileg az 5cm-es be fog férni a házba. Mondjuk eddig nem találtam normálisat. Egy pi fan-t rendeltem régebben, de az csak 3cm-es, tuti hangos lesz, pedig nagyobb / halkabb venti is elférne.

[ Szerkesztve ]

(#34454) syler123 válasza syler123 (#34453) üzenetére


syler123
veterán

Az a baj hogy az alis hűtőkre azt írják hogy 2 hónap után már zajosak.

Lehet veszek egy ilyen pakkot, és 2 havonta lecserélem :D

(#34455) 3dfilm


3dfilm
friss újonc

Kedves Tagok! Pi 4-re keresek valakit aki írna nekem egy programot. (természetesen kifizetem) Ide kérnék telefonszámot, szóban egyeztetünk. j.graner@chello.hu

(#34456) cigam válasza 3dfilm (#34455) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

De mégis milyen színűt?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34457) weiss válasza 3dfilm (#34455) üzenetére


weiss
addikt

Te sem gondolod komolyan, hogy vadidegen embernek fog bárki telefonszámot küldeni?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#34458) pube111 válasza g.gergo (#34451) üzenetére


pube111
senior tag

Egyáltalán nem esélytelen. A ventilátoron múlik. Én a gpio 5v lábra dugtam. A házból szívja ki a levegőt, a réseken meg bejut a házba. Füsttel lett tesztelve, nincs hangja, 40-45 fok körül van a cpu. Igaz, hogy rpi3+.

(#34459) g.gergo válasza pube111 (#34458) üzenetére


g.gergo
senior tag

A kolléga által linkelt venti start feszültsége 8V. 5V-n igy tuti nem indul. Próbáltam gpio lábakon, nekem is ilyen van. Más típusú persze működhet, de ez nem fog.

(#34460) weiss válasza pube111 (#34458) üzenetére


weiss
addikt

Pár fokot nyersz, ha befelé fújod a levegőt.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#34461) g.gergo


g.gergo
senior tag

Nekem regről maradt 8cm-es glacialtech megy, szinte hangtalanul. Bar ezt hazba nem lehet beepiteni. Szekrényben lévő allapotot nem megszolni. Ideiglenes, teszt uzemmod. :)

(#34462) rosejbli válasza g.gergo (#34461) üzenetére


rosejbli
senior tag

Ez kicsit overkill :DD

(#34463) Latitude válasza syler123 (#34454) üzenetére


Latitude
tag

Nekem is volt ilyen 3b-n, és tanusíthatom, hogy kb 3 hét után olyan hangja volt mint ha szöget daráltam volna egy kávédarálóval :D. Azon gondolkodtam, hogy ha nem 5V-ot kapna hanem 3,3-at akkor lehet elindulna és lassab lenne, de evvel lehetne növelni az élettartamát.

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#34464) syler123 válasza Latitude (#34463) üzenetére


syler123
veterán

Vettem végül egy 5db-os packot. Szerintem az lesz amit mondasz, elejétől kezdve 3,3V-on használom, akkor ki tudom tolni az élettartamot akár 4-5 hónapra. Akkor úgyis takarítom a Pi4-et, cserélek ventit is, árban akkor sem sok. Elvileg meg lehet olajozni, akkor megint csendes.
Ha nem lesz jó, akkor házfedél nélkül használom passzívan, nekem úgy nincs vele gond, idle 62fok, terhelve 70 valamennyi.

[ Szerkesztve ]

(#34465) Aryes válasza weiss (#34460) üzenetére


Aryes
nagyúr

Miért?

(#34466) weiss válasza Aryes (#34465) üzenetére


weiss
addikt

Most láttam egy YT videót róla. Amúgy logikus, ha közvetlenül rafújsz valamire, akkor a friss levegőt először arra irányítod.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#34467) cigam válasza Aryes (#34465) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Mert ha pl. megégeted az ujjad, akkor is fújni szoktad, nem szívni :D
Inkább hit kérdése, hogy a meleget szívja ki vagy a hideget fújja be. Általában a PC-s proc/chipset hűtők is rá fújnak(a hűtő lamellákra), viszont a táp ventik meg ki. (Nem mellesleg a PCházakban is elég egyértelmű szokott lenne a légáramlás iránya, a komolyabb házakban sem a réseken szívják be a hideg levegőt)

Ez is azért olyan hatékony, mert hatalmas felületet biztosít, amin letudja adni a hőt. A membránok között átfújt levegő már nem sokat javít (feltéve hogy nem zárt dobozba kerül, mert ott nincs honnan szívni a "hideg" levegőt, és a kifújt meleg sem tud könnyen távozni.

+ a hűtésen gondolkodók miért nem szereznek +1 szabályozható adaptert, és a 12V-os ventinek adnak 12/9/6V-ot. A végén már olajban hűtjük?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34468) Aryes válasza cigam (#34467) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha megégetem az ujjam, vízhűtést alkalmazok! Bekapom az ujjam, aztán a csap alá dugom. :DDD
Azért nem tűnik egyértelműnek, mert a termodinamika ellen hat a felülről befújt levegő. A meleg felfelé száll, a venti a doboz belsejében felül összegyűlt meleg levegőt fújja vissza a CPU-ra. Ami pedig a réseken távozna, biztosan nem találja meg a kivezető utat rögtön, előbb inkább örvénylik bent egy kicsit...
Egész más, amikor a venti a hűtőrács tetején ül és közvetlenül a lamellák közé fúj, onnan pedig akadálytalanul áramlik a levegő kifelé. Szerintem.

(#34469) g.gergo


g.gergo
senior tag

Üdv, bizonytalan vagyok a következőben. 3b+ táplálok egy 2,4-es minőséginek mondható adapterrel. Usb-n csatlakozik a pi-re egy hdd. Mivel az nem indul, csak darabol, ezért az is megvan támogatva egy 1A-s adapterrel, így nincs is gond. Azonban cigam-tol olvastam nem is olyan rég, h nem szerencsés, h a pi felé feszültség megy az usb-n keresztül. Jelen esetben pedig ez van, m ha lehuzom a tápcsatlakozot, akkor a gpio-ra kötött venti forog tovább. Akkor most mi is legyen? Ha lehuzom a hdd-rol, akkor nem indul, ha rateszem, akkor az nem jó.

(#34470) sztanozs válasza g.gergo (#34469) üzenetére


sztanozs
veterán

vagy Y kábel kell, vagy olyan, amibe csak az adatvezetékek vannak bekötve.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#34471) Aryes válasza g.gergo (#34469) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azt nem látom be, hogy miért lenne gond, hogy az usb felől visszatáplálja a pi-t egy külső eszköz. Van, aki üzemszerűen használja így a lapot. Ha lenne külső tápos hdd rákötve az enyémre, lehet nem is kapna külön tápot. A lap fogyasztása 800mA-nél nem nagyobb, ha nincs rádugva semmi.
Másrészt az a táp valószínűleg nem tud leadni 2,4A-t, különben el tudná látni azt a vinyót, amit egy 1A-es táp önmagában fel tud pörgetni, mert usb-n 1,2A-t tud a 3b+ leadni. Vagy a táp rossz, vagy a kábel.

(#34472) g.gergo válasza sztanozs (#34470) üzenetére


g.gergo
senior tag

Köszi, akkor leragasztom az USB +5V-t.

aryes: Én sem értem, csak olvastam, és gondoltam rákérdezek.

[ Szerkesztve ]

(#34473) Aryes válasza g.gergo (#34472) üzenetére


Aryes
nagyúr

Persze, én is olvastam, csak jó lenne tudni az okát.

(#34474) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

Az ok elektronikai (fizikai) jellegű. Tegyük fel hogy megvan táplálva a Pi a szabvány USB csatin keresztül, és 4.82V-ot ad így le a tápegysége. Akasszunk az USB-re egy Y kábelt, aminek az egyik végén a külső merevlemez van, a másik végén pedig a külső merevlemez tápegysége. Mondjuk ezen a csatlakozón meg legyen legyen 5.12V. Mivel a kettő között potenciálkülönbség van ( 5.12-4.92V=0.3V) áram indul meg közöttük. Ez minimális feszültségnek tűnik, de mivel a köztük lévő ellenállás szinte nulla elég nagy áramot képes áthajtani (I=U/R -»0.3V/3ohm=100mA!!!) hogy ezeknek a kis adaptereknek megnehezítse a munkáját(megnövelje a terhelésüket anélkül, hogy azt érdemben felhasználná a Pi vagy a merevlemez) Ezt a felesleges energiát elmelegíti maga a tápegység ill. a köztük lévő vezeték. Olyan ez mint a földhurok csak kicsiben.
Mivel nincs két egyforma tápegység a világon, valamekkora difi mindíg lesz köztük, és ezért kissebb nagyobb mértékben egymás ellen fognak dolgozni. Ezért csak egyetlen helyről szabad megtáplálni.
Remélem érthetően írtam le a problémát!

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34475) Latitude válasza cigam (#34474) üzenetére


Latitude
tag

Akkor mi a jó megoldás, ha hdd-t akar valaki az rpi-re kötni?

[ Szerkesztve ]

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#34476) weiss válasza Latitude (#34475) üzenetére


weiss
addikt

Y kábel RPi és a vinyó közötti elvágott Vcc vezetékkel.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#34477) g.gergo válasza Latitude (#34475) üzenetére


g.gergo
senior tag

Akár ez? Loptam a képet, nem saját. A kettő középső a data +-, jobb szélső a 5V, bal szélső GND.

[ Szerkesztve ]

(#34478) cigam válasza Latitude (#34475) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

- Akkora tápegység, ami a plusz merevlemezt is elbírja.
- Külső tápos USB HUB
- Külső tápos 3.5-es Ház, ami az USB porttól függetlenül kap energiát.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34479) Aryes válasza cigam (#34474) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akkor ki kell húzni a pi tápját, és a merevlemez külső tápjáról üzemeltetni - ha bírja.

(#34480) cigam válasza Aryes (#34479) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

P4-nél lehet nem ilyen egyszerű.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34481) cigam válasza cigam (#34480) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

De a többinél sem. Bár működhet, az alapítvány nem ajánlja:[link]
If you are using a hub that backfeeds to the Raspberry Pi and the hub experiences a power surge, your Raspberry Pi could potentially be damaged.

Ami igaz is, hisz a tápegység bemeneten van kiépítve megfelelő védelem. Biztosíték, szupresszor dióda,... az USB portról érkező feszültség nem rendelkezik ilyen védelemmel, hiszen alapvetően kimenetnek tervezték.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34482) Aryes válasza cigam (#34481) üzenetére


Aryes
nagyúr

Köszi szépen! :R
Így már értem.

(#34483) Latitude válasza cigam (#34478) üzenetére


Latitude
tag

Nekem van egy külső tápos usb hub-om, de nem szereti az rpi3-om (ahogy olvastam külföldi fórumokon elég válogatós evvel az eszközzel a rpi). Viszont az y kábelem tuti táplál vissza valamennyi naftát a kártya felé is. A minap leállítottam a kütyüt és a külső hdd kábele rajta maradt miközben az rpi tápját már kihúztam, a tv-n meg folyamatosan írta, hogy undervoltage. Egy percig nem is értettem mi a franc történik mire rájöttem, hogy az usb-ről vissza táplál az y kábel. Azt hiszem be kell ruháznom valami tisztességes hub-ba...

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#34484) Aryes válasza Latitude (#34483) üzenetére


Aryes
nagyúr

Be kell forrasztani egy Schottky diódát a hub + ágába.

(#34485) _q válasza Aryes (#34484) üzenetére


_q
addikt

Sokan használnak Pi-t és sokan kötnek rá winchestert. Eddig ez senkinek nem okozott gondot vagy csak nem foglalkozik vele sok ember? Csak azért kérdezem mert most próbáltok rá megoldást találni, hogy ne legyen visszatáplálva a Pi, de közben sokan csak használják mindenféle technikai utánajárás nélkül és panasz meg nem nagyon van tönkrement eszközről vagy igen?

Amúgy külső táp nélküli HDD mennyi áramot igényelhet? Ugyan annyi áramot tud leadni a Pi USB 3.0-n mint egy PC? Ha igen, akkor gondolom ami méretben belefér (1-4TB, esetleg 6 TB) egy külső táp nélküli házba azt megbírja hajtani az USB3.0 igaz?

(#34486) files32 válasza Aryes (#34484) üzenetére


files32
tag

Mekkora feszültség esik egy stocky diódán, érdemes vele bajlódni?
Gyári táppal (2.5A, 5,1V) használom a 3b+ t, sima kábellel 2.5" vinyóval.

[ Szerkesztve ]

(#34487) files32 válasza files32 (#34486) üzenetére


files32
tag

A kábelt levágtam 10 cm-re.

(#34488) files32 válasza Latitude (#34475) üzenetére


files32
tag

2,5-3 Amperes táp, rövid-vastag USB kábel a vinyó és a Pi között

[ Szerkesztve ]

(#34489) cigam válasza _q (#34485) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Az emberek sem néznek szét mikor zöldre vált a lámpa, és néha mégis elütik őket a zebrán. Nem okoz feltétlen problémát. Nagyon sok dologtól függ hogy adott esetben mi történik.
- Az előző példában számolt 100mA-t feltételezve egy nap alatt 12W energiát melegít el. (Nesze neked ne használj műanyag zacskót környezetvédelem)
- Ha probléma lép fel, pl. zárlat, vagy bármilyen okból 2A-nál nagyobb áram akar átmenni rajta, a biztosíték lekapcsolja az áramkört. Ezzel szemben ha nem a táp csatlakozón át van megtáplálva, nincs ilyen védelem. Adott esetben tüzet is okozhat, attól függően mennyire izmos a merevlemez tápegysége. Az is lehet, hogy nem is a Pi, hanem a nagy terhelés miatt az adapter gyullad meg.
- Ha valami gyenge felépítésű (mindenféle szűrést, védelmet nélkülöző) tápegységről hajtod (mert eleve gagyi, vagy úgy tervezték, hogy a védelmet szűrést a merevlemez házon belülre épített elektronikára bízzák), a legváltozatosabb problémákat okozhatja, a bizonytalan működéstől kezdve a rövid elhalálozásig.

És persze rengeteg eset van amikor rendben működik, csak kicsit melegebbek az adapterek. Persze senki sem nézegeti hány fokosak így vagy úgy kötve, hogy mikor merre milyen áramok folynak, fel sem tűnik hogy ez nem jó megoldás.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#34490) Aryes válasza cigam (#34489) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem igazán ismerem a kapcsolóüzemű tápok belső működését, de az általad felvázolt eset (eldisszipált 100mA) szerintem egyszerűen nem jön létre. Sokkal inkább gondolom azt, hogy a lap felőli táp kimenetén lévő kondi egyszerűen pufferként tárolja a különbözetet, ezáltal csökkentve a mögötte lévő áramkör terhelését. Sőt, még azt is el tudom képzelni, hogy a "visszatáplált" táp egészen leveszi a teljesítményét, mivel nem érzékel valós terhelést, miközben a vinyó tápja látja el a vinyót és a lapot is. De azt, hogy a környezetet fűtené el a feszültségkülönbözet... Hát azt nehezen hiszem el. Ki kellene mérni. :) Ha valakinek van hozzá műszere, megköszönném, ha megtenné, nekem nincs meg hozzá minden eszközöm.

(#34491) atiska007


atiska007
senior tag

Hello!

Segítséget szeretnék kérni Samba-val kapcsolatban, mert Win10alól nem érem el a könyvtárat.

Alábbiak a beállítások a Pi-n:

fstab:
/dev/sda1 /media/USBHDD auto noatime 0 0

smb.conf:

[hdd]
path = /media/USBHDD
writeable=Yes
browseable = yes
create mask=0777
directory mask=0777
public=yes
Guest ok = yes

workgroup = WORKGROUP
wins support = yes

Amikor win alól szeretnék hozzáadni hálózati meghajtót, \\raspberrypi\pi eléréssel, akkor azt nem érem el.

Hol lehet a gond, van ötlete valakinek?

Mittudomain!

(#34492) lkristóf


lkristóf
senior tag

77 fok helyett 54. :DDD

(#34493) g.gergo válasza atiska007 (#34491) üzenetére


g.gergo
senior tag

üdv, windows szolgáltatásoknál be van kapcsolva az smb szolgáltatás?

lkristóf: passzívan? ez rézszínű, vagy csak tűnik?

[ Szerkesztve ]

(#34494) lkristóf válasza g.gergo (#34493) üzenetére


lkristóf
senior tag

Igen, passzívan réz színű. Nem szeretném ha zúgna, a csendet már így is megtöri a vinyó pörgési zaja. :B

(#34495) icemad válasza lkristóf (#34494) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Ssd? :U

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#34496) atiska007 válasza g.gergo (#34493) üzenetére


atiska007
senior tag

Azt külön be kell kapcsolni?
Eddig nem kellett, és működött, de most valamiért nem működik..

A windows intézőben viszont látom pl. a plex media szervert.
Mondjuk annak a neve is raspberrypi, nem tudom esetleg az bekavarhat-e

Mittudomain!

(#34497) syler123 válasza lkristóf (#34492) üzenetére


syler123
veterán

Aliról rendelted, vagy idehaza? Egy linket kaphatunk? Ilyesmit még csak feketében láttam.

(#34498) Aryes válasza lkristóf (#34492) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez nagyon jól néz ki képen is, gondolom élőben még jobban. Ránézésre alumínium, réz festéssel, jól látom? Ekkora réztömb elég nehéz és drága lenne (bár gondolom ez sem volt olcsó).

(#34499) g.gergo válasza atiska007 (#34496) üzenetére


g.gergo
senior tag

Nálam csak úgy működik.
Global szekcióban ez szerepel?

protocol=SMB2

(#34500) lkristóf válasza icemad (#34495) üzenetére


lkristóf
senior tag

Az is van, de az kicsi (120as), és volt otthon egy 3.5"-os 2TB vinyó, annyira nem zavaró. Előszobában van, csak akkor hallom ha ott vagyok a polc alatt.

(#34497) syler123 Aliról vettem: Aluminum Case Alloy Armor with Cooling Heatsink Dual Fan for Raspberry Pi 4 Model B

(#34498) aryes Leírás szerint arany! (a színe) :)) De igen festett alumínium lehet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.