Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51901) csabyka666 válasza darvinya (#51900) üzenetére


csabyka666
addikt

Ebben (mármint nem ebben, hanem úgy általában ezekben a típusokban) nincs kondi, 2 vezeték megy rá; egy csúszóérintkezős és egy csavaros, ezek vannak felvezetve a gázkarnál lévő kapcsolóra.

Ebben a videóban egy láncfűrész van, de a gyújtás elve ugyanaz, itt is 2 vezeték megy rá, egy a vasmagra, egy a pici érintkezőre.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51902) darvinya válasza csabyka666 (#51899) üzenetére


darvinya
titán

#51901

Szerintem két 0 köt gyertyára az áthidalással, de ezt ki kell mérni.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#51903) csabyka666 válasza darvinya (#51902) üzenetére


csabyka666
addikt

Szerintem két 0 köt gyertyára az áthidalással, de ezt ki kell mérni.

Hm?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51904) mezis válasza csabyka666 (#51899) üzenetére


mezis
nagyúr

A gyújtó elektronika (tekercs) egyik kivezetése bizonyára a motor testéhez kapcsolódik.
Megfelelő ez a kapcsolat ? (Mérd ki műszerrel, a kapcsolót is, mekkora lesz az ellenállás a motor testéhez, gyertyához is !)

mezis

(#51905) csabyka666 válasza mezis (#51904) üzenetére


csabyka666
addikt

A gyújtó elektronika (tekercs) egyik kivezetése bizonyára a motor testéhez kapcsolódik.

Gondolom a vasmag, de csak tipp így látatlanba.

Mérd ki műszerrel, a kapcsolót is, mekkora lesz az ellenállás a motor testéhez, gyertyához is !
A kapcsoló rendben van, a másik felét nem értem.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51906) mezis válasza csabyka666 (#51905) üzenetére


mezis
nagyúr

Lehet, hogy a vasmag is, de az elektronáram kialakulásához a tekercs másik végének is a testhez kell érintkeznie, mint ahogy a gyertya egyik pólusa a test.

mezis

(#51907) csabyka666 válasza mezis (#51906) üzenetére


csabyka666
addikt

Nem teljesen értelek. A tekercs vasmagja a motorhoz van csavarozva, tehát fizikai kapcsolat, 0 Ohm ellenállással. A tekercs másik kivezetésére (a képen a kicsi csúszósarus) csak egy kábel megy, ez pedig a kapcsoló, amivel a felhasználó zárja össze a tekercs két "oldalát". Vagy most mi?

Ja bocs, igen, a "tekercs másik fele" a képeken a vastag fehér kábel, a gyertyához megy, a gyertya bele van csavarva a hengerbe, ott az a kontakt, tehát a gyertya menete gyakorlatilag a tekercs vasmagjához van kötve direktbe.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51908) mezis válasza csabyka666 (#51907) üzenetére


mezis
nagyúr

Felejtsd már el azt a vasmagot ! (A vasmag feladata a MÁGNESES erő közvetítése a tekercsek között. Speciális esetekben -rövidre zárt forgórész,...- érintkezhet a vasmaggal, de általában jól el van szigetelve tőle.)

Arra szerettem volna felhívni a figyelmedet, hogy bizonyos érintkezéseket, amit 0 Ohm ellenállásúnak gondolunk, ellenőrizned kellene egy műszerrel. Van műszered ?

mezis

(#51909) csabyka666 válasza mezis (#51908) üzenetére


csabyka666
addikt

Van, de egyelőre csak a tekercsek vannak itt, a gép nincs.

Azért erőltetem ezt a vasmag-témát, mert perpill csak ahhoz tudom az ellenállásértékeket viszonyítani. A primer oldalon ez 4,1MOhm, a szekunder oldalon 1,6kOhm, de gyanítom, itt nem egyszerű ellenállások vannak, hanem impedanciák, mert érezhetően lassabban áll be a multiméter, mintha csak egy sima ellenállást mérnék vele.

A kapcsoló lényege itt ugye az, hogy a primer oldalt semlegesíti - összezárja a vasmaggal, ezáltal megszűnik a gerjesztés a primer oldalon, és a szekunder oldalon nem lesz szikra (mivel nem kap gerjesztést). No, valamiért ez nem szűnik meg, gerjesztve marad a tekercs, és ezáltal ad szikrát, nem áll le a motor...
Nekem a gyújtótekercs és az abban lévő elektronika (tirisztos?) gyanús, de már 3 ilyen egység is volt rajta, mindegyikkel ugyanaz a helyzet.

Annyit még, hogy az új tekercs primer oldalán 4,1MOhm-ot mérek, a használt tekercsen ugyanott 3,6MOhm-ot, bár egyikkel sem áll le a gép.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51910) darvinya válasza csabyka666 (#51903) üzenetére


darvinya
titán

Mint a rajzodból látszik, hogy gyertyára megy a kapcsolóból.
Primer oldali negatív(0) szekunder oldali pozitívra(fázis) cseréli a kapcsoló.
Tehát gyertyán két negatív(0, test) lesz, ekkor sehogyan nem tud szikrát képezni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#51911) csabyka666 válasza darvinya (#51910) üzenetére


csabyka666
addikt

Nem értem, mit írsz, gyertyára megy a kapcsolóból?

Biztos így van, ahogy mondod, csakhogy a kapcsolótól függetlenül van szikra a szekunder oldalon.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51912) Gyula84 válasza csabyka666 (#51911) üzenetére


Gyula84
veterán

mi a típusa a kaszának?

(#51910) darvinya
gyertyát a kapcsolóra ? :F

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#51913) Kernel válasza csabyka666 (#51899) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akku nélküli gyújtásoknak többféle megoldása lehetséges, ahogy látom a neten. Ami a láncfűrészes videóban látszik, a forgórész peremébe mágnes van építve, az indukálja a tekercset.

Van olyan, hogy külön megszakító tartozik hozzá (points néven):

Alábbiak is lehetnek külön egységként, vagy teljesen egybe integrálva:

Véletlenül nem lehet, hogy öngyulladás miatt nem tud leállni a motor? Ha lehúzod a gyertyasapkát (mondjuk egy szigetelt fogóval, hogy ne csapjon meg), akkor is forog tovább?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51914) csabyka666 válasza Gyula84 (#51912) üzenetére


csabyka666
addikt

Passz, azt hiszem, valami Husqvarna, tudom, ez kevés...

A sztori lényege, hogy apám javítja ezeket, már nem ez az első, amit megjavított, de ilyen hibába még nem futott, aztán gondoltam megkérdem a társaságot, hogy adjatok valami tippet, hátha valamire nem gondolt...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51915) csabyka666 válasza Kernel (#51913) üzenetére


csabyka666
addikt

Jól mondod, ezek olyanok, hogy a forgórészen van a mágnes, illetve 1 darab jeladó. A gyújtás maga tirisztoros, a forgó mágnes feszültséget indukál a tekercsben (primer oldalon), és amikor a jeladóhoz ér, felbomlik a mágneses tér (valami fluxusváltozás meg Lenz-törvény van a dologban, de annyira részleteiben nem tudom), a primer oldalon kis mértékben megnő a feszültség, ez jelentkezik a szekunder oldalon kV nagyságrendben, ez ad szikrát.

Öngyulladásra gondoltam én is, meg szerintem apám is, de van egy ilyen speckó próbagyertyája, amivel azt tudja nézni, hogy becsavart gyertya mellett (a hengerben nyomás alatt) van-e szikra, és ha rövidre van zárva a primer oldal, ha nincs, akkor is ad szikrát, bár igaz, rövidre zárt állapotban nem olyan intenzíven.

Kezdem úgy érezni, hogy mindhárom gyújtótekercs rossz...de erre mennyi az esély?!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51916) Samus


Samus
addikt

Anno felvetettem, hogy sztereó jelet kellene közösíteni mono formába, erre kaptam is egy nagyon egyszerű megoldást pár elleneállással. Most viszont felvetődött bennem a kérdés, hogy ez működik előerősített kimenet esetén is? A kérdés akkoriban arra irányult, hogy autó fejegységének előerősített kimenetét akarom közösíteni, mert egy egyszerű mono végfok hajtaná a mélyet, aminek a bemenete is csak egy csatorna. Azért kérdezem megint, mert még véletlen sem akarom rövidre zárni a kimenetet...

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#51917) Kernel válasza Samus (#51916) üzenetére


Kernel
nagyúr

Arról volt szó, előerősített kimenetről, de nem is ez a lényeg.

Teljesítménykimenetet, nagy áramot nem lehet így közösíteni. Kisjelű áramkörökben a forrás- és terhelőimpedanciák figyelembevételével lehet megsaccolni a szükséges ellenállásokat.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51918) Ribi válasza DrojDtroll (#51898) üzenetére


Ribi
nagyúr

Első körben valamivel letakarítanám a hátoldalát a nyáknak, mert lehet ott jobban árvezet a trutyi mint kellene és ezt nem szereti. Több monitornál is a ciripelés oka rendszerint döglött kondi volt, de azok általában felpuposodtak.
Először takarítsd le. Ha mást nem kicsit vakard meg a réz felületek között, hogy biztos ne legyen átvezetés.

(#51919) DrojDtroll válasza Ribi (#51918) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Rendben van, megtakarítom. Nem lehet, hogy az a kosz valamelyik kondibol kerult oda?

(#51920) Ribi válasza DrojDtroll (#51919) üzenetére


Ribi
nagyúr

Hátoldalára kondiból nem hiszem, hogy került, mert nem tud átfolyni így a túloldalra. Inkább beleömlött valami.
Lehet emiatt kondi is kinyiffant, de ezt csak kiszerelés után lehetne megmérni.
Ott több rész is olyan mintha teljesen össze lenne kötve a trutyival. Ami biztosan nem jó

(#51921) ozzy711


ozzy711
őstag

Üdv. Urak!

Adott egy Hoover porszívó, ami nem indul. A vezérlő elektronikára gyanakszom. Abban van egy triak ( gondolom a lágyindítás miatt) .
Kérdésem: az normális, hogy a két szélső láb között kiszerelt állapotban 60 ohm körüli ellenállást mérek vagy csere? Egyáltalán, hogy tudom leellenőrizni ( pl. dióda vizsgálat ), hogy működőképes-e?

[ Szerkesztve ]

(#51922) darvinya válasza ozzy711 (#51921) üzenetére


darvinya
titán

Ha van műszer mérd meg van-e feszültség motoron.
Ha nincs elektronika hiba, ha van akkor motor hiba.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#51923) DrojDtroll válasza Ribi (#51920) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Rendben van. Amikor újra nálam lesz a táp akkor megtakarítom és leírom a tapasztalatokat.

(#51924) ozzy711 válasza darvinya (#51922) üzenetére


ozzy711
őstag

A motornál lévő feszt. most nem tudom mérni, mivel kiszereltem a triakot. A kérdésem inkább a triakra vonatkozott.

(#51925) Lompos48 válasza ozzy711 (#51924) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A triac nem hiszem, hogy lágyindításra lett volna szánva, Inkább fordulatszámszabályozásra.

(#51926) ozzy711 válasza Lompos48 (#51925) üzenetére


ozzy711
őstag

Az lehet, mert a leírásában is valami ilyet olvastam. A motor késleltetve indult el az biztos. A kérdésem: hogyan tudnám ellenőrizni, hogy működőképes-e a triak?

Szerk: triac :B

[ Szerkesztve ]

(#51927) Lompos48 válasza ozzy711 (#51926) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...az normális, hogy a két szélső láb között kiszerelt állapotban 60 ohm körüli ellenállást mérek vagy csere? Egyáltalán, hogy tudom leellenőrizni ( pl. dióda vizsgálat ), hogy működőképes-e?

Az egy normális érték Gate és A2 között. mindkét irányban. Diódavizsgálat itt nem játszik. Egyedüli megoldás célműszer hiányában egy kísérleti kapcsolás. Pl. ez:

A porszívóban is lehet diac. Azt se tudod műszerrel ellenőrizni. De még körülnéznék a potenciométer környékén is. A triac lehet jó, de ha nem kap gyújtóimpulzust, akkor nem is vezet(het)

[ Szerkesztve ]

(#51928) ozzy711 válasza Lompos48 (#51927) üzenetére


ozzy711
őstag

:R

(#51929) degec


degec
senior tag

Nagy Tiszteletem !

Lehet teljesen mellé megy a kérdés, (rossz helyen teszem fel) akkor ELNÉZÉST !, de hogyan lehet meghekkelni, upgradelni, felokosítani egy UPC távírányítót, úgy hogy az ne csak az UPC dobozra irányítva atom nyíl egyenesen működjön hanem, párna alól szekrény mögül is is.
Kajak megidegel ez az új távirányító, ami ugyanúgy néz ki mint a régi,de ha nem nyíl egyenesen a doboz felé tartom egyszerűen nem csinál semmit, elem vadi új benne, ki is cserélték a távirényítót az is ugyanilyen, a régi sem volt sokkal sokkal jobb, de én emlékszem még a 80 -as évek beli gyerekkoromból volt valami gagyi videoton tvnk távirányítós, és hat kilométerről is tudtam lövöldözni vele, meg párna alól meg minden. Ki tudná ezt megokosítani nekem ? gondolom nem kell hozzá Nasa labor, tvszerelő meg tudná oldani valahogy?
Egyáltalán miért ennyire ""gyenge"" ??? köszönöm a választ ! :R :R :R

(#51930) pjen válasza degec (#51929) üzenetére


pjen
félisten

Az a baj,hogy ez infrás a két készüléknek látni kell egymást,tehát párna alól biztos nem fog menni.Az a régi vidi lehet,hogy rádió frekis volt. :((

(#51931) Lompos48 válasza degec (#51929) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Infravörös fény nem fog kiszökni neked párna alól soha. A régi, emlegetett távirányító lehetett akár ultrahangos is. Valamikor olyanok voltak használatban. Mint ez is:

(#51932) Kernel válasza degec (#51929) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az is előfordulhat, hogy a vevőegység hibás, esetleg poros belül, ha régóta üzemel.

Egyébként az infra LED-ek számának növelése segíthet rajta, de lehetőleg plusz tranzisztorral is kiegészítve. Tehát, ami alapesetben ehhez hasonló:

Megtöbbszörözni a tranzisztort is, bázisellenállást is természetesen. Simán a LED-re párhuzamosan kötni másik LED-et, nem biztos, hogy sokat segít. Esetleg a soros ellenállást csökkentésével is lehet próbálkozni.

Ettől persze nem fog párna alól működni, de a falakról, plafonról visszaverődve mehet, jó esetben. Mindamellett én tapasztaltam már olyat, hogy takarón keresztül is át tudott világítani.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51933) pjen válasza Kernel (#51932) üzenetére


pjen
félisten

vékony takaró lehetett. :)

(#51934) szaszyka


szaszyka
senior tag

Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni, remélem nem probléma. Mivel teljesen h.lye vagyok az elektronikához, és a legalapvetőbb elektronikai/elektromos fogalmakkal sem vagyok tisztában, ezért aki tud segíteni, kérem konyhanyelven írja le, ha tud segíteni, előre is köszönöm :)
Egy kisebb helyiség szellőzését szeretném megoldani 2db 12V-os, 4pin csatlakozós, PWM-es ventilátorokkal, konkrétan ezekkel: Ventilátor
Ebay-en találtam egy vezérlőt, és az érdekelne, hogy ez a potméteres cucc jó lenne-e nekem, ellátná-e árammal a ventilátorokat:Vezérlő . A két ventilátort 1db 4pin PWM-es, y elosztós kábellel kábel csatlakoztatnám. A feszültség elvileg ugye jó, csak nem tudom, hogy a vezérlő által leadott áramerősség elég-e, vagy leégetné-e a motort? Ha esetleg valakinek van jobb megoldása, örömmel fogadom. :)
Előre is köszönöm a segítséget, szép napot! :) :R

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#51935) And válasza szaszyka (#51934) üzenetére


And
veterán

Ez a panel abszolút alkalmatlan a feladatra: ha jól látom, ez 3-fázisú BLDC-motorokhoz való meghajtó panel, például régi HDD-ből kitermelt motorokhoz. Hagyományos 3- vagy 4-vezetékes brushless motorokhoz nem jó, utóbbiaknál fix tápfeszültség, egy fordulatszám visszajelző impulzus és a 4-vezetékeseknél egy PWM-input van bekötve. Ráadásul 24V-os motort linkeltél, a panel pedig kisebb feszültségű BLDC-ket hajt meg.
A 3-fázisú BLDC / léptető motorokat teljesen máshogy kell meghajtani, mint a hagyományos DC-motorokat.

(#51936) szaszyka válasza And (#51935) üzenetére


szaszyka
senior tag

Szia, köszönöm a választ. Esetleg ez jó lenne? vezerlo
vagy tudnál esetleg ajanlani valamit, ami jó lenne szamomra?

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#51937) And válasza szaszyka (#51936) üzenetére


And
veterán

Ajjaj, ez megy egy szimpla lefelé konvertáló DC-DC konverter :U.
Látni egy rakás olyan vezérlőt, ami neked megfelelhet: [link], de olyat viszonylag keveset találni, amelyiken 4 (vagy épp 3) pines csatlakozó van, mivel ezek nem csak PWM-vezérlőjelet állítanak elő a 4-vezetékes ventilátorban lévő kapcsoló mosfet számára, hanem maguk állítják elő a PWM-mel vezérelt tápfeszültséget. Más szóval feleslegessé teszik a 4-pines ventilátort, egy sima 3-vezetékest (vagy kétvezetékes, fordulatszám visszajelzés nélküli, amire amúgy neked sincs szükséged) is meg tudnak hajtani. Példa: [link], bár ez eléggé túlbiztosított lenne számodra, sokkal nagyobb teljesítményű (áramú) motorok meghajtására is képes, mint amire neked szükséged volna.

(#51938) degec válasza Kernel (#51932) üzenetére


degec
senior tag

Köszönöm a válaszokat !!! MINDENKINEK !

Igazából vadi új a felvevő egység is steril dobozból kivéve..stbstb., de az upc-s bácsi elmondta hogy más is nyafog emiatt..
Na kitalálunk rá valamit..imádok meló után egy fél órát ledőlni tvzni ha tehetem kinyujtózok kezemben a lövölde és tvznék, de hát mindig fel kell ülni mert ha egy mákszem kerül a sugár útjába nem kapcsol csatornát.. érdekes.. Köszi még egyszer ! Tvszerelővel kitaláltatok valamit. mindegy hogy néz ki csak jó legyen ! :D :C

(#51939) Kernel válasza szaszyka (#51936) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha nem akarod szabályozni a fordulatát, akkor csak rá kell kötni a 12V-ot és a vezérlőlábat nem bekötni. Ekkor max. fordulaton forog.

Ha a vezérlőlábra változtatható kitöltési tényezőjű négyszögjelet kapcsolsz, azzal lehet szabályozni a fordulatot. (PWM-jel.)

Ennek a vezérlőjelnek nem kell áramot leadnia, bírnia. Tehát csak jelfeszültségként kell elképzelni. Akár több ventilátor is vezérelhető egy jellel. Előállítására egy példa:

http://www.ebay.com/itm/181808629976

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51940) Samus válasza szaszyka (#51934) üzenetére


Samus
addikt

Tuti, hogy ez a ventilátor lesz? Csak mert ez 24 voltos, nem 12.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#51941) szaszyka válasza And (#51937) üzenetére


szaszyka
senior tag

Igazából azért keresek olyat, aminek 4pin-es csatija van, mert nem akarom szétbarmolni a venti csatiját, vagy a hozzánemértésem miatt megsütni esetleg a ventik motorját. Mivel napi több órás folyamatos, vagy akár 7/24-es üzemben menne időnként a venti, ezért nem baj, ha túl van biztosítva, és a vezérlő sem gyullad ki a folyamatos terhelés miatt :D A biztonság az első szempont. A második, ami fontos, az a fordulatszámszabályozás. Mivel a ventik darabja akár 110-120m3 levegőt is meg tud mozgatni óránként, ezért lenne fontos a fordulatszámszabályozás, hogy ne mindig menjen maxon. A felhasználása a ventiknek egy helyiség párátlanítása lenne, de mivel egy páraszabályzós rendszer kiépítése nekem már túl bonyolult lenne, ezért keresek potméteres szabályzót. Köszönöm szépen a linkeket, átnézem őket :) Esetleg egyilyen vezérlő összedobása megoldható lenne maszekban ;)? Az áramellátást megoldom, van tápegységem, az nem gond, a ventiket is beszerzem, csak a vezérlő, és a hozzá tartozó kábelezés, csatik "kellenének"

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#51942) szaszyka válasza Samus (#51940) üzenetére


szaszyka
senior tag

Bocsánat, rosszat linkeltem. Ezt a ventit akarom alkalmazni, 12V-os verziót. [link]

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#51943) ACAB95


ACAB95
tag

Üdv
Van az autóm visszapillantójában tolatókamera. Berakom hátramenetben és semmi, csak itt ott bevillan a kép. Nem én szereltem be, így nem tudom hol lehet a hiba. Hiba talán az akksi kiszedése után jelentkezett... előtte tökéletesen működött. Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

"Ami nem öl meg, az megerősít."

(#51944) Kernel válasza szaszyka (#51942) üzenetére


Kernel
nagyúr

Előbb ugyan 12V-ot írtam 24 helyett, de akkor ugyanott vagyunk.

Ha korrekt módon akarod megcsinálni, fix 12 V tápot adsz neki és a ventilátor saját, belső szabályzóját használod ki, azért van.

Az igénytelenebb, gányolósabb megoldás (amiből akár probléma is lehet), ha a tápot piszkálod.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51945) szaszyka válasza Kernel (#51944) üzenetére


szaszyka
senior tag

Rendben. Mondjuk nem tiszta még a mi merre meddig, de akkor utánaolvasgatok ebbe azirányba. Köszönöm szépen a segítséget :)

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#51946) Kernel válasza szaszyka (#51945) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyszerű egyébként, itt mutatja a bekötést:

http://noctua.at/en/what-pin-configuration-do-noctua-24v-fans-use

Potméterrel szerelt PWM jelgenerátorok: [link]

Itt kapcsolási rajz is van hozzá: [link]

Ha a vezérlőjelet 5V-ra be kell korlátozni, az megoldható úgy is, hogy a modul tápjánál egy 7805 IC-t beiktatni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51947) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

[link]

Van itt ez az adatlap. Azt nem értem, hogy mit akar jelenteni az utolsó oldalon a Slewing speed.

Az egy fordulat alatti pulzusszámot?

(#51948) Lompos48 válasza DrojDtroll (#51947) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Forgási sebesség, de ebben a kontextusban (standard no. of increments per revolution) a fordulatonként generált impulzusok száma, azaz "felbontás".

[ Szerkesztve ]

(#51949) DrojDtroll válasza Lompos48 (#51948) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Köszönöm akkor ilyen enkódert(20) nem veszek, mert nem megfelelo.

(#51950) Lompos48 válasza DrojDtroll (#51949) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ezek szenzációs kütyük. Kérdés mire akarnád használni. Automatizálásban, robotikában nagyon ott a helyük.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.