Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51301) Kernel válasza csabyka666 (#51297) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az 5V ágra sem ártana valami terhelés, attól függetlenül, hogy így is kevesebb.

Egy hibás merevlemezt szoktam rádugni (ami egyébként forog, áramot vesz fel), azzal be szokott állni. De előfordulhat hogy több kell neki, egy ócska alaplap például megteszi, ami elindítható, lehetőleg processzorral együtt.

Így amiket eddig mértél, nem rendellenes, lehet típusra jellemző (mármint annak terheletlen állapotára).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51302) PHM válasza Tubi2 (#51299) üzenetére


PHM
addikt

A Lomexnél például szűrhetsz low ESR-re a kondiknál.
Ha regisztrálsz és belépsz, az adatlapokat is meg tudod nézni.
Amúgy bizonnyal van ilyen átlagérték, csak én sem tudom, mennyi. :N

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#51303) Tubi2 válasza PHM (#51302) üzenetére


Tubi2
senior tag

Köszi! Ma kiveszem a tápot a gépből, felírom, milyen kondik vannak benne és valszeg rendelek innen. Rosszabb csak nem lesz. Megpróbálom mindből a drágábbat.

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#51304) csabyka666 válasza Kernel (#51301) üzenetére


csabyka666
addikt

Szerintem is a típus velejárója, a próbalappal működött szépen. Köszi a segítséget, mindjárt jön az éles teszt.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51305) PHM válasza Tubi2 (#51303) üzenetére


PHM
addikt

Ne feltétlen a drágábbat, hanem a jobb ár/érték arányút vedd.
A kiválasztásnál legyen szempont a hőmérséklet tűrés és a
várható élettartam is. Már ahol elérhető ez az adat.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#51306) IstvánLászló válasza csabyka666 (#51300) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A 12,1V-nak esnie kellene de kérdezném, hogy hány wattos a tápod, mert nem néztem csak válaszoltam.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51307) Kernel válasza DrojDtroll (#51254) üzenetére


Kernel
nagyúr

Van olyan program is, amelyik 200 pin/pad határig ingyenes, tehát az sem mindegy, mire kell. Vagy van például a Chrome-alapú EasyEDA, bár nem tudom, mennyire alkalmas.

Mindenesetre legutóbb a próba kedvéért ebben rajzoltam egy Li-ion kisütő-kapacitásmérő áramkört. Egyúttal közre is adom a "bonyolult" technikát, hátha mást is érdekel, illetve később keresővel megtalálható:

FET áramgenerátort használtam terhelésnek, ami biztosítja a stabil 200 mA terhelőáramot, a kívánt feszültségtartományban. Ez fűti el az energiát, tehát hűtőbordára kell szerelni.

Az áramot az 570 Ω ellenállással lőttem be pontosan 200 mA-re, de amellett még befolyásolja a 3,3 Ω, illetve a tápfeszültség is, ezért stabil 12 V-ot igényel.

Egyébként a tranzisztor B-E feszültsége / 3,3 Ω határozza meg a durva értéket.

Az akku véletlen fordított bekötése esetén a dióda kinyomja a biztosítékot, bár én kihagytam ezt a két alkatrészt. Valójában még Start nyomógomb sincs, kézzel nyomom be a tok nélküli relét, amitől ugyanúgy öntartásba kerül.

Elkezdi meríteni az akkut, 2,5 V-nál a relé elenged, az akkut terhelő áram is megszűnik, mert lekapcsolódik a Gate-feszültség. Ezután az akku feszültsége visszakúszik 3 V körüli értékre. Tehát ettől még nincs túlmerítve, csak már nem bírja tovább a terhelést, kevés benne az energia.

A TL431 (2,495 V referenciafeszültségével) közvetlenül alkalmas a célra, osztásra sincs szükség, de a 10 kΩ ellenállásra igen, mert anélkül kiakad, nem jól működik.

A TL431 közvetlenül tud kapcsolni 150 mA áramot, tehát a relét úgy kell megválasztani, hogy a tekercs ellenállása kb. 100 ohm vagy nagyobb legyen.

Kimenetnél egy kínai vekkert kötöttem be, ez méri az időt. Eredetileg egy AA-elemmel működik, valamikor régen azért vásároltam, mert van egy zárókontaktusa (amivel ébreszt) azzal akartam valamit időzíteni, amire már nem is emlékszem.

Itt azt használtam ki, hogy természetesen addig megy az óra, amíg áramot kap, utána az időpontot még "tárolja" is. Amikor még nem volt BC-700 töltőm, egyéb töltés-kisütési célokra is alkalmaztam már ezt a vekkert.

Egyébként, ahogy az óra a másodperceket lépteti és rángatja az áramot, a LED enyhén villog. 100 µF kapacitás tárol annyi energiát, ami elég az áramimpulzusok áthidalásához, egy zöld LED 1,65 V nyitófeszültsége pedig megfogja a tápot.

Órát "nullázom", utána indítom, tehát ha például 10 óránál áll meg, akkor 2000 mAh kapacitás.

Terveztem még egy relémentesített változatot, félvezetős öntartással, de ez már nem lett kipróbálva, hogy működik-e. A másik úgyis végzi a dolgát, közben ráuntam a témára:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51308) mezis válasza Kernel (#51307) üzenetére


mezis
nagyúr

"Kimenetnél egy kínai vekkert kötöttem be" :R
Egyszerű, mint a faék ! :D

mezis

(#51309) Kernel válasza mezis (#51308) üzenetére


Kernel
nagyúr

Általában nem szeretem túlbonyolítani a dolgokat, de azért két hibát így is látok:

Piros LED-nél van az 1,65 V nyitófeszültség, az alsó rajzon pedig BC638-at akartam írni (PNP) csak valahogy 639 lett belőle (ami NPN).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51310) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

3W-os power ledeket szeretnék 5V-ról párhuzamosan járatni és mozgásérzékelősn kapcsolgatni. Vettem egy PIR szenzort. Li celláról 5V -ra felkonvertálva próbáltam ki egy leddel. Ennek nem úgy kéne működnie, hogy mozgást érzékelve kiadja a rákapcsolt feszt., és ez a HIGH szintje? Valamiért csak 1,8V-ot mérek a kimeneten. kapcsolgat rendesen meg minden de nekem 5V kellene. Power ledek lesznek rajta párhuzamosan több db. Mennyire tetszene ennek ha akár 7A-t akarnék kapcsolgatni vele? Szerintetek kellene egy 5V relé és azzal kapcsolni inkább?
KÉP

[ Szerkesztve ]

(#51311) PHM válasza szabifotos (#51310) üzenetére


PHM
addikt

A relét, vagy a nagy áramú kapcsoló tranzisztort nem úszod meg,
ez az elektronika csak kis áramok kapcsolására alkalmas.
A power ledeket pedig közvetlenül a lítium akkuról hajtanám meg,
1-1 kis értékű ellenállás sorbakötésével.
Így látszana a ledek fényén, ha az akku lemerülőben van.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#51312) Kernel válasza szabifotos (#51310) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az csak vezérlőjelet ad, ami nem terhelhető, csak pár mA-rel. Egy BISS0001 IC van rajta.

Nem fontos egyébként relé, tranzisztorral is lehet LED-et kapcsolni, a rajz alján mindenesetre hiányzik az áramkorlátozó ellenállás, ahol az optocsatoló LED-jét működteti (hacsak nincs integrálva az is).

Ez egy gyakorlati megvalósítás, a relé mellett alig látszik, de ott van egy tranzisztor is (egyszer ezt majdnem benéztem, először nem tűnt fel a tranzisztor, így nem értettem, hogy mi van ilyenkor):

Forrás: http://www.ebay.com/itm/291309682934

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51313) csabyka666 válasza IstvánLászló (#51306) üzenetére


csabyka666
addikt

350W-os FSP. Most telepítem a Windows-t, 12,15V körül ingadozik. Ez így teljesen jó, de az említett 13,5V-os terheletlen feszültséget még sose tapasztaltam, itt volt az ideje. :)

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51314) IstvánLászló válasza csabyka666 (#51313) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A 350W-os FSP tápot most felejtsed el máris és gép kikapcsolását ajánlom :W :)
A lényeg krumpli reszelőt csinálhat a gépedből, nem vicc másnak is vitt már el komplett gépet..
Remélem segítettem és még nem késő..

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51315) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Sziasztok!
Tudtok valami jó érintőkapcsoló kapcsolást amit képes működtetni egy lithium akku? Mindenféleképpen olyan kéne, ami 1 érintkező felülettel rendelkezik. Ha ilyen nincs akkor olyan is lehet, hogy az egyik az menne a földre.

(#51316) Kernel válasza gyenesmartin (#51315) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ilyenek vannak például: [link]

Vagy vannak az érintőkapcsolós USB LED-ek, ami elvben 5 V, de talán érdekes lehet: [link]

De itt a második linken vannak olyanok is, ami átverős, mert nem is kapcsol, csak LED és ellenállás van rajta.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51317) Batman2 válasza Lompos48 (#51295) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Igen, lehet hogy a hangfrekvenciás illesztő trafók más anyagból vannak, de az is lehrz, hogy az állandóan változó hangfrekvenvia átvitele nem telíti a magot, mint ha állandó 20kHz körüli frekvenciát adnánk rá.
Ettől függetlenül kicsit csodalkozom én is ezen, hogy csak 400Hz-ig vinne egy lágyvasmagos trafó. Régi csöves TV kimemenő trafója látszólag egyszerű vasmagos, lemezes trafó volt.
Akkor lehet nem megyek 400Hz fölé.
Köszi!

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51318) Tubi2


Tubi2
senior tag

A PC táp kondis témára visszatérnék kicsit.
Összeírtam, milyen kondik vannak a szekunder oldalon. Gondolom ezek az egyértelmű csereérettek.

A primer főpufferral mi a helyzet? Az cseréljem? Illetve a primer oldalon a hűtőborda lábánál van két 50V-os kisebb elkó.

Nem várok csodát, ha ugyanúgy bizonytalan marad a gép, nem csodálkozom, de egy próbát megér. :)

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#51319) Batman2 válasza Tubi2 (#51318) üzenetére


Batman2
őstag

A primer oldali főpufferek nincsenek olyan nagy igénybevételnek kitéve, nem láttam még szétment példányt.
A szekunder oldalon levők viszont nagy áram impulzusokat kapnak, azok szoktak megfőni, kinyílni.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51320) mezis válasza Tubi2 (#51318) üzenetére


mezis
nagyúr

Én akkor szoktam cserélni, amikor már púpos illetve az ESR értéke lényegesen nagyobb a katalógus adatnál.

mezis

(#51321) Lompos48 válasza Batman2 (#51317) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...az állandóan változó hangfrekvenvia átvitele nem telíti a magot, mint ha állandó 20kHz körüli frekvenciát adnánk rá.

A telítés nem remanens. De annál jobban produkál(hat) torzítást.

Régi csöves TV kimemenő trafója látszólag egyszerű vasmagos, lemezes trafó volt.

Hm!? A kimenőtrafó igen, de attól senki nemvárt el HiFi tulajdonságokat. A sortrafó ellenben nem. '71-ben a diplomamunkámban volt olyan mag, légrésében Hall-elemmel. TV trafót bontottam hozzá. Na, az már akkor is ferritből volt. Akkoriban még nagyon csöves volt a Kelet-Európában fellelhető minden TV.

Akkor lehet nem megyek 400Hz fölé.

Ha ki tudod próbálni, tedd! Lehet tanulunk belőle.

[ Szerkesztve ]

(#51322) IstvánLászló válasza Tubi2 (#51318) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A tápot most felejtsed el máris és gépre kötését is mert komoly kárt tehet gépedben. :)

A lényeg krumpli reszelőt csinálhat a gépedből, nem vicc másnak is vitt már el komplett gépet..
A tápot ha sikerül is javítanod nem ajánlott gépre rá is kötni, de a felelősség csakis a tiéd lehet.
A tápot ha mégis gépre akarod kötni előtte, feltétlenül műterheléssel kell járatni ami az összes ágat névleges terhelés alatt tudja tartani és közben figyelni-rá mi mennyire melegszik.
A tápfeszültségeket folyamatosan műszerrel kell mérni, mert előfordult már olyan eset hogy 12-volt helyett 24-volt jött is ki tápból, ez nem vicc hanem komolyan mondom.
Remélem segítettem és még nem késő semmi sem.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51323) dudika10 válasza IstvánLászló (#51322) üzenetére


dudika10
veterán

De most komolyan, abból, hogy 350W és FSP honnan tudod, hogy konkrétan milyen tápról van szó? :Y

60APN? PNR? PNT?
Most honnan tudjam, melyiktől kell félnem? Vagy mindegyik veszélyes, annak ellenére, hogy egyébként ajánlott alsó kategóriás tápokról van szó? :F

Biztos értesz Te ehhez?

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#51324) jolti05 válasza Kernel (#51284) üzenetére


jolti05
őstag

Egyelőre nem minden világos, de ha neki tudok állni ennek a 'projektnek', akkor majd utána megyek a témának.

Ha 12,5 méternyi ledszalagot tervezek bekötni a szobámba, akkor elég egy jelerősítő (például ez) ?

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#51325) Ribi válasza dudika10 (#51323) üzenetére


Ribi
nagyúr

A lényeg ott van, hogy üresen 13.5V-ot ad ki.
Szerintem nem a 350Won van a lényeg. Legalábbis remélem.

(#51326) IstvánLászló válasza dudika10 (#51323) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

(#51322) IstvánLászló válasza Tubi2 (#51318) üzenetére. :) :K

Nem a 350Won van a lényeg, hanem az üresen 13.5V-ot ad ki és szerintem komoly hiba.
A pont nálad van (#51325) Ribi és igazad van, :) :R :C

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51327) dudika10 válasza IstvánLászló (#51326) üzenetére


dudika10
veterán

(#51314) IstvánLászló
"A 350W-os FSP tápot most felejtsed el máris és gép kikapcsolását ajánlom"

Ez az én olvasatomban azt jelenti, hogy a 350W-os FSP táppal van gond, ami így általánosítva marhaság. De ezek szerint csak én értem félre.

Nulla terheléssel nincs semmi baj azzal a 13.5V-tal.
A terhelés nélküli használat még akár károsíthatná is a kapcsüzemű tápot, általában megszabnak minimum terhelést, az alatt a hibátlan táp kimenete is kimászhat a specifikációkban foglalt tartományból.

(#51325) Ribi:
Így se jó a helyzet, lásd 2 sorral feljebb.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#51328) Batman2


Batman2
őstag

Tud valaki képletet az 555-ös ellenállás-kapacitás-idő számítására monostabil módban?

Az adatlapban csak egy grafikont találtam rá, csak astabilra van képlet.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51329) IstvánLászló válasza dudika10 (#51327) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

"Nulla terheléssel nincs semmi baj azzal a 13.5V-tal."
Eszt komolyan mondod vagy állítod?
A lényeg nem vitatkozni akarok, csak tényeket mondok és hazudozni nem áll a szándékomban.
A lényeget mondanám most rögtön, egy jó pc-táp 12,2-voltvál többet nem adhat ki és 5 és 3,3-volt, nem is változhat meg max 5%-al, ami jelen számításaim szerint 0,165-voltos emelkedés lehet, 12-voltnál 0,6.volt, 5-volotnál 0,25 emelkedés lehet.
A lényeg az 5%-os tűréshatárban bőven belefér az átlagos 0,2-volt különbség és eszt kell tudnia egy pc-s és más kapcsoló üzemű tápnak is.
A további részleteket nem fojtatom, ami nagyon de nagyon fontos és ne is feledjük el.
A pc-s és más kapcsoló üzemű tápok, belső szabályzó áramkörének tudnia kell a kimeneti áramot és feszültségét pontosan szabályozni...
Remélem így már érthető minden, de ha nem lenne igazam majd a kedves kollégák kijavítanak biztosan.
Köszönöm az érdeklődésedet és remélem érthető minden..
Remélem segítettem neked és mindenkinek is.
:) :K

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51330) Barret001 válasza IstvánLászló (#51329) üzenetére


Barret001
addikt

Hmm ezek szerint az adatok szerint nekem sosem volt még akkor jó pc tápom.
Mindegy,fő hogy működjenek :)

(#51331) IstvánLászló válasza Barret001 (#51330) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a válaszod. :) :K
A lényeg én sem vagyok király és nem törekszem babérokra.
A lényeg az én tápom sem mai gyerek, csak egy Chieftec és régen állati számnak számított ha valakinek ilyen gyártmányú tápja volt, most sem ócsó de ez más téma.

A mérési eredmények több éves tapasztalatai alapján írtam is meg, nem viccből írtam konkrét adatot hidd is el.
A szándékom csakis segíteni mindenkinek ha tudok, de ártani nem fogok sosem...

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51332) dudika10 válasza IstvánLászló (#51329) üzenetére


dudika10
veterán

Ugy latom, a koltoi kerdeseim nem egyertelmuen koltoiek.
Felreerted a helyzetet, en vagyok, aki kijavit.

Zero terhelessel nem kell tudni a 12V-ot. Pont.
Lathattad, hogy amint bekotott egy 5W-os (<2% terheles, tehat meg mindig kozel nulla) terhelest, helyreallt a rendszer.
Sokan szoktak "labortapot" epiteni, ilyenkor is azt szokas ajanlani, hogy az 5V-ra rakjanak egy 10Ohm (10W) ellenallast terhelesnek (ami tok veletlenul pont 5W), nem veletlenul.

Egyebkent nem gondolnam, hogy a jo tap ismerve pont az lenne, hogy milyen feszultsegre szabalyoz. Mivel a szabvanynak megfelelo eszkozt csatlakoztathatsz csak ra, ezert a 12.6V-tal sem lehet semmi problema. Sokkal erdekesebb a hatasfok, a hullamossag / feszultseg idobeli stabilitasa, vedelmek, akar a kondik minosege is.

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#51333) Ribi válasza dudika10 (#51332) üzenetére


Ribi
nagyúr

Pont a túlfeszültségtől döglik meg az elektronika. Nem kell sokáig túlfeszt kiadni, csak minden bekapcsnál kiad egy kis túlfeszt és búcsút mondhat pár alkatrésznek. Én az ilyen tápot nem tartanám biztonságosnak.
Főleg azért, mert ha a 12V sincs leterhelve akkor nem szabad elszállnia semminek. Az más dolog, hogy ha a 12V van csak leterhelve akkor az 5V kiakad és fordítva. De tök üresen ne csináljon ilyet. Szerintem.

(#51334) dudika10 válasza Ribi (#51333) üzenetére


dudika10
veterán

A ki és bekapcsolási tranziensek specifikálva vannak, és 10%-os tüske van megengedve (=> 13.2V).
De ennek semmi köze a terheletlenül túl magas feszültséghez.

Természetesen egyébként az is specifikálva van, hogy terhelés nélkül nem szabad semmiféle károsodásnak keletkeznie, ugyanakkor sokmindent elmond az, hogy a design guide például azt írja, hogy a táp ilyenkor lehet, hogy "lekapcsolt állapotba" ugrik. A terhelés nélküli állapot nem számít normál üzemi állapotnak.

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#51335) dudika10 válasza Ribi (#51333) üzenetére


dudika10
veterán

Kieg.: én még nem mértem olyan tápot egyébként, ami túllövéssel kapcsolna be. Sima exponenciális beállás szokott lenni a szkópon. Mivel a bekapcsolás sebessége egyáltalán nem kritikus, hülyeség is lenne túllövéssel beállni.

És továbbra is: ennek semmi köze a terheletlenül túl magas feszültséghez.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#51336) kjani18 válasza Ribi (#51333) üzenetére


kjani18
őstag

Hali
Írod: "ha a 12V van csak leterhelve akkor az 5V kiakad " Ezt hogyan lehet kivédeni, ha a 12V -ot egy tápnál elég széles tartományban terhelném ( 2 - 25A )?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#51337) Ribi válasza kjani18 (#51336) üzenetére


Ribi
nagyúr

Mint dudika10 írta picit fentebb le kell terhelni az 5V ágat is pár wattal.
Mostanában ez már nem gond, inkább régi tápoknál gond ahol nem szinte csak 12V terhelésre voltak tervezve.

(#51338) Gyula84 válasza IstvánLászló (#51329) üzenetére


Gyula84
veterán

nem mindig 5% a határ :)
ATX 2.2 szabvány
Voltage Rail Tolerance
+5VDC ± 5 %
-5VDC (if used) ± 10 %
+12VDC ± 5 %
-12VDC ± 10 %
+3.3VDC ± 5 %
+5VSB ± 5 %

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#51339) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Jelentem, a kondicserés FSP táp működik, 16V 3300uF helyett 16V 2200uF került bele. Windows feltelepült, stabilitásteszt futott 20 percig, semmi fagyás vagy újraindulás.

Köszi a segítséget! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51340) csabyka666


csabyka666
addikt

Tyű, most nézem, eléggé ráált a topic erre a tápegység-problémára. Ahogy írtam is, üresjárásban nem tapasztaltam még 13,5V-os feszültséget, de használat közben (terhelve ugye) is méregettem a tápot, és azokat az értékeket hozta, amiket várni lehet tőle.

Az FSP-t fikázni, hát nem tudom, ha azok gagyi tápok, akkor mi a helyzet a Codegen és társai nevezetű borzalmakkal?

A lényeg, hogy nálam meggyőzően teljesített a gép ezzel a táppal, igaz azon a ponton én hibáztam, hogy a kondicsere előtt nem mértem meg a feszültségeket, de nem hinném, hogy egy kisebb kapacitású kondi miatt nőtt volna meg ennyire...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51341) Kernel válasza Batman2 (#51328) üzenetére


Kernel
nagyúr

Google "555 calculator" vagy "555 calculator monostable" van sok, azért nem írok linket, amelyik jobban tetszik.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51342) Batman2 válasza Lompos48 (#51321) üzenetére


Batman2
őstag

Annyit találtam kifejezetten kimenő trafók tervezésével foglalkozó írásban, hogy légréssel készítik rendszerint a trafókat, ezzel veszik elejét a mag telítődésének, illetve azért is szükséges, mer egyenaram is folyik a trafó primer tekercsén, ami a magot előmágnesezi, ezért már kevesebb mágneses kapacitása marad a hasznos, hangfrekvenciás jelre.
De, mint írta a cikk is, bármilyen mezei trafóval fog működni az átvitel, tehát átvisz bőven 400Hz feletti frekvenciát is, csak a hangminősége roszabb legfeljebb. A spéci hangzásért kell csak spéci módon tervezni.
Említette a cikk a hypersil magot is, ami asszem nagyobb gauss értékkel rendelkezik, tovább bírja a gerjesztést.
Még annyit említett az írás, hogy kisebb terhelhetőségű magoknál nagyobb menetszámot kell alkalmazni, ezzel kerülhető el a mag túl gerjesztése ami a hangjel esetében torzulásbsn nyilvánul meg.

Ezek alapján a normál hálózati trafó is jó magasabb frekvencián, legfeljebb ha ez több kilohertz, akkor a szükséges minimálisnál nagyobb menetszámmal megtkert egyedi trafót kell hasznalni.

Hátha segítenek ezek az infók még másnak is rajtam kívül.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51343) Batman2 válasza Kernel (#51341) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Köszi, megnézem, így nem jutott edzembe keresni, csak az adatlapban!

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51344) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit csinálnátok a ma divatos kínai ledes lámpákkal, hogy ne menjenek olyan hamar szét? Most már a konyhai 8 darab 4W-os GU10 ledes spotlámpa mindegyikében legalább 2 ledet cseréltem, mert tönkrementek a melegtől.

Ezekben egy áramgenerátor van a 4 led pedig sorba van kötve, esetleg azt kellene egy kicsit leszabályozni, hogy kevesebb áramot kapjanak a ledek...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51345) pjen válasza CPT.Pirk (#51344) üzenetére


pjen
félisten

Lehet,hogy nem kinait vennék legközelebb.

(#51346) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#51344) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Áruld el, hogy lehet szétszedni, akkor lehet jön ötletem... :)) Nekem eddig csak a kezemet sikerült felhasítani a hűtőbordájával.

(#51347) Kernel válasza Lompos48 (#51346) üzenetére


Kernel
nagyúr

A külső gyűrű menetes, ha jól tudom, letekerhető.

(#51344) CPT.Pirk

Áramot kellene visszavenni, szerintem is. Más típusnál én is azt csináltam, de az csak egyszerű, kapacitív előtétes. A hűtése szintén alulméretezett.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51348) Lompos48 válasza Kernel (#51347) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A gyűrű menetes, lecsavarható, lejönnek vele együtt a lencsék, de marad a kerámialap a LEDekkel kegyetlenül rögzítve a borda kosarába. A borda végei ellenben gyilkosak.

(#51349) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#51346) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A műanyag foglalatuk külön is lecsavarható a fém / műanyag hűtőbordáról.

Azt hiszem ez az FL103 van kb. mindegyikben. Nem egy bonyolult dolog. Valszeg az Rsense értékét kellene változtatni egy kicsit, majd megnézem az adatlapját.

Kernel: igen, de van olyan amin még az sem működik jól. :D Nekem ez mind olyan, amiben egy kis trafós cél ic van.

pjen: ezek pont hazai boltban lettek véve, azt hiszem EU-n belül készültek. Mindegy, egykutya. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51350) IstvánLászló válasza CPT.Pirk (#51344) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Szia! CPT.Pirk

A téma engem is érdekel és kérdezném ha lehet.
A hűtését nem lehet valahogyan megoldani, mert nálam jól működik, jelenleg egy 11W-os, normál 220-as izzó foglalatába becsavarható típus és eléggé meleg a foglalatnál szinte forró a külseje?
A fényerejével nincsen semmilyen gond, fénycső és egy 100W-os izzólámpa fényénél sokkal jobban világit.
A lényeg idáig jól is működik és még nem szedtem szét idáig, de hogyan lehet szétszedni?
A lényeg hogy használni is tudjam, érdekel hogy milyen elektronika van benne.
Köszönöm ha segítséget kaphatnék.
Mindjárt lejár a szerkesztési időm, de most láttam hogy válaszoltak a kollégák.

Üdv, István

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.