Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51351) hzsolee


hzsolee
őstag

Sziasztok!

Van egy szünetmentes táp amiben behalt az akku. Nincs rajt semmi utalás, hogy hány voltos ez az akku, csak annyi, hogy ólomakku. Olyan ötletem lenne ennek a szünetmentesnek a felhasználására, hogy egy sima 12v- os autóakkuval helyettesíteném a gyárit. 13,5 V van az akkucsatlakozón bekapcsoláskor. Tudna az autóakkuval működni?

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#51352) Kernel válasza hzsolee (#51351) üzenetére


Kernel
nagyúr

Igen, mint nemrég is volt róla szó, 13,8 V az elméleti ideális tartófeszültség, ez érvényes az autóakkura is.

A töltés úgy szokott működni, hogy először feltölti 14,4 V-ra, később 13,8 V-on tart.

Noha elképzelhető az is, hogy az 14,7 V-ra tölt (autóakkunak inkább 14,4 V kellene 25 °C-on), de manapság már úgyis csak kalcium-adalékolt indítóakkuk vannak, ami jobban bírja a feszültséget, egyéb előnyök mellett.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51353) hzsolee válasza Kernel (#51352) üzenetére


hzsolee
őstag

Szuper. :C Amúgy megtaláltam, 12V lead-acid akku van benn. Akkor kipróbálom egy autóakksival. Köszönöm :R

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#51354) CPT.Pirk válasza IstvánLászló (#51350) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valahogy biztos szét lehet csavarni, vagy pattintani. Nem sok mindent tudunk kezdeni a hűtéssel, ahhoz újra kellene tervezni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51355) Mindless


Mindless
tag

Sziasztok!

Egy tabletet építek be a gyári magnó helyére az autómba és belefutottam egy problémába.

Egy tápos USB HUB lett beépítve a kocsiba azzal a céllal, hogy egy kivezetett USB csatlakozón keresztül a tabletre rá lehessen kötni egyéb USB eszközöket: pl. pendrive, stb.

12v USB HUB

A problémám az lenne, hogy hogyan tudom megoldani, hogy a tablet egyszerre töltődjön is és adatkapcsolat is legyen a gyári micro USB csatlakozón keresztül.

Próbálkoztunk már egy pár USB kábel felaprításával és Y-ba kötésével, az egyik oldalról a töltésre, a másik oldalról az adatkapcsolatra dugva, de mindenképp csak tölteni akar. Ha OTG csatin keresztül rákötöm a HUB bemenetére akkor pedig csak adatkapcsolat van, töltés nincs.

Találkozott esetleg már valamelyikőtök hasonló problémával?
Hogyan lehetne ezt megoldani?

Előre is köszi mindenkinek!

(#51356) pjen válasza hzsolee (#51353) üzenetére


pjen
félisten

Szia,hasonlóval próbálkozom.Ha megcsinálod megírod akár priviben is,hogy sikerült? Köszi.

(#51357) Barret001 válasza Mindless (#51355) üzenetére


Barret001
addikt

Én a tabletnek direktben adnék 5V-ot az akksi helyére. Már ha fixen beépítésre kerül.

(#51358) Lompos48 válasza pjen (#51356) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Működik a dolog nálam már jó éve egy féligmeddig lerobbant 55Ah-ás autóakkuval. Csak arra figyeltem, hogy első alkalommal ne lemerült akkut kössek a UPS-re.

(#51359) IstvánLászló válasza CPT.Pirk (#51354) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a korrekt válaszodat.
Üdv, István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51360) Mindless válasza Barret001 (#51357) üzenetére


Mindless
tag

Köszi a gyors ötletet, fix lesz igen :)

De sajna ezt a verziót is végiggondoltam már, az aksi feszültsége 3.7v, valamint akkor mindig kikapcsolna a tablet amikor leállítom az autót és nem csak alvó üzemmódba kapcsolna.

(#51361) pjen válasza Lompos48 (#51358) üzenetére


pjen
félisten

Szia.Nekem egyelvileg 800VA és Niky van beépített 9Ah akuval.140W terhelést 20 percig tud kiszolgálni.Megpróbálom én is a kocsi aksival.A rövidzár védelmet hagytad ahogy volt vagy tettél elő terhelést? :R

(#51362) Kernel válasza Mindless (#51360) üzenetére


Kernel
nagyúr

3,7 V csak az átlagos / névleges feszültség, 4,2 V-ra töltődik fel, de most nem is ez a lényeg.

Az akkura rá lehet tölteni külső töltővel is, ha ki tudod vezetni a kapcsait. Legegyszerűbb az olcsón kapható TPA4056 modul használata.

Összefoglalnám, amit tudni kell róla, mert gyakran felmerül a fórumom, így legközelebb tudok rá linkelni:

- Állandóra lehet kötni az akkura, ha nem kap tápot, akkor visszirányban nem szívja le a töltést.

- Áteresztő FET-szabályzós, disszipatív, a különbözeti teljesítményt elfűti. Ugyanakkor a FET-nek köszönhetően már 4,3 V is elég neki, hogy 4,2 V-ra töltsön, vagyis a feladatát elvégezze. Lényegtelen, hogy elvileg 8 V-ot is elbírna (kisebb töltőáram mellett), a tűrhető melegedés érdekében 5 V-nál többet nem érdemes adni neki.

- Csak egy példa: az akku 3,2 V-on áll éppen, 1 A töltőáram mellett, 5 V betáp, az 1,8 V különbözet. Ilyenkor 1,8V x 1A = 1,8W teljesítményt kell elfűteni. Ez azért már jól megforrósítja, tehát célszerű 5 V alá levenni a betápot, amihez úgyis kell még egy külön DC-konverter, ha 12 V-ról akarom járatni, azzal igény szerint beszabályozható.

- A nyíllal jelölt ellenállás segítségével állítható be a töltőáram, 1,2 kΩ értékkel szállítják (1 A). Ha azt lecserélem 2,2 kΩ-ra, kb. 500 mA lesz a töltőáram. Többi érték a dokumentációban.

- A felső képen a védelemmel ellátott változat látható, amit egy DW01A IC és egy FS8205A dual FET alkot. Védelemre elvileg nincs szükség, ha az akku maga is tartalmazza, de azért érdemes használni, hátha a TPA-ban túlterhelődik és zárlatos lesz a FET. Ilyenkor a másik FET (a kimenetnél) lekapcsolja a töltőt.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51363) Lompos48 válasza pjen (#51361) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Minden maradt, ahogy volt.

(#51364) hzsolee válasza pjen (#51361) üzenetére


hzsolee
őstag

Szia!
Tegnap annyi időm volt, hogy rátettem az autóakkut és a hálózatot. A visszajelzők szerint elfogadta, nem jelzett akkuhibát. Ha megszakítottam a hálózatot átkapcsolt akkura. Úgy néz ki minden oké. A hétvégén tesztelem a dolgot, méregetek, teszek rá terhelést, stb. Annyi aggasztó van a dologban, hogy a gyári akku elég csúnyán végezte (az oldalai kirepedtek)

Mondjuk azt nem tudom akkor hova lett a sav? Egy pc tetején volt, kellene látható nyomának lenni. A töltő feszre leszek kiváncsi, nem-e az nyírta ki az akkut. Majd megírom a tapasztalatokat.

[ Szerkesztve ]

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#51365) Gyula84 válasza hzsolee (#51364) üzenetére


Gyula84
veterán

ezekben zselés akku van általában
már nem vagyok benne biztos talán AGM, csak azt nem tudom mit jelent

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#51366) hzsolee válasza Gyula84 (#51365) üzenetére


hzsolee
őstag

Lehet, nem bontottam szét. Egy videóban, egy fószer mintha desztvizet töltött volna bele.

[ Szerkesztve ]

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#51367) Mindless válasza Kernel (#51362) üzenetére


Mindless
tag

Köszi a választ eléggé informatív volt és azt hiszem értem, bár ilyen mélységeiben nem vagyok otthon a dolgokban :)

Lenne egy pár kérdésem, hogy nehogy hülyeséget csináljunk (bocsi ha nagyon amatőr kérdések lennének).

Ugye itt csak annyiról van szó, hogy az aksiba menő piros és fekete vezetéket megbontom és Y-ban rákötöm a töltőt?

A tablet gyári töltője elvileg 5v 2a, lehetséges annak megfelelő töltést adni a kütyüvel?

A betápot adhatom neki az USB HUB-ról? (elvileg 5v és 2.4a az egyik kimenete)

A tablet a műszerfalba lesz beépítve, a melegedés nem fog gondot okozni?

Amennyiben nem és mindenképp ajánlott egy konverter kell, szerinted mi a célszerűbb direktben az autóról: 12v -> 4.7v vagy az USB hubról: 5.2v ->4.7v?

Ebben az esetben amikor a tablet OTG módban van érzékelni is fogja a töltést, helyesen fogja kijelezni a töltöttséget, nem lesz semmi féle anomália?

Mégegyszer köszi!

(#51368) Kernel válasza Mindless (#51367) üzenetére


Kernel
nagyúr

Úgy is lehet mondani, párhuzamosan rá kell kötni, az eredeti kapcsolat megmarad az akku és a tablet között.

A tablet elvileg csak annyit vesz észre, hogy nem merül az akku, vagy visszatöltődik, pedig nem is töltött rá.

Ha a tablet saját töltése is rákapcsolna, abból túltöltés nem lesz (feszültségben), viszont az áram összeadódik, ami esetleg okozhatja az akku túlmelegedését.

Ha már úgyis adott a HUB-táplálás, egyszerűbb az 5V-ot rákötni, de 1A a maximális töltőáram. Állítólag lehet két modult párhuzamosan is kötni, ami már 2A, de erre csak akkor van szükség, ha az akkuból folyamatosan többet vesznek ki, mint a töltés.

Ahogy közelít a 4,2V-hoz, egyre kevésbé melegszik a modul, ez már a gyakorlatban derül ki, hogy a műszerfalban mennyire bírja. Hűtőlemezre is lehet ragasztani, szigetelten.

Heatsink Plaster

(#51364) hzsolee

Rá van írva általában, hogy "non spillable" (kiömlésbiztos).
AGM: Absorbent Glass Mat / felitatott üvegszál.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51369) hzsolee válasza Kernel (#51368) üzenetére


hzsolee
őstag

non spillable :K

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#51370) Batman2


Batman2
őstag

Megcsináltam ezt az inverter kapcsolást BD239-240-essel és 100K-os potméterrel.
[link]

Az 1uH tekercs helyére csak egy pár menetes drót tekercset tettem.
Rákötöttem egy csengő trafót a teljes, 8V-os tekercsével.
Reméltem, hogy legalább 200V körül lesz a kimenő feszültsége, mivel a kondi minkét fél periódust szolgáltatja, a primeren keresztüli feltöltődése, illetve kisülése során, ésl közel tápfeszültségre töltődik, csak a tranzisztor kb. 1V feszültségesése csökkenti a feszültségét.
Mondjuk a másik tranyó is le vesz kb. egy voltot a kisütésnél, mivel 1V alá nem igen marül a kondi, de akkor is még ott lenne kb. 10V a primeren, ami a 8V-os tekercs esetében a szekunderen akár a 230V-ot is kellene produkálja szerintem.
Egy zselkés akkuról tápláltam, azt mondjuk nem néztem hogy mennyire volt merült, mekkora tápfeszültséget adott, de a szekunderen maximum 89V-ot lehetett mérni, a primeren pedig 4,5V-ot váltakozó áramú állásban.

A potmétert forgatva a frekveciától kismértékben függött a kimenő feszültség, olyan 78V-tólment 89V csúcsig, majd tovább csavarva vissza, olyan 84V-ra.

Ez a fajta csatoló kondis táplálás mégiscsak féltápnak felel meg, hiába közel tápfeszre töltődne, ezért kaptam csak ekkora feszültséget ?? :F

Ha igen, akkor 12V bemenő mellett kb. 4-5V/230V trafóval lehetne gondolom csak a 230 körüli értéket megkapni ?

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51371) Mindless válasza Kernel (#51368) üzenetére


Mindless
tag

Köszi így már minden tiszta, a védelemmel ellátott változatot nem találom egy webshopban sem.

Tudnál benne segíteni, hogy hol kapható?

Köszönöm!

(#51372) Kernel válasza Batman2 (#51370) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az 555 kimeneti tranzisztorán is esik egy BE-feszültség a pozitív oldalon, míg GND irányban leültetődik a kollektor.

De tegyük fel, hogy kinyersz 10 V feszültséget csúcstól-csúcsig mérve. A kondenzátor a váltakozóáramot átengedi, azért van ott. Alacsony frekvencián persze nagy kapacitásra van szükség.

DC-komponenst leválasztja, ez is fontos, nem csak a féltáp, hanem az 555 által szolgáltatott aszimmetrikus kitöltési tényező miatt is, ami DC-komponenst eredményezne a tekercsen.

A trafó menetaránya nem feltétlenül 230/8, ilyen szempontból az üresjárás a mérvadó, nem a terhelt (névleges) feszültség. Lehet akár 230/15 is, az véletlenül épp 15-szörös arányra jön ki.

10 x 15 = 150 Vp-p vagyis amplitúdóban 75 V. De a műszer effektív értéket mér, meg egyébként is szinuszra van hitelesítve. Ami nálad van, az egy torzult négyszög.

(#51371) Mindless

Múltkor ezek voltak többségben, most én is kevesebbet látok, de még akad:

http://www.ebay.com/itm/191630618209

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51373) Lompos48 válasza Batman2 (#51370) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A @Kernel magyarázatát picit kibővíteném:

A hullámforma miatt adódó mérési hiba nagy valószínűséggel ugyanolyan lehet a primér és szekunder esetében (feltételezve, hogy a transzformáror nem deformálja nagyon a hullámformát). Ebből kiindulva a trafó áttételét az általad mért értékekből (is) meg lehet(ne) saccolni. Akkor pedig az 89/4.5=19.78. Feltételezve az említett 10Vpp primér impulzusokat, a szekunderen akkor kb. 200Vpp jelenne meg. Ennek a fele 100V, az effektív érték pedig a kvázinégyszögjel miatt nagyobb lesz, mint a szinuszgörbénél lenne ugyanekkora értéknél, azaz 70.7V
Tisztábban látnád a helyzetet, ha egy szkóppal is megnézhetnéd a tényleges értékeket, formákat.

Ami még így utólag eszembe jutott: Valamikor, régen (fél évszázada :) ), a csengőtrafóknak 3 szekunderszála volt. Így arról 3, 5 vagy 8V állt rendelkezésre. Ez nem olyan? Ha az lenne, próbálkozhatnál a szekunder valamelyik résztekercsével.

[ Szerkesztve ]

(#51374) Batman2 válasza Lompos48 (#51373) üzenetére


Batman2
őstag

De, természetesen ez is olyan, amúgy nem is mai darab, vagy 25 éves. Persze, lehet kötni az 5, vagy a 3v-os leágazására is, próbának éppen jó, hogy lássak magasabb feszültséget, de használatra nem igazán, mert akkor a primer részleges használata miatt a kimenő teljesítmény is csökken, nem sokra jó.
De hogy mekkora lesz a feszültség növekedés ezért kipróbálom.

Bár nem teljesen értem egyikőtök magyarázatát sem, de ezek szerint ezzel a módszerrel csak fél kimenő feszültséget lehet elérni.
Ha ez állfenn, ebben az esetben csak akkor kapok teljes kimeneti feszültséget, ha megemelem a bemenő feszültséget, 20v-os impulzusokat küldök a primerre, vagy középleágazásos primer (2x8v) egyik, illetve másik ágára kapcsolgatom rá a 10v-ot.

Valahol kellene legyen egy kicsi 2x9v-230v trafóm, akkor azt kellene használnom átalakított meghajtó kapcsolással.

Köszi.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51375) Lompos48 válasza Batman2 (#51374) üzenetére


Lompos48
nagyúr

De hogy mekkora lesz a feszültség növekedés ezért kipróbálom.

A 3V-os tekercset használva több mint duplájára fog nőni.

Más verzió az lenne, ha a 2 tranzisztort leválasztod az IC kimeneteléről, aztán közbeiktatsz egyetlen, a "végfokkal" együtt nagyobb feszültségről táplált tranzisztort. Így a végfok már nagyobb határok között kapcsolgatna. Első saccra az a táp 30-32V kellene legyen. Az 555 táplálása, marad, ahogy van.

(#51376) Batman2 válasza Lompos48 (#51375) üzenetére


Batman2
őstag

Most mértem meg.
8v-os állásban most 91v-ot, 5v-os kapcsolásban 154v-ot ad a kimenet, 3v-os kötésben pedig 198v-ot.

Nekem 12v-ból kell 230-at csinalni, esetleg 24-ből, ha kettő akkut használnék.
Akkor más kapcsolást kell válasszak, vagy maszek trafót tekerni.
Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51377) Lompos48 válasza Batman2 (#51376) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A 198V-ot kipróbálnám egy klasszikus izzóval, összevetve a hálózati táplálás fényével.

Nem tudom mekkora teljesítményt akarsz kicsikarni belőle. Tény, hogy a csengőtrafó egy nagyon csenevész szerzet.

(#51378) Batman2 válasza Lompos48 (#51377) üzenetére


Batman2
őstag

Azt mondod, higy a műszer szerint 198v kimeneti fesz lehez valójában több, csak az eltérő jelalak miatt mérési hiba lép fel? :F

Persze a csengő trafó pici, kb. max. 4-5w a teljesítménye, ez volt így hírtelen kéznél kísérletezéshez.
Mondjuk az is eszembe jutott, hogy a csengő trafó tudtommal kicsit másképp van méretezve mint a szokványos trafók, mivel folyamatos üzemre méretezték, minimális melegedés mellett, így valszeg nagyobb menetszámokkal rendelkezik, így inverterként használva lehez hogy kicsivel még nagyobb feszültséget kell ráadnom, hogy meg legyen a kimeneti 230v.

Keresek másik trafót.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51379) Lompos48 válasza Batman2 (#51378) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt mondod, higy a műszer szerint 198v kimeneti fesz lehez valójában több, csak az eltérő jelalak miatt mérési hiba lép fel?

Igen. Majdnem. Tulajdonképpen egy nem színuszos, hanem a négyszöghöz közelítő hullámformának nagyobb az effektív értéke, amit a műszer másképp értelmez. Ez egy klasszikus izzó fényén - szerintem - érzékelhető lehet. Ez egy TrueRMS-t tudó műszerrel lenne evidens.

...mivel folyamatos üzemre méretezték, minimális melegedés mellett, így valszeg nagyobb menetszámokkal rendelkezik, így inverterként használva lehez hogy kicsivel még nagyobb feszültséget kell ráadnom, hogy meg legyen a kimeneti 230v.

A folyamatos üzem kissé relatív. Nem megnyomott csengőgombbal nincs szekunderáram, Akkor pedig ideálos esetben priméráram sincs. Ha valami(cské)t mégis fogyaszt, az a vasmagmágnesezés okozta veszteségek miatt van.

De, mint tegnap írtam, a legbeszédesebb egy oszcilloszkópos mérés lehetne.

(#51380) Batman2


Batman2
őstag

Átalakítottam az inverter kapcsolást a következőre:
[link]

Így ugyan a potmétert tekerve a csengő trafó teljes 8V-os tekercsét bekötve olyan 120V-tól kb. 450V-ig lehet kimenő feszt mérni, sőt, ha maxra tekerem a potmétert, akkor a 600V-os méréshatár kiakad.
Viszont 238V-ra beállítva egy 9W-os energiatakarékost rákapcsolva nem történik semmi és a trafó szekunderét rövidre zárva is alig nő a felvett áramerő, tehát valami így sem az igazi.

Ebben a kapcsolásban valami tűimpulzus sorozatot enged az 555 a trafóra, amiből nem igen lesz egy rendes folyamatos áramfolyás, csak impulzus sorozat a kimeneten is.
Se akkor nem tudom, hogy hogyan működne ez a kapcsolás rendben inverterként 50Hz-en, amire készült volna ??? :F :U

Vagy én toltam el valamit ? :U

Szereztem egy 2x6V-230V 30W-os trafót, majd azt is kipróbálom úgy, hogy a két primerre ellenütemben kapcsolgatom a teljes tápfeszt.

Csak attól tartok kicsit az ilyen négyszög jeles meghajtásoknál, pláne 50Hz-en, hogy sok meddő energia lesz, ami a fölöslegesen hosszú, bekapcsolt periódusból adódik, és nem csak nagy áramfelvételt, hanem nagy melegedést is okoz a tranyón.
A csatoló kondis megoldás ennyiben is volt szimpatikus, mert ott egyenáram folyás nincsen. Viszont, ugye ott meg más probléma van. Még annyit kipróbáltam azzal a kapcsolással, mielőtt átalakítottam, hogy a csatoló kondi után egy 12V-21W-os ízzót kötöttem, amely mindössze gyenge fénnyel ízzott, és egyből melegedtek a tranzisztorok.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51381) Lompos48 válasza Batman2 (#51380) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Viszont 238V-ra beállítva egy 9W-os energiatakarékost rákapcsolva nem történik semmi és a trafó szekunderét rövidre zárva is alig nő a felvett áramerő, tehát valami így sem az igazi.

1. A tranzisztor csak félperiódusban vezet.

2. Még ha a legnagyobb nyereségű (160) tranzisztort is találtad volna és az IC 0-12V között kapcsolna, akkor is a bázisáram 12mA a kollektoráram pedig kb. 200mA lehetne maximum. Az pedig egy 10x-es áttételnél 20mA, 20x esetén 10mA lenne a szekunderben. Fél periódus erejéig.

Ebben az esetben nem tudom mit mér a műszer.

[ Szerkesztve ]

(#51382) Lompos48 válasza Batman2 (#51380) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Vagy kipróbálnám egy hídkapcsolással, valahogy így:

(#51383) Kernel válasza Batman2 (#51380) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezért is célszerűbb nagyobb frekvenciára terelni a dolgot, bár nem tudom, mi a végcél (mit akarsz meghajtani), de egy egyszerű példa:

IC olcsón kapható: http://www.hqelektronika.hu/hu/product/ir21531

Forrás: http://www.hvlabs.hu/inverter/inverter.html

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51384) Batman2 válasza Lompos48 (#51382) üzenetére


Batman2
őstag

Érdekes kapcsolás, negnézem, viszont ehhez több vattos 20ohmos ellenállások kellenek, ha nem 1-2mA-t akarok nyerni a kimeneten.
22ohmosból van itthon 5W-os porcelán változatom, azzal megpróbálom.
Ez egy félhíd lenne ?

Teljes híd esetén 4db tranzisztor kellene, akkor szintén menne szimpla primeres trafóval, de akkor megint 2 tranyón megy az áram, dupla feszültség csökkenés, 12V-ból, legfeljebb 10V marad.

Köszi

Üdv.!

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51385) Batman2 válasza Kernel (#51383) üzenetére


Batman2
őstag

Ismerem a kapcsolást, ICm ugyan nincs itthon, viszont bontott PC táptrafóm van, aminek a magja használható erre.

Köszi.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#51386) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van egy régi de jóféle 32 ohmos Sony fejhallgatóm [link], ma pedig szereztem egy Marshall Major-t, szintén 32 ohmos [link].

A régi 98dB/mW érzékenységű, az új meg 121!!! Emiatt mindegy mire dugom rá az újat, onnan zajt is kihallok. Telefonra dugva hallom mikor nem dolgozik a proci, erősítőkre dugva lehet hallani brummot, míg ugyanezek a régivel nincsenek jelen, csak a tiszta zene.
Iszonyat magas érték az a 121, ez így normális? Úgy értem ha a régi fejhallgatóval egy eszköz kimenetén csend van az ujjal meg nem, akkor ki a hibás? A jelforrás tápja, stb. nem elég jó, vagy a fejhallgató érzékenysége indokolatlanul magas?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51387) darvinya válasza CPT.Pirk (#51386) üzenetére


darvinya
titán

Egyik sem és mind2 igaz.
Érzékenység függ a mágnes erősségétől (pl: neodímium), függ a tekercs felvitt felületétől.
Utóbbi fülhallgató könnyű meghajtani, ezért minden zajt beszedhet.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#51388) CPT.Pirk válasza darvinya (#51387) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt én értem miként működik az érzékenység, de miért csinálnak ennyire érzékeny fejhallgatókat? :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51389) IstvánLászló válasza CPT.Pirk (#51386) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A fülhaltagod, 20-20000 Hz-et tud átvinni, próbáld meg alkohollal tisztítani a jack dugót, mert nálam is volt ilyen probléma amit mondasz,érintkezés hibája okoz amit a saját füleddel is jól hallasz.
A másik módszer próbáld meg kihúzni és újra visszadugni a jack dugót, lehet hogy már meg is tetted.
A lényeg nem kioktatni akarlak, csakis saját tapasztalatomat osztom-meg most éppen veled.
A fülhaltagod érzékenységével nincsen gond szerintem, szebben is szól és úgy értem hogy jobban kihozza a magas és mély hangszíneket is.
Remélem hogy tudtam segíteni.

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51390) darvinya válasza CPT.Pirk (#51388) üzenetére


darvinya
titán

Nem lehet hordani nagyteljesítményű berendezéseket.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#51391) CPT.Pirk válasza darvinya (#51390) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De itt nem nagy teljesítményről van szó, egy fejhallgató kis membránját nagyon kis teljesítménnyel kell meghajtani, az semminek nem okoz gondot.
Egy reális indok van csak a nagy érzékenységre, miszerint viszonylag alacsony az okostelefonok megengedett maximális kimenő audio teljesítménye gondolván a fiatalok hallására, azt a szabványt ki lehet ezzel a módszerrel játszani...

IstvánLászló: az átvitellel nincsen gond, nagyon szépen megvan benne minden a mélytől a magasig. A gond inkább az, hogyha nem teljesen jó egy cucc kimenete, akkor olyat is hallasz, amit nem kellene. Pl. az én ZTE (kínai) telómból brrzzrzzrr hang jön ki, ha nem dolgozik a procija semmin, vagy mikor be van dugva a töltő. Apám Xperia SP telóján vagy a Google Nexus tabunkon viszont nincs ilyen, azokból a csönd az csönd. :)
Ugyanakkor ha az érzéketlenebb fejhallgatómat rakom a ZTE telómra, akkor azzal is csönd van amikor csöndnek kell lennie.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51392) Kernel válasza CPT.Pirk (#51391) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha jól látom, van rajta hangerőszabályzó, azzal elvileg le lehet osztani a végfokzajt. A forráskészüléken a hangerőt növelni (ezáltal a hasznos jelet), úgy nem jó?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#51393) IstvánLászló válasza darvinya (#51390) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A lényeget nem értem hogy mit értesz azon hogy idézem, "Nem lehet hordani nagyteljesítményű berendezéseket.", nekem 2-szer 80watt-os csöveserösitöm van.
Ami saját építésű és akkoriban nem is gondoltam rá hogy fülesről fogok zenét hallgatni, nincsen gondom a modern fülesekkel, mert tényleg szépen szólnak a magas és mély hangok is.
A lényeges van dinamikája, például dobszólónál jól halható mikor a dobos a cintányérra üt.
Az erősítőt régen építettem, már sokan nem is használnak ilyet mert nem ismerik már nagyon sokan, mit is tudhattak mert már elavultnak hitt technika.....
A lényeg vihetem az erősítőmet bárhova és sokan mondták már buliban milyen szépen is szól, pedig a hangforrást csak a számítógépről kapta a bemenetére...
Ami a lényeg cipelni körülményes főleg szállítani hangfalakkal együtt, de már régóta nem is viszem sehova.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#51394) darvinya válasza IstvánLászló (#51393) üzenetére


darvinya
titán

Ezt hordod utcán.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#51395) darvinya válasza CPT.Pirk (#51391) üzenetére


darvinya
titán

Hát nem.
Nekem is van SP-m, és az külön rá is mér mielőtt elindítható a zene.
Ez alapján állítja a hangerőt, pont emiatt egyes fülhallgatóhoz Viper 4-et használom.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#51396) Gyula84 válasza IstvánLászló (#51393) üzenetére


Gyula84
veterán

Az erősítőt régen építettem, már sokan nem is használnak ilyet mert nem ismerik már nagyon sokan
tessék? :U

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#51397) CPT.Pirk válasza Kernel (#51392) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, az csak a headset hívás felvevő gombja. Egyébként nem lenne rossz ötlet. Lehet kellene csinálnom egy ilyen adaptert. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51398) dudika10 válasza CPT.Pirk (#51386) üzenetére


dudika10
veterán

121? Még dB/V-ban is magas lenne, nemhogy dB/mW-ban (ezzel gyakran trükköznek a gyártók).
De mindenhol máshol 99dB-nek írják az érzékenységet (mértékegység nélkül...), szóval inkább a hangszigetelés lesz a két fejhallgató közt a különbség, ha a sonyval nem hallod a sistergést (vagy valamelyik nem felel meg a specifikációknak).

Hordozható készülékeknél az a ~100dB teljesen átlagos, nem indokolatlanul magas, ellenben a jelforrás tápja általában elég gyenge.

(#51389) IstvánLászló: hogy micsoda? :Y
Ebben kb a kötőszavakon kívül minden marhaság.
Nem leszünk így jóban... :U

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#51399) CPT.Pirk válasza dudika10 (#51398) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, nekem is gyanúsan magas volt az az érték.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#51400) Ribi válasza CPT.Pirk (#51399) üzenetére


Ribi
nagyúr

121 az inkább a max hangerő lesz, de ez a probléma szempontjából mindegy.
Az fura, hogy a telefonon is zajong, az rendszerint elég csöndes szokott lenni.
Több telefonnal is nézted már? Esetleg a hangerő szabályzót a fülesen vedd maxra, hogy ne nagyon szóljon bele semmibe.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.